OPLOSSING Prijsvraag No. 17 omhoog was geklommen. De kerel deed dat iederen avond in November, maar Sir Walter heeft hem nooit opgemerkt en moordplannen kan hij onmogelijk gehad hebben, want hij was zoo onschuldig als een pasgeboren kind. Gisternacht had hij een ongeladen revolver bij zich, want die ik bij zijn lijk vond, was dien avond niet gebruikt. Je ziet, ouwe jongen, allemaal factoren, die op zijn onschuld wijzen. De eenige verdenking, die ik tegen hem had, was dat ik hem dien avond bij het huis zag rondsluipen, maar na al deze laatste on dervindingen, moest d i e wel verdwijnen. Vanochtend ben ik eens in den tuin gaan kijken en heb ik ook precies de richting van de kogelbaan bepaald. Er was maar één mogelijkheid Grant: die hooge eik, welke tegenover de studeer kamer van Sir Walter staat; dat moest de piaats zijn, vanwaar de moordenaar ge schoten had. Ik heb daarboven eens een kijkje genomen en vond ditCraydon haalde een klein stukje goed te voorschijn, kennelijk van een donkerblauw uniform of kostuum, en als tweede voorwerp een gou den knoop. „Dat was genoeg, beste Grant; in de hooge lucht deduceer je het best en daarboven vond ik dan ook de oplossing. Het was den waardigen chauffeur reeds één keer gelukt en zijn heer bedeelde hem lang niet slecht. Dank zij dien waanzinnige waren de omstandigheden voor den moor denaar gisteravond zeer geschikt, want hij dacht niet anders of de schuld zou op den ouden man vallen. Maar er zijn van die kleinigheden, GrantHugh Craydon stond op en glimlachte. „Enfin, tot kijk enoh javergeet voortaan niet meer het wiskunstige verschil tusschen een rechte lijn en 'n schuine lijn, al worden ze dan ook door kogels getrok ken!" J. P. EINDE. MICROFOONVREES. (Vervolg van pag. 1.) Zoo ziet men, dat het spreken voor een microphoon nog zoo eenvoudig niet is als het lijkt. Het is daar om aan te bevelen om datgene, wat gezegd moet worden, van te voren op een papiertje te zetten en het dan zóó voor te lezen, alsof men het uit zijn hoofd doet. Trouwens, U kunt dikwijls genoeg, wanneer U een lezing volgt, het geritsel van papier booren, of het omslaan van een bladzijde. Er zijn natuurlijk sprekers, die voor de vuist weg hun speech zouden kunnen afsteken, maar dan blijft het toch voorschrift, dat zij hun rede op papier stellen, want elke rede moet van te voren gekeurd worden en hiervoor toestemming gevraagd aan de Radio-Controlecommissie. Indien men de rede niet vooraf op papier gereed gemaakt heeft, is het ver boden deze uit te zenden. Ook komt het dikwijls voor, dat een rede van te voren op een gramophoonplaat wordt vastgelegd en op het moment, dat deze in het betr. programma moet worden ten gehoore gebracht, gewoon afge draaid wordt. Het is dan mogelijk om wanneer een of andere spreker bij de opname erg zenuwachtig is, dezen net zoo lang zijn speech te laten herhalen tot er een goede opname van gemaakt is. Belangrijke sprekers kunnen dus als zij microphoon- vrees hebben op deze manier, hetgeen zij te zeggen hebben aan het luisterpubliek, voordragen. Deze opnamen worden nog dikwijls op z.g. was platen opgenomen en het gebeurt wel eens, dat een plaat op dezelfde groef blijft doordraaien, zoo dat een herhaling van een gedeelte van een zin plaats heeft. Als dan de controleerende techniker niet goed oplet, komi her vanzelf uit dat de lezing niet door den betr. persoon op dat moment wordt uitgespro ken, doch dat het via een gramopoonplaat ge schiedt. De techniek van de opname is thans zoover gevor derd, dat heel dikwijls voor den gewonen luisteraar niet te hcoren is, dat het een z.g. eigen opname is, hetgeen een groot voordeel oplevert voor sprekers die eventueel des avonds verhinderd zijn en dus eenigen tijd daarvoor hun rede kunnen uitspreken. Zeer veel oplossingen zijn weer op deze puzzle binnengekomen en wat meer zegtzeer veel op lossingen waren goed. Het was daarom natuurlijk heel moeilijk voor ons, om drie oplossingen te vinden, die „de beste" ge noemd konden worden. Zooals gezegd, moest in dit geval dus het lot be slissen. Aan de gelukkige prijswinnaars hebben wij in middels een bon toegezonden, ter waarde van f 2.50. Deze bon kan bij de Radio-Centrale tegen genoemd bedrag worden ingewisseld. Wij laten hieronder de juiste oplossing volgen: 1. Een streep door de rekening halen. 2. Luchtkasteelen bouwen. 3. Door de mand vallen. 4. Twee vliegen in één klap slaan. 5. De aap komt uit de mouw. 6. De kat de bel aanbinden. 7. Water naar de zee dragen. 8. Er schuilt een adder in het gras. Enkele oplossers hebben zich ervan af gemaakt door de uitdrukkingen onvolledig te geven, doordat ze b.v. het werkwoord of een der andere woorden hebben weggelaten. Natuurlijk konden deze niet onder de goede oplossingen worden gerekend. Zooals door ons verzocht, werden de meeste in zendingen op een briefkaart geschreven, of werden anders ongevoerde enveloppes gebruikt. Dit verge makkelijkt het nazien. De enkele uitzonderingen willen daar in het vervolg natuurlijk wel rekening mee houden. In ons volgend nummer geven wij de oplossing voor prijsvraag no. 18. DE REDACTIE. No. 1. DE UITREIS. .„Hallo, Juffrouw Roddel, is Rampit thuis?" „Rampit is al op weg naar de haven." ....„Naar de Zeemeermin?" .„Ja, naar de Zeemeermin." ,Dank U." „De dekselsche kerel is ons voor geweest, Pluisbaard. Vlug, vlug, anders komen we net op tijd om den laatsten lepel snert in Rampits keelgat te zien verdwijnen. Brr. wat een kou! Als die kok van de Zeemeer min nu maar niet den boel heeft.Wa's dat, Pluisbaard? kijk eensde Zeemeer min, daar gaat ze.zonder ons op reis.maar niks, hoor, dat gaat zoo niet.We pikken hier gauw een motor bootje en dan full speed 'r achter aan. Da's die brave KappJe, die had weer haast om buitengaats te komen. Nee, Kappie, daar grijp je naast, zonder Pluisbaard en Bikkel kom je niet weg." „Tjoeke, tjoeke, wat puft dat motortje lek ker, kijk, we halen ze al in. Ja, die Zeemeer min loont niet zoo hard meer, ze is ook al op leeftijd. Ha.ha, kijk, aan dek heb ben ze ons in de gatenLaat 's een touwtje zakken. Hu, wat gaat die boot te keer.Hé, B'kkel, pn!< aan dat touw. Eén, twéé.floep, daar gaat-ie nu nog eens langszij.zoó!.hou vast, Pluis baard. niet laten schieten dat touw jöPas opdaar glij jePlens! Kopje onder, had je ook beter vast moe ten houdenHoe krijgen we Pluisbaard nu aan boord? Kijk, daar komt Rampit met een bootshaak aandravenRampit zal Pluisbaard wel eens even opvisschen. Op zij, jongmaatje, op zij voor Rampit met z'n bootshaakKijk, kijk, hij prikt Pluisbaard aan z'n broek uit het waterDaar zweeft-ie tusschen hemel en waterNu laat Rampit 'm neer op dekKeurig ge daan, Rampit. Wel bedankt, hoor. (Wordt vervolgd.)

Soester Courant | 1939 | | pagina 7