Waar Christendom en Islam elkaar ontmoeten Van Primula tot Chrysanth Gezicht op de baai van Funchal op het eiland Madeira. de hallen vindt men systematisch gerang schikt den leerstof, terwijl elders op he^ uitgestrekte terrein de practische toepas singen getoond worden. Aan de hand van voorbeelden wordt een overzicht gegeven van den stand der he- dendaagsche plantenkweek, tuinarchitec tuur, techniek, en cultuur. Van alles treft men hier voorbeelden aan, bloemen, die bedoeld zijn om op de tafel of voor het venster te prijken, maar daartegenover ook allerlei soorten groen te, geneeskrachtige kruiden, Bierstruiken- enz. enz. In een der groote hallen worden de be langen van den tuinbouw overwegend van organisatorisch standpunt belicht. In Duitschland kent men aan den tuinbouw een bijzondere waarde toe, daar hij kar Reeds van oudsher vormde de Middellandsche Zee ,de oude Wereldzee" tus schen Europa, Azië, Afrika, langs welker kusten zich de wereldgeschiedenis afspeelde, ten tijde van Joden, Phoeniciërs, Carthagers, de kustvolken van Klein-Azië, de Grieken en Romeinen. Deze beteekenis bleef zij behouden in de Middeleeuwen, toen Venetië en Genua den handel beheerschten. Ook nu staat zij weer in het brandpunt der belangstelling door de jongste gebeurte- oevers ook mag zijn, de schoonheid van de Middellandsche Zee blijft onver anderd de zelfde. Het Eliasklooster Santorin in Griekenland, dat rijk Is aan herinneringen uit Griekenlands bloeitijd. nissen op politiek gebied, maar hoe wisselend het politieke spel aan haar Zei En toen Engeland de hegemonie in de Middellandsche Zee bevocht, zette het tegelijkertijd troepen af op Menorc? het Kont De Middellandsche Zee! Wie denkt bij het uitspreken van dezen naam niet aan een diepblauwe watervlakte, die onder een stralend warme zon als het ware, zwaar adem schijnt te halen? Dit gebied is we reldberoemd, om zijn bizar gevormde kus ten, om zijn liefelijke inhammen in de brui ne en grijsgrauwe rotsen, waarop eeuwig ruischende bosschages zich donker afteeke- nen. Aan ieder plekje rondom de Middel landsche Zee schijnen tallooze herinnerin gen aan vervlogen eeuwen verbonden. In het algemeen zijn de menschen er vroo- lijk en opgeruimd. Daardoor doen deze streken aan den vreemdeling, die er voor eenigen tijd vertoeft met vacantie zich voor als een waar paradijs. Wie aan boord van een zeestoomer uit den Atlantischen Oceaan de Middelland sche Zee binnenvaart, - ondergaat de eene verrukking na de andere, wanneer hij aan de linkerzijde de hoog oprijzende rots van Gibraltar en Ceuta ziet liggen, terwijl aan de andere kant zich de vlakke Afrikaan- sche kust afteekent. In dat oogenblik kan men twee werelddeelen tegelijkertijd zien; zonder dat men zich er rekenschap van geeft, dat hier twee culturen elkaar raken, maar de schoonheid, die men zoo overvloe dig om zich heen ziet, verhindert, dat de reiziger zich hierin verder verdiept. DE ROTS VAN GIBRALTAR. OOK de straat van Gibraltar, een der gevoeligste punten aan de Zuidelij ke kust van Europa heeft haar ge schiedenis. Vele der Europeesche naties hebben de uitstekende rotspunt willen be zitten, om van hier uit hun invloed op de Middellandsche Zee te kunnen oefenen. Engeland heeft in 1704 het pleit gewonnen en heeft op en in de rots uitgestrekte for tificaties aangelegd. Doordat het dakvor- mig gebergte met zijn drie kruinen, slechts door een lage, van lagunen doorsneden landtong met het continent verbonden is, krijgt men voorbijvarende, den indruk, dat de rots met zijn steile wanden loodrecht uit het water oprijst. Op deze landtong is een vijfhonderd meter breede strook grond, neutraal en onbewoond; zij vormt de grens tusschen het Engelsche en het Spaansche grondgebied. Op een der drie kruinen ligt het Signaalhuis. Wat wel het meest opvalt zijn enkele reeds op grooten afstand zicht bare vlekken op de bergwanden, die aan pleisters doen denken. Dit zijn de zgn. wa- tervangvlakken, waarop het regenwater opgevangen kan worden om naar een aan tal groote reservoirs geleid te worden, ten behoeve van de watervoorziening. Aan de Westzijde verheft zich terrasvormig aan de voet het gelijknamige stadje Gibraltar. De meeste gebouwen, die nog herinneren aan de tijden, dat hier Arabieren en Mooren woonden, zijn thans ingericht als magazij nen. DE BALEAREN EEN GELIEFD TOERISTENCTRUM Een geliefd doel voor vacantierei- zen is ook de ei landengroep der Balearen en daarvan in het bijzonder het ei land Mallorca. Nergens ontplooit zich de schoon heid van de Mid dellandsche Zee zoo in vollen om gang als op deze Spaansche eilan den, die tot voor enkele jaren vrij wel „terra incog- nita" waren. Niet temin hebben de Phoeniciers, het energieke koop vaardij volk uit de oude geschiede nis, de bewoners van Carthago, de Romeinen en de Vandalen de stra tegische waarde van deze eilan dengroep inge zien en hebben, evenals de Moo ren na hen, daar gekoloniseerd. Achmed Moskee in Istanboul. fungeeren als brug tusschen het platteland en de stad. Speciaal wordt men ingelicht over de zaaiteelt, het verbouwen van groenten en vruchten, terwijl ook het kwee ken der meest uiteenloopende boomsoorten en sierplanten wordt behandeld. In de afdeeling, waar de tuinbouwmate- rialen het onderwerp vormen, zal behalve de vakman zeker ook de leek geboeid wor den. Hier kan men zien hoe de grondstof fen aarde, water, steen, hout, ijzer en glas gebruikt dienen te worden. Goede en slechte voorbeelden illustreeren dit. Voor het systematische dezer tentoonstelling kan men niet anders dan bewondering hebben. Onmiddellijk achter den voorhof bij den nieuwen ingang begint de zgn. „Kerakmik- hof". In de schilderachtig begroeide witte muren zijn tallooze vensters van gesmeed ijzer aangebracht, waardoor men een blik kan werpen op vele kleinere tuinen. Het midden van deze afdeeling wordt gevormd door een waterbassin, dat voorzien is van verscheidene fonteinen. Nu is deze hof be plant met voorjaarsbloemen. Tot aan den grooten bloemenhof is dit schilderachtig ge deelte der tentoonstelling begrensd door een plantanenhof. Van hieruit heeft men een prachtig vergezicht op de dansende, nieuwe fonteinen. De groote bloemenhof is meer dan 30.000 M2. groot. Het leeuwenaandeel hebben hier voor de eerste weken de tulpen, maar al spoedig zullen zii vervangen worden door meer zomersche bloemen. Parallel hierme de liggen de „kleurterrassen". Hiermede heeft men de bedoeling gehad te toonen wat te bereiken is op het gebied der kleu ren in den tuin. De Duitsche tuinarchitec tuur heeft met deze afdeelingen, die de kern vormen, inderdaad topprestaties ge leverd. In de hallen zijn duizenden bloeiende Azalea's te zien, zoodat men waant zich in een bloemenzee te bevinden. Belangrijk is eveneens de koloniale afdeeling, die met de inheemsche woningen ongetwijfeld een der merkwaardigste punten der tentoon stelling is. Hier ziet men vele in het wild groeiende tropische planten °n talrijke cul tures uit de vroegere Duitsche koloniën, als bananen, katoen en tallooze andere pro ducten. Om deze kern heen gegroepeerd liggen een groot aantal kleine tuintjes en de be zitter van een eenvoudig stadstuintje zal versteld staan, wanneer hij hier aanschouwt wat deskundige tuinlieden ook op een klein gebied tot stand weten te brengen. Wordt men op het middencomplex getrof fen door het majestueuze en imposante, in den aanleg der tuintjes treft juist het pit- toresque, het schilderachtige. In deze tuin tjes van bescheiden omvang wedijveren ro zen en anjers, primula's met rots- en scha- duwplanten. Aan vele aanverwante gebieden heeft men aandacht geschonken. Zoo wordt biiv. het beeld van de moderne straat belicht, doordat men een straat heeft nagebouwd en aan de hand daarvan in de practijk kan toonen, hoe het straataspect van de toe komst behoort te zijn. Zelfs de aanleg van kerkhoven heeft men niet vergeten. Gedurende de maanden dat de tentoon stelling geopend is, van 26 April tot me dio October zullen in Essen talryke con gressen en bijeenkomsten op tuinbouwge bied plaats hebben. DE WONDERBLOEM VAN BOMBAY. De liefhebbers van merkwaardige licht verschijnselen zullen zich verheugen, als zij eens een bloempot met Diomatus fraxi- nella krijgen. Deze plant is afkomstig uil Chineesch-Turkestan en licht vooral, wan neer het stormt. Zij ziet er dan uit, of zij bezaaiff is met glimwormen. De natuuronderzoekers schrijven dit ver schijnsel toe aan de verdamping van een zeer lichte f^'e, waarmee de bloem door drenkt is. n behoeft echter niet op een storm te wachten, om met deze plant de kamer te verlichten. Het is voldoende, als men het uiteinde van haar stengel in brand steekt. Dan brandt de olie, zonder de plant te beschadigen; integendeel, zij groeit krachtig door! Tegenwoordig wordt deze wonderbloem in verschillende exemplaren in den Botanischen Tuin te Bombay ge kweekt IN de geschiedenis speelt dit gebied een rol van overwegend belang. Cultuur, wetenschap en beschaving, zij hebben alle hun oorsprong, hetzij in Griekenland, hetzij in het Romeinsche rijk. Toen men in de Noordelijke streken nog geen geschie denis schreef, en slechts barbaarsche volks stammen ronddaalden en elkander bevoch te i en van cultuur nog geen sprake kon zijn, stond Griekenland reeds op het top punt van zijn beschaving. Deze werd la ter voor een groot gedeelte geimiteerd en nagevolgd door Rome, om van daar uit naar de Germaansche streken te worden overgebracht. Talrijke bouwwerken en ruines getuigen nog van dien bloei, eeuwen her rondom de Middellandsche Zee, waar aan omstreeks het jaar 450 een einde kwam, toen de koning der Vandalen, Geiserich ge naamd, een inval deed en Rome plunderde. Over de eilanden Sicilië, Corsica, Sardinië en de Balearen breidde hij zijn macht uit, maar kort na zijn dood geraakte ook dit groote rijk in verval. Het typeert den geest dier tijden volko men, dat deze koning zich noemde: „heer over alle landen en zeëen". Europa en een stukje van Afrika was voor die dagen de wereld. Sedertdien heeft dit gebied onder wisselende heerschappijen altijd in de be langstelling der volkeren gestaan. Want na de Vandalen kwamen de Arabieren en .de Mooren. Later betwistten Italianen, Tur ken, Franschen en Engelschen elkaar dit bezit. Men mag veilig zeggen, dat die be langstelling tot op den huidigen dag on verflauwd dezelfde is gebleven. kleine Baleareneiland en op Gibral En toen Engeland met Napoleon zijn krachten moest meten, was 't eerstgenoemde eiland nog eenmaal een belangrijke troef in de handen van Engeland. Dan volgen Sardinië en Sicilië. Ook hier wordt de nuchtere Westerling overweldigd door de bloeiende, echt Romaansche schoonheid. Te weinig denkt hierbij de be zoeker aan de belangrijke rol, die deze eilanden gespeeld hebben in de ontwikke ling der Europeesche geschiedenis. Hier ontmoetten Christendom en Islam elkaar. Talrijke plaatsen aan de kust der Mid dellandsche Zee strijden om het hoogste toeristenbezoek. Het zijn de beide Rivièra's met Nizza en Monte Carlo, het woelige De sultan blijvende schat mee door zijn leven te dragen. Het schip brengt hem bij de kusten van Afrika, vaart tot in de onmiddellijke nabijheid der Spaansche bergen, op welker toppen, ondanks de kracht der zuidelijke zon, in Mei nog sneeuw ligt. Elke dag brengt hem nieuwe verrukkin gen en toont hem plaatsen, die van cul tuur haast oververzadigd zijn. Hij ademt de sfeer van vervlogen eeuwen. Wanneer hij dan terug komt op het eiland Madeira, dat over het algemeen het uitgangspunt is voor een Middellandsche Zee-reis, is het hem of hij vertoefd heeft in een sprook jesland. Taormina op Sicilië. Gezicht op de Genua, maar bovenal Venetië, de stad van de gondels en de groote paleizen. Was de zucht naar rijkdom in deze stad niet zoo allesoverheerschend geweest, dan zou Ve netië ook thans nog een rol van belang hebben kunnen spelen in het leven rond de Middellandsche Zee. Dan volgt Griekenland met zijn talrijke ruines. Iedere schrede zet men hier op een bodem, die zijn geschiedenis heeft. Alle bouwwerken herinneren aan de machtspo sitie, die Griekenland innam, toen het de hegenomie in de Middellandsche Zee had Maar toen binnenlandsche onlusten zijn kracht verzwakten, moest zij de hegemo nie afstaan aan het Oosten Istamboel! ook heden nog een zeer bezienswaardige stad, de poort, die toegang verleent tot het Oosten. Vervolgens komt Palestina in zicht, waar de wieg van het Christendom stond. De Noordkust van Afrika heeft zoowel in haar oude als nieuwe geschiedenis een rol gespeeld. Reeds voor het begin onzer jaartelling toen Alexandrië groot was en Carthago nog bestond; in later tijd, de af- geloopen twee eeuwen, wordt Afrika's Noordkust, het doelwit voor de macht der verschillende Europeesche graten: Italië, Frankrijk, Spanje en Engeland om hier vasten voet aan den grond te krijgen. Maar dit alles vergeet de reiziger, die op een der moderne, zeer luxueus ingerichte plezierschepen, gelegen in een luie dek- stoel, de kusten langs vaart. Hij ziet alleen de schilderachtige schoonheid van het land en voelt de zachte deining van de rustige zee, die hem in slaap zou kunnen wiegen, maar hy wil niet slapen. Hij wil zien, ge nieten, zooveel als maar eenigszins moge lijk, om de herinnering hieraan als een ruïnes van een Grieksch theater. Van boon tot koffiestruik Grootste tuinbouwtentoonstelling van Europa geopend. Dezer dagen is de groote tuinbouwten toonstelling in Essen, het centrum in het Ruhrgebied geopend. Een schril contrast vormt deze tentoonstelling met de rooke- rige fabrieksomgeving. De totale oppervlakte die door deze ten toonstelling beslagen wordt, bedraagt 470 duizend M2., waarvan de hallen ongeveer 20.000 M2. innemen. De kern der tentoonstelling wordt ge vormd door de bekende „Gruga", het com plex van de groote tuinbouwtentoonstelling, die in 1929 te Essen gehouden werd. Het terrein van deze tentoonstelling is zoo uit gestrekt, dat men een kleine spoorbaan heeft aangelegd, ter lengte van 3 km., om den bezoeker op een gemakkelijke wijze langs de bezienswaardigste punten der ten toonstelling te voeren. De tentoonstelling in Essen is eigenlijk een vervolg op die welke in 1936 in Dres- den werd gehouden. Het succes dat men toentertijd boekte, was aanleiding om te besluiten elke twee jaren een dergelijke tentoonstelling op tuinbouwgebied te orga- niseeren. En al zijn dergelijke exposities natuurlijk niet in staat over den geheel en veelomvattend en tuinbouw een volledig en gesloten beeld te geven, toch zijn zij uiter mate geschikt om den bezoeker te orien- teeren. Zoowel vakman als leek kunnen hier iets van hun gading vinden. Niettemin heeft de tentoonstelling bovenal een vak technisch karakter. Een groot deel der expositie is ingeruimd voor het onderricht van den vakman. In

Soester Courant | 1938 | | pagina 12