RADIO- TECHNISCHE CONTROLE i ,«i! Uitgegeven door: RADÏO-CENTRALE „SOESTDiJK JULIANALAAN 94. Tel. 2862. SOESTDIJK QQQQOBS De moderne controle-tafels in de nieuwe K.R.O.-studi'o, onlangs in gebruik gesteld. Men kent den artist reeds van gramofoonplaten of doordat men reeds een concert heeft bijgewoond, en gaat vergelijkingen treffen tusschen hetgeen men vroeger gehoord heeft en wat men thans hoort. Een belangrijke taak heeft de controleur in de controle-kamer van den omroep. Hij beschikt over een schakeltafel, voorzien van een aantal knoppen en schakelaars. Eén verkeerde handeling en het geheele concert ligt in duigen. Een verkeerde stand van den volume- (geluids-) regelaar of timbre regelaar, en de zanger is niet he. kenbaar en komt niet tot zijn recht. De controleur moet daarom niet alleen technisch, doch ook muzikaal ont wikkeld zijn. Bij uitzending van belangrijke composities is het zelfs nood zakelijk, dat hij de partituur te voren bestudeert of tijdens de uitzending vóór zich heeft. De regeling van het geluid brengt eveneens nogal wat moeilijkheden mede. Een kleine draai aan den knop geeft reeds verschil in sterkte en hierbij komt een persoonlijke opvatting nog wel eens tot uiting. De iimbre-regeling is noodzakelijk om donkere stemmen wat helderder te maken (door afsnijding van lage tonen of eenige versterking van hooge tonen). Op deze manier kan de controleur de uitzending zooveel mogelijk tot haar recht brengen. Het spreekt vanzelf, dat een jarenlange ervaring op dit punt en instructies van de leiding een woordje meespreken. Vindt een uitzending plaats vanuit een andere stad, dan heeft de controleur de beschikking over telefoonlijnen, waarlangs hij met de technikers ter plaatse kan spreken en aanwijzingen kan geven. Ook daar wordt nog veel geregeld, de geschiktste plaats voor microfoons opgezocht, enz. De controleur kan maar niet de programma's zoo hard uitzenden als hij wil, daar dan een mogelijkheid van overbelasting van lijnversterkers en den zerder bestaat. Hier controleert wederom iemand, ten einde een der gelijke overbelasting te voorkomen. Komt een programma in de controlekamer goed door, hetzij vanuit de studio, hetzij vanuit een andere plaats, dan regelt de controleur verder maar weinig aan de uitzending. Hij moet echter steeds goed opletten bij het begin en einde van het nummer, daar er telkens aankondigingen moeten plaats vinden, welke hij mengt tusschen de diverse nummers. Hij moet dan den toevoer van de muziek-microfoon dichtdraaien en zijn eigen microfoon inschakelen. Nadat hij de mededeeling gedaan heeft, doet hij dezelfde handeling in omgekeerde richting. Voorts moet de controleur steeds op de klok letten, want het gebeurt wel eens, dat een programma, hetzij lezing, hetzij muziek, iets langer duurt dan uitgerekend was. Hij geeft dan door middel van een lichtsignaal een Alle programma's, welke door de diverse omroepvereenigingen worden uitgezonden, zijn reeds weken van te voren opgemaakt, ten einde op den dag der uitzending een regelmatig verloop te hebben. Het spreekt vanzelf, dat aan de samenstelling van deze programma's wel iets vastzit. De programmaleiding moet steeds up to date blijven en alle gelegenheden, die voor de luisteraars aantrekkelijk kunnen zijn, voor haar programma's trachten te bemachtigen. Zijn deze programma's na deze voorbereiding gereed en gekeurd door de Radio-Contröle-Commissie, dan kunnen zij afgedrukt worden in de diverse gidsen. Het lijkt zoo eenvoudig. Men slaat den gids op en leest: „Hedenavond 8.30 zingtWat hier alles aan voorafgegaan is, laat den luisteraar koud. Hij (zij) verlangt slechts het beste, dat geboden kan worden. Is het moment gekomen, dat de zanger zal beginnen, dan zet men zich gemakkelijk neer tot luisteren. In het hart van het omroepbedrijf is echter van gemakkelijk luisteren geen sprake. Daar moeten steeds vele handelingen verricht worden om alles vlot te laten verloopen. Waar bevinden zich de zanger en zijn begeleiding? Misschien in de een of andere, hetzij groote of kleinere studio, of in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag of andere plaats, waar het concert ook voor toeschouwers plaats vindt. De controle-tafel van een radio-centrale.

Soester Courant | 1938 | | pagina 7