De L.V.A. bestaat 25 jaar, KRAKELINGEN. 1 schrale huid Jrf PUROL2S Uit de Schepping. Sportkroniek De herdeakings-feMtelijkheden. Reeds eerder hebben wij kunnen raeMert, dat in den A-r zomer of waardige wijze het 25-jarig bestaan der L.V*A. te Soesterberjgl zou worden herdacht. De plannen voor deze viering zijn thans vastgesteld. In verband met de tijdsomstandigheden ech ter zal bij de herdenking geen Luchtvaartdajg worden gehouden, zooals in 1934, ten bate van het Nationaal Luchtvaartfonds. Wel zal op 6 Juli een eskader, volgens een nader vast te stellen route, een rondvlucht maken, ge volgd door een groet van vliegtuig*' er b and en aan de hoofdsteden der provincies, op de vol gende dagen- De feesten zullen in het algemeen 'n meer intern karakter dragen. Hieronder volgt in korte trekken het programma; 1 JULI. Des voormiddags; Herdenking en krans- legging bij het monument der gevallen kame raden. Des namiddags; Receptie, te houden door den Commandant der Luchtvaartafdeelingi, op het terrein der L.V-A. Des avonds; Korpsmaaltijd in het Officiers- easdno te Soesterberg. 2 JULLI. Des voormiddags; Marsch der Luchtvaart troepen door Soesterberg. Des namiddags: a. Kinderfeesten, aange boden aan de kinderen der scholen te Soes- terberg en aan de kinderen der Militaire Luchtvaart. b. Sportdemonstraties en uitreiking der prij zen, welke behaald zijn in de jubileumwed strijden in de maanden Mei, Juni 1938- Deze wedstrijden omvatten o-a» schieten, schermen, athletiek, voetbal benevens huisvlijt. Aan deze wedstrijden wordt door alle categorieën van militairen en ambtenaren deelgenomen. Een commissie, gevormd uit de Onderoffi cieren der Militaire Luchtvaart, heeft de vol gende deelen van het programma verzorgd: In Hotel „Huis ten Halve" te Soesterberg Zal van 28 Juni tot 9 Juli een huisvlijttentoon- steïling gehouden worden, waaraan verschil lende attracties zullen zijn verbonden. Een Lunapark ligt in de onmiddellijke nabijheid- Bovendien wordt door de Onderofficieren en ambtenaren der Militaire Luchtvaart een Luchtvaartrevue gegeven, wélke in „Bosch- lust" te Zeist zal worden opgevoerd en o.a» op 5 Juli toegankelijk zal worden gesteld voor het publiek. Op 1 juli 1938 zal een gedenkboek ver schijnen met een voorwoord van Generaal C. (J. Snijders, oud-opperbevelhebber van Land- ten Zeemacht en met medewerking van de Opeenvolgende Commandanten der L.V»A. en (verschillende Chefs van Diensten, onder re dactie van Dr. J» W. Wijn, kapitein-waarne mer der L.V'A. Het gedenkboek wordt uitgegeven door de firma A. W* Bruna en Zn., te Utrecht- Aan de N.V. „Koninklijke Begeer" te Voor schoten is de toestemming verleend tot het •laan van de officieele gedenkpenning, waar- Man het ontwerp is goedgekeurd door den '(C-L.VA- Het is de bevolking der gemeente Soest gekend, dat de geografische ligging van Soes terberg ten opzichte van Soest en het Vlieg kamp er toe heeft geleid, dat de geschiedenis der L.V.A- onafscheidelijk is verbonden aan Soesterberg. Teneinde deze historie band tot uiting te brengen, heeft de Hoofdcommissie gemeend., de bevolking van Soesterberg niet beter te kunnen eeren, dan door de kinderen deri icholen te Soesterberg op de L.V-A- feestelijk Ie ontvangen. De marsch der Luchtvaarttroepen door foesterberg op 2 Juli, is een eerebetoon aan #e burgerij, waarbij wij hopen, dat het défilé |al plaats hebben o-a. in tegenwoordigheid» van Burgemeester en Wethouders der ge beente Soest. De opvoering der Luchtvaartrevue zal to fceist plaats hebben, aangezien een geschikte lokaliteit te Soesterberg ontbreekt. Met groote waardeering heeft de Comman dant der L.V.A* kennis genomen van het feit, dat op initiatief van den Burgemeester een fommissie uit de Burgerij is gevormd, om daadwerkelijk deel te nemen aan de Jubi leumviering der Luchtvaartafdeeüing. AFSCHEID DS. N. BIJDEMAST. Onder veel belangstelling nam de Chr. Gereformeerde Gemeente te Soestdijk Dins dagavond afscheid van Ds. N- Bijdemast, die wegens het bereiken van den 72-jarigen leef tijd emeritaat gevraagd en verkregen heeft. Onder de aanwezigen merkten wij op Ds. L» Kraan var Baarn, Ds. P- de Groot van Meer kerk, Ds W. Heerema van Zeist, Wethouder H. J. Gasille namens de Gemeente en vele anderen. Na het zirgen van psl. 90 1 en voorle zing van Predikei 3 19 koos Z.Eerw- als tekst Opr-nbarirg 1: 17 en 18: Vreest niet, Jk ben de eerste eu de laatste en die leeft en Jk ben cooj geweest en zie Ik ben levend in alle eeuwigheid en Ik heb de sleutels der hel cu des doods.' Na de afscheidswoorden van Ds- Bijdemast, tiic ce>en avond een 24-jarigen loopbaan als precialant afsloot, waarvan een 3-jarig optre. den als zoodanig in Soestdijk, sprak Ds. P* de Groot een woord van dank en hoopte, dat de scheidende predikant in het harnas zou '•terven. Namens den kerkeraad en de Ge- (meentc Soestdijk sprak ouderling F- v» Tricht (•en hartelijk woord van afscheid, gevolgd tdoor e*w afscheid»woord van Da. Kramer uit I Baarn i Ds. Hoerema van Zeist sprak namens de Utrecht woord van dank voor do véle adviezen ten den steuft, die zij van Ds. Bijdemast mocht ondervinden en riep hem nu een welkom toe in Zeist, de gemeente waar de scheidende predikant zich zal gaan ves tigen. Wethouder Gasille dankte namens het Ge meentebestuur Ds. Bijdemast voor het vele geestelijke en maatschappelijke werk in deze Gemeente verricht en schetste hem als een hoogstaand nobel mensch. i Barend Derks dankte Ds. Bijdemast namens de catechisanten voor de moeite en zorgejn aan hen besteed, waarbij de beste wenschen voor den toekomst werden gevoegd. Zichtbaar ontroerd dankte tenslotte Ds. de gemeente, den kerkeraad en de sprekers, waarmede deze plechtigheid was beëindigd. EMMABLOEM-COLLECTE. r'j Men deeit ons mede, dat de Emmabloem- collecte te Soesterberg f 58heeft opge bracht. Hartelijk dank aan gevers, geefsters en collectanten. RECEPTIE DS. ALKEMA- (Maandagmiddag en-avond had in de Wil-' helminakerk een zeer druk bbezochte receptie plaats, ter gelegenheid van het afscheid van Ds. Alkema. Namens een dames-comité uit Soest-Zuid werd den scheidende predikant een Simplex- rijwiel aangeboden, voor welke uiting Ds. Alkema zeer dankbaar was. POLITIE-VARIA. Zaterdagavond is voor de zooveelste keer een dames-rijwiel gestolen, dat achter de Gou_ den Ploeg stond gestald. Een aan de Molenstraat pas gebouwd per ceel heeft de speciale aandacht gehad van de Soester jeugd. Verscheidene ruiten werden ingeworpen. VROUWEN ELECTRICITEITS-VER. De leden der Vrouwen Electriciteits-Vereen. alhier, houden op 10 Mei a.s- een excursie naar Tiel voor een bezoek aan de Jamfabrie- ken. SOESTER TENNIS CLUB. Onder, voor tennis, ideale weersomstandig heden is Zondag de competitie der N-L-T-B. ingezet. De Soester Tennis Club, die dit jaar met twee teams uitkomt, heeft zich dan ook kra nig geweerd; het eerste team verloor welis waar, maar gezien het feit, dat dit jaar uit komt in een hoogere klasse en er door het slechte weer van de laatste weken weinig ge legenheid was om serieus te oefenen, mag dit resultaat (35) toch bevredigend genoemd worden. Het tweede team bewees zijn bestaansrecht door een flinke 62 overwinning op Hil- verheide IV. Soest I Alta II 3—5 (Klasse 2B). Singles: A. W. Schuuring verliest van J. de Jong 26, 26; J» W. A. Notten verl. van B. G- Hogewind 68, 06; Mej. M. C. D- Rupert verl. v. mej. J. Hilkema 36, 46; mej. D. H. M. van Straelen wint van mej. L. Kaaaskooper 75, 36, 86- Mixed: Mej. M- C. D. RupertA. W. verf. van Mej- T. SevenhuysenI- de Jongh 6—8, 2—6; Mej. D- H. M. v. Straelen—J. W. A- Notten winnen van Mej. L. Kaaskoo- perB. G. Hogewind 62, 46, 64. Doublé; SchuuringNotten winnen v. De JonghStreefkerk 911, 62, 86; Mej. RupertMej. Van Straelen verliezen v. Mej. HilkemaMej- Sevenhuysen 16, 26« Hilverheide IV Soest II 26 (Klasse 3B) Voor Soest II speelden; Mej. L- Bossert, Mej. A» de Vries, Jhr. F. van Beyma thoe Kingma en Ch. Schouten. Zondag 1 Mei speelt Soest I uit tegen Score I te Amsterdam en Soest II thuis (Van Lennep's Sportpark) tegen Ready '28 V. MOOIE EN MERKWAARDIGE DIEREN IN ARTIS. Over bovengenoemd onderwerp sprak de Heer A. F- J. Portielje, Inspecteur van Artis, in het gebouw „Eltheto aan het Driftje, voor de Ned. Ver- tot Bescherming van Dieren, de Ned. Natuur-Historische Vereeniging en „De Merel", de vereeniging van jeugdige dieren beschermers. Spr. ving aan met erop te wijzen, dat de dieren niet leven zooals rnenschen en dat dit alleen te merken is door waarnemen en ge duldig observeeren. De natuurlijke aandriften krijgen de dieren mede en worden hen niet geleerd. Met be hulp van fraaie lichtbeelden liet spr. zien hoe de gruto b.v. een uitstekend wormvanger is, door met den rechterpoot trillingen in den grond te veroorzaken. Al heel klein maakt de vogel deze bewegingen zonder dat hem dit ooit geleerd is. Het is zuiver een jnstinct-ge, voelde behoefte. Vervolgens logenstrafte spr. de praatjes over de uilen, die niet in de zon zouden kunnen kijken, met de foto's die allen in volle zon licht waren genomen. Spr- liet zien het po- sitief-zelfvertoon van do mannetjes-uil en de dreighouding, waarna spr. een en ander ver telde over de pirmitieve-symbolische actie's van verschillende dieren. De lijster en het waterhoentje b.v. voeren, in afwachting van de komst der eieren, hun wijfjes, omdat er nog geen jongen zijn om te voeren. De uilen doen het weer anders. Zij slepen, in afwach ting van de eieren, een stuk vleesch naar een hoek en doen net of zij aan het broeden zijn door bovenop het vleesch te gaan liggen. Dit alles doen deze dieren om hun ouder- gevoclens uit te vieren. Vervolgens hoorden w« een 2eer interes sante verhandeling o.ei dm roerdomp, den schermer bi) uitnemendheid, ten zagen we hoe de neushoornvogel «en kraai voedde, ondanks dat zij elkanders grootste vijanden zijn, enkel en alleen omdat de broedtijd naderde en de behoefte van verzorgen optrad. Deze neushoornvogel, die in Artis verblijft, is vroeger door spr. gevoed geworden en telkens als de heer Portielje voorbij zijn kooi komt, brengt de vogel vleesch aan spr., waar na deze den vogel weer moet voederen. Dit is een her-actualiseeren van vroegere gebeur, t «nissen. Spr. liet zien de uitdrukkingsbeweging bij schrik en de vechtaandrift in den bronstijd van herten. Het spelen van dieren is geen pretje, maar het symbolisch uitleven van aandriften, zoo als de vechtlust enz. Dat de leeuw een bloeddorstig beest zou zijn, is niet waar. Zonder martelen wordt door een leeuw een prooi in 2 grepen doodge-. maakt door het breken van de nekwervels. De ouderdrang bij leeuwen is potentieel maar niet realiter ontwikkeld. Aapen hebben geen vlooien, althans niet zooals een hond of een kat, die kan hebben. De apen zoeken bij elkaar zout-kristalletjes van de huid. Wanneer een aap een vloo heeft, dan heeft hij die van den mensch gekregen, zoo merkte spr. onder gelach van zijn toe hoorders op. Spr. besloot zijn boeiende causerie, die zeer verrijkt was met resultaten van persoonlijke- jarenlange waarnemingen, met zijn toehoorders op te wekken de dieren te observeeren en door dierenkennis, menschenkennis te ver krijgen. De heer Van Asselt, dankte spr. aan het einde van den avond voor zijn interessante dierenbeschouwingen. Merula merula de Zwarte Lijster. XXVIII Honderd jaar geleden was, volgens getui genis van een toen levenden vogelkenner, de Zwarte Lijster of Merel een echte bosch- vogel, schuw van aard, verborgen en eenzaam levende- Zelfs op den trek legden deze vo gels hun schuwheid niet af» Als die meneer nu eens de Merels kon gadeslaan, dan zou hij zich zeker grootelijks verwonderen over de veranderlijke leefwijze, die deze dieren zich na dien tijd hebben aan gewend. Merels schuw? Het lijkt er niet naar! Merels zich ophouden enkel en alleen in de bosschen? Geen sprake van! De Merel is nu immers de mooie, zwarte vogel van onze tuinen en parken, komt in den winter bedelen bij onze achterdeuren, bezoekt de welvoorziene voederhuisjes, danst van plezier bij een beurschen appel, dien we voor hem neerlegden- Merels? Ze zijn er bij bosjes! Zelfs in kleine stadstuinen houden zich enkele exem plaren op, die het trekken hebben vergeten, en, voorzoover de tuin geen voldoende hoe veelheid wormen en insecten oplevert, hum kostje opscharrelen bij goedgeefsche vogel vrienden» Daarmee wil ik niet beweren, dat onze wintermerels allemaal dezelfden zijn als zij, die nu hun lied hebben uitgegalmd in de Soester dreven» Onverwachts zijn de overwinteraars gegaan, en onverwachts zijn de anderen terug geko men» En reeds in Maart schalde hun lied van 's morgens vroeg tot in den laten avond- Gezeten in 't hoogste topje van een berk begon de afwisselende zang van twee roet zwarte mannetjes met oranjesnavel» Nummer i begon, en op eenigen afstand antwoordde no» 2 prompt. Een uur en langer duurde de ze zangwedstrijd» Nooit vielen ze samen in, telkens bij beurte» Dagen achter elkaar duur de dit concours» Of de zon aan den he mel straalde, of dat grauwe wolken zich ont lastten in een miezerigen regen, of een korte sneeuwbui haar inhoud uitdwarrelde over het landschap, of dat de gure Noord wester blies over de velden, de wedstrijd werd gestreden» Nu en dan onderbroken na tuurlijk, maar toch geregeld iederen dag» Totdat op zekeren morgen de zangers staak ten» Vanwaar deze plotselinge ommekeer? In den tuin tippelden twee lijsters, de eene gilzwart, de andere donkerbruin» O zoo! Hij had een gaaike gekregen- Had zij het 'lied van hém het beste gevonden? Bewondert ze zijn veerentcleed, zijn snavel boven dien van den anderen zanger? Samen scharrelden ze onder boom en én struiken- Bij een hoop bladaarde, 't vetste pieren- hoekje in den tuin, zou 't eerste festijn ge houden worden» Volkomen stil bleven ze een poos staan, 't lichaam balanceerend op de dunne pootjes» Luisterden ze, of er iets schuifelde? Plots hakte zij er op. los» De buit werd voorzichtig uit het holletje getrokken, mor dicus gemaakt en verorberd» Wormen le ven toch ook voor de lijsters! De andere merelman, die het lied zan z'n kameraad niet meer hoorde, kwam spoedig een onderzoek instellen naar de zwijgzaam heid van z'n medelijster Maar-é»dat bekwam hem slecht» No. I stoof met ge- openden snavel en sleepende vleugels op hem los en beduidde hem nadrukkelijk, dat er hier voor hem geen plaats was» Lang duurde 't niet, of in de klimroos te gen den muur werden de eerste beginselen van 't nest bijeengebracht» In de morgenuren, als alles nog vochtig was van dauw of regen, zag men mevrouw Merel sjouwen en zwoegen* Aarde, takjes en strootjes werden tot een stevige, diepe nap saamgevoegd» En dikwijls zat ze een poos in 't half voltooide nest* Broedalluxes! Meneer deed het zien er bij» Geen snavel- vol heeft hij gegaaid» Hoogstens kwam hij even kiiken. of de arbeid van vrouwlief zijn goedkeuring kon wegdragen» Als de grond droog werd, staakte zij haar werk- Vermoedelijk, omdat de grondstof dan niet meer wou kleven» Binnen weinige dagen was het diepe merel- nest gereed, en iederen morgen deponeerde mevrouw Merel er een ei in, totdat het vijftal bereikt was» Nu was de echtgenoot toch hoffelijker je gens z'n vrouwtje» Bereidwillig nam hij een deel der broedtaak van haar over, al bleef het leeuwendeel voor haar rekening- De uitkomst was verblijdend» Ruim 14 da gen later wriemelden vijf kale mereltjes in 't nest; vijf kale mereltjes, een verzamelinge- tje snavels en roodachtige kopjes en lijfjes en ledematen, met hier en daar eenige witte nest haren- Moeder was een en s! koesterende liefde» En toen de eerste paar dagen verstreken waren, durfde ze het nest een oogenblik ver laten, en begon de voedering. Nu deed meneer even hard mee, als z'n vrouwtje. Met worpjes en larven en slakjes werd het teere kroost volgestopt. Het groeide als kool. Ruim 14 dagen later maakten de beide ouden een vreemd tumult bij de klimroos- 't Was telkens een wanhopig tjok! tjok! in de nabijheid der woning. Bij onderzoek bleek, dat de jongen dood gebeten waren, jongen, zoo groot als een vuist. Waarschijnlijk had de kleine wezel deze moordpartij op z'n kerfstok. De schoone idylle wreed verstoord, 't Is niet de eerste en de eenigste huis houding, die uiteen wordt geslagen. In de dierenwereld niet, en onder de rnenschen Vanwaar die ellende? SCHOOLVOETBALWEDSTRIJDEN. Niettegenstaande elf scholen waren uitge- uoodigd aan. de jaarlijksche schoolwetbal wed strijden deel te nemen, is de deeiname dit jaar wef zeer bedroevend; zelfs de beker houdster schreef dit jaar niet in, terwijl de meeste scholen het Esvac-bestuur geen ant woord waardig keurden. Het ware te wenschen, dat de diverse scholen eens meer en beter beseften, wélk groot nut er zit in de voetbalsport, als on derdeel der lichamelijke ontwikkeling. Een Terheugend verschijnsel is, dat dit jaar een elftal van de Chr. U-L.O. Prins Bernhard- laan deelneemt. Het programma voor a.s» Zaterdagmiddag ziet er als volgt uit: 2.00 uur: AfdeeÜng B; v- d. Huchtschool-School v» Iep eren» 4.00 uur. Afdeeling A: Chr. U»L.O.-v- d. Huchtschool- Direct na afloop prijsuitreiking» Van 3 tot 4 uur spelen de Esvac-adspiran- ten een competitie wedstrijd tegen de adspi- ranten van H.V.C» uit Amersfoort» Tijdens de schoolwedstrijden zal de heer de Leest, exploitant van het buffet in het Es- vac clubhuis, de scholieren gratis op thee tracteeren, E. S» V. A. C. Ditmaal ontvangt E.S-V-A-C. I in het Bur- gem. Dekethpark bezoek van de B.V-C» xe- serve's voor de derde ronde van het tournool om den U-P.V-B. wisselprijs» Het belooft een spannend partijtje voetbal te worden tegen de Biltsche club» Aanvang 2 uur 1 CLUBNIEUWS V. V- SOEST» 24 April speelde een combinatie van Soest II en III een wedstrijd tegen Amersf. Boys II. In het veld wogen beide elftallen vrij aardig tegen elkaar op. De uitslag 5—4 in het voordeel van Soest gaf de verhouding goed weer- De heer D» Waal, welke de wedstrijd leidde, had een, gemakkelijke taak. Onze adspiranten speelden Zaterdag tegen de adspiranten van R. C» uit Den Dolder. De tegenpartij was voor onze jongens te zwak, waardoor gewonnen werd met 8—0. Programma voor 1 Mei in Amersfoort: 12.00—1»45 Soest IIIAmersf. Boys III. 2.304-15 Soest IAmersf. Boys I. We vertrekken resp. te 11 uur en half 2 per fiets vanaf de garage van den heer Ten- sen aan de Birktstraat. AUle spelers worden verzocht op tijd aanwezig te willen zijn. Nóg een duit in het zakje. Ontembaar zijn de driften van sommige Nederlanders, die op hun eigen manier het vaderland willen Tcdden- Nauwelijks zijn ze uitgesmeten of wegge- loopen uit de partij of beweging, door mid del van welke ze hun doel wilden verwezen lijken, of ze hebben zich al weer aan het hoofd van een nieuwe actie geschaard- Mr- Duys, de ex-esdejapejer meent, dat h ij de man is, op wien het vaderland wacht- En Ds- v. Duyl, de ex-ennesbejer, koestert dezelfde meening omtrent zich zeiven. En Ir. Dijt, de „Waag-hals" (die zich aanvankelijk voorgenomen had om nooit aan politiek te doen) meent óok een duit in het politieke zakje te moeten doen, omdat het anders zou misloopen. Maar drie voor één dat voelen ze gaat niet- I En daarom hebben ze afgesproken één te zijn met z'n drieën en een triumviraat gevormd, hetwelk aan het hoofd komt te staan Janus had anders maar twee aangezichten van de Nationale Volkspartij, dewelke ons de zege ningen van de dictatuur zal brengen, den éénheidswil zal opleggen zetelende in drie hoofden. 1 JTa Faschen, öns dezter SbTgtn, zou Eet spul beginnen* Enfin, om te beginnen kunnen de heerat dictarors elkaar Onderling een beetje bezig-i houden en vermaken. Duys, Duyl, Dijt alle heeren schrijven hun naam met de lange „ij" van „leiders" moeten het eerst maar eens uitkienen, wie „de" baas is- Tot zoolang kunnen wij volg-i zarne schapen, rustig blijven grazen op ons politieke weid je. Geestelijk*: weerkracht. De giften voor onze nationale defensie blij* ven rijkelijk toestroomende minister heeft nu al een extra potje van veel meer dan een ton-, Ongetwijfeld is de spontaniteit waarmee, uiting wordt gegeven van het besef, dat onze zelfstandigheid verdedigenswaard is, te prjjzen- Toch moeten we oppassen, dat het volk, de draagkrachtigen zich niet blind gaan sla-* ren op één gemeenschapsplicht» 1 Wanneer ons land verdedigd moet worden is niet alleen het aantal soldaten en de mate onzer materieeie bewapening van beteekenis, maar óók méér nog onze geestelijke weerkracht» 0*m. de „Nederlander" wees daar dezer dagen op, herinnerende aan de gilt „op hoop van navolging", gedaan door een onbekend gebleven Deventer ouderpaar, „ter bevor^ dering van productieve werkverschaffing"» Voor een gezond nationaal leven, zoo is het standpunt van het bedoelde ouder paar. is be strijding van de werkloosheid niet minder be langrijk dan de defensie» Wij moeten er voor zorgen, dat ons volksleven niet van binnenuit ondermijnd wordt» Wanneer wij dat toelaten, verzwakken wij de kracht van het verweer tegen de bedreigingen van buitenaf. En een permanente werkloosheid op groote schaal is een dergelijke ondermijning- Het is verheugend, dat dit steeds meer er kenning vindt» Wij zijn er van overtuigd, dat dit vraagstuk in de komende maanden aan de regeering en aan de openbare meening zich met steeds sterker klem 2al opdringen» En daarom zijn wij dankbaar voor de daad van dit ouderpaar, omdat deze dit te rechter tijd is komen accentueeren» Nochtans: hoezeer velen dit met ons eens zullen zijn, nog niemand heeft zich door zijn instemming laten vervoeren om óók in den zak te tasten» van banden en gelaat, rTpffi schrale lippen, gesprongen handen genezen snel met Doos30-6Q.ct.BijApoth.en Drogisten MUNHARDT g-Tiftabfcfel Zeker, er zijn circa 500-000 werkloozen en een gift voor productieve werkverschaffing, heeft daardoor het effect van een emmer wa ter in een kanaal gest'oTt om het peil te ver- hoogen» Maar ook het effect van een ton gouds voet defensie is niet waarneembaar aan het mate riaal, wél aan een verbetering van den natio- nalen geest- Zou het mogelijk zijn om een stroompje van giften te doen ontspringen voor productief! werk dan zou daara an het gevolg kunnen. zijn, dat velen ook inderdaad practisch méér gin gen doen om den zegen van den arbeid rond1 zich te verspreiden» Gemeentelijke „vrijheid" Juicht, Neerland, juicht! We krijgen een beetje vrijheid terug, „gemeentelijke" vrijheid althans. Over de beknotting derzelve is in de volks vertegenwoordiging geklaagd en toen heeft de regeering toegezegd, dat ze eenigen meer deren „armslag" voor de gemeenten overwoog» Er zal een wet komen zoo wordt thans bekend welke de belofte in vervulling doet gaan- D-w.z.; alles zal bij het oude blijven, maar de gemeenten, althans sommige gemeenten, krijgen de vrijheid om, geheel ten eigen bate nieuwe belastingen te heffen, welke tot heden nog niet waren toegestaan- Leve de vrijheid! De soort van vrijheid, welke ons thana wordt geboden, is de eenige welke we nog mankeerden om geheel afgesmoord te kunnen worden. De auto wordt swA Om de verkeersveiligheid te bevordeivste hebben we de wegen recht gemaakt, effen en breed; de verlichting is verbeterd; er zijn speciale autobanen geschapen. En. het aanta1 verkeersongevallen ia regelmatig toegenomen. Het is een illusie gebleken, dat de veilige heid zou worden bevorderd door het verkeer te vergemakkelijken, de maatregelen daar toe hebben het verkeer slechts versneld- En de versnelling voerde tot meerdere rampen, j Zéker, snelverkeer is een eisch des tijds* Maar men schuwe het om een al te vlot ver keer mogelijk te maken, waar woonwijken zijn. Houdt ddar den automobi'ist gebonden aan de zerg voor zijn eigen lijfsbehoud! 1 „Niet de toestand der wegen en ook niet de rijvaardigheid van den chauffeur zijn de voornaamste oorzaken van het groeiende aan tal ongevallen op den weg, doch de moderne wagen zelf is de oorzaak» Deze immers laat een veel grootere snelheid toe, dan waarop rnenschen kunnen reagceren, en heeft boven dien nog vele andere gebreken, die den ge vaarsfactor vergrooten". Dit waren de conclusies van den commis saris van het Verkeerswezen van den staat New York, Charles A. Hartnett, uitgesproken tijdens een congres van den Amerikaanschen bond van automobieleonstructeurs, als re sul® taat van een onder al£« vcrkeerscommissarissca der Vcrcenigde Staten gehouden enquête»

Soester Courant | 1938 | | pagina 9