Ockrainct de staat tusschen hamer en aambeeld De Oekraiensche kwestie „het" probleem van 1939? \fi. A W///////J OEKRAÏNE CHARKOW (ONCARUE IEMENII >aar. Dat. deze volksgroepen, die toch caars onmiddellijke nabijheid leven, invloed op elkaar hebben gehad,. Waaneer men op zieh neemt de geschiedenis te schrijven van het Europa der Jaren '38 en '38, zal men zich gesteld zien voor de taak een der bewogendste perioden te schilderen, een periode, waarin vele geschillen ontstonden en werden bijgelegd, maar waarbij de internationale VTede als een kunstrijder rakeliags langs den afgrond scheerde. Na de Tsjeehlsch-Duiteche moeilijkheden is het zwaartepunt der Bnropeesche politiek voorloopig verlegd naar het Oosten, naar de Oekrai- ne. Over de bewogen historie en de eigenaardige folklore van dit land geven wij hieronder een aan tal bijzonderheden. Typische volksdans der Oekrainers, Laten wij het maar eerlijk bekennen: voor velen, is Oekraine niet veel meer dan een naam, Wij weten waar het ligt, maar daarmede houdt de kennis van dit land ge woonlijk op. De politieke en economische omstandigheden hebben ertoe geleid dat het probleem der Oekraiensche vrijheid in het brandpunt der belangstelling is komen te staan. Tusschen hamer en aambeeld. De Oekraine, het departement, zooals het thans ressorteert onder de Sovjet-Unie, be slaat een grooter oppervlakte dan Frank rijk, met een bevolking van meer dan veer tig millioen inwoners, waarvan ruim dertig millioen geboren Oekrainers. Een merk waardig scherpe scheiding bestaat tusschen de Oekraiensche bevolking en de naaste omgeving. Deze scheidingslijn wordt ge accentueerd door ethnografische en geogra fische verschillen. Reeds daaruit zou men den eigen geest van het Oekraiensche volk mogen afleiden. Gaat men langs de grens van dezen bij Rusland ingelijfden staat, dan valt die scheiding zelfs den oppervlakki- gen beschouwer in het oog. Links huizen en dorpen in Russischen stijl, rechts de dorpen in den Oekraien- schen stijl, die geheel van den Russischen verschilt. En zoo is het met alles gesteld, met de kleeding, met de zeden en gebrui ken van het land. Een huwelijk een Russische vrouw en een Oekraienschen boer, om een voorbeeld te noemen, is on denkbaar. Dat. deze volksgroepen, die in eikaars onmiddellijke nabijheid, geen wordt duidelijk, wanneer men de geschie denis nagaat. Immers eeuwen lang hebben tusschen de bewoners van Moskou en Kiew wilde Nomadenstammen gewoond, zoodat zij eerst laat gemeenschappelijke grenzen kregen. De eigenlijke „wording" van beide volken was toen reeds afgeloo- pen; van beïnvloeding kon geen sprake meer zijn dit in tegenstelling met b.v. Serven en Bulgaren, die naast elkaar groot werden. Dat Oekraine zoo moeilijk een zelfstan dige staat kon worden blijkt uit de geogra fische ligging: aan alle zijden omringd door kleine en groote mogendheden, Rusland, Polen, Hongarije en Roemenië. Dit volk, dat verspreid leeft over een groote vlakte, bevindt zich tusschen hamer en aambeeld. Hier was een regelmatige ontwikkeling, een geleidelijke evolutie onmogelijk. Oekraine, de schildwacht van Europa. Vaa ouds heeft de Oekraine een soort van schildwachtfunctie vervuld. Het stond op post om Europa te behoeden voor een inval 4er Tartaren. Door alle eeuwen heen is het dientengevolge een strijdperk voor verschillende volkeren geweest. De Aziati sche volksstammen, die Europa wilden bin nendringen, kwamen door de Oekraine. Daardoor heeft het land een zeer bewogen geschiedenis gehad; men had met dikwijls onoverkomelijke moeilijkheden, te kampen bij den opbouw van den staat. Desniette genstaande slaagde het Oekraiensche volk er tot drie maal toe in een zelfstandige staat te stichten. Na de vereeniging van Litauen met Po len in 1386 en nadat het laatste land Oe kraine onder het juk had gebracht, kwamen de Oekrainers in opstand. Dan breekt de roemruchte tijd aan, waarin de hetman Bogdan Chmelnisky optreedt. Hij slaagde er in den Polen een beslissende nederlaag toe te brengen en stichtte de onafhanke- Mannen in hun rijkversierde vesten van schaapsleder. lijke Republiek der Kozakken. Maar nog jaren lang moest hij een verbitterden strijd voeren tegen Polen en Tartaren. Om het land van den ondergang te redden, zocht hij zijn heil in aansluiting bij Moscovië. Deze overeenkomst kwam tot stand door het verdrag van Pereislav. Aangezien men den militairen steun van de Moscovieten noodig had, was de hetman wel genoodzaakt het oppergezag van den Tsaar te erkennen. Daar stond tegenover dat, binnen het ka der van het groote Russische rijk, de Oe kraine een vrij land zou zijn. De hetman, die gekozen zou worden door het volk, mocht naar eigen verkiezing diplomatieke relaties, aanknoopen. Van dit alles niets gekomen. De Tsaar van Moskou was allerminst van plan dit verdrag te eerbiedi gen. Hij begon althans reeds in het eerste jaar het te schenden. Het was duidelijk, dat hij hierbij geen ander oogmerk had dan de knechting van Oekraine. Maar het duurde nog meer dan een eeuw vóór het Oekraiensche volk, dat een heroischen strijd leverde, zich bukte onder het Rus sische juk, Mazappa, de Kozakkenhoofd- Kaartje van jie Oekraine. B4k wit poppetje ners, elk «wart poppetje sfett vf^r één mülieen gehore* 0*reée- man, was in dezen strijd een der bekendste figuren. De rijkdom van het land een zegen en een vloek Het zou voor de Oekrainers misschien beter zijn geweest, als het een dor en on vruchtbaar land was. Het is juist de natuur lijke gesteldheid, die dit gebied zoo aan trekkelijk en belangrijk maakt. De econo mische en geografische voorwaarden zijn bijzonder gunstig. Niet zonder reden wordt de Oekraine, die behoort tot het gebied der beroemde .zwarte aarde", beschouwd als een der voorraadschuren van Europa. Doch er is nog meer, waardoor de Oekrai ne een begeerenswaardig bezit vormt. Het is in de eerste plaats een belangrijk kolen- gebied. Bovendien bevat de bodem groote hoeveelheden ertsen, mangaan, ijzer, koper en nog verschillende andere delfstoffen. Dit alles verklaart de belangstelling, die verschillende mogendheden tegenwoordig aan den dag leggen en ook vroeger aan den dag gelegd hebben. Dit zou men de keer zijde der medaille kunnen noemen. Van leven en sterven in de Oekraine. De folklore kan ons vaak een beter be grip bijbrengen van den geest die heerscht in een vreemd land. De Russische mentali teit en in het bijzonder de Oekraiensche, is, voor ons Westerlingen dikwijls een ge sloten boek. Nu het Oekraiensche vraag stuk in het middelpunt der belangstelling staat, kan het van belang zijn een en an der over de zeden en gebruiken mede te deelen. Reeds bij de geboorte houdt men er voor ons gevoel wonderlijke gebruiken op na. De bevalling moet bij voorkeur in een on bewoonde ruimte geschieden. Voor kinde ren, die tijdens den oogst op het land zijn geboren, heeft men zelfs een bijzonderen naam: „roggekindertjes". In normale om standigheden heeft de bevalling plaats in een badkamer of in den veestal. Wil het niet vlotten, dan moet de kraamvrouw drie maal om een tafel loopen, over een bezem springen en over haar man heenstappen, die bij deze gelegenheid plat op den grond moet gaan liggen. Ook moet zij wel in een leege flesch blazen, of zich zelfs met de handen aan een touw optrekken. In het ergste geval wordt zij zelfs aan de beenen opgehangen. Onze doktoren zullen zich ze ker weinig kunnen vereenigen met derge lijke barbaarsche methoden. Wanneer het kind eenmaal geboren is, komen de mannen en hullen het wiegje in een zware rookwolk om het jonge leven te bewaren voor booze geesten. Ook voor de moeder wordt gezorgd; onder haar hoofd kussen legt men een mes, terwijl zij te vens drie aan elkaar gekleefde en gewijde kaarsen ontvangt. Al deze gebruiken staan in het teeken van de duivelbezwering. Zoo werpt men dikwijls aan een kruisweg wat kolen, een paar stukjes leem uit den oven en wat brood en zout neer, met de woor den: „Nu hebt gij duivel, wat gij begeert". Om de kinderziekten af te weren, neemt de vroedvrouw kort na de geboorte het naakte kind op en draagt het om het bad huisje heen, onder het prevelen van too- verformules. Is het kind eenmaal gedoopt, dan knipt men het eenige haren af, die in was ge kneed worden en vervolgens in het bek ken geworpen. Een verloving.op z'n Oekra- iensch. Ook het tot stand komen van een verlo ving en het daarop volgende huwelijk gaat met eigenaardige gebruiken gepaard. Ge woonlijk treden een oom en een ander fa milielid van den toekomstigen bruidegom op als bemiddelaars. Zij steken brood en brandewijn bij zich en gaan zoogenaamd op jacht naar den marter, die zich in het huis van het meisje moet bevinden. Wanneer zij ontvangen zijn zij het ook met eenig wantrouwen overhandigen zij den heer des huizes het brood. Inmiddels is de doch ter door haar moeder de kamer uitgestuurd De „vrijer" en een van zijn vrienden, die tot dusver in het portaal hebben gewacht, 2ijn het meis-je op het spoor gekomen en sleepen haar aohter zich aan de kamer in. Dan volgt het aanzoek door de bemidde laars en na eenige aarzeling geeft het meis je gewoon$k toe, waarna de meegebrach te brandewijn geschonken woriit en de brooden gewisseld worden. De* toekomsti ge echtgenoot steekt het meisje een zak doek in den gordel. Bij de verloving speelt zich hetzelfde ta fereel nogmaals af. De jonge man gaat op nieuw op jacht naar den marter. Vervol gens worden de toekomstige bruid en brui degom gezegend met brood. Beiden nemen plaats in een hoek van de kamer en houden ieder het uiteinde van een doek vast. Een vriend van den bruidegom, of een familie lid van de bruid, grijpt den doek in het midden en trekt zoo het paartje naar de voor hen bestemde eereplaats. Een bruiloft met hindemissen. Hier wordt nog de traditie hooggehouden van den bruidroof. Wanneer de bruidegom zijn bruid komt halen, vindt hij duizend en een moeilijkheden op zijn weg. Met balken en palen is de weg versperd en wil hij met zijn familieleden en vrienden passeeren, dan moet hij of losgeld betalen of tractee- ren op brandewijn. Wanneer de bruidegom eindelijk is doorgedrongen tot 't huis van de bruid, vindt hij dit gesloten; een troep jon ge mannen, gewapend met stokken, houdt de wacht. Opnieuw volgen onderhandelin gen, ditmaal met de schoonmoeder. Zij biedt haar aanstaanden schoonzoon een kom water aan. De laatste doet alsof hij hiervan drinken wil, maar werpt plotseling de kom weg en rent door de geopende deur naar binnen om zijn bruid te halen. Ook hier moeten dikwijls nog vele hinder palen overwonnen worden. Wanneer eindelijk, laat in den avond de jongeman zijn vrouw met zich meevoert, legt de moeder aan de voeten van haar dochter een zwarte kip neer met samenge bonden pocrten. Bij het binnengaan van haar nieuwe woning stelt de jonge vrouw de kip weer in vrijheid. Men ziet het wordt den Oekraienschen jongeling niet gemak kelijk gemaakt! stig teeken wat betreft den levenswandel van den stervende verwijdert men een gedeelte van het dak. Dan toch zal de ziel zich gemakkelijker kunnen losmaken en haar weg naar buiten vinden. Zijn de laatste oogenblikken aangebro ken, dan drukt men den stervende een ge wijde kaars in de handen. Is de dood in getreden, dan worden kleine muntstukken op de oogen gelegd, want het bijgeloof wil, dat de gestorvene door met één oog naar de levenden te kijken, deze met zich me» in het graf zou kunnen sleuren. Eigenaardige het sterven. gebruiken bij Wij zagen reeds dat geboorten en huwe lijk gepaard gaan met vele voor ons eigen aardige gebruiken; ook aan een sterfbed is dit het geval. Wanneer men ziet, dat een zieke gaat sterven, zet men een kuip water bij zijn bed. Ondertusschen wordt ook het raam een weinig opengezet en hangt men over het kozijn een doek naar buiten. In ieder geval zorgt men er voor, dat de ster vende op stroo ligt, wanneer hij den laat- sten adem uitblaast; immers elk veertje van een kussen zou den stervenden pijn kunnen doen. Wanneer de doodstrijd lang aanhoudt over het algemeen geen gun- Herder op weg naar zijn but in de bergen. Jonge vrouw der Hnzulen in haar schilderachtige kleedij. Wanneer een ongetrouwd gebleven meis je sterft, hult men haar in een feestelijk gewaad, want voor haar is de dood als een huwelijk en haar geheele begrafenis staat dan ook in het teeken daarvan. Soms moet een der vrijgezellen uit de omgeving bij de uitvaart fungeeren als haar bruidegom; ook hij is gestoken in het voor die gelegenheid passend gewaad. Den doode geeft men in zijn kist van al les mee, brood, zout, boter; de mannen gaan meestal niet zonder een flesch bran dewijn het hiernamaals in. Eenige munt stukken, gewikkeld in een doekje, worden den doode meegegeven bij wyze van veer geld voor het overvaren van den stroom, die het rijk der levenden van dat der doo- den scheidt. Sterft een kind, dan krijgt het zijn speelgoed mede, een ambachtsman gaat met enkele van zijn gereedschappen de eeuwigheid in; een vroedvrouw krijgt een stok mee in haar kist om zich in het hier namaals te kunnen verdedigen tegen de kinderen, bij wier geboorte zij heeft gehol pen. Afgeknipte nagels krijgt men altijd mede, voor het geval men in het leven na den dood bergen moet beklimmen. De verbondenheid met het land en om geving komt bij de uitvaart o.a. hierdoor tot uitdrukking, dat men het vee even uit de stallen laat om afscheid te nemen vtn den baas. Bij het uitdragen neemt men nog verschillende voor zorgsmaatregelen in acht. De doode wordt met de voeten naar voren het huis uitgedra gen, dit om te verhinderen, dat hij den weg terug zal vin den. Dikwijls stoot men de ^ist driemaal tegen den drem pel. Op deze wijze kan de ge storvene een laatste afscheid nemen van het huis waar hij gewoond heeft. Merkwaardig is tenslotte nog de 26ste October, de dag; die gewijd is aan de dooden. Dien dag worden v. de over ledene schotels neergezet. De pannekoeken werpt men on der tafel; en voordat de disch wordt afgeruimd brengt men alle soorten spijzen en dran ken naar kerkhof. Uit liet bovenstaande blijkt Wel dat bij het volk der Oe krainers nog gebruiken in zwang zijn, die men in het Westen nog slechts terug vindt in sagen en oude spro ken. Maar in de Oekraine le ven deze naieve gebruiken nog voort; 2y zijn in zekeren zin een spiegel van het volk, dat dea» traditie» fa» «iT. joudt.

Soester Courant | 1939 | | pagina 8