Ligustrum Gebr. Staal Firma J. GULDEMOND ML LatalHMI. De,, wilde'busdiensten Fen Pon lor Uven pr<P Men zegt „Droomen is bedrog" Uit de Natuur. n. nkoop J. Wolff TIMMERWERK Joh, Kaldeway M. RITZEMA STENCIL-INRICHTING „SOESTDIJK" Geen order te klein! Geen order te groot! Voor Kerstfeest „Bloemencentrale" Zadelstraat 41 Telefoon 11205 Utrecht Ossendamweg 55 G. VAN 00STER0M Handel in Granen, Meel, Pluim veevoeders, Turf strooi sel, Kunstmest, Brand stoffen enz. BESCHUIT GRATIS BESCHUIT GRATIS Bij geregeld gebruik van CHEFARO KALKPEPERMUNT: Ze dienen geen algemeen be- laog. Bezwaren van het autobustoe- In de klein eplaatsen zitten velen nog steeds te wachten op de opening van een wilden busdienst op Amsterdam, Rotterdam, Gro ningen, naar de grens enz. Maar ze wachten tevergeefs. De wilde bus-exploitanten heb ben voor hen geen boodschap; zij hebben slechts belang bij de drukke trajecten, welke hun volle bussen verzekeren- Dan pas kunnen ze goedkoop rijden, dus concurreeren. Daarmee echter is het wilde bus-systeem meteen, uit een oogpunt van algemeen belang althans, veroordeeld.. Zelfs de Amsterdammers, Rotterdammers, Hagenaars, enz., die thans wild-verheugd zijn over 't voordeel, dat de wilde bus hun in het onderling verkeer biedt, zullen op den duur bedrogen uitkomen, als de overheid de wilde diensten niet weet te temmen. Meent ge, lezer, dat dok de Spoorwegen op trajecten als AmsterdamRotterdam, Den HaagUtrecht, UtrechtGroningen of Arn hem, ArnhemMaastricht of Roosendaal, geen goedkoop ere tarieven zouden kunnen invoeren als 't er alléén om ging de diensten op ge noemde trajecten rendabel te doen zijn? Natuurlijk' Maar iemand, in Ommen, in Winschoten, in Harlingen, m Leerdam, in Schoonhoven, in Waalwijk enz. enz., moet óók wel eens op reis en omgekeerd menschen uit cle ste_ den hebben in de provincie ook hun hundels- belaragen en familierelaties. Het mooie van een maatschappij als die der Spoorwegen is juist, dat ze onder toezicht van d'e overheid niet er op uit is om haar eigen belangen te dienen door haar beste winstmogelijkheden uit te melken, maar dat ze ons, Nederlanders, gelijkelijk over dezelfde kam van dienstbe toon èn betaling scheert- Of we rijden van Amsterdam naar Rotterdam, dan wel van Om men naar Winterswijk, we betalen den zelfden prijs per tariefkilometer. Dat kan of het kan eigenlijk niet, want er zijn nog steeds tekorten doordat de opbrengst van de drukke trajecten zoo hoog is. Liet de overheid de wilde busdiensten op de drukke trajecten onverlet, dan zou dat uitloopen op een algemeeene verhooging der Spoorwegtarieven en daardoor zouden in 't bijzonder de „provinciale Nederlanders" wor den gedupeerd. Trouwens in meerdere opzichten, is de con currentie der wilde diensten een oneerlijke- Zij parasiteeren op de spoorwegen. Deze laatste moet een geweldige reserve aanhouden aan materiaal en arbeidskrachten, opdat ze deze verplichting is ze door de overheid op gelegd ook in de spitsuren van allen dag bij bijzondere drukte denken we eens aan Prinsjesdag in Den Haag en aan de „ko ninklijke" feesten in de hoofdstad den reizigersstroom kunnen aan- en afvoeren. De exploitanten van wilde bussen hebben daar niets geen zorgen aan. Zij hebben een paar bussen in bedrijf en xoomen van den reizigers- stroom zooveel af, als de businhoud dat toe laat, het lot van de 99-99 pet- der overi gen laat dezen exploitanten koud- Die rest kan immers bij het spoor terecht Denken we tenslotte eens aan de sociale voorwaarden, welke aan de concessie der der Spoorwegen zijn verbonden: behoorlijke loonen, -dienstvoorwaarden, verlof, en wacht geldregelingen enz. De Spoorwegen moeten zelfs hun eigen werkloosheidslasten dragen. over 1938 alléén reeds vorderden deze lasten een uitgave van 2 millioen- Het schijnt, dat Nederlanders een zwak voor d'e autobus hebben, ook het auto bus tourisme heeft zich ontwikkeld in een jmate, welke ver uitgaat boven die van het buitenland. In den vreemde ziet men vele Nederlandsche volgepropte autobussen rijden. liet lijkt me een eigenaardig, misschien voordeelig genoegen, maar weinig hygiënisch- We hebben een Woningwet, welke bepaalt, hoeveel kubieke meters lucht onze huiskamers moeten bevatten en hoe lioog en breed en met hoeveel vensteroppervlakte onze slaap kamer moet zijn. Probeer niet om aan zulke wet te tornen, want dan ben je „reactionnair"- Maar we kruipen met liefde en plezier met z'n dertigen of viji-en.dertigen_ in een slecht of niet geventileerde autobus en laten ons weken achtereen door vreemde landen sleuren; we eten en ademen met mekaar in deze enge ruimte, we doen er van. alles in, niet zelden maffen, we in zoo'n bus, met z'n allen, halve of heele nachten achtereen- Arriveeren deze menschenladingen in een of andere stad, dan worden per zelfde bus de voornaamste bezienswaardigheden van ach ter de adem-bewasemde, met de hand even doorzichtig gewreven raampjes „gedaan" en vóórt gaat het weer naar een andere stad, tot het etenstijd is- De menigte eet en doqt uitgelaten, daarna beoefent ze gemeenschap s- zang en drinkt bier of de goedkoope i'andwijn; ze stelt zich aan, gaat laat naar bed, staat vroeg op want men moet vérder worden gesleurd en kruipt katterig in de bussen- Door dit soort autobus-tourisme er is ook een beter soort krijgt ons volk gelei delijk een siechten naam, in het buitenland- Onlangs schreef ik een en ander over Dinant, over de prachtige natuur in de omge ving van deze stad in de Ardennen, over haar historie, haar Plaats der Martelaren, haar door burgerbloed gedrenkt en bodem- Denkt ge, dat die autobus-touristen er wat van te zien krijgen Ik was er dezen zomer een week c<n zat 's avonds op het terras van een café in het centrale punt van Dinant, 'n mooi plein, tegenover de. monumentale Maasbrug, aan den voet van de steile 115 Meter hooge rots, waar bóvenop de oude citadel ligt en aan welker voet een eveneens eeuwenoude kerk beschutting van haafr schoonheid vindt- Ik zei het reeds; Dinant heeft een rijke efa droeve, met de wreede bezoekingen van het land verbonden historie...* De Dinantois vragen er respect voor. 's Avonds werpen reflectors hun lichtbundels op de steilte van de rots ef dan klinkt daar van boven muziek. „Vers 1' Avenir"! Maar beneden, op 'n caféterras, overden- dert „Holland" alle schoonheid van klank door „eigen" melodie. Dinant is bij de Hollanders „in trek". Jawel! Dag in en dag uit, m het seizoen, worden prompt tegen den avond bussen met Hollanders op dat plein aange voerd; ze nemen er bezit van het hart van Dinant en laten zich aan de overige schoone ledematen niets gelegen liggen.. Ze eten voor goedkoope frankjes, drinken dan biertjes voor idem en doen dol en uitgelaten, dicht op hun eigen hoopje blijvende klitten. Ze zingen van „Sari Marijs", brullen van ,,d'r is geen club in bet Oosten", van „je hela, hola, houdt er den moed maar in", imiteeren onbewust met een gevoel „ejnzweidrei sssaufe'", de Dultschers van 25 jaar geleden, beginnen ejn_ delijk aan het zoo bekende „We gaan nog niet naar huis!" en besluiten prompt met een lied, dat ze thuis weinig of nooit zingen: „Wilhelmus van Nassauwe". Een of andere mijnheer slaat de maat met zijn wandelstok. De Dinantois kijken zwijgend toe, maar verbeten, 't Is hun bestaan, maar énders- Ve len nochtans uiten hun ergernis. Ik heb hier met geen woord overdreven. Avond aan avond gaat het zoo toe in Dinant, in het seizoen althans. Zou er niets tegen te doen zijn, dat benden autobustouristen nógmaals: er is óok 'n be schaafd soort autobustouristen zóó onzen goeden N ederlandschen naam vergooien in den reemde XL VI Esox, de Koning van Póel en Pias. Esox is groot geworden. Daarvoor be hoeft hij z'n vijanden geen dank te weten- Evenals hij z'n honger dikwijls heeft ge stild door soortgenooten te verorberen, zoo hebben grooter snoeken dan hij geprobeerd hem in zijn jeugdjaren tot ontbijt te ge bruiken. Toch is hij telkens aan een wis sen dood ontsnapt Nu is hij de grootste, de sterkste, de ge weldigste onder zijns gelijken. Niemand uit de visschenwereld zal het wagen hem aan te vallen. Als hij komt, neemt alles rondom de vinnen. Eén slag met z'n staart, hij schiet vooruit en al wat schubben heeft vlucht, behalve de brutale stekelbaars, die doodbedaard langs z'n geweldig bewapenden muil zwemt. Niet alleen echter naait Esox z'n prooi uit de visschenwereld, 't is bekend, dat hij voor Rana, den groenen waterkikker, een bijzondere voorliefde heeft. E>e waterrat weet zich in doodsgevaar als Esox in de buurt is; jonge eenden en wa terhoentjes zijn hem even welkom als ring slangen. Zelfs heeft men een strijd gecon stateerd tusschen hem en een slobberenden zihgzwaan, die hij greep, en, ondanks diens hevigen tegenstand zoolang met den kop on der water hield, dat het beest stikte. Esox is groot geworden. Hoeveel c-m. z'n langte wel bedraagt? Als ge te zeil gaat, op de hengelaars, die met den loophengel ge, probeerd hebben hem te verschalken, dan dan moet hij een snoek van bijna een meter zijn! Maar daarom is hij dan ook de Ko ning van poel en plas Als ge hen vraagt naar z'n vermoedelijk gewicht, dandan variëert dat tusschen de 10 en 20 kilo- Ze beweren, dat ze hem aan het snoer hebben gehad- Bij den een is t snoer gebroken, juist toen bij den bijtenden Esox wilde ophalen. Een ander houdt staan de, dat-ie Esox' geweldigen kop een oogen- blilc boven water getrokken heeft, daar dat het beest te voorzichtig had gebeten en z'n prooi weer losliet. Klaas, de visscher, meent, dat-ie Esox tus schen z'n schakelnetten bad bezet. Mensch, mensch! toen had ues moeten zien, hoe het beest tegen de schakels te keer ging! De kur ken drijvers hadden geschud, alsof er een kalf tegen bonsde' En Klaas had zich reeds verheugd, dat hij nu eindelijk, eindelijk Esox te pak ken had- Alle visschers was hij steeds te slim af geweest, maar hij, Klaas, had hem nu toch tusschen z'n netten! En toen hadden die kurken drijvers niet weer geschud Slechts heel voorzichtig be wogen ze nu hier, dan daar, alsof de snoelc beneden probeerde, waar er voor hem een doortocht was- Maar die bestond niet- Omsingeld! Toen was Klaas gaan plonsen met den polstok, om Esox in het net te drijven. En toen was 't ongeluk gebeurd- Hij had een stoot in het net gegeven; bij het terug halen had hij het net, zonder het te merken, een eindje aangetrokken en daardoor was het van den walkant verwijderd geraakt- 't Leek wel, of Esox daarop gewacht had- Een hevige roering, een halve rug boven water en de reus liet Klaas den staart zien- Verdwenen en voorgoed- Of Esox in aalfuiken verzeild raakt? O, nee, da's heelexnaal niets voor hem- Die katoenen gevangenissen kurmen ze zijnent wege cadeau krijgen Fm dan dat blinkende vischje met haken aan den staart, een snoer aan den kop, voortgetrokken door een man met een hen gel! Eenmaal heeft Esox er naar gehapt, en 't heeft hem een stukje van z'n boven lip gekost. Maar sedert is-ie geleerd- Nee,nee, op blinkervischjes behoeven ze hem niet te trakteeren^ hij weet het onderscheid tusschen levend en Laten ze andere snoeken op deze manier te grazen nemen; hij bedankt er feestelijk voor- Je geheele leven in 't water, in 't kouuf water door te brengen, zonder er den minsten last van te ondervinden, daarvoor moet Esox toch bijzonder ingericht zijn- Er zijn warmbloedige zoogdieren, div, eveneens het koude nat als hun element ue- zitten. Die zijn daarvoor ook bijzonder toe gerust- Vogels, eveneens met warm bloed, daarvan kunnen sommigen ook een heele poos op en zelfs in het water leven. Die zijn daarvoor door den Schepper alweer bijzo-der geschikt gemaakt. Zou Esox met alle andere visschen het dan niet zijn?-.. Daarvoor heeft de Schepper wel gezorgd- Esox' bloedsomloop en ademhaling zijn zoodanig ingericht, dat z'n lichaams-tempera- tuur zeer laag is, tengevolge waarvan hij koud aanvoelt- Esox' hart bestaat slechts uit twee afdee- lingen, en 't ligt vlak achter de kieuwen. De eene afdeeling ontvangt het onzuivere* bloed, perst het daarna in de voorste en deze stuwt het naar de kieuwen, waar het gezui verd moet. 't Sijpelt dan door de honderden prachtig roode kieuwplaatjes, die we kunnen zien, als we een van de kiewdekseis op lichten. Als het onzuivere bloed door 't inwendige! van die kieuwblaadjes vloeit, wordt het, door, een dun vliesje daarvan gescheiden, omspoeld! door het water, dat Esox in z'n bek neemf- en dat vandaar naar z'n kieuwen gaat- Daar heeft dan de uitwisseling plaats van( het slechte koolstofgas uit het bloed aan het water en van het zuivere zuurstofgas in in het water aan het bloed- Door die uitwisseling of verbinding ontstaat warmte- Hoe meer zuur* stof gebruikt wordt, hoe hooger temperatuur- Maar bij Esox wordt maar weinig zuurstof verbruikt. Daardoor blijft de lichaams-tempe- ratuur laag: hij voelt dus koud aan. Het gezuiverde bloed van zoogdieren, vo-« gels, kruipende en ook tweeslachtige dieren (kikkers en salamanders) keert na de zuivering steeds terug naar het hart, om vandaar met nieuwe kracht door het lichaam gestuwd te word en- Niet alzoo bij Esox, zijn gezuiverd bloed vloeit hel traag door z'n lichaam, om daatj z'n diensten te verrichten. Waarom Esox buiten het water in korten tijd zou stikken, deze puzzle mag ik u mis-, schien wel opgeven? Voorloopig stikt hij niet, maar balanceert dag uit dag in door z'n element- Hoe beter z'nl gezondheidstoestand, hoe gemakkelijker herrf dat valt- De vinnen op den rug en aan den buik helpen hem daartoe. Zoodra ziekttf intreedt, gaat hij overstag, valt op zij of op den rug. Maar Esox leeft nu tnog frank en vrij in hafc, groote meer en 't moet een kranige visscheg zijnj die hem te pakken krijgt- Donderdag f4p. 100, f35p* 1000- Fram bozen, Lloyd George (zeer groot- vruchtig) 10 st- f 0-50, p- 100 f 3 50 Kweekcrij Zaadhandel Den Blieklaan 29 Soest- 10 of op elk gebied wordt goed en billijk uitgevoerd door VELDWEG 1 i Td. »28 LEERARES BOEKHOUDEN M.0 Spoorstraat 2 - Tel. 3017 - Baars Opleiding voor praktijk en examen. Vrwdehofstr. 22 Telefoon 2 884 GOED, VLUG EG BILLIJK. vindt U bij ons eon rijke sorteering. TORENSTR. 6 TEL. 2316 GIJSBERT MA RIS Gedipl. Opticien T.O.G. Stationsweg 13 Telefoon 2842 BRILLEN vanaf f 1.75 Opticien v/h Ziekenionds Amersfoort en omstreken voor Soest. maar ik hoop niet, dat mijn droom bedrog is. Ik droomde, dat ik een HARMONIKA kreeg als mijn Kerstgeschenk. Hij was gekocht bij Ze hebben daar pracht instrumenten voor zeer billijken prijs en ik krijg er nog gratis onderricht op. Is dat even fijn. Ze hebben daar ook Banjo's, Gitaren, Ukulele's, Trommels, Mondorgels, Blok fluiten enz. enz. Ga maar eens kijken» er zal wel wat voor je bij zijn. Daaag. Gelegenheid, om de jaarlijksche rente en aflossing te voldoen, wordt gegeven gedurende de geheele maand December, iederen werkdag van 9—12 en van 1.30—5 uur, alsmede op de bekende zitdagen tot des avonds 7 tfur. (Zaterdags tot -12 uur,( Tevens kunnen vanaf 1*6 December a.s. spaarbankboekjes UITSLUITEND voor bijschrij ving der rente worden ingeleverd, v HET BESTUUR. Volvette jonge kaas 35 cent p.p. Volvette belegen kaas 40 cent p.p. Volvette oude 45 cent p.p. Edammer 40 pl. jong 30 cent p.p. Edammer 40 pl. belegen 35 cent p.p. Leidsche kaas 40 pl. jonge 35 cent p.p. Leidsche kaas oude 40 cent p.p. Pindakaas 20 cent p. pot Zwitsersche kaas, Smeerkaas, fijnste soorten jam Roomboter, Hoogland en Soester, marktprijzen. Margarine vanaf 26 cent per half p. Versche eieren vanaf 4 cent per st. Melk 12 cent pet L. Flesschenmelk 12 cent p. tl. Slagroom 20 cent per l/8 liter Koffieroom 10 cent per l/u liter Verder verkrijgbaar Joghurt en vele soorten pap en vla Aanbevelend, Ossendamweg 5 Telefoon 2298 Heuralweg 8 - Santdijk STOFFEERDERIJ MEUBELMAKERIJ MATRASSENMAKERS MEUBILEERINRICHTING Levering van tapijten en gordijnen Bergplaats voor Inboedels. Verhuizingen, Meubeltransport J FIRMA DE GRUYTER .V ertegenwoordiger H. VAN DER WEEM Van L eaoep laan 10a Soest, Teronstraat 16 - Telef. 2953 rU)K«. oquM1'0 Itokl® Kb? Vanaf heden tot en met Zaterdag 17 December BIJ EEN POND VOLVETTE GOUDSCHE KAAS 35 38 v 42 of 45 cent of PRIMA LEIDSCHE KAAS 25 38 of 42 cent EEN ROL ZAANSCHE BIJ EEN FIJNE EDAMMER KAAS 110 120 of 125 cent 2 ROL ZAANSCHE JONGE LEIDSCHE KAAS per pond 19 GOUDSCHE KAAS 40% PC'po gezonde moeders en kinderenvoor sportsenschen onontbeerlijk. Zij geeft kracht en opgewektheid, verbetert den bloedsomloop en Voorkomt vermoeidheid, vooral op middelbare en lateren leeftijd. Nederlandsch Fabrikaat Vraag Uw dokter t 0.10 per rol CALCIUM CHEFARO (geconcentreerd Kalkvoedsel) f 1.— per doos vu 200 gram netto, alleen bij Apothekers en Drogisten.. T, VAN RIJV Apothekers assistent Veskstraat 55 Soest Telefoon 2562

Soester Courant | 1938 | | pagina 3