Dc tragedie van den Grooten Trek Honderd jaar Z u i d-A f r i k a Beteekenis van Dingaansdag Definitieve zege van blank op zwart Een der oude os senwagens, die de Boeren op hun Grooten Trek ge bruikt hebben. ^i vViune .boeren van Zuid Afri ka vieren feest. 16 December, Dingaansdag de dag waarop de Boeren een heilige belof te getrouw, nu sedert een eeuw het heuge lijke feit herdenken, dat zij zich ontwor stelden aan de tyrannieke overheersching van den Zoeloekoning Dingaan. Meer dan een eeuw geschiedenis, waarin veel gele den en gestreden werd, trekt als een film aar ons oog voorbij. Nederland is de negentiende eeuw inge gaan en het beschikt over een aanzienlijk koloniaal rijk. Maar de Fransche overheer- sching, ten tijde van Napoleon, maakt daar aan gedeeltelijk een einde. De Engelschen maken een dankbaar gebruik van de in terne Nederlandsche moeilijkheden en roo- ven een gedeelte van het kostbare kolonia le bezit. Daartoe behoorde ook de Kaapko lonie In 1806 werd daar de Nederlandsche generaal Janssens door de Engelschen verslagen. Wel boden de kolonisten hem steun, indien hij in het binnenland in de bergen stand zou willen houden, maar van dit aanbod kon hij geen gebruik maken, omdat het hem aan de noodige ammunitie ontbrak De Engelschen nestelden zich op dQze wiize op het gebied, dat tot dusver Hollandsch was geweest. Napoleon's ster gmg onder, maar de -Engelschen dachten er ook maar geen oogenblik over zich terug te trekken van de Kaap. In een verdrag van 1874 werd vastgesteld, dat de Kaapkolonie voortaan deel zou uitmaken van het Brit- s°he Imperium. Volgens het bekende Eneelsche recept was Nederland een ko lonie ontstolen. Vergeefsche import van En- gelsch bloed. Reeds voordat dit wreede besluit werd genomen, was overtuigend gebleken, dat de oude kolonisten voor het overgroote deel weinig ingenomen waren met het nieuwe bestuur. En inderdaad, de Engelschen de den al heel weinig om zich bemind te ma ken. Eerder had het er allen schijn van, of men in Londen ernaar streefde de sterk aan haar grond gehechte bevolking zooveel mogelijk te dwarsboomen. Enkele duizen den Engelschen en Schotten werden geïm porteerd, met de bedoeling op deze wijze het Engelsche element meer ingang te doen vinden in de Kaap. Maar wat beteekende dit aantal vreemdelingen, dat zich niet kon vermengen met de oude kolonisten. Zede lijk nog numeriek kon de Engelsche regee ring hopen op een overwicht. De rijk met kinderen gezegende Hollandsche kolonis ten behielden verre de overhand. Het ge volg was, dal men zijn toevlucht nam tot allerlei kleinzieligheden. De oude kolonis ten werden gedwongen Engelsch zilvergeld aan te nemen, terwijl hun eigen papiergeld de helft van zijn waarde verloor. Men zette de inboorlingen tegen hen op. Het moreele Andries Pretorius, de commandant- generaal van de strafexpeditie te gen den trouwe- loozen Zoeloe- vorst Dingaan. overwicht, dat de blanke in Zuid Afrika over de kleurlingen had uitgeoefend, werd systematisch ondermijnd. De gevolgen ble ven natuurlijk niet uit. De zwartjes waren sluw genoeg om hun voordeel te doen met dezen stand van zaken. Zij roofden, stalen en moordden, met de zekerheid, dat hun van de zijde van het Engelsche gouverne ment geen straf te wachten stond. De toestand verergerde van jaar tot jaar. Nauwelijks tien jaar na het verdrag van 1814 tastte de overheerscher het onver vreemdbaar recht aan, zich te bedienen van de eigen taal. Bepaald werd, dat alle verhandelingen in het Engelsch zouden moeten geschieden; op stukken gesteld in een andere taal werd eenvoudig geen acht geslagen. Een grove aanmatiging wanneer men bedenkt, dat nog geen tiende deel van de bevolking geacht kon worden van En gelsche afstamming te zijn. De slavernij werd afgeschaft. Hoezeer ook toe te jui chen uit een oogpunt van menschelijkheid, den kolonisten was opnieuw een zware slag toegebracht. De billijkheid gebood, dat de Boeren voor het verlies van slaven een schadeloosstelling zouden ontvangen, het geen inderdaad geschiedde, de uitbetaalde som bedroeg echter., een derde deel van het vastgestelde en als plaats van uitbeta ling werd gekozen.. Londen! De toestand van de Hollandsche kolonis ten werd tenslotte ondragelijk temeer, daar, gelijk wij opmerkten, deze menschen zeer gehecht waren aan hun geboortegrond. Tragisch is het lot van deze Boeren, die in waarheid bitter hebben geleden op het vruchtbare land hunner geboorte, manmoe dig droegen zij dit lijden uit liefde voor hun geboortegrond, maar tenslotte moesten zij het zichzelve bekennen, dat hier spoedig Het trotsch# Voortrekkersmonument te Pretoria, waarin op den honderdsten Dingaansdag plechtig een hoeksteen -wordt gemetseld. veranu--i Er bestond evenwel te weinig samen hang tusschen de verschillende groepen. Immers steeds waren het de „geburen", de menschen, die in eenzelfde streek woonden en elkaar van ouder tot ouder kenden, die zich vereenigden in kleine groepen, die voor zich besluiten namen een noodlot tige politiek, In Ossenwagens een onzekere toekomst tegemoet. Reeds in 1834 kon men op deze wijze voorloopers van den Grooten Trek den langen, langen weg zien betreden, waarvan zoovelen nooit het einde zouden aanschou wen. Vele groepen worden door de Zoeloe's tot den laatsten man in de pan gehakt. En kele overblijvenden gelukt het Portu- geesch Oost Afrika te bereiken, maar eeni- ge jaren later zijn nog slechts enkele uitgeputte vrouwen en kinderen over van de geheele karavaan.. De eigenlijke Groote Trek duurde van 1836 tot 1848. Zelden heeft, de geschiedenis der menschheid een zoo tragische volks verhuizing aanschouwd. Daar gingen zij, hun geliefde woonsteden achter zich latend, in krakende hotsende huifkarren, getrok ken door trage ossen, een onzekere en ge vaarlijke toekomst tegemoet. Honger, dorst en ontbering, aanvallen van Zoeloes trot- seerend, ging het voort in kleine groepen, weg van den Engelschen dwingeland, naar de vrijheid, ten koste van alles. Wie zal de offers tellen van dezen Grooten Trek? Ve le namen staan opgeteekend in de annalen der geschiedenis, een Pretorius, een Kru- ger, een Retief, een Potgieter, een Maritz. een eindeloos lange rij, maar ook zouden genoemd moeten worden de naamloozen de mannen en vrouwen, die door Britsch geweld en dwingelandij den dood inge jaagd zijn. Het is October 1837 geworden. De Groote Trek is in vollen gang. Piet Retief cn Ger- rit Maritz stellen zich aan het hoofd en zoo trekken zij de Drakenbergen over. Voor hen strekken zich de vruchtbare vel den van Natal uit. Maar dit land behoort den wreeden en trouweloozen Zoeloevorst Dingaan. De leiders komen in contact met den zwarten heerscher. Dingaan verklaart er zich mede accoord, dat Retief en zijn metgezellen zich zullen vestigen in Natal. Retief is echter een voorzichtig man. Hij wil de overeenkomst zwart op wit hebben. Met een deputatie van ongeveer zeventig man begeeft hij zich naar de kraal van Dingaan. Op verzoek van Dingaan nemen zij plaats voor de hut van den zwarten dui vel, om de gesloten overeenkomst met een dronk vredesbier te bezegelen. De mannen zijn ongewapend en argeloos. Plotseling springt Dingaan op en roept: „Doodt de toovenaars" en zonder pardon worden Re tief en zijn mannen op lafhartige wijze af geslacht Daarna rukken de Zoeloe's uit en moordon het geheele Boerenkamp uit. Slechts een jonge boer weet te ontko men en de Jobstijding over te brengen aan kamnen in de nabijheid. Bij het vernemen van deze tijding gaat eer» kreet om wraak op onder de Boeren. In de hoogste nood vinden zij elkaar, de verdeeldheid valt weg. Sarei Celliers belastte zich met de taak hulp te zoeken in de Kaap bij andere groe pen. Zoo kwam hij in Graaf Reinet, waar Andries Pretorius juist op het punt stond den Grooten Trek naar het Noorden te vol gen. Na korte onderhandelingen werd deze forsch gebouwde man benoemd tot com mandant-generaal. Hij slaagde er spoedig in eensgezindheid onder de Boeren te brengen en rustte vervolgens een strafex peditie uit tegen Dingaa.Vijfhonderd mannen wist hij te verzamelen, daarmede moest hij oprukken tegen een twintigmaal sterker Zoeloeleger. Zondag 9 December werd een gods dienstoefening gehouden aan de Blijde-Ri vier. Daar nam Sarei Cellibrs het woord ën wekte alle aanwezigen op de gelofte af te leggen, dat „zoo God met ons wil gaan ?n ons beschermen en ons de overwinniiig over onzen vijand wil schenken wij dien dag alle achtereenvolgende jaren zullen vieren als een Dankdag en dien als een Sabbat zullen doorbrengen. Wij moeten dien dag bekend maken aan onze kinde ren, zoodat zij ons helpen dien te vieren en dat weder zullen oververtellen aan hun kinderen, zoodat het late nageslacht het van geslacht tot geslacht zal kunnen over breng-- Piet Retief, tle martelaar van den Grooten Trek, die in 1838 op verraderlijke wijze vermoord werd door Dingaan. zijn teruggekeerd met het bericht, dat de vijand met een groot leger nadert! In een minimum van tijd zijn de omliggende heu vels bezaaid met zwarte krijgers. Nog en kele oogenblikken, dan storten de Zoeloe's zich onder het aanheffen van een oorlogs kreet, op Pretorius en de zijnen. Men be reidt hun een warme ontvangst. Ontstui- mig kloppen alle harten, doch men ge voelt zich gestaald door de afgelegde ge lofte en door de herinnering aan hen, die lafhartig zijn vermoord. Schreeuwend, krijschend en huilend stormt de zwarte benden nader Beangsti gend klein wordt de afstand Nog klinkt geen schot, Pretorius' mannen houden zich strikt aan het gegeven consigne Men laat den vijand naderen tot od ongeveer 25 ne- ter. Reeds wanen de Zoeloe's zich zeker van de overwinning, of daar kraken de .moorddadige salvo's uit het wagenkamp der Boeren los. Dichte rijen Zoeloe's wor den meedoogenloos neergemaaid. Onnieuw stormen zij aan, opnieuw worden hun rijen aanmerkelijk gedund. Het is weldra een formeel slagveld. Het geweervuur kraakt, de kleine stukken geschut laten hun don derende stem hooren. Slechts één omstan digheid vervult den moedigen Pretorius met zorg: het tekort aan ammunitie. Van de gelegenheid, dat de vijand ten derde male met bebloede koppen afdeinst, maakt hij gebruik om tot den tegenaanval over te gaan. De Zoeloes deinzen terug, slechts enkelen houden stand; onder hen is een forsche figuur, die met zijn assegaai slaat naar Pretorius. Tweemaal gelukt het hem het wapen af te slaan. Bij een derde stoot, die op de borst is gericht, wordt zijn lin kerhand doorboord. Een der andere Bom-n ziet het gevaar, waarin zijn commandant verkeert en maakt den zwarte met diens eigen wapen onschadelijk. Het is drie uur in den middag, dan eerst is de tegenstand der vijanden volledig gebroken. Dingaan trekt af; Piet Retief is gewroken. Alle overblijvende Zoeloe's wor den zonder pardon afgemaakt. Een vier honderdtal zwarten heeft een vergeefsche poging gedaan de rivier over te zwemmen. Zij worden neergesabeld. Hun bloed kleurt ""'or rrxriA- nS-.'7terecht "Ou' Grietje", een der twee kanonnetjes, waarmede gestreden is in den slag bij de Bloedrivier. De slag bij de Bloedrivier. Aan het einde van die week, op 15 De cember, komt men bij een klein riviertje aan en Pretorius geeft bovel daar de ten ten op te slaan om den Zondag te vieren. Hier gaf de commandant-generaal blijk van strategische bekwaamheden. De stel ling was vrijwel onneembaar. Alle Boeren waren met geweren gewapend. Bovendien voerde men twee kleine stukjes geschut mede. De voorraad ammunitie wras evenwel beperkt. Men verschanste het kamp zoo veel mogelijk, o.a. door de openingen tus schen de wagens te dichten met takken en huiden, waartusschen de beide kanonnen verdekt werden opgesteld. Den volgenden morgen verkeerde het kamp al vroeg in rep en roer. Verkenners Bloedrivier. De grond rondom het Boereïl kamp ligt bezaaid met lijken; 3000 mar heeft Dingaan op dezen dag verloren. Bir nen het kamp liggen de Boeren op hu knieën en herhalen dankend de gedane ge lofte. Nu trekt men naar de hoofdstad van Dingaan, maar vindt deze verlaten, het pa leis van Dingaan verbrand. Daar vindt inea ook de overblijfselen van Retief en zijn mannen, in de tasch van de eerste bevindt zich nog het tractaat rnet Dingaan. Eer biedig begraven zij de martelaren. Dat was de geschiedenis var den 16doT* December. En van geslacht op geslacht heeft men dezen dag dooigcbr^oM ais een Sabbat en ean dankdag. De Hokandsch— Afrikaanders beschouwen de- .ering als een uiting van eendrachtig c igaan te gen al wat Engelsch 5s Meer honderd- vijftigduizend Afrikaanders, men cn vrouwen zullen daar staan rond Moerdijk'# monument, dankbaar gedenkend de marte laren en de'helden vfaa der Grooten Trek,

Soester Courant | 1938 | | pagina 8