NIEUW LAND IN WORDING Nederlands twaalfde provincie Het offensief tegen het water V i Overzicht v^n de dijkwerken bij Urk. (Foto K. L. M.) HELDER spiegelend ligt het groote, rustige watervlak voor ons, de zee, die eenige jaren geleden gedegra deerd werd tot een meer, maar nog in elk opzicht den indrnk wekt een zee te zijn. Ver tegen den horizon teekenen zich enke le visschersscheepjes af, die droomend ver der varen. Nauwelijks wordt dit wijde ver gezicht ergens onderbroken. Hier voelt men de wijdheid van het lage land. Hier zijn geen bergen, die ons een engen, omsloten indruk geven, die op den bewoner van het „laghe land bi der see" beklemmend kun nen werken. Hier de eindeloosheid, nauwe lijks een einder en men voelt in zich de lust boven komen daarheen te zwerven, het onbekende tegemoet. Zoo'n oogenblik voelt men het beste wat den vreemdeling zoo uitermate moet boeien en bekoren. Dat is juist deze wijdheid. En draaien wij ons om, dan zien wij naar Wat water was en niet meer is, hier golft het graan en is men bezig te oogsten. Men zingt bij het werk. Dichtbij ons schuurt een vrouw haar blanke emmers, de echt Hol- landsche boerenzindelijkheid, en achter ons voert een betonweg het land in. De Wie- ringermeerpolder was de eerste verovering op de Zuiderzee. Wij wachten tot een snelle motorboot langszij komt om ons over te voeren naar Urk, waar wij de werkzaamheden aan den N.O. Polder in oogenschouw zullen nemen. Het wordt een heerlijke overvaart. De zon giet haar stralen in overvloed neer op het watervlak, waarin nauwelijks eenige rim peling of golfslag te bespeuren is, de golf slag, waarvan wel gezegd is, dat hij nu klinkt als een verwi^. Uit de geschiedenis. HET plan de Zuiderzee droog te maken, is niet nieuw, gelijk men soms abu sievelijk meent. Hoe oud die plannen dan zijn? Wel laten wij de historie aan het woord. Bijna twintig jaren zijn verstreken sinds men een aanvang maakte met de Zuiderzeewerken. De trotsche afsluitdijk kwam gereed. De oogen der wereld waren gericht op dit bij uitstek nationale inge nieurswerk. Een oogenblik dreigde de kostbare onderneming stop gezet te moeten worden, maar gedachtig aan het feit, dat hier een volk bouwde aajo. zijn toekomst, zette de regeering de voortzetting der plannen van Lely door. Thans zijn de werkzaamheden aan den N.O. Polder in vollen gang. Reeds in 1667 spreekt Hendrick Stevin in zijn „Wisconstich en Filosofisch Bedrijf" over een afsluiting van de Zuiderzee en gedeeltelijke drooglegging. Ook wees hij op de Haarlemmermeer en de doorgraving der duinen ten westen van Haarlem. Men kan niet anders zeggen dan dat de ze man zijn tijd vooruit is geweest. Zijn profetie is heden volkomen bewaarheid door de daad. De Haarlemmermeer, waar het onstuimiger kon toegaan dan op een open zee, is reeds lang bedwongen en her schapen in vreedzaam land. De Zuiderzee werken vormen het sluitstuk en tevens de bekroning van den eeuwigen strijd, dien de Nederlanders hebben gevoerd tegen het water. Een titanenarbeid van onze Neder- landsche ingenieurs, die tot ver over de grenzen van ons kleine, maar energieke land respect heeft afgedwongen. Maar laten wij niet op de geschiedenis vooruitloopen. Eerst in de jaren van den Wereldoorlog hebben de plannen voor de droogmaking een meer concreten vorm aangenomen. Onverbrekelijk is met dit werk verbonden de naam van wijlen Dr. C. Lely, minister van Waterstaat. Een wets ontwerp ter verwezenlijking van deze plan nen werd aangenomen en kort daarna in 1919 werd met de eerste uitvoering der werkzaamheden aangevangen. Twee plannen. MEN dient duidelijk twee scherp ge scheiden plannen te onderscheiden. De afsluiting en de eigenlijke droog making. Uit den aard der zaak heeft men uitvoerige bodemproeven genomen en zul len de vruchtbaarste gedeelten worden drooggelegd. Mettertijd zal ongeveer de helft der Zuiderzee droog komen. De an dere helft blijft water, het IJsselmeer. Ge legenheid tot visscherij blijft er dus te over, alleen het karakter van het bedrijf zal veranderen. De Markers en de Urkers zullen de zoetwatervisscherij moeten gaan beoefenen of in letterlijken zin de zeilen strijken en de bakens verzetten. Want voor hen is inderdaad het getij verloopen. Velen hebben voorloopig een bestaan ge vonden bij de uitvoering der werkzaamhe den, maar ook al zullen deze nog vele ja ren voortduren, dit kan geen blijvende be stemming zijn. Intusschen is het een goede overgangsmaatregel. De jongere generatie heeft er zich direct op kunnen instellen, dat het traditioneele beroep hunner voorvade ren voor hen geen bestaan meer kan bie den. De aanpassing van Schokland, dat mid- KUINRE ^OLCCMHOVO N 0 0 R 0 Q Q.SjUE.t U KE PjJ t. 0 BLOKZVl, SCHUT&ÜI® fcWABTSfc ®='600ÖM.— Ü/O RflMPERtfLAnQi VgKËTKiOtü» - .V AMPir; Algemeen plan NoonloosteiyisMj ««Mo», tlebaal k Het feit echter, dat de stopzetting een 5609 arbeiders werkeloos zou hebben gemaakt, heeft den doorslag gegeven. Weliswaar zal de grond duur gekocht zijn, wanneer de polder eenmaal drooggevallen is. Daar staat echter tegenover, dat de arbeiders geen steuntrekkers worden, wat financieel een aanzienlijke besparing geeft, afgezien nog van de groote moreele voordeelen, die het te werk stellen van zooveel arbeiders met zich brengt. In versneld tempo worden de werken voortgezet. Per week legt men nu een goe de 550 meter dijk; om zooveel mogelijk ar beiders een emplooi te verschaffen, is men Het opwerken van het zandlichaam van den dijk (Foto Harto(ft Witmarsum) den in het polderland zal komen te liggen, kan weinig moeilijkheden bieden, omdat het eiland vrijwel onbewoond is. Op last van de regeering werd het in 1859 ont ruimd, omdat de bevolking er bij voortdu ring in levensgevaar verkeerde. Nu woont hier nog slechts de vuurtorenwachter en enkele gezinnen. Men verwacht, dat het eiland na de drooglegging van den N.O.- Polder, wanneer dus de druk van het om ringende zeewater is opgeheven, zal inzin ken tot polderpeil. De bodem is hier zeer week en de druk van het Zuiderzeewater heeft het eiland in letterlijken zin hoogge houden. De aanpassing der Urkers. MOEILIJKER zal die aanpassing van de Urkers gaan. Algemeen is be kend, dat deze menschen zeer star in geloof zijn en niet openstaan voor de meening van andersdenkenden. De Urker buigt zich slechts voor God en geen ander. En toch is het ons opgevallen bij een laat ste bezoek aan Urk, dat de gebruikelijke kleederdrachten niet zooveel meer gezien worden. De jonge generatie heeft zich in dit opzicht althans weten aan te passen. Misschien is het een vingerwijzing, dat het met de moeilijkheden niet zoo'n vaart zal loopen. Het is mogelijk dat de Urkers nog vrij snel zullen acclimatiseeren aan de be volking, die eens den N.O. Polder zal bewo nen. Ook de Urkers zullen naar een ander emplooi moeten omzien, hoewel zij toch in twee opzichten bevoordeeld zijn boven de andere eilanders. In de eerste plaats ge bruiken zij dekbotters, die ook op de Noord zee kunnen visschen, in de tweede plaats worden zij niet geheel van het water ver stoken. Want het IJsselmeer zal Urk nog altijd aan de Westzijde blijven bespoelen en het voormalige eiland met het schilder achtige dorp zal daar liggen als een bol werk van den polder en een centrum van vreemdelingenverkeer. Maar dit alles is nog toekomstmuziek. De N.O.-Polder als werkver schaffingsobject. DE werkzaamheden voor het droog leggen van den N.O.-Polder zijn in vollen gang. Lang heeft de regeering geaarzeld, alvorens over te gaan tot de uit voering van dit nieuwe onderdeel der wer ken. Er zijn groote sommen mede gemoeid. op vijf plaatsen tegelijk begonnen. Wanneer deze polder gereed zal komen? Een antwoord op deze vraag is nooit met absolute zekerheid te geven. Er zijn zoo veel onberekenbare factoren in het spel. De ingenieurs denken in 1940 gereed te zijn met het dijkwerk en hopen, dat het nieuwe land in 1941 droog zal vallen. Reeds zijn aan de beide zijden van Urk aanzienlijke dijkstukken klaar gekomen en is bepaald, waar het gemaal komt te staan. In het geheel zullen drie electri- sche gemalen van groote capaciteit den N.O.-Polder in korten tijd droog leggen. Het aspect van den Polder. WANNEER de N.O.-Polder gereed is, zal ons land weer met vele dui zenden hectares vruchtbaren grond zijn verrijkt. Om juist te zijn enkele getallen: 15.800 ha. zeer goede klei, 12.500 h.a. goede klei, 17.800 h.a. zavelgrond en slechts 1500 h.a. veen- en leemgrond. Uit deze cijfers blijkt, dat de verhouding gun stiger en dat de gesteldheid van den N.O.- Polder kwalitatief heel wat gunstiger is, dan die van de Wieringermeer. Is de Polder eenmaal drooggevallen, dan zal het nog geruim en tijd duren voor de grond vrucht zal afwerpen. De moeilijkhe den liggen juist in de eerste jaren en het laat zich wel aanzien, dat de toekomstige boeren van deze streek de risico's zullen overlaten aan de regeering. In groote lij nen staat de verkaveling reeds vast. Van Lemmer naar Urk zal een hoofdvaart ge graven worden voor schepen van ten hoog ste 300 ton, terwijl zoovele zijvaarten wor den aangelegd, dat geen enkele boerderij meer dan 4 k.m. van een losplaats verwij derd is. Dit is in hoofdtrekken het plan van den N.O.-Polder. Zooals men weet, moeten hierna nog de beide Zuiderpolders volgen. Met de voorbereiding daarvan is men ook' reeds begonnen. Zal dit grootsche werk eenmaal voltooid, zijn, dan is Nederland met een tiende deel van zijn oppervlak vergroot, de omvang rijkste en moedigste inpoldering, die de geschiedenis tot dusverre gekend heeft. GEHEIMEN DER AARDE. DAT de aarde nog lang niet afgekoeld is, kunnen wij weten uit het feit, dat overal ter wereld nog werkzame vul kanen voorkomen. Van tijd tot tijd storten zij hun heete lavamassa's uit, welke de menschheid dikwijls verderf brengen, om dat hierdoor hun moeizaam verworven cul tuurgoederen in weinige oogenblikken on herstelbaar verwoest worden. En toch ook hier heeft de medaille haar keerzijde. Neemt men bijv. de geneeskrachtige bronnen, die eveneens van vulkanischen oorsprong zijn, dan heeft men een voor beeld ten goede. Bad Pistyan is van een dergelijke gunsti ge keerzijde van de medaille het treffend voorbeeld. Dit Slowaaksche „Kurort" be schikt over een groot aantal geneeskrach tige bronnen met heet zwavelwater en zwavelmodder. Kbeumatiek, ischias en der gelijke ziekten heeft men hier in een be wonderenswaardig korten tijd genezen. De ze resultaten hebben sinds jaar en dag be wondering afgedwongen en het is dan ook niet te verwonderen, dat een groot aantal geologen deze streek als doelwit voor hun onderzoekingen gekozen heeft. Op het Badeiland, dat in de rivier de Waag is gelegen, stijgt het water nagenoeg kokend omhoog. De geologen hebben vast gesteld, dat dit bronwater uit ontzaggelijke diepe kloven opborrelt. De vulkaanhaard moet zich bevinden in de nabijgelegen Kar- pathen. In Pistyan telt men zeer vele bronnen, verdeeld over het geheele Badeiland. Waar men ook een gat in den grond graaft, over al borrelt het heete water omhoog. Het ge volg is, dat men dit water niet alleen voor geneeskundige doeleinden gebruikt, maar tevens om er de hotels mee te verwarmen. De bronnen zijn blijkbaar onuitputtelijk en zullen in ieder geval nog eeuwen achtereen de lijdende menschheid tot zegen zijn. Hoe zegenrijk in dit opzicht Bad Pistyan is, kan blijken uit een bezoek aan het Kruk- kenmuseum. Hier vindt men talrijke rol stoelen, krukken, stokken en wat dies meer zij, die hier door genezen zieken achterge laten zijn. Trouwens, deze badplaats is ook in an*- dere opzichten rijk begiftigd. Zij kan bij voorbeeld bogen op een overvloedigen zon neschijn. Meer dan 2200 uren per jaar, waar door telkenj are opnieuw vele toeristen naar deze streken gelokt worden, want ook de natuur de bergwouden op de Karpathen is hier schitterend. Dampende heetwaterbronnen in de Waag,

Soester Courant | 1938 | | pagina 12