PORTRET mematkP} 1DV' DE INTERNATIONALE TOESTAND DE WERELD IN KAART DEZE WEEK IN NEDERLAND VAN DE WEEK L/ L'E PL"vL Dezer dagen is het twee jaar ge leden. dat in Spanje de burger oorlog uitbrak, die sindsdien Europa herhaalde malen aan den rand van een algemeen Euro- peesch conflict heeft gebracht. Onnoemelijk veel ellende heeft deze broederstrijd reeds over het Iberisch Schiereiland gebracht en nog steeds is het einde der ver schrikking niet te zien. Iniussehen doet zich voor het eerst in dezen strijd een lichtpunt voor, n.1. de aan vaarding van het Britsche plan tot terug trekking van de buitenlandsche vrijwilli gers uit Spanje. Nu is ook dit Londensche plan in den vórm van een Engelsch wit boek gepubliceerd. Het omvat 80 pagina's en treedt zeer in bijzonderheden. Bepaald is o.a., dat het geheele aftransport der vrij willigers, 147 dagen na de aankomst van het eerste transport in de doorgangskam pen moet beëindigd zijn. Thans is het wachten nog op de toestemming van Barce- lona en Burgos. Is deze toestemming een maal gegeven, dan kunnen de commissies, die met het tellen der buitenlandsche vrij willigers belast zijn, naar Spanje ver trekken. Moeilijkheden voor Chamberlain. De met de Spaansche kwestie nauw ver bonden Engelsche binnenlandsche strijd tegen Chamberlain komt niet tot rusten. De oppositie laat geen gelegenheid voorbij TWEE IAREN BURGEROORLOG IN SPANJE. Het is dezer dagen twee jaren geleden, dat in Spanje de burgeroorlog, wellicht de verschrikkelijkste broederstrijd, die ooit gestreden werd, uitbrak. Het is niet de be doeling hier een opsomming te geven van de militaire feiten van dezen strijd het kaartje .toont duidelijk aan, hoe generaal Franco in twee jaren tijd van leider van een militairen opstand tot beheer- scher van het grootste deel van Spanje ge worden is. Maar op het hun overgebleven gebied verdedigen de republikeinen zich gaan om scherpe aanvallen op Chamber- lain's buitenlandsche politiek van toenade ring tot Italië en Duitschland te richten. Groot opzien heeft dezer dagen een artikel van de „News Chronicle" gebaard, waarin Duitschland allerlei booze plannen in Spanje, Poi'tugal en Midden-Europa in de schoenen werden geschoven. Het blad be weerde, dat een hoog Duitsch officier voor een aantal kopstukken van de Nat, Soc. Partij zeer agressieve toekomstplannen zou hebben uiteengezet. In Duitschland is men over deze berichtgeving zeer veront waardigd, dementeert men met kracht de verschillende bewex-ingen van het Engel sche blad en sommeert men de redactie den naam van den bedoelden Duitschen officier te noemen. Daladier over den Europeeschen vrede. Naast dit geruzie over en weer ontbre ken ook prettige klanken niet. Zoo heeft de Fransche premier, Daladier, dezer dagen openlijk verklaard, niet aan den vredeswil van Duitschland te willen twij felen. Volgens dezen staatsman zou de mogelijkheid tot een algemeene Europee- sche regeling nog steeds open staan. In Berlijn heeft men de woorden van den Franschen regeei-ingschef toegejuicht en ver-klaart men zijnerzijds, dat een over eenstemming tusschen Duitschland en Frankrijk gewenscht en mogelijk is. De onrust in Palestina. De terreur in Palestina heeft in de afge- loopen dagen opnieuw schrikbarende vor men aangenomen. Bomaanslagen, overval len op openbare gebouwen, autobussen, enz. zijn aan de orde van den dag. Het nog hardnekkig en denken niet aan op geven van den strijd, die volgens des kundigen zeker nog wel een jaar kan duren. De Spaansche burgeroorlog dreigde in deze twee jaren meer dan eens in een al gemeen Eux-opeesch conflict te ontaarden. Dat dit voorkomen kon worden is on danks alle vergrijpen ertegen niet in de laatste plaats aan de niet-inmengingsover- eenkomst te danken. De commissie voor de niet-inmenging heeft overigens onlangs met de aanneming van het Britsche plan tot terugtrekking der vrijwilligers een mooi succes weten te boeken. Is dit plan een maal uitgevoerd, dan zal de Spaansche burgeroorlog geworden zijn, wat hij steeds had moeten blijven, een geschil tusschen Spanjaarden, waar de overige wereld zich buiten te houden heeft. Wellicht dat dan ook deze broederstrijd, die zoovegl ellende over het Iberisch Schiereiland heeft ge bracht, bekort kan worden. begin van deze nieuwe golf van terreur viel ongeveer samen met de conferentie van Evian over het probleem van de poli tieke vluchtelingen. Geheel toevallig zal dat wel niet geweest zijn. Met hun verzet wilden de Arabieren klaarblijkelijk aan- toonen, dat er in Palestina volgens hen geen plaats meer is voor verdere Joodsche emigratie. Engeland, dat alle pogingen in het werk stelt, om een einde aan deze terreur te maken, schijnt zijn verdedigingsplan, waar tegen vooral van Arabische zijde zoo zeer storm wordt geloopen, niet te willen op geven. In verband daarmee stuit de Koninklijke Britische commissie, die mo menteel in Palestina vertoeft, wel op zeer groote moeilijkheden. Dit neemt echter niet weg, dat Engeland nog steeds de macht bezit om in Palestina zijn wil te doen. Men mag dus verwachten, dat binnen afzien- baren tijd een oplossing in den door Enge land gewenschten zin tot stand zal komen. Het Tsjechoslowaaksche vraagstuk. Het Tsjechoslowaaksche vraagstuk blijft Europa nog steeds in spanning houden. Juist op het oogenblik zijn de Duitsche bladen een nieuwe campagne tegen Praag begonnen. Karlsbad blijft voor de Sudeten- duitschers het minimumprogramma en aangezien het Tsjechische nationaliteiten statuut, dat overigens nog niet is gepubli ceerd, daarmee niet in overeenstemming zal zijn, is het einde van den strijd tus schen Tsjechen en Sudetenduitschers nog niet te zien. Zoo loopen er reeds eenige dagen geruchten over een positieven tegen stand van de Sudetenduitschers, wanneer het statuut der nationaliteiten niet naar hun zin zal uitvallen. Zoo spreekt men b.v. over een algemeene staking in de Sudeten- duitsche gebieden. Anderzijds verzekert de Tsjechoslowaak sche pers dagelijks, dat men goed opschiet met de besprekingen en dat het parlement, als de Sudetenduitsche partij niet tegen werkt, zeker in de laatste dagen van Juli bijeen zal komen. Het bezoek van den Engelschen koning aan Frankrijk. Het Engelsche koningspaar is zoo juist met groote geestdrift in de Fransche hoofdstad ontvangen. Dit bezoek onder- sti-eept de hechtheid van de vriendschap tusschen Londen en Parijs, die inderdaad op alle gebieden van de buitenlandsche politiek samenwerken. Politieke bespre kingen zullen aan dit bezoek niet verbon den zijn. Wel wachten den Engelschen vorst en zijn gemalin een groot aantal feestelijkheden in de schoonste stad der wereld. OP ZIJN KOP TER CONCENTRATIE. In Engeland is een nog slechts 26 jaar oude Indische Joghi aangekomen, Mithal- das Parekh genaamd, die den Engelschen zijn eigenaardige religie wil bijbrengen. Deze man beweert, dat ieder mensch eiken dag een half uur en onder bijzondere om standigheden een goede twee uur op het hoofd moet staan. Dit is speciaal aan te bevelen voor die lieden, die bij hun arbeid een hooge concentratie noodig hebben. De Indiër verzekert, dat hij acht jaar geleden bij een Guru, een Indische heilige, in de leer is gegaan. Toen zijn leertijd was a£- geloopen, is hij gaan zwerven over de ge heele wereld, bezocht o.a. China en Japan en bevindt zich thans in Europa. Dat overigens geen der beide oorlog voerende partijen er belang bij heeft, dat dit binnenlandsche conflict tot een inter nationaal geschil zou uitgroeien, is van beide zijden bij herhaling onderstreept. Zoo heeft de republikeinsche staatspresi dent Azana nog dezer dagen in een rede verklaard, dat hij nooit zijn „goedkeuring zou hechten, aan. de daad eener regeering, die ingegeven zou blijken te zijn door de bedoeling den oorlog in Spanje tot een al gemeen conflict te doen uitgroeien". En de rechtsche leider Franco denkt er niet anders over. Dit bloedige conflict tus schen burgers van één land is voor Spanje reeds zulk een ramp, dat men slechts wen- schen kan, dat het met alle denkbare mid delen tot een zoo snel mogelijk einde zal worden gébracht, opdat het zwaar geteis terde land en volk gelegenheid zullen krij gen zich te hei-stellen en hun ki-achten aan waardiger dingen dan broedermoord te wijden. OM DE KOLONISATIE VAN NIEUW-GUINE A. De in het begin van het jaar door den minister van Koloniën aangekondigde stichting van een maatschappij tot ontslui ting en exploitatie van Nieuw-Guinea, waaraan practisch alle groote Nederland- sche en Nederlandsch-Indische onder nemingen deelnemen, is onlangs een feit geworden. Met 2.5 millioen gulden kapi taal is het vermogen van deze Nederland- sche Maatschappij voor Nieuw-Guinea geenszins overweldigend, wel echter de kapitaalkracht van de 15 oprichters. Daar naar uit de woorden van den minister van Koloniën duidelijk wordt de regee ring bij de onderneming is geïnteresseerd, kan men daaruit met recht de conclusie trekken, dat ons land thans met energie de ontsluiting van Nieuw-Guinea ter hand wil nemen. Nieuw-Guinea is tot nog toe min of meer het stiefkind van ons koloniaal bestuur geweest. Gelegen terzijde van de gebrui kelijke zeewegen, onherbergzaam, met natuurschatten niet al te rijk gezegend en bovendien nog bewoond door een weinig vriendelijke primitieve bevolking, oefent het land ook thans nog weinig aantrek kingskracht uit op kapitaal, dat op een snelle en rijke winst speculeert. De prikkel, het eiland onder een vol komen nieuw gezichtspunt te zien. ging eigenlijk uit van den Hertog van Mecklen- bui-g. Hij wilde in 1923 een deel van N.- Guinea voor kolonisatiedoeleinden pach ten. Zijn plan mislukte echter. Sindsdien heeft het gebied aan sociale beteekenis ge wonnen. Op Java vormden zich vei-eeni- gingen, die voor hun leden daar koloni satiemogelijkheden wilden scheppen. Hier aan namen vooral de Indo-Europeesche kringen deel. De Staat stond voorloopig koel tegenover deze plannen. De vereeni- gingen zooals de „Vereeniging Koloni satie Nieuw-Guinea" en de „Stichting Im migratie en Kolonisatie N.-Guinea" hielpen zichzelve en financierden uit eigen behoeftige middelen de eei-ste neder zettingen aan de Noordkust, met de namen Hollandia, Oransbai-i, enz. Op het oogen blik vei-luidt, dat deze plaatsen van het begin af aan de zox-genkinderen van de autoriteiten zijn geweest. Onze regeering en die van Nederlandsch-Indië zijn tegen Europeesche kolonisatie van N.-Guinea. Beide regeeringen staan op het standpunt, dat het klimaat van het eiland daarvoor niet geschikt is. Zij zijn wel bereid, aan verschillende ondernemingen de ontslui ting van N.-Guinea, met het doel goud en petroleum op te sporen en bepaalde ge- wassen te verbouwen, toe te vertrouwen, maar hebben tot nog toe niet het plan ge opperd, de kolonisatieverhoudingen in de nog niet geëxploreerde gebieden grondig te onderzoeken en met een troep deskun dige koloniale pioniers een ei-nstige poging te laten ondernemen. Zooals bekend zijn tegen deze houding van de regeei-ingen zoowel in Nederlnad als in Indië nog al wat stemmen opgegaan. Deze willen Nieuw-Guinea in de eerste plaats zien als een reusachtige landreserve voor het steeds dringender wordende pro bleem der overbevolking. Inderdaad zijn Nedei-land en Java voor hun bevolking te klein geworden en dei-halve ware het aan bevelenswaardig eens een grondig onder zoek in te stellen naar N.-Guinea, waar wellicht nog werk en brood te vinden zou den zijn. Ernstig vliegongeval. Bij een botsing van twee militaire toe stellen zijn boven het vliegveld Gilze- Kijen in Noord-Brabant een viertal jeug dige vliegers van de luchtvaartafdeeling te Soesterberg om het leven gekomen. Des ochtends waren negen vlieguuigen opge stegen voor een oefenvlucht boven Neder land. Ieder toestel was bemand door twee ieerlingv Liegevs, een als bestuurder, de tweede als waarnemer. Deze leei'lingvlie- gers zouden over drie weken bevorderd worden tot officiervlieger, terwijl zij thans den rang van sergeant-vlieger bezaten. Na den start van het vliegveld Molenheide te Gilze-Rijen voerden de vliegers eenige stunts uit. Een tweetal toestellen, de F.K. 8 en de F.K. 20, maakten vrijwel tegelijker tijd een scherpen duik omlaag, waai na de toestellen steil werden opgetrokken. Hier bij botsten zij tegen elkaar. Het eei-ste toe stel, in den flank geraakt, werd op 300 meter hoogte totaal versplinterd, terwij! de benzinetank sprong. Bij deze botsing ver loor de F.K. 20 den staart, schoot schuin omlaag en kwam op het in aanleg zijnde vliegveld Nerhoven tusschen de lupinen terecht. Door het prachtige zomerweer vertoef den vrij veel mensch'en in de omgeving, die de stunts volgden en dus getuige van het ongeval waren. Daardoor kon vrij spoedig hulp worden geboden, echter zon der resultaat. Nog een van de vnegers toonde teekenen van-leven, maar overleed kort nadat hij uit het wrak van de machine was gehaald. De omgekomen vliegers hadden de twee jarige rijksopleiding voor verkeersvlieger gevolgd, zouden binnen afzienbaren tijd hun officiersexamen afleggen en in Oc- tober van dit jaar als verkeerspiloot bij de K.L.M. in dienst getreden zijn. Door het heiige weer heeft een andere, militaire vlieger niet de afscheiding tus schen land en zee kunnen onderscheiden en vloog 50 meter uit de kust van Schou wen in zee. Een reddingsboot uit Haam stede bracht den vlieger behouden aan wal. Op het gezonken toestel is een baken ge plaatst. De „Karimata" weer aan het werk. Na hersteld te zijn ligt de „Karimata" thans weer boven het Lutinewrak. De uit gegraven kuil boven het wrak was behoor lijk op peil gebleven, terwijl al spoedig een ware spijkeroogst is opgegraven. Het baggersbedrijf is opnieuw in volle werking en alles gaat volgens wensch. Behalve de oogst van een kleine honderd spijkers, die in de cribleur werden aangetroffen, heeft men een groot hoefijzervormig stuk koper opgehaald, voorzien van het Lutinemerlc. Bovendien is men thans op de kleilaag ge- stooten en verwacht kan worden, dat de schat, indien deze er werkelijk is, spoedig boven water zal worden gebracht. Aan belangstelling ontbreekt het trou wens niet. Vele vacantieg; ngers hebben Terschelling voor dit jaar al; doelwit ge kozen en telkens, wanneer de ingenieurs der „Karimata" aan wal GENERAAL FRANCO. Generaal Franco, de man, die, sinds de burgeroorlog in Spanje uit brak, tot een belangrijke figuur in de Europeesche politiek is geworden, trad als jong officier in het Spaan sche leger, evenals zijn broeder, de Spaansche vlieger Ramon Franco. Als militair trok hij naar Afrika om tegen de Riffkabylen te vechten. In dien tijd heeft Franco zich meer malen onderscheiden door zijn moed en vaderlandsliefde. Geen wonder, dat hij in het militaire leger spoedig opklom. Als Overste gelukte het hem de Riffkabylen een nederlaag te bezorgen. Koning Alfons XIII be loonde hem voor deze daad door hem in 1926 persoonlijk te bevorde ren tot generaal. De plechtigheid ge schiedde op het Kazei-neplein te Madrid. Franco was de jongste in zijn hoogen rang. Toen in Januari 1936 Franco's broeder, Ramon, een communisten opstand in Asturië tegen de bestaande reeeering organiseerde, werd Gene raal Franco opgedragen deze revolte te verhinderen. Ramon vloog vóór zijn inhechtenisneming per vliegtuig naar Portugal. De volksfrontregee- ring stuurde hem den generaal als militair gouverneur naar de Canarische Eilanden, hetgeen gelijk stond met een verbanning. Van daar uit bereidde hij den val van de Spaansche regeering voor. In Juli 1936 vloog hij naar Melilla in Marokko en organiseerde den op stand der Legionnaires en der Natio nale troepen tegen de heerschappij der Radicalen in Madrid, tezamen met Generaal Gueipo de Llano en General Mola. Einde Augustus 1936 werd hem het opperbevel over alle nationale troepen opgedragen. mers, men kan nooit weten, of hij een staafje van het begeerenswaardige, rood gele metaal in zijn binnenzak heeft laten glijden. Men weet te vertellen, dat de schat, wanneer hij aan de oppervlakte is gekomen, onmiddellijk per snelle boot naar Terschelling zal worden gebracht en dat de bewoners van het eiland eerst uren later ervan zullen hooren. Maar de heer Bol dementeerde dit bericht, door lachend mee te deelen, dat terstond de vlag op de bag germolen zal worden uitgestoken, wannee- de „slag is geslagen". Hernieuwde belangstelling voor de oude letteren. Er zijn vele symptomen waarneembaar, waaraan men kan zien, dat de nationale gedachte in Nederland meer en meer veld begint te winnen. De literatuur geeft als spiegel van het leven een uitmuntend en helder overzicht van hetgeen leeft in een volk. Zoo staat het ook met de literaire belangstelling. In dit licht moet men een feit zien als de stichting „Onze oude Let teren", welk instituut dezer dagen op ini tiatief van de N.V. Wereldbibliotheek en verscheidene taalgeleerden, ten overstaan van een Amstei-damschen notaris, is opge- richt. Het doel van deze stichting is het bezorgen van goede en goedkoope uitgaven van de oud-Nederlandscne schrijvers, die thans voor de groote schare van belangstel lenden door een te hoogen pxijs en onaan trekkelijke, moeilijk toegankelijke uit gaven, een gesloten boek moesten blijven in den letterlijken zin des woord. Winst bejag is uitgesloten en de verdienste zal worden gebruikt om de leening af te los sen en nieuwe uitgaven mogelijk te maken. Op die manier hoopt het bestuur van de vereeniging een continueproductie te ver krijgen. Verscheidene vooraanstaande fi guren hebben in het comité zitt-ing ge nomen of hun medewerking toegezegd. LIEFDE EN ZAKMESSEN. In Jersey werd de zeventienjarige bank» werkersleerling Royston le Blanchard verooi'deeld tot 24 slagen met de roede, omdat hij zijn vriendin de twee letters P. en R. met een zakmes in den arm had ge- tatoueei-d. Het gevolg van deze operatie was een zware ontsteking, die miss Phyllis er toe deed besluiten een belangrijke schadevergoeding van haar vriend te eischen. Zoo kwam deze geschiedenis voor den strafrechter. Behalve de straf, die Royston uit zal moeten zitten, heeft men hem verplicht de kosten te betalen van de behandeling door een schoonheidsspecia liste, die den arm van het meisje weer in den ouden staat zal trachten te herstellen. DE ZEE STOND IN VLAMMEN. „De zee staat in bi-and, de schepen zijn in gevaar". Een dergelijk alarmeerend be richt kwam onlangs binnen bij den brand weer van de Noorsche stad Bei-gen, Inderdaad zag men geweldige rookwolken opstijgen in de fjord. Het geschiedde in de buurt van de gasfabriek, en deze gasfabriek was daaraan tevens schuldig. Olie en vloeibare teer waren door een lek in het bekken weggestroomd en in brand geraakt. Dientengevolge ontstond een ware vlam menzee. Gelukkigerwijs was de aangerichte l.lCorjr, r ;-u 'r L L B - C' t- v 'L ,"BUR(SirS Y 4 i c™4 tal --_-,-'"'->L5Aragossa 'LLp i i •P a/S\ü NL/ BARCELONA- Mcanizy V.LJ .vjbman.y, Lel/- '1/$====ME NOR CA MADRID iVALLNCIA CAST Ut I Zf Mcazar -MALLORCA VALENCIA [REM MO U Albocel' LISSABON t M u R \C 1 A n LORDOVA ?J 0 '-Ar^-D -U seviClA TAGENA= P/aa/seh van meer dan 500000 mnvnérS 500000hl100.000 100000 50000 minder dan 50000 VIALAG Almer' P1 In hel bezit der Nationalisten 3 op ISepi.. 1936 gggjj Idem na jaar burgeroorlog na den va/ van Gijon m c.a 2 jaar burgeroorlog PARIJS IN FEESTTOOI. De Fransche hoofdstad staat momenteel in het teeken van het staatsbezoek uit Enge land. De straten en huizen in Parijs zijn voor deze gelegenheid rijk versierd. Hier ziet men een der groote decoraties, die de stad versieren.

Soester Courant | 1938 | | pagina 4