I mm Ons Patroncnhoekjc Herfstkleeding Elegante herfst- en winterhoeden Huiskleed i n g ONf® GOEDKOOP* PATRONEN. Patronen van ia deze rubriek voorko mende genummerde modellen zijn op aan vraag te verkrijgen bij „Het Practisch Mo deblad" Postbus 36, Den Haag. Postreke ning 203203. De prijs der patronen bedraagt indien niet anders staat aangegeven, 1 0.58. Betaling reeds vooruit, in postzegels, per giro of per postwissel. Nog nimmer heeft de kindermode, althans v/at de details betreft, zooveel overeen komst getoond als thans het geval is. Een feit is, dat vele moeders zich, dank zij de mode, jeugdig kunnen kleed en. Wij noe men o.a. de plooirokken, die precies een der zijn voor dames als voor kinderen en g'^dragen worden met sportieve blouses of "tlr.L voor GROOTE EN KLEINE MEISJES Alhoewel kleuren zich ganpassen aan de eischen der jeugd, mogen zij toch niet te sterk spreken, omdat het winterbeeld nu eenmaal eenige stemmigheid voorschrijft. Meer aan te bevelen is om een wat stem mige kleur op te vroolijken door kleurige details, als garnituurtjes, knoopen en cein tuur. Rood is dezen seizoenen nog al donker afgestemd en werkt ietwat oud voor kinde ren, beter kan men niet te donkere tinten blauw, bruin en groen kiezen. De korte mouwen hebben afgedaan en in de plaats hiervan ziet men veel blouse- mouwen, waarvan de ruimte afgewerkt is met een een smal bandje. Ruime boven mouwen, die naar den pols toe aansluiten ziet men eveneens, hetzij deze bij den in zet aan de schouders ingehaalde ruimte dan wel uitnaadjes aangeven, terwijl bij smalle kinderen een reepje ribslint inge werkt wordt om meerdere breedte te geven. Blouse mouwen slijten echter minder dan die, welke om den elleboog aansluiten. Wij geven een zestal aardig ontwerpen voor meisjes weer, waarvan het ensemble voor groote meisjes bestaat uit een geruit manteltje, waarvan het ondergedeelte in schuine richting is opgestikt, terwijl de rok- zoom met een geruite band is afgewerkt. Vlot kleedt de aardige jurk voor jonge meisjes, rechts, die een gladde bovenpas aangeeft en gedeeltelijk opgestikte banen. Men ziet, dat de heuplijn slank afkleedt doordat de plooien eerst voorbij de heupen uitspringen. Onderaan een manteltje, dat in aanslui tend model gemaakt is en naar den zoom toe iets klokt. Sluiting met een lange rij knoopjes. Als materiaal kan men geruite stof nemen, tweed, fluweel of velours de laine. Jumpers. Gelukkig Deiwcven we ons niet ibezorgd te maken, dac de schoolgaande jeugd er „ouwelijk" gekleed uit zal zien, want dit is geenszins de bedoeling van .Tfcrouwe Mode. Voor de bakvischjes komen weer andere modellen in aanmerking en wel in het bij zonder de ensembles van tweeëerlei stof. Vermaken van een oude wintermantel tot korter model om bij een geruit rokje ge dragen te worden is veelal mogelijk. Het effect kan werkelijk bijzonder geslaagd zijn en vergoedt het idee, dat zoo'n oude jnantel nog afgedragen moet worden. Plooirokken zoowel als die, welke ge deeltelijk opgestikte plooien hebben, zijn ook voor grootere meisjes zeer geschikt, temeer daar de gelegenheid geboden wordt om door het dragen van verschillende blou-' ses en jumpers telkenmale wat afwisseling te brengen. De eenvoudige overhemdblou- ees staan sportief en blijven steeds modern, zij het dan ook, dat de rechte kraag met revers meestal vervangen wordt door een Etonkraagje, dat hoog sluit en warm kleed. Zeer practisch is om een rok te verlengen door een heuppas op te stikken, hetgeen zeer goed mogelijk is, gezien de veelzijdig- beide der Mode. Men kan tegenwoordig fei telijk allerlei veranderingen aanbrengen, die de fantasie aangeeft. Effen stoffen wor den gecombineerd met ruiten, strepen en met fluweel en de keuze is zóó groot, dat men niet meer behoeft uit te geven dan de beurs toelaat. Alhoewel stoffen van goede kwaliteit steeds langer meegaan dan de (goedkoope soorten, zal men toch nimmer bepaald de zeer dunne weefsels koopen, waar'bij meisjes- en kinderkleeding de kans bestaat, dat ze uit jurken en mantels groei en. Verstandig doet men om steeds een halve meter extra te koopen, die steeds te pas komt in dien 'n jurk vermaakt öf gere pareerd moet worden, wat ook nogal eens voorkomt. iwSV- Het gekleede jurkje der andere groep heeft ingehaalde ruimte aan blousedeelen en rok en is gedacht van mat-blauwe Angora, terwijl het manteltje rechts van fantasiestof is en een warme schouder pelerine heeft, die eventueel van boulstof gemaakt kan worden evenals de kraag. Als laatste noemen wij een twee-kleurige jurk bestaande uit plooirok en opgestikt glad lijfje, waarover op koude dagen een jumper gedragen kan worden. Wij gelooven niet, dat er wel één onder deel der Mode is, dat zooveel hoofdbrekens kost als het koopen van een hoed. De totaal- Indruk, die een vrouw maakt, hangt dan ook geheel af van den hoed. Bij een ge- kleeden mantel of costume zal men een overeenkomstig model dragen, terwijl een oportief ensemble een dito hoed vraagt. De herfst- en winterhoeden bieden een groot verscheidenheid, zijn soms zelfs wat grillig, doch over het algemeen kan. men. aeggen, dat er veel onder vinden zün» die jeugdig kleeden en flatteus. Wat wil men nog meer? Een ieder kiest den hoed, die bij hare persoonlijkheid past en nie mand is gedwongen een buitenissig model te dragen en dat is veel waard. De cloche modellen met eenigszins neer geslagen rond en welvende zijkanten klee den de meeste dames en het feit, dat de tol meer dan normale afmetingen aanneemt behoeft niet af te schrikken Ribslint, rech te veeren of wiekjes worden deze model len gedragen, terwijl men op de meeste hoeden ook een voile ziet, die het gelaat geheel of gedeeltelijk bedekt. Zeer nieuw zijn de strak om het gelaat gedragen voiles met afhangende lussen, die een tikje „ouderwetsch" werken, doch dit is immers de bedoeling der mode 1938/39? Enkele moderne hoeden geven wij op deze schets weer, die, zoo als men. ziet, ook ietwat ouderwetsch aandoen en herinne ren aan de modellen van een veertig jaar terug. Zij vereischen echter een hoog kap sel, dat destijds ook modern was, doch thans niet meer uit een „toet" bestaat, doch uit weelderige krullen, of opgehouden door een sierkam! Dit genre hoedjes is klein en smal, meest van fluweel gemaakt en met vleugels of geborduurd galon gegarneerd, doch, dit moeten wij er aanstonds aan toe voegen. zij staan slechts weinigen en zul len weinig ausces oogsten. (li!!.® Aardig en practisch, d.i. de eisch, die aan huiskleeding voor de morgenuren gesteld wordt. Nog vele huisvrouwen zijn van meening, dat een schort of japon-schort eigen lijk overbodig is en zij hare bezigheden wel af kunnen doen in een oude japon, want „niemand ziet haar". Juist het werk, dat zoo'n groot deel van den dag in beslag neemt vereischt kleeding, die zich hiervoor leent. In de eer ste plaats komen in aanmer king de practische huishoud- schorten van effen of ge kleurde en bedrukte wasch- stof, zooals het middelste model aangeeft en die door vrouwen van iederen leeftijd gedragen kunnen worden. Het japon-schort links is wel zeer geschikt voor jonge huisvrouwtjes en gedacht van gebloemd cretonne met ef fen randen. Het kan de ja pon, de naam zegt het al vervangen en wordt met een split tot de taille, dat met knoopen sluit, gesloten. Rechts een eenvoudig mo del schort, dat de rok geheel bedekt en gedeeltelijk ook het bovendeel. Biezen in af stekende kleur langs boven en zijkanten. De laatste houden het schort om den hals op. Centante betaling voorkomt zorgen „Geld heb ik niet meer", zeide een on zer vriendinnen, met wie wij tezamen en kele huishoudelijke inkoopen deden. „Ik laat mijn leveranciers alles op maand boekjes leveren". „Waarom doe je dat?" was onze vraag. „Je moet toch alles betalen, wat je noo dig hebt, het lijkt ons niet prettig deze methode te volgen". „Och, ik heb mij daar nu eenmaal op ingesteld en wanneer ik de eerste dagen van de maand de opgetelde boekjes van slager, kruidenier, bakker, melkboer en groentenman voldoe, blijft er maar een schijntje van m'n huishoudgeld over. Meestal heb ik. ongeveer de tiende van de maand nagenoeg geen contanten meer!" Hoevel vrouwen, ook zij, wier man een vast inkomen heeft, handelen op deze wijze. Zij nemen tenslotte het op de maand koopen het borgen als iets vanzelfsprekend op, als iets wat haar een tweede gewoonte geworden is. Meenen deze vrouwen, dat zij het be lang van haar huishouding dienen? Reali- seeren zij zich tevens niet, dat haar leve rancier, die geenszins kapitaalkrachtig is, soms groote moeite heeft, door gebrek aan contanten, het hoofd boven water te houden? Zeker, de concurrentiestrijd noodzaakt de leverancier wel eens, de betaling zij ner klanten zoo gemakkelijk mogelijk te maken, doch voor hem èn voor de klant brengt het moeilijkheden. Het gaat voor de borgende huisvrou wen zoo gemakkelijk, zij schrijven op haar boekje wat noodig of niet strikt noodig is en de levensmiddelen worden haar thuisbezorgd. Bedenken al deze huis vrouwen, die de methode van „op de maand koopen" volgen, echter nimmer, welk een groot gevaar hierin schuilt? Men verliest uit het oog, wat men zich wel en wat niet veroorloven kan en be stelt zoo gauw meer dan men noodig heeft en dan het huishoudgeld toelaat. Bemerkt men meestal niet met een zeke ren schrik, dat de eindbedragen hooger zijn, dan men gedacht heeft? Betaald moet er worden en daarom is het niet te ver wonderen, dat het borg-systeem zoovele huisvrouwen zorgen brengt. Zij binden zich tevens aan de leveran ciers, komen er niet toe, te klagen over minder goede kwaliteit of schraal ge wicht, want het is immers een zekere goedheid, dit de man borgt? Borgen brengt zorgen, doch iedere huis vrouw kan aan deze zoggen ontkomen, indien haar huishouding op een^ gezonde basis d.i. op contante betaling is ingesteld. Een vaste wil zal de achteropgeraakte huisvrouw er toe brengen om door zui nigheid en overleg hare uitgaven te be perken gedurende meerdere maanden, wellicht zelfs een jaar om zoodoende het totaal bedrag der maandrekeningen over te kunnen sparen. Bevrijd van de „zorgen door borgen", zal zij op veel aangenamer wijze haar huishoudelijke plichten vervullen dan voorheen en tevens doordrongen zijn van het nut van sparen. Wanneer zijden japonnen of onderjurken te droog zijn om te strijken, houdt men ze even boven de stoom van een ketel, ze zul len dan vochtig genoeg zijn. Indien men een vetvlek op een japon maakt, bedekt men deze onmiddellijk met een laagje talkpoeder, dat men er een uur op laat inwerken, daarna uitschudden en borstelen. In de meeste gevallen zal men succes hebben. ZUINIG MET GASI Bijna iedere huisvrouw zal gaarne niet^ meer geld uitgeven dan noodig is en zelf wegen trachten te vinden om te bezuini gen. Een van de dingen, waarop inderdaad door velen bespaard kan worden, is da gasrekening en wel door het z.g. stapelt koken. Het laatste brengt tevens een groo+,e ver eenvoudiging van werk en besparilig van tijd, terwijl veel meer waardevolle be- standdeelen bewaard blijven. Kans op aan branden der spijzen is gering, zoodat het schoonmaken van den bodem der pan nen niet veel werk vraagt. Men kookt de spijzen even voor, daar na neemt men de deksel van de pan en zet er onmiddellijk een tweede op, waarvan de inhoud eveneens eenige oogenblikken door gekookt heeft, zoo noodig volgt hier op nog een derde pan. Het gas wordt laag gedraaid en de inhoud van de eerstepan blijft zachtjes doorkoken, terwijl de op stijgende stoom, die niet ontsnappen kan/ doch omhoog stijgt, de inhoud van de vol gende pan zachtjes aan de kook houdt.' Men moet de verschillende gerechten met overleg weten te plaatsen, d.w.z. dat men diè, welke langeren kookduur vereischen onderaan plaatst, hierop komen de aan da kook gebrachte aardappelen of ander vlug gaar wordende spijzen, terwijl men in da bovenste pan b.v. vruchten, rijst, soep en dergelijke gaar kookt. Hetgeen anders op drie vlammen gaar| kookt, wordt nu op één vlam bewerkstel ligd en wat méér is, de spijzen krijgen niet meer warmte dan noodig is om hen gaar te krijgen, hetgeen tevens beteekent, dat meer vitaminen behouden blijven. Vi- taminen C. zijn zeer gevoelig voor over-^ verhitting en gaan hierdoor verloren. Wan neer men het koken op deze wijze door zet, zal men bemerken, dat de spijzen veel aromatischer zijn. Men kan rekenen, dat een maaltijd op deze wijze toebereid, on geveer één uur koken vereischt op een kleine gasvlam, die iets meer dan een hal ve kubieke meter gas vraagt. De prijzen van gas zijn plaatselijk, zoodat iedere huis vrouw zelf kan berekenen, hoeveel het ko ken van een maaltijd haar kost. De prac- tijk zal haar leeren, welk een besparing zulks op den duur geeft. 1 j Het is natuurlijk het meest practische, indien men speciale stapelpannen heeft, liefst van alluminium, die er op gemaakt zijn de stoom recht omhoog te dóen stij gen. Tot de aanschaffing hiervan kan men b.v. overgaan, indien de in gebruik zijnde pannen versleten zijn. Zoolang men ze echter niet heeft kan men inzetringen op de bestaande gebruiken, hetgeen niet zóó doeltreffend is! Men moet echter niet uit het oog verliezen, dat behalve de bespa ring van gas, die stapelpannen geven, ook' meerdere voedende bestanddeelen bewaard blijven. SUCCES-PATROON 2611. Prijs 30 cent 5 ct. voor omzetbelasting en porti. Men kan dit japonnetje, dat voor jon ge dames bestemd is, van één of twee kleuren maken. Rechts geeft het ensemble een effen^ en geruit materiaal aan, dat men als „composé" kan koopen. Aardig wer ken de zakjes met kleine geborduurde motieven, terwijl de sluiting met een lan ge rij knoopen plaats vindt. Rechts een deux pièces, dat b.v. van een fantasiestof of een zeer klein ruitje, aardig zal kleeden en groepjes knoopjes heeft. Driebaans rok met opgestikte na den vóór. Patronen in de maten 38, 40 en 42. Ben. stof 3 M. van 1.30 M. JAPON VOOR GEZETTE FIGUREN. Sucespatroon 3414. Prijs 30 cent 5 ct. voor omzetbelasting en porti. Gekleurde middagjapon voor gezette figuren, die bij voorkeur van zwart ve lours chiffon of van dunne wollen stof gemaakt zal worden. Een model met door- loopende banen is wel het meest afklee- dend, evenals de hals in V-vorm met soits toeloopend shawlkraagje. Langs de mid- denbanen is aan beide kanten eenige in-* gehaalde ruimte. Patronen in de maten 40, 42, 44, 46, 48^ 50 en 52. Ben. stof voor maat 46 met lange mou-( wen pl.m. 3.25 van 130 c.m. en 5 M. valt 0.90 c.M. BON VOOR GOEDKOOPE PATRONEN. Op te zenden aan „Het Practisch Mode blad", Postbus 36, Den Haag, giro 203203, NAAM STRAAT PLAATS Patroon No. Maat vjk Hierbij ingesloten t aan postzegels. Indien u tevens het laatste nummer van Het Practisch Modeblad" wenscht te ont-( vangen gelieve u 10 cent extra in te slui ten. (Postzegels liefst van l'A, 3, 5, J[0_.Os 12 3^ cent, niet van 6 cent)-1

Soester Courant | 1938 | | pagina 6