-W Hoe het echtpaar Bint en Bam aan Hadio-listribntle kwam! WALDTHAUSEN Belangrijke sportgebeurtenis PRIJSVRAAG émiï LUID SPREKERS Juliana van Stolberglaan 22, Den Haag geeft van de meest noodzakelijke maatregelen, zal men inzien dat deze voorzieningen in het alge meen zeer gemakkelijk zijn uit te voeren met een zeer redelijke mate van individueele bescherming. Men leze hier de algemeen verspreide vlugschrif ten van de Ned. Ver. voor Luchtbescherming maar eens op na. De hier geschetste opvattingen berusten in haar diepsten grond alle op de misvatting dat men zich in absoluten zin tegen het luchtgevaar wil trachten te beschermen, en daarvoor naar maatregelen zoekt, waarvan met absoluut zeker kan zijn. Dit is echter onmogelijk. Tegen een voltreffer van een brisantbom van groot volume is al heel weinig bescherming te bieden. Doch daartegenover staat dat de kans op een voltreffer dan ook zeer gering is; in een der recente publi caties vonden wij de treffende vergelijking dat deze kans even k.'ein is als die op het trekken van de honderdduizend in de staatsloterij. Men moet bij de bestaande onmogelijkheid om absolute bescherming te bereiken, dan ook uit gaan van de mogelijkheid en het streven naar vervolmaking van de relatieve bescherming. Indien wij hierbij wederom een vergelijking mo gen maken, zou het wel deze zijn, dat niemand zich in absoluten zin kan behoeden voor verkeers ongevallen. Een kans om daaraan ten slachtoffer •te vallen, loopt ieder die zich op straat begeeft, of in trams of auto's rijdt. Zou men die kansen willen uitsluiten, dan zou men altijd thuis moeten blijven, doch er zal wel niemand zijn die zich van zijn bezigheden zal laten afhouden, doordat dage lijks melding wordt gemaakt van meer of minder ernstige verkeersongelukken. De verstandige burger zal zich dus van de ver- keersvoorschriften op de hoogte stellen en deze nauwkeurig in acht nemen. Daardoor ook ver mindert hij zijn individueele kans op een ongeval, en indien iedereen aldus handelt, zal de absolute kans op ongevallen in sterke mate wor den verminderd. Indien omgekeerd niemand zich aan verkeers regels zou storen, zou elk op zichzelf onbe- teekenend ongeval een veel ernstiger karakter verkrijgen, èn voor het slachtoffer zelf, èn voor den indruk dien het in de omgeving en op de burgerij in wijderen kring maakt. En dit zijn juist de gevolgen die men in de luchtbescherming geheel moet vermijden. Indien wij thans overgaan tot de vraag die wij in den aanvang hebben gesteld, t.w. of de luchtbe- scherming hier te lande al een eindweegs gevor derd is, moeten wij deze vraag tot onze spijt, althans voorzoover net de zelfbescherming betreft, ontkennend beantwoorden. Te weinig is door de burgerbevolking ingezien dat haar eigen organisatie met het oog op het lucht gevaar de voornaamste bepalende factor daar van is, d.w.z. een organisatie die in de eerste plaats gericht is op bescherming van zichzelf of van zijn gezin of bedrijf, en in de tweede plaats door onderlinge samenwerking, hulpverleening en steun een hecht afweermiddel kan vormen tegen de bedreiging van den luchtaanval. Helaas heeft het grootste gedeelte van onze be volking tot heden nagelaten om de zelfbescher mingsmaatregelen die de N.V.L. zoo krachtig propageert en onder het bereik van ieder Neder lander heeft gebracht, in eigen kring toe te pas sen, laat staan nog dat het gekomen is tot onder linge samenwerking tusschen de individuen, ge zinnen en bedrijven. Het zou volkomen verkeerd zijn, indien men zou meenen dat luchtbescherming thans overbodig zou zijn. Uit hetgeen uit het buitenland is bekend geworden, blijkt dat ook daar met kracht wordt gearbeid, niet alleen aan den opbouw van de weermacht, maar aan dien van de luchtbescher ming en het zou van een blind vertrouwen getui gen, indien men deze teekenen achteloos zou voorbijgaan. Integendeel vereischt zoowel de beteekenis van de luchtbescherming, zooals wij die hebben uit eengezet en de nuchtere reactie op de waarge nomen feiten, dat Nederland niet ten tweeden male moet worden gesteld voor het feit dat men zich in de ure des gevaars gesteld ziet voor een leegte, en dat men eerst dan maatregelen zou willen nemen die dan echter onmogelijk meer zijn uit te voeren. Het ontbreken van de organisatie van de zelfbescherming, stelt een volk behalve aan verlies van leven, gezondheid en bezittingen, bloot aan paniek en desorganisatie, d.w.z. aan destructieve factoren, die het nationaal volksbe staan bedreigen. Indien men zich rekenschap geeft van de geografische en economische posi tie van Nederland, kan men de beteekenis van deze conclusie voor zichzelf vaststellen. Het is dus noodig dat ieder Nederlander ter stond de vraagstukken die voor hem wellicht nog nieuw zijn, onder oogen neemt om er de leering uit te trekken dat luchtbescherming voor individu en totaliteit niet alleen nuttig en heilzaam, maar ook noodzakelijk en mogelijk is. H. BOGAARDT. op 23 October in Kopenhagen en NEDERLANDSCH BONDS-ELFTAL tegen DE CONTINENTALE PLOEG in het Stadion te Amsterdam Zorgt, dat gij bijtijds aangesloten zijt bij de Radio-Centrale! No. 13. „Zeg, Bertus", sprak de directeur van den Dierentuin, „dat is werkelijk een prachtidee. Een concert door het Dierentuin-orkest! Hoe ben je op die gedachte gekomen?" „Nu, meneer Vogelaar, als U dat zoo graag wilt weten enik er geen standje voor krijg het is eigenlijk een listigheidje van me geweest, want ziet U eens, toen die baviaan Sinjo hier in den tuin kwam, was Holland in last. Wat me die baviaan al niet voor opstandige taal uitkraam de Om hem toen te kalmeeren, heb ik dat grapje met dat orkest bedacht." „Bertus, Bertus, je bent een handige kerel. Zooietn had ik niet achter je gezocht. Wat ben ik blij, dat ik een paar dagen eerder van vacantie terug ben gekomen. Nu kan ik toch zeker ook nog iets van die repetities zien, nietwaar? Dat zal me be nieuwen. Waar spelen ze ook weer, zei je?" „Bij Betsie, in het oliefantenhok, meneer." „En ze zijn het „Carnaval der Dieren" aan het in- studeeren?" „Maar meneer Vogelaar, nu hebben we nog iets vergeten, weet U dat wel?" y,Vergeten, wat vergeten „Wel, U bent nu zoo enthousiast over dat orkest, maar U vergeet heelemaal, dat de dirigent „Da's waar ook, Bertus! Vlug naar het apenhok, vooruit, anders is de auto met onzen braven dirigent weg Bij het apenhok gekomen, was er van Sinjo, de auto en de knechts geen spoor meer te bekennen. Wanhopig keek Bertus zijn directeur aan. „Wat nu te doen, meneer Vogelaar? Nu zitten we met een orkest zonder dirigent!" „Vlug er achter aan met mijn eigen auto, Bertus. We halen ze vast nog wel in. Trouwens, ik heb den knechts opdracht gegeven naar Paardenberg te rijden en daar Sinjo in den Dierentuin op te sluiten; we vinden hem dus nog wel. Sinjo mag nu gerust terugkomen bij ons. Trouwens, ik zou zoo gauw niet weten, waar we een nieuwen dirigent vandaan zouden moeten halen Laten we maar gauw in mijn auto stappen. We rijden makkelijk in twee uur daar naar toe. Hoe laat hebben ze vandaag repetitie? „Om 3 uur vanmiddag, meneer." „Nou, dat gaat dan net. Het is nu halfelfMet een beetje geluk komen we dus nog ruim op tijd terug met onzen beroemden dirigent Sinjo." En zoo stoven Meneer Vogelaar en Bertus den weg naar Paardenberg op, op zoek naar Sinjo, den „ontvoerden" dirigent. (Wordt vervolgd.) De Radio neemt steeds Belangrijker plaats in de gemeenschap in. De crisis van uit. September ligt ons nog versch in het geheugen en menigeen zal een zucht van verlichting geslaakt hebben, toen bekend gemaakt werd, dat een Europeesche oorlog, althans voor- loopig, voorkomen was. In jaren is niet een zoo nuttig gebruik gemaakt van de radio. Als één ding bewezen is, dan is het wel, dat wij het in elk geval niet meer zonder radio kunnen stellen. l De meest verrassende verhoudingen hebben zich voorgedaan: München gaf berichten in t Fransen, Engelsch, Italiaansch, Tsjechisch enz. Pari|S sprak Engelsch, Duitsch enz. Londen sprak Duitsch, Fransch, Hollandsch enz. Milaan sprak Duitsch, Engelsch enz. Praag sprak Engelsch, Duitsch enz. Maar enfin, voorloopig is de rust in onze om geving teruggekeerd. De groote staatslieden zullen echter nog heel wat moeten presteeren om een stevig vredesgebouw opgetrokken te krijgen. Zooals gezegd, neemt de radio een steeds groo- tere plaats in het maatschappelijk leven in en er zullen heusch niet veel menschen meer zijn, die thans afkeerig van de radio-ontvangst zijn. Trouwens, de practijk heeft ons en anderen veel geleerd. Jaren geleden ging bij het meer intellec- tueele publiek altijd nog de stelling op, dat radio maar 'n surrogaat was, dat de origineele productie slechts kon benadeelen. Ook de artisten deelden oorspronkelijk deze mee ning; met uitzondering van een enkeling zijn ze van dit standpunt afgestapt en hebben zich neer gelegd bij de enorme ontwikkeling, die de radio heeft genomen; ook deze menschen zien thans het groote nut van de radio in. Het gaat nu eenmaal zoo: de techniek kan men niet tegenhouden. Deze techniek is op radio-gebied langzamerhand zóó verfijnd, dat de weergave de werkelijkheid niet alleen benadert, doch in vele gevallen over treft. "iA Neem b.v. de redevoeringen van de belangrijkste Europeesche staatslieden. Via uw luidspreker kon U deze beter volgen dan de menigte, welke in de omgeving van diezelfde staatslieden te luisteren stond. Herinnert U zich de doodgewone aankondiging: „Wij zullen U nu even doorverbinden met de werkkamer van minis ter Chamberlain", of op een anderen dag: „Onze speciale verslaggever zal U zijn indrukken uit München mededeelenDit alles gaat tegenwoor dig maar doodgewoon langs telefoonlijnen uit het buitenland naar de zenders. En men accepteert het als een doodgewone zaak. Ja, men gaat nog verder. Als een vertaling van een redevoering b.v. uit het Engelsch niet a la minute wordt weer gegeven, dan maakt men de opmerking: „Nu, dat perm.-Dyn, met ingebouwde volumeregelaars zijn de Beste Nederl. fabrikaat Langdurige garantie 10-jarige fabricatie-ervaring waarborgt U het volle profijt van Uw geld. was ook nog maar zóó zóó". Het publiek wordt steeds veeleischender en de technici, die zijn aan gesteld om het publiek te dienen, spannen al hun krachten in om alle technische moeilijkheden te overwinnen, teneinde aan de veeleischende ver langens tegemoet te komen. Zoo gaat het ook met de radio-centrales. Deze hebben een periode achter den rug, welke niet benijdenswaardig is. De abonné is langzamerhand zóó verv/end, dat hij eike mededeeling of gebeur tenis van belang wil beluisteren. Hoeveel malen de telefoon niet gegaan is met de vraag: „Hoe laat spreekt die en die?", en hoe veel malen de centrales zich niet in verbinding moesten stellen met de buitenlandsche consulaten om te trachten nadere bijzonderheden daarover te verkrijgen, is niet te tellen geweest. Daar staat natuurlijk tegenover, dat daaruit tevens bleek van hoe groot gemak en nut de radio centrale thans is. Honderden menschen, die vroeger afwijzend tegenover radio of de radio centrales stonden, zijn in de laatste 14 dagen qeheel omgedraaid en namen een abonnement, „OMDAT HET ZOO GEMAKKELIJK IS". 't Is niet alleen gemakkelijk, HET IS OOK GOED. De beste apparaten, de grootste service voor de abonné's, is steeds het streven van de radio centrale. Het is werkelijk opmerkelijk, dat vele muziekkenners tot de conclusie komen, dat de weergave van de radio-centrale niet alleen voor muziek, doch ook voor het gesproken woord prima is. De storingvrije ontvangst verhindert het enerveerende kraken, dat vroeger zooveel erger nis opwekte. Men kan nu werkelijk genieten van een prachtig concert. De luidsprekertechniek heeft ook in de laatste jaren groote vorderingen gemaakt. De weergave der lage tonen, welke een groote noodzakelijkheid De zomer is voorbij. De gezellige avonden thuis breken weer aan. Nu is het tijd om te puzzelen. Voor de abonné's van de Radio.Centrale hebben wi| weer eens een oriisvraaq uitqeschreven. Drie oplossingen, die door de Redactie als DE BESTE worden aangemerkt, zullen worden beloond met een waardebon vah f 2.50. Deze waardebon kan worden ingewisseld bi| de Radio-Centrale, waarbi| de prijswinnaar is aangesloten. De oplossingen moeten r?&at gezonden worden aan de Redactie van.het blad: Deze keer is het een letterpuzzle. Elk der nevenstaande getallen stelt een letter voor. De bedoeling is, dat men tracht die letters, aan de hand van de achter staande synoniemen en omschrijvingen te vinden. Plaatst men dan d* letters in volgorde der cijfers achter elkaar, dan moeten deze te letters in volgorde der cijfers een zin vormen. De zin is de controle of Uw oplossing juist is. En nu aan 't werk. Gewapend met potlood en papier Probeert U eens wat U er van tered* ferengt. dan zamen 50 16 41 39 48 2: 28 2 3i 33 29 2' 17 18 2' 49 38 21 34 6 2 9 42 4. 1 43 12 51 3- 47 21 3 4 I 10 44 1 26 14 31 32 1' N.B. Alle gen welk gevraagd)

Soester Courant | 1938 | | pagina 8