KRAKELINGEN Uit de Natuur. ONZE BIJEN. IvoroLtandpasta (oranje-verpakking met blauwe band) Vrijdag 15 Juli begint onze Balans-Opruiming WIERSEMA SPRUTOL Koopt thans een Parkette rapln 3 f 3.75 C. ALDERS - Boekhandel !.V. L. DE RUITER Do's BRANDSTOFFENKANDEl Een matte cf gebruinde teint staat altijd charmant Soest. Burgerlijke stand XXX. A- DE KONINGIN* Bijen, honingbijen dan, zijn sedert leeuwen huisdieren, 4 W? \'- Poch', beweert een mijner geacht© lezeres sen of lezers, poch'. bijen huisdieren! "t Mocht wat' Akelige beesten! Kunnen steken! Steken je dood! Stond het kort geleden nog niet in de krant, dat een dame overvallen werd door een bijenzwerm en dal het haar dood was geworden? Huisdieren' Wie is zoo dwaas ze daar te halen? Je bent blij als een enkele, die door de openstaande deuren is binnen ge komen, zoo vriendelijk wil zijn, om, zonder ongelukken te veroorzaken, den aftocht te blazen- Huisdieren' "k Geef ze deau "loch huisdieren, beesten door de men- schen verzorgd en ten eigen nut en bate aangewend- En och, ze steken niet altijd! Ze kunnen het wel, maar ze doen het niet- O ja, bijen verzamelen ook honing. Dat is wel fijn voor den bijenhouder of iem- ker, die nu en dan eens bij korf of kast gaat kijken, en van den zoeten voorraad mee neemt. Zoo ongeveer is bij velen de gedachte Dver het tastbare nut van deze steeklustige schepseltjes. Bijen leven in zwermen. Zoo'n zwerm heet p©n bijenvolk en «is een groot buisgezin.' Het wordt gehuisvest in de ouderwetsche „ronde strookorf of in de moderne boogkorven of hl houten kasten. Ieder goed bijenvolk bestaat uit één ko ningin, uit eenige tientallen darren en uit eenige duizenden werkbijen. De koningin of de moederbij moet zorgen ivoor de instandhouding van het geheele volk. Reeds in Januari is ze begonnen in een aantal cellen, dat zijn kleine, zeshoekige iwashokjes, eitjes tc leggen- 't Is waar, slechts over een kleine oppervlakte, met groo- ter dan uw handpalm en, zeg, een ivijftig of honderd eitjes; maar toch, toen be gon ze. In den kouden tijd maar heel weinig- Zoodra de lente echter haar komst had ge- tneld, werd die eierlage vergroot, maar tel kens één eitje in iedere cel; niet meer en niet minder. ,Toen de bessenstruiken bloesem- den en de wilgen pronkten, de paardebloe men bloeiden en de vruchtboomen geurden, toen werd die eierlage bij den dag grooter (Totdat bij mooi zonnig zomerweer de koningin per dag meer dan duizend eitjes voortbrengt. De jongste bijen zorgen voor haar voeding. In haar kopklieren bereiden ze een konink lijke spijs, die de gedienstigen haar vorstelijke gebiedster als om strijd aanbieden. En ge- svillig laat ze zich volstoppen met dit voedsel, dat haar in staat stelt onverpoosd haar eieren- ïjjkdom in de cellen te deponeeren. j Of de koningin evenals de W-fixkhijfin nu jen dan haar donkere woning verlaat, Óm zich in *t zoete zomerzonnetje te vertreden? Nee! 't Is al ruim een jaar geleden, dat ze een korten tijd in de heerlijke schepping rond vloog. Dat was op haar bruidsvlucht- Maar sedert dien heeft ze steeds gewoond in het Toen trok dez€ feïch boos terug. En diep gekrenkt over zooveel snood© ondankbaarheid weigerden zij en de haar trouw gebleven vol gelingen om meer deel te nemen aan den ge- meenschappelijken arbeid. Staking! Sta king! Geen honingvoorraad werd nu meer opgetast, geen eitjes werden me«r gelegd. En toen een paar dagen later de Junizon de landen stoofde, de hemelkoepel helder blauw zich over de wereld welfde, toen golfde het als een verlossing door de bijenwoning: „Kin dertjes, we gaan zwermen!". Allen, die haar trouw verpand hadden aan de oude moeder, volgden haar, toen ze zich naar de vliegope ning spoedde en de kast verliet. Bij duizen den stormden ze naar buiten de trouwe werk sters, en eenige tientallen darren werden mee aangegrepen oo*v zwermdrift. *t Werd een gezoem en. ^^ons in den tuin, zooals nirrry^y te voren en de iemker stond er bij en knikte goedkeurend: Mooi zoo, een dikke zwerm! Maar de oude koningin viel het vliegen met haar lange achterlijf moeilijk, ze zette zich op een neerhangenden boomtak en binnen 'n kwartier hadden al de duizenden vo.gelingen zich rondom haar verzameld tot een flinken zwerm, die door den bijenhouder geschept en gedeponeerd werd in een ledigen bijenkast. In de oude kast, waar de jonge, maagde lijke vorstin uit haar cel was gekropen, heerschte nu blijdschap en bedrijvigheid. De orde was hersteld; één koningin in één volk, al was die koningin dan nog een maagd al was dat volk erg in getalsterkte vermin derd- Toen greep de bijenhouder in, want er dreigde meer koninginnen te komen, aan ver schillende raten hingen nog gesloten konigin- necellen. En dan had men straks hetzelfde léven weer gaande: geen honing verzamelen en weer een zwerm. De baas vond het nu welletjes. Onverbiddelijk sneed hij de over tollige koninginnecellen er uit. In de oude kast met haar jonge vorstin is 't één drukte allemaal drukte. Ze wordt door de bijen gepoetst en gevoerderd; Ledige cellen worden schoongemaakt voor nieuwen honingvoorraad en voor eitjes van haar, die nu aan 't hoofd van de huishouding moet staan. Edoch, hare majesteit moet eerst nog de wijde, wijde wereld in; ze moet vliegen, vlie gen in ijlende vaart; hoog, hoog in de lucht. Ze moet ter bruiloft, 't Behoeft maar eenmaal in haar geheele leven, maar 't moet! Binnen tien dagen na haar geboorte moet ze gepaard hebben met één der darren uit eigen of uit een ander volk. Indien niet, dan wee! haar arme volk: veroordeeld tot uit sterving. Gelukkig echter, een mooie zomerdag brak aan- 't Zuidoosten-windje suizelde over de velden, 't bijenvolk was rumoerig en druk: er viel honing te halen; de zon stond ter mid daghoogte; daar ging ze! Een oogen- blik zweefde ze op en neer voor de woning, om de omgeving te verkennen en. toen, snel aïs de wind, suisde ze ofriTioog. Wegf Weg! Maar haar nooden ter brui loft was gemerkt. Zoemende darren, die uit en in vlogen en zich vermaakten in 't zachte zomerweer, stormden haar na- Op ter bruiloft! Ginds zoemt de bruid! Ze weten het niet, dat hij de uitverkorene het Bereid volgens nieuw recept. Elke poetsing is een ware mondwassching. Geeft een frissche mond en witte tanden. Tube 60, 4C en ct. Helaa9 moesten van 89 personen de aan vragen voor opname in de kolonies wegens plaajs- en geldgebrek worden afgewezen. Wij vertrouwen, dat men graag dezen mooi- en en nuttigen arbeid van de vereeniging „Het Hoogeland" waar veel geld voor noodig is, zal steunen door het koopen van een speldje. Alle koopers van een speldje ontvangen van de collectantes een beknopt jaaroverzicht van den arbeid der Vereeniging over 1937* Daarin vindt men statistische cijfers over de verpleeg den met vermelding van de provincie van her komst en de gezindte, waartoe ze bchooren. Daaruit ziet men, waarvoor men zijn bijdra ge geeft- Helpt ons helpen, opdat de vereeniging „Het Hoogeland" velen kan helpen- Zie etalage's DAMES- EN HEERENKLEERMAKERIJ Soesterbergschestraat 9a Telefoon 2408 GEM. ARBEIDSBEURS- Op heden sto.n.'cn bij de Gem. Arbeids beurs ingeschreven 310 werkzoekenden. De voornaamste beroepen waren: Metse laars 27; Opperlieden 48; Timmerlieden 21; Grondarbeiders 40; Stucadoors 7; Tuinarb- 25; Losse arbeiders 42; Chauffeurs 12 en schilders 10- Zomersproeten ■wrdwijnën spoedig door een pot Bij olie Drogisten midden haar volks. Verleden zomer is ze geboren als een maag delijke prinses. Dat is een wondere geschiedenis. In de donkere woning, waarin ze geboren werd, hadden de werkbijen duizenden en tien duizenden cellen van was gebouwd, groote pn kleine, maar allemaal zeshoekig. En op zekeren dag begonnen ze ook met washok- jes van zeer bijzen ei vorm. Niet zeshoe kig, maar peervormig; niet horizontaal ge bouwd, zooals die andere, maar loodrecht en bovendien veel grooter. En de oude koningin, de Dyenmoeder, had ook in die wondergevormde cellen een eitje gelegd. Drie dagen later was uit dat ex een kleine laxve gegroeid. Nauwelijks had die het aanzijn gekregen of de werkbijen beijverden zich om het pootlooze ding een keur van 't allerfijnste voedsel te geven, zoodat ze groeide en groei de, veel sneller dan gewone bijenlarven in an dere horizontale cellen. Ze kon zich wel rond wentelen in de kostelijke prinsessenvoeding. Maar een week later zeiden de werkbijen tegen haar: Nu ga je maar slapen, hoor! En ze metselden nota bene haar wiegje dicht- Een wassen dekseltje werd er over gefabriekt en de larve viel in slaap: ze werd een pop. In die pop grepen wondere dingen plaats: uit de larve groeide een mooie, lange bij. Lang had de sluimering niet geduurd- 16 dagen nadat het ei gelegd werd ontwaakte de bij, een maagdelijke vorstin. Ze wilde er uit. Ze knabbelde aan de zijden van het dek seltje harer woning en riep: Tuut, tuut' Een deel der werkbijen en darren zoemden: Hoe ra'. Daar komt ze, onze nieuwe vorstin. Toen voer een geest van woede en moord lust door het hart der oude koningin. Haar troon werd bedreigd! Een mededingster riep om een plaats in haar woning. Dat zou nooit, nee, nooit gebeuren. En in razende drift spoed de ze zich heen om kindermoord te plegen in de koninklijke wieg. Nooit eerder had ze haar angel, dat vreeselijke bijenwapen, willen gebruiken. Ja, niet willen gebruiken- Haar koninklijke floret mag alleen gebezigd in een strijd tegen haars gelijken- Bijen-hof- etikette, als ge wilt. Maar een deel van t bij'envolk heeft de jeugdige vorstin beschermend omringd en aan de oude koningin haar boos voornemen belet. TENNES-TOURNOOI. De finales van het B-tournooi, welke van wege het slechte weer waren uitgesteld, zijn Maandag uitgespeeld- In de finale van de mixed-dubble werden Mevr. Nagtegaal en de; heer Van Ameyden kampioen, terwijl na eenige spannende hee rensingles de heer J. Moens eerste prijswin naar werd. De heer Ten Hopen moest zich wegens een enkelblessure terugtrekken. De uitslagen zijn als volgt: Heeren enkel; Kwart finale: Van Ameyden slaat Van Manen met 46, 86, 61- I Halve finale: Moens slaat Van Ameyden met 64, 57, 0—1 (gew. gev-). Finale: Moens 1ste en de heer Ten Hopen 2de (teruggetr.)- 1 Gemengd dubbel; Finale: Mevr. Nagtegaal en de heer Van Ameyden slaan Mej. Spoon eri den heer Van Manen met 63, 64- ONDERTROUWD: R. Fontij'n, 25 jaar, koopman, A'foort en R. J- v. Breukelen, 25 jaar, K. Hartweg 29- GEHUWD: N. Tolboom, 21 jaar, schilder en J. J- M. Brummer, 22 jr., Klaarw-weg 29- OVERLEDEN: Gerardus Theodorus Johan- nes Broodbakker, 46 jr., geh. m. ten Have, Nacht egaal w. 9- GEVESTIGD: G. E- Blok-Spaargaren m. k-, Vredehofstr- 33 v. Eindhoven; T. v. d. Akker inw-, Emmalaan 2 v- Nijkerk; A. J. Wicrsum inw., Stationsw- 5 v. H'sum; J. J. Schansman m. g-, Hartmanl. 8 v. Ankeveen; H. G- J. Kempers inw., Vredehofstr. 11 v. N. Indië; E- G. M. v. d. Zwet inw-, Soes- terb.str- 125 v. R'dam; E. Aalten m. g., Le gerplaats 1 v. A'foort; G- Lokhorst inw., Amersf-str- 95a v. Woudenberg; A. Houkes inw., Steenhoffstr- 69 v. Bussum; B. H. te Hasseloo m. g-, Birktstr. 12 v. Leusden; B. v- Ketel m. vr., Hartmanl. 78 v. Utrecht; D. Belmer m- vr-, Parklaan 4 v. A'dam; G. Kok-v- Wageningen inw., Kerkstr. 20 v. Groningen; J. Broers inw., Boombergl. 15 v. H'sum; J- E. C. v- d. Horst inw-, Peli kaan w. 23 v- Epe; A- Th. N. v. d- Lugti inw-, Molenstr- W-Z. 63 v. De Bilt; M. Keizer inw., Heideweg 41 v* A'dam; A. J. Kras m. vr-, Kerkpad N-Z. 50 v. Utrecht; C. A- Helling inw., L. Koppenl- 21 v. Bever wijk; H. Ruurs m- g., Wieksl.w. O.Z- 103 v. A'dam; A- -de Graaf m- g., Stadh.laan 122 v. Baarn; J* Buurman inw-, Kerkstr. 12 v« Haarl'meer; D. Pasma inw*, Luchtv. afd. v- A'foort; J. J- Hoogweg inw., Sophialaan 21 v. 18 Juli wordt de prijs verhoogd tot f4.50 naast het Postkantoor STEENHOFFSTR. 13 TEL, 2476 EEN HUISVADER HEEFT VELG 20RGÊM VANDAAG DENKT H'J ALWEER AAN M0MEM H'J KOOPT OUS (HEEL W'JS) KOLEN VOOR Z0MECPDU5 EN IS GOEDKOOP VOOR OE WINTER GE60MEH j DOOR Nieuwstraat Ho. 14 Soest Telefoon Ho. 2924 .- gLeiden; D. v* Beeeekom m. vr., Br. Bernhard- laan 60 v. N* Indië; H. H. Geerts m. g., Schrikslaan 41 v. Harderwijk; G- Stoker m. g-, Rademakerstr- 25b v. Ooststellingwerf; W. Stoker inw-, idem; S. Veldhuijzen inw., Bosstr. 5 v* Baarn; Wed. J. Reulen inw-, Kon.laan 93 v- Utrecht; J. du Bois inw., Amilde-crême, die tevens zoo goed is voor de huid, is verkrijgbaar in de?e twee begeerde teinten. Mat of Bruin. Do0s 50 en 25 cent met z'n leven moet betalen. En hoog in de lucht haalt de snelste, de sterkste van allen haar in, haar, z'n slanke bruid. Straks keert zij terug naar haar woning, waar de bijenvreugde ten top stijgt, terwijl de dar, door de omhelzing doodelijk ver minkt, neerstort en sterft. Nu is de maagde lijke vorstin een echte bijenmoeder geworden- Haar éierleggen begint. En wonderlijk weer in Gods rijke schepping ze kan be vruchte eitjes leggen, waaruit koninginnen of werkbijen voortkomen, ze kan onbevruch te eitjes voortbrengenwaaruit darren ont staan, haar leven lang. Dat Ie* en is betrekkelijk kort- Na vier ja ren is ze totaal versleten, doorgaans reeds eerder. Ze blijft in haar woning. Eerst als zij een jaar oud is te midden van haar volk, dat volk ook gegrepen wordt door het: Vermenig vuldigt uj en een deel naar buiten komt als zwerm, dan is zij natuurlijk de aanvoerster. Met zeldzame zorg wordt ze steeds ver pleegd. De werkbijen zullen, als honger dreigt- zichzelf opofferen om de laatste drup voedsel haar te bieden, die aller moeder is- SPELDJESDAG VOOR „HET HOOGELAND". Gaarne vestigen wij de aandacht op a-s- speldjesdag voor de vereeniging Hoogeland". Zooal9 bekend, worden in de kolonies tehuizen dezer Vereeniging verpleegd voor waardelijk veroordeelden, voorwaardelijk in_ vrijheidgestelden, zwervers, landloopers, drank, zuchtigen, onvolwaardiger!, alleenstaande per. sonen en ouden van dagen- Over 1937 bedroeg het aantal verpleegdagen 69494- 411 personen van alle gezindten en uit alle deelen des lands werden in haar kolonies en tehuizen, n-I. „Het Hoogeland", „Ons Thuis' en „Klein Bouwzicht" te Beekbergen, „Fila. delfia" te Vries (Dren „Wilhelminahoeve" te Opende (Gr-), verpleegd. Buiten genoemde kolonie-gevallen werd aan S03 doortrekkende personen die niet hadden te eten, een warme maaltijd of brood met kof fie verstrekt- Aan 162 personen, die geen onderdak had- den» werd nachtlogjes met ontbijt verschaft- AANRIJDING. Donderdagmiddag is op de Verl. TaLma- laan een bakfiets met groente, die daar was geparkeerd omver gereden door een wagen met hooi, waarvan juist bij het passeeren de disselboom brak. Ten gevolge van de helling daar ter plaatse kon de bestuurder het paard niet in bedwang houden. De bakfiets werd zwaar beschadigd en de groente kreeg een plaats op de straat. OPRICHTING GENOOTSCHAP STILLE OMGANG. In het St. Jozef-gebouw had dezer dagen dagen de oprichtingsvergadering plaats van een Genootschap van den Stillen Omgang. Deze le vergadering was vrij goed bezet- Na de openitig door postoor Voss, zette deze in het kort uiteen het. doel dezer bijeen komst, n.1* te komen tot de oprichting van een plaatselijke afdeeling van het Genoot schap van den Stillen Omgang. Hierna had de behandeling plaats van het Reglement voor de Vereeniging. Aan het lidmaatschap der vereeniging zijn verschillende rechten en gunsten verbonden. Dit sluit echter niet uit, dat niet-leden niet mede kunnen doen aan den Stillen Omgang. Na eenige discussies over deze aangele genheid, werd besloten hierover nogeens van gedachten te wisselen met het Hoofdbestuur in Amsterdam. De Ver. werd opgericht met aanvankelijk 25 leden. In het voorloopig Bestuur werden gekozen de Heeren J. H- Benschop, LI. Hol- tus, W- Epskamp, A* Brouwer en C. van Klooster, terwijl in de vacature voor de nieuw op te richten parochie ja Soest-Zuid later zal worden voorzien. j j GEBOREN: Johannes Antonius, 2- v- F. G. Hartman en A. W,- J. v. Esveld, Peter v. d. Breemerw. 2; Hinderik,' z- v. H. Leeuwe en M- L* Backx van Wereld, bleuvelweg 45; Mary, d. v* A. E. Janssen en E. Kievits, Vosseveldl. 30; Adrianus Lambertus Antonius, z. v E. A. Kok en fWi- Bon, O. Utr-wqg« lla; Aart, z. y N. v. .Voorst en E- Smits, Kostverlorenweg 5a; Theodora Elisabeth Jo* banna, d. v- C. Werkhoveq en J, Th. Smink. Molenstr. O.Z. 25 v. Vledder; J. Th. Danen inw-, Middelwijkstr- 47 v. Wisch. VERTROKKEN: A. C- H. Abbing, van Bartolottil. 44 n- Den LIaag, v. Aarsenstr. 280; G. Noordhoek, v- Dorresteinw. 26 n. H'sum; Bilderdijkl. 17; R- Joinking, y. L. Bergstr. 1 n- A'dam, Overtoom 1221; J. M. de Jager, v. Rademak erstr* 5 n. Nijkerk, Nieuwstr. 3; R- Heere m. vr., v- L. Koppenl- 2 n. A'foort, Arnh-weg 106; H. W. Apel doorn, v. Andriessestr- 23 n. N. Indië; F. J. D. Wortman v> den Blieklaan 39 n. Zeist, Heerenl. 32; A- Oostema, v. Van Maarenstr. 16 n. den Helder, Marinekazerne; A- J. Th. Gerritsen, v. Soesterengweg 20 n- Bergh (Gld), Gr. Azewijn 70; A- Bronswijk, van G. Pelsweg 11 n- Den Haag, Houtweg 11; P. Landsmeer, v- .Luchtv- afd. y. Gorinchem, Struisvogelstr. 6; A. N. Braakenburg, van Luchtv. afd- n. Zwolle, Veerallee 23; B. Hartog, v. .Krommeweg 23 n- Utrecht, Oude Gracht 60 bis; J. A- G, Warmer, v. School- str. 20c n- N. Indië; F. de Boo m. vr., v. Postweg 47 n- A'dam, Vondelstr. 156; J. Montauban, v. Banningstr- 48 n. Utrecht, F. C. Dondersstr-; E- Gillebaard, v. Van Len- nepl. 14 n- N. Indië; L. Kole m- g., v- Hartweg 4e n. Dubbeldam, Stevensweg 26- VERHUISD: G. H- Brink na. g., y. Amers- foortschestr. 14 n- Sinnemaplein 12; M. A. A. v. d- Poel m. vr., n- Oranjelaan 23 n. 21; G. v- Putten, v. Beetzlaan 13a n. Hartweg 7; Wéd. S- Plaatsman, idem; J. J. de Vries, v. Wilhelminal- 22 n. W. Pyrmontl. 5; H. de Vos, v. Laanstr. 34 n Heuvel weg 40; B. Veld huijzen m. g-, idem; J. A. Damhuis na. g., v. Nassaulaan 11 n- Wilhelminalaan 17. Dc kleine knoeier* Een jonge vader uit het turfdorp Vrooms- hoop kreeg op 30 Januari j.1-, 's avonds om half twaalf een zoon. De gelukkige dood-arme man dacht met weemoed aan het buitenkansje, dat hem net was ontgaan- Een half uurtje la ter enzijn vrouw zou geen zorgen meer hebben gehad over luiers en al dat andere, dat 'n mensch bij zoo'n gelegenheid op kosten jhagt. Zóo dacht de gelukkige, arme vader, toen enkele uren later, in den ochtend dus van den 31 en, de klokken begonnen te luiden, ten feeken, dat er een prinsenkind was ge boren. Toen kwam de werkman op een slimme gedachte. Hij ging naar het gemeentehuis en noemde daar zijn jongen Julius Bernhard. En hij zei er, dathet kind een uurtje later was geboren dan bet in werkelijkheid wass geboren. Ze feliciteerden hem. Van den wethouder kreeg-ie f 24en van een verzekerings maatschappij een spaarboekje van f 25ten name van het kind. Móar.-. de gerechtigheid, ja werkelijk: de gerechtigheid achterhaalde den boosdoener. Dezer dagen is de vrouw van den dokter,; die de verlossing leidde, het komen vertellen,, dat haar man al voor twaalf uur terug was< Waarom sldapt zoo'n mensch niet op zulk! een laat uur? Een buuurvrouw zei... Nou ja^ de lezer weet, wat buurvrouwen zeggen. Tien gulden boete of 10 dagen hechtenis.; En als de kleine Julius Bernhard eensj groot zal zijn, dan zullen ze het hem weten' te vertellen, dat zijn vader getriefeld heeft met zijn geboorte en dat-ie eigenlijk heele-i maal niet het recht heeft om zich jarig tö heeten tegelijk met prinses Bc. ix Ik weet niet hoe het nou met Julius* spaarbankboekje van 25 gulden zal gaan ea of de wethouder zijn f24 moet terug hebben.. Ik had zoo'n uurtje slimmigheid van een,' armen kerel maar als een goeie mop in mijn. Oranjevreugde opgenomen en het onrecht ver«j disconteerd met de blijheid van de gebeurte- nis, welke het prinselijk gezin als gebeurtenis, met enkele uren tusschenruimte, deelde met de tobbers in het turfdorp, en afstraalde op. ons volk. Recht wordt wel eens kroon, als het tot eiken prijs wordt doorgedreven. Dc warmte, Een luitenant ter zee le klase werd bij vonnis van den zeekrijgsraad te Willemsoord! tot f 250.boete veroordeeld en wat voor hem veel erger was tot ontslag uit den dienst. Deze officier was niet de eerste de beste* Zijn „misdaad" beging hij in de West»; Hij was op het eiland Aruba aangekomen' als commandant van een onderzeeër en n-b* zelfs als eskadercommandant. Tropische warmte, moonlight, een pii> nic op het strand. In den laten, zeer laten! avond- Wijn, aardig gezelschap, een weeuwtje* Toen het feest afgeloopen was, trok dé de eskader commandant naar het huis van het weeuwtje, tikte er tegen de jalouziën, maar de dame begon te gillen en om hulp te roepn* Buren kwamen toegesneld. De eskader-com mandant, verlegen met zijn figuur, drong het huis binnen en verborg zich in een provisie kast. Het huis werd onderzocht en onze ma« rine-officier ontvluchtte, den duisteren nachjf in. Maar hij werd gegrepen. Vonnis: boven vermeld. Beroep. Het Hoog Mil. Gerechtshof herinnerde den; verdachte er aan, dat hij al eens eerder zoo iets had uitgehaald, 't Is méér warm- De boe te bleek toen niet te hebben geholpen- Enfin de heeren zouden het nog eens met hem probeeren. Duizend pop boete, maar geen ontslag uit den dienst. De man blijft dus eskader-commandant, al thans commandant van een onderzeeër. - Voorloopig heeft hij een schoone vredes taak: Vlagvertoon in den vreemde' Respect afdwingen voor ons gezag, voöl ons volk, voor onze deugden. Als zijn mannen gaan passagieren in een vreemde haven, moet hij ze toespreken, moet hij ze inprenten, van hoeveel belang voor den naam van ons land de houding der matrozen, hun gedrag zal zijn. De jongens zullen grijnzen. Nog een „recht" zaak. Ik zou een slechte rechter zijn, want ik heb te veel sentiment. Wat ik den een tkort zou doen aan straf (in het bovenstaande geval b-v) zou ik den ander extra te dragen gev,en. Een goede rechter moet objectief oor. deelen. Ik geloof, dat ónze rechters zulks in het algemeen doen; 'hun objectiviteit maakt hun rechtspraak en hun i rsoon sterk en ver- heft hen boven de critiek van ach en wee-roe. pers als schrijver dezes, die het hart dragen op de plaats waar hun verstand behoorde te zitten, en omgekeerd. Die kerel uit Sittard, die om een wed denschap te winnen een jongen van 15 jaar, die nog nimmer alcohol had gebruikt .minstens 20 borrels achter eikaar'' wilde laten drinken, kreeg 10 dagen ge\ .-straf. Van mij zou-ie 10 jaar hebben gekregen. De knaap heeft de 20 niet gehaald, want vóór-ie zoo\er was, sloeg de jongen bewus teloos tegen den grond. Ik zou, ik zou „Een misselijke geschiedenis" noemde de rechter het geval- Ook hij bleek verontwaar digd. Maar tenslotte de rechter ze. dat niet, maar hij begreep dat natuurlijk, zooals ook ik dat thans na ampele oyerweving be grijp de man, die deze weddenschap aanging, is geen volwaardig mensch- U en ik, lezer, we zouden niet op de gedachte vav iets zóo beestachtigs komen Wie zich zoo vergrijpt aan een kind ri zelf slachtoffer van eigen geestelijke minder waardigheid, van een verkeerde opvoeding misschien, van 'n onmaatschappelijk milieu. Als 10 dagen gevangenisstraf voldoende zijn om het zedelijk inzicht van zoo'n delin quent te verhelderen^ dan is de straf vol doende. Maar toch .Wat ben ik blij, dat ik green rechter beun

Soester Courant | 1938 | | pagina 2