Kieuwe modellen voor herfstjaponnen De schoolgaande jeugd Overgangsmantels Ons Patronenhoekje ONZE GOEDKOOPE PATRONEN. sa- Patronen van In deze rubriek voorko mende genummerde modellen zyn op aan vraag te verkrijgen bij „Het Practisch Mo deblad" Postbus 36, Den Haag. Postreke ning 203203. De prijs der patronen bedraagt Indien niet anders staat aangegeven, 0.58. Betaling reeds vooruit, in postzegels, per gii o of per postwissel. tnen indien de schouderdeelen inge haalde ruimte hebben evenals de bo- venmouw. De mouwen ondergaan ook weer wijzigingen, aalhoewel het aan sluitende model zich handhaaft, vooral voor niet te slanke figuren, zien wij thans modellen, die zéér ruim zijn naar den pols toe en afgewerkt worden met een smalle manchet. Passen in verschillenden vorm wor den toegepast, zooals men kan zien aan de linkerjapon, die van goudbruine wollen jersey is gemaakt en een fichu om den hals gedrapeerd heeft, die door een goud metalen clips tesamen gehouden en kruiselings over den rug als ceintuur om het middel geleid wordt. Slechts figuren met breede echouders kunnen deze passen dragen. De mouwen worden bij dit soort mo dellen naar den elleboog toe wijder en vernauwen Zich naar den pols toe, Waardoor men een zeer prozaisch ge naamd model verkrijgt n.1. de bananen- JtlOUW. Nieuw Is het geplisseerde tusschen- baantje aan de rok, dat, evenals voor- en rugpanden mat gehouden is. Een geheel anderen indruk maakt de ja pon, die bovenaan links is weergege ven. De halsgarneering bestaat uit een |n krullen eindigende stofreep, die kleine nervures aangeeft. Zeer nieuw voor soortgelijke garneeringen is het bistikken van dun koord in de stof. Over het algemeen kan men zeggen, Bat de mode zeer veel plooien, plissé's en ingehaalde ruimte brengt en het slagen van een japon hangt geheel en al van de toepassing hiervan af. Ma- thinaal- en hand-borduursel wordt zeer veel toegepast, zoowel kleur op kleur als in helle linten, de laatste vooral op gekleede japonnen. Stiksels, omgestikt koord en tres worden tot de nieuwe afwer kingen gerekend. Verschillende mooie wollen weefsels worden bij de herfstcollecties aangetroffen, terwijl de keuze in wol met zijde en zijde niet minder groot is. De textiel-industrie brengt nieuwe weefsels met relief boven kant, andere weer geven zeer smalle streepjes, of hebben een harig aanzien, al len zijn er echter op ingesteld aan hooge eischen te voldoen. De gladde stoffen zullen meer afkleeden, maken een minder zwa- xen indruk en zullen het meest geschikt zijn voor ietwat zware figuren. Zwart wordt feitelijk niet meer tot de modekleu ren gerekend, omdat het zich steeds weet te handhaven. In de garneering is echter een kleine verandering gekomen en heeft het onafscheidelijke wit plaats moeten ma ken vopr turquois, rose, oud rose en mat blauw. De mogelijkheid bestaat tevens om twee Weefsels te combineeren (rechts) en effen en bewerkte zijde, wellicht ook twee Soor ten wollen stoffen of wol met fluweel te combineeren. De rok van dit model is met eenige ruimte aangezet, terwijl het boven deel met een scherpe punt wordt opge stikt en nauw aansluit. Dit laatste ontwerp geeft uiting aan een nieuwe gril n.1. glad de, getailleerde blousedeelen en wijdere rokken, terwijl men ook het tegenover gestelde kan waarnemen. Links een wijn- roode marocain japon met geplisseerd on dergedeelte, moderne mouwen en garnee- jing met clips aan de hoekig uitgeknipte Wanneer men van jaarge tijde tot jaargetijde de mode volgt, dan kan men bemerken, dat zij eeri langzame ontwik keling doormaakt, die niet aan groote schommelingen onder hevig is, althans niet wat de groote lijnen betreft. Onge twijfeld worden de ontwer pers steeds beïnvloed door bij zondere gebeurtenissen, het geen in hoofdzaken of details tot uitdrukking wordt ge bracht. Thans zijn het dan ook weer de onderdeelen, die de aan dacht op zich vestigen en wel in het bijzonder de schouders, mouwen, gedrapeerde voor panden, rokdeelen en garnee ringen. Zij geven een werking alsof zich groote wijzigingen zouden hebben voltrokken en werken er toe mede om na middag-japonnen een apart aanzien te verleenen, soms zelfs zeer karakteristiek te werken. Trouwens de enkele nieuwe modellen dezer schets jes geven duidelijk aan, hoe geslaagd het geheel is, dat ver kregen kan worden, met zeer eenvoudige hulpmiddelen. De schouderlijn blijft nor maal, alleen blijft de mogelijk- aeid bestaan om deze iets meer aan te duiden, indien dit ten opzichte van figuur en taille- lijn wenschelijk blijkt te zijn. Men kan b.v. op weinig opval lende wijze de mouwen een weinig omhoog werken door het inbrengen van een rolle tje van paardenhaar, een stuk je ribslint enz. De smalle fi guren zullen voordeelig uitko- stelt ook zijn eischen wat tiet kleedingvraagstuk betreft. Practisch zullen de modellen moeten zijn, terwijl niet te lichte weefsels aanbeveling verdienen. Behalve donker blauwe matrozenjurken klee den de geplooide hangers aan rechten pas aardig (midden). Geruite weefselk vieren hoog tij en brengen een vroolijke noot aan de kleeding, omdat de samenstelling meestal ge kozen wordt van contrastee- rende kleuren. Links een marine blauw witte ruit met opstaand kraag je en geplooid voorstuk. Ge ruite stoffen, o.a. bruin-beige, leenen zich ook voor jongens- kleeding; een geschikt model vind men rechts aangegeven. De najaarsmodellen zijn dezen herfst reeds zeer vroeg op het appèl geweest, hetgeen mogelijk een ge volg was van de vele kille zomer- en nazomersche da gen. Veel bontgarneeringen worden toegepast, doch slechts op bescheiden wij- se, hetgeen ook op costume- mantels het geval is. Nu eens ziet men smalle ran den langs den omtrek, dan weer heeft men bonten re- versen kraag, waarvoor astrakan, persianer, bever en seal gekozen worden. De bontveredelingsindustrie weet echter ook aan de kleine beurzen tegemoet te komen en verwerkt konij nenvelletjes tot mooie imi taties seal en hermelijn. In dien de winterhuidjes ge bruikt zijn, doen zij wat soliditeit betreft, niet voor andere bontsoorten onder. De mogelijkheid bestaat te vens om bestaande mantel- costumes een meer herfst- achtigen indruk te doen maken door het aanbren gen van bonte garneerin gen. De lijn der mantels werkt voordeelig ten op zichte van het figuur en zelfs de niet getailleerde modellen kleeden af. Op ge ruite weefsels wordt weinig of geen bont gedragen, doch valt de keus op een wollen shawl in de hoofd kleur. De modellen, die men vanlaatstgenoemde stoffen maakt zijn sportief (rechts), naden dubbel gestikt aan kraag, pas en mouwen, die men liefst ook in schuine richting werkt. De kraag heeft weer een opstaande allu re, meermalen ziet men weer modellen van een veertig jaar terug, die hoog opstaan en het gelaat op voordeelige wijze om lijsten. - op de middelste mantel eveneens modern is. Stiksels vormen ook hier de garneering, terwijl de sluiting bij de pas begint Links een mantel van zwart velours de laine met afwerking langs de kraag van Indisch lam. Sluiting met dubbele rij knoopen. Indien veel gerookt wordt in een kamer, zet men een glazen potje neer, waarin man een beetje ammoniak doet met een flinke scheut warm water en 4 a 5 druppels la vendel-olie. Het zal de onaangename reuk vermin deren en een aangename geur in de kamer verspreiden. Ingegroeide nagels kan men het best met een in olie gedrenkt doekje gedurende de nacht omwikkelen; de pijn wordt dan veel minder en den volgenden dag is de na gel week, zoodat hij gemakkelijker ge knipt kan worden. Rechte krage* worden eveneens gedra gen en zijn dan meestal van bont, terwijl de wijze, waarop dit laatste is toegepast DE HUISARTSRAADT. Het komt in het dagelijksch leven meer malen voor, dat men zelf kleine operaties uitvoert, b.v. het doorprikken van een blaar of van een zweer. Alhoewel het voorzichti ger is dergelijke, vaak schijnbaar kleine dingen door een medicus te laten behan delen, kan het voorkomen, dat men op een gegeven oogenblik zelf moet handelen. Een vereischte is echter, dat men de grootst mogelijke voorzorgen neemt.. De omgeving van de geblesseerde deelen moe ten eerst met water en zeep gereinigd wor den en daarna nogmaals met alcohol. Han den en te gebruiken instrumentjes, wor den volkomen steriel gemaakt. Messen en scharen worden in kokend water gereinigd, een naald even in een vlam gehouden en tenslotte zal men een en ander nog met alcohol moeten behandelen. Verbandmidde len moeten steeds in een apart doosje be waard worden. Alles moet er toe bijdra gen te voorkomen, dat er vuil in de wond komt, wat aanleiding tot infecties kan geven. GERUITE TAFZIJDEN JAPON VOOR SLANKE FIGUREN Succespatroon 1938. Prijs 0.35 De groote mode blijft taf zij de, alhoewel het steeds een materiaal blijft, waarmee voorzichtig moet worden omgegaan. Ge lukkig zijn nog vele andere zijden stofjes met ruiten bedrukt of ingeweven, terwijl ook effen zijden crêpe mooi is met &mal langs den kant opgestikte mouwen. De mouwen geven een aparte lijn weer en worden op de voorpanden gesttikt, ter- wiil de halsafwerking uiterst sober is. BON vOOR GOEDKOOPE PATRONEN. Op te zenden aan „Het Practisch Mode blad", Postbus 36, Den Haag, giro 203203, NAAM STRAAT PLAATS Patroon NoMaat Hierbij ingesloten aan postzegels. Indien u tevens het laatste nummer van „Het Practisch Modeblad" wenscht te ont vangen gelieve u 10 cent extra in te slui ten. (Postzegels liefst van 13, 9, 10 of 12>4 cent, doch niet van 6 cent). Verschillende garneeringen kunnen aan gewend worden om aan een japon een apart aanzien te verleenen. Een groote plaats neemt handborduursel hierbij in, dat zelf volstrek! niet ingewikkeld behoeftt te zijn en waarvan de bewerking zelf zeer vlug kan gaan. Onze schetjes geven zeer een voudige verseringen voor vestjes aan, zoo als de mode deze thans decreteert. Men kan de uit te voeren steken in één of meerdere kleuren van zijde of splijtkatoen werken in kruis-, steel- of festonsteken. Boven aan links b.V. heeft men dikke gekleurde zijden twist gebruikt, voor dê kruissteken op plastron en manchetjes, waarop men b.v. ook gekleurde moesjes kan werken. Hierop volgt een dubbele revers met steel- steek versierd, terwijl men links onderaan een bijzonder aardig effect ziet in rijg- steek uitgevoerd. De motieven op zakjes en ceintuur in steelsteek imiteeren sou- tache, terwijl een zeer fijn geheel verkregen is met festons en om gefestonneerde gaatjes, die het vest met revers (rechts) versieren. Men ziet, dat de gegevens uiterst een voudig, doch tevens een succes zijn en daarom toepassing vragen op de herfst japonnen. Een prettig werkje voor de langer wordende avonden! Sluiting met nesselgaten, waardoor band- fiuweel of lint wordt gehaald; Vierbaansche rok en Ceintuur met een voudige gesp. Materiaal pl.m. 4.25 M. van 1 M. breedt<? voor 1820 jaar, waarvoor de patronen verkrijgbaar zijn evenals in de maten 40 en 42. MIDDAGJAPON Succespatroon 1566 Prijs 35 cent. Voor gekleed zal deze japon van verschil lende zijden weefsels met ingeweven mo tieven of met een metaaldraadje een elegant geheel vormen, evenals van velours chiffon of van kantstof. Een eenvoudiger model laat zich maken viti verschillende wollen weefsels. Het lijfje is midden voor ingehaald en heeft hals afwerking met of zonder kraag, hetgeen van den persoon lijken smaak afhangt. Lange mouwen, die evenwel langs de lijn afgeknipt kunnen worden. Patronen in de maten 444648 en 50.

Soester Courant | 1938 | | pagina 10