BHgP"- w JO&ME5 RUBRIEKrtv! Moderne huiskleeding. Ons Patroiieniioekfe Nieuwe ontwerpen voor gezette figuren JONGEMEISJES KLEEDING aMDk -jStfjf iÉs# tel Wanneer de dagen kouder worden is warme huisklee- ding gewenscht en naar ge lang van den aard van mo- dele en materiaal kan men deze zoowel 's morgens na het opstaan en bij het ver richten der verschillende be zigheden dragen als 's vonds, wanneer men zich eens aan een zalig niets doen kan overgeven. Naast de practische eischen zal echter niet uit het oog verloren mogen worden, dat zoo'n huisjapon toch ook aardig moet kleeden. Voorts blijft er nog een belangrijke viaag ter beantwoording, n.1. of zoo'n japon lang of kort zal moeten zijn. In de eerste plaats is dit een kwestie van smaak, doch ook van practische bruik baarheid, want hoe elegant een lange japon ook moge zijn, is dit niet gemakkelijk, indien men bezig is. Hechts zijn twee gekleede huisja ponnen, die zich uitstekend leenen om door herstellende zieken gedragen te worden, wanneer ze weer op zitten en bezoek ontvangen. Beide modellen zijn ook geschikt voor 's avonds, wanneer men geen bezoek verwacht en men het zich makkelijk wil maken. Afstekende, soepel vallende revers, mouwopslagen, bonte garneeringen, knoo- pen en dergelijke afwerkingen zorgen reeds voor een meer gekleeden indruk, terwijl links twee zeer practische katoen flanellen huisjaponnen zijn voor de huis vrouw, die zelf druk bezig is in de mor genuren. Ze kleeden sportief en maken toch een aardigen indruk, waartoe de ver werkte materialen ook bijdragen. De ruit b.v. is in rechte en schuine richting ver werkt en heeft een rij knoopen als slui ting, terwijl de streep hoogst eenvoudig en met een afstekende kleur gegarneerd is. Enkele practische jurken geven wij hierbij weer, alle met hooge halslijn en van wollen weefsels gemaakt. Het doel matige is, dat deze modellen geen gar neering vragen, omdat de stof zoodanig verwerkt is, dat een geslaagd geheel ver kregen wordt. Voor zéér slanke figuren werkt de lin ker flink uitstekend, die ingehaalde ruim te heeft, welke bijeen gehouden wordt door twee banden. Beide andere modellen hebben een knoopgarneering. Nieuw is de achtbaansrok in het mid den. ONZE GOEDKOOPE PATRONEN. k Patronen van in deze rubriek voorko mende genummerde modellen zijn op aan vraag te verkrygen bij „Het Practisch Mo deblad" Postbus 36, Den Haag. Postreke ning 2032Ü3. De prijs der patronen bedraagt indien niet anders staat aangegeven, 0.58. Betaling reeds vooruit, in postzegels, p^r giro of per postwissel. Weest niet bevreesd lezeres, dat de mo de ook niet aan haar gedacht heeft, die de natuur nu eenmaal niet in het geluk kig bezit heeft gesteld van een slanke lijn. Wij beginnen met 48 en eindigen met och wat doet het er eigenlijk toe, want zelfs de zeer dikke dames kunnen bare mantels en japonnen zóó kiezen, dat al te ronde vormen veel minder uitkomen. Men zal echter moeten beginnen met een goed passend corset en een bustehouder te dragen en te zorgen, dat de onderjurken onberispelijk zitten. Zonder hieraan te voldoen kan men nimmer verwachten, dat een japon goed valt en als materiaal voor onderjurken zal men liefst kunstzijde en goede kwaliteit nemen, omdat dit, evenals zijden tricot glijdt. De modellen, die onze schets aangeeft kunnen in alle maten ge maakt worden en leenen zich zelfs voor 44 en 46. Men heeft allerlei zeer voordeelig wer kende verdeelingen toegepast, die ten doel hebben het figuur langer te daen schijnen. Voorts kan men wel aansluitende, doch dimmer te nauwe japonnen dragen, waar door de vormen nog veel meer uitkomen. Mantelcostuums kunnen eveneens gedra gen worden, mits de mantel tamelijk lang valt en niet klokt. Bontgarneeringen op mantels moeten met overleg worden toegepast en liefst paar de taille toe spits toeloopen. Costu- gne en mantel, die hierneven zijn afgebeeld geven onze bedoeling duidelijk weer. Vest- toïouses kunnen gedragen worden doch toeter nog is een complet te kiezen, be staande uit japon en mantel met bont of ^'ontstof. Blouses onderbreken de lijn en juorden meestal van lichter materiaal ge kozen, terwijl donkere kleuren het voor- fleeligst werken. Wat de middagkleeding fcotreft kan men effen weefsels dragen, doch een zeer fijn .en weinig opvallend Streepje zal een prettige variatie geven. Men ziet z.g. haarstreepje, die in blauw grijs, zwart wit enz. uitgevoerd zijn en waarvan de stof in verschillende richting alleen niet horizontaal verwerkt kan Worden. Des mode geeft zeer vele costume man tels met onzichtbare sluiting en hiervoor nemen o.a. de haken en oogen weer een plaats in, terwijl men zelfs bontmantels ziet met ritssluitingen. De bontsoorten, die gekozen worden zullen bij voorkeur glad zijn evenals de bontstoffen, die steeds be tere imitaties geven. Konijnenvellen wor den inderdaad op zeer deskundige wijze bewerkt en bieden vele mogelijkheden, zijn daarenboven weinig kostbaar. Dames, die in maten boven 48 vervallen zullen zich het best in zwart of dsmker blauw kunnen kleeden, terwijl tot ]aien maat ook donkere kleuren rood, groen en bruin in aanmerking komen. Laken, ribe- line en velours de laine worden voor man tels zeer veel gebruikt, terwijl het costume weer minder zware weefsels vraagt. Japonnen als de drie weergegeven ont werpen zullen veel succes oogsten en we meenen, dat vele dames deze door hare naaister zullen laten maken of eventueel de patronen, indien men de kleeren aan huis maakt. Bruin en violet zijn geschikte kleuren voor oudere dames, evenals zwart en don kerblauw, die wel frissche kleuren of met toepassing van kant opgehaald worden en minder somber werken. De combinatie zwart-wit werkt op den duur wat eentonig en kan beter plaats ma ken voor andere kleuren, mits ze op be scheiden wijze toegepast worden. Char treuse, brique, turquois, boubons roes komen o. m. in aanmerking. De eerste der drie japonnen (links) is van wollen georgette en heeft een ge drapeerd plaston, waarvan de ingehaalde ruimte met een clips of groote broche bij een gehouden wordt. Bovenaan een spits- toeloopende kraag en vest van crêpe geor gette .verhoogde taillelijn en goede rok- verdeeling. Aardig werkt het rijtje stof- knoopjes. Als „dritte im Bunde" komt de japon met het vest en de revers, waarvan het eerste van zijden piqué is en de revers van de stof, waarvoor b.v. donkerblauwe Angora gekozen wordt. groote verscheidenheid van kleur en mo tief vindt en beide zijn onmisbaar bij de sportieve ensembles. Verschillende tinten rood en groen lee- ren zich om gekozen te worden voor voor jaarsjurken, terwijl donkerblauw met een piqué garnituur steeds aardig kleedt. De bolero verdwijnt nog niet van het too- reel en een aardig geheel krijgt men door een donkerblauw geplisseerde rok te ma ken met witte blouse en niet te korte bo lero. VERDEELING DER WERKZAAM HEDEN IN HUIS Werkplan. Meermalen is ons door huisvrouwen ge vraagd of het niet mogelijk is een werk plan of -rooster, hoe men dit noemen wil aan te geven, teneinde tot een goede ar- beidsverdeeling te komen. Wij zullen eenigszins aan dit verzoek tegemoet ko men, doch slechts zéér schematisch erv vluchtig, omdat in ieder gezin de omstan digheden weer anders zijn. Wanneer twee huisvrouwen hetzelfde te doen hebben, zal het verloop der werkzaamheden geheel anders zijn, indieil de een zéér vlug en de ander langzaam werkt .Allerlei persoon lijke factoren werken mee; vereer de eischen der gezinsleden, meubileering des kamers, indeeling van het huis enz Iedere huisvróuw kan een voorioopig rooster opmaken en hieraan zoo vaak wij zigingen in aanbrengen, totdat alles jp de klok verloopen kan. Op karton geplakt zal dit een plaatsje in de keuken kunnen vin den, opdat eventueel in geval van zie iele een tijdelijke hulp aan de hand hiervan kan werken zonder steeds te moeten vra gen. Werkplan. Gezin 2 volw. personen, 2 kinderen, schoolgaande. Woning huis- en zitkamer, 2 slaapkamers, badkamer, keuken. Hulp een x per week een dag b.v. Vrij dag. 7 uur opstaan, bedden afhalen, ontbijt tafel dekken, 8 uur ontbijten. 8% uur, ont bijttafel afruimen, ontbijt afwasschen en alles in lekbak zetten. 9uur*) huis- en slaapkamers dagelijk- sche beurt, evenals badkamer eh gangen. Kleur Huiswasch beginnen. 12 1/4 uur koffietafel in orde maken, 1 uur afwasschen, groenten en aardappelen schoonmaken. 23 uur rusten, daarna eventueel de wasch spoelen en ophangen. 5 uur koken. 6 uur middagmaal. 6 3/4 uur vatenwasschen. Dinsdagmorgen als extra beurt een der slaapkamers, 's Mid dags na het rusten boodschappen doen, naaien, of anderszins. Woensdag: Strijken en wasch nazien kousen en sokken stoppen. Donderdag een der beide woonkamers extra beurt. Vrijdags doet de werkster extra beurt, gangen, keuken, badkamer, ramen en bui tenwerk, koper poetsen e.d. Zaterdags worden hetgeen Vrijdags ge daan is vluchtig afgestoft. Verder dage- lijksche werk. Groenten en aardappelen voor Zondag schoonmaken en voor zoover noodig, een en ander gereed maken voor het middagmaal. Zaterdag zeer eenvoudig maai, zoodat na twee uur, alle bezigheden zijn. afgeloopen en de huisvrouw haar vrijen middag heeft. Steeds beginnen met het „loopende werk", d.i. de dagelijksche terugkeerende kleine beurten enz. GERUCHTEN Een gerucht behoeft volstrekt niet on waar te zijn, doch, er hangt toch steeds een geheimzinnige waas om. Het is nimmer zuivere, klare waarheid, en wordt zeer vaag behandeld. Het wordt fluisterend verteld min of meer met veel beteekend knipoogen en veel gewichtig doenerij. Het gelooft niet aan zichzelf het gerucht het fluistert en wanneer het van mond tot oor gaat, dan gebeurt het, dat twee men- schen de hoofden dichter bijeen brengen... Een gerucht heeft duizend voeten en het ijlt de wereld in, het wil gewichtig doen, zich op den voorgrond plaatsen, doch het heeft geen vleugels. Het blijft boven den grond zweven en kruipt ondanks zijn dui zend voeten, als een slang. Laten wij onze ooren en deuren sluiten opdat „geruchten" niet binnen dringen en laten wij ons slechts openstellen voor datgene, dat duide lijk, klaar en waar is! Men houdt het fleschje omgekeerd, dus met stop naar beneden enkele oogenblik- ken in warm water, waarna de stop ge makkelijk loslaat. Wanneer men dunne glasgordijnen over een roede moet schuiven na het wasschen, spaart men tijd en vergemakkelijkt tevens het werk, indien men een duim van een oude handschoen over het uiteinde hiervan schuift. GEKLEEDE BLOUSE MET ROK. Succespatroon 2808. Prijs 30 cent 5 ct. voor porto en omzetbelasting. Voor gekleed worden tegenwoordig zeer veel blouses gedragen, waarvan het ma teriaal in overeenstemming is met het doel. De rok, die lang is, wordt van fluweel of satijn gemaakt en bestaat uit 8 baantjes, die zich naar den zoom toe verbreeden. De blouse is gedacht van crêpe de Ohine of Georgette en heeft een garneering van kleine ruches. Wil men den rok voor alledag na maken, dan wordt hij langs de aangegeven lijn er kort, terwijl men de blouse van Angora of yella kan maken, doch zonder strookjes. Patronen voor 16—18 en 1820 jaar. MIDDAGJAPON. Succespatroon 2726. Prijs 0.30 0.05 voor porto en. omzetbelasting. Dit model, gemaakt van gestreepte stof, u bedoeld als middagjapon, welke met In plaats het stoppen van grootere gaten in jeager ondergoed kan men kleine stuk jes met Jijne wol op fijne naalden in tricot steek breien, die men er met den flanel steek cp bevestigd. Vuile sponzen worden grondig gereinigd^ indien men ze weekt in 1 L. water, waarin 75 gram dubbel koolzure soda is opgelost. Men laat ze 24 uur in deze vloeistof staan, speelt ze eenige malen in koud water en hangt ze daarna eenige uren buiten. Glazen stopjes van fleschjes zitten vaak zóó stevig vast, dat men ze niet kan ver wijderen. knoopen van eenvoudige uitvoering aan den. rok is gegarneerd. Afkleedende halslijn en heupen, terwijl de stof vloeiend over d® borst valt. Ben. stof 3 M. van 1.30 M. Patronen in de maten 44 t/m 50. BON VOOR GOEDKOOPE PATRONEN.' Op te zenden aan „Het Practisch Mode* blad", Postbus 36, Den. Haag, giro 203203. NAAM .«.«.o.,...,!.. STRAAT PLAATS Patroon No. Maat Hierby ingesloten aan postzegels. Indien u tevens het laatste nummer van Het Practisch Modeblad" wenseht te ont vangen gelieve u 10 cent extra in te slufc ten. (Postzegels liefst van 1 y2, 3, 5, lt of cent, doch niet van 6 cent). Wanneer dames gaan teaën of bij elkander op bezoek zijn, dan komt tien tegen één het gesprek op de Mode. Men kan feitelijk niet anders verwachten, want het is een chapiter, dat allen na aan het hart ligt. Zou het mogelijk zijn, dat vrouwen onbewogen de nieuwe herfstmodellon voorbij gaan, die in de talrijke modemagazijnen geëtaleerd zijn? Niet minder belangstellend dan de mama's zijn de dochters, die den bakvisch-leeftijd bereikt hebben en aan haar kleeding willen wij thans onze aandacht besteden. In de eerste plaats zul len ensembles, bestaande uit ef fen en ruiten stof nog steeds als modern gelden terwijl men door jonge meisjes ook lange, geruite mantels ziet dragen. We zagen een vlot model, iets klokkend naar den zoom met hoogsluitende, omgeslagen kraag en ragianbouwen; knoopsluiting tot voorbij de taille. Groote rui ten zuil er. echter meer geschikt zijn van lange, slanke meisjes; de korte figuurtjes zullen haar keus liever bepalen op effen ma tei :aal of tweed. Elousu# zijn zeer practisch evenöls ju-npers. die men in

Soester Courant | 1938 | | pagina 6