Wat en waarom eischt Mussolini? Vier Fransche doornen in het Italiaansche oog Waar Fransche en Italiaansche strategie elkaar ontmoeten Mussolini, dictator van Italië, die onlangs zijn eischen aan de Fransche regeering bekend maakte. De gemoederen waren eenige weken tot rust gekomen na de TsjechischDuitsche moeilijkheden, toen dank zij de tusschen- komst van den Engelschen minister-pre sident Chamberlain de dreigende oorlog was afgewend. Het tractaat van München werd geteekend; Chamberlan, Daladier, Hit- Ier en Mussolini waren het eens geworden. De vrede in Europa was gered; en men hoopte, dat dit een waarborg zou zijn voor een langdurigen, bestendigen vrede. Doch sombere wolken kwamen -den- politie- ken horizon opnieuw verduisteren thans in een ander deel van Europa. Italië heeft zijn stem verheven en zij het dan nog niet officieel aangedrongen op gebiedsvergrooting, ten koste van Frankrijk. In het rijk van den Duce gaan stemmen op voor de annexatie van Cor sica, Djiboeti, Tunesië en Nice. Dit verlan gen is nog niet gegoten in den vorm van 'n ultimatum. Toch moet er rekening worden gehouden met de groote mogelijkheid, dat dit binnen afzienbaren tijd zal gebeuren, zij het dan wellicht, dat Italië zich wat mati ging zal opleggen. Vermoedelijk zal deze aangelegenheid in een beslissender stadium treden, als de ontmoeting tusschen Musso lini en Chamberlain welke, zooals men weet, half Januari in Rome zal plaats heb ben achter den rug is. Me»*'-kan zich indenken, dat Frankrijk deze eischen- niet geheel au sérieux heeft genomen. Zooals een der Fransche corres pondenten onlangs schreef, dacht men daar aan een groote carnavalsgrap, waarop de Fransche studenten niet ongeestig een te- genbetooging hielden, waarbij zij als leuze kozen: „De Vesuvius is Fransch". De opvat ting, dat de Italiaansche verlangens slechts op een ,grap" berustten, moet echter als al te optimistisch worden beschouwd. Zal Ita lië sterk voet bij stuk houden? Dit js een V vraag, waarvan de toekomst zal meeten leeren, of zij in bevestigenden of ontken- nenden zin moet worden beantwoord. Men zal voorzichtig doen, met zijn oordeel voor- loopig op te schorten. Er kan natuurlijk geen twijfel aan bestaan, of Italië zou in derdaad niets liever doen, dan zoowel Tu nesië en Djiboeti als Corsica en Nice an- nexeeren. Of het echter de verantwoorde lijkheid zal durven aanvaarden voor een eventueel gewapend conflict met Frankrijk en Engeland op den achtergrond! is een andere kwestie. Dit nieuwe probleem zal er intusschen niet toe bijdragen om de taak, welke den „reizenden premier" in Rome wacht, te vergemakkelijken; zijn tact zal andermaal ernstig op de proef worden gesteld. Zoowel in Frankrijk als in Engeland wordt het re sultaat van zijn besprekingen met Musso- lini met belangstelling, gemengd met zorg, tegemoet gezien. Wij geven hieronder in het kort een overzicht van de in het geding gebrachte gebieden, iets over hun historische ontwik- kelng en hun economsche zoowel als stra tegische beteekenis. Corsica, het geboorteland van Napoleon. Ten Westen van Italië vindt men, ge scheiden door een zeestraat, de twee eilan den Sardinië en Corsica, welke door hun gesteldheid een natuurlijk geheel vormen. Gelijk men weet ressorteert Sardinië reeds vele jaren onder Italiaansch bewind, en zoo kan men zich voorstellen, dat Italië verlangende blikken heeft geworpen naar Corsica als sluitende schakel in de keten SiciliëSardiniëCorsica.' Tunis als strategisch punt Het Italiaansche oog is eveneens geval len op Tunis. Het is begrijpelijk, dat de machtige positie van Frankrijk in het bloc Panorama van Corsica. Hier kan men een duidelijken indruk krijgen, hoe steil de bergen zijn. TunisAlgeriëMarokko, den Italianen een doorn in het oog is. Zij leggen er den nadruk op, dat Tunis een protectoraat is en dat daarom Frankrijk nrei het recht heeft hier naar eigen goeddunken op te tre den.. Zij doelen hiermede op de mogelijk heid, dat Frankrijk hier een tweede Magi- notlinie zou aanleggen tegen de Lybische grens. De positie van Frankrijk in Tunis is militair gesproken, sterk te noemen, zoo dat het zich van Italiaansche dreigemen ten niets behoeft aan te trekken. Tunesië neemt door zijn zeer bijzondere ligging een aparte plaats in onder de Fran sche bezittingen. De haven van Bizerta is bijvoorbeeld als vlootsteunpunt een der best gelegene ter wereld. Het lijdt geen twijfel of Frankrijk zal niet van zins zijn dit strategisch hoogst belangrijke punt zon der meer prijs te geven. In de geschiedenis heeft Tunesië een be langrijke rol gespeeld. Daarvan geven wij hieronder een summier overzicht. De hoofd stad Tunis ligt op 45 k.m. afstand van de Middellandsche Zee, tusschen het ondiepe zoute meer El Bahira, dat door het kanaal van La Goulette met de zee in verbinding staat. De bevolking van Tunesië is nogal cosmopolitisch: Franschen, Italianen, Mal- thezers, Arabieren, Berbers en vele andere, kleinere volksgroepen. Men treft er aan het paleis van den Bey, het paleis van justitie, tallooze synagogen en een prachtige mos kee, die opgebouwd werd met het mate riaal, dat van de oude stad Cartagho was overgebleven. Na de verwoesting stichtten de Romeinen hier de provincie Africa, die de Vandalen van 429 533 in bezit hadden Daarna werd. het gebied veroverd door de Arabieren die er gedurende verscheidene eeuwen hebben geheerscht. In het jaar 1279 ondernam Lodewijk IX een kruistocht naar Tunesië. Deze expeditie liep uit op een de bacle en Lodewijk zelf kwam om. Aan Ka rei V mocht het eerst gelukken de stad Tu nis tijdelijk in handen te spelen van de Christenen. In dien tijd eerste helft van de zestiende eeuw, was Tunis een berucht centrum van de Barbarijsche zeerooverij. Daaraan komt een einde in 1575, wanneer de Turken het land bezetten. Later echter onttrekken de Turksche Beis zich aan het gezag van den Sultan en wanneer in 1830 de Franschen er in slagen Algerië te ver overen, krijgen de Tun'eziërs de gelegen heid Frankrijk en Turkije tegen elkaar uit te" sp^Jen. Toch hadden de Franschen met veel moeilijkheden te kampen, zoodat eerst in 1881 een strafexpeditie kon worden on dernomen, waardoor zij definitief de macht in handen kregen. Bij het verdrag vaan Bar- do werd de wezenlijke macht toegewezen aan den Franschen resident, terwijl de fami lie Mohammed de opvolging werd gewaar borgd. Tunesië ontwikkelde zich onder het Fransche protectoraat over het algemeen gunstig; alleen deden zich in de laatste ja ren incidenten met Italiaansche immigran ten voor. Djiboeti, de poort van Bab el Mandeb. Mm #ev vaa Md, Dat de Italianen Djiboeti gaarne zouden willen hebben, is te begrijpen. Nu hun ver overing van Abessinië vormt een sterke vlootbasis als het Fransche Djiboeti een voortdurende bedreiging voor het Italiaan sche bezit. Het is de belangrijkste haven van Fransch Somaliland en het eindpunt van den spoorweg, die begint in Addis Ab- beba. Deze spoorlijn is thans m Fransche handen. De Italianen klagen erover dat het beheer van deze lijn slechts is. De klacht van Italië gaat echter verder. Het verwijt Frankrijk, dat het den spoorweg naar Ad dis Abbeba gebruikt om het Italiaansche pionierswerk in Abessinië te dwarsboomen. Bovendien beschikt Italië slechts over Mas- soe, een haven, die in meer dan één opzicht onvoldoende en ongunstig geacht moet wor den. Tenslotte dient men toch niet te ver geten dat Djiboeti recht tegenover het En- gelsche Atfen is gelegen, zoodat Engeland •en Frankrijk in staat zijn door het sluiten van het Suezkanaal de Italiaansche kolonie Ethiopië vrijwel te blokkeeren. Het bezitten van een eiland als Corsica kan men eigenlijk alleen gronden op het verlangen naar strategisch sterke punten ter bescherming van het Rijk op het vas teland. Want het land zelf met uitzonde ring van de laagvlakte rond Ajacio, is be trekkelijk onvruchtbaar, bestaat voor het meerendeel uit woest en onherbergzaam bergland, dat hoogstens geschikt is voor toe risme, maar zeker niet om het in cultuur te brengen en er zoodoende profijt van te trekken. Ook de bewoners staan cultureel niet op hoog peil. Woning, kleeding en huisraad zijn hoogst eenvoudig om in vele gevallen niet te spreken van armoedig. Het karakter van den Corsicaan onderscheidt zich van dat der andere Zuiderlingen door een heftig tempe rament, bovendien zijn zy ruwer en voor- ai de lagere klasse is lui van aard. Het is typieeh het land, waar de oude tradities worden gehandhaafd. Zoo ke»t men daar •nog óm bloedwraak (vendetta). De Corsiea- nen ziJo bijzonder od hun vrijheid gtsieMjjao# en hoewel hun taal een verbasterd Itali aansch is, voelen zij er bitter weinig voor onder Italiaansch regime te komen. De oorspronkeli ke bewoners van Corsica behoorden tot der L; urischen stam. Later maakten de Carth gors zich van het eiland meester, maar moesten het na den eersten Poenischen oorlog nfctaan aan de Romeinen. In 45 werd 't eiland veroverd door de Van dalen, die in 533 door Belisarius verdreven werden. Vervolgens kwam het beurtelings onder gezag van Grieksche keizers en Go- Chamberlain, de Britsche minister-presi dent, die half Januari naar Rome vertrekt. Alsdan zullen de Italiaansche eischen ter tafel komen, ten. Door de invallen van verschillende vol keren had het eiland veel te lijden gehad en geraakte allengs onder heerschappij van een aantal leenheeren. Deze toestand leidde tot een opstand van de Corsicanen. Het gevolg was, dat zij hun vrijheid terugwonnen wel ke echter weer afgestaan moest worden aan de Genueezen. Nadien was Corsica het too- neel van verschillende bloedige burgeroor logen. In 1735 heeft een baron Theodoor von Neuhoff zooveel invloed gekregen onder de inwoners, dat deze hem tot koning uitrie pen. Omstreeks dien tijd zetten de Fran schen hier voor het eerst voet aan wal. Ko ning Theodoor koos het hazenpad. Maar ook de Franschen konden daar niet blijven stand houden. De Senaat benoemde een ze kere Paoli tot generaal en deze nam zulke krachtige maatregelen, dat zoowel Genuee zen als Franschen in een minimum van tijd van al hun bezittingen beroofd waren. De zen nu stonden hun bezit, dat zij niet meer konden hopen te heroveren, tijdelijk af aan den koning van Frankrijk. De termijn zou afgeloopen zijn, wanneer de Genueezen aan den Koning van Frankrijk de oorlogskos ten vergoed zouden hebben. Intusschen zet Paoli op dappere wijze den opstand voort. Maar tenslotte moest hij het opgeven en de wijk nemen. Gedurende de Groote Revolu tie werd Corsica een Fransch departement, dat het recht had zijn afgevaardigden naar de Nationale Conventie te zenden. Tijdens het Schrikbewind wist de naar Engeland uitgeweken Paoli te bewerken, dat Corsica in Engelsche handen kwam. Het werd ver heven tot een vice-koninkrijk, kreeg een eigen grondwet en werd door een onderko ning bestuurd. Maar er ontstond onder de bevolking een Franschgezinde beweging, zoodat de Engelschen het land moesten ontruimen, voor de Franschen, die voet aan wal zetten. Sedertdien is Corsica in het bezit van Frankrijk gebleven. Geheel onverwacht is de thans kenbaar gemaakte eisch van Italië blijkbaar niet ge komen, want reeds jaren geleden heeft de Fransche regeering* op Corsica een gordel van forten laten aanleggen om het eiland te beschermen tegen eventueele aanvallen uit de Middellandsche Zee. Hierbij moet wel in de eerste plaats gedacht zijn aan een agressieve daad van Italië. Moet Nice weer Nizza worden? Tenslotte wil Italië rechten laten gelden op het middelpunt der Fransche Riviera, N'iee. Men raakt aan 'n probleem dat vele eeuwen oud is; omstreeks 300 v. Chr. is Nice gesticht door Grieksche kolonisten, die af komstig waren uit Marsilia, 't tegenwoordi ge Marseille. Oorspronkelijk was de naam Nieaea, hetgeen zooveel wil zeggen als stad der overwinning. Ongeveer zes eeuwen na de stichting werd het de zetel van een bis schop; en reeds in de Middeleeuwen zien we ower het bezit van Nice getwist werd WETENSWAARDIGHEDEN. In Californië worden op de groote plan» tages inrichtingen gemaakt waar de vruch ten en groenten met behulp van Röntgen stralen heelemaal van binnen bekeken kun nen worden, zoodat er geen vruchten met slechte plekken of met wormen kunnen worden ingepakt. Op die manier weet je altijd zeker, dat je goed fruit en groenten koopt! In Amerika heeft men op verschillende groote boerderijen stofzuigers ingevoerd ora geregeld de huiden van de geiten te kun nen stofzuigeren en ze schoon te houden. Door onderzoekingen is vastgesteld, dal een kind van 10 jaar, gemiddeld 2200 liter melk heeft gedronken in zijn leven. Volgens de berekeningen van een geleer de i« Oklahoma wegen alle insecten die er op de heele aarde zijn, b$ elkaar 800 milliard pond meer de* alle mensehen op de aard*. door de Lascaris van Tenda en 'de Grimaldis van Monaco. In 1388 valt het in handen van de hertogin van Savoye, aan welk Huis het gebied, afgezien dan van enkele onderbre kingen, gedurende vier eeuwen heeft toebe hoord. Daarna was Frankrijk de bezitter van het gebied en toen ten tijde van Na poleon III oneenigheid bestond over de vraag waarbij Savoye zou behooren, bij het Koninkrijk Sardinië of bij Frankrijk, werd een volksstemming gehouden, die met groote meerderheid besliste ten gunste van Frankrijk. Sedertdien is de Itliaansche naam Nizza van lieverlede verfranscht tot Nice. De bevolking van Nice is gemengd Fransch Italiaansch; doch het Fransche element overheerscht er sterk. Men zou kunnen spreken van een Italiaansche minderheid doch of deze laatste meer haakt naar het Italiaansche regime dan naar het Fransche, waaronder zij rustig en tevreden verder leeft, valt op zijn minst genomen te betwijfelen. Zij is misschien indachtig aan de waarheid van het spreekwoord, dat al le verandering geen verbetering is. Nie mand heeft hier ooit gehoord van, of zich beklaagd over, onderdrukking der minder heden. Wij hebben in bovenstaande regelen een objectief overzicht gegeven van den toe stand in de thans veel omstreden gebieden, zooals deze zich in den loop der tijden heeft ontwikkeld tot het huidige stadium, zonder ons te wagen aan het uitspreken van een oordeel over de meerdere of min dere gezondheid van de Italiaansche, nog steeds niet duidelijk geformuleerde deside rata. Wat Frankrijk's houding betreft inge val Italië mocht overgaan tot het stellen van bepaalde eischen: daaromtrent schijnt weinig twijfel te kunnen bestaan na de met de groote beslistheid door den Franschen minister van Buitenlandsche zaken, Bon net, in het openbare afgelegde verklaring, dat Frankrijk onder geen enkele voorwaar de ook maar een duimbreed Fransch grondgebied zou afstaan. Corsicaansch straatbeeld. Meermalen «iet men in de Corsicaansche straten boven staand tafereeltje. De huisvrouw draagt de wasch in een korf op het hoofd naar huis.

Soester Courant | 1939 | | pagina 9