PORTRET 'Z DE INTERNATIONALE TOESTAND C VAN DE WEEK lÖRHTZy: rV^s\ DRESDEt yP/m FM/BEK CHEMNITZ beu/svrb GabeF 2/nnwa/d\ Tuafi/jMfe/a ,i%§elas/ünsófff ZWICKAU )PLAUEN\ x« m/f/fim witesgai (Bad- ',Br,}mbacm\ \f6SRJ' PRAAG -IMarienbad .Memberg I SM/iste J Wabdmumhe ioemFnie U0D5TENRUK -Z/iam vA\ Bag -t-ispns/eï.': 'Mjrb/-F Het Verre Oosten. Eindelijk is het den Japanners mogen gelukken de stad Kioekiang te bezetten, het laatste bolwerk voor Hankau. Ook de dubieuze bondgenoot de Gele Rivier, wel ker dijken werden doorgestoken door de Chineezen, om den aanval der Japanners te bemoeilijken, is niet in staat gebleken den zegevierenden opmarsch der Japan ners te verhinderen. De Chineezen toonen zich den laatsten tijd de minderen, nu ligt de weg naar Hankau, het knooppunt van de verbindingswegen tusschen Noord en Zuid, tusschen Oost en West, open. Men denke evenwel niet, dat de zaak nu in het voordeel der Japansche troepen is beslist. De strafexpeditie immers zoo noemde men het in den beginne van Tokio be gint thans wel wat lang te duren. De groote uitgestrektheid van het land is daarvoor natuurlijk een geldige reden, maar niettemin kan men hieruit opmaken, dat de zaken niet een zoo vlot verloop heb ben genomen als de generale staf zich aan de overzijde van de Japansche Zee had voorgesteld. Ook koestert men vaag de hoop, dat Japan, om reden van economische uitput ting den strijd zal staken. Deze hoop zal blijken op zijn minst een illusie te zijn, want in de geheele geschiedenis zijn de voorbeelden, dat een oorlog om dergelijke redenen werd gestaakt, wed zeer schaarsch. Men denke aan den wereldoorlog, toen Duitschland, volkomen geblokkeerd, stand hield, vier jaren lang. Men denke aan Italië's kostbare expeditie naar Abessynië. Het zijn niet de liquide middelen, het geld, dat in een oorlog wordt gebruikt, het is het kapitaal, de grondstoffen, die worden opgeofferd. In dit opzicht zal ook Japan, wanneer het geen crediet meer geniet, het liedje nog geruimen tijd kunnen uitzingen. Japans strijd op het tweede front tegen de groote mogendheden. Men diene eveneens niet te vergeten, dat Japan in feite op twee fronten moet strijden. Het eene is natuurlijk de daad werkelijke krijg tegen China, het tweede ligt meer op het terrein der diplomatici, wier zware taak het is in deze dagen de eindjes aan eikaar te knoopen, d.w.z. de goede verstandhouding met de groote mogendheden te bewaren. Men denke aan Engeland; Lord Halifax heeft Woensdag j.1. niet voor niets gesproken over „een eventueele actie" om de aangerande En- gelsche belangen in China recht te doen. Ook de verstandhouding tusschen Tokio en Parijs laat te wenschen over, bovendien gaan Frankrijk en Engeland hand in hand. Ook de Vereenigde Staten zouden door een embargo op den uitvoer van grondstoffen een hartig woordje kunnen meespreken. En het is met deze laatste factoren, dat men te Tokio terdege rekening heeft te houden. Ook Moskou heeft in het Verre Oosten van zich doen hooren, de vele incidenten aan de grens van Mandsjoekwo behoeven wij nauwelijks te releveeren. Uit het feit, dat Japan zich tenslotte tegenover Rusland zeer „ingetogen" heeft betoond, mag men afleiden, dat Japan zich bewust is van de wonde plekken. MARINE-ROEIWEDSTRIJDEN TE KIEL. Onze betrekkingen met het rechtsche Spanje. Evenals Zwitserland en Tsjechoslowakije reeds eerder deden, heeft thans ook ons land zijn betrekkingen tot het Spanje van generaal Franco geregeld. Hiertoe bestond langzamerhand alle aanleiding, want het grootste gedeelte van Spanje bevindt zich thans in handen van de rechtschen en nu dit eenmaal een feit is, kan niet worden ontkend, dat onze handelsbelangen bij het ontbreken van een regeling met de nieuwe machthebbers, op den duur ongetwijfeld in het gedrang zouden komen. Dit is dan ook de reden, dat ook onze regeering ertoe is overgegaan, met Franco een regeling te treffen, welke intusschen geenszins een erkenning de jure noch de facto inhoudt. Slechts zullen aan beide zijden agenten worden aangesteld, terwijl in een aantal plaatsen sub-agénten worcka benoemd, die werkzaamheden zullen verrichten, welke met die van consulaire ambtenaren gelijk zullen staan. Als Nedex-landsch agent te Burgos zal jhr. E. van Panhuys benoemd worden, ter wijl binnenkort ook de benoeming van een Spaanschen vertegenwoordiger in ons tand te verwachten is. Het is mogelijk, dat dit de reeds in Den Haag gevestigde ver tegenwoordiger, de heer Mario de Piniès zal zijn, met wien o.a. de kwestie van de Spaansche vluchtelingen in Nederland is geregeld. Een eerste gevolg van de regeling der officieele betrekkingen met het nationale Spanje zal naar verwacht wordt zijn, dat de levering van pyriet aan ons land, die, zooals wij indertijd hebben vermeld, door Franco was stopgezet, thans weer voort gang zal vinden. Nederland had hier ove rigens reeds een oplossing voor gevonden, want Griekenland en Noord-Afrika zouden ons in de toekomst ook pyriet kunnen leveren, doch het is natuurlijk gemakke lijker, deze grondstof uit het dichterbij gelegen Spanje te betrekken. DE CRIMINALITEIT IN DE VEREENIGDE STATEN. De Amerikaansche Bond van Ad vocaten heeft een zeer interessant verslag nopens de criminaliteit in de Vereenigde Staten gepubliceerd. Hierin wordt verklaard, dat in de Vereenigde Staten op elke 37 in woners één misdadiger voorkomt. Verder vindt men er de ontstellende mededeeling in, dat in de Ver. Staten elke 22 seconden een ernstige mis daad wordt begaan. Het aantal moor den w in de Vereenigde Staten naar verhouding van de bevolking 20 maal zoo groot als in Engeland. Ook heb ben volgens dit rapport de Ver eenigde Staten naar verhouding van het bevolkingscijfer gerekend, de meeste strafgevangenen van alle landen der wereld. De Koninklijke reizigers. Van de vorstelijke vacantiegangers valt nog eenig nieuws te vermelden. De reis van H.M. de Koningin loopt ten einde. H.M. keerde Dinsdag in den loop van den morgen weer in de Residentie terug, waar Zij haar intrek nam op den Ruigenhoek. Het Prinselijk Paar maakte een trip naar Denemarken, waar zij een bezoek brachten aan Graaf en Gravin Ahlefelt, wier oudste zoon, graaf Claus Ahlefeldt, met Prinses Juliana en Prins Bernhard bevriend is. Na dit tweedaagsche bezoek keerden zij weer naar hun vacantiever- blijf in Noord-Duitschland terug. Ons volk leeft vol belangstelling mee met deze eerste buitenlandsche reis van het Prinse lijke Gezin en het was dan ook met blijd schap dat wij verscheidene alleraardigste foto's van die eerste vacantiedagen in Heiligendamm in de pers zagen verschij nen. Maar hoe prettig het ook voor de thuisblijvers is, zoo in woord en beeld op de hoogte te worden gehouden van en daardoor mede te deelen in het vacantie- genot der jonge vorstelijke reizigers, voor de betrokkenen zelf is het minder aange naam, steeds door het spiedend oog der camera's te worden gevolgd en het is dan ook wel weer beschamend voor ons land, dat de Regeeringspersdienst zich in op dracht van het Koninklijk Huis tot het bestuur van de Nederlandsche Illustratie- pers heeft moeten wenden met het ver zoek, er in te willen medewerken, dat Prins en Prinses met de kleine Beatrix ongestoord van hun vacantie kunnen ge nieten en niet met overmaat van belang stelling uit het vaderland, hoe goed be doeld ook,"worden lastig gevallen. De „Karimata" delft het eerste goud. Groot was de vreugde op Terschelling, toen Vrijdagmorgen om half acht de „Stortemelk 2" de reede naderde met de vlaggen in top: het overeengekomen tee- ken, dat er goud was gevonden. Deze eerste vondst is minder om zijn waarde het is een goudstaaf van 20 bij 6.5 cm, wegende 3.5 kg, ter waarde van 7000 gul den van belang, dan wel omdat men er de bevestiging door heeft verkregen van de verwachting dat men thans op de goede plaats baggert. De gevonden staaf is er waarschijnlijk een die bij een vorige bergingspoging is zoekgeraakt, want zij is gemerkt F.B.B. 57, terwijl staaf F.B.B. 56 in 1858 en staaf F.B.B. 58 reeds bij een bergingspoging van 1801 naar boven is gebracht. Na de vondst heeft men den molen veiligheidshalve weer een eind achteruit gebracht, om zeker te zijn, dat men niets zou laten liggen. Met één slag heeft dit kleine stukje goud de belang stelling der geheele wereld voor de groot- sche onderneming bij Terschelling, die door het uitblijven van resultaat reeds eenigermate begon te tanen en zelfs hier en daar in schamper leedvermaak begon te verkeeren, weer doen oplaaien en ook op Terschelling zelf zijn de verwachtin gen nu hoog gespannen. HITTEGOLF IN POLEN EN FINLAND. Polen wordt in deze weken door een hittegolf bezocht, die vooral aan de Oost zeekust tot ondraaglijke temperaturen aanleiding gaf. Op de duinen werd een hoogste temperatuur van 55 graden Cel- Het Tsjechische probleem. Het Tsjechische probleem, dat voor den vrede in Europa nog steeds een bedreiging vormt, begint meer kleur te krijgen, nu men eindelijk eenig uitsluitsel mag ver wachten. Berlijn toont zich zeer gereser veerd in deze zaak. Men is daar alleszins voor een vreedzame oplossing. Men mag dat streven van Berlijn toeschrijven aan het verlangen werkelijk den vrede te die nen, of wellicht omdat men zich nog niet sterk genoeg acht een tweeden wereld oorlog aan te durven. Die gezindheid komt tot uiting in de perscommentaren. Daaruit blijkt, dat men over het algemeen tevreden is met den loop van zaken. Men vertrouwt, dat de „machtigingswet" afgedaan heeft en dat het nationaliteitenstatuut inderdaad de grondslag voor de onderhandelingen zal vormen. Men i'ekent er ten stelligste op, dat de onderhandelingen met de ver schillende nationaliteiten spoedig een aan vang zullen nemen. Het blijft nog maar zeer de vraag, of de Sudeten-Duitsche partij genoegen zal neme» met het geen thans bekend is geworden van de voox'stellen der Praagsche regeering. Tus schen beide partijen bestaat nog steeds een diepe kloof en een overbrugging daarvan zou den vrede aanmerkelijk versteiken, omdat daarmee een iixofficieele vi'iend- •schappelijke gezindheid tusschen Engeland en Duitschland, via Runcimans bemoei ingen geaccentueerd zou worden. Opstand op Kreta onderdrukt. Op het eiland Kreta brak een opstand uit onder leiding van Mitsotakis, een neef van Venizelos. Met 500 man werd de stad Kenea en het xradiostation bezet. De gou verneur en andere autoriteiten van het eiland wei-den gevangen genomen. Het tijdstip van aflossing der troepen heeft men gekozen als aanvangsuur, maar dat een e» ander geen effect zou sox-teeren, was vol komen duidelijk. De Grieksche regeexing zond onmiddellijk twee regimenten, die den opstand volledig wisten te onderdruk ken. Gouverneur en autoriteiten zijn uit hun gevangenis ontzet, de opstandelingen sloegen op de vlucht. Ovex-igens sympathi seerde de bevolking van het eiland in het geheel niet met de opstandelingen, zoodat men geneigd is zich af te vx-agen waai'toe zij tot deze ridicule actie zijn overgegaan. EEN BARBAARSCH BIJGELOOF. Boven de Karpathen bx-ak dezer dagen een ernstig onweer los. In de gemeente Stanowa wex-d de Grieksch-Orthodoxe kerk door den bliksem getroffen, waarbij twee personen wei-den gedood en 25 brandwon den opliepen. Van de gewonden waren er zes bewusteloos. De bijgeloovige bevolking sleepte de ongelukkigen naar buiten en begroef hen tot aan den hals. Hierdoor zou de booze bliksem uitgedreven worden. In derdaad kwamen de slachtoffers in de vochtige aarde weldra tot bewustzijn en begonnen luid te jammeren. Doch de bar- baarsche boex-en wax-en nog niet ten volle overtuigd dat de bliksem geheel en al was uitgedi-even en zij lieten de beklagens- waai-dige menschen zoo lang in den grond, tot de gendaiTnerie ingreep. cius gemeten. Het zeewater had op dat zelfde tijdstip een temperatuur van 27 gr., in de Baai van Danzig zelfs van 35 gr. Ook in het Land der Duizend Mei-en heevscht reeds vier weken lang hittegolf. Uit het geheele land woi'den temperaturen van 30 tot 33 gr. gemeld. Door de aanhou dende hitte zijn tal van boschbranden ont staan. Ernstige onwedei^s vereischten tal rijke mensehenlevens, terwijl door blik seminslag vele gebouwen in de asch wer den gelegd. EEN I05-IARIGE BRUID. Een 105-jax-ige Poolsche vrouw, Magda- lena Niedzialek uit Rzeszow bij Lembei-g, is voornemens dezer dagen voor de vijfde maal in het huwelijk te treden. Dit trouw lustige oudje is in haar gansche lange leven slechts tweemaal ziek geweest. Zij heeft nog een perfect gehexxgen en ook haar gezicht laat niets te wenschen over. Haar leven lang heeft zij haar geboorte plaats niet verlaten en zij heeft nog nooit in een tx-ein gezeten. De ovevwinningszuil, een van Berlijns meest bekende monumenten, is grooten- deels in een omhulsel van ladders ver dwenen. Deze stellages worden tot 5 m. boven den top van het beeld opgetrokken, waarna de zuil zal worden afgebroken. Daartoe wordt aan den top van het ladder gestel een platform aangebracht, waarop een kraan zal worden gemonteerd, die de deelen van het monument stuk voor stuk naar beneden zal laten zakken. Zooals men weet, wordt het standbeeld uit deze deelen op een andere plaats weer opgebouwd. CONJUNCTUUR IN NEDERLAND. Na de kentering die in den herfst van 1937 is ingetreden, is verdere achtei-yitgang te wachten op economisch terrein. De ver schillende gegevens, die heden na het ver schijnen van het Conjunctuui'bericht van het Centraal Bureau voor de Statistiek, te onzer beschikking staan, wijzen zelfs op een naar verhouding gr-ooteren achteruit gang. Om een juisten indruk te krijgen van de Nederiandsche conjunctuur in het afge- loopen halfjaar, dient men alvorens een globaal idee te kunnen krijgen, de ver schillende factox-en afzonderlijk te be schouwen. De wex-keloosheid is, vergeleken met den toestand in 1936, afgenomen. De loonen zijn hooger geworden, de prijzen dalen. Daai-door kan de koopkracht nog op peil blijven, terwijl de conjunctuur reeds weer een neiging tot dalen vertoont. De arbeidsmarkt blijft nog verkeeren in het stadium van depressie, waaraan onze volkshuishouding thans ondexixevig is. De industrie wijst in eenzelfde richting, al kan men hier allerminst een homogeen aspect waarnemen. Scheepvaart bijvoorbeeld on der-scheidt zich zeer gunstig en herstelde zich krachtig in het afgeloopen jaar. En hoewel de opgelegde tonnage gering ge noemd mag worden, duiden ook hier de voorteekenen weer op teruggang. De landbouwtoestand bleef stationnair, hetgeen intusschen niet synoniem is met gunstig. Doordat de export van verschil lende tuinbouw- en zuivelartikelen bevor derd kon worden, verbeterde de toestand zich hier iets. De handel met het buitenland blijft overigens een somber beeld vertoonen. Speciaal met de stex-linglanden en het Duitsche Rijk, waar betalingsmoeilijk heden dikwijls een onoverkomelijke hin- dei-paal blijken. Men dient in het oog te houden, dat ook Nederlandsch-Indië aan een zware depx-essie onderhevig is. De terugloopende grondstoffeninvoer recht vaardigt een voorspelling ten aanzien van de industrie. Ook hier zal de bedrijvigheid achteruitgaan. Ook het vrachtenpeil der buitenlandsche goedex-en liep eveneens terug. Niet alle onderdeelen kunnen in dit kort bestek beschouwd wox-den. Algemeen kan men zeggen, dat de toekomst er allerminst rooskleurig uitziet, al zal een gematigd optimisme waarschijnlijk de beste heel meester blijken. En dan: vertrouwen in het economische bestel. Dat kan men waarnemen aan de kapitaalmax-kt, waar ovex-duidelijk blijkt, dat men veel meer bespaax't dan investeert. Geheel ongunstig is die toekomst intus schen niet, want de regeering heeft als zachte pleister op de wonde, een uitbrei ding van het aantal vooi-genomen open- bai-e werken aangekondigd, welke voor namelijk zal bestaan in de opgevoerde be wapening, den bouw van nieuwe kazeirnes en dei-gelijke. Toch dient men in het oog te houden, dat deze maatx-egelen maar in cidenteel en dus van tijdelijken aax-d kun nen zijn. Voorspellingen over het te verwachten conjunctuurverloop ten aanzien van het tweede halfjaar zijn onmogelijk te geven. Men kan daarvoor de factoren, die op dit verloop invloed uitoefenen, niet scherp ge noeg taxeeren, terwijl het evenzeer een open vx-aag is in hoevex're zij zullen samen werken of elkaar tegenwerken. en nu na 20 jaren wordt heel wat zorg en regeex-ingsbelexd van de staatsbesturen gevraagd om oi'de, rust en vrede te be waren binnenlands, zoowel als met de na buren buiten de gx-enzen. Wie in Europa de hegemonie zal uit oefenen is zelfs geen vraag van de eei'ste oi'de meer. Of het Duitschland of Frank rijk, Engeland of Italië zal zijn het baart niet veel zorg. Van veel grooter gewicht voor het be waren van het Europeesche evenwicht en het behoud van den vrede is het door Wil- son in 1918 gestelde punt van zeifbeschik- kingsx-echt der volkeren en het daaruit en daarnaast bestaande en ontstane rassen probleem. Het fascisme en nationaal-socialisme hebben het onderwerp rassenprobleem op allerhoogste plaats gebracht. En het aller grootste gevaar van den Europeeschen vrede ligt in het probleem van het ras. Duitschland neeft den ooidog in 1918 niet gewonnen. In het vraagstuk van het ras bedi-eigt de Duitsche natie alle landen in Europa waar Duitschers wonen, Oosten rijk is met Duitschland vereenxgd, Tsjecho- Slowakije, hel Jand waartoe ook de Su- detenduitschers behooren, ïs de nieuwe haard van onrust in Cen'raaJ-Europa. Grensincidenten zijn aan de erde van den POSTZEGELVERZAMELAARS OP KET OORLOGSPAD De postzegelverzamelaars te Genève hebben in den laatsten tijd een kleine brochure in hun brievenbus gevonden, waarin geprotesteei-d woi'dt tegen het feit, dat in Zwitserland evenals in andere lan den het bestuur der posterijen er meer en meer een gewoonte van maakt, nieuwe postzegels in omloop te bi'engen, die weinig of niets ineer met het eigenlijke doel van frankeerzegels te maken hebben. Zulke nieuwigheden, aldus betoogt de brochure, zijn een belangrijke bron van inkomsten voor den staat, maar zij beteekenen voor de postzegelvex-zamelaax-s op den duur niets dan schade, omdat zij niet meer „bij" kun nen blijven. Daarom eischt de bi-ochure in een formeele resolutie, gericht aan den Zwitserschen Bondsi'aad, dat in het vervolg slechts fx-ankeerwaax-den zullen worden toegelaten, die minstens drie maanden geldig zijn, dat geen „beperkte speciale sei'ies" zonder vexmelding van oplagecijfer zullen worden uitgegeven en dat dergelTke speciale sei'ies hoogstens eens in het j.iar, en wel uitsluitend voor nationale doelein den zullen verschijnen. Een overzicht van de traditioneele marine-roeiwedstrijden, in de haven van Kiel gehouden. De sloepen van pantserschepen en kruisers bevochten elkaar daarbij over een afstand van 1500 nieter om den Zilveren Adelaar. Op den achtergrond de kruiser „Köln". LORD RUNCIMAN. Lord Runciman, die door de En- gelsche regeering naar Praag is ge zonden, heeft feitelijk nooit een uit gesproken loopbaan gevolgd. Hij is de zoon van een bekend Engeisch reeder en is zelf jai'enlang in de zaken van zijn vader wei'kzaam ge weest. Onder de regeering van Campbell- Bannermann werd Runciman (19U7T secretai-is van financiën en in 1908 minister van Onderwijs. Als zoodanig poogde hij met den Aartsbisschop van Canterbux-y tot een ï-egeling te komen betreffende het godsdienst onderwijs in Engeland. Gedux-ende de jaren 1911-'14 was Runciman minister van Economische Zaken en daarna twee jaar minis ter van Handel. Als tegenstander van Lloyd George trok Runciman zich uit het kabinet terug, toen eei-st- genoemde een nieuwe i'egeering vox-mde. In de toen volgende jaren candideei'de Runcirpan meeirdere malen, echter zonder succes; later werd hij door Swanses West in het Engeische Parlement gekozen. Als leider van de in de Liberale Partij ontstane groep der Radicalen iiet Runciman veel van zich hooren door zijn oppositie tegen Lloyd George's politiek. In het in Juni 1935 aan de regee- ring gekomen kabinet Baldwin had Runciman nogmaals de portefeuille van Economische Zaken. Lord Runciman is ook buiten het politieke leven een bekende figuur. In 1926 werd hij gekozen tot pre sident van de Scheepvaartkamer en in 1930 werd bij benoemd tot voor zitter van de „Royal Mail" en der „White Stai""-scheepvaartmaatschap pij en. BIJ DE KAART. In het na-oorlogsche Europa zijn talrijke problemen en vx-agen overgebleven, waar in de vredesverdragen geen oplossing ge- bx-acht hebben. Ja zelfs zijn juist door de vredesverdragen verschillende problemen veel sterker op den voorgrond gekomen v.c6> de rustige samenwerking xn Tsjecho- Slowakije bestaat niet meer. Het zelfbeschikkingsrecht der volkeren heeft Tsjecho-Siowakije doen ontstaan en zal vroeg of laat ook tot zijn ondergang leiden. Onderstaande kaart geeft een goed overzicht over de nationahieiten xn Tsjecho-Siowakije en het grensgebied met Duitschland. De groote manoeuvres, die dezer dagen zoowel door Duitschland als door Tsjecho- Slowakije juist in deze grensgebieden wor den gehouden, doen dit gevaarlijke deel van Europa thans weer meer dan ooit in het centrum der wereldbelangstelling staan.

Soester Courant | 1938 | | pagina 4