BONNETERIE KOUSEN „Bazar de Luxe" Munri in oii nw. „DROST"- I Klapzaken. -45L- Uitgave: DRUKKERIJ SMIT N.V., SOESTDIJK, Van Weedestraat 35, Telefoon 2566. kwaliteit y Samenwerking tusschen Anti revolutionairen en Christelijk- Historischen. nze Voorjaars-etalages zijn Schoenmagazijn Modern Simplex Rijwielen staan bekend om hun lichten gang. Oproep tot aangifte KALDEWAY Uw Wasscherij. Uw Stoomerij. 't Couveusekind bezweken. Nougat eieren met Marasquin en Slagroom K. H. HAREMAKER UW ADRES- VOOR Soest In dit blad zijn opgenomen De Nieuwe Soester, De Soester Post, Huis aan Huis en Soester Advertentieblad, ADVERTENTIEPRIJS; van 1—5 regels 10.75. Elke regel meer 15 cent. Advertentie s tusschen de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Advertentie's worden in drie bladen opgenomen. UITGAVE van .DE SOESTER COURANT". Algemeen Weekblad en „SOESTER NIEUWSBLAD'. Algemeec Christelijk Weekblad en Soester Weekblad. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 60 ct.. franco per post 65 et., 20 ct. per maand. 18e JAARGANG VRIJDAG 17 MAART 1939. No 11 Informeert eens bij UW KEN NISSEN naar H 6 „Briefkaart"-Foto's vanat f2.— Steenhoffstraat 56 Telefoon 2486 Mag dat? Is dat geoorloofd? Kan daar zegen op rusten f Deze en dergelijke vragen waren in de laatste weken hier en daar te beluisteren. En vermoedelijk zullen ze bij meerderen zijn op gekomen, zonder dat ze geuit werden. We zullen trachten, op die vragen een antwoord te geven, al schijnt dit voor velen overbodige moeite, omdat de zaak toch zoo eenvoudig is. Mag ik, wanneer een begin van brand in mijn huis ontstaat, de hulp van mijn Libe ralen buurman inroep en? Mag ik, als ik achter in mijn tuin een paal wil zetten, die dienst moet doen voor antenne, mijn Roomsch-Katholieken buurman vragen, of hij me even helpen wil? -/an Weedestraat 31 Telefoon 2239 <j Iedere aankoop van f 1.00 een op met Schotel GRATIS. Mag ik maar ge kunt zelf wel een tiental crgelijke vragen doen. En iedereen beantwoordt al die vragen met j:n volmondig ja. Mogen wij nu, als er verkiezingen voor Staten of Raden komen, wier uitslag ons na tuurlijk belang inboezemt, ons aLs burgers vereenigen, om tezamen de mannen onzer keuze verkozen te krijgen? Natuurlijk, antwoordt weer iedereen. En als er nu groepen van burgers zijn, die er heil in zien, om samen mannen hun ner keuze in den Raad of de Staten te bren gen, mogen ze dan samenwerken of n.et Nu antwoordt opeens niet iedereen met een volmondig ja- .Waarom toch niet Wel, natuurlijk, omdat nu ook waarlijk de kwestie even anders staat- Daar straks ging het over doode dingen, waarbij het beginsel niet zoo naar voren komt- Of, in onze eerste vraag over de verkie zingen, over menschen, die hte in beginsel met elkaar eens zijn. Maar in de laatste vraag gaat het over twee groepen, die het niet volkomen eens zijn in beginsel'. En dan wordt het weer: Mag dat? Is dat geoorloofd? Kan daar zegen op fusten Voor een goede dertig jaren was er een gemeente in onze provincie, waar de burge meester bij de verkiezingen voor den Raad de lakens uitdeelde. Hij zocht de candidaten zijner keuze uit en die werden, natuurlijk met inachtneming van de wettelijke bepalingen, zonder stemming gekozen verklaard, omdat niemand het wagen durfde, tegencandidaten te stellen. Toen hebben op een goeden dag Anti-Rev-, Liberalen en Roomsch-Katholieken zich met elkander verstaan en samen candidaten gesteld en samen gewerkt, om deze candidaten ge kozen te krijgen. En twee van de drie werden gekozen- Zoo werd een einde gemaakt aan een re- Igime, dat niet deugde. Waren deze samenwerkende partijen het ïn beginsel met elkander eens? Neen, maar ze waren het hierover eens, dat het tot nu toe gevolgde regime niet deugde. Dat was het doel, waarvoor samen werking noodig was, wijl zonder deze dit doel rooit zou bereikt zijn. Kan daar iemand iets tegen hebben? Toen koning Kedorlaomer cn de zijnen, lia den koning van Sodom en de zijnen ver slagen te hebben, alle inwoners van Sodom als krijgsgevangenen wegvoerden, behoorde daarbij ook Lot, d» neef van Abram- Abram wilde z'n neef bevrijden. Doch aan gezien hij met zijn eigen volk daartoe niet veel kan» zag mun hij zijn Kanaanictische buren, Aner, Eskol cn Mamré met zich als bondgenootcn en Lot werd bevrijd (Gen. 14). Zullen we Abram daarover hard vallen De Schrift doet het niet. Integendeel, als Abram terugkeert, wordt hij gezegend door Melchizedek. Wij meenen dus op de vragen; Mag dat? Kan daar zegen op rusten een volmondig ja te moeten hooren. En dat te meer, wijl het hier gaat, over twee partijen, die wel héél dicht bij elkander staan, die van huls uit bij elkander behooren- Heet niet de Anp_Revolutionaire partij óók Christelijk-Historisch Zie maar art. 1 van het beginsel-program dier partij: De Anti-Revolutionaire of Chr- Historische richting vertoont den grondtoon van ons volksbestaan, enz. En beroepen niet beide partijen zich op de beginselen van Groen van Prinsteren Ja, maar, zegt iemand, dc Anti-Revolu tionairen zijn Gereformeerd en de Christelijk Historischen Ned. Hervormd- Hoe kunnen die nu samen gaan Maar die dat zegt, heeft het mis. Is D®. M- van Grieken niet Ned- Herv-? En behoort deze niet tot de voormannen der A-R- partij? Schrijft hij niet: „De kerk muren mogen Hervormden, Gereformeerden, Christeiijk-Gercformecrden en hen, die tot de Gereformeerde Gemeenten behooren, niet scheiden"? En zijn met hem n.et ve.e Her vormden (vv.o. ook onderscheiden Predikan ten) Anti-Revolutionair? Denk ook aan onzen Wethouder De Bruijn. En omgekeerd: Behoorde De Savornin Loh- man, die jaren lang in «de Chr. Hist- Unie mede man, die jaren lang in de Chr. Hist- Unie mede de leiding had, niet tot de Gerefor meerde Kerken? Neen, dat praatje over Gereformeerd en Ned. Herv. gaat niet op. Niemand minder dan Dr. Colijn schrijft in zijn Jgelichting op het program der A-R- partij (pag. 30),,Of het ooit nog zoo ver komen zal, dat wat gescheiden werd weer verecnigd zal worden, ligt in Gods hand. Zien we op de omschrijving der beginselen van de beide historische Chiis:eijke partijen, dan valt het moeilijk een afdoende reden te geven, waarom het niet zou kunnen." En ,,De Standaard" van 24 Febr. 1-1- schrijft naar aan.eiding van die woorden; „Daarom achten wij het juist voor het heden niet naar vereeniging van beide partijen te staan, en zich te beperken tot het bevorderen van de samen werking, waar deze slechts even mogelijk blijkt." Wij bevinden ons dus in goed geze'schap, als wij bov e.igenoemde vragen bevestigend beantwoorden en de samenwerking tusschen Anti-Re,o.u ionairen en Chr. Historischen van harte aanbevelen. En er bij ons Christenvolk van Protes- tanschen huize op aandringen, van weerszij den zich een weinig inschikkelijk te betoo- nen, om niet af te breken, wat door de wederzijdsche besturen is opgebouwd. V. M. Laat nu Uw meisjes en jongens naar hartelust ravottten. Bruine molliers met rnbber 18 23 f0 90 24-28 f 1.25 29-33 t 1.60 34-38 f 1 90 Wij hebben weder voorradig Sandalen met Crepe en Rubber Van Weedestraat 29 - Tel. 2184 - Soestdijk E.S.IY1.I. SPECIAAL MELKINRICHTING Onze Karnemelk noemt men steeds DE FIJNSTE J. VAN DEN BREEMER KERKPAD N.Z. TELEFOON 2502 Ik kan d'r niks aan doen: ik was nu een maal zóó. De reactie van kinderen op een lichamelijke tuchtiging is zeer verschillend. Met het tuchtigingsrecht zoover men het heeft te aanvaarden moet zéér voorzichtig worden omgesprongen. Kinderen, die op een tuchtiging schijnbaar niet reageeren, zijn er dikwijls het ergste aan toe. In hen wordt iets stuk gemaakt, dat zich nooit meer laat herstellen; ze zijn hun zelfvertrouwen en zelfrespect vaak voor goed kwijt. Wie een klap om de ooren zonder geeste lijke schade kunnen verdragen, zijn degenen, die dadelijk een grooten mond opzetten, schreeuwen alsof ze vermoord worden en snikkend verzekeren, dat ze 't thuis welderis aan vader zullen zeggen. Hebben deze kin deren 'n verstandigen vader, dan zeggen ze thuis niets. Ze voelen intuïtief wel, of ze aan het goede of het verkeerde adres zijn voor Verkrijgbaar bi] D. ENGEL's Rijwielhandel SOESTER ENGWEG 48 TELEFOON 2543 Tuchtplicht en tuchtigings recht. Toen ik nog leerling der L. s- was, had ik een gedecideerde meening over het tuchti gingsrecht van den onderwijzer; ik was er n-1. beslist tegen. Maar ik heb 'n paar ma len aan den lijve ondervonden, dat mijn on derwijzer een ander cn zelfs tegengesteld in zicht was toegedaan. Eerlijk gezegd ik heb klappen altijd slecht kunnen verdragen; ze wekten, of ze me rechtvaardig dan wel on rechtvaardig werden toebedeeld, verzet in me. Den eersten keer uitte zich dat verzet door een hevig beklag thuis, aan mijn vader, over 's meesters hardhandigheid. Hoeveel klappen heb je gehad? vroeg m'n vader me- Gelukkig maar één! was m'n bescheid. Toen ging ik over de knie en deelde m'n vader me toe, wat ik, naar zijn mecnlng tekort had ontvangen van den meester. Voortaan ging ik dus niet meer in beroep, maak ik vocht de zaak uit met den meester zeiven, 'n enkelen keer deed ik dat op 'n rebellecrcnde wijza voor een op te richten Chr. Kinderkoor (ter beoefening van het zingen en spreken) onder leiding van den heer Ferd, C, Everaars. Koordirigent. Repetities worden gehouden elke Zaterdagmiddag van 2 uur tot half 4 (ot van halt 3 tot 4 uur), in de Chr. U.L.O,-school, Pr. Bernhardlaan te Soest dijk. 1 Aangifte door Ouders of kinderen (gaarne met briefje van ouders), op Zaterdagmidc 25 Maart e k. van 2 uur tot half 4, in het Gymnastieklokaal Chr. U L.O.-school, Pr. Bernhardlaan of per briet aan den heer F. C. Everaars, P. Fotterlaan 6, Soestdijk. Aanvang der Repetities D.V. op Zater dag na Paschen, 15 April 1939, Leeftijd vau ongeveer 9 tot 14 jaar. Het voorloopig Ouderbestuur, N. DEN BROEDER Sr., Julianalaan lb P. J. DROST, Pr, Bernhardlaan 29. E. VAN DE FLIER, K. Brinkweg 18. hun reclames. Maar hebben ze géén verstan digen vader, ja, dan komen de poppen aan 't dansen. Dan komt die vader „verhaal" zoeken, aan school. En dan heeft meester te zorgen, dat hij de situatie blijft beheerschen of hij verspeelt zijn gezag geheel. Meeister heeft dan sterkte noodig en tact, want aLs hij vader niet tevreden weet te stellen, zonder iets van zijn eigen positie prijs te geven, dan loopt vader -misschien naar de politie. En dan staat meester zwak. Want politie en justitie kennen wetsartikelen, maar van paedagogiek kennen ze vaak bitter weinig. Men kan als kind tegen het tuchtigings recht van den onderwijzer zijn, ouder wor dende komt toch waarlijk elk verstandig mensch, tenzij hij zich heeft vastgedacht in de letterlijke strekking van wettelijke rechten en plichten, tot 't inzicht, dat in een klasse van kinderen met zeer uiteenloopende karak ters, deugden en gebreken, de plicht van den onderwijzer om er de tucht te handhaven, niet is na te komen zonder dat hem het het recht wordt gelaten om in bijzondere gevallen, als andere middelen moeten falen te tuchtigen. Daarbij blijvende binnen de grenzen, welke de tuchtiging van mishandeling gescheiden houden. Ten aanzien van de tucht op scholen moeten we niet enkel rekening houden met het ver schil in de karakters der kinderen, maar mede met het feit, dat ook de onderwijzer maar een mensch is. Met onvolmaaktheden. Kinderen zijn als regel lief, maar er kun nen kwelgeesten onder zijn, in staat om en gelen hun geduld en bezinning te doen ver liezen. Die kwelgeesten worden later vaak de beste menschen; hun ondeugendheid als kinderen komt voort uit het stormgetij van den groeienden geest. Ik denk hier aan de onweders en bliksemschichten van de lente, die tot zomer groeit. De beste onderwijzers zijn degenen, die de TELEFOON 2928 REMBRANDTLAAN 12 SOEST Ik qelooF nooif dal ik tam qrool krijg europa 't Arme Tsjecho-Slowakije Is Europa's zorgenkind, (Want het gaat met zijn gezondheid, Niet zoo bijster voor den wind. Immers: 't ging sinds zijn geboorte Onder dezen last gebukt Dat het zich slechts kon beschouwen Ais een soort van kunstproduct. De Sudctenamputatie Kt f' f Heeft het nauw'Iijks overleefd Of daar is al weer iets anders Wat z'n moeder zorgen geeft. iWecr een nieuwe operatie Heeft men er nu aan verricht Dio de kleine doet vcrscliromp'lctt Tot een nietig, kwijnend wicht. 4 Met zorg ziet moeder Europa Deze nieuwe toestand aan; Hoe zal 't in de naaste toekom/st Met de kleine verder gaan? En ze hoopt dat deze ziekte Zich nu maar locaüseert Zoodat straks niet de omgeving Er door wordt geïnfecteerd. Is een verfijnde lekkernij ven BANKETBAKKER Holleveranciet Van Weedestr, 40 - Soestdijk - Tel. 2823 R1NGERS en DROSTE EITJES zijn bij ons in groote verscheidenheid ia voorraad. OP die vraas tl» M ARIAPLAATS TRECHT VAN WEEDESTRAAT 52 TEL. 2263 tucht handhaven door hun moreelc overwicht. In bepaalde omstandigheden echter zal het sterkste overwicht tekort schieten en daa moet de opvoeder grijpen, in het belang vao zijn gezag, in het belang van de totaliteit der klas en in het belang ook van het moeilijke kind, naar het ultrum remedium; de tuchtiging. Ik heb dat willen zeggen, nu een oflicier van justitie zich niet heeft ontzien om twee weken gevangenisstraf te eischen cn ontzeg ging van het recht om het ambt uit te oefenen van onderwijzer voor den tijd van vijf jaar, tegen een onderwijzer, die een leerlinge een tik om de ooren had gegeven, 'i Ging hier, naar uit de verslagen blijkt en door ver schillende onderwijsbladen met nadruk wordt geconstateerd, louter om een losse klap, niet meer. Van mishandeling, in de gewone be- teekenis, welke we er in het maatschappe lijke verkeer aan hechten, was ge<_>n sprake. De wet' Ja, de wetf Als men iemand et-n klap geeft, die „pijnlijk" heeft aangedaan, dan constateert de wet; mishandeling. Maar naast de wet staat toch nog het nuch tere menschelijke oordeel, de levenspractijk! Erkenden niet twee ministers (van Onder wijs en Justitie), dat tot het tuchtrecht vaa den onderwijzer ook het tuchtigingsrecht be hoort Politie en justitie zijn en blijven blijk baar van een andere meening. Alhoewel; sommige rechtbanken, als die to Roermond en 's Bosch, hebben een klap op school als niet-strafbaar geoordeeld. Maar in het geval als het bovengeschetst» en een geval, waarin een heele klas kinderen tegen een onderwijzer als getuigen werd ge. dagvaard, toonen politie en justitie, dat z» van paedagogiek geen beggrip hebben en... van haar tuchtigingsrecht een zeer onmatig gebruik weten te maken. VRIJWILLIGE BRANDWEER SOESTER BERG. Door de vereeniging van personeel van dt Vrijwillige Brandweer „Ontwikkeling en Ont spanning" te Soestcrbcrg werd aan haar le den, donateurs en genoodigden een film-avond aangeboden. De eerste film, welwillend aangeboden doot de Ned. Heide-Mij-, was de Boschhrand-flim, welke werd toegelicht door den heer Brink, ambtenaar bij deze Maatschappij- De tweede film, eveneens op brandweer* gebied, droeg tot titel „Een der dappersten". Deze werd vertoond door de Assu-film tl Soestcrbcrg. Des middags werd een film-voorstelling ge geven voor alle schoolkinderen- De voorzitter, de heer Drcwes, hoopte, dat velen zich als donateur van de vereeniging; zouden opgeven.

Soester Courant | 1939 | | pagina 1