Tusschen de Seizoenen... BLOUSES in velerlei ontwerp Ons Palronenhoekje Moderne Garneering Vereenvoudiging in de huishouding Koken vraagt steeds een groot deel van de werkkracht der huisvrouw, althans voor haar die slechts gedeeltelijk hulp hebben. Met koken zijn de beslommeringen echter nog niet ten einde, maar een verzuchting van het overgroote meerendeel hareh is: ,.0, die vervelende afwasch". Borden, scha len, vorken, messen, lepels, dikwijls nog glazen; doch het ergste zijn wel de pan nen. Voorzichtig en oplettend kokend kan veel onnoodige moeite voorkomen, dat geven wij gaarne toe, doch een feit is, dat er veel te doen blijft. Indien men zorgt, dat de spijzen niet overkoken, spaart men zich zelf veel tijd en dit is mogelijk, in dien men in de nabijheid blijft tot alles kookt en daarna stelt men gasstellen en fornuizen zoo kiein mogelijk, desnoods met een opgevouwen doek of eenige couranten over de pan om de warmte zooveel moge lijk te bewaren. Het werk, dat na afloop aan het schoonmaken van het gasfornuis of -stel besteed moet worden, is miniem, veelal kan men volstaan met er even een vette lap over te halen, waardoor tevens de glans van het email verhoogd wordt, hetgeen onmiddellijk na bet braden van vleesch visch e.d. geschiedt. Alles wat ge bruikt wordt en niet meer noodig is, wordt onmiddellijk weggezet. Een groote be sparing van werk beteekent het gebruiken van vuurvaste hotels, evenals de be kende glazen s. en, die tevens nog het voorrecht hebben, dat men steeds het kook- of bak-proces kan volgen. Groenten, die de meeste huisvrouwen reeds tijdig koken, wordt zoo noodig op een vergiet gedaan (spruitjes, kool, andijvie enz.) en overgebracht in de vuurvaste of glazen schaal, laten op een asbestplaatje gezet of in den oven, tegelijk met enkele andere ge rechten en in dezelfde schaal opgediend. Zulks beteekent besparing van tijd om de schalen voor te waren, voorkomt schoon maken van pannen en zorgt, dat alle ge rechten goed warm worden opgediend. Vele huisvrouwen kennen deze vuurvaste geel of bruinachtige schalen, evenals de glazen schalen, die beide natuurlijk ook deksels hebben. De eerste hebben een bij passend bord, de laatste een nikkelen on derstel en staan niet minder goed op een gedekte tafel, dan de gewone dekschalen. Verstandige huisvrouwen zullen goed doen, zooveel mogelijk besparing van werk te zoeken: de vrijkomende tijd kan dan op andere wijze besteed worden. ONZE GUtUKOOPfc PATRONEN. Patronen van In deze rubriek voorko- nende genummerde modellen zijn op aan vraag te verkrijgen bij ..Het Practisch Mo- Jeblad" Postbus 36. Den Haag Postreke ning 203203 De prijs der patronen bedraagt indien niet anders staat aangegeven, 0.58. betaling reeds vooruit, in postzegels, per giro of per postwissel. Tien geboden voor de huisvrouw 1. Iedere huisvrouw zal zich bewust moeten zijn, dat het voeren van een huis houding als een beroep te beschouwen is, waarvoor grondige vakkennis vereischt wordt. Vanzelfsprekend zal zij hare beste krachten aan de uitvoering der verschil lende onderdeelen moeten geven. 2. Nimmer moet op huishoudelijken ar beid minder worden neer gezien dan op die van anderen aard. Veel te vaak wordt vergeten, hoe ook deze een ethische zijde heeft en zelfs het geringste werk de aan dacht verdient en goed uitgevoerd moet worden. Er is géén huiswerk waarvoor een vrouw, van welken stand ook, zich behoeft te schamen. 3. Weest nimmer de slavin van uw werk, laat er u niet door overheerschen, doch beheerscht het. Zulks is mogelijk door een goede indeeling der werkzaam heden en door kortere of langere rustpoo- zen, die nimmer verloren tijd beteekenen, doch noodig zijn om nieuwe krachten te verzamelen. 4. Begin de dagtaak met lust en opge wektheid en tracht van alles den goeden kant te zien. Klaag niet steeds over din gen, waaraan nu eenmaal niets te veran deren valt. 5. Overdenk de verschillende werkzaam heden, die aan de hand van het rooster moeten uitgevoerd worden, voor de dagtaak wordt aangevangen. Ga steeds na of een en ander niet eenvoudiger uitgevoerd kan worden. 6. Schrijf steeds alle uitgaven op en breng ze 't avonds in het kasboek over. Noteer alles wat eventueel van kruide nier, groenten- en fruitman, bakker en melkboer noodig is. Schrijf de bestellingen in en zet den volgenden morgen alles bij de hand, liefst met gepast geld. Het spaart onnoodig heen en weer loopen en tijd, ook voor de leveranciers. 7. Tracht steeds tijd te vinden om u be zig te houden met man en kinderen en tevens voor eigen oritspanning. Houd u op de hoogte van al het gebeuren, zoodat niet eensklaps blijkt, dat ge buiten de gesprekken van man en volwassen ón deren staat. 8. Tracht kleine moeilijkheden zelf tot een oplossing te brengen en val er.,uw man niet noodeloos mee lastig, vooral niet wan neer hij 's avonds moe thuis komt, na een dag, die hem veel inspannenden arbeid ge geven heeft. Niets werkt zoo irriteerend als dadelijk in beslag genomen te worden door klachten over de kinderen, over le veranciers, dienstboden en allerlei andere moeilijkheden en de stemming in huis lijdt er door. 9. Houdt u op de hoogte van het doen en laten uwer kinderen, vooral ook wat betreft de kinderen waarmede zij om gaan. Stel belang in hun schoolwerk, hun lectuur en hun spel. Leer hen naast ont spanning reeds vroeg plichten kennen. Geef hen een goede, doch eenvoudige op voeding. 10. Zorg steeds, als man en kinderen na volbrachten dagtaak huiswarts keeren, dat een opgewekte vrouw en moeder hen wacht met een keurig gedekte tafel, waar op enkele bloemen niet mogen ontbreken. Niets werkt zoo irriteerend als een ner- veuse huisvrouw, die de thuiskomenden Aan den (lag voor de Voorlaarskleeding op hun middagmaal laat wachten en in vliegende haast nog moet dekken, met als natuurlijk gevolg, dat nu eens dit, dan dat vergeten wordt, waardoor de stemming totaal verloren gaat. Het middagmaal moet het hoogtepunt van den dag vormen, waarnaar allen met verlangen uitzien en waar alle weder waardigheden van den afgeloopen dag uit gewisseld en besproken worden en waar aan de huisvrouw met belangstelling deel neemt. makkelijk te wasschen is, aangezien men dan de steekjes even lostornt. Na het was schen verdient het aanbeveling het mate riaal te stijven of door een weinig gelatine te halen. Voor model II heeft men drie lapjes noo dig, die men dubbel knipt langs de kant omstikt, omkeert en het laatste deel met kleine overhandsche steekjes wordt ge werkt. Drie vlindertjes afwerken met ove» slag. Wat zal cie iVloüe ons bren gen in de komende maanden? Deze vraag stellen zich alle vrouwen, die direct of indi rect bij de wisselingen der seizoenen betrokken zijn. Wellicht zijn er onder onze lezeressen, die van meening zijn, dat we ons daar op het oogenblik nog niet om be hoeven te bekommeren, want dat we nog vele gure en kou de dagen te wachten hebben, waarop we dankbaar gebruik maken van onze winterklee- ren. De leidende krachten der groote modehuizen in binnen- en buitenland den ken echter geheel anders over dit vraagstuk en komen in de maand Februari reeds met de nieuwe voorjaarsmodellen uit. Vele dezer heeft men in Januari reeds aan Frankrijks Zuidkust zien dragen, alhoe wel de meeste toch weer ge wijzigd worden. In het begin van een nieuw seizoen valt het steeds op, dat een zekere soberheid betracht wordt, die we een vereenvoudiging van do wintermodellen zouden kunnen noemen. Op milde voorjaarsdagen zullen de bontmantels plaats moeten maken voor modellen, waar- Dp al te kwistige bontgarnee- ring plaats heeft gemaakt voor een veel bescheidener, terwiil zij menigmaal geheel ontbreekt. Het mannelijk element, dat een aantal jaren terug het modebeeld beheerschte, be hoort, evenals de „jongens kop", tot het verleden en heeft veld moeten ruimen yoor een genre mantels en rapormen, dat bijzonder vrou welijk werkt. Hiertoe hebben de modellen, die omstreeks 1900 gedragen werden en waaraan de thans heerschen- Jte mode voor een deel aan werd ontleend, zeer toe mede* jewerkt. Het gaat niet alleen om d hoofdzaken, doch de details werkten in de jaren '90 en daaropvolgen de zoo vrouwelijk en flatteus, zooals o.a. ruches en jabots. Thans onderscheden we drie typen mantels en stellen hierbij vast, dat de tnouwen bijzondere aandacht vragen. Naar den pols toe zijn zii meermalen zeer tuim en worden met een smalle rechte Manchet afgewerkt. Tres zal een groote /opkomst tegemoet gaan en wordt 7- ©p mantels als op japonnen verwerkt. De vooriaarsmantel in het midden is van ta melijk dikke wollen stof gemaakt en ge- fav^erd met zwart zijden tres. Een ge- heei ander type mantel vindt men links, gemaakt van genopte stof. Het model is aansluitend en heeft een mooie verdee ling van de voorpanden, met opgestikte naden en sluiting in het midden met fcnoopen. Bijzondere aandacht vraagt de lalsafwerking der weergegeven voorjaars modellen, die bijna zonder uitzondering kraagloos zijn en met een zijden shawl gedragen worden. Nieuw is de halslijn van het manteltje onderaan, dat deel uit maakt van een costume. Een aardig detail is het metalen kettinkje, dat de beide zakjes verbindt. De onderkant van man tels en van verschillende rokken biedt niet alleen voldoende bewegingsvrijheid, doch is meermalen zelfs ruim. Alleen de rokken, die bij tailleurs gedragen worden blijven streng van vorm en zijn recht, terwijl zij hoogstens eenige, gedeeltelijk, Het is bijna niet denkbaar, dat de hedendaagsche vrouw Het voorjaar zit in de luchti Het zal niet zoo lang meer duren, of de boomen zullen gaan uitbotten. Hebt u echter al aan uw voorjaars- en zomerklee- dlng gedacht? Het is beter dst u nu al eens een kijkje in uw kleerenkast neemt, dan dat u wacht. Want schoonmaak komt ook spoedig en dan zult u zeker geen tijd hebben om aan kleeding te denken. Vraag onze modepremie eens aan! Zij is een goede gids voor uw voorjaarskleeding. De Moderedactrice, Postbus 115, Den Haag, zal u de premie gaarne zenden als u haar schrijft met tien cents aan postzegels bijgesloten of gegireerd op postrekening 62626 van den Modedienst te Den Haag. niet ten minste één blouse in haar kleerkast heeft hangen! De mode maakt het haar thans wel héél gemakkelijk, doordat mantelpakken in allerlei vorm zich handhaven. Nu de blouse zich hierdoor zou onmisbaar heeft weten te maken is het heel begrijpelijk, dat telkenmale nieuwe ontwer pen de aandacht vragen. Op alle uren van den dag draagt men dit kleedingstuk, dat zich zoozéér de favoriet heeft weten te maken, alleen wijzigen zich ontwerp en weefsel naar gelang van het doel, dat de blouse ge dragen wordt. Keurig staat de wit-zijden overhemd blouse bij een zwarte tailleur, terwijl zij in eenvoudig uitvoering van Fransch flanel of stof niet minder gedistingeerd kleedt. Ingehaalde ruimte, smoek- werkt passen, nervures, plissé's en nog veel meer ziet men op blouses bij wijze van garnee ring toegepast. De puntige halsuitsnijding doet onvermoei de pogingen om het veld te winnen, zooals men aan de beide bovenste modellen kan waarnemen. De omgeslagen puntjes werken eveneens aardig en geven een zéér bescheiden punt. (rechts). Min of meer ouderwetesche stijl 1900 is de blouse onderaan links met de zedig geplooide ruche en ronde, gefronste pas, terwijl de ruitvormige stiksels links zeer apart werken. De vrouw, die gaarne kleine variaties aan hare japonnen aanbrengt, heeft het in hare hand garneeringen te maken van restjes piqué, batist en allerlei ander* weefsels, die weinig geld kosten. Wij geven op deze schets een paar de tails, die aardig werken. Model 1 heeft vief einden, die naar buiten omgeslagen en met een overslagje gehecht worden. Het is een strik, die van dubbele stof gemaakt en ge- SUCCESPATROON 2132. Prijs 30 cent plus 5 cent voor porto en omzetbelasting. Practisch model, dat zich zoowel voor morgen als middaguren leent en zoals de schets aangeeft met hooge halsafwerking gemaakt kan worden als met een beschei den puntvormige uitsnijding. Tusschenbaantjes gelden als z *r modern en hebben soms een klokkend onderlijn en zijn dan weer met gedeelt ilijk opge stikte plooien gemaakt Schou lerstukken met aangeknipte voorpanden. De japon links met omgeslagen kraagje sluit met rits. Ben. stof voor maat 44 pl.m. 3 M. van 1.30 Patronen in de maten 4042--44 en 46. opgestikte p.uuien nepoen. Wat de lengte betreft kan gezegd worden, dat meerma len overdrijving valt waar te nemen en men rokken ziet, die van 3640 c.m. van den grond zijn. Als regel kan men aan nemen, dat een lengte tot halverwege de kuiten goed kleedt, doch velen geven de voorkeur aan langere modellen. De beide modellen, die apart zijn aangegeven zijn met plooien, die echter gedeeltelijk dicht langs de vouw opgestikt worden. Aan een schoonheid van lijn, die de voorjaarsmo dellen kenmerkt pai-en zich de bijzonder mooie kleuren, die de Mode zal brengen. Streepen en ruiten handhaven zicb even als sportieve ensembles, waarvoor bijzon der mooie composé's in den handel zijn. Nieuw is een costume bestaande uit ma rine blauwen rok en wijnrood manteltje of wel een, waarvan rok of mantel rood blauw gestreept zijn en met effen mate riaal gecombineerd worden. We mogen dus weer verwachten, dat de voorjaars mode 1939 ons een ruime keuze van ont werpen en stoffen voor overgangs-man- tels zal brengen. Als kleuren zullen be halve de neutrale tinten zwart en don kerblauw domineeren, waarbij zich, naar mate we inderdaad warmer en zonniger dagen krijgen, ook andere zullen aanslui ten. Tot zoolang zullen we ons geduld nog even moeten bedwingen, in ieder ge val kunnen we reeds tevreden zijn, dat de Mode ons geen al te ingrijpende verande ring brengen zal. smalle plissé's. Rechts maakt deze zelfde japon een geheel anderen indruk en is ge dacht van effen zijden crêpe of dunne wol» len stof. Geschulpte kraag van witte zijde. Ingehaalde ruimte onder de pas. Driedee* lige voorbaan. Ben. stof 3 M. van 1.30 M. Patronen in de maten 4248. BON VOOR GOEDKOOPE PATRONEN. Op te zenden aan „Het Practisch Mode blad", Postbus 36, Den Haag, giro 203203. NAAM STRAAT PLAATS Patroon No. Maat SUCCESPATROON 2848. Prijs 30 cent plus 5 cent voor porto en omzetbelasting. Deze middagjapon zal voor jonge dames o. a. van gebloemde kunstzijde aardig klee- c'en. Hals afwerking en korte mouwen met Hierbij ingesloten 1 aan postzegels. Indien u tevens het laatste nummer van ,.Het Practisch Modeblad" wenscht te ont vangen gelieve u 10 cent extra in te slui ten. (Postzegels liefst van lj^, 3, 5, 10 of 12cent. doch niet van 6 cent).

Soester Courant | 1939 | | pagina 6