PORTRET DEZE WEEK L DE INTERNATIONALE TOESTAND DE WERELD IN KAART ^>p AR IN NEDERLAND VAN DE V/EEK TOUR DE FRANCE 52° RONDE VAN FRANKRUK Kimera. Wen sa 1 miens\ Btauvjisi Mö/houifh Betfortrjfa BE5ANC0N ^|T1 CAEN Vire itrjnr/trj Jünnes »NANTES lonsk-Ssurier A Si CUude[ Porhe |Z» Roehelft ROYA1Ï Ai* -m-ftAiNs ér^%i/n Routiers?5J |ll s''M,éeLsiemr°^ BRIANCONïSJI^\\$L £oi/les/rètf\i 111 I Bjrce/one/te P 1(4 J Beat/wier M] DlGNE «r^jz &rii/| Os/pllenF^aip- JffaLi WONTKLlltl» 1 N ES: «W^ (wirbnnê^iAR5ETU^^gg^7__ :BORDEffUX \lofnfofr,M 'trcsehao Sousfan s Orthff iPERPIGNAN: BERGTOPPEN G>t jJt/A/Sfue mtM. Jir 7iurm*Mfliu jAspfn Hf» Cal Ja AyresaitrJr /SOS Af Ju Pcrf/W J'/ipe/joH Je h Tv rite Cal JfzajrJ H09 M. Ju lol/forel tost Ju óah'Ner fit» Ministerconferentie te Kopenhagen. De positie van ons land in. den Volken bond heeft in den laatsten tijd in breeden kring weer sterk de aandacht getrokken. Doch ook de overige kleine leden van den Bond, de Scandinaafsche staten, alsmede België en Luxemburg gevoelen thans weer behoefte, hun verhouding tot het Geneef- sche instituut onder het oog te zien en in gemeenschappelijk overleg te regelen, zoo noodig te wijzigen. Einde dezer maand (22 Juli) zal daartoe te Kopenhagen een confe rentie van de ministers van buitenlandsche zaken van Denemarken, Finland, Noor wegen en Zweden plaats vinden. Ofschoon ons land, noch België en Luxemburg aan deze conferentie deelnemen, zal toch tus- schen alle kleine staten ten aanzien van hun betrekkingen tot den Volkenbond voe ling worden gehouden en wel door een aan genoemde conferentie aansluitende bespre king, eveneens te Kopenhagen te houden, tusrchen de ministers van buitenlandsche zaken der z.g.n. Oslorstaten. Ons land zal daarbij dus vertegenwoordigd worden door minister Patijn, België door minister Spaak en Luxemburg door den heer Josef Bech. 25 jaar L.V.A. Het oudste onderdeel van de militaire luchtvaart, in overeenstemming met de ge bruikelijke afkortingsmanie gemeenlijk met L.V.A. aangeduid, herdacht den lsten Juli het feit, dat zij 25 jaar geleden werd ge sticht. Belangrijk als deze herdenking, vooral in verband met de toenemende be- teekenis van het luchtwapen voor de lands verdediging, was, genoot zij de belang stelling van een lid der Koninklijke Familie. Z.K.H. Prins Bernhard was name lijk tegenwoordig bij de opening van de jubileumweek der afdeeling, welke werd ingezet met een plechtige bijeenkomst bij het monument der gevallen kameraden, waar verscheidene sprekers het woord voerden. Ter gelegenheid van dit jubileum was het monument, dat vijftien jaar ge leden ter nagedachtenis van de omgekomen militaire vliegers werd opgericht, voorzien van een voetstuk, als geschenk van het ge- SCHOOLTRAGEDIES IN POLEN. Wegens slechte schoolrapporten zijn in heel Polen tal van leerlingen van middelbare scholen uit angst vcor ouderlijke straffen van huis wcggeloopen. Drie veertienjarige gymnasiasten uit Kattowitz moeten zei cs volgens de rhededeelingen van hun schoolkameraden de wijk naar Roemenië hebben genomen. De politie heeft de handen vol, om alle wegloopers bij hun respectievelijke ouders terug te brengen. Te War schau heeft zelf een gymnasiast zelf moord gepleegd, omdat hij niet was overgegaan, l^ij liet zich uit de derde verdieping van de school op straat vallen. zamenlijke personeel van Soesterberg. Na de onthulling legde de Prins den eersten krans bij dit voetstuk, waarop luitenant kolonel F. A. van Heijst, de commandant van de luchtvaart-afdeeling, de herden kingsrede uitsprak, waarin hij er aan her- innei'de, dat dit jubileum, ondanks zijn feestelijk karakter, in het teeken van den ernst der tijden staat en dat het niet ge zien moet worden als een bekroning van voltooiden arbeid, doch als een vluchtige onderbreking in een periode van stage in spanning. Door dezen geest bezield, zal de luchtvaart-afdeeling ongetwijfeld nog een groote toekomst tegemoet gaan. De K.N.A.C. 40 jaar. De tweede jubilaresse van deze week was de Koninklijke Nederlandsche Auto mobielclub, in de wandeling K.N.A.C. ge- heeten, die den 2den Juli haar veertigjarig bestaan herdacht en die, ofschoon ouder in jaren, even jong van hart is als de L.V.A. Beiden zijn het immers kinderen van de eeuw der techniek, die zich steeds vernieuwt en verjongt en zoo ook haar volgelingen jong houdt. In de geschiedenis van de K.N.A.C. vindt men feitelijk tevens de ontwikkelingsgeschiedenis van de auto mobiel in ons land weerspiegeld. Met den snéllen groei van het automobilismenam ook het ledental der thans jubileerende club snel in omvang toe en breidde zich tevens de veelzijdigheid harer bemoeiingen sterk uit. Welk een groote vlucht hetauto- mobielverkeer in de veertig jaar, dat de K.N.A.C. thans bestaat, in ons land heeft genomen, blijkt het best uit het aantal auto's, dat ons land toen en nu telde. Ter wijl in 1898 68 vehikels, die wij thans den naam van automobiel niet meer waardig zouden keuren, op de wegen van stad en land opzien en ergernis wekten, loopen er thans ongeveer 96000 personenatuo's, meer of minder tot de uiterste verfijning geper fectioneerd, doch geen van alle meer van het broze, rijtuigachtige uiterlijk als de eerste benzinemonsters. Met het karakter van de automobiel is ook de K.N.A.C., die de belangen van haar bezitters behartigt, veranderd van een vereeniging van beoefe naren der automobielsport tot een bond voor autotoerisme. Vele belangi'ijke per sonen hebben haar in den loop der jaren geleid. Nog verleden jaar wisselde zij van voorzitter, toen mr. Linthorst Homan wegens zijn benoeming tot commissaris der Koningin in de provincie Groningen het presidentschap moest opgeven en in zijn plaats tot voorzitter gekozen werd jhr. mr. Th. M. Smits van Oyen, die thans dus de leiding van het bestuur in handen heeft. Slechte fruitoogst in ons land. Minder verblijdende dagen dan deze beide jubileerende instellingen beleven op het oogenblik de fruittelers in ons land. Tengevolge van het zéér ongunstige weer dit seizoen nachtvorst, - aanhoudende droogte en stormen hebben de boomen telkens opnieuw schade berokkend zal de fruitoogst dit jaar in vrijwel alle in aanmerking komende streken van ons land sterk tegenvallen. Het fruitcongres teTiel, waaraan een groote tentoonstelling zou worden verbonden, moest worden uitge steld wegens de slechte oogst vooruitzich ten, waardoor men niet op voldoende ma teriaal voor een grootsch opgezette ex positie kan rekenen. Daar de berichten van over de grens, met name uit Duitsch- wat er ook moge gebeuren, zijn politiek van passiviteit te handhaven en onder deze omstandigheden kan ook Parijs moeilijk tot avontuurlijke ondernemingen over gaan. De Tsjechoslowaaksche kwestie. In de oplossing van het Tsjechoslowaak sche probleem schijnt thans wat schot te komen. Het nationaliteiten-statuut is reeds voor een goed deel uitgewerkt en naar alle waarschijnlijkheid zullen verschillende onderdeelen reeds in den loop van deze maand ter ratificatie aan de volksver tegenwoordiging worden voorgelegd. Daar mede is nog geenszins gezegd, dat nu alles pais en vree in Tsjecho-Slowakije is. De Praagsche regeering zal uit den aard van de zaak niet aan alle eischen der minder heden, in het bijzonder aan die der Su- deten-Duitschers, kunnen voldoen. Een alle partijen ten volle bevredigende oplos sing is dan ook welhaast onmogelijk. Maar in ieder geval zullen vele wrijvingspunten uit den weg geruimd kunnen worden en daarmede is reeds veel bereikt. Verkiezingsstrijd in Amerika. In November vinden in Amerika de Congresverkiezingen plaats en hoewel deze dus nog in een betrekkelijk verre toekomst liggen, is de verkiezingsstrijd reeds uitge broken. In het bijzonder loopt de strijd over de enorme sommen, die in de laatste jaren door de regeering ter aanzwengeling van het economisch apparaat zijn uitge geven. Ook thans wordt voor drie en een half milliard voor hulpmaatregelen uitge geven. De tegenstanders van de „New Deal"-politiek beweren nu, dat de regee ring met deze grootere uitgaven zich de overwinning bij de congi-es verkiezingen tracht te koopen. Met andere woorden, dat zij er zooveel mogelijk staten en ge meenten zoo groot mogelijke sommen voor openbare werken wil laten toevloeien, om zich van de gunst der daar wonende kie zers te verzekeren. Men heeft hier te doen met typische beschuldigingen en tegen- beschuldigingen, zooals zij in de Ameri- kaansche partijpolitiek van oudsher sche ring en inslag waren. Met het oog op de nieuwe economische crisis en de stijgende uitgave der federale regeering, welke door de Republikeinen natuurlijk zullen wor den gebruikt, om bij den komenden ver kiezingsstrijd als propagandamateriaal tegen de Democraten te dienen, wordt het resultaat van de verkiezingen met bijzon dere spanning tegemoet gezien. Alles wijst er op, dat de verkiezingsstrijd een onge woon levendige zal zijn zelfs voor Ame- rikaansche verhoudingen. De strijd in China. In China worden steeds grooter gebie den onder water gezet thans zijn weer de dijken van het Keizerkanaal doorge stoken - en dit laat niet na grooten in vloed op de krijgsverrichtingen uit te oefenen. Van den Japanschen aanval van het noorden uit op Hankau is reeds lang geen sprake meer en slechts langs de Jangtse is de voorloopige Chineesche hoofdstad nog te bereiken. Hier ontmoeten de Japanners veel tegenstand van de Chi- neezen, dié er niet over denken den strijd op te geven. Mede door de overstroomin gen, die overigens aan China veel kommer berokkenen, ziet het er niet naar uit, dat de Japanners spoedig hun doel, het vol ledig breken van den Chineeschen tegen stand, zullen bereiken. land, België en Zwitserland, echter even eens zeer ongunstig luiden, bestaat er nog wel een redelijke kans, dat behoorlijke prijzen gemaakt zullen kunnen worden, die de schade door den geringen oogst ver oorzaakt, voor de telers eenigermate zul len vergoeden. EEN KRASSE GRIJSAARD. In het Koninklijk slot van Warschau ver scheen dezer dagen een grijsaard, die ver zocht hem bij den staatspresident te willen aandienen, daar hij dezen om hulp wilde verzoeken. Bij onderzoek bleek men te doen te hebben met den 118-jarigen Johan Ste- pus uit het dorp Rudnik in Polesië, die ondanks zijn eerbiedwekkenden leeftijd te voet naar Warschau was gekomen. Uit zijn papieren bleek, dat hij als jongeman van 20 jaar in het Russische leger heeft gediend, in 1863 deelnam aan een opstand en op bijna honderjarigen leeftijd mee streed in den wereldoorlog. Nu kan hij zijn brod niet meer verdienen en daarom kwam hij den president om een ouder- DE INBREKER ALS ACROBAAT. Een ware acrobatentoer volbracht te Warschau de inbreker Malina, toen hij, bij een inbraak door de politie verrast, met een medeplichtige over de daken der hui zen vluchtte. Toen de dakenrijen ophiel den, stond Malina aan den rand van het dak van een huis van drie verdiepingen. Moedig waagde hij den sprong in de diepte op het dak van een lager gebouw, van waar hij zich handig op een binnenplaats liet vallen. Hier achterhaalde hem echter het noodlot, want door zijn sprong op de steenen was de conciërge van het huis wakker geworden. Deze kwam kijken, wat er aan de hand was en kon den uitgeput- ten inbreker zonder moeite arresteeren. Zijn medeplichtige, die een minder ge vaarlijken weg had gevonden om den be- ganen grond te bereiken, wist te ontkomen. HET STARTSCHOT VAN DE TOUR DE FRANCE GEVALLEN. Zoo juist is een begin gemaakt met de 32ste Tour de France. Voor deze monster rit heeft ook in ons land altijd groote be langstelling bestaan en nu de laatste jaren een Hollandsche ploeg met stijgend succes aan den meest klassieken wegwedstrijd deelneemt, is dat in nog grooter mate het geval. Wij mèenen er dan ook goei aan te doen, ditmaal onze „kaart van de week" eens aan dit internationale sportgebeuren te wijden. De ronde is 5 Juli begonnen en eindigt op 31 Juli. Zij is verdeeld in 21 étappes; in totaal wordt er 4684 K.M. verreden. Er zijn 6 rustdagen. Voor het eerst wordt de Ronde in een andere richting gereden; ging men vroeger steeds eerst naar Rijsel, naar het Noorden, nu vertrekt men via Caen direct naar het Zuiden. In de 8ste en 9de étappe begint het berg land van de Hautes Pyrénées en Pyrénées Orientales, dit eindigt weer te Perpignan, om wederom te Marseille bij de 12de étappe te beginnen. De Provence, Savoye en de Jura worden doorkruist. De langste rit is de 15de étappe van Brian^on naar Aix-les-Bains, deze be draagt 311 K.M., hierin moeten de berg toppen genomen worden van Col du Gali- 500 GENDARMEN ACHTERVOLGEN EEN ROOVER. Sedert ongeveer drie .weken achtervol gen 500 Joegoslavische gendarmen den roover Pavle Dokitsj in de bosschen en bergen van Homolje, den Oostelijken drie hoek van Joegoslavië tusschen den Donau en de Bulgaarsche grens. Pavle Dokitsj is de laatste nog in leven zijnde roover van de bende van den rooverhoofdman Babe- jitsj, die jaren lang het Oosten van Servië met zijn misdaden onveilig maakte. De roovers konden zich in het gebied van Homolje handhaven, omdat tal van boeren in deze streek hen in bescherming namen. Men gelooft, dat ook de huidige nasporin gen van de gendarmen naar Pavle Dokitsj tot nog (oe zonder resultaat zijn geb^ven, omdat de boeren hem helpen. Voor hei ge val de gendarmen er niet spoedig in slagen den roover in handen te krijgen, is men van plan, sterke troepenafdeelingen naar Homolje te zenden, die op kosten van de gewestelijke bevolking onderhouden zullen worden zoo lang de roover niet is eevat. ROOSEVELT. De Amerikanen hebben een voor- uitzienden blik; de verkiezingen voor een groot deel van het Congres, welke in den herfst van dit jaar zul len plaats vinden, brengen reeds thans de gemoederen in beweging en het is dan ook niet te verwonde ren, dat Amerika zich reeds thans opmaakt voor den grooten verkie zingsstrijd, die zich binnenkort weer zal ontketenen. Natuurlijk zal de a.s. verkiezingsstrijd geheel in het teeken staan van een voor of tegen Roosevelt's „New Deal"-politiek. Begrijpelijkerwijze gaat, meer dan ooit, in Amerika de belangstelling uit naar den huidigen, thans ruim vijf jaar aan het bewind zijnden president, Franklin Roosevelt. Wat heeft Roosevelt, de man van „New Deal", onder zijn politieke leiding in de Vereenigde Staten bereikt? In enkele beknopte cijfers gaf onlangs een streng republikeinsch dagblad in Amerika deze cfijers: Op 4 Maart 1933 bedroeg Amerika's staatsschuld 17 milliard en het werkloozen aantal was 11 millioen. Precies vijf jaar later (in die vijf jaren was Roose velt aan 't bewind) bedroeg de staatsschuld 37 milliard en het aan tal werkloozen was nog steeds.... 11 millioen. Hoe het ook zij: Amerika is onder zijn leiding van de laatste vijf jaren merkwaardig rustig gebleven en de overweldigende meerderheid, welke Roosevelt in den loop der jaren heeft geoogst, eenvoudig omdat deze mil- lioenen in hem geloofden, zullen hem ongetwijfeld trouw blijven, wan neer de president hen binnenkort weer noodig zal hebben om hem den presidentszetel te doen houden, waardoor hij in staat zal worden gesteld zijn geheele politieke pro gramma te kunnen afwerken. Het Spaamche conflict heeft in den laatsten tijd zoo ingewikkelde vormen aangenomen, dat zelfs insiders in dit ware labyrinth nauwelijks den weg meer weten te vinden. Vooral nu zich weer een aantal nieuwe problemen hebben voorgedaan, wordt het steeds moeilijker de geheele kwestie te overzien. Vier verschillende vraagstukken vragen 'op het oogenblik de aandacht: het bombar deeren van Britsche schepen in Spaansche havens, het bombardeeren van open steden, de door de regeering van Barcelona geuite dreigementen tot het nemen van repre- sa< lle-maatregelen en tenslotte het vraag stuk van de niet-inmeriging en de terug trekking der vrijwilligers. Wat de kwestie der luchtaanvallen op Britsche schepen betreft, is de spanning over Engelands houding door het welwil lende antwoord van Franco aan Londen ietwat afgenomen. Franco behoudt zich het recht voor militaire doelen te blijven bom bardeeren, maar de nationalisten zullen worden getroffen. Bovendien heeft Franco wederom voorgesteld Almaria als veilig heidszone in te richten, onder neutrale controle. Het blijft intusschen nog de vraag', of dit laatste voorstel zal worden aanvaard door de republikeinen. Het tweede vraagstuk betreft zooals ge zegd de bombardeering van open steden. HET 20e-EEUWSCHE De regeering van Barcelona heeft de vor ming van een neutrale commissie van onderzoek naar deze bombardementen goedgekeurd. Ook Nederland is uitge- noodigd een vertegenwoordiger in deze commissie aan te wijzen, maar onze re geering wil daartoe slechts overgaan, in dien ook de regeering van Franco de werkzaamheden van een dergelijke com missie goedkeurt. Voorloopig ziet het daar naar echter nog niet uit, want het is nau welijks aannemelijk, dat Franco het voor deel, dat zijn sterkere luchtmacht hem schenkt, uit handen zou willen geven. Met Barcelona's dreigementen loopt het nogal los. Weliswaar hebben deze aanvan kelijk in Duitschland en Italië groote op winding veroorzaakt. Maar de Spaansche regeering heeft daarop, waarschijnlijk onder druk van Londen en Parijs, al spoer. dig verklaard, dat het nooit haar bedoeling was geweest buitenlandsche steden aan te vallen. De terugtrekking der vrijwilligers schijnt thans eindelijk voortgang te krijgen. De kwestie der kosten hiervan is nu geregeld. Het gaat er nu om, of de beide partijen hun toestemming aan dit plan zullen geven. Overigens zullen zich bij een even- tueele terugtrekking ook nog wel moei lijkheden voordoen. Men is te dien aanzien in het buitenland weinig hoopvol gestemd en dat is reeds een veeg teeken. Ondanks alle verwarring kan tenslotte wel gezegd worden, dat het Spaansche conflict, hoewel het natuurlijk voor de buitenwereld gevaarlijk blijft, naar men- schelijke berekening geen Europeeschen brand meer tengevolge zal hebben. Lon den toch schijnt vastbesloten te zijn om, PAARD VAN TROJEN". Een grappig intermezzo bij de historische paardenshow op de renbaan te Vincennes nabij Parijs. Het houten paard is op een modernen tank bevestigd. SUZANNE LENGLEN OVERLEDEN. VERDEDIGBARE ZAAK IN EEN LEELIJKE VERPAKKING. Het is duidelijk, dat vele tijdgenooten een steeds grooter verachting gaan gevoe len voor datgene, wat zich in en om de Spaansche kwestie afspeelt. Men doet er intusschen goed aan, wel degelijk te definiëeren en te onderzoeken, vanwaar deze steeds verder om zich heen grijpende gevoelens van weerzin eigenlijk stammen. Er blijkt n.1., dat het niet zoo zeer het wezen van de Engelsch-Fransche Spanje-politiek is, hetwelk den steen des aanstoots vormt, alswel hare bijkomstig heden. Wat de regeeringen van Londen en Parijs willen, wat zij doen of niet doen, vormt een politiek. Een politiek kan als juist of verkeerd beschouwd worden, zij kan vreugde wekken of verbitteren, maar één djng kan zij niet: zoolang zij conse quent bepaalde logische ideeën volgt, kan zij deze politiek geen emoties wek ken, die aan walging grenzen. Iets anders moet bij de gebruikelijke meeningsverschil- len komen, opdat zulke gevoelseffecten ontstaan. Dit anders is hier klaarblijkelijk de verpakking, die nu twee jaar geleden in Londen en Parijs voor de politiek, waar toe men besloot, gekozen werd. Men be sloot tegenover den Spaanschen burger oorlog een politiek van Engelsch-Fransche passiviteit te volgen. Maar men verpakte haar in een politiek van algemeene, al zijdige passiviteit. Voor de zaak zelve lieten en laten zich krachtige argumenten vinden, argumenten, die sindsdien zelfs nog sterker geworden zijn. De verpakking ech ter is spoedig gescheurd en dit heeft aan leiding gegeven tot zoovele leugens, dat de geheele atmosfeer van Europa er door ver giftigd wordt. Ongelukkigerwijs heeft men niet slechts met de substantie te doen. Ongelukkiger wijs werd in het jaar 1936 een middel uit gedacht, om de eenzijdige passiviteit, waar toe men zich opmaakte, met een schoon manteltje te omhullen. De schoonere man tel om de onschoone substantie was dat, wat men „niet-interventie" noemde, n.1. de fictie van een alzijdige passiviteit. Aan deze bemanteling houdt men sindsdien vast. Wat zich ook in het verloop van den burgeroorlog aan nieuwe incidenten, crises en gruwelen voordoet: onmiddellijk schuift men ook dat weer, zij het zelfs met de grootste willekeur, onder de zoogenaamd schoonere bemanteling. Onmiddellijk vindt men een of andere nieuwe demarche, for mule, commissie of verklaring uit, die den kern, den voortbestaanden eenzij digen wil tot passiviteit, opnieuw als bestanddeel van den niet-bestaanden alzijdigen wil tot passiviteit laat schijnen. Maar daar dit steeds onmogelijker wordt en steeds grover onwaarheden noodig maakt, is de mantel reeds lang veel leelijker geworden dan de substantie. Wat, wanneer men het openlijk bedreef, eenvoudig een politiek zou zijn, is, wijl men aan de fictie der niet-interventie vasthoudt, een voortdurende verkrachting van alom bekende feiten, een ononder broken hypocrisie, een eeuwige creatie van onmoraal geworden. Terwijl de politiek, zich tot geen enkelen prijs in te mengen, slechts een politiek zou zijn, juist of verkeerd, maar in ieder geval te verdedi gen, eerbaar en waar, is het requisiet van de „niet-inmenging" tot een der meest weerzinwekkende fenomenen van onzen tijd geworden. bier 2660 M. en Col de 1'Iseran 2770 M. 12 bergtoppen moeten in de Ronde ge nomen worden; de beste klimmer zal hij zijn, die het grootste aantal punten be haalt over deze 12 bergtoppen. Op den vlakken weg worden 5 étappes verreden tegen het horloge, waarvan elke étappe verdeeld is in 3 sectoren. Aan prijzen wordt totaal 900.000 fr. uit gekeerd. De lezers zullen goed doen deze kaart even uit te knippen. PRESIDENT FRANKLIN Fraukrük's tenniskampioene, Suzanne Lenglen, is te Parijs na een langen tijd van ziekte overleden.

Soester Courant | 1938 | | pagina 12