mm Mor WALBTHABSEN Ho© hot eohtpsissr Mm ei lm aan Radi ?$C r£éW\ HAGEE INVUL-FQHMULIER Ondergeteekende u BUL VHLUME-9SESELMBS zijn vsor goede muziek oumisbua? j LUID- SPREKERS Steeds weer ,,Het beste uit den aether - b Indien men ten volle van zijn aansluiling op de Radio-Distri butie v/il genie ten, dan moet men 'n goeden luidspreker be zitten. Schaft U daarom een Permanent-d/namischen Luidspreker aan. PRIJZEN F 22.50 EN F 27.50 BELL TELEPHONE MANUFACTUR1NG CY Afdeeling Nederland en Koloniën, Den Haag Op veelvuldig verzoek geven wij hierbij een beschrijving van een korten tocht in eigen land, die in de vacantie een prettige afwis seling zal verschaffen. De vacanties zijn er weer! Examens zijn weer voor het grootste deel achter den rug nog enkele zwoegers, die eerst later onder het mes komen, maar ook voor hen breekt spoedig de tijd van welverdiende rust en on bezorgd genieten van den zomer aan. Kantoren, winkels, bedrijven, overal vacantie- gangers! Volop tijd voor het maken van tochten, uitstapjes en wandelingen. En natuurlijk wil men zijn zomer- vacantie, waarop men weer een geheel jaar moet teren, zoo goed en aangenaam mogelijk besteden. Het beste is daarom de plannen te voren reeds op te maken. En daarbij kunnen wenken van an deren vaak heel welkom zijn. Vooral voor hen, die nog geen vaste plannen hebben hoe hun vacantie door te brengen, leek het ons daarom aardig eens een programma op te maken voor 'n fietstocht door ons eigen mooi Nederland. Ver van huis behoeven we het toch werkelijk niet te zoeken. Wie oog heeft voor natuurschoon, zal het schoons zien, en wie dit niet heeft, zal er ook in den vreemde niet van kunnen genieten. Waarom we juist een fietstocht nemen? Wel, een fiets is 't gemakkelijkste en voordeeligste vervoer middel. Tegenwoordig heeft haast elke Neder lander een fiets en voor hen, die aan een betrekkelijk korten tijd gebonden zijn en voor wien een wandeltocht dus te veel tijd in beslag zou nemen, is de fiets juist snel genoeg om langere afstanden te kunnen bereiken en juist langzaam genoeg om alle reisindrukken en alle natuurschoon goed in zich te kunnen opnemen en verwerken. We maken een tocht van plm. 4 dagen en nemen als uitgangspunt b.v. Utrecht, het centrum van ons land. Het lijkt ons 't gemakkelijkst voor den lezer om den tocht dag voor dag te beschrijven. De af te leggen afstanden zijn zóó gekozen, dat ze ge makkelijk zonder inspanning te bereiken zijn, terwijl kleine zij-uitstapjes door de liefhebbers kunnen worden ingelascht en voldoende tijd over blijft tot verpoozing op een mooi plekje. Vóór we vertrekken! U hebt natuurlijk gezorgd, dat uw fiets geheel in orde is? Behoorlijke banden, goede remmen, voor- en achterlicht, bel, alles in orde? Hebt U een regenjas? Dan kunnen we starten. Op weg naar Amersfoort. Het doel van den tocht van vandaag is Apeldoorn, een afstand van plm. 60 km. Van Utrecht, het Centraal Station, wordt de tramroute naar De Bilt gevolgd en enkele km's voorbij het bekende Meteo rologisch Instituut slaaf men linksaf den weg naar Bilthoven in. BiJfhoven. Hier wacht U de eerste groofe verras sing. Kent U reeds het natuurbad „De Biltsche Duinen"? Dan moet U daar toch beslist eens een bezoek gaan brengen! Maar vandaag nog niet. Op den terugweg. Nu aaan we verder. Kent U het villadorp Bilthoven? Stopt U eens Gf en maakt U eens een wandeling door de mooi aangelegde lanen en kijkt U dan eens naar den vriendelijken bouw der huisjes en geniet U eens van de heerlijke rust van dit typische dorp. Van Bilthoven gaat de reis over Prins Hendrikoord (bosschen van de Vuursche, koepel) verder tot we dicht bij het Paleis van het Prinselijk Paar, aan den straatweg Hilversum—Soestdijk uitkomen. Van daar gaan we rechtsaf naar Soestdijk en dan bij Nieuwerhoek linksom via Birkhoven (rechtsom) naar Amersfoort. Er bestaat wel een kortere weg van Utrecht naar Amersfoort, nl. over het Huis ter Heide, maar de beroemde bosschen van de Lage Vuursche (Hunnebed) zijn een langeren tocht zeker waard en we hebben geen haast, we zijn uit om zooveel mogelijk te genieten. Voor het maken van foto's is deze route heel aardig, zoodat de fotoliefhebbers hun hart fiink kunnen ophalen. In Amersfoort vergeten we niet even naar de beroemde kei en den Langen Jan te kijken en dan nemen we den weg naar Hoevelaken. De bekende palen van den nooit volprezen A.N.W.B. geven ons kosteloos inlichtingen. Van Hoevelaken volgen we den rijksstraatweg met goede fietspaden langs de kanten naar Voort huizen. Gedurende dit traject begint onze kennis making met de enorm uitgestrekte GeIdersche heide met imposante vergezichten en ongeëven aard natuurschoon. Over Voorthuizen gaat dan de route naar Oud-Millingen (8,7 km), doch eerst wordt onze weg nog gesneden door den weg Stroe Garderen. We kiezen den weg linksom naar Gar deren, het typisch Veluwe-gehucht. Jammer, dat men ook zelfs hier aan het moderniseeren is ge slagen! Enkele echt typisch Veluwsche boerderijtjes hebben hier reeds plaats moefen maken voor een moderne uitspanning, zoodat een stukje romantiek verloren is gegaan. Wie echter eenmaal in Gar deren is geweest, zal den indruk van een echt Veluwe-gehucht te midden van lieflijk natuurschoon niet licht vergeten. Van Gorderen gaan we dan rechtsom over Bemelerberg (uitzicht) en Het So'.l naar 't Uddeler- meer (3,4 km). Dit is voor vandaag de qroote pleisterplaats. Behalve het aardiqe theehuis met de vrooliik gekleurde paddenstoel-parasollen, een vriendelijke uilspanning, wacht U hier het over bekende natuurbad: het Uddelermeer. Hier kunnen de zwemmers hun hart ophaler» aan water en zon en na deze verkwikking is een glas kv/ast in den theetuin, bij aardige muziek, een heerlijke ver poozing. Voor hen, die echter het drukke gewoel liever mijden, biedt de omgeving van de Hunneschans, een prae-historisch natuurmonument, een aange name rustplaats, waar de meegebrachte proviand wordt verorberd. Dan zetten we onzen tocht voort om via den Echoput (dien U zeker even moet be zichtigen) en Hoogsoeren (Aardhuis) met een kleine zijdelingsche afwijking naar Hef Loo, het einddoel van onzen tocht van vandaag: Apel doorn, te bereiken. Flinke fietsers kunnen den tocht echter uitbreiden en kunnen van Garderen rechtuit naar Leuvenum (het Leuvenumschs bosch is een van de mooiste bosschen van Nederland) over Elspeet naar Apel doorn rilden. In Apeldoorn zoekt men een nachtverblijf. ApeldoornArnhemNijmegen. Volgen we den straatweg, dan is dit slechts een tocht van 53 km. We laten den straatweg echter links liggen, voorzoover we dien niet noodig heb ben en kiezen onzen weg naar de Keizerstad langs vele omwegen. We nemen den weg over Dieren, De Steeg enz., wel iets langer dan de verbinding over de Woeste Hoeve, maar ook veel rijker aan natuurschoon. De eerste 25 km voeren ons over Beekbergen (met een klein natuur historisch museum en een uitspanninkje rechts van den weg), Loenen (links van den weg de waterval in trappen) en Laagsoeren naar Dieren. Lef op de A.N.W.B.-palen. In Dieren de spoorbaan over (bewaakte overweg) en aan het einde der straot rechtsom naar de Middachter allée. Wie even rechtuit rijdt, heeft na plm. 200 m een schitterend Uselgezicht en wie daarvan nog meer wil ge- nieten, gaat in Dieren niet de Middachter allée op, maar rijdt den zgn. Ellecomdraai en komt dan bij Ellecom op de Middachterlaan. Deze Middachter allée is een der mooiste straatwegen van Europa. Acht rijen oude beuken, 4 aan eiken kant, vorrnen hoog^ boven ons een berceau, waardoor zelfs het zonlicht niet vermag heen te dringen. De weg is 5 km lang en loopt tot De Steeg. Bij De Steeg verlaten we den straatweg hoe mooi hij ook is en gaan de „wildernis" in. Door de Diepe Steeg via den Koepel van Viruly bereiken we de Posbank, een op een heuvel geplaatste steer.en bank, met verrukkelijk panorama tot Monf- ferland toe. De weg wijst zich vanzelf. De Pos bank is genoemd naar den heer Pos, hoofdconsul van den A.N.W.B., den man, die den stoot heeft gegeven aan den door den A.N.W.B. met veel zorg en moeite ontworpen wandelweg Amsterdam Arnhem. De tocht wordt voortgezet over den Zijpenberg (van daar de gele teekens op de boomen volgen) naar hotel Beekhuizen en dan verder over de Emma-Pyramide (nu linksaf) naar Rozendaal (be driegertjes en Schelpengalerij). Hier komen we door de Rozendaalschelaan op den beroemden Velperweg en bereiken omstreeks 4 uur na een heerlijken dag Arnhem. In de theeschenkerij in het Park Sonsbeek b.v. is dan een aardige ge legenheid tot rusten. In een der vele eefgelegen- hed^en in Arnhem kan men dan den maaltijd ge bruiken en we vervolgen dan weer onze route. We gaan dan de nieuwe Rijnbrug over en zoo via Eist, dus door de Betuwe, naar de prachtige nieuwe Waalbrug, waarmede we Nijmegen, na een dca vol zeer afwisselend natuurschoon van bosch, heide en Betuwsch laagland, bereiken. 3e DAG. Liefst s morgens vroeg bezichtigen we den Waol- kant van Nijmegen. Valkhof, de Oude Kapel ten tijde van Karei den Grooten en Belvédère zijn de moeite van bezichtigen waard. Men wete, dat Karei de Groote (768—814) heel vaak te Nijmegen vertoefde, waardoor de stad den naam Keizer stad ontving. Na een bezoek van hoogstens drie kwartier stijgen we in het zadel om via Ubbergen en Beek het hotel Oud Berg en Dal te bereiken. Hier stallen we de fietsen en maken een der mooiste wandelingen, die er in ons eigen land te maken zijn. Nu komt de meegenomen pas voor den dag. We gaan nl. over den Duivelsberg, den Heksendans en het Filosofendal. Zonder pas is deze maisch momenteel niet te maken. Bij Hotel Oud Berg en Dal gaat men den grooten weg geheel af, tof op ®en v'ÏTrïg pas afstands, waar aan onze rechter hand een boerderij, de Holdeurn genaamd, ligt, met een fraaien vijver. Een nauwelijks kenbaar pad le;dt aan onze linkerhand de helling op. Boven gekomen, geniet men van een prachtig uitzicht op den Reichswa!d; We slaan het pad links in en be reiken het café Zum Teufelsberg. Niet ver hier perm.-Dyn. met ingebouwde volumeregelaars zijn de Beste Nederl. fabrikaat Langdurige garantie 10-jarige fabricatie-ervaring waarborgt U het volle profijt van Uw geld. vandaan ligt een klein meertje, de Heksendans, dat in deze romantische omgeving moeilijk te vinden is. Wie geen pas heeft, kan echter een wandeling maken door „Mooi Nederland". In Beek worden dan wat broodjes gekocht en we gebruiken de lunch in de mooie bosschen, die Oud Berg en Dal omgeven. Na een uurtje rust keeren we per fiets naar Nijmegen terug en gaan vandaar de Waal brug over en linksaf over Eist naar Lekskensveer, laten ons over de Waal zetten en bereiken aldus den straatweg Arnhem-Utrecht. Via Bennekom rijden we dan naar Ede, waar een nachtverblijf wordt gezocht. 4e DAG. Het uitstapje nadert zijn einde. Ongeveer 8 uur bestijgen we ons stalen ros en peddelen via Veenendaal, de Klomp (rechtsaf), Renswoude, Scherpenzeel en Woudenberg (Pyramide van Austerlitz) naar Zeist en van daar via De Bilt naar brengt de wetenschap ons nieuwe vindingen, waarvan men I als men over de middelen beschikt. Vooral op Radio-gebied is de vooruitgang zeer sterk. Wi steeds profifeeren, dan moet men Radio-distributie nemen, i Centrale VEROUDERT NOOIT, die past alle moderne vindii technisch gebied in haar bedrijf toe, waardoor de abonné's st Vraagt nog heden om inlichtingen en vult onderstaan< wonende nadere inlichtingen over wenscht de aangesloten te worden bij Dit formulier bij de RADIO-CENTRALE bezorgen of per post toezenden. Bezoek liefst des No. 7 En zoo verzamelden dus Bertus en Sinjo de baviaan op de binnenplaats, achter het hek van Betsie de olifant, alle dieren uit den tuin om voor te stellen een eigen orkest te vormen. Kwek, de eend, had natuurlijk weer olie mogelijke bezwaren. „Zou de directeur het wel goed vinden?" „Natuurlijk", zei Sinjo, die als voorzitter fungeerde, terwijl Birn en Bam als secretaris en penning meesteres zouden optreden. „Meneer Bertus heeft me verteld, dat de Dierentuin binnenkort 50 jaar zal bestaan en wat zouden wij, bewoners van dezen tuin, den directeur nu voor mooier geschenk kunnen aanbieden dan een concert, te geven door het eigen Dierentuin-orkest „Ja, dat is prachtig bedacht", trompette Betsie de olifant, „maar weef iemand een naam voor ons orkest?" Daar had natuurlijk nog niemand aan gedacht. „Dat is warempel waar ook", sprak de voorzitter. „Als een van de aanwezigen misschien 'n goeden naam weet, laat hij zijn poot dan in de hoogte steken." t Dadelijk gingen er we! drie, vier pooten tegelijk de hoogte in. Dat was grappig om te zien. Nilus, het nijlpaard, deed alle mogelijke moeite om z'n poot in de hoogte te krijgen, maar het lukte hem niet. Daarom riep hij maar vóór z'n beurt: „Als we ons orkest eens „O Dituo" noemden?" „Waf is dat nou?" lachten ze allemaal, „dat is zeker nijlpaardentaai!" „Zeg, als je door geen verklaring bij geeft, komt er nooit iemand naar onze concerten luisteren!" riep de schildpad. „Nu, het ligt anders nogal voor de hand „Ons Dierentuin-orkest", daar is het een afkor ting van," „Nee, dat is niks", besliste de voorzitter. „Weet jïj iets beters, meneer Kalkoen?" „Ik had gedacht: „Ons Genoegen", dat hoor je wel eens meer, zoo'n naamof „De Blazers „Nee, niks hoor, jij wil natuurlijk alleen maar blazers in zoo'n orkest, maar wat moeten de pinguïns dan spelen?" „We moeten natuurlijk ook strijkinstrumenten hebben", riep de zeeleeuw, „en ik wil paukenist worden!" „Dat punt is nog niet oan de orde, vrienden",

Soester Courant | 1938 | | pagina 10