Uitgegeven door: RADIO-CENTRALE „SOESTDIJK JULIANALAAN 94. Telef. 2862. SOEST De schoonmaaktijd is weer in aantocht, en geen enkele Hollandscne huisvrouw (zij is immers be kend om haar properheid), zal die overslaan. Het is een tijd van veel drukte en bedrijvigheid. Maar, zooals in de Natuur alles tot nieuw leven komt, zoo wil men ook in huis alles schoon hebben, het onbruikbare opgeruimd en zooveel mogelijk vernieuwd om met een frisch en opge wekt gevoel den Zomer tegemoet te gaan. En hoewel deze schoonmaaktijd ieder jaar weer terugkomt, zoodat velen reeds zeer ervaren en bedreven zijn, enkele practische wenken worden toch steeds met dankbaarheid aanvaard. Hoe Uw werk te verdeelen, zóó, dat Uw huisge- nooten de minste nadeelen van Uw schoonmaak woede ondervinden? In de eerste plaats moet men natuurlijk zorgen, dat het schoonmaakgereedschap prima in orde is en dat men voldoende voorraad reinigingsmidde len in huis heeft. Niets is zoo hinderlijk als wanneer onder het werk plotseling naar den kruidenier of den drogist gehold moet worden omdat een kleiniaheid niet in huis is. Wannéér de schoonmaak zal beginnen, kan natuurlijk elke huisvrouw voor zichzel' bepalen, maar het is wel aan te raden dit niet te lang uit te stellen, want als de mooie voorjaarsmaanden er weer zijn, is het noch voor Uw huisgenooten, noch voor Uzelf prettig om nog in den rommel te zitten. Aan den anderen kant zullen velen echter willen wachten, tot de kachels uitgelaten kunnen worden. Hiervoor is natuurlijk veel te zeggen; schoonmaken en dön weer moeten stoken heeft weinig zin. Men begint echter vanzelfsprekend bovenaan in het huis. Bovendien haalt U toch zeker eerst al Uw kasten uit. Niet allemaal tegelijk, maar stuk voor stuk, eiken dag zeker niet meer dan één of twee. Kleerkasten kunnen eenvoudig met een vochtige zeem worden afgenomen, provisie- of keukenkasten hebben meestal een flinK zeepsopje noodig. Als U nog papier in Uw kasten hebt liggen, ver vang dit dezen keer dan eens door zeildoek. U hoeft het papier dan niet steeds te vernieuwen, daar een vuile plek gemakkelijk met een natten doek kan worden afgenomen. Het. zeil blijft frisch en kan zeer lang mee. Zoo'n zetlbekleeding be hoeft in 't geheel niet stijf te staan, er zijn heel wat aardige kleuren en patroontjes in den handel, terwijl aardige randjes ook overal te krijgen zijn, of zelf door U geknipt kunnen /orden. Een kanten of geborduurd linnen rand staat ook heel netjes. Als men zoover gevorderd is, zal waarschijnlijk ook de tijd van stoken grootendeels voorbij zi|n en kan men vol moed beginnen. Hetis natuurlijk aan te bevelen om den dag vóór zoo'n drukken weekdag het middageten voor den volgenden dag reeds zoover mogelijk, toe te bereiden. Regel en orde zijn twee zeer belangrijke factoren bij de schoonmaak. Maak per week niet meer dan hoogstens twee vertrekken schoon. Wanneer men niet te veel hooi ineens op zijn vork neemt, kan in de eerste plaats de schoonmaak zelf veel intensiever gebeuren, in de tweede plaats vermoeit U zich zelf niet te veel (er is immers nog meer werk, dat op de huis vrouw wacht), en tenslotte is het voor Uw om- Met schoonmaaktijd brengt Centrale Radio-ontvangst uitkomst. Zorg voor één plekje in huis, waar gij 's avonds na ge- danen arbeid, rustig voor Uw luidspreker kunt genieten. geving veel aangenamer. Niets is zoo onprettig voor de huisgenooten als wanneer nergens in het heele huis meer een gezellig plekje te vinden is, om ook maar een eenvoudige dagelijks voorko mende bezigheid te verrichten. Zorgt er voor, dat er één knus hoekje overblijft, waar zoowel Uw gezin als U zelf rustig kan gaan zitten. Een kleine verpoozing, welke Uw inspannende bezigheden onderbreekt, geeft nieuwe kracht en frisschen moed om verder te gaan. Dit hoekje is natuurlijk het hoekje bij den luidspreker. En het is zoo prettig als U Centrale Radio-ontvangst hebt: één enkele handbeweging slechtsden stekker van den luidspreker in den programmakiezer't Houdt U niet te lang op, onmiddellijk hebt U muziek en vroolijkheid in Uw kamer. En 't humeu^ van Uw huisgenooten blijft bewaard, als zij ongestoord op 'n gezellig plekje na een morgen of middag van werken, hun huise lijke bezigheden (huiswerk, knutselen, het lezen van de courant kunnen beginnen. Wij laten hier nog enkele raadgevingen vol gen voor het reinigen van meubels, houtwerk, stoffen, enz. DEKENS. In de eerste plaats kunnen die, natuurlijk als ze niet al te vuil ziin, met waschbenzine ge reinigd worden, doch dan vooral opletten, dat geen vuur in de nabijheid is. Zijn de dekens erg vuil en wil men deze niet laten stoomen, dan kan men ze wasschen in een ruim zeepsop van vlok- kenzeep; vooral niet te heet wasschen. Niet wringen, alleen de deken steeds op en neer halen door het sop. Naspoelen in lauw-warm schoon water, tot het water helder blijft. Daarna nat over een lijn hangen. Van tijd tot tijd de deken kloppen en andersom hangen. Een zonnige dag is hiervoor natuurlijk aan te bevelen. Heeft men een tuin, dan kan de deken eenvoudia over een droogrek ge hangen worden. Binnensbuis plaatst men een teil onder de vochtige deken voor het afdruipen. BEHANG. Hoewel het behang nog niet geheel vernieuwd behoeft te worden, blijken hier en daar toch verschillende beschadigde of vuile Elekken te zitten. Hoe dit te verhelpen? Heeft het ehang een patroon, dan doet men verstandigst van de rol reserve-papier (die U natuurlijk be waard heeft), een geheel nieuw s-motief uit te knippen en over de beschadigde of vuile plek te plakken. Voor een effen gekleurd behang moet men het bij te plakken stuk niet netjes vierkant of rechthoekig afknippen, maar beter is het de randen juist heel ongelijkmatig af te knippen. De over gang van het-nieuwe naar het oude papier valt dan minder op. Is het oude behang erg verscho ten, leg dan zoo mogelijk het nieuwe papier eerst een dag in de zon. Als plakmiddel kan men het beste het zgn. behangersplakmeel gebruiken, dat met koud water wordt aangemaakt. BEITSEN VAN VLOEREN, MEUBELEN, ENZ. Oude beits kan verwijderd worden met sodawater, ammoniak of terpentijn. Voor het beitsen van vloeren gebruikt men was beits. De bedoeling van het beitsen is om behalve het geven van kleur, de poriën op te vullen, zoo dat de vloer gladder wordt en minder stof kan binnendringen. GLASPAPIER verwijdert men met water en veel groene zeep. Nieuw glaspapier wordt eenvoudig opgeplakt, door het papier in een emmer water onder te dompelen en glad te strijken tegen de gewenschte ruit. NIKKELEN EN TINNEN VOORWERPEN, die ge reinigd moeten worden, legt men eerst in een teiltje met warm water. In een bakje maakt men een mengsel van zeeppoeder en heel fijn zand. Men haalt het voorwerp uit hef water en schuurt dit, steeds in één richting, met een doek, die eerst in warm water wordt gedoopt en daarna in 't zeeppoeder-zand mengsel. Daarna wordt het voorwerp afgespoeld in warm sodawater en met een wollen doek stevig opgewreven. Juist in den schoonmaaktijd, als er veel wordt opgeruimd en nieuw moet worden aangevuld, komt men op practische ideeën om van oud nieuw te maken. Hebt U nog ergens op zolder een oud scherm staan, dat U niet meer gebruikt? U kunt hiervan een aardig toilethoekje maken voor Uw dochter. Ze zal daar graag zelf aan meewerken. Het scherm wordt met een aardige stof overtrokken. In het middenvak wordt een spiegeltje gehangen en daaronder worden één of twee dwarspla tkje.» aangebracht, of één plankje, terwijl hieronder dan een losse zak, voor kam, borstel en verdere toiletbenoodigdheden kan worden gehangen.

Soester Courant | 1939 | | pagina 5