l ONTVArtCST JULI ANALAAN 94. Telef. 2862. SOEST Uitgegeven door: RADIO-CENTRALE „SOESTDIJK' De innerlijke waarde van het Kerstfeest is ons allen, die den 25en en 2óen December bewust vieren, wel bekend. Den kinderen wordt reeds jong het „Stille Nacht, Heilige Nacht" geleerd. Als straks de lichtjes in den Kerstboom worden aangestoken en de kin deren één voor één de pakketjes van den boom mogen halen, terwijl plechtige orgelmuziek door den luidspreker klinkt, dan zal de rechte Kerst stemming ten volle gevoeld worden. Doch de geschiedenis van het Kerstfeest, „waarom en hoe" het gevierd werd in den loop der eeuwen, is die wel algemeen bekend en verbreid? Wij gelooven, dat men bij het beantwoorden dezer vraag er zich in de meeste gevallen van af zal maken met een: „De Kerstboom brandt en 't is dan gezellig thuis!". En inderdaad, laat het vooral dan toch aan huiselijkheid niet ontbreken. Mis schien, dat er dan bij den verlichten boom eens een moment zal zijn, dat een blik geworpen wordt in dien ver vervlogen tijd, toen er nog geen -«oderne techniek, zooals wij die thans kennen", bestond. Want immers, het Kerstfeest is reeds eeuwen oud en vindt zijn oorsprong in het begin onzer Christe lijke jaartelling; echter niet, zooals veelal wordt gemeend, op dag en uur als de jaartelling het aanwijst. Trouwens, dit zou alreeds hierom on mogelijk zijn, doordat de juiste geboortedatum van Christus niet met zekerheid vast te stellen is. Wél echter staat vast, dat, waar men in het Oosten „het Driekoningenland" Christus' geboorte dag gelijktijdig vierde met zijn doopfeest op den zesden Januari, in het Westen (Rome) het Kerstfeest samenviel met den dag van den winter- zonnestand, dus 25 December. Hier werd het dus gevierd als een feest van verheugenis over den terugkeer van het Licht, immers gaat op dien datum het lengen der dagen weder in. Een definitieve vaststelling van den Kerstfeestdatum vinden we echter eerst in de 4e eeuw. Het juiste jaartal wordt door de geschiedkundigen bestreden, maar zeker is, dat de 25e December als datum werd vastgesteld omstreeks het jaar 350. Hiermede liet men dus den geboortedatum van den Verlosser komen de zgn. leekenspelen, waarin op kinderlijk naïeve wijze het Kerstverhaal door de geloovigen zelf wordt uitgebeeld en de geestelijken aan het saamgestroomde publiek op het marktplein, tekst en uitleg gaven. Na afloop van deze Kerstvertooningen vereenigde men zich dan om den disch en werd de roemer vele malen geheven. Waarschijnlijk zal het „Vrede op aarde" ook toen reeds dikwijls gewold zijn aangedaan! Eerst in de zeventiende eeuw komt dan de Kerst boom in gebruik. Aanvankelijk was deze echter nog onverlicht en onversierd. Dus meer als symbool van het eeuwig groene voorjaar, reden waarom men dan ook den denneboom verkoos bóven een eike- of beukeboompje. Geschiedkundigen hebben vastgesteld, dat deze wijze van Kerstfeestviering het eerst werd aange troffen in Lotharingen en van daar uit snel ver breiding vond in de omringende landen. Overeen komstig den volksaard werd de boom daarbij versierd, zoo b.v. op de Shetlandsche eilanden met gekleurde schelpen, in Duitschland met kunstig geknipt papier en kaarsen. Eerst heel veel Icter drong deze wijze van viering tot ons land door en pas tegen het einde der achttiende eeuw begon de versierde Kerstboom hier en daar het feest nieuwen glans te geven. Sedert het begin onzer twintigste eeuw heeft de Kerstboom hier echter burgerrecht verkregen en straalt het kaarslicht in schier ieder huisgezin op blij verwachtende kindergezichten, die het feest mede vieren van Vrede en Verheugenis. Als straks het „Gloria in Excelsis" op machtige orgelmuziek, dank zij het wonder van de radio, tot in de verste uithoeken van onze aarde weer klinkt, laten we dan een oogenblik met onze ge dachten verwijlen bij de menschen die in vroeger eeuwen hebben geleefd en die verstoken waren van het genot, dat de Centrale Radio-ontvangst ons allen nü bieden kan. Zeker zal „Kerstmis 1938" dan voor U en uw familiekring in sterker mate nog de beteekenis herkrijgen, die er aan ten grondslag ligt: het „Vrede op aarde en in de menschen een welbehagen!..." samenvallen met een keerpunt in de Natuur. Dit feest van het licht was reeds vóór Christus' ge boorte bij de Germanen bekend als het zgn. Joel feest, welke benaming men nog duidelijk in den naam van het Schotsche Kerstfeest kan terug vinden: „Yuletide". En in Twente en Friesland vindt men zelfs nu nog de van ouder op ouder over geleverde sporen van vreugde-uiting bij dit feest in het zgn. „midwinterblazen" en het „St. Thomas- luiden", waarbij men dan in het laatste geval van 21 December tot en met Nieuwjaar onafgebroken de klokken, aangebracht in de „klokkenstoel" op de begraafplaats, luidt. Men verwarre ons Kerstfeest echter niet met de toenmalige feesten. Zeker, we weten, dat ook nu nog hier en daar Kerstmis gevierd wordt op een onaanvaardbare wijze Dit zijn echter uitzon deringen, die weliswaar in het begin onzer jaar telling regel waren. Als voorbeeld kunnen we hiervoor de Satur naliën, het Saturnusfeest een soort carnaval van 17-24 December in oud-Rome gevierd, noemen. Maar ook de gewijde viering heeft in den loop der jaren een groote verandering ondergaan. Toen de Kerk het feest ging vieren, kwamen aller eerst de voorstellingen der geboorte, de Kerst kribbe in den stal van Bethlehem, in zwang. Dan

Soester Courant | 1938 | | pagina 9