PORTRET DE INTERNATIONALE TOESTAND DEZE WEEK DE WERELD IN KAART IN NEDERLAND VJ 3 VAN DE WEEK AU S TRA LI Au^^r De ontspanning, die nu onge veer 14 dagen geleden haar in trede in Europa hield, heeft zich ook tot de Pinksteren uitgestrekt. Desondanks is nog lang niet alles pais en vree in.de wereld en men kan dan ook slechts hopen, dat de geest, die dit Pinksterfeest over de staatslieden komt er een moge zijn van wijsheid en verdraag zaamheid. Het Tsjechoslowaaksche vraagstuk. In de wereld van de tinindustrie vielen stelling staat nog steeds het Tsjechoslo waaksche vraagstuk, dat weliswaar iets van zijn scherpte verloren heeft, maar Europa en de wereld toch zeker nog vrij langen tijd bezig zal blijven houden. Eerst wanneer er overeenstemming tusschen de Sudeten-Duitschers en Praag is bereikt, zal hier een ontspanning kunnen intreden. Helaas laat het zich op het oogenblik nog niet overzien, of er voor het Tsjechische vraagstuk inderdaad een bevredigende op lossing zal kunnen worden gevonden. Su deten-Duitschers, Slowaken, Polen en Hongaren eischen de autonomie en vast staat wel, dat Praag deze in een of anderen vorm aan de verschillende volksgroepen zal toekennen. Men spreekt van een kan tonvorming la Zwitserland. Maar zal dan daarmede de rust in de Tsjechoslowaak- r Een centraalcomité van actie gevormd. I.C.A. geeft den stoot tot den strijd. Het verzet tegen minister Van Buurens 'plan tot annexatie van het vliegveld Schiphol en aanleg van een centraal vlieg veld onder Leiderdorp begint het karakter aan te nemen van een stelselmatig gevoer- den krijg aan verschillende fronten. Am sterdam, dat zich uiteraard het meest be laagd ziet, reageerde ook het scherpst en felst. Verrassend snel na het bekend wor den der plannen kwam het Initiatief Comité Amsterdam, afgekort tot I.C.A., tot stand, dat reeds Donderdag een bijeen komst belegde met het doel een massale, actie te ontketenen tot behoud van de Amsterdamsche luchthaven. Zestig organi saties, waaronder studentenvereenigingen en de vereeniging voor vreemdelingen verkeer, hadden aan den oproep van het I.C.A. gehoor gegeven en deputaties naar deze vergadering afgevaardigd. Het resul taat van deze eerste bijeenkomst was, dat een „Centraal Comité tot behoud van Schiphol?' werd samengesteld, waarin ver tegenwoordigers van vele organisaties zit ting hebben. Hieruit werd weer een werk comité gevormd, dat tot taak heeft, zoo spoedig mogelijk een plan tot massale actie te ontwerpen. Reeds is besloten, tot het organiseeren van een massa-demonstratie op Schiphol, vermoedelijk op 25 Juni a.s., als bekroning van deze actie. Zoo kan de strijd dan beginnen, waarbij ook Rotter dam zich niet onbetuigd zal laten. Het voorstel van B. en W. van deze gemeente, om geen medewerking te verleenen aan het tot stand komen van het centrale vlieg- DE 25STE LICHTENDE VROUW. Dezer dagen is in den ouderdom van 38 jaar een zekere mrs. Mar- guerite Laudate aan de gevolgen van radiumvergiftiging overleden. Zij is het 25ste slachtoffer van een groep van 27 vrouwen, die in het jaar 1923 in de fabrieken van de United States Radium Company radiumvergiftiging opliepen, door dat zij het penseeltje, waarmee zij het radium op de cijfers en wijzers van wijzerplaten brachten, telkens met de lippen vochtig maakten. Deze vergiftiging was ongeneeslijk. De vrouwen werden na verloop van tijd de een na de ander „licht gevend" en stierven ten slotte na ernstige ziekteverschijnselen. In een proces werd de maatschappij veroordeeld tot betaling van de dokters- en ziekenhuiskosten en tot uitkeering van 10.000 dollar in con tanten en een levenslang pensioen van 600 dollar aan elk der vergif tigde vrouwen. sche republiek en in Europa terugkeeren? De mogelijkheid daartoe bestaat zeer zeker, maar men mag zich op het Zwitser- sche voorbeeld toch niet al te veel blind staren. De omstandigheden in Tsjecho- Slowakije toch zijn geheel anders dan in het eedgenootschap. Het is immers niet zoo, dat een reeds aanwezig Zwitserland, zich later in kantons verdeeld heeft en daarop rechten heeft overgedragen. Neen, reeds aanwezige kantons hebben zich later tot een Zwitserland samengesloten en daaraan rechten overgedragen. Het pri maire, het uitgangspunt, was de behoefte en de wil der kantons, eendrachtig en ver- eenigd met elkaar leven. Wanneer deze vereeniging goed gefunctioneerd heeft en op het oogenblik nog goed functioneert, dan geschiedt dit niet, wijl het kantonale regime nu juist de voordeelen van een dracht en gemeenschappelijkheid onder de menschen zou opwekken. Maar dit schema functioneert hier daarom goed, wijl de oorspronkelijke wil en de oorspronkelijke behoefte, eendrachtig en gemeenschappe lijk met elkaar te leven, behouden geble ven is en verder bestaat. Deze wil en deze behoefte zouden naar alle waarschijnlijk heid ook met een ander institutioneel schema hetzelfde resultaat tot stand ge bracht hebben. En omgekeerd: waar deze primaire voorwaarden ontbreken, waar integendeel in plaats van den wil tot een dracht en gemeenschap de wil tot schei ding bestaat, zal door de pure copie van het kantonale schema absoluut niets ge- 4 veld, heeft de volle instemming van den Rotterdamschen gemeenteraad, die zich houdt aan zijn besluit tot aanleg van een nieuw vliegveld in den polder Zestien hoven. De werkloosheidsbestrijding in de Tweede Kamer. Vijf dagen heeft de Kamer gediscus sieerd over de nieuwe regeeringscampagne tot bestrijding van de werkloosheid. Lange rijen sprekers voerden het woord, veel werd er tegen de nieuwe credietplannen ingebracht, maar het eindresultaat was een overtuigende overwinning voor de regee ring, zeker niet in het minst dank zij de talentvolle verdediging van den premier, die het bestond, in een rede van één uur en drie kwartier niet minder dan 24 spre kers te beantwoorden en ook voor het grootste deel te ontwapenen. Zoo zal dan het verhoogde crediet van het Werkfonds ten bedrage van 60 millioen worden toe gestaan. Mocht dit nog te weinig blijken, dan zal echter nog meer worden aange vraagd, zonder dat de regeering evenwel van plan is te vervallen in een roekeloos smijten met millioenen, die wel een oogen blik leven in de brouwerij kunnen brengen, doch, naar het Amerikaansche voorbeeld thans wel voldoende heeft geleerd, geen blijvende bedrijvigheid tot stand kunnen brengen. Tot de doelmatigste objecten ter bestrijding der werkloosheid behoort in ons land ongetwijfeld de inpoldering van de Zuiderzee, die dan ook in versneld .tempo zal worden uitgevoerd. Verder zullen voor de jeugdige werkloozen arbeidskampen worden ingericht. Nieuws uit de tinindustrie. In de wereld van de intindustrie vielen dezer dagen belangrijke dingen voor. Het Internationale Tin Restrictie Comité be sloot, de quota van 55 tot 45 te ver lagen. Voor Nederlandsch-lndië en Malak- ka werden deze quota van 45 verhoogd met 7y2 van de standaard-tonnages dezer productiegebieden. Verder is in prin cipe besloten tot vorming van een buffer- pool. Juist terwijl dus de tinindustrie zelve doende is, haar productie te beperken, komt uit ons land het verrassende bericht, dat in en Apeldoornsch laboratorium een vinding is gedaan, waardoor uit een ander metaal tin kan worden gefabriceerd. Zal ook dit weer een uitvinding blijken te zijn, die, zooals reeds zoo vaak in de geschie denis is voorgekomen, in een bestaand wereldbedrijf een algeheele omwenteling zal brengen? Wij zullen het hebben af te wachten. Voorloopig wordt slechts bericht, dat in het betreffende laboratorium door toeval uit een zeker metaal tin ontstond, zonder dat men weet, hoe dit in zijn werk is gegaan, althans niet hoe het weten schappelijk is te verklaren. Reeds moet volgens de nieuw ontdekte methode 80 kg tin zijn gewonnen en het heet, dat een buitenlandsche mogendheid (Duitschland?) zich reeds voor de uitvinding interesseert. Oprichting van de Ned. Mij. voor Nieuw-Guinea. De N.V. Nederlandsche Maatschappij voor Nieuw-Guinea, van welker wordings- lijmd en overbrugd worden. Dit zal men moeten bedenken, wanneer men Zwitser land aan Tsjecho-Slowakije ten voorbeeld houdt. Britsche bemiddeling in Spanje. Naast Tsjecho-Slowakije blijft nog altijd Spanje een van de diplomatieke zorgen kinderen van Europa. Ook hier spant de Britsche regeering zich tot het uiterste in om de beide partijen nader tot elkaar te brengen. Men rekent daarbij op het oogen blik op de totale uitputting en de toe nemende onverschilligheid van de Spaan- sche burgerbevolking achter het front. Alle berichten melden, dat de bevolking schoon genoeg heeft van den oorlog en dat deze morgen geëindigd zou zijn, als zij het zelf voor het zeggen had. Daar staat echter tegenover de haat van de extremistische partijen in Spanje onderling, de haat tegen de buitenlanders (aan beide zijden zeggen de partijen, dat men tegen een buitenlandschen vijand vecht) en de woede van de bevolking wegens de bombardementen van steden. Zoo is b.v. bekend, dat de Catalanen begin Maart bereid waren een wapenstilstand te sluiten. Het leger van Franco kwam nader en de Catalanen wilden liever geen oor log op hun grondgebied. Toen werd Barce- lona op meedoogenlooze wijze gebombar deerd, volgens sommigen op last van Franco, volgens anderen op last van zijn buitenlandsche adviseurs. De reactie daar op was, dat de bevolking besloot door te vechten. Nu wordt aan beide zijden weliswaar verklaard, dat er geen basis bestaat voor een wapenstilstand, maar de omstandig heden kunnen veranderen. De Fransche regeering blijft de regeering te Barce- lona aansporen van de eerste de beste ge legenheid gebruik te maken om een rede lijke regeling te verkrijgen. Anderzijds hangt natuurlijk veel af van de buitenlandsche adviseurs van Franco. Het schijnt, dat Mussolini wenscht, dat generaal Franco tot het einde toe door zal vechten. De hoop, dat het Engelsch-Ita- liaansche accoord in werking zal treden, ligt dus minder in het beëindigen van den oorlog, dan wel in het terugtrekken van de buitenlandsche combattanten. Het is daarom verblijdend, dat de laatste ver gadering van de non-interventie-commis sie weer wat gunstiger is verloopen en dat de Russische vertegenwoordiger minder intransigant was. Britsche dienstplicht in geval van oorlog. In het Engelsche Lagerhuis heeft de minister van defensie sir Thomas Inskip in nauwelijks bedekte termen aangekon digd, dat onmiddellijk na het uitbreken van den oorlog de ügemeene dienstplicht zal worden ingevoerd. Bij den grooten af keer van de Engelsche bevolking van den militairen dienst heeft deze aankondiging groot opzien gebaard, maar dit heeft de regeering niet uit haar gereserveerde hou ding kunnen lokken. De minister-presi dent, die met vrager, bestormd werd, ver genoegde zich met het korte antwoord, dat de regeering oorlogsmaatregelen niet in vredestijd bekend kan maken. Voor hen, die een paraat Engeland als een van de beste steunpilaren van den vrede in Europa houden, is deze aankondiging in ieder ge val een geruststelling. plannen wij in een vorig overzicht reeds melding maakten, is thans ten kantore van de Nederlandsche Handel Maatschappij te Amsterdam opgericht. De oprichters zijn eenige der meest vooraanstaande handels-, cultuur- en industrieele ondernemingen in ons land en Indië, alsmede enkele bekende bankinstellingen en scheepvaartmaatschap pijen. Het doel van de nieuwe vennoot schap is in de eerste plaats exploratie van Nieuw-Guiena en verder in vervolg daar op het winnen, bewerken, verwerken en verhandelen van producten van dit gewest, het bevorderen van de cultures daarvan (ook bosch- en zeeproducten). Met goud en petroleumwinning zal de nieuwe maat schappij zich evenwel niet bezig houden. Het bestuur van de vennootschap, die is opgericht met een kapitaal van 2.100.000, is opgedragen aan een Raad van beheer, te vestigen in Nederland, terwijl de lei ding van het bedrijf in Indië in handen zal zijn van een directeur, als hoedanig is benoemd de landsadvocaat te Batavia, mr. E. J. F. van Dunné, die zijn huidige functie binnenkort zal neerleggen. DE SPRAAKZAME MENSCHHEID. De Amerikaansche statistici staan voor niets.' Is er nog wel iets te noemen, dat zij niet in statistieken hebben vastgelegd? Wat het ook zij eten of drinken, het niezen van filmsterren of huwelijk en scheiding alles was hun welkom als materiaal voor het opbouwen van een statistiek. Toch hadden zij blijkbaar nog één ding vergeten: wij wisten tot nog toe niet, hoeveel woorden de menschheid sedert de schepping der wereld heeft gesproken. Men zal moeten erkennen, dat de Washing- tonsche statisticus, die dit hiaat in onze kennis heeft aangevuld, daarmee wel zeer verdienstelijk werk heeft verricht. Hij heeft dan berekend, dat de mensch heid sedert de schepping der wereld 10.000.000.000.000.000 (tien duizend bil joen) woorden heeft gesproken. Mochten er ongeloovige menschen zijn, die de wetenschappelijke juistheid van deze op gave in twijfel trekken wel, het staat ieder vrij, de zaak zelf na te rekenen HOE ZAL HET HEETEN Als iemand in New York voor zijn spruit geen passenden naam weet te vinden, dan staat het hem vrij, in de Public Library om steun en raad in deze moeilijke aan gelegenheid te vragen. Daar wordt hem dan onverwijld een lijst met 560.000 ver schillende namen voorgelegd, die in histo- rischen en prae-historischen tijd op deze aarde als voornaam hebben gediend. Doch hoe ongelooflijk het ook lijkt: zelfs op deze onuitputtelijke lijst konden verscheidene ouders nog niet den rechten naam voor hun afstammeling vinden. De ambtenaren van de Public Library schaften echter raad; zij bedachten zelf een aantal nieuwe namen, die het grootste succes hadden. Wij laten er enkele van volgen: voor jongens Stottaway of JFlifnptz of Iamboy; voor meisjes Baseline, Zipperath, Ordinary, Nervertia of Hominous. Als men den men schen rpaar iets bijzonders voorzet....! GEVAARLIJKE BERICHTGEVING. Het staat thans wel zoo goed als vast, dat het Duitsche leger twee weken ge leden geenszins gereed heeft gestaan om Tsjecho-Slowakije te overvallen. Het is niet zonder belang, dit even aan te stip pen, want de voorstelling, dat de Duitsche troepen op 21 Mei geconcentreerd zouden zijn geweest om naar Praag op te rukken, vindt men nog telkens terug en zij sticht niet alleen verwarring, maar dreigt ook gevaarlijke gevolgen te zullen hebben. Het gerucht van de Duitsche opmarsch- plannen is ijverig verspreid en wordt, zoo als reeds gezegd, nog in breede kringen geloofd en verder gepropageerd, hoewel hier van meer dan een zijde, o.a. ook door de Engelsche regeering, tegen gewaar schuwd is. Dit verspreiden van een ge rucht, dat naar Engelsche, Poolsche en Hongaarsche waarnemers uitdrukkelijk verklaard hebben, op valsche gegevens be rust, geschiedt voor een deel met een be paald politiek doel. Want bij de mededee- ling van de Duitsche „troepenconcentratie" blijft men niet stil staan. Het hoofdstuk wordt aldus vervolgd Engeland is zeer verontwaardigd geworden over de Duit sche voornemens, het heeft geprotesteerd en de tanden laten zien en toen is Duitsch land uit vrees teruggekrabbeld. Daaruit trekt men dan de conclusie, dat Berlijn bakzeil haalt, indien men maar flink tegen het Derde Rijk optreedt en dat Praag nu gerust voet bij stuk kan houden en de Sudeten-Duitechers eens moet laten voe len, dat zij van hun broeders over de gren zen niets te wachten hebben. „Das Neue Tagebuch", het in Parijs uitgegeven Duit sche emigranten-tijdschrift, is zelfs zoover gegaan te beweren, dat men de heele Sudeten-Duitsche kwestie nu maar twee jaren zou moeten laten liggen. Zelfs de Praagsche regeering heeft intusschen het gevaarlijke van een dergelijke bericht geving ingezien en bedoeld tijdschrift voor twee jaren in Tsjecho-Slowakije Verboden. Inderdaad is elke conclusie gebouwd op onjuiste gegevens gevaarlijk en deze con clusie wel zeer in het bijzonder. Wijl de Duitschers geen troepen geconcentreerd hebben, hebben de Engelschen niet ge dreigd, zijn de Duitschers niet geschrok ken en zijn zij niet teruggekrabbeld. Nu blijken echter de Duitschers geprikkeld te worden door de verhaaltjes over hun nederlaag en de mogelijkheid is niet uit gesloten, dat zij wanneer zich daartoe eens een passende gelegenheid zou voor doen bewijzen, dat zij niet bang zijn om tot machtsvertoon over te gaan. Door het verspreiden van dergelijke valsche geruchten, verkrijgt men tot resul taat, dat de Duitsche positie verkeerd wordt begrepen en de Duitsche macht wordt onderschat, wat tot een plotselinge verscherping van de buitenlandsche crisis kan leiden. Anderzijds wordt ook de positie der Sudeten-Duitschers misverstaan en de Tsjechische partijen, die niet tot een ac coord met Henlein geneigd zijn, worden in hun verzet gqstijfd, wat tot een ver scherping van de binnen landsche crisis in Tsjecho-Slowakije kan leiden. Voor Europa echter is het op het oogen blik van het grootste belang, dat alle mis verstanden uit den weg worden geruimd. Het ware derhalve te hopen, dat er zoo spoedig mogelijk een begin wordt gemaakt met de regeling van den binnenlandschen toestand in Tsjecho-Slowakije en de nieuwe onderhandeling met Berlijn. DE lucht verbinding ned. oost- INDIË—AUSTRALIË. Reeds enkele jaren terug heeft de K.L.M. gevraagd haar luchtlijn Amsterdam-Bata- via te mogen verlengen tot in Austraüë. SIK THOMAS INSKIP Briisch Minister van Defensie. In nauwelijks verhulde termen heeft de Britsche minister van de fensie in het Lagerhuis aangekon digd, dat onmiddellijk na het uit breken van een eventueelen Euro- peeschen oorlog de algemeene dienst plicht in Engeland zal worden inge voerd. De afkeer van de Britten van den militairen dienst is bekend en er behoort dan ook zeker moed toe, een dergelijk voornemen openbaar te maken en daarmede aan de oppo sitie wind in de zeilen te geven. Maar sir Thomas Inskip heeft steeds bewezen te weten wat hij wil en is voor geen geruchtje vervaard. Sir Thomas Inskip, die thans 60 jaar is, werd te Bristol geboren en studeerde in de rechten aan de uni versiteiten van Clifton en Cam- bridge. In 1899 werd hij als pleiter beëedigd en na 15 jaren dienst als advocaat aan de balie door den hoogsten rechter van Engeland tot Kroonraad benoemd. Na zijn verhef fing in den adelstand door den koning in het jaar 1922 werkte hij als advocaat-generaal verder en werd weldra gekozen tot lid van het parlement. Zijn helder inzicht in de kwestie, welke gevaren Engeland dreigen en zijn uitgebreide kennis van de ver schillende banden, waarmede Enge land aan de andere mogendheden gebonden is, maken dezen minister bij uitstek geschikt voor zijn verant woordelijke functie. Het Engelsche imperialisme is met een figuur als Thomas Inskip zeer gebaat. gelsche en de Nederlandsche zullen Austra lië met Europa verbinden via Ned. Indië. Op 3 Juli a.s. vertrekt het eerste vlieg tuig uit Bandoeng via Soerabaya, Den Pasar, Koepang, Port Darwin, naar Bns- bane-Sidney. Van dan af zal Amsterdam HQNGKONG/J mi IP ANP 1 GR O O TG GUAM CEBU ZAMBOANGA PENANG OCEAAN TARAKAN •SINGAPORE MEDAr^ R BAR0E\ PALEMBAKG AL1K PAPAN BANPdAHMASJNP^» MAKASSAR BATAV I SOERABSÓA DEN PASAR KOEPANG PORT DARWIN N D S C H E OCEAAN CLONCURRY LON6RSACH BGUSBANL LEGENDE Nederlandsche iuchi/ynen Uitbreiding Ned. Engelsche Fransche Amerikaansche SYDNEY Melbourca Vorig jaar Januari heeft de K.L.M. haar verzoek aan de Australische regeering her nieuwd. Groote internationale luchtvaart verbindingen waren nu reeds sterk uitge breid en veel meer ontwikkeld. Ook de Engelsche luchtdienst Londen-Singapore was tot stand gekomen en de Imp. Air ways, het Engelsche semi-staatsbedrijf, had vergunning gevraagd de Singaporelijn door te mogen trekken tot Sidney (Austra lië). Nu echter heeft Australië in de Quantas- Empire Airways een eigen burger lucht vaartmaatschappij, welke uitbreiding van haar lijnen zocht in een nieuwe verbinding Australië-Singapore. De aanvrage van de K.N.I.LJM. werd der halve niet onverdeeld gunstig ontvangen. rechtstreeks verbonden zijn met Bandoeng en Australië. Op dezen luchtweg van 20.880 K M. lengte geeft de K.L.M. in samenwerking met de K.N.l.L.M. niet alleen een verbin ding tusschen Nederland en Koloniën, doch tevens wordt op dezen weg een verbinding tot stand gebracht met vrijwel alle groote buitenlandsche luchtlijnen. 3 Juli 1938. Een lang gekoesterde wensch zal dan in vervulling gaan. Een nieuw succes is inmiddels door de K.N.l.L.M. bereikt in de vergunning om op het traject Singapore-Saigoen een nieuwe luchtlijn te mogen openen. Nu nog de ver binding Tarakan-Manilla en niet te ver geten uitbreiding in den Indischen Archipel zelf. AMERIKAANSCHE RUSTBATTERIJ OP RAILS. MMBH— In het kader van zijn groote bewapening heeft Amerika ook beweeglijke afdee- lingen kustgeschut geschapen. Zware 30.5 cm houwitsers zijn als spoorweggesehut gemonteerd en zullen waar noodig de actie der vaste batterijen ondersteunen. De belangen van de eigen luchtvaartmaat schappij en daarnaast de Engelsche „Em- pire"-diensten konden door de Australische regeering niet achtergesteld worden. Toch is een oplossing gevonden en zoo wel de Australische luchtvaart als de En-

Soester Courant | 1938 | | pagina 5