PORTRET DE INTERNATIONALE TOESTAND DEZE WEEK IN NEDERLAND VAN DE WEEK In Spanje zal na dertig maanden bloedigen burgeroorlog waarschijn lijk niet meer gestreden worden. Daarmede komt een einde aan een der meest tragische gebeurtenissen in Europa sinds den wereldoorlog. Hoe het tot dit drama komen kon, door welke factoren dc verwoesting van het eens zoo schoone land zoo lang kon worden voortgezet, op welke wijze deze burgeroorlog meermalen in een algemeenen strijd dreigde te ontaarden, het is reeds honderd maal uitgesproken, zoodat er geen nieuw woord meer over te zeggen is. De geschiedenis zal haar oordeel vel len en men kan genoegen nemen met de vaststelling, dat het tenminste een verlichting is, het gruwelijke ding, dat niet-inmenging genoemd werd, in de toekomst niet meer te zullen ontmoeten. ïn Madrid dan heeft een staatsgreep tolaats gehad, die een verder strijden voor Franco overbodig maakt. Negrin en zijn regeering alsmede de communisten zijn verjaagd of gearresteerd, aan het hoofd van het republikeinsche Spanje is een defensieraad getreden met generaal Casado ean het hoofd en meer op den achtergrond J3esteiro, een van de meest gematigde socialisten, die gedurende den geheelen burgeroorlog in Madrid heeft vertoefd en daarmede het vertrouwen van de Madri- lenen heeft gewonnen. Het politieke pro gramma van dezen defensieraad gelijkt toozeer op dat van Burgos men eisclit ten vrij onafhankelijk en sterk Spanje dat het aan generaal Franco niet moeilijk zal vallen, zich edelmoedig te gedragen tegenover zijn vroegere tegenstanders, die geheel gereed zijn zijn medestanders te worden. De opening van vredesonderhan delingen zal te gemakkelijker gaan, nu het geheele Spaansche volk eensgezind is in het verlangen om een einde te maken aan de verschrikkelijke tragedie, die het schier eiland nu reeds twee en een half jaar ge vangen houdt. Wel is waar zijn de beide kampen nog verdeeld over de vraag van het toekomstige regime, doch dit behoeft aan het staken der vijandelijkheden niet in den weg te staan. Men zal immers nog ge legenheid genoeg krijgen om uit temaken, welk regime zal komen. De troepenversterkingen in Noord- Afrika. Schijnt de ontwikkeling in Spanje voor Europa dus een gunstige wending te nemen, het op het oogenblik ongetwijfeld groeiende optimisme ten aanzien van de toekomst van ons werelddeel wordt ietwat geremd door de militaire voorbereidingen, die de groote mogendheden in Noord- Afrika treffen. Wanneer men de verslagen van onpartijdige waarnemers over de din gen, die er in de Fransche en Italiaansche bezittingen alsmede in Egypte op miltair gebied geschieden, leest, denkt men oogen- blikkelijk aan de overigens nog niet officieel gestelde eischen der Italianen tegenover Frankrijk, eischen, die nog steeds als een zware last op de Europee- sche politiek rusten. Men heeft den alge meenen indruk, dat deze eischen op het oogenblik, dat Mussolini zulks gunstig acht, op het tapijt zullen komen en dat dan geens zins de stok achter de deur zal ontbreken, die aan deze eischen kracht moet bijzetten. Nog weet de leek niet, hoe deze stok er uit zal zien. Dat het slechts de militaire ver- Een paar nieuwe vindingen van de Voorjaarsbeurs te Leipzig. Links een wekker lamp, die zelf het licht aandraait, wanneer de wekker afloopt. Rechts een nieuw model graafmachine, die zand en steenen naar een loopende band voert. sterkingen in Libye zullen zijn, is niet waarschijnlijk. Frankrijk en Engeland heb ben immers hunnerzijds in Tunis en Egypte niet minder krachtige tegenmaatregelen ge nomen, zoodat Libye tusschen twee fronten ligt. Vast staat slechts, dat het laatste woord in deze aangelegenheid niet in Rome en Parijs, maar in Berlijn en Londen zal worden gesproken. Italië mag op het oogen blik militair heel wat beter voorbereid zijn dan tijdens den wereldoorlog, zonder den steun van Duitschland vermag het echter weinig uit te richten. En anderzijds is Frankrijk aan Engeland gebonden en kan het zonder instemming van Londen niets onderemen. Het is dus in de handen van Chamberlain en Hitier, dat de laatste be slissing ligt en aangezien de een het „peace for our time", de ander „wij gaan een langen tijd van vrede" tegemoet heeft laten hooren,mag men ondanks de ongetwijfeld nog vele verontrustende factoren, de toe komst toch geenszins al te somber inzien. Een koning beschuldigt. Bij onze Zuiderburen is een belangrijke beslissing gevallen. Het parlement is ont bonden en nieuwe verkiezingen zullen wor den gehouden om naar men hoopt een bruikbaren grondslag voor de vorming van een nieuwe regeering te verkrijgen. Of deze hoop vervuld zal worden Zooals bekend is de huidige crisis een gevolg van de nationaliteitenstrijd, d.w.z. van de z.g. zaak Martens. Maar het zou dwaasheid zijn te meenen, dat deze kwes tie nu alles overheerscht. Die periode is reeds voorbij. En het laat zich aanzien, dat men er niet meer op zal terugkomen. Wan neer men Martens thans verwijt, dat hij geen ontslag heeft genomen en aldus de vorming van een regeering met de libe ralen heeft verhinderd, kan men toch de vraag stellen hoe lang deze regeering zich zou hebben kunnen handhaven. Want nog op vele andere gebieden bestonden mee- ningsverschillen tusschen de partijen. Belangrijker nog dan het besluit tot ont binding van de Kamer is intusschen de brief, welken Koning Leopold aan zijn eersten minister geschreven heeft. Het is de aanklacht van een vorst tegen de poli- teike methoden van een deel zijner onder danen, een schildering van de verwording en verkrachting van het parlementaire stelsel, waaronder de belangen der par tijen bevoorrecht worden boven die van het algemeen. Als waarnemer van den weinig verhef- fenden partijenstrijd heeft Koning Leopold moeten vaststellen, dat grondwettelijke beginselen werden miskend, dat de uit voerende macht niet meer wordt uitge oefend overeenkomstig de grondwettelijke regels, dat de verantwoordelijkheden wor den verplaatst en organen zonder wettelijk mandaat hun invloed uitoefenen op het voortbestaan en de daden van regeeringen en dat het staatshoofd gedwongen wordt zijn goedkeuring te hechten aan beslissin gen, welke buiten hem genomen zijn. Het oordeel, dat Koning Leopold in zijn brief over de houding der politieke partijen in en buiten de regeering, zoomede die van anderen heeft gegeven, is buitengewoon hard. Maar het is ongetwijfeld een juist oordeel en harde woorden zijn gezien den toestand in België meer dan ooit nood zakelijk. Hopen wij, dat zij hun effect niet zullen missen. Ministers naar de wereldtentoonstelling. Waarschijnlijk zullen zoowel de minister president, dr. H. Colijn en de minister van economische zaken, mr. M. P. L. Steen berghe op 4 Mei a.s. aanwezig zijn bij de opening van het Nederlandsche paviljoen op de wereldtentoonstelling te New York. De openingsdatum was aanvankelijk op 11 Mei gesteld, doch de ministers zouden dan in verband met hun werkzaamheden te laat in het land terug zijn. Om deze reden is de opening een week vervroegd. In gezelschap van een groot aantal andere autoriteiten zullen de beide ministers de reis naar de Nieuwe Wereld met het s.s. „Nieuw Amsterdam" maken. Minister Steenberghe zal de openingsplechtigheid van het Nederlandsche paviljoen ver richten. Grens- en kustversterkingen. In verband met het voornemen der ro- geering, om in het geheele grensgebied van ons land, in het Oosten en Zuiden zoowel als langs de kust, een belangrijke reeks grensversterkingen te doen uitvoeren, waaraan overal gelijktijdig zal worden ge werkt, is een bureau Stellingbouw opge richt, dat tot taak heeft de door de genie ontworpen grens- en kustversterkingen uit te voeren. Het bureau ressorteert onder den inspecteur der genie, kolonel F. A. Vaillant en staat onder leiding van den gepensionneerd generaa I-majoor L. C. A. v. d. Kasteele, oud-inspecteur der genie bij het Kon. Ned.-Ind. Leger. Eenige inge nieurs en middelbare technici zijn reeds in dienst van het bureau getreden, dat BENZINESURROGAAT IN POLEN. De directeur van het Chemisch Instituut van de Technische Hooge- school te Warschau, prof. Kling, is erin geslaagd een nieuwe motor brandstof samen te stellen, die een volwaardig surrogaat v-oor benzine moet leveren. Het mengsel, dat den naam van „Algas" kreeg, bestaat uit gewone spiritus, waarin onder 3 a 3.5 atmosfeer druk protaan of een mengsel van protaan en butaan wordt geperst. Deze beide gassen worden uit aardgas gewonnen, dat in groote hoeveelheden in Klem- Polen voorkomt. De prijs van de nieuwe brandstof, die 90 spiritus bevat, moet volgens de berichten lager zijn dan die van benzine. Om een auto met algas te kunnen aan drijven, behoeft slechts een speciale tank te worden ingebouwd, die een druk van 5 atmosferen kan weer staan. De kosten van deze verbou wing bedragen 300 Zloty. De proef ritten hebben een zeer gunstig ver loop gehad, zoodat binnenkort bij een productie van 25.000 ton algas ongeveer een vijfde deel der auto mobielen in Polen op de nieuwe brandstof zal kunnen loopen. ongeveer een jaar zal functionneeren. De genie heeft de handen zoo vol, o.a. met het bouwen van kazernes, dat een afzonderlijk bureau voor deze werkzaamheden noodig werd geacht. Op het oogenblik werkt de genie reeds met ongeveer 500 tijdelijke krachten uit het burgerlijk leven. Steun aan den tuinbouw. Bij beschikking van den minister van Economische Zaken is bepaald, dat uit het Landbouwcrisisfonds aan hen, die als teler van gewassen van den tuinbouw zijn aan gesloten bij de stichting Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale en op den dag der uitkeering hun bedrijf nog uitoefenen, steun zal worden verleend tot een bedrag van ten hoogste 2.100.000. De steun zal worden verleend per hoeveelheid produc ten, welke in een telkens voor elk product aangegeven tijdvak in 1937 of 1938 zijn geveild. De steuntoeslag wordt niet ver leend op producten, welke administratief zijn geveild, op contract zijn verkocht, af wijkend van kwaliteit waren of op een of andere dan de verplichte veiling geveild. Nieuwe vestigingsverboden. Na het slagersbedrijf, de kantoorboek handel, de schoenenbranche en zoo menig ander middenstandsbedrijf is thans weer aan een drietal nieuwe branches uit den kleinhandel het verbod van vrije vestiging opgelegd. Op grond van de vestigingswet kleinbedrijf heeft de minister van econo mische zaken namelijk bepaald, dat het voortaan verboden is zonder vergunning van dezen minister inrichtingen te vestigen in het rijwielbedrijf, den brandstoffenhan- de en het schildersbedrijf. Minister Steenberghe naar Duitschland. Dinsdagavond vertrok de minister van economische zaken, mr. M. P. L. Steen berghe, met den nachttrein naar Duitsch land voor zijn bezoek aan de Voorajars- beurs te Leipzig en aan Berlijn. In het ge zelschap van den minister bevonden zich de directeur-generaal van Handel en Nij verheid van het departement van econo mische zaken, dr. H. M. Hirschfeld, en dr. F. L. Rutgers, lid en plaatsvervangend voorzitter van de commissie van contact voor economische aangelegenheden aan het departement van koloniën. Vermoedelijk zal minister Steenberghe behalve zijn Duitschen ambtgenoot dr. Funk ook nog Darré bezoeken. Mogen de besprekingen den Duitschen minister van landbouw met beide Duitsche bewindslieden tot vruchtbare resultaten voor de Neder- landsch-Duitsche handelsbetrekkingen lei den. Wilde bussen in het nauw. Toen op 15 Februari j.1. het nieuwe Reglement Autovervoer Personen (het z.g.n. R.A.P.) in werking trad, was het de vraag, of de politie nu onmiddellijk den strijd tegen de exploitanten van wilde auto busdiensten zou heropenen en den onder nemers de uitoefening van hun bedrijf on mogelijk zou maken. Zij heeft dit niet gedaan, doch er zich toe bepaald, tegen elke onderneming proces-verbaal op te maken. Als gevolg hiervan hebben de eerste autobusondernemers zich thans voor den rechter te verantwoorden gehad, daar zij in strijd met de bepalingen van het nieuwe R.A.P. een autobusdienst hadden onderhouden. Zoowel voor den Haagschen, als den Amsterdamschen en Apeldoorn- schen kantonrechter dienden de eerste strafzaken tegen de wilde busbedrijven. In Den Haag was de eisch 1000 boete, subs. zes maanden hechtenis (de uitspraak volgt den 16den dezer), in Amsterdam zagen twee wilde-busondernemers zich tot 300 boete veroordeeld, terwijl de Apeldoorn- sche kantonrechter voor eenzelfde over treding 100 boete oplegde. De Haagsche kantonrechter wees er nog op, dat de tijd, dat deze zaken als principieele moeten worden beschouwd, nu voorbij is. Hij was daarom van oordeel, dat voortaan hooge boeten moeten worden opgelegd, teneinde de exploitanten te dwingen, de onwettige uitoefening van hun bedrijven te staken. Aankoop van varkens. In overeenstemming met de einde Januari verschenen aankondiging heeft de Nederlandsche Veehouderij centrale inmid dels een aanvang gemaakt met het afnemen van zware varkens. Ruim 12.500 varkens werden reeds uit de markt genomen. Met de verleening van dezen steun aan de markt wordt nog voortgegaan en wel in die mate, dat de centrale per week onge veer 4000 zware varkens aankoopt voor slachting en invriezing. Bovendien worden ook varkens in het bacongewicht nog ge regeld in groote hoeveelheden door de cen trale aangekocht, boven het aantal dat voor uitvoer als bacon bestemd is. Van deze soort varkens zijn thans in totaal on geveer 80.000 stuks opgekocht. Nogmaalsde loonen der mijnwerkers. Ook de R.K. Mijnwerkersbond heeft in een brief aan de Contactcommissie voor het Mijnbedrijf haar wenschen ten aanzien van de loonen der mijnwerkers geformuleerd. Zij zijn vier in getal: le. verhooging van de loonen in het algemeen, in verhouding tot de bedrijfsresultaten van het mijnbe drijf; 2e. verlenging van den termijn, waarover kindertoeslag wordt uitgekeerd; 3e. afsluiting van een loonovereenkomst voor den tijd van één jaar; 4e. overlegging van maandelijksche loonoverzichten aan de organisaties van iedere mijnonderneming afzonderlijk. EEN TRANS-S AH AR ALIJN GEPROJECTEERD. Dezer dagen is een commissie van afge vaardigden uit het Fransche parlement en van koloniale deskundigen bij minister president Daladier op audiëntie geweest, om den premier een plan voor te leggen betreffende den aanleg van een groote spoorweglijn dwars door de Sahara ter verbinding van Noord-Afrika met Fransch West- en Equatoriaal-Afrika. Het plan, dat zeer grootsch van opzet is, zou niet minder dan zes milliard francs kosten. Minister-president Daladier heeft de com missie de toezegging gedaan, dat het pro ject in studie zal worden genomen. Het is echter weinig waarschijnlijk, dat het zal worden uitgevoerd, want de minister van financiën Paul Reynaud, wien de delegatie eveneens over haar plan heeft gepolst, verklaarde reeds, dat de regeering geen middelen voor de uitvoering ervan be schikbaar zou kunnen stellen, tenzij Frank- rijks financieele toestand aanmerkelijk verbetert. ZUIVEL-EXPORT NAAR AMERIKA. Gemakkelijk heeft de export het niet; daar weten wij in Nederland ook van mee te praten. Thans zijn het weer de Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika, die dreigen een spaak te steken in het wiel van onzen zuivel-export. Zooals men weet, behoort Amerika tot onze goede afnemers. Doch aan den ande ren kant moet men evenmin over het hoofd zien, dat de V.S. aan Nederland éveneens een goeden klant hebben, daar de waarde van onzen uitvoer daarheen in 1938 slechts 37 millioen gulden bedroeg, terwijl wij daarentegen voor niet minder dan 153 mil lioen gulden vandaar invoerden, dus ruim 4 maal zooveel Nu is Amerika den invoer van onze zuivelproducten gaan belasten met wat men daarginds noemt „countervailing duties", d.w.z. compenseerende invoerrech ten. Dit voornemen, hetwelk men er reeds een paar jaar geleden had, is thans treurige werkelijkheid geworden. Naar het schijnt, was van de zijde van belanghebbenden in de Ver. Staten allang op toepassing der betreffende wetsbepaling aangedrongen. Steeds echter hadden onze handelsvertegenwoordigers weten duidelijk te maken, dat men hier niet van eigenlijke exporttoeslagen kan spreken en dat in feite dumping niet plaats had. Blijkbaar is het niet gelukt de Ameri- kaansche autoriteiten van de juistheid van ons standpunt te overtuigen; het compen- seerend invoerrecht, neerkomend op een verdubbeling van het invoerrecht, wordt nu ingesteld. Waarom echter wordt ons land in een uitzonderingspositie geplaatst Ook in landen als Denemarken, Australië en Nieuw-Zeeland ontvangt de veehouderij toeslagen, omdat zij bij de prijzen op de internationale markt geen sluitende reke ning kan krijgen. Toch worden deze landen niet getroffen door extra-rechten. Dit zou er op wijzen, dat er nog andere oorzaken zijn dan de invoer van zuivelproducten met bijslag. De vraag is ook wel gesteld, of wellicht de gewijzigde steunregeling voor de boter aan deze verandering van inzicht in de Ver. Staten debet is. Nu willen wij niet beweren, dat door het heffen van bedoelde extra-rechten op onze zuivelproducten het Nederlandsche zuivel bedrijf en daardoor de veehouders in hun levensbelangen worden geschaad, want daarvoor is de uitvoer naar de V.S. niet van genoeg belang. Men zou, om een oud- Nederlandsche zegswijze te gebruiken, kunnen spreken van ,,'t gaat om de knik kers niet, maar om het recht van 'tspel". En dan: de kwestie raakt het algemeen belang. Het is een „algemeen belang" dat in het buitenland doordringt, dat aan onze lijdzaamheid op handelspolitiek terrein, waarvan zoo vaak misbruik is gemaakt, een einde moet komen en dat wij de goe deren van hen, die niet of onvoldoende van ons afnemen, niet noodig hebben. Dat is eenvoudig een kwestie van weder- keerigheid. Onze wetgeving kent wel is waar een „Retorsiewet", doch deze kan in het onder havige geval niet worden toegepast. Mis schien zou de Tariefmachtigingswet kun nen dienen, welke de regeering de be voegdheid verleent tot verhooging van in voerrechten op vreemde goederen over te GANDHI OPNIEUW IN HONGER STAKING. Gandhi, de „meest gefotografeerde man van de wereld", doet op het oogenblik weer veel van zich spre ken. Daar is in de eerste plaats de strijd in de Britsch-Indische Congres Partij. Eenigen tijd scheen het, alsof Gandhi door jongere en radicalere elementen meer en meer op den achtergrond zou worden geschoven. Maar weer eens is gebleken, dat de Mahatma nog steeds de machtigste man van Britsch-Indië is en de leider van de rebellen in het eigen kamp, Bose, is gedwongen geweest zijn gang naar Canossa te maken en zich bij Gandhi's wenschen neer te leggen. Sterker de aandacht trekt echter Gandhi's nieuwe hongerstaking we gens de houding van den vorst van Rajkot, die weigert aan den wensch van den Mahatma, om aan de bevol king van Rajkot een stem in de re geering te geven, te voldoen. Ver bazingwekkend is daarbij het enorme weerstandsvermogen van den reeds zoo ouden Gandhi. Verschillende medici hebben verklaard, dat zijn voedselweigering hem weinig kwaad doet en dat zijn toestand goed is. Desondanks hopen zijn vrienden, dat de vorst van Rajkot spoedig toe zal geven, opdat de Mahatma niet te veel van zijn kracht zal behoeven te vergen. gaan: „indien in dringende gevallen de levensbelangen van de Nederlandsche be drijven zulks noodzakelijk maken en het ilgemeen belang dat vereischt". Zal zij dit geval hier aanwezig achten 100 MILLIOEN VOOR ENGELANDS ORIENT-VESTINGEN. Veertig millioen gulden gaat Engeland uitgeven voor de verdere versterking van zijn vlootsteunpunten in het Oosten. Dat zijn Singapore, Trincomalie en Aden. Met deze versterking der drie belangrijkste steunpunten voor de Britsche heerschappij in het Oosten hoopt Engeland zijn verbin dingswegen naar Indië, het Verre Oosten en Australië sterker nog dan tot dusverre te beveiligen. V. BRITSCH-INDlt UtTRIWCMA De versterking van Singapore heeft reeds 60 millioen gulden gekost. Dit jaar zal men voor dit doel nog eens 20 millioen gulden uitgeven. Voor de versterking van Trincomalie worden geen cijfers genoemd. Slechts is bekend gemaakt, dat hier een groot vlieg veld wordt aangelegd en dat de plaats een bijzonder zendstation zal krijgen. De af stand tusschen Singapore en Trincomalie bedraagt 2720 km, dus minder dan een bommenwerper of jachtvliegtuig in een non-stopvlucht af kan leggen. Trincomalie, dat vroeger slechts een kleine kolenhaven was, heeft zich in de laatste jaren tot een belangrijk Britsch vlootsteunpunt ont wikkeld. Voor Aden zal tenslotte 5 millioen gul den worden uitgegeven. Bovendien krijgen alle steunpunten in den Oriënt nieuwe, sterke radiostations. In genoemde bedra gen zijn de kosten voor de nieuwe artillerie niet inbegrepen. Voor dit bijzondere doel stelt men nog 25 millioen gulden beschik baar. Dit alles bewijst wel. dat Groot-Brittanje van zing is. zijn zeewegen zoo sterk te ver dedigen, dat het eiken eventueelen aan valler moet afschrikken. INGEWIKKELDE FAMILIE BETREKKINGEN. Te Bristol heeft onlangs een huwelijks voltrekking plaats gevonden, die ingewik kelde familiebetrekkingen ten gevolge had. Man en vrouw waren opeens eikaars stief broer en -zuster geworden, doordat de moeder van den man, die weduwe was, trouwde met den vader van diens vrouw. Bruid en bruidegom waren beiden 75 jaar. Doch dat was nog niet alles, want de voor malige weduwe werd door haar huwelijk zoowel stiefmoeder als schoonmoeder van de jonge vrouw en haar man werd stief vader en schoonvader van den zoon van zijn vrouw. 500 MILLIOEN KAARS OP OUESSANT. De nieuwe vuurtoren, die 1 Maart op het rotseiland van Ouessant, de meest vooruit geschoven voorpost van de Bretonsche kust in den Atlantischen Oceaan, in gebruik is gesteld, is een goede bekende voor de bezoekers van de Parijsche wereldtentoon stelling, waar hij tentoongesteld was. De vuurtoren is uitgerust met vier lampen van 3000 Watt, die een gezamenlijke lichtsterkte van 500 millioen kaars kunnen ontwik kelen. De spits van den toren met de schijnwerperkamer rust op 23 ton zware draaischijven. De actieradius van de schijn werpers bedraagt 68 km bij helder zicht en 20 km bij mist. De eerste vuurtoren van het eiland Ouessant, dien Maarschalk Vauban in opdracht van Lodewijk XIV bouwde, bezat in plaats van de machtige schijnwerpers van zijn tegenwoordigen op volger slechts een zwak, met steenkool ge voed lichtvuur, dat alleen in de winter-* maanden werd aangehouden. BOSSCHEN ONDER DEN ZEESPIEGEL, Op geringe diepte heeft men onlangs op den bodem van de Oostzee uitgestrekte oude bosschen ontdekt. Men heeft hier niet te doen, zooals aanvankelijk werd aangenomen, met de oude, harshoudende boomen, waaraan de Oostzee sedert dui zenden jaren zijn rijkdom aan barnsteen dankt, doch naar het schijnt, behooren de pas ontdekte bisschen tot een veel later tijdperk; hun ouderdom wordt op 20 tot 30.000 jaar geschat. Ook voor de kust van Koerland werd een interessante ontdek king gedaan. Hier bracht men bij het zoe ken naar een wrak ijzererts aan de opper vlakte. Het staat nog niet vast, of mea hier inderdaad te doen heeft met «en tot dusverre onbekende ertslaag op dei bodem der zee, dan wel met een lading erts van een schip, dat in vroeger tijden op deze plaats is vergaan. „WAREN ALLE PROFESSOREN ZOOI" Professor Boner van de universiteit Austin in Texas is een waarachtig men- schenvriend. Hij heeft de voortdurende examenangsten van zijn candidaten niet langer kunnen aanzien. Om de studenten wat op hun gemak te stellen, heeft hij theekransjes in het leven geroepen. Onder het genot van een kopje thee en in het bij zijn van de vrienden wordt het examen afgenomen. Koekjes en thee voor rekening van den professor. KARDINAAL MAGLIONI STAATS SECRETARIS. Paus Pius XH heeft Kardinaal Maglionl benoemd als zün opvolger in het ambt vu| Staatssecretaris.

Soester Courant | 1939 | | pagina 4