Vy DE INTERNATIONALE TOESTAND DEZE WEEK IN NEDERLAND DE WERELD IN KAART 't O i< I K c l I VAN DE WEEK Dres<Jen\%té£y 25o.ooo POLEN jRoethenen] V f 1 HOT?dA!n]:; £>oriöiu- ITAILUÈ WGOSlLJWiïE v VEREDELING VAN DE WALNOOT. In de laatste jaren wordt in Duitschland hard gewerkt aan het veredelen van de walnoot. Te Gei- senheim aan den Rijn werd speciaal voor dit doel een proefstation voor walnootveredeling opgericht, waar volgens 12 verschillende methoden walnoten worden veredeld. Toen men met de proefnemingen begon, was in Duitschland geen methode bekend, die geschikt was om op groote schaal walnootzaailingen on der glas en in den vollen grond met succes te veredelen. Daarin is in enkele jaren tijds zoodanig verande ring gekomen, dat het thans moge lijk is, walnootzaailingen evenals alle vruchtboomsoorten in den vollen grond zonder speciale beschutting te oculeeren. Tot dusverre heeft men 192 veel belovende typen met meer dan 2800 veredelingen in onderzoek, waarvan de teestgeslaagde voor verspreiding onder de kweekers zullen worden gebruikt. wonen. En als de Nostrano de glazen vult en schuinvallende zonnestralen 's avonds de bergtoppen vergulden, dan begrijpt men pas, hoe echt deze vrouwen be« hooren bij het landschap, waaraan zij haai eigenaardige charme te danken hebben. 43 MILLIOEN AUTOMOBIELEN OP DE WERELD. Het departement van economische zaken te Washington heeft een raming opge maakt van het aantal motorrijtuigen op de geheele wereld. Volgens deze statistiek waren er begin van dit jaar 43.078.690 motorrijtuigen op de wereld, waarvan er alleen in Amerika al 30.041.292 liepen. Het aantal automobielen was begin 1938 ver geleken bij begin '37 met 2.518.463 toege nomen (de motorrijwielen dus niet inbe grepen). In de laatste tien jaar is het aantal automobielen over de geheele wereld met 45 toegenomen, zoodat mer. thans 1 auto op elke 48 personen telt, het geen voor 10 jaar nog maar 1 op 64 was. De Vereenigde Staten hebben met 1 auto op elke 4.5 persoon thans den hoogsten graad van motorisatie van alle landen be reikt. Op de tweede plaats komt Groot- Brittannië en dan volgen Frankrijk, Duitschland, Canada en Australië. De hekkesluiter is Liberia met 1 automobiel op elke 12.821 inwoners. Na de feesten. Overal in het land is nu het feestrumoer verstomd; de stroom der dagelijksche ge beurtenissen is in zijn oude bedding weer gekeerd. Ook te Amsterdam, waar de fees telijkheden, later begonnen dan elders, nog het langst hebben geduurd. En als men de balans opmaakt van hetgeen ons land in deze weken te zien heeft gegeven, dan kan de uitkomst slechts tot verheuge nis stemmen: de dank eener natie aan zijn Vorstin is op even overtuigende als waar dige wijze gebracht. In de groote steden heeft bij alle drukte een opvallende orde lijkheid geheerscht ondanks het ontbreken van buitengewone politiemaatregelen. Trams en spoorwegen hebben weer top dagen gemaakt. Zoo vervoerde de Amster- damsche tram iederen dag in de feestweek om en bij de 400.000 passagiers en op den druksten dag, den grooten Dinsdag, zelfs een half millioen. Des te merkwaardiger is daarnaast de feestbalans van de hoofd stedelijke electriciteitswerken; wat wel niemand verwacht zal hebben: Amsterdam gebruikte in de feestweek minder stroom dan gewoonlijk; de zee van licht, waarin de hoofdstad zich die dagen baadde, woog niet op tegen het gezamenlijk lichtver- bruik in de huizen, dat nu achterwege bleef, daar heel Amsterdam de avonden op straat doorbracht! Ook de industrie en vele kantoren gebruikten minder stroom. Het afscheid van de hoofdstad aan de Koningin was allerhartelijkst. Overal ston den drommen menschen langs den weg geschaard, om H.M. een laatsten groet te brengen en het dankwoord der Lands vrouwe aan Amsterdams burgemeester drukt dan ook terecht erkentelijkheid uit voor de „eensgezinde aanhankelijkheid", door de hoofdstedelijke bevolking aan Koningin en vorstenhuis betoond. Toch was dit afscheid nog slechts een afscheid voor den vorm, want in werkelijkheid bleef H.M. nog eenige dagen in de hoofd stad vertoeven in verband met de onge steldheid van H.K.H. Prinses Juliana. Ook in het buitenland is het regeerings- jubileum van onze Koningin niet onopge merkt voorbijgegaan. Overal waar Neder landers in niet al te geringen getale ge vestigd zijn, werd de heugelijke gebeurte nis op feestelijke wijze herdacht, zoo door de Nederlandsche kolonie te Berlijn en te Brussel, doch ook in tal van andere, grootere en kleinere Europeesche plaatsen. De „Karimata" geeft het op. Een kleine oorzaak heeft het pleit be slist: een technisch mankement breuk van een der talinggoten van den molen noodzaakte de schatgravers van Terschel ling, de „Karimata" naar de werf te Kin derdijk te brengen, daar het ter plaatse niet hersteld kon worden. En nu de molen dan toch eenmaal naar honk moest, be sloot de leiding meteen maar, van deze gelegenheid gebruik te maken om een de finitieve streep onder het baggerwerk te zetten. Daarmede is een roemloos einde gekomen aan zeker wel de meest grootsch opgezette van de vele pogingen tot ber ging van den Lutineschat. Aan opzet en uitvoering is het falen niet te wijten; alles is uitgevoerd, zooals men het zich had voorgesteld, de molen heeft in alle opzich ten aan de verwachtingen beantwoord en nu de schat bij dit systematisch, grondig werken niet is gevonden, blijft er slechts één conclusie over: het goud, zoo het ef al geweest is, ligt er nu niet meer. Een schadepost dus voor de ondernemers, maar aan den anderen kant ook een mooie re clame voor den Nederlandschen scheeps bouw, op welke het volhardend zwoegen, onder dikwijls moeilijke omstandigheden, van het technisch wonderwerk dat de „Karimata" ongetwijfeld is, de aandacht van het buitenland gevestigd heeft. De inspectie der volksgezondheid. Door het aftreden van dr. R. N. M. Eykel als hoofdinspecteur van de volksgezond heid wegens het bei-eiken van den pen sioengerechtigden leeftijd, was deze zeer belangrijke post vacant gekomen. Onmid dellijk is hierin vooi'zien door benoeming van een opvolger. Hiervoor is de keuze gevallen op dr. J. J. Th. Doyer te Hilver sum, inspecteur van de volksgezondheid van de provincie Noord-Holland. In de be strijding van besmettelijke ziekten in Noord-Holland in het algemeen en van de tuberculose in het bijzonder heeft de nieuwe hoofdinspecteur een zeer werk zaam aandeel gehad. Ook is hij een der leidende personen in de malariabestrijding in Noord-Holland. De voedselvoorziening in oorlogstijd. In afwachting van een nadere wettelijke regeling heeft de regeering het thans reeds noodig geroordee'ld ongetwijfeld in ver band met den gespannen internationalen toestand een wetsontwerp in te dienen, waarbij maatregelen worden voorgesteld tot regeling van de voedselvoorziening in tijd van oorlog. Het ontwerp, dat drie arti kelen behelst, verleent de Kroon en den minister van Laudbouw de bevoegdheid tot het nemen van alle gewenschte maat regelen en bepaalt dat de kosten daarvan niet ten laste van het Landbouwcrisisfonds komen. De wet draagt een tijdelijk karak ter, want blijkens het 3de art. zal zij op 31 Dec. 1939 weer worden ingetrokken. Men mag over het regime in Duitschland denken zoo men wil, zeker is, dat zijn leider, de thans 49-jarige Adolf Hitier, in luttele jaren tijds tot een van de meest cen trale figuren van de wereld is ge worden. Dat heeft men juist dezer dagen weer kunnen bemerken, toen hij zijn groote rede aan het slot van den Rijkspartijdag te Neurenberg hield. Ook in ons land hebben tien duizenden aan de radio gezeten ora naar de woorden van den grooten spreker, die Hitier ongetwijfeld is, te luisteren. En dat is ook geen wonder, want men weet, dat onder de huidige omstandigheden van hem de beslis sing over oorlog of vrede afhangt. Zijn woorden tot Tsjecho-Slowa- kije en de Westersche democratieën gericht, waren fel, zelfs uitdagend soms, maar de deur tot verdere onderhandelingen tusschen Sudeten- Duitschers en Tsjechen heeft hij geenszins dicht geslagen. Daarmede is de spanning in Europa zeker nog niet van de lucht, maar de mogelijkheid van een geweld dadige oplossing van de Tsjechische kwestie is in ieder geval kleiner ge worden. En dat is op het oogenblik reeds veel waard. Helaas hebben zich thans in het Sudetenduitsche land weer nieuwe incidenten voorgedaan, die tot nieu we verscherping van de situatie heb ben geleid en Hitier wellicht zullen doen besluiten, een plebisciet te eischen. Hoe intusschen Praag, Lon den en Parijs op een dergelijk voor stel zouden reageeren, blijft af te wachten. duurt van het 20ste tot het 50ste jaar. D« eerste oefentijd duurt twee jaren en zal verhoogd worden tot drie jaren. De vredessterkte, die 10.000 officieren, 20.000 lang-dienende onder-officieren en 150.000 manschappen telde, zal daardoor met 150.000 manschappen vermeerderd worden. Zeer ongerust maakt men zich vooral in Duitschland over het enorm groote aan tal vliegvelden, waarbij vele onderaard- sche, die Tsjecho-Slowakije heeft laten aanleggen en waarschijnlijk bestemd zijn voor de vliegtuigen van den Russischen bondgenoot. Inderdaad is het mogelijk van Bohemen uit de belangrijkste Duitsche centra met vliegtuigen aan te vallen. Om gekeerd ligt echter ook Tsjecho-Slowakije onder het bereik van Duitsche luchtaan vallen. Tenslotte moet er nog op gewezen wor den, dat Tsjecho-Slowakije een eerste rangs-oorlogsindustrie bezit, die in een rventueelen oorlog een factor van groote beteekenis zou zijn. genooten recni i moeten in dat geval Engeland en FranK- rijk doen? Mogen zij terwille van 3.5 mil lioen Sudeten-Duitschers, die niet in de Tsjechoslowaaksche republiek willen leven, in den oorlog gaan? Zullen de Westersche regeeringen er hun volken van kunnen overtuigen, dat het noodig is voor een dergelijk feit oorlog te voeren? Het zelf- bestemmingsrecht der volkeren keert zich hier wel op tragische wijze tegen zijn eigen scheppers. Velen, vooral in Engelsche kringen, hel len op het oogenblik over tot de meening, dat reeds begin October een plebisciet ge- eischt zal worden. Anderen echter zien in, dat het voordeel voor Hitier waarschijnlijk grooter is, indien de Sudeten-Duitschers in den Tsjechischen staat blijven. Zij meenen, dat hij werke lijk nog steeds op een wijziging van hun positie binnen dien staat aanstuurt en de eigen maatregelen slechts als een laatste f noodzaak achter de hand houdt. Eerst de toekomst kan een van deze beide meeningén in het gelijk stellen. Duitschland, Frankrijk en Polen. Geweldige cijfers heeft Hitier in zijn rede genoemd over de versterkingen aan de Westgrens. Meer dan een half millioen menschen werken daar in een koortsachtig tempo, bijna twee millioen Duitschers zijn naar betrouwbare schattingen van Duit sche zijde inmiddels onder de wapenen geroepen. Nochtans heeft Hitier verzekerd, dat hij de grenzen van Frankrijk en ook van Polen x-especteeren wil en dus geen aanspraak maakt op den Elzas en op de Poolsche gebieden, waar Duitschers wonen. Deze verklaring heeft niet nagelaten zoo wel in Parijs als Warschau een goeden in druk te maken. Vlaanderen wil geen oorlog. Door den leider van het Vlaamsch Natio- nationaal Vei'bond, het Kamerlid de Clercq, is te Vilvoorde een rede gehouden, waai'in hij ook de Belgische militaire en buitenlandsclxe politiek ter sprake bracht en in vex-band met een polemiek, onlangs gevoex'd in verband met het recht van eventueelen doortocht van vreemde troe pen over Belgisch grondgebied, o.m. ge zegd heeft, dat de Belgische regeering wel dient te weten, dat het Vlaamsch Natio naal Verbond een doortocht van Fransche troepen nooit of te nimmer zou dulden en het V.N.V. kent Vlaanderen genoeg om te weten, dat het geheele Vlaamsche volk in opstand zou komen als België een derge- lijken doortocht toeliet. Dit zou ongetwij feld, aldus De Clercq, tot revolutie leiden. vrouwen is blijven stilstaan, behoort Tes- sino. Wie ronddoolt in dit stukje Zwitser land rondom het Lago Maggiore, zal vrou wen ontmoeten, die in een vorige wereld schijnen thuis te hooren. Zij zijn letterlijk van 't hoofd tot de voeten gehuld in ge waden, die in lange, wijde plooien neerval len, waarvan 't bovenste gedeelte aan de voorzijde is dichtgeknoopt, hoog sluitend aan den hals met een smal biesje en met lange, nauwe mouwen. Om haar Ixoofd dra gen zij een zwarten doek gedrapeerd, toe- geknoopt in den nek. De vrouwen van Tessino zijn, vooral m hun jeugd, van een statige schoonheid. Tn verschillende streken werden mooie en kleurige kleederdrachten gedragen, die gedeeltelijk tot op den huidigen dag be waard zijn gebleven en op feestdagen uit de kast worden gehaald. Schilderachtig vooral is de kleederdracht in de dalen van de Maggia en de Verzasca, de dracht met het hooge schortje en het alleraardigste mutsje. Daaibij behooren de zoccoli, een soort houten klompjes, zooals die nog heden in Tessino gedragen worden, met twee lee- ren klepjes over den voet en met linten, die als sluiting worden vastgestrikt. Op het herfstfeest te Monti bij Locarno en bij het feest van den druivenoogst te Lugano kan men deze oude kleederdrachten naar hartelust bewonderen. Dan klepperen de zoccoli lustig over de oude Piazza Grande en door de nauwe straatjes. Vooral in den tijd van den druivenoogst, in de milde herfstdagen, is Tessino op zijn mooist, en lokt vreemdelingen uit alle werelddeelen. Soms komt men er met het doel, een druivenkuur te doen door de dokters in de laatste jaren meer en meer aanbevolen anders ook om in dit Kijkje in een werfkantoor in China, waar vrijwilligers voor het Chineesche leger worden aangeworven. Ook kan men zich hier opgeven als vrijwilliger voor den guerilla-oorlog. De nieuwelingen worden op de hoogte gebracht van de situatie aan het front. Foolsch parlement ontbonden. Uit Polen komt een sensationeel nieuw tje. De president van de republiek heeft een decreet uitgevaax-digd houdende de ontbinding van het parlement. De datum der volgende verkiezingen is nog niet vast gesteld, maar volgens de grondwet is de president verplicht binnen dertig dagen volgend op de parlementsontbinding nieuwe vei'kiezingen uit te schrijven, die binnen de daarop volgende zestig dagen moeten worden gehouden. Het besluit tot ontbinding heeft leven dige voldoening gewekt in de kringen der oppositie, die onder het oude vex-kiezings- stelsel, dat spoedig voor een nieuw plaats zal maken, eigenlijk uit het parlement ver bannen waren. onvex-gelijkelijke klimaat ontspaxxning te zoeken en terwille van de bruisende levenslust, waarvan Tessino in den herfst vervuld is en die haar hoogtepunt vindt in het feest van den wijnoogst in Lugano, dat de geheele eerste helft van October duurt. In dezen tijd moet men ook de vrouwen van Tessino zien, hoe zij de rijke druiven trossen plukken en in vreemdsoortige manden naar de dalen dragen. Met hun vroolijk gezang, hun kleurige kleeren sie ren zij het feest in den tijd van den wijn oogst op een manier, die niemand vergeet, die eens het voorrecht had er een bij te KATHOLIEK WEEKOVERZICHT. Pater Paul Schulte, de „vliegende pater", stichter der MIVA, de Duitsche instelling ter vex-zorging van de katholieke wereld missies met de meest moderne technische hulpmiddelen, vertoeft momenteel in Noord-Amerika. Hij redde dezer dagen met behulp van zijn machine den geeste lijke, Pater Couchard, die in een station in de Poolstreek levensgevaarlijk ziek lag. Door een decreet van de Italiaansche regeering kreeg de Italiaansche tak van de Orde der Franciscanen een aantal land goederen texnxg, welke sinds 1877 -in han den van den staat waren. ADOLF HITLER. Wie zich Maandagavond om streeks 7 uur op het deftige Haag- sche Voorhout bevond, kon waar nemen, hoe de officieren van den generalen staf zich naar hun bureaux spoedden. Op dien tijd van den dag een ongewoon ver schijnsel. Maar sprak op dat oogenblik niet Hitier en bestond er geen kans, dat nu de beslissing over oorlog en vrede zou vallen? Voorzichtigheid is nog steeds de moeder van de porseleinkast en men wilde op alles voorbereid zijn, niet slechts in Nederland, maar in alle Europeesche staten. Thans heeft Hitier gesproken en men weet thans, dat de generale staven ge lukkig althans voox-loopig niet in actie behoeven te tx-eden. Dat daarmede echter de spanning in Europa is verdwenen, ware werkelijk te veel gezegd. Deze is zelfs nog toegenomen en spitst zich op het oogen blik met groote snelheid toe. De Duitsche leider heeft met een dui delijkheid, die niets te wenschen overlaat, de Duitsche houding uiteengezet. Hitier eischte na eenige felle aanvallen op de Tsjech oslowaaksche republiek en de Wes tersche democratieën het zelfbeschik kingsrecht voor de Sudeten-Duitschers. Wat daai-van intusschen de inhoud zou moeten zijn, liet hij nog in het midden, zoodat men onmiddellijk na zijn redevoe ring kon meenen, dat hij een vriendschap pelijke regeling van de Sudetenduitsche kwestie nog mogelijk achtte in het kader van den Tsjechoslowaakschen staat. Klaar blijkelijk voldeed de inwilliging van de betreffende acht Karlsbader punten aan Hitlex's derxkbeeld van zelfbestemming. Op het oogenblik echter, eenige dagen na de slotrede te Neurenbei-g, schijnt dit niet meer het geval te zijn. Thans, nadat de laatste dagen en uren een groot aantal incidenten in Sudeten-Duitschland hebben gebracht en Praag ondaixks alle pretesten van Henleins partij in groote deelexx van de republiek het standrecht heeft afge kondigd, schijnt men in Dixitsche kringen nog slechts een plebisciet als de eenig mogelijke bevredigende" oplossing te be schouwen. Maar zal Px-aag tot een derge lijke oplossing, die natuurlijk gelijk staat met gebiedsafstand, willen overgaan Marax-yk, de Tsjechische gezant te Londen, heeft de Engelsche regeering reeds laten weten, dat zijn regeering daaraan niet kan denken. Is het wondex', dat in Londen en Parijs de zenuwen tot het uiterste gespan nen zijn? Want Hitier heeft met groote openhartigheid verklaard, dat indien Praag het niet met de Sudeten-Duitschers eens wordt, de Duitschers zelf hun volks- Uit Fx-ankrijk wordt gemeld, dat in Nice de voorbereidingen zijn begonnen voor het Eucharistische Wereldcongres, dat daar in 1940 tusschen Cannes en Menton zal plaats vinden. Te Münster (Westfalen) overleed een der meest bekende Duitsche katholieke voorvechtsters op charitatief gebied, nl. Mevx-ouw Luise Floss. Vooral op het ge bied der meisjesbescherming heeft de overledene veel goeds verricht. Meermalen werd haar werk zoowel door kerkelijke als door staatsoverheid erkend. Z.H. de Paus had haar het Kruis van „Pro Eccle sia et Pontifice" vei'leend. TSJECHO-SLOW AKIJE'S STRATE- GISCHE VERDEDIGINGSWAPEN. Bergen en minderheden. Niemand zal wel willen ontkennen, dat de staatslieden na den wereldoorlog met de schepping van de Tsjechoslowaaksche Te Rome wex-d dezer dagen een statis tiek opgesteld, die aantoont (natuurlijk voor zoover dit mogelijk is) hoe vele gees telijken en religieuzen in Spanje in de laatste oorlogsjaren als martelaren voor hun geloof zijn gestorven. Volgens deze statistiek zouden ongeveer 8000 mannelijke en vrouwelijke lederx van religieuze orden, wereldgeestelijken, bisschoppen en prelaten vermoord zijn. Voor zoover men tot heden toe kon vaststellen, heeft de ox-de der Franciscanen minstens 250, die der Domi nicanen minstens 200 dooden te betreuren. Tien bisschoppen werden terechtgesteld. HENDERSON TE NEURENBERG. republiek een weinig gelukkigen greep hebben gedaan. Bijna vier millioen Duit schers, vele tienduizenden Hongaren, Polen en Roethenen voelen zich in den Tsjechoslowaakschen staat nu eenmaal niet op hun plaats. Toch is de vergissing, die men Pij de schepping van de vredes- verdi'agen begaan heeft, in het Tsjechische geval niet geheel onbegi'ijpelijk. Men wilde het land gemakkelijk te verdedigen gren zen, gevoxmd door de op het hiex'bij afge drukte kaartje duidelijk te hex-kennen berg kammen, geven. Een nadeel voor Tsjecho- Slowakije is daax'bij intusschen, dat het juist vooi-namelijk deze grensstreken zijn, die door minderheden worden bewoond. B.v. de Sudeten, het Bohemex^woud en het Ex-tsgebergte zijn bijna geheel Duitsch en aan de gx-enzen met Polen en Hongarije wonen de Poolsche en Hongaarsche min derheden. De Britsche gezant te Berlijn, Sir Nevile Henderson, op de diplomatieke receptie te Neurenberg. De Duitsche minister van pers en propaganda, dr. Göbbels, begroet den Britschen diplomaat. Toch kan gezegd worden, dat Tsjecho- Slowakije geenszins met een militair wan delingetje te veroveren is. De Tsjechen hebben wel degelijk gebruik gemaakt van de natuurlijke voordeelen, die de bergen hun bij de bescherming van hun grenzen bieden. Alle toegangswegen kunnen wor den afgesloten met zware betonblokken en stalen schotten. En achter de bergen ligt dan nog een uiterst sterke verdedigings gordel van meer dan 1000 forten. In militaire uitgaven leeft de republiek eigenlijk ver boven haar krachten. Men heeft wel eens uitgerekend, dat 60 van de staatsuitgaven besteed wox"den aan de defensie. De dienstplicht is algemeen en AANWERVING VAN CHINEESCHE VRIJWILLIGERS.

Soester Courant | 1938 | | pagina 4