FII: Huishoudelijke praatjes met wenkers Voor handwerkende dames De logeer-wieg Oms Patrpnenfegekje De mode denkt aan jonge en oudere dames Een overgevoelige huid S Maal pU Niet voor 3 iTE HUUR, 20 Vg a.n. landhuisj zolder m* v- tri TTe bevr- Bouw. ^Elgen Haard". HULP IN DE gevraagd, niet bi ongeveer 6 wek« 970 bureau van TE HUUR voc Zeer mooie wc gang, keuken, V* tuin, steenen sch Te bevragen Bi bureau „Eigen F Gediplom. COS beveelt zich belt maken en verma en Kinderkleedini Telefoon 2286 TE HUUR ir flinke voorkamer zicht, slaapkamei bij R.K. mensche Brieven onder dit blad Namens opdracl GEVRAAGD pi- terrein door het bureau Eigen 31, Telefoon 21 MEIS|E gevraag nmelden Boss T E HUUR eer van alle gemakk bij spoorr bus, Lenneplaan 2 Mooie BOlnTIV Prijs 115.—-. Biii bureau van dit 1 TE HUUR pr- 2 afgewerkt, bij 1 ■üi bushalte; suit keuken, 3 slaap] m- douche, zol aangek voor- er garage- Huurpri mnd- Te bevr- Haard'", Kerks DUBBELFIETS Brieven onder b jjit blad. DAGME'SJE g. uur, 13 of H letter A bureau MANDSCHOE1 ré) verloren, 01 weg. Nieuwewei pen tegen beloo Bracht LANDH centrum, suite, keuken, tuin, 3 y&..d> Bevr- E jeau ,,E'gen Ha, 'IE HUUR, r Zuid, bij hoofd garage, nabij f30-p- mnd Woningbureau Kerkstraat 31- MARKIES kc prima groot sch 175 c.M., met floed geschilderi Beetzlaan 101 PENSION gezj fonnige ruime i. Dame, tegen 8 Brieven met prij h. gezin onder 1 Spoed TE HUI trum 2 kamers, derkast. W.C., slaapkamers met prijs f 21.50 per en Woningbure Kerkstraat 31. Met pluche, moquette of andere stoffen beklcede meubels worden met groote ka merbeurten met de stofzuiger behandeld. Heeft men deze evenwel niet in zijn be zit, dan zal het noodig zijn, dat men ze van tijd Tot tijd klopt. Men neemt een in wa ter natgemaakte en goed uitgewrongen doek en legt deze over de weefsels, die geklopt worden, waardoor men het ver spreiden van stof voorkomt. Na het klop pen worden de bekleedingen geborsteld, terwijl de kleuren zeer veel opgehaald worden indien men dit doet met water, waaraan men een scheut azijn of ammo niak heeft toegevoegd. Gebeitste of met was behandelde meubels mogen niet met water afgenomen worden. Vlekken uit eiken meubelen verwijdert men door er stevig met een kurk over te wrijven en- nawrijven met een doek met witte was en terpentijnolie. Vlekken op gepolitoerde meubelen verdwijnen veelal met een mengsel van azijn, terpentijnolie en lijn- lijnolie in gelijke deelen. Goed inwrijven en met een zachte doek napolitoeren. Soms helpt het wel eens indien men bo ven vlekken op dit soort hout een warm strijkijzer houdt, zonder ze evenwel te beroeren. Plekken, die b.v. op tafels ont staan door het plaatsten van heete scha len, bestrooit men met sigarenasch, die men er op laat liggen en later met een wollen lapje uitwrijft. Eikenhouten meu belen kan men afnemen met een zeer stevig uitgewrongen zeemlap en nawrij ven met een wollen doek. Geverfde meu belen kan men met een met petroleum bevochtigd doekje afnemen en met een wollen doek nawrijven. Verder kan men voor het boenen van meubelen gebruiken: voor witte meubels: na het reinigen lijnolie; voor notenhout: 2 lepels olijfolie en 1 eetlepel roode wijn; voor eikenhout: boenwas in de ver- eischte lichte of donkere kleur; zwart gepolitoerde meubelen: als noten hout; voor alle bruin gepolitoerde meubels: 2 eetlepels olijfolie en een eetlepel ter pentijn; Leeren stoelen: lichte krassen behan delt men met schoencrême in de kleur en flink nawrijven. Stroeve plekken worden mei eiwit of witte was gewreven. Rieten tuinmeubels worden afgeborsteld met anioniak en zeepsop. Wil men ze op- bleeken, dan bestrooit men ze nog voch tig met zwavelpoeder, dat men op laat drogen en later afborstelt; doch dit doet men pas, nadat het zeepsop met een gie ter met water afgespoeld is. Het drogen van rietwerk moet steeds in de schaduw geschieden; wanneer het te vlug gaat, kraken de stoelen met de minste bewe ging. Geel geworden pianostoetsen: 2 deelen chloorkalk oplossen in 10 deelen water, zeeven en de vloeistof met een wit lapje katoen over het ivoor wrijven, daarna met een schoon lapje nawrijven. ONZE GOEDKOOPE PATRONEN. Patronen va» In deze rubriek voorko mende genummerde modellen zijn op aan vraag te verkrijgen bij „Het Practisch Mo deblad" Postbus 36, Den Haag. Postreke ning 203203. De prijs der patronen bedraagt indien niet anders staat aangegeven, 0.58. Betaling reeds vooruit, in postzegels, per giro of per postwissel. HET GAS BRAND ZOO SLECHT Alle apparaten eischeit onderhoud Naarmate de technische hulpmiddelen zich meer uitbreiden en tevens volmaakter worden, wordt het leven van de huisvrouw gemakkelijker. In vroeger jaren werd het water buiten uit een pomp gehaald, men kende gen wa terleidingen. Thans heeft men de kraan slechts om te draaien en het water stroomt in den emmer of ketel. Nog niet zoo veie tientallen jaren gele den moesten kleeden, loopers, matten met een handborstel worden gereinigd, thans doet de stofzuiger dit vlug en goed. Wij zouden ettelijke vergelijkingen kun nen maken tusschen voorheen en thans, doch we willen slechts volstaan met te be- toogen, dat oude- zoowel als moderne hulp middelen, ieder voor zich, bepaalde eischen aan onderhoud stellen. Een pomp moest regelmatig gecontroleerd worden, borstels schoongemaakt enz. Op dit gebied is de huisvrouw echter nog wel eens na latig en het gevolg is, dat het gereedschap soms wel eens dienst weigert. De schuld vaak aan de apparaten gegeven of althans aan den fabrikant, doch deze is bij de g e- bruikster te zoeken. Naarmate een apparaat ingenieuser is samengesteld, moet ook de ncodige zorg aan hetonderhoud worden besteed. Repa raties moeten dan ook bij voorkeur vak kundig worden uitgevoerd, evenals het re gelmatig schoonmaken en oliën der ap paraten. Laten wij thans electrische hulpmidde len buiten beschouwing en nemen wij eens een apparaat, dat dagelijks in gebruik is: een gasstel of gasfornuis. Men zou een voudig versteld staan, indien men wist, hoe weinig huisvrouwen regelmatig iedere week branders schoonmaken en dagelijks het stel even afnemen en nawrijven met een geolied lapje (als het tenminste een email bovenplaat heeft). Zij verwonderen er zich vaak over, dat pannen aan den onderkant aanslaan, wijten het aan slech te- doch nie aan vuile branders. Ook gasgeysers moeten van tijd tot tijd inwendig schoon gemaakt worden, wil men althans geen onnoodig hooge gasreke- n in gen betalen. Het is veel voordeeliger om twee maal per jaar alle gas- en electrische apparaten, die regelmatig in gebruik zijn door een betrouwbaren vakkundige te laten nazien en schoonmaken. Men betaalt hiervoor wel een zeker bedrag, doch dat is naar verhouding veel geringer, dan wanneer een of ander apparaat radicaal weigert, omdat het eenvoudig verwaasloosd is. Roestvlekken. Hierop laat men citroen zuur inwerken, dat met heet water afge- wasschen wordt. Het zuur tast op den duur bet linoleum aan; daarom late men het er niet te lang op blijven, terwijl de daarop volgende reiniging alle resten ervan moet wegnemen. Vervolgens wordt het linoleum op de gewone wijze gewreven. De hierbij afgebeelde teekening stelt het strijpatroon van een theemuts voor. De ware grootte van het patroon is 30 x 22 c.M. Voor de lange winteravonden zal me nigeen zoo'n aardige theemuts willen bor duren. Dit strijkpatroon is verkrijgbaar a ƒ0.25 bij Het Practisch Modeblad, Postbus 36, Den Haag, giro 203203. Bij bestelling dui delijk het nummer van dit strijkpatroon (No. 206) vermelden. Ntt06. soxajt Wanneer baby uit logeeren gaat is menig maal het groote bezwaar, dat oma of tante geen wieg meer hebben. Deze aan te schaf fen is vrij kostbaar, doch op onze schets geven wij een aardige logeerwieg, die ge maakt is van een open waschmand onge veer 85 c.M. lang. Men bekleedt de binnen kant met een laag flanel (zie links boven) waarover het cretonne komt, dat ook dienst doet voor de, met een hoofdje afgewerkte, ingehaalde breede strook. De laatste hecht men met groote steken aan den bovenkant van den mand (fig. 2 en 3). De beide hands- vaten kan men eventueel ook omwerken met reepjes van hetzelfde materiaal, doch noodig is het niet. Een matrasje wordt volgens de maat gemaakt evenals een kus sentje, beiden moeten echter niet te zacht opgevuld worden b.v. met varen. Prac tisch zal het zijn om een klein overtrokken mandje bij de hand te hebben, waarin poe der, watten, thermometer enz. berging vinden. Is men niet handig genoeg zelf dit wiegje te maken, dan bestelt men de mand bij een rietwerker en laat liem volgens deze schets bij een stoffeerder afwerken. Een goed vlekkenwater. Dit kan men n aken door in 3 L. kokend water 125 gram bleekpoeder (chloor) en eenig Glauberzout t roeren en de oplossing een nacht te laten staan. Men zeeft vervolgens de vloeistof door een doek en bewaart ze in geëtiket teerde flesschen. Dit is noodig om vergis singen te voorkomen, die noodlottig kun nen worden. Bij het gebruik heeft men twee schalen noodig, in de eene giet men wat vlekkenwater en in de andere koud water met een beetje zoutzuur. De bevlekte plaats wordt eerst in het vlekkenwater ge dompeld en licht uitgewrongen, waarna men grondig naspoelt in het water met zout zuur. Zoo noodig wordt de behandeling herhaald. Men bedenke echter, dat ge kleurde stoffen erdoor verschieten. Het is nog niet zoo lang bekend, dat ook de huid een orgaan is, dat evenals alle an dere belangrijke functies verricht. Zoo weten waarschijnlijk slechts weinigen, dat vele bontsoorten bij vrouwen met een ge voelige huid, uitslag veroorzaken. De over gevoeligheid brengt dit teweeg, zoodat nerveuse prikkelingen te gelijkertijd met geestelijke depressies optreden. Bepaalde bloemen worden door sommige menschen niet goed verdragen, o.a. de primula, een kamerpant, die bij het aan raken der bladen uitslag veroorzaakt. Ook zijn sommige menschen overgevoe lig voor somige kleurstoffen, zoo zelfs, dat zij een of ander ziektebeeld geven, waarbij men de oorzaak aanvankelijk niet vast weet te stellen. Zelfs sommige soorten kousen geven aanleiding tot het irriteeren van de huid, evenals enkele weefsels, die op de bloote huid gedragen worden. Soms kan men door het wasschen dezer materialen het euvel verhelpen. Een overgevoelige huid kan zelfs op be paalde sieraden reageeren en b.v. een bran derig gevoel geven of jeuken veroorzaken, terwijl tenslotte de voeding verandert moet worden omdat deze een of ander bevat, waarop de huid minder aangenaam reageert en b.v. netelroos veroorzaakt wordt. JONGE DAMES JURK. Succespatroon 2597. Prijs 30 cent plus 5 ct. voor porto en omz.bel. Gekleede middagjurk van wjjnroode wollen stof of fluweel gemaakt in prin- sesse model. Korte en lange mouwen, de eerste zijn echter gekleeder, terwijl de blouse mouwen en de ceintuur, alsmede de omliggende kraag meer beantwoorden aan de eischen van e endaagsche jurk. Garneering met enkele bloemen langs hals en op de mouwtjes. STRAAT PLAATS Patroon No. Maat Hierbij ingesloten aan postzegels; Indien u tevens het laatste nummer van ,Het Practisch Modeblad" wenseht te ont vangen gelieve u 10 cent extra in te slui ten. (Postzegels liefst van 1%, 3, 5, 10 of 12cent. doch niet van 6 cent). De kleeding voor jonge meisjes is, on danks ue zeer rechte lijnen ongetwijfeld vlot te noemen. Door de bakvischjes worden alle bui tensporigheden vermeden en moeten practische en aesthetische eischen een harmonisch geheel vormen. Wij noemen in dit verband de gekleede mantel (rechts) van zware kwaliteit velours de iaine, die zoo'n mooi effect geeft en waar van de wijde kraag van lamsvel is even als de opgezette zakken. Andere, meer sportieve modellen hebben geen bontgar- neering, doch een geslaagde werking ver- leenen de doorgestikte naden langs om trek, zakken, kraag en manchetten, ter wijl de ceintuur met een eenvoudige ga- laliet gesp sluit. Deze zeer gangbare lan ge, modellen kunnen door jonge meisjes bij alle gelegenheden gedragen worden, hetgeen men van de zeven achtste en drie-kwart lange mantels niet kan zeg gen. Interessant is de rug aan enkele mantels, zooals o.a. de ruit aangeeft op deze schets. De breede opgestikte pas is recht genomen, terwijl de ruit overigens in schuine richting verwerkt is, goed kleedt, de diepe, opgestikte plooi, die te vens meerdere onderwijdte geeft, zonder dat een golvende lijn ontstaat. Een kraag je van konijnenbont past zich aan de mode-eischen aan en is geheel recht. Twee aardige eenvoudige japonnetjes zijn links aangegeven. Het eerste heeft eenige blousende bovenruimte, die ge schikt is voor de vaak zéér slanke meisjes figuren. Als materiaal is effen stof geno men, die met een tweede kleur gegar neerd wordt zooals de schets aangeeft. Zijn de ceintuur en een deel der zakjes Jiiervan gemaakt. De andere japon heeft een schuin op- ioopende pas, ronde kraag en splitje met rits of knoopsluiting. De moderne mouwen zijn ruim naar den pols toe en met een smal bandje af gewerkt, terwijl de plooien van de rok uit practische overwegingen gedeeltelijk wor den opgestikt. Geheel andere eischen stelt de klee- 'fling der vrouw van middelbaren leeftijd En ouder, omdat haar figuur rondere vor men heeft. Voornamen eenvoud moet worden betracht en alles wat op zou kun nen vallen wat kleur, weefsel, tint en garneering betreft moet worden vermeden. De afkleedende lijn, die de mode ook thans weer handhaaft werkt zeer voor- deelig en biedt afwisseling genoeg om niet den indruk van éénvormigheid te maken. Elegant kleedt een mantel als rechts is aangegeven met een spits toeloo- pende kraag en smalle mouwgarneering van Persianer. De mantels en costumes geven geen sterk getailleerde, doch een even aansluitende lijn, waardoor de voor panden zeer voordeelig kleeden ten op zichte van het figuur. Het mantelcostume in het midden is iets meer getailleerd, doch vindt een goede lijnverdeeling in de opgestikte zijstukken, terwijl de smal toeloopende kraag van Indisch lam of be ver zeer goed kleedt. Links een gekleede mantel van een zware kwaliteit wollen georgette, een materiaal, dat mooi werkt en geen andere garneering vraagt dan doorgestikte bie zen en een lange rij bij de stof passende knoopen. De mode schrijft gedra peerde stofdeelen voor en ook deze eisch kan navol ging vinden voor het hier besproken type dames, mits men met overleg te werk gaat. Zeer goed leent zich voor een gekleede japon een vele malen ingehaald mid denstuk met kanten of bro- caat vest. Zwart en donkerblauw zijn kleuren, die het meest af- kleeden, doch bruin, groen en een warm, diep rood lee- nen zich evenzeer voor iets oudere dames. Het slagen hangt geheel en al af van de kleur, die in verband met de persoonlijk heid gekozen wordt. Ben. stof 3 x de hoogte van 90 c.M. Patronen voor meisjes van 1618 en 1820 jaar. BON VOOR GOEDKOOPE PATRONEN. Op te zenden aan „Het Practisch Mode* blad". Postbus 36, Den Kaag, giro 203203. NAAM EENVOUDIGE MIDDAGJAPON. Succespatroon 2507. Prijs 0.35 plus 0.05 voor porto en omz.bel. Eenvoudige middagjapon, welke zeer goed afkleedt, met aan den pas geknipte stofreepen. Ben. stof pl.m. 3 M. van 130 breed of 4 M. van 90 c.M. breed. Patronen ir maten 42, 44, 46 en 48.

Soester Courant | 1938 | | pagina 6