I SkS^om' Openbare- of conjunc- tuurwerken. Openlucht-Theater. NOUVEAUTÉ Uitgave i DRUKKERIJ SMIT M.V., SOESTDIJK, Van Weedestraai 35. Telefoon 2566. Zwem-abonnement „PAS"'foto's f 1.00 Fotograaf DROST jrtefttfcep alles Plannen vinden bij B. en W. sympathieke ontvangst. DAMESKOUSEN Soest Een goede raad Neem Haremaker HEROPENING MAISON KAAYK Geen invasie van ballingen in Nederland, HET DEBUTANTJE. Ut ÜJE5TQJ CIHJRANT In dit blad zfêi oprfenoman De Nieuwe Roester, De Seeefer Post, Huts aan Huïs en Roester Adverfenttebi&d, ADVERTENTIEPRIJS; +sjx i '5 regels 10.75. Elke regel meer 15 cent. Advertenties tusschen de tekst dubbel lurlef. Bij contract belangrijke korting Advertentie'® worden in drie bladen opgenomen. UITGAVE van „DE SOESTER COURANT", Algemeen Weekblad en „SOESTER NIEUWSBLADAlgemeen Christelijk Weekblad. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 60 ct., franco per post 65 et, 20 ct. per ma*nd. 17e JAARGANG VRIJDAG 20 MEI 1938. No 20 6 geretoucheerde in de bekende prima uitvoering Steenhoffstraat 56 Telefoon 2486 Tewerkgestelden zijn arbeiders en geen werkloozen. Het offensief van Min. Romtne, „Werkverschaffing" is oen allerongelukkig, fcte benaming om de arbeidsgelegenheid te be. duiden, welke de overheid voor de werkloo zen herft geschapen. Taalkundig is er mis schien niet veel tegen in te brengen, maar er hangt te veel bedeelingslucht aan het woord Menschen, die weinig in direct contact met de arbeiders komen, hebben vaak de idee, dat de werkverschaffing maar zoo'n beetje „bezighouderij" van werkloozen is- Ofwel 'n strafkolonie, waar de arbeidslust der gesteun, den wordt getest en zoo noodig wordt herwekt en op peil gebracht. Deze idee is een glad verkeerde. Tewerk gestelden verrichten vaak zeer zwaar werk, dat ook weer vaak slecht betaald wordt. Dat laatste behoeft niet onrechtvaardig te wezen tegenover het eerste. Wat tewerkgestelden doen in het algemeen: ontginning, bebos- Sching, ruilverkaveling, wegenaanleg is truttige, vaak noodige arbeid, maar het is rr/erk, welks vruchten geen voldoende beloo- fciing beteekeuen voor de gemaakte ?„o&lcu. Tiet is en blijft daarom toch nuttige arbeid, twaarvan in de toekomst nog zeer velen zullen iprofiteereu in den vorm van normaal werk tegen normaal loon. ji Op het oogenblik echter worden in. de ^werkverschaffing van weerszijden offers ge_ Oracht: aan de eene zijde offers aan geld door de gemeenschap, welke aan loon meer be steedt dan aan waarde wordt terugontvangen: Anderzijds offers aaa arbeid door 4e tewerk- gestelden. die meer presteeren dan ze in loon - vinden uitgedrukt. j Tóch worden de tewerkgestelden dikwijls tiog met den nek aangezien door de burge rij- Bij deze laatste is veelal wanbegrip- En dat wanbegrip wordt onbewust - {gewekt en onderhouden door het woord' „werkverschaffing". Velen staren zich blind op de economische avonderen, welke in DuLtschland zijn gewrocht, waar de werkloosheid zoo goed als verdwenen heet te zijn. Laat ik dadelijk vaststellen: ik deel deze bewondering- Men vergete echter niet, dat de weerkloo- •zen, die Duitschland telde, thans lang niet al lemaal normalen en volledig productieven ar- ibeid verrichten. Honderdduizenden zijn te werk gesteld in munitie- en kanonnenfabrieken; hon derdduizenden leggen betonnen versterkings- üinies aan of schuilplaatsen; duizenden en duizenden maken oorlogsvliegtuigen, bommen, mitrailleurs, geweren, handgranaten, gifgas- isen en. ander oorlogstuig. Alles wordt ge stapeld en gestapeld, omdat het misschien.' ééns noodig zal kunnen wezen, als de vol keren elkaar gaan vermoorden, j In Duitschland heeten de werkloozen, die top deze wijze arbeid vonden, geen „tewerk gestelden", maar ze zijn „arbeiders in de loor [ogsind ustri e Wie bij ons hard en zwaar ploeteren om iwoesten grond voor den vrede te bewerken idoor er cultuurgrond van te maken wie iwegen en fietspaden aan leggen voor het ge lmak van den boer of voor toeristisch ver keer, die blijven „werkloozen" hecten, ge. plaatst in de „werkverschaffing"; zij herkrij gen hun eerenaam van arbeider niet; zij blij. /en de somberte van onze werkloozenstatis* tiek onderhouden. Minister Romme heeft een offensief ge» topend tegen den lediggang: de werkverschaf. fing zal met 50 pet. worden uitgebreid, het geen neerkomt op een verhooging van het aantal „tewerkgestelde werkloozen" van* 50000 tot 75000- Ik zou den minister willen vragen, dat hij aan het spook der werkloos heid ook een moreelen slag toedicne. En den werklooze, dien hij arbeid verschaft hun iwaardigheid van arbeiders hergeve! Het woord „werkverschaffing" werd uita gedacht in den eersten crisistijd, toen de werkloosheid nog al een -zeer tijdelijk ver. Schijnsel .werd beschouwd .en .u. voor tewerk» BtellSsig objecten werden gezocht, welke als eigenlijk onnoodige beuzelarij konden worden aangemerkt. Er werd in die dagen nauwkeu rig onderscheid gemaakt tusschen productie ve en niet-productieve werken; productieve werken mochten inleen geval in werkver. schaffing worden uitgevoerd. Dat onderscheid is al lang vervallen. Er worden tegenwoordig verkeerswegen gebouwd in werkverschaffing en bruggen; troittoirs ge legd en rioleering. Enz- enz- Dat is goed en juis Als men dergelijke groote werken aan het „vrije bedrijf" ter uit voering geeft, dan laat een aannemer 'n stel machines aanslepen, die in den kortsten tijd de wonderlijkste prestaties leveren, maar de arbeidsgelegenheid om zeep brengen. Het is goed dat de overheid bepaalde groote werken voor hand kracht reserveert on zich de eictra- kosten van duurdere uitvoering getroost. Dergelijke werken echter leveren eerlijken, harden arbeid, welke zeker zoo nuttig is als het werk in de Duitsche of andere oor logsindustrie. Laat de overheid dan ook degenen, die ruiken arbeid verrichten, afvoeren van die lijst en weren uit de statistiek der werkloosheid. Laat ze het woord „werkver schaffing" uitbannen en vervangen door de veel juistere benaming „Openbare Wenken" of desnoods „Conjunctuurwerken". Als voor dergelijke werken de loonen en sociale voorzieningen, thans voor de werkver schaffing geldende, moeten worden gehaard^ haafd, soit Maar laten we de menschen, die hard moe. ten werken voor een klein loon tenminste het moreele loon, waarop ze recht hebben, voor honderd procent uitkieeren. Laten we hetn. hernoemen; atbeiders. En hun daarmee het zelfbewustzijn hergeven. Uitvoering in werkverschaffing. E.S.MJ. SPECIAAL MELKINR. GOEDE KARNEMELK Is LEKKER eo GEZOND drinken Neemt proef met de ONZE. J. VAN DEN BREEMER KERKPAD N.Z. TELEFOON 2502 Nette jongen gevraagd. 16 jaar. is, dat weinig of niets behoeft te worden gekapt, terwijl ook de ligging ten opzichte van de Soesterberg-schestraat gunstig moet worden beschouwd. Bcwendien zal de thans zo O weldadig aan doende rust van het Wandelbosch niet worden verstoord. Omtrent de bestaande plannen van uitvoering kan voorloopig alleen nog worden gemeld, dat het de bedoeling is een en ander zoo eenvoudig mogelijk samen te stellen, ter- wijL er naar gestreefd zal worden het be staande karakter dezer omgeving zooveel mogelijk intact te houden. Zijden en Natuurzijden Diverse prijzen Van Weedestraai 28 Tel. 2804 Het aantal zitplaatsen zal 12 k 1500 be dragen. Over de wijze van uitvoering staat nog nets vaist, doch de mogelijkheid het werk te vervaardigen in werkverschaffing wordt ern stig overwogen. Gezien het zeer hooge percen tage arbeidsloon en het zeer geringe percen tage materiaal, dat aan de uitvoering van dit object ten koste zou moeten worden geLegd, en gezien den wensch van den Minister van Sociale Zaken om het aantal tewerkgestelden bij de werkverschaffing met 50 te verhoo- gen, mag de mogelijkheid, dat eventueel van Rijkswege in dezen opzet een belangrijke sub sidie zal worden verleend, groot worden be schouwd. Te zijner tijd zullen wij op een en ander nader terugkomen- i AUTOMATISCH TELEFOONVERKEER. Van Dinsdag 17 Mei te plm. 2 uur af is automatisch telefoonverkeer mogelijk voor de aanges'otenen van de geautomatiseerde net ten in het Telefoondistrict Amsterdam, waar toe ook Soest behoort, met de aangeslotenen van bet net Zandvoort (K 507). VERGADERING R. K. KIESVEREEN. SOESTERBERG. Dezer dagen kwam de R.K. Kiesvereen te Soesterberg in vergadering bijeen- Nadat de waarn- voorzitter de bijeenkomst had geopend, werden de notulen goedgekeurd- Een batig saldo van f 8-73 bleek uit het financieele verslag. Bij de agenda-behandeling der Kring-ver gadering te Utrecht werd het voorstel tot ver hooging der contributie-afdracht verworpen. De aftredende bestuursleden werden herko zen, terwijl als voorzitter, de heer J. Lensing werd gekozen. Bij de rondvraag werd erop aangedrongen, dat er meer voor de groote gezinnen zou wor den gedaan. FEESTAVOND ES V-A C. Zaterdagavond gaf de voctbalvereen. „Es-r" vac" een f ;eestavond in Hotel „Eemland", tot sluiting van net seizoen, waarvoor geen al te groote belangstelling bleek te bestaan. als Uw BANKETBAKKER en ontvangt het fijnste. Wij bezorgen te Soest, Soestdainen en Baarn. Banketbakker - Hofleverancier Van Weedestraat 40 Telefoon 2823 Geachte Dames en Heeren. Hiermede maken wij bekend, dat MAANDAG 23 MEI a.s. de plaats vindt van de naar de eischen des tijds ingerichte Dames- en Heerenkapsalons, voorzien van de nieuwste machines voor Permanent-wave en Watergolf. Eischt LI een goede verzorging van Uw haar Gaat dan naar DE OUDSTE ZAAK TER PLAATSE, hetgeen een waarborg is voor Uw uiterlijk. Gezien de tijdsomstandigheden zijn onze TARIEVEN AANMERKELIJK VERLAAGD. PRETTIGE ftfiHAWDfiUNG. Koninginnelaan 9 Telefoon 2882 Naar aanleiding van een van verschillende zijden geuiten wensch werd onlangs een commissie samengesteld, bestaande uit eenige bestuursleden der V-V.V- „Soest Vooruit", en de Ver. „Soest Zuid" met het doel de moge lijkheden na te gaan, om ooHte Soest to komen tot de stichting van een zgri. open lucht-theater. Vanaf den aanvang van haar bestaan af, mocht deze commissie van ver schillende vooraanstaande personen in onze gemeente, alsmede van verschillende plaatse lijke vereeniglngen, betuigingen van adhaesie met het gestelde doel ontvangen. Ook bleven verschillende toezeggingen tot deelneming aan een eventueel te vormen garantiefonds niet uit. Een en ander is aanleiding geweest dat men de zaak ook met het gemeentebestuur .wilde bespreken, teneinde zich te vergewissen of ook van deze zijde op 'n eventueele mede werking kon worden gerekend. Alhoewel de gehouden besprekingen nog een voorioopig karakter hebben gedragen, kan reeds wel worden medegedeeld, dat gebleken is, dat ook het college van B- en W. zeer sym pathiek tegenover de gemaakte plannen staat, en de volle medewerking ook van deze zijde mag worden verwacht. Vanzelfsprekend zal ook de Raad t.z.t. zijn beslissende stem moe ten laten hoor en- In afwijking van vroegere plannen, welktf beoogden een openlucht-theater te maken in het Wandclbosch, ligt het thans in de bedoe ling dit te bouwen in het bosch gelegen wes telijk van de Soesterbergschestraat, en beeft men in verband hiermede het oog laten vallen op het terrein waar ongeveer 10 jaar ge leden reeds eenige malen een opnlucht-too- neeluitvoervng werd gegeven- Het gezelschap Langenacken voerde hier toen o-m. op: „De Witte Non" en „HetTeekea des Kruises". Het Witte Non" en „Het Teeken des Kruises"- Het groote voordeel van deze terrein keuze Hier konden-we noq altijd in en. uilvlieqen maar waar nu naar De menschen stonden opgepakt Op twaalf Mei in Den Haag, .Want Onze -kleine Beatrix Ziet iedereen zoo graag- Nog nimmer was het in Den Haag Tevoren ooit zóó druk, Heel Holland leefde immers mee Met 't Prinselijk Geluk Een jonge Moeder ging voorbij. Een kindje op Haar schoot; De trotsGhe Vader zat ernaast. Die van 't geluk genoot- De dikke drommen langs den weg Zagen één oogenblik, Dat liefelijk tafereel, Doch hoorden zelfs geen kik! We zaten bij de Radio, Geen toestel bleef er dicht, Beleefden mee de Plechtigheid, Den Doop van 't lieve Wicht- Al zagen we het Kindje niet, We koesterden de hoop, Dat zij „één kikje" geven zou Bij 't plechtige „Ten Doop." Men luisterde in Nederland, In Oost en West met klem; Daar klonk opeens een [vreemde klank, Het was „De Kinderstem". Zóó jong reeds voor de microfoon Gedroeg Zij zich heel fiks. Het werd een schitterend debuut Van Onze.... Beatrix! E. v. E. jSedert vele, vele eeuwen Was ons land een gastvrij oord flEn die eigenschap leeft immer In het nageslacht nog voort- „•(Vele, van hun erf verjaagden, Vonden hier een nieuw bestaan t (En in menig donker leven Is de zon weer opgegaan. Doch niet steeds wordt de gastvrijheid Door de gasten gewaardeerd, iMcnigmaal is Moeder Holland Op die wijze gedupeerd- Jlovendien i9 't bij haar zelve Ook in alle9 mondjesmaat, .Zoodat zij wel noodgedwongen f Straks de deur meer sluiten gaari Heel ons economisch' leven Is een ingewikkeld spel En ook heel wat idealen Kwamen daardoor in de knel. Onze Hollandsche gastvrijheid Kreeg nu weer een lichte schok, Maar ook hier geldt toch vóór alles: 't Hemd is nader dan de rok! De heer Clements heette de aanwezigen welkom, zijn spijt erover uitdrukkende, dat de opkomSt zoo matig was. Spr- dankte vi r- der alle medewerkenden, speciaal de muziek, die geheel beJanglooze medewerking ver, leende. In de plaats van den heer Peters, de Be- tuwsche humorist, die wegens ziekte verhi - derd was te komen, trad Harry Woodwarb op, wc'ks optreden niet vermocht de goctle stemming te brengen. De buikspreker-goochelaar William ver mocht daarenteg n meer succes oogsten. Het slot van de avond het gezellige sa menzijn vergoedde veel CLUBNIEUWS V. V. SOEST- Soest I Soesterberg I 52- Onder uitstekende leiding van den heer Lizé werd op Soest-terrein bovenstaande Wen- strijd gespeelt- Er werd vrij vlot gespeeld, ofschoon de plotseling ingetreden warmte van veel invloed op het spel was. Het was een goede oefen wedstrijd voor beide elftallen- ONZE TRAINING. Op 17 Mei begon onze training wcderoitf onder leiding van den heer Meinsma- De eerste avond was geen succes door de overvloedige regen- We hopen, dat het a» Dinsdag beter is en er geen speler op het appèl mankeert. R.K. KIESVEREENIGING De R.K. Kiesverceniging hield Maandag avond een ledenvergadering in het St- Jo- seph-gebouw. Na de opening, welkomswoord van den voorzitter en goedkeuring van de notulen, werd de agenda behandeld van de vergade ring van de Kieskring Utrecht der R. K- Staatspartij- Besloten werd, dat de Soester afgevaardig den geen goedkeuring zouden hechten aan het Kringbestuursvoorstel tot verhooging van de contributie-afdracht der afdeelingen- Voor de bestuursverkiezing werden de na volgende aftredende en herkienbare leden cao- didaat gesteld: n.1. H- J. F- van Hazendonk, Schalkwijk, Mr. J. A- Bremer te Wijk bij Duurstede en J- G. Suring te Utrecht- Na een korte onbelangrijke rondvraag, sloot de voorzitter op de gebruikelijke «rijze deze vergadering, die in een record-tijd ver- loopcn wa9-

Soester Courant | 1938 | | pagina 1