Wat is Sudeteeland? mmë. Het veelomstreden Randgebied, dat thans in het brandpunt der belangstelling staat Jngezondei Soest door Dr. KARL RADOWICZ. Een nijver volk, dat een bergach tig gebied wist om te tooveren in een belangrijk industrie-centrum. Hel bewaarde zijn eeuwenoude cul tuur, zijn liederen, zijn volksgebrui ken; het heeft den vrede lief, doch het komt voor zijn rechten op. BOHEMEN! Maakt de buitenstaander zich er wel een duidelijke voorstel ling van, wat Bohemen beduidt? Is het voor hem slechts een woord, of de bloote aanduiding van een bepaald ge bied? Bohemen vormt het hart van Europa. Se dert bijna twintig eeuwen komen hier de draden van Europa's noodlot te samen; hier komen de ideeën en opvattingen van Noord en Zuid, van Oost en West, met elkaar in botsing, met al hun scherpe tegenstellingen. Hier werd, door alle eeuwen heen, over Europa's wel en wee beslist en de geschie denis maakt van bijna niet één oorlog ge wag, die niet middellijk of onmiddellijk van Invloed is geweest op het hart van Europa. Hier hebben de groote ideeën den degen gekruist, op vreedzame wijze zoowel als op bloedige slagvelden. Deze onrustige toestand heeft zijn stem pel gedrukt op de bevolking. Nooit kon er in het hart van Europa sprake zijn van een bestendige politiek, van een staatsbestel, dat den bewoners een gevoel van veiligheid schonk, zooals dit in het Westen van Europa het geval was, b.v. in Engeland of Frankrijk. Heen en weer geslingerd op deze zee van politieke onrust en onzekerheid als de be volking werd, konden in haar midden geen groote denkbeelden stand houden; dat is tenslotte ook de oorzaak geworden van het uiteenvallen der Oostenrijksch-Hóngaarsche monarchie. HET LAND DER SUDE- TEN-DUITSCHERS. Behemen! Hier staat de wieg van de Su- detenduitschers, hier leven en werken zij als burgers van de Tsjechoslowaaksche re publiek, waarvan zij een der belangrijkste volksgroepen vormen. Het randgebied, dat *ij bewonen, zou men kunnen beschouwen als een natuurlijke uitlooper van het groote, stamverwante Duitsche rijk, welks taal ook door de eeuwen heen de volkstaal is geble ven van de Sudetenduitschers. Als het ware als een wig ligt hun land in Duitschland gedreven. Alles herinnert hier dan ook aan de Germaansche afstamming. In de breede grensstrooken, welke zij be volken, is het grootste deel der Tsjechoslo waaksche industrie geconcentreerd; want, terwijl de Tsjechen zelf zich in hoofdzaak toeleggen op landbouw, schuilt de kracht der Sudetenduitschers in al datgene, wat zij op het gebied van techniek en industrie heb ben weten te bereiken. Zij hebben, dank zij den rijkdom aan water, welke van hun ber gen stroomt, electrische centrales in het le ven weten te roepen, welke krachtig hebben bijgedragen tot de ontwikkeling van het fabriekswezen. Ook van een tweede natuurlijk behulp middel heeft men zich met voordeel weten te bedienen, namelijk van de waterwegen, die zij in uitstekenden staat hebben ge bracht. VOLKSAARD BLEEF BEHOUDEN. Wat den volksaard der Sudetenduitschers betreft, moet het iederen vreemdeling on middellijk opvallen, dat deze hemelsbreed verschilt van dien der Tsjechen. Hoe kan het ook anders? De eersten behooren im mers tot het Germaansche, de tweeden tot het Slavische ras, zoodat er dan ook, on danks hun samenvoeging in één staatsver band, nooit sprake is geweest of kon zijn 'van een innige vermenging. Daartoe loo- pen aard en gezindheid van beide groepen der bevolking te ver uiteen. Het beste wat men er van kan zeggen is, dat zij tot dus verre zonder al te sterke wrijving naast, doch niet mèt elkander hebben voortge leefd. Met bewonderenswaardige taaiheid heb ben de Sudetenduitschers aan hun tradi ties weten vast te houden, waartoe hun iso latie sterk heeft medegewerkt. Het Sude- tenland heeft zijn eigen volksliederen en gebruiken, zijn kleederdrachten en hout snijkunst weten te bewaren. HOOG ONTWIKKELDE INDUSTRIE. De ongunstige bodemgesteldheid, het rotsachtige bergland, heeft dit volk als van zelf voorbestemd tot het beoefenen der in dustrie. Reeds op het '/inde der dertiende, begin der veertiende eeuw stond de hand- weeftechniek op een hoogen trap van ont wikkeling in Eger, Friedland, Reichenberg, Rumburg en Troppau, namen, die thans een wereldklank hebben. Met ijzeren wils kracht en echt Duitsche „Gediegenheit" heeft de rustige, nijvere bevolking zich toe gelegd op de ontwikkeling van de industrie, met de schitterendste resultaten, vooral op het gebied van chemie en textielwaren. Intusschen heeft de totstandkoming van de Tsjechoslowaaksche republiek hierop geen gunstigen invloed uitgeoefend, ten gevolge van het feit, dat het Tsjechische deel der natie, dank zij de bevoorrechte plaats, welke het in het staatsbestel innam, een deel der industrie in handen wist te krijgen, hetgeen geschiedde ten koste van de Sudetenduitschers. Dat de fabricage van wapens en ander oorlogstuig bijna uitslui tend in Tsjechisch bezit overging was tot op zekere hoogte begrijpelijk, doch dit droeg er het zijne toe bij om de werkloos heid onder de Sudetenduitschers te ver- grooten. Op steun van regeeringswege kon de Su- detenduitscher niet, of in slechts zeer ge ringe mate rekenen. De vliegtuigindustrie, welke allerwege een zoo groote vlucht nam in de laatste tien jaar, kon er, ondanks de natuurlijke hulpbronnen en het beschik bare kapitaal, geen vasten voet krijgen. Eerst in 1930 werd daartoe een op zichzelf staande poging gewaagd, en wel in het Trautenausche centrum der linnenindus trie, waar de groot-industrieel Igo Etrich de fabricage ter hand nam van het door hem uitgevonden vliegtuigtype, de z.g. „Etrich-duif", waarmede een aanvang werd gemaakt in Oberaltstadt, waar zich de ge volgen der werkloosheid sterk deden ge voelen. De mijnen en de daarmede hand in hand gaande z.g. zwaar-industrie als staal-, wa gons- en machinefabrieken gingen even eens achteruit. De suikerfabrieken vormden een belangrijken tak van nijverheid; doch hiervan gingen er, na de oprichting van de nieuwe republiek, zooveel over in handen van Tsjechische boeren en handelsvereeni- .«inK m* naa slechts een zesde BIJ DE ILLUSTRATIES: Links boven: De handelsstad Eger, door de incidenten over de geheele wereld bekend geworden en tot voor kort de zetel der Sudetenduit- sche partij. Rechts boven: Fraai gezicht op Brünn en de St. Peters- kirche. In deze stad der gotische kerken bloeien weef- en metaalindustrie. In het midden: Olmütz, het centrum, van Noord-Moravië, waar ruim 60.000 Duitschers wonen. De vesting der stad is beroemd. Links onder: Boerenwoning uit de omgeving van Karls- bad. Dit type huizen is kenmerkend voor Egerland. Rechts onder: Aussig aan de Elbe, niet alleen van betee- kenis om zijn industrie, maar ook een mid delpunt van den Boheemschen kolenhandel deel van de suikerfabrieken en raffinade rijen in Duitsche handen bevindt. Daaren tegen is het overwegend Duitsche karakter bewaard gebleven in de textiel-, porcelein-, glas-, muziekinstrumenten-, papier-, chemi sche, electrotechnische-, kleinmetaalwaren- en bruinkolenindustrie. Deze bevindt zich voor 80 pet. en meer in Duitsche handen, met uitzondering van de chemische indu strie welke reeds jarenlang, met het oog op de fabricage van oorlogstuig, onder ster ken druk staat van de Tsjechische geldwe- reld, zoodat de Duitsche invloed taer is ge daald tot ca. 60 pet. POLITIEK MET TEKORTKOMINGEN Het moet ongetwijfeld als kortzichtige politiek van de Tsjechoslowaaksche regee ring worden beschouwd, dat zij te weinig rekening heeft gehouden met specifiek-Su- detenduitsche wenschen. Men kan het moeilijk anders noemen dan eenzijdige be voordeeling der Tsjechische industrie, dat de verzoeken tot het invoeren van bescher mende rechten, ingediend door Sudeten- duitsche takken van nijverheid, welke zijn aangewezen op afzet op de binnenlandsche markt, een veel minder gewillig gehoor vonden, dan die van Tsjechische zijde. Een dergelijke handelwijze is natuurlijk niet bevorderlijk aan een goede verstandhou ding; bevoorrechting van één volksdeel ten nadeele van een andere volksgroep is on billijk en moet leiden tot strubbelingen, welke de kloof voortdurend vergrooten. Daarbij schijnt het, dat juist de ondernei mingen, welke zich in het bezit van Sude« tenduitschers bevonden, door de belasting» autoriteiten zeer hoog werden aangeslagen, omdat hun waarde te hoog werd geschat. Wanneer men de hier slechts in groot* lijnen geschilderde toestanden en omstan» digheden met een onpartijdig oog be« schouwt, moet men toegeven, dat de Tsje« choslowaaksclie regeering zich ten aanzien van een der belangrijkste bevolkingsgroe» pen bepaalde tekortkomingen heeft te ver» wijten, welke een slagboom hebben opge- worpen tegen een duurzame goede ver- houding. Zij kan niet onkundig zijn geble» ven van de klachten der Sudetenduitschers, en de overheveling van een deel der Su« detenduitsche belangen naar Tsjechisch be* zit, waardoor de werkloosheid in het rand gebied is gestegen, vormt ongetwijfeld me de een der hoofdoorzaken van de ontevre denheid, welke zich daar tenslotte heeft baan gebroken. DUITSCHE SCHOLEN IN TSJECHO- SLOWAKIJE. De Tsjechoslowaaksche minister van on derwijs, Dr. Franke, verklaarde, op het In ternationale Paedagogische Congres te Pa-, rijs, dat eenigen tijd geleden werd gehou den, dat „de nationale minderheden een zoo groot aantal scholen bezitten, dat hun ne kinderen onderwijs konden krijgen in hun moedertaal." Uit de statistiek over het afgeloopen schooljaar 1936'37 (loopende van 1 Sept. tot 30 Juni), blijkt dat het aan tal Duitsche lagere openbare scholen in 1935'36 bedroeg: 3298, met 9240 klassen, dat der Tsjechische en Slowaaksche: 10.442 met 31.394 klassen. In 1936'37 bedroeg het aantal scholen voor Duitschers: 3290, voor Tsjechen en Slowaken: 10.524. De Duitschers hadden dus 8 scholen minder, de anderen 82 meer. Wat de burgerscholen betreft, daarvan hadden de Duitschers er in 1935'36 447, in 1937'38 448; de Tsjechen en Slowaken in 1935—'36 1482, in 1936—37 1513. Da Duitschers kregen er dus 1 school bij, de anderen 31. Het aantal kinderen, dat de scholen be zocht, bedroeg op de volksscholen In: Duitsche 1934—'35 354.505 1935—'36 343.567 1936—'37 333.072 Op de burgerscholen: 1934—'35 92.310 1935—'36 89 864 1936—'37 88.402 Het aantal Duitsche kinderen is derhalve gedaald met 7.7 pet., dat der anderon met 1.1 pet. Tsjechalow. 1.202.077 1.183.240 ki55.120 826.158 341.273 352.895 puiten verantwoord DE M Op mijn verzoek )eden der Natuurw fteld naar den toesl flen Zevenspar, wa gehouden zijn. Zij cours afgeloopen e: teerden „Beschadigd leen tegen de wortels losgere een den gehed dere den de dat de boom beschoren zal heele baan lij pen, flesschen, er schandelijk er wel een f dagen heenzen reinigen.'' De Natuur wacht Vervuiling en vern te gaan en in een rommel neeerj paan een paar dag1 die op te ruimenj Het is om wan! Waarom juist o n gestaan? Het in s< terlaten van de tei zing zijn, die rad ptaan. De ONDERSCHRIFT Wij mogen den wijzen, dat deze mc ten gehad op een t tekend, voor het aan particulieren, ge ken grond, welke hooren. 1 Wij zijn het me' bet jammer is dat worden vernield Cj Jieer particulieren tei klissen wij het rech HET INW bije: j" Vrijdagavond hieh fle zaal van „Zonn bijenteeltliefhebbers Winteren van de bij I Na het welkomst' werd als candidaat v< 3 fïlaal pU Niet voor i Biedt zich aan n voor Dinsdag c 9 tot 5. Loon 1 No 900 bureau DAGM2ISJE ge Die netjes kan a Tel. 2408. toestf KNIP- en NAA Middag- en avom les, Inlichtingen Oude Utrechtschi Gevorderd NAA Wiersema, Dame ding. SoesterD.str, iirhrouw. 40 jaar eden in de HU lichtingen Maagc! Ook nieuwe zw maat 44 ter oven Tti KOOP kam stoelen, tafel, lam kachel zoo goed zeil, gordijnen enz kookplaat met pai Bosstraat 135. So Betaal niet langer BESCHIKBAAR 33/d Op Z£ waarde. Nadere i U gaarne verslre bureau van dit I Twee GEMEUB keuken in stil g Heideweg 34. iTE KOOP gevra jkoope landhuisjes iblok jes van twee ging, liefst Soest met opgaaf van I ving onder £0.' 89 VERSTELNAAl enkele dagerTpet ook als hulp m ti onder No, 872 Prima PENSION dame alleen, aan Brieven onder Nt dit blad. BUITENGEWC Wegens vertrek te prijs, goed onderh en huiskamermeubi ken, lichtkranen artikelen. Kerkpad

Soester Courant | 1938 | | pagina 10