PUIHOL geneest ïumtett huid K. H. HAREMAKER m „DROST"- y portret PINKSTEREN. De Kazerne komt. NOUVEAUTÉ TAARTEN en GEBAK bij Uitgave: DRUKKERIJ SMIT N.V., SOESTDIJK, Van Weedestraat 35, Telefoon 2566. N.V. L. DE RUITER Co's BRANDSTOFFENHANDEL Telefoon No. 2924 Examens Middenstandsdiploma 1938 te Amersfoort. E.S.M.I. SPECIAAL MELKINR- Voor Uw Zijden Kousen en Ondergoederen naar H. J BERGHEGE, De Bomaanslag te Rotterdam. De Natuurwacht, crtehbce^aÉeó.j, Officieele kennisgevingen DE 2UE5IER COURANT In dit blad zijn opgenomen De Nieuwe Soesfer, De Soesfer Post, Huis aan Huis en Soester Advertentieblad, van 1—5 regels 1 0.75. ADVERTENTIEPRIJS: Elke regel meer 15 cent. Advertentie s tusschen de tekst dubbel tarlel. Bij contract belangrijke korting. Advertenties worden in drie bladen opgenomen. UITGAVE van DE SOESTER COURANT". Algemeen Weekblad en „SOESTER NIEUWSBLAD". Algemeen Christelijk Weekblad. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 60 ct., franco per post 65 ct., 20 ct. per maand. 17e JAARGANG VRIJDAG 3 JUNI 1938. No 22 Een Steenholfstraat 56 Tel. 2486 Het wonder, dat zich herhaalt. 'Alle gtoote christelijke feesten steunen in hun oorsprong en beteekenis op een gebeur, tenis van bovennatuurlijke beteekenis. Althans voor den christen- Wonderbaar immers is de geboorte van 'Gods Zoon als Mensch (Kerstmis); een mys terie is Zijn Lijden en Dood (Goede Vrijdag) een mirakel Zijn Verrijzenis (Paschen); een onbegrepen glorie is 's Heeren Hemelvaart- Ook: de beteekenis van Pinksteren steunt op een Wonder- Maar het Wonder van Pink steren staat nader dan de vorengenoemde mys teriën tot de menschelijke rede- Om twee redenen- Eerstens om zijn menschelijk-begrijpelijkq consequentie, zijn logische aansluiting op de andere groote Wonderen, welke het Ver lossingswerk betroffen- De Verlossing betee- kende genade voor ons- Maar hoe zouden we deze genade kunnen behouden zotnder dö kracht daartoe? De andere reden, waarom het Pinksterfeest de menschelijke rede zoo na is, ligt omsloten In de geregelde herhaling van het Wonder, ■waardoor we er aan wennen- Wat was het Pinksterwonder? De bekrach- tifljing van «ka g-1- Ayw d^i Heiligen Geest, d-i. door den geest Gods. Een voudige en ongeletterde lieden, wien de Waarheid was geopenbaard, maar die deze in menschelijke zwakte nog zoo weinig hadden vermogen te verwerken, dat ze voortdurend van de «ene weifelmoedigheid in de andere waren gevallen, vonden zich plots terug in de zekerheid van het weten en in het vermogen om van hun eigen zekerheid aan anderen mee C leelen- I ir &L5 WjJ IN N0VEM6ER OETCOUW0 2»JM DAN KAN HET AL TAMEUJK KOUD Z>JM daarom zorg ik snel dat 'k njj kolen bestel EN ÖAN_N0€T HET AM6S OOK VOTtCWOMI DAT ADRES IS fj j||>? Nisuwstraat No. 14 SB8st D&t is het Wonder, dat zich nog eiken dag door Gods genade aan den mensch voltrekt- Maar niet aan allen* Onmenschclijk groot was de taak, voor welke de aposieien, eenvoudige menschen zich gesteld zagen- Ze moesten de wereld verove ren voor God; domheid, vooroordeel, dwaling en afgoderij verdringen om plaats te maken voor de Waarheid' Wat moeten ze niet dik. wijls voor overmoedigen en dweepers zijn aangezien, voor onpraciische idealisten' En tóch: ze gingen huns weegs, ijverend, hun zendjng vervullende- En ze volbrachten haar- Omdat %e het geloof hadden. Wie waar. lijk gelooven, ontvangen kracht- Ook thans nog De geest van sommigen dikwijls van slechts weinigen wordt gedragen door ide alen- De massa verwondert zich over dezul ken; zij begrijpt niet, hoe die idealisten hun tijd en moeiten kunnen verdoen aan een zaak, .welke hopeloos lijkt- Géén ideaal echter is hopeloos, dat uit een vast geloovcn voortkomt- Een klein groepje Slealisteu kan met Gods hulp groote t&ngen wrochten, omdat het geloof een kracht Is zor.der begrenzing- Nooit is een zaak verloren, waarvoor apos telen in oprechtheid ijveren- Maar het tijdstip, waarop we de genade der uiteindelijke overwinning deelachtig zullen worden, kennen we niet- Dat staat genoteerd in het Boek, dat de Voorzienigheid schrijft- Wat wij voor de overwinning kunnen doen, is gelooven en den weg der Waarheid helpen afpalen- Niet alle geloof, dat beleden wordt, is waar achtig gelooven- Of we ddi doen, weten we pas nadat we de beproeving hebben doorstaan- De beproe ving der loutering- Hoezeer was het geloof der apostelen niet beproefd door alle feiten en gebeurtenissen de vervolging en de Dood van Jezus, wel. ke schenen te getuigen tegen wat hun als de Waarheid was geopenbaard? Hoevelen zien we in onze dagen hun vaan del niet verlaten, waaronder ze streden, de zaak verraden, waarin ze zeiden te gelooven, enkel en alleen, omdat de wereld feiten van schijnbare tegenspraak stelt? Het geloof, dat onder de beproeving bezwijkt, is geen waar achtig gelooven geweest- Zij, die oprecht gelooven, versagen niet; zij weten zich verzekerd van de overwinning, van het hooge ideaal, trots tegenslag, ver volging en verguizing- Dit gelooven geett kracht- Kracht om blij moedig vol te houden tegen de verdrukking in- Kracht om met overtuiging te blijven ge tuigen, terwijl de tegenstander machtsbewust hoont- De idealist kan ondergaan, maar zijn ideaal, zijn geest zal leven- De apostelen, die op Pinksteren begenadigd werden met de kracht van den Heiligen Geest, hebben in Gods Naam, gezegevierd- Ze zijn vervolgd, de meeslen stierven een geweld- dadigend ood- Maar juist die dood, de wijze, waar o]) ze dezen ingingen, werd hun triomf^ want ze getuigde van den offerzin, dien de Waarheid.hun gebood welke ze predikten- Elk menschenoffer aan de Waarheid is een mijlpaal op den weg der overwinning- Wie zóo leert zien, die gelooft- De examens, voor het verkrijgen van het middenstandsdiploma te houden, zijn, zooals bekend is, verdeeld onder de 3 middenstans- bonden- Zoo is oa Amersfoort ter verzor ging gegeven aan den Chr- Middenstands bond, terwijl in elke examencommissie één examinator is aangewezen door elk der beide andere bonden- De examencommissie voor Amersfoort is als volgt samengesteld; Drs- J. C. D- Smei- tink, accountant, Amersfoort, voorzitter; D- Elling, accountant, Utrecht (namens de R-K- Mjdd- B); J. J. de Vries, Ieeraar mo- boekh., Scbagen (namens Kon- Ned- Midd. B); S Cirkel, bedrijfschef Coöp- De Samenwerking, Amsterdam; G- Boode, dir- middenst. cursus, Amersfoort; H- J- de Vries, accountant, Amersfoort; G- Kraan, accountant, Doorn; W- van Dalen, dir- midd. cursus, Doorn; J. A- Stoffels, Ieeraar m-o- boekh., Bussum; G- Sleyt, dir- Ned- Midd. bank, Amersfoort; J- Rip, Ieeraar boekh-, Oldebroek; Mr- J. van Wolferen, oud-dir- bur- Chr. Midd- B-, Den Haag, terwijl als reserves benoemd werden J- v- Manen, onderwijzer-boekhouder, Zeist; Mr- T- Vroom, advoc- en proc., Apeldoorn; B- Valkenburg, ambt, Nutsspaarb-, Amersfoort- Secretaris (niet-examinator) der Examen commissie is de heer W- Chr- Ruitenberg, ambten- K- v. K., Breitnerstr- t, Amersfoort. De examens worden gehouden in de groote benedenzalen van gebouw „De Valk", Val kestraat, Amersfoort; voor het schriftelijke deel op Woensdag 1 Juli, aanvangende 13-30 uur; voor het mondelinge deel op Woensdag 22, Donderdag 23 en Vrijdag 24 Juni, telkens aanvangende g-oo en 13-30 uur, terwijl voor de morgenploegen de uitslag omstreeks 12-30 en voor de middagploegen omstreeks 17-30 u. wordt bekend gemaakt- Als Regeeringsgecommiteerde is aangewezen Dr Joh H- Schreurer, secr- K- v. K-, Amers foort; als diens plaatsvervanger de heer A- Sellemans, dir- Nutsspaarbank, Amersfoort. Het examen bestaat uit 2 groepen; a- speciaal.examen, waaraan kunnen deel nemen zij, die op 1 Juli 1938 tenminste 25 jaar oud zijn en aan bepaalde voor waarden voldoen; dit examen wordt over alle vakken uitsluitend mondeling afge-j nomen 2224 Juni; aantal deelnemers 92- b'- volledig examen, bestaande uit een schrif telijk en mondeling gedeelte op de voren genoemde data; aantal deelnemers 75- Toegang tot het examen voor anderen dan hen, die er ambtshalve moeten zijn, is alleen mogelijk met een introductiekaart, door den Minister van Econ- Zaken te verstrekken- 1 Nieuwe ingezetenen. Neemt eens proef met ons bekende ROOMIJS. Dat had U in Soest niet verwacht. Elke hoeveelheid wordt thuis bezorgd. J. VAN DEN BREEMER KERKPAD N.Z. TELEFOON 2502 Terwijl een groot deel van de burgerij de eventueele vestiging van een tweede kazer-- nement te Soesterberg misschien reeds had vergeten, terwijl velen meenden, dat Soest geen schijn van kans maakte, is het plotse linge en onverwachte besluit uit den Haag gekomen, dat het Rijk de gronden zelf wen- schte aan te koopen, waarme'e dus de ves tiging van de kazerne thans definitief is, zon der dat van de Gemeente Soest eea financieel offer is gevergd- Al was ons dit besluit reeds eenige dagen bekend en al was het schrijven van den Mi nister, waarin hij dit mededeelde, reeds een week in het bezit van het college van B. en W., het was in alle opzichten verrassend en niemand zal gedacht hebben, dat de zaken zoo zouden loopen. De Burgemeester heeft ons na zijn verdedi ging in Den Haag verklaard, dat de kan- Van Weedestraat 28 - Tel. 2804 sen „fifty-fifty" stonden, d.w.z- de Burge meester geloofde, dat Soest en Ged. Staten gelijke kansen hadden. Dat Soest er zoo gelukkig af zou komen, had onze Burgemeester toen waarschijnlijk niet gedacht. Inderdaad is het een zakelijke afwikkeling. De Kroon kreeg geen gelegenheid om Soest misschien in het ongelijk en Ged. Staten in het gelijk te stellen, doch een middenweg werd gekozen, waarover ieder inwoner zich met recht kan verheugen. Soester arbeiders zullen de kazerne bouwen en de inkoopen zullen zooveel mogelijk in Soest geschieden, zonder dat onze gemeente kas een aderlating oehoeft te ondergaan. Aan de lezers werd een boekj'e toegezonden over tand- en mondverzorging met lvorol (volgens nieuw recept) in welke tandpasta de nieuwste weten schappelijke vinding is toegepast. De tanden worden er prachtig wit door en de mond bijzon der frisch en rein. Gebruik wordt aanbevolen. Had men indertijd de gelden niet gevoteerd en had men toen niet de vereischte mede werking getoond, dan hadden we er ongetwij feld thans niet zoo voor gestaan. Burgemeester Visser heeft al zijn krachten en energie in den strijd geworpen om de kazerne te verkrijgen en het succes dat B. en W. in dezen Dehaald hebben, mogen wij zeker wel voor een zeer groot deel toeschrij ven aan het krachtvolle beleid van den Bur gemeester. Nu de voordeelen voor de burgerij, door deze kazerne, door eenieder kunnen worden afgemeten, is een woord van hulde en dank aan onzen Burgemeester zeker op zijn plaats en we hopen met Wethouder Gasille; „dat de kazerne zal mogen bijdragen tot bloei en vooruitgang van Soest". Tot hun zeer groot leedwezen zien Commissarissen van N.V. EEMLAND EN GOOI i.o. zich verplicht gehoor te geven aan het verzoek van den Heer om de leiding van ons bureau met ingang van heden neer Ie leggen. Zijn plaats zal tijdelijk worden waargenomen door den heer A. M. C. KNOTTNERUS. SOESTDIJK. 1 Juut 1938. Heel ons volk is opgeschrokken T Toen uit 't drukke Rotterdam: Plotseling de onheilsmare Der ontploffing tot ons kwam'. jWelk een uiting van barbaarschlieid* ,Wat een niets-ontziende haat' -vipoe kon zooiets toch gebeuren, \iHiere in een beschaafden Staat Hoe gelukkig, dat men hier nog! Zulk een terrorisme schuwt En dat hier ook de regeering y Van geweldspractijken gruwt. Neerland's staatsgezag is immer» Niet op bommen gebaseerd En een dergelijke „import" i i* jWorde hier met zorg geweerd! Doch de wakkere politie Heeft den sluier opgelicht En men weet nu door wat machten Deze ramp is aangericht. Vreemde, duist're elementen r Zijn hier dus aan 't werk geweest En dat soort van heeren is vooy^ Anderer leven niet bevreesd. i Bestelt U eens voot de FEESTDAGEN Uw BANKETBAKKEK - Hotleveranciei Van Weedestraat 40 - Soestdijk Telefoon 2823. 2en Pinksterdag is onze zaak den geheelen dag geopend. De Natuurwacht voor de bosschen, Voor de duinen, voor de hei; De Natuurwacht voor de vogels, Voorwde nestjes en het ei- De Natuurwacht komt in orde, De Natuurwacht voor „Mooi-Soest Die Natuurwacht zal er komen, Doodgewoon, omdat het moest! Nu de zomer op de komst is. De vacantietijd breekt aan, Zullen vele stedelingen Naar beboschte streken gaan- Doch niet slechts voor vreemdelingen Gaat men waken in het boscb Ook het eigen jonge volkje Trekt er vaak barbaars op los- Jammer, dat door vandalisme Al zooveel verloren ging; Denk aan d' inhoud van de nestjes Die men in de boomen hing! Kijk eens naar de mooie dennen, Heel veel takken zijn gekraakt; Zie die zwartgebrande plekken, Is 't niet noodig dat mea waafct? Deze goede zaak te steunen Is de plicht van iedereen, Want het ongerept natuurschoon Is bezit van 't algemeen- Als Gij werkelijk wilt helpen, Doch niet mee kunt gaan „op wacht", Stort dan op het Gironummer; Een Drie Vier Negen Nul Acht E- v. E- BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Soest; brengen ter openbare kennis, dat door hen aan het bestuur van de muziekvereenigings „Soesterbergsche Harmonie" te Soesterberg, ontheffing, ingevolge artikel 9 der winkeL sluiiingswet, is verleerd, ten behoeve van het houden van een bazar op Donderdag 29 en Vrijdag 30 September a s- tot des avonds 10 uur en op Zaterdag 1 October a s- tot des avonds n uur in de groote zaal van „Huis teq Halve", te Soesterberg Soest, 24 Mei 1938. Burgem. en Wcth. voornoemd. De Burgemeeste- GASILLE, l.b. De Secretaris. J. BATENBURG BEKENDMAKING De Voorzitter van het Centraal Stembureau voor de verkiezing der leden van de Commis sie uit de ingezetei en, bedoeld in art- 158 der Gemeentewet, in verband met de voorgenomen grenswijziging tusschen de gemeenten Soest en Amersfoort, maakt beke;.d, dat vanaf he den ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd zijn besluit ter be noeming van een lid dier commissie, noodza» kelijk geworden door de ontslagname als lid van den Heer J H- Grift Soest, 30 Mei 1938 De Voorzitter t JWC GASILLE 1. tof

Soester Courant | 1938 | | pagina 1