WALES ANTHRACIET m&wë&lL Het Uitbreidingsplan. Het Feestprogramma. KRAKELINGEN. „MIJNHAftDTjESU -65 Ingezonden stukken Wij Uw vestigen speciaal aandacht op onze H.V. L. DE RUITER Co's BRANDSTOFFENHANDEL Telefoon No. 2924 Burgerlijke stand Mooie, charmante zonnebruininq Uit de Natuur. Schoolhoekentijd. C. ALDERS - Boekhandel Averteert in dit blad. Dertig bezwaren ongegrond of niet ontvankelijk verklaard. Wegens overvloed van copie konden we in ons vorig nummer geen mededeelingen doen omtrent de door de Kroon genomen beslissingen inzake het Uitbreidingsplan, of liever betreffende de bezwaarschriften. We moesten toen volstaan met een uitvoe rig bericht, dat alle bezwaren ongegrond of niet ontvankelijk waren verklaard. We komen er daarom thans uitvoeriger op terug. Ter oriëntatie van onze lezers willen we eerst de historie van het Uitbreidingsplan re- leveeren- Het is 'n 20 jaar geleden, dat de beken de architect Jos. Cuypers het eerste Uit breidingsplan voor de Gemeente Soest ont wierp. Dit p'p.n, waaronder meer 'n haven en een ceintuurbaan was opgenomen, werd door den Gemeenteraad afgekeurd, waarna de heer G- van Vliet, destijds Directeur van Openbare Werken alhier, een tweede plan ontwierp Ook dit plan sneuvelde omdat de zakelijke opzet en het feit, dat er te weinig rekening gehou den was met het natuurschoon niet de goed keuring van den Raad verwierf. In dit plan was evenwel de gemeente zoo efficiënt moge lijk vet zelfs was er rekening ge houden met een station aan de lijn Amster damAmersfoort, aan de kleine Melm. Aardig, is het t.e vermelden, dat het Ge meentebestuur, voordat het plan in den raad was, reeds 'n groote boerderij, die den weg naar het toekomstige station versperren zou, had aangekocht! Spoedig echter was een derde plan gemaakt door den bekenden Apeldoornschen land- schapsarcliitecct, de heer G. van Nes- Dit plan zou va Soest een fraai tuindorp hebben gemaakt, met veel rustieke wegen en ongerept natuurschoon, indiende Gemeen teraad niet gebogen had voor de protesten van bouwers en architeccten, waardoor ook dit plan van de baan ging. De heer Van Nes gaf het niet op en kwam met een vierde plan voor den dag, waarin rekening was gehouden met bezwaren tegen zijn oorspronkelijk plan ingebracht. Ook dit maal kwam de creatie van den heer van Nes niet verder dan den Gemeenteraad en ging het den weg op van zij oorgangers- Drie jaar geleden, dus in 1935 werd het vijfde plan geboren. Ontworpen door den dienst van Openbare Werken, waarbij de heer Van Nes adviseerde." Niet minder dan 365 bezwaarschriften kwa men direct al binnen- Hierna volgden na de vststelling door Ged- Staten, waarbij eenige wijzigingen werden aangebracht, 109 bezwaar schriften en bij behandeling door den Raad van State kwamen nog een 30-tal bezwaar schriften. In Januari van dit jaar, ruim 2lf2 jaar na meentebestuur stoort om in beroep te gaan en daar arrt- 155 van de gemeentewet een medewerking van den gemeenteraad vorderde, noch bij eenige wet, die bevoegd heid aan den Burgemeester of aan Burge meester en Wethouders is opgedragen, wordt het college van B- en W. van Amersfoort niet in haar beroep ontvangen. Eveneens worden G- Koops en J- D- L. Zoetelief niet ontvankelijk in hun beroep ver klaard, terwijl H- V. Baints, door het te laat inzenden van zijn beroep, eveneens niet-ot- vankelijk in zijn beroep is. t i H- van Thienen, die bezwaren had inge bracht, tegen de voorgestelde verandering van de rooilijn op de Stadhouderslaan, H. A. Naethuys, die bezwaren had tegen de wijze waarop weg no 21 op zijn terrein was ge projecteerd, Mej- H. Berghege, die bezwaren heeft tegen het afstaan van een stuk grond, T- Ravenstein, H. H. Maas en II- J. Berghege, die alsbezwaren hadden aangevoerd, dat" hunne perceelen, als zijnde gelegen in de bebouwde kom der gemeente in het Uitbreidingsplan waren opgenomen. Deze laatsten worden allen niet ontvankelijk in hun beroep verklaard. J. F. Graadt van Roggen, die een boom gaard van ll/2 H-A. had laten bewerken en die in ruil een stuk heidegrond zal krijgen waarmede hij niet accoord wenschte te gaan, wordt geantwoord, dat appelant niet wordt benadeeld, daar een groot deel van zijn grond als nieuw bouwterrein wordt ontsloten. Niet ontvankelijk zijn verder verklaard de andere beroepen. Een belangrijke passage sluit deze brief. Hierin wordt gezegd: „Dat het Ons met den Hoofdinspecteur van Volksgezondheid niet juist voorkomt, dat Ged- Staten hun goed keuring aan het plan hebben verleend, met uitzondering van een 11-tal gedeelten daarvan, dat immers het Uitbreidingsplan voor zoover door G. S. goedgekeurd een zeer verbrok keld geheel vormt, waartegen uit stedebouw kundig oogpunt ernstige bezwaren bestaan, terwijl ook de logische samenhang van het plan is verstoord, doordat b.v. thans tallooze straatmondingen daarop worden aangetroffen, die doodloopen tegen door G- S- met een stippellijn omgeven gron'en, dat echter de hier bedoelde bezwaren kunnen worden ontgaan door de goedkeuring te beperken tot een deel van hét plan, hetwelk op zichzelf, een voor de goede ontwikkeling van Soest bruikbaar en onmisbaar geheel vormt. De brief eindigt met de appelanten Kuijer, H- v. Klooster, P.W- Duin c.s-, G- Staal, B- en W- van A'foort, B. C., B. F. en F- A- van Thienen, G- Koops, J- D. Zoetelief en H. Baints, niet ontvankelijk in hunne beroepen te verklaren; de overige beroepen ongegrond te verklaren en de gedeeltelijke vernietiging van het bestreden besluit van Ged. Staten, de daarbij verleende goedkeuring te handhaven, behalve, voorzoover die goedkeuring betrek king ••neeft op een deel van'het Uitbreidings plan. het ontwerpen en behandeling bij den Ge meenteraad van het plan, werden in den Haag de bezwaarschriften behandeld in het openbaar. Thans, een half jaar hierna, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken, ge hoord de adviezen van den Raad van State, Afd. Geschillen van Bestuur den appelaten bericht, welke brief door de Koningin te Luzern is geteekend. De bezwaarschriften werden ingediend door H v. Thienen, alhier; H. A- Nahuijs, te Almen; Mej. H. H. Berghage, te Gouda; J- F. Graadt van Roggen, te Baarn; Wed. T. Ra venstein, alhier; J- A. M. Kuijer en H- van Klooster te Bussum; P- W. Duin, J. C- S. Swager en A- A. Kerkkamp voor de „Soes- ter Bouwkring"; H- W- Ran, alhier; C. F. Haver, alhier; C- Haver, alhier; het Gemeen tebestuur van Amersfoort; Mej. P. C. en B- nen, alhier; B- J. Rosmuller, alhier; J. D. F van Thienen-, alhier; F- A. van Thie- Zoetelief, alhhr; Ervan N- Swager, alhier; H. H. Maas, alhier H. J. Berghege, alhier; G. J. Staal, alhier; J. Naethuys, alhier; G- Koops, alhier; N-V. „De Tijdgeest" te Rot terdam; J. Altenburg, alhier; J. C. en P. Swager, alhier; P- Swager, alhier; Mej. G. Swager, alhier; J. van de Broek, alhier; G- van de Geer, alhier; H- V. Baints, te Utrecht. Een van de bezwaarschriften is tusschen- tijds vervallen. In zijn antwoord aan de appelanten worden de heeren Duin, Swager en Kerkkamp, als bestuursleden van den „Soester Bouwkring", niet in hun beroep ontvangen., aangezien deze vereeniging geen eigenaresse is van, of recht hebbende op bedoelde perceelen, 'gelegen bin nen het gebied van het ontwerpelijke uit breidingsplan. I j Om dezelfde redenen wordt ook G- J. Staal niet-ontvankelijk verklaard. Volgens artikel 38 1ste lid der Woningwet, worden J. A. Kuijer en H. van Klooster, die er bezwaren tegen hadden gemaakt, dat Ged- Staten, voor zoover hun perceelen betreft, goedkeuring aan het Uitbreidingsplan hebben onthouden, niet in beroep ontvangen, daar al leen de Gemeenteraad daarover in beroep kan komen, terwijl wat betreft de door hen aangevoerde protesten, dat eenige perceelen door den Gemeenteraad niet in het uitbrei. dingsplan zijn opgenomen, zij hiervoor ook niet in beroep kunnen worden ontvangen. b* het laatste geval verkeerden eveneens de dames P. C. en B. F., van Thienen, welker beroep eveneens niet-ontvankelijk is verklaard- Daar d© raad van Amersfoort, geen mach- irfjing op opdracht had gegeven aan het ge- TANDPASTA WOENSDAG 31 AUGUSTUS: 8 Uur; Rondgang van herauten in Soester kleederdracht door de gemeente. 9 Uur: Klokgelui van alle kerken in de gemeente. 10 Uur: Aubade van de schoolkinderen voor den Burgemeester in het Rosariuna met volkszang als aansluiting- 2 Tot 5 uur: Kinderspelen op het terrein van Be Quick op de Engh. 8 Uur n-m.: Concert in het Rosarium. 8 Uur n. m.: Jaarlijksche bijeenkomst van de Chr- Oranjever. in Religie en Kunst. DONDERDAG 1 SEPTEMBER: Opening van de Laaidbouwtentoonstelling, welke gehouden wordt op het terrein van Peter v. d. Breemef aan den Olijkeweg. Dieren kunnon in vier klassen ingezonden worden n.-L: 1 PAARDEN (merrie met veulen, landbouw- paarden van 3 tot 5 jaar, idem van 5 jaar en ouder, 2 jarige landbouwpaarden en jaarlingen) 11 -RUNDVEE (stieren, melkkoeien, drachtige koeien, vaarsen, schotten, een en twee jarigen, guist en vetvee). III VARKENS (drachtige zeugen en zeugen met keuen). IV SCHAPEN.' De keuring zal plaats hebben van S tot 10 uur v.m.; de tentoonstelling wordt ge houden van 10 tot 12 uur. Van 2-30 tot 6 uur concours van landbouw paarden- Deze dag is geheel voor den landbouw be stemd en wanneer de opzet slaagt, ligt het in de bedoeling om elk jaar of om het jaar een specifieke landbouwdag te organi- seeren. Bij de landbouwers bestaat zeer groo te animo voor dit onderdeel en ongetwijfeld zal deze groep van de bevolking ons laten zien, wat zij op landbouw- en veeteeltgebied presteert. Niet alleen het persoonlijk belang doch ook het streek- en gewestelijk belang kan hier een groote rol spelen. j De jury, die de inzendingen voor boven genoemde veeklassen moet qualificeeren, zal bestaan uit personen, niet in Soest woon achtig, terwijl de heng sten-fokkers in deze jury; niet mogen zitting nemen. Alleen de veearts Kok alhier, zal als plaatsgenoot het veterinaire gedeelte voor zijn rekening nemen- •Ter bespreking van het concours is door de plaatsphjke_landb|Quworganisatie's een yer-^ gadering in „De Gouden Ploeg" gehouden onder auspiecien van het ccomité ter voor bereiding van de feestelijkheden- Hierbij waren vertegenwoordigd namens de A-B.T.B.: A. O. ^lilhorst en W- Wantenaar; namens de C-B T.B.: T. Dorrestein, C. Lom en H. J. v. d. Bor; namens de J.B-T-B.: P- Kok en K. v. de Heuvel; namens de C-J-B. T-B.: T* Dorrestein en P. Floor; terwijl de Coöp- Landbouw vereen, door J. Brouwer was vertegenwoordigd. Op deze vergadering werd een commissie gevormd bestaande uit: Jhr- C. PI. v. d. Bran- deler, PI. J. v. d. Bor, Peter v. d« Breemer, J. Kok, Joh. v. d. Breemer, A. Stalenhoef en H. Butzelaar. Een aanvullende subcommissie werd samen gesteld uit W. Wantenaar, .Wi. v. d. Walt, M. Hilhorst en P. Hilhorst Pzn. Het concours is opengesteld voor 1-spannen en 2-spannen van landbouwpaarden en voor 2-spannen voor boerenwagens. Een groote harddraverij met losse paarden waarbij eenige gasten van de partij zullen zijn en de traditioneele stoelendans staan op het programma. Diverse attractie's zullen het slot van den middas vormen- De inschrijfgelden zijn zeer laag gesteld Voor de landbouw-teatoonstelling: paarden, runderen, varkens en schapen, 25 ct. p. stuk. Voor het concours: 1 spannen en 2 span nen boerenwagens fl. nen boerenwagens flper nummer. Voor de - harddraverij' met losse paarden f 0-50 per nummer. Tot uiterlijk Maandag 22 Augustus kan men zich voor de tentoonstelling en concours op geven bij Peter v. d. Breemer, Olijkeweg en PI. J. v. d. Bor, Kerkpad Z.Z. 111- De inschrijf-formulieren zijn vanaf Zaterdag, verkrijgbaar bij de heeren v. d. Breemer en v. d. Bor. VRIJDAG 2 SEPTEMBER: 9-30 Uur: Bloemencorso voor luxe auto's, vrachtauto's, reclamewagens, boerenwa gens, sjeezen, motorfietsen en fietsen- Niet voor kinderen. 1 i 1 Li, tl Des miuuags ringsteken voor landbouwers op de Engh. Des avonds een lichtstoet, waaraan alle deelnemers van het bloemencorso verwacht worden, benevens ieder ander. Met muziek en fakkels zal een rondgang door de gemeente gemaakt worden- ZATERDAG 3 SEPTEMBER: In den voormiddag wordt een rondrit voor ouden van dg en geoargsniseerd door Soest en omgeving, waarbij de deelnemers onthaald, worden op verfrisschingen. N-m. 3 uur: Opening van 't Openluchttheater met de opvoering van een nader bekend te N-m. 8 uur: Concert in het Rosarium. MAANDAG 5 SEPTEMBER: Van 10 tot 12 uur: Bloerrasacorso3'- voor'Mi I deren. Alle mogelijke voertuigen kunnen hierin worden medegenomen- I Op het Be Quick terrein wordt opgesteld- Te 2-30 uur: Oplating van 2000 balonnetjes I door de kinderen, waaraan een wedstrijd I verbonden is, dat wiens ballon het verst komt een prijs zal winnen- Eveneens op het Be Quick terrein- DINSDAG 6 SEPTEMBER: 9 Uur v.m.: Klokgelui en kerkdiensten, wel- ke in alle kerken op hetzelfde tijdstip plaats zullen hebben. N-m- 2-30 uur; Overreiken van de gemeente- vlag aan de kinderen, die deze naar Amsterdam zullen brengen, door den 1 Burgemeester- Een en ander zal plaats hebben bij het Koningin Emma Monument en het ligt in de bedoeling met muziek hierna naar het openluchttheater te trekken, alwaar te 4-15 uur de groote Oranje Feestcantate geschreven door den heer Van Eeden en getoonzet door den heer ^artelsman, door l zeven zangverenigingen wordt uitgevoerd- Van half 7 tot half 8 zal een fietswedstrijd worden gehouden voor fietsjongens met trans portfietsen, bakfietsen, enz- 's Avonds te ongeveer 9 uur: Groot vuur- I werk op het terrein van Peter van de j Bremer aan de F.. Huycklaan. Toegang vrij. Een beperkt aantal gereserveerde plaatse^ zal tegen betaling te verkrijgen zijn- EERE-COMITÉ- Aan het eere-comité zijn nog toegevoegd: Jhr. P. J. M. Roëll, geneesheer-directeur van „Zonnegloren" en Mr- R. C. K. J. Graaf van Randwijk. Buiten verantwoording der Redactie. DE SOESTER NATUURWACHT* Geachte Redactie, Als de Soester inwoners gevolg hadden ge geven aan het verzoek van de heeren Van Eeden en Benny Vreden en de Natuur wacht met een kleine gift gesteund hadden, dan zou ik nu Uw gastvrijheid niet behoeven in te roepen. I 1 j Het aantal inwonei-s van Soest, die hun sympathie voor de Natuurwacht in een daad hebben omgezet, bedraagtI Groote sommen, als voor het Openlucht theater gevraagd worden, heeft de Natuur wacht niet noodigl Wij, leden, hebben liever dat 25 menschen één gulden geven, dan één mensch 25 gulden, omdat wij dan van alge- meener sympathie overtuigd zijn. 1 Aan sympathiebetuigingen heeft het ons niet ontbroken en ontbreekt het ons nóg niet, maar hoe uiterst klein is het aantal van hen, die dit daadwerkelijk toonenj Nog niet één op elke duizend inwoners! Het is bedroevend en beschamend, dat zoo weinigen er van overtuigd zijn, dat de bos schen en heidevelden de longen zijn, waar door Soest ademt. Het is bedroevend en beschamend, dat zoo weinigen het geheel vrijwillige werk der Na tuurwacht op prijs stellen, waarvan de leden hun vrije uren geven aan een arbeid, die door ieder Nederlander, die het belang van het be zit van zijn mooie natuur begrijpt, op hoogen prijs gesteld moet worden. In bijzonderheden over het door de Soester Natuurwacht verrichte werk uitweiden, wil ik nu niet; wel stel ik mij voor, dit later eens te doen- Alleen wil ik dit vermelden, dat zelfs twee beginnende heidebranden door le den van de Natuurwacht gestuit zijn. De een zegt: „Je zal de bedelpij moeten aantrekken", een ander: „Dat moet je niet doen, dat komt wel". Wie heeft nu gelijk? Plet gironummer van. de Nederl- Midden- standsbank, kantoor Soest, is 134908- Vermeld er bij: Voor Soester Natuurwacht- C. A. BEUTE, Heideweg 24, Commandant- Nieuwstraat No. 14 Soest plèx- Hier moest iets bijzonders achter schui. len En men meende het niet beter te kunne» verklaren, dan dat de booze hierin z'n macht openbaarde. Vandaar ook den naam duivels naaigaren. Nadien heeft men een andere, een juiste verklaring gevonden- Kleine zaadjes der plant komen in het voorjaar tot ontkieming op den heidegrond. En deze plantjes ontwikkelen zich met een, eenige c-M. lang, stengeltje en een, heel kleinen wortel- Het stengeltje draait en wendt zich met z'n top, om een steuncel te vinden- En zoodra het dat ontvangt in een calluna.plant, sterfje het worteltje af; maar uit den stengel groeien kleine worteltjes, die in het heidekruid drin gen en de sappen dezer plant rooven om' daarvan zelf te kunnen groeien en bloeien. In grillige vormen slingeren de woekerdra- den zich rondom de heidestengels, waardoor de nieuwe naam warkruid -oed wordt uitgedrukt- In onzer Soester-heiden komt het warkruid, klein warkruid dan, veelvuldig voor üp het stuk hei, dat ingesloten wordt door de Foe- kenlaan, Heideweg en spoorbaan, groeit deze woekerplant althans bij duizenden- Dat het warkruid noodlottig kan zijn voor het leven der calluna's, behoeft zeker niet afzonderlijk gezegd- Minder erg maakt het kartelblad het met de heideplanten. Op moerassige plaatsen komt ze voor, èn het boschkartelblad èn het moeraskartelblad, allerliefste planten met roodachtige, iipvormige bloemen. Nee, 't zijn geen woekerplanten, geen parasieten! Ze doen 1 at beleefder. 1 Ze bezitten wort-.' Maar_e - aan jfie wortels groeien zuignapjes, waarmee ze zich aan de wortels der heideplanten vastzuigen en deze berooven van het karige voedsel, dat ze ontvangen. Het kartelblad ontneemt dus een deel van 't benoodigde voedsel aan de heideplanten en daarom noemt men hen een half-parasiet. 't Is ook versierd met den minder schoonen naam van luizenkruid, omdat een afkooksel ervan in (,nog wordt?) gebruikt om huis dieren van ongedierte te zuiveren. GEBORENLiesbeth, d- v. R. Hofstede en J. E. Bramer, Kampweg 36; Dirkje Maria, cL v. W- v. Hornsveld en W- Kramer, Kon.laatt 154; Irene Sophia, d. v. K. H- F. Faber ea en geen verbranden en vervellen met Amilda-Zonnebruin. Flacon 90, Doos 50 en 25 cent Van oèze Heide. XXXIII. fwBww»!» «Winaffi! Dan is ze in feestdos, onze tevoren' „eento nige" heide. De dopheide, erica, heeft het reeds afge legd- Haar klokjes, saamgeperst op 't eind van een bloeisteeltje, zijn verschrompeld, ver droogd. Zij hebben hun taak weer volbracht, en nu, nu bloeit de struikheide, caluna- Soms heeft die zich met langere stengelsi gelegerd in de open plekken, in de luwte der dennen of bij de bonte berken, die aan hun voet nog wel plantenleven toelaten; soms ook waar de vochtroovende winden vrijelijk toe gang hebben op de wijde vlakte, is de heide kortgesteeld, maar in beide gevallen siert haar de paarsroode bloemendeken- Iedere plant bezit nu talrijke bloempjes, die hun kleur ontlecnen aan de kroon- en kelkblaadjes. De laatsten zijn zelfs aanmerke lijk grooter dan de eersten. En tezamen be schermen z«e in hun schoot de zonderlinge ge bogen meeldraden met hun tweetal stekeltjes- Maar och, wie ziet nu naar zoo'n petiete rig gedoetje? Nee, 't is ook zoo! Wat mensch heeft daarvoor nu oog 't Is alles ook zoo erg, erg klein! En de gemeenschap zou er masschien ook zeer weinig aan hebben, indien de honingzoe- kende bijen niet kwamen en zich in dollen ijver storten op den nektarovervloed, die in den schoot dezer bloemetjes wordt afgeschei den. Honing en stuifmeel vinden ze hier in geweldige hoeveelheden. Evenwel in uiterst geringe druppels en stofjes verborgen in ieder bloempje, Maar de nijvere bijenvolken garen en verzamelen en brengen naarstig in hun schuren. De iemkers weten dan ook wel waar in Augustus en September de beste bijenweide is! Helaas, dat in 1938 de bijenweiden zoo weinig opleveren,! In de donkere omlijsting van berk en deni ligt de heide; telkens wordt ze onderbroken boom of struik. Grillig groeiende jeneverbes struiken met groene en blauwe bessen, overal met eenigszins verborgen stekels, staan heT en der verspreid. Vooral bij schimmig sche merdonker of in een stillen manenacht ver- toonen ze spookachtige vormen. Maar vreemder, ofschoon minder in het oog vallend is de aanweizgheid van talrijke wor- tellooze planten, kluwens van vuurroode dra den, die zich winden om de heide-stengels- Vuurroode draden, waaraan onstpringen bleekroode bloempjes- En zooals gezegd de wortels ontbreken. Eeuwen gcieden hebben de toenmalige hei- de.bewoners de draden wel opgemerkt, hun indingen opgemerkt, het singuliere ver schijnsel gezien, dat de plant groeide en bloeide zonder wortels, dus zonder voedsel uit den bodem te ontvangen. Daarbij stond het menscheliik verstand per- J. v. d. Kuij, Braamweg 77; Erica, d. v. B- J. M. A. Abspoel en A. J- v- Ravesteijn^ Verl- Pottweg; ^70- ONDERTROUWD: W. Ferjth, 22 jr., boord- mecaniciën, Bandoeng en R. Lub, 21 jaar, Verl. Schoolweg 13- OVERLEDENSilvester Klein, 91 jr-, on* geh., Burg. Grothestr. 61Jan van Kooij, 70 jaar, geh. m. A. v. d. Broek, Veenzoom 9; Met je Helena Andreae, 69 jr-, geh. m. D- H. Hiensch, Middelwijkstraat 37; Johannal Grift, 28 jr-, geh. m. W- v. d- Steeg, Beetz- laan 42a; Maartje Buis, 21 jr-, ongeh., Sche- veningen; Johannes Streur, 21 jr-, ongeh- LuchtvaartafdeelingDavid Marie Anne Paul Gans, 62 jr-, geh. m. E. de Jong, Vosse- veldlaan 17- Wij leveren U alle schoolboeken voor H. B. S„ Gymnasium of Mulo Geeft ze spoedig opJ naast het Postkantoor STEENHOFFSTR. 13 - TEL, 2476 Het mooie pakje. Ik krijg nogal eens gelegenheid om te rug te denken aan den schoenmaker vaa Köpenick, het Duitsche stadje, dat enkele tientallen jaren geleden door dezen schoen maker wereldvermaardheid kreeg- De man stak zich op een dag in de uniform van in fanterie.kapitein, „requireerde" zich op straat een stelletje soldaten, die hij toevallig tegen kwam, marcheerde met hen naar het ge meentehuis, blafte daar den burgemeester af ennam er den inhoud van de publieke kas in belag. „Op order". De wereld heeft zich krom gelachen- Ja, zóó groot was nou de stomme een» bied der Duitschers voor de uniform, in het bijzonder de officiersuniform! Ik zei reeds, dat ik meermalen aan deze geschiedenis terugdacht- En dat was als we ons ten onzent niet anders betoonden dan de ambtenaren in Köpenick het hadden gedaan- Vele meisjes „smelten weg" als ze een officier in uniform zien- Een dezer meisjes vond een offïcierstcnue zóó onweerstaanbaar, dat zc ook eens wilde genieten van de adoi'atie harer sexe-genootcn voor het mooie mannenpakje- Ze werd echter ontmaskerd door een actieven politie agent, toen ze, gekleed als officier, te groote belangstelling toonde voor de étalages van dameshoedjes.

Soester Courant | 1938 | | pagina 2