PORTRET DE INTERNATIONALE" J5SJAND DEZE WEEK IN NEDERLAND VAN DE WEEK Dezer dagen herdenkt de wereld het feit, dat het een maand geleden is, dat te München het accoord tus- schen de vier groote Europeesche mogendheden gesloten werd. In deze dertig dagen hebben zich in de in ternationale betrekkingen groote ver anderingen voltrokken, waarvan de consequenties intusschen nog niet geheel te overzien zijn. Een maand na München is in de eerste plaats het Duitsch-Tsjechische vraagstuk principieel opgelost, terwijl Praag ook met Warschau tot een vegeling gekomen is. De meenings verschillen tusschen Tsjecho- Slowakije en zijn zuidelijken buurman, het koninkrijk Hongarije, konden daarentegen ook in de afgeloopen week nog niet op be vredigende wijze uit de wereld geholpen worden. Teneinde raad heeft Praag zich daarop tot Berlijn en Rome gericht met het verzoek aan de Duitsche en Italiaan- sche regeering in het geschil als scheids gerecht te willen optreden. Dit beroep van de Praagsche regeering herinnert overigens Europa aan den overheerschenden invloed, dien de mogendheden van de spil Berlijn- Rome na het accoord van München in Mid den- en Zuid-Oost-Europa gekregen heb ben. Berlijn en Rome hebben op het ver zoek van Praag instemmend geantwoord en aldus is men te Ween en samengekomen om de zaak te regelen. Toenadering der groote mogendheden. De reis van den Duitschen minister van buitenlandsche zaken Von Ribbentrop naar Rome vond in dit verband J* tionale pers de grootste aanda»^. Rome en Berlijn nog eens overleg plegen, kan overigens met het oog op de vele sinds het accoord van München op gedoken problemen geen verwondering baren. Deze problemen beperken zich geenszins tot Zuid-Oost-Europa. De vraag stukken der Duitsche koloniale aanspra ken, van het bewapeningspeil, van de voortzetting der in München ingeleide toe nadering tusschen de democratische en autoritaire groote mogendheden hebben in de laatste weken veel aan beteekenis ge wonnen. Juist in de laatste dagen en in verband met de verandering in de leiding van de Fransche ambassade, de verleening van het Grootkruis aan den scheidenden Frangois Poncet, Eijn in het bijzonder in Frankrijk de mogelijkheden van een Fransch-Duitsche toenadering ijverig over wogen. Zooals op het congres der radicaal socialisten te Marseille duidelijk gebleken is, wil Frankrijk niet slechts in zijn bin- nenlandsche, maar ook in zijn buitenland sche politiek nieuwe wegen bewandelen. Op dit congres hebben vooral de commu nisten harde woorden moeten hooren over hun houding tijdens en na de Europeesche crisisdagen. Ook de plannen van Chamberlain, die zoo juist zijn kabinet aan een vrij onbe langrijke reconstructie onderwierp, even als overigens zijn Fransche collega Dala- dier, om de in München begonnen ge sprekken met Duitschland voort te zetten en in het Engelsche Lagerhuis de inwer kingtreding van de Britsch-Italiaansche overeenkomst te verkondigen, vermeerde- Een foto van den enormen brand aan de Cannebière te Marseille, waarbij zoovele slachtoffers waren te betreuren. ren het aantal acute internationale proble men aanzienlijk. Het Memelvraagstuk. In een acuut stadium zijn ook de be trekkingen tusschen Lithauen en het Memelgebied getreden. De ontbieding van een groot aantal Lithausche gezanten naar kjwno getuigde van de bedoeling van staat, de buitenlandsche politiek te kingen iaarblijkelijk wil men de betrek- daartoe ook rjuitschland verbeteren en den staat, waan^ bescherming van zoo sterk gekant h&«^ Memeilanders zich stellen en zelfs aan het JVi^uiten werking nomie geven. Men mag hoplied auto maatregelen er toe zullen strekken* deze dezen hoek van Europa de zoozeer noouia rust te scheppen. De oorlog in het Verre Oosten. De ontwikkeling op het oorlogstooneel in het Verre Oosten voltrekt zich wel in een razend tempo. Kanton bevindt zich thans geheel onder controle van de Japan ners en de tegenstand van Zuid-China is daardoor reeds voor een groot deel ge broken. Ook is Hankou, het hoofdkwartier van maarschalk Tsjiang Kai-sjek, thans geheel in de macht van de Jappen. In beide steden woeden nog steeds vernie lende branden. Desondanks zijn de vele geruchten, die van een op handen zijnden vrede spraken, niet juist gebleken. China blijft zijn tegenstand voortzetten. In wel ken omvang het daartoe nog in de toe komst in staat zal zijn, blijft af te wach ten. Tsjiang Kai-sjek is voor de uitrusting van zijn leger met wapens, munitie enz. thans enkel en alleen op de wegen naar Fransch Indo-China (ongeveer 1500 km lang) en naar de Sovjet-Unie (ongeveer 3000 km lang) aangewezen. Gelukt het hem intusschen het verzet tegen de Japan ners nogmaals met meer of minder succes te organiseeren, dan zal dit als zijn groot ste prestatie in geheel zijn politieke en militaire loopbaan moeten worden aan gemerkt. BERNARD SHAW HOUDT NIET VAN ONGEPASTE GRAPJES. De eerste film van Bernard Shaw, naar zijn stuk „Caesar en Cleopatra" zal bin nenkort worden gedraaid. Naar aanleiding hiervan gaven de makers van deze rolprent een soireé, waarop ook de Iersche dichter was genoodigd. Nu houdt Shaw niet van dergelijke avonden, maar ditmaal behoorde hij toch onder de aanwezigen. Onder het publiek bevond zich een dame, die bekend staat als een hartstochtelijk autogrammen- verzamelaarster. Zij bad en smeekte den dichter om een handteekening, doch deze zeide dat zij den volgenden dag maar aan zijn huis moest komen, om de handteeke ning te halen. De dame, blij als een kind, ging den volgenden dag naar de woning van Shaw en kreeg haar zin. „Waar wenscht U de aanteekening?" vroeg Shaw. Waarop de dame lachend antwoordde „Het liefst onder een van Uw cheques". Blijkbaar viel dit grapje niet in goede aarde, want toen de dame, weer buiten gekomen, het velletje papier bekeek, las zij onderaan„Om mij van Mrs. X. te be vrijden, die mij bij mijn werk stoort. G. B. S." Een nieuw luchtvaartlaboratorium. Niets dat een sneller ontwikkeling heeft doorgemaakt dan de luchtvaart en het kost wei eens moeite, alle instellingen, welke bij de luchtvaart betrokken zijn, met dezen snellen groei gelijken tred te doen houden. Zoo heeft de stichting „Nationaal Luchtvaartlaboratorium", de officieele controle-instantie voor al het door ons land gebruikte luchtvaartmateriaal, reeds thans nijpend gebrek aan ruimte voor haar zich steeds uitbreidend werk. Samenwer king tusschen Rijk en particulieren heeft het nu echter mogelijk gemaakt, deze be langrijke instelling binnenkort een haar waardig gebouw te verschaffen. Het nieuwe Luchtvaartlaboratorium, een ruim, modern gebouw, ontworpen geheel in overeenstemming met de eischen van het bedrijf, zal verrijzen op een van Den Haag, Utrecht en Soesterberg uit gemakkelijk te bereiken terrein aan den Sloterweg vlak bij Schiphol. Het zal bestaan uit een hoofd gebouw, dat directie-, administratie- en vergaderlokalen benevens laboratoria en werkplaatsen zal bevatten en een vertikaal daarop staand bijgebouw, waar twee wind tunnels zullen worden ondergebracht. Wanneer zich geen onverwachte tegen slagen voordoen, zal het nieuwe gebouw reeds begin 1940 in gebruik genomen kun nen worden. Nieuwe slag voor den kaasexport. Na de moeilijkheden, die België den Nederlandschen invoer van zuivelproduc ten in den weg legde, wordt onze zuivel- export thans door een nieuwen tegenslag bedreigd. Ditmaal komen de moeilijkheden van de overzijde van den Oceaan. Met in gang van 19 November zullen namelijk in de Vereenigde Staten van Amerika op ver schillende zuivel- en melkproducten van Nederlandschen oorsprong compenseeren- de invoerrechten worden geheven. Nu was onze zuivelexport naar Amerika tot voor kort niet bijzonder belangrijk, doch in den laatsten tijd is vooral de uitvoer van kaas niet onaanzienlijk toegenomen. De maat regel der Amerikaansche regeering is dan ook speciaal voor de Nederlandsche kaas- LUCHTEXPRES ENGELAND— BRITSCH INDIË. Reeds volgend jaar zal Engeland een luchtexpresdienst op Britsch- indië openen. Voor dit doel hebben de lmperial Airways drie groote passagiersvliegtuigen besteld. De machines hebben een vliegbereik van 4800 km en kunnen naast 18 passagiers een belangrijke lading post vervoeren. Zij zullen een ge middelde snelheid van 400 km per uur kunnen maken. Met deze ma chines zal het mogelijk zijn, in 9 uur zonder tusschenlanding van Croy- don naar Alexandrië te vliegen. De vlucht naar Indië (Karachi) zal 23 uur vereischen, met inbegrip van twee tusschenlandingen en het door de vlucht in Oostelijke richting ver oorzaakte tijdverlies van 5 uur. exporteurs een gevoelige slag. Na het slui ten van het handelsverdrag van 20 De cember 1935 tusschen ons land en de Ver. Staten waren de vooruitzichten voor den kaasexport naar Amerika juist beter ge worden en inderdaad had de verlaging der invoerrechten aanvankelijk vergrooting van dezen uitvoer ten gevolge. Inmiddels is echter de kaasproductie in de Ver. Staten zelf ook vergroot, zoodat er minder behoefte aan buitenlandsche kaas bestond dan vroeger. Als gevolg hiervan daalden eerst de prijzen, tot het er nu van ge komen is, dat de Nederlandsche invoer ten behoeve van het Amerikaansche pro duct wordt belemmerd. Wilde-bussenwee. Ook de weg der exploitanten van zgn. wilde autobusdiensten gaat niet over rozen. Velen hunner is door rechterlijk vonnis de uitoefening van hun bedrijf reeds onmogelijk gemaakt en tal van an deren hangt dit lot nog boven het hoofd. Zooals men weet, onderhouden deze onder nemers hun diensten zonder in het bezit te zijn van eenige vergunning, hetgeen in strijd is met art. 2 van het Reglement Autovervoer Personen (R.A.P.). Juridisch blijkt de onrechtmatigheid van de handel wijze dezer autobusondernemers echter niet vast te staan, want terwijl sommige rechters, o.a. de president van de Amster- damsche rechtbank, de ondernemers in het ongelijk stelden, heeft de president van de Haagsche rechtbank den eisch der Spoor wegen tot stopzetting van eenige diensten niet ontvankelijk verklaard. Deze uit spraak heeft begrijpelijkerwijs in de krin gen der gedwarsboomde ondernemers groote vreugde gewekt, te meer daar juist even tevoren de Minister van Justitie zich als een tegenstander van de w^lde bussen had doen kennen. In een omzendbrief heeft deze minister namelijk de politie van de verschillende plaatsen, waar autobus ondernemers zijn gevonnist, gelast er zorg voor te dragen, dat deze vonnissen ook worden nageleefd. Dit heeft ertoe geleid, dat de politie krachtig tegen de onder nemers is opgetreden en verscheidene bus sen heeft belet te vertrekken. De werk gevers en werknemers in deze autobus bedrijven zitten intusschen ook niet stil. Door beide groepen werden comité's ge vormd, vergaderingen belegd, audiënties bij den minister aangevraagd en een cam pagne op touw gezet, om ook het publiek gelegenheid te geven zijn oordeel in deze kwestie uit te spreken. Of deze actie veel resultaat zal hebben, lijkt wel eenigszins twijfelachtig, want het ziet er meer naar uit, of de autobus-exploitanten voor een hopelooze zaak vechten, nu reeds verschei den veroordeelingen zijn gevallen. Overi gens komt deze heele, felle strijd in een wel eenigszins zonderling licht te staan, als men bedenkt, dat het Reglement Auto vervoer Personen per 15 Februari a.s. af loopt en dat dan omstreeks dien datum een nieuwe wet in werking zal treden, welke het exploiteeren van autobusdien sten van een vergunning afhankelijk zal maken, zoodat dan tientallen ondernemin gen op dit gebied zullen moeten verdwij nen. Verzwaring en verlichting van belastingdruk. In de Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag van de Tweede Kamer inzake de Rijksbegrooting voor 1939 heeft de regeering haar nieuwe maatregelen op belastinggebied nog eens verdedigd. Zooals men weet, zullen hoofdzakelijk ter dek king van het tekort ontstaan door de bij zondere uitgaven ten behoeve van de de fensie en ter bestrijding van de werkloos heid, nieuwe belastingen worden ingevoerd, namelijk een inkomsten- en winstbelas ting, die een aanmerkelijke verzwaring van den belastingdruk op ons volk betee- kenen. Juist daarom heeft de regeering er naar gestreefd, anderzijds bestaande on rechtvaardigheden in de verdeeling van dien druk op te heffen. Zoo zullen behalve de reeds vroeger genoemde nog eenige nieuwe verlagingen worden ingevoerd. O.m. zal de zoutaccijns worden afgeschaft, zullen varkensvleesch, paardenvleesch e.d. van omzetbelasting worden vrijgesteld, de omzetbelasting op thee en benzine worden verlaagd en de grondslag dienstboden in de personeele belasting worden herzien in dien zin, dat,één dienstbode steeds vrij zal zijn. Verder overweegt de regeering om ter stimuleering van het bedrijfsleven geen personeele belasting meer te heffen van winkels, hotels, café's en resaurants, bil jarten en pleiziervaartuigen en de perso neele belasting voor motorrijtuigen aan zienlijk te verlagen. Ook wordt nog ge dacht aan verlaging van den accijs op bier en gedistilleerd. Al wordt dus over het ge heel genomen de belastingschroef weer vaster aangedraaid, toch toont de regee ring nog wel zooveel mededoogen met den gekwelden belastingbetaler, dat hem op punten waar de druk al te pijnlijk is, eenige verlichting wordt geschonken. Een nieuw lichaam tot bestrijding der werkloosheid. De bestrijding der werkloosheid is naast de verbetering der landsverdediging nog altijd hèt groote probleem, dat onze regee ring bezighoudt. Het ministerie van So ciale Zaken heeft nu een nieuw plan voor werkverschaffing doen uitwerken. Het is van de hand van ir. J. Th. Westhoff, rijks inspecteur voor de werkverschaffing te Zwolle en houdt in de stichting van een nieuw bedrijf, de Maatschappij tot Bevor dering en Uitvoering van Werken, dat ge heel als particuliere onderneming zal kun nen optreden en zich uitsluitend zal laten leiden door het doel, zooveel mogelijk werkloozen aan het werk te zetten. Als ob jecten voor deze werkverschaffing komen volgens den ontwerper van dit plan aller eerst grondwerken in aanmerking, omdat deze gelegenheid geven, veel arbeiders aan te stellen, terwijl er weinig materiaal kosten bijkomen. Op deze wijze denkt ir. Westhoff niet minder dan 85.000 ha te kunnen bewerken. Verder zijn in de plan nen opgenomen het aanleggen en verbete ren van wegen enz. en ten slotte nog als derde categorie de luxe werken, zooals wandelwegen, zwembassins, sportvelden enz. ITALIAANSCH INGENIEUR WIL 12000 M. DIEP DUIKEN. De jonge Italiaansche ingenieur Galeazzi uit Spezia heeft een duikerkogel gecon strueerd, met behulp waarvan hij het mogelijk acht tot 12.000 meter diepte af te dalen. De kogel bestaat uit een cabine met een doorsnede van anderhalven meter. Verder heeft de Italiaan een tweeden kogel geconstrueerd, die een doorsnede van 9 m heeft. Deze tweede kogel is met olie ge vuld, zoodat nadat de eerste kogel in de zee is geworpen, een zekere ijzerballast kan worden weggevoerd. DE PACHTWET IN WERKING GETREDEN. Op 1 November Is een nieuwe, belang rijke wet in werking getreden, namelijk de Pachtwet. Voor den niet-deskundige op juridisch gebied en op het terrein van het pacht- recht is het echter uiteraard niet gemak kelijk, den weg te vinden in den doolhof van wetsartikelen, welke ten overvloede in den regel zijn vervat in een stijl, die het lezen en begrijpen voor den buiten staander niet gemakkelijker maakt. Wij prijzen ons daarom gelukkig, dat wij Mr. Ph. de Vries, advocaat en procureur te 's-Gravenhage, bereid vonden, ons van voorlichting te dienen. Op den voorgrond sta", aldus Mr. de Vries „dat vele bepalingen van de Pacht- xat een dwingend karakter hebben, d.w.z. lijké~v de pachtcontracten van de wette- Wanneeri'Qg niet mag worden afgeweken, dan is bedotfiesondanks töch geschied geener waarde. Kontwijking van nul en contract bepalingen vofè? ^us !n f P? met de dwingende wetsÜA£vs^riJ(^ geldt niet de contractueele, docRg.en' r, lijke regeling. wette- Alle pachtcontracten moeten schriftelijK worden aangegaan. Binnen acht dagen is men verplicht, deze contracten te zenden aan de Pachtkamer van het Kantongerecht, binnen .welks rechtsgebied het gepachte land ligt. De Pachtkamer zal dan de con tracten aan de Pachtwet toetsen. Hierop bestaat slechts één uitzondering: voor het pachten van kleine, losse stukjes land. Aan de Pachtkamer is het nu, om te be slissen, of het contract ongewijzigd in stand zal blijven. Meent de Pachtkamer, dat in het contract buitensporige bepalin gen voorkomen (bijvoorbeeld een te hooge pachtsom), dan tracht de Pachtkamer landheer en pachter tot wijziging te be wegen. Gelukt deze poging niet, dan ver klaart de Pachtkamer het contract nietig. In het algemeen loopen pachtcontracten voor een onbepaalden tijd, met een weder- zijdschen opzeggingstermijn van 18 maan den. De verpachter is echter slechts eens in de tien jaar geheel vrij, het contract op te zeggen. Gaat de landheer over tot tusschentijdsche opzegging, dan heeft de pachter het recht die opzegging aan het oordeel der Pachtkamer te onderwerpen. Deze beslist, of de opzegging al dan niet gehandhaafd blijft, m.a.w. of de pachter op het land kan blijven zitten, dan wel of hij het zal moeten verlaten. In het laatste geval kent de Pachtkamer den pachter echter een schadeloosstelling toe. Verhooging of verlaging der pachtsom tijdens den duur van het pachtcontract is, volgens de nieuwe Pachtwet, mogelijk. Verlaging geschiedt indien de opbrengst van het land, door buitengewone omstan digheden, in eenig jaar belangrijk lager is geweest dan men kon verwachten. Ver hooging vindt plaats wanneer de verpach ter, door bijzondere werken van de over heid, op zwaardere lasten is komen te zitten dan men kon voorzien. Verlaging of verhooging voor komende pachtjaren kan evenzeer geschieden, wanneer gewij zigde omstandigheden, naar goede trouw, dit gebieden. Heeft de pachter van het land verbete ringen aangebracht en zijn die verbete ringen door den verpachter goedgekeurd, of' door de Pachtkamer gesanctionneerd, dan heeft de pachter, bij het verlaten van het land, aanspraak op een vergoeding. JOACHEV1 VON RIBBENTROP. Na net bezoek, dat Joachim von Ribbentrop, Duitschlands minister van buitenlandsche zaken, zoo juist aan Mussolini heeft gebracht, hebben Duitschland en Italië zich bereid ver klaard, in het Tsjechoslowaaksch- Hongaarsche geschil als scheidsrech ters op te treden. Wanneer men weet, dat de Italiaansche en Duit sche opvattingen omtrent een oplos sing van dit probleem niet geheel met elkaar overeenstemden, is dit resultaat voor den nog jongen Duit schen minister ongetwijfeld een suc ces te noemen. Ribbentrop werd op 30 April 1893 als zoon van een officier ge boren. In den wereldoorlog diende hij als officier bij een huzarenregiment. Na den oorlog was hij koopman en reisde veel in het buitenland, waar hij uitstekende relaties aanknoopte. In 1920^trouwde hij met Anna Henkei van de bekende wijnfirma. In 1925 werd hij door een adellijk familielid geadopteerd en sindsdien heet hij Von Ribbentrop. Van Hitier is hij steeds een bij zonder vertrouweling geweest. De Duitsche rijkskanselier stuurde hem op vele bijzondere missies uit. Be kend is, dat hij als ambassadeur in bijzondere missie het Britsch-Duit- sche vlootverdrag en het anti-Kom internpact met Japan afsloot. Na nog eenigen tijd als ambassa deur te Londen te zijn werkzaam geweest, werd hij tenslotte door Hit- Ier aan het hoofd van het ministerie van buitenlandsche zaken geroepen. Kortom, men ziet hieruitdie met de nieuwe Pachtwet te maken hebben, vooral de verpachters en pachters, zullen dus in hun eigen belang goed doen met terdege kennis te nemen van deze nieuwe, thans in werking getreden wet." Aldus Mr. de Vries, naar wien w(j hier boven reeds verwezen. HET BRITSCHE KOLONIALE RIJK. Nu het koloniale vraagstuk in het mid delpunt der belangstelling staat, valt de aandacht natuurlijk in het bijzonder op het Britsche wereldrijk, dat als de groot ste mandaathouder het sterkst bij deze kwestie betrokken is. Onmiddellijk kan in tusschen reeds vastgesteld worden, dat een eventueele teruggave der oude Duit sche koloniën voor het enorme Britsche empire geen gevoelig verlies zou beteeke- nen. Het Britsche empire met Egypte toch beslaat een oppervlakte van niet minder dan 35.597.000 vierkante kilometer, of 27 van het totale oppervlak van de wereld. Daarbij vallen de oude Duitsche koloniën, voor zoover deze zich in direct of indirect Britsch bezit bevinden, wel haast in het niet. Intusschen moet er hiei op gewezen worden, dat Londen geen zeg genschap heeft over de mandaatsgebieden, die zich in het bezit der dominions be vinden. Duitsch Zuid-West-Afrika is b.v mandaatsgebied van de Unie jn Zuid- Afrika, het vroegere Duitsche deel van Nieuw-Guinea van Australië. Op het oogenblik wint de meening veld. dat het koloniale vraagstuk openhartig besproken dient te worden door alle be trokken mogendheden, d.w.z. door de hou ders van mandaten en Duitschland. Wan neer dergeijke besprekingen zullen plaats vinden, staat overigens nog niet vast, maar dat men zich ernstig met dit plan bezig houdt, blijkt wel uit het bezoek, dat de Zuid-Afrikaansche minister Pirow aar Londen brengt. DE DIONNE-KINDEREN MOGEN NIET NAAR TOONEEL! Tijdens een interview, dat een Engelsch journalist met Dr, Dafoe, de verzorger van de beroemde Dionne-vijflingen had, zeide de dokter, dat de kleine meisjes nooit op het tooneel zouden verschijnen. Hij sprak de hoop uit, dat de kinderen eenmaal zou den trouwen en een gelukkig huwelijks leven mochten leiden. Maar wat de meisjes zelf zullen willen worden, het tooneel hoopt hun dokter verre van haar te hou den. Dr. Dafoe verbleef te Chicago, om het verloop van een proces te volgen, waarbij men hem voor meer dan een mil- lioen dollar schadevergoeding aansprake lijk stelde. De ouders der kinderen waren dit proces tegen den dokter begonnen, om dat deze laatste had geweigerd de klein tjes af te staan voor een.... tentoonstel ling, ofschoon de vader der kinderen reeds een contract had geteekend voor deze vrij zonderlinge expositie. De vader beweerde nu dat Dr. Dafoe hem een millioen dollar te kort had gedaan en deze som eischte hij nu van den dokter. Dr. Dafoe is echter door het gerecht in het gelijk gesteld. Papa Dionne had bovendien nog de kosten van het geding te betalen. WAT ENGELAND VERDANST I Engeland verdanst elk seizoen meer dan 90 millioen pond sterling (circa 810 millioen gulden). Een vertegenwoordiger van de vereeniging van Engelsche dans- leeraren is op grond van de volgende be rekening tot dit bedrag gekomen: 40 van de Engelsche bevolking is „middel matig" danslustig, waaronder deze statis ticus verstaat, dat dit percentage van het Engelsche volk minstens een maal in de week een dansgelegenheid bezoekt. Dit is zeker geen gering deel; en nog sterker spreekt het, als men bedenkt, dat 40 18 millioen Engelschen zijn, die volgens de berekening van den dansleeraar iede^en winter vijf pond per hoofd uit geven. In deze vijf pond is nog niet be grepen, wat aan trams, autobussen en spoor wordt uitgegeven, evenmin als de bedragen, die de danslustigen aan tabak, sigaren en sigaretten besteden. Overigens meent deze dansleeraar te heb ben geconstateerd, dat de uitgaven ieder seizoen afhankelijk zijn van het tempera ment van den nieuwsten seizoendans. Hij verwacht dan ook, dat de modedans van dit seizoen, de „Lambeth Walk", het wijn-, bier- en whiskyvêrbruik aanzienlijk zal doen toenemen. EEN LAND MET 800 TALEN. Op een onlangs te Kaapstad gehouden bijeenkomst deelde een der sprekers mede, dat alleen reeds in Zuid-Afrika 800 ver schillende talen worden gesproken. De bijbel, zoo verklaarde de spreker, een theoloog, is om deze redenen in Zuid- Afrika in 218 talen verschenen. En nog steeds is men in Afrika bezig met de ver taling van de H. Schrift in verschillende dialecten, waardoor steeds meer menschen in staat worden gesteld den Bijbel te lezen.

Soester Courant | 1938 | | pagina 4