Het NIEUWE komt, het OUDE verdwijnt. Ih den loop der lijden komen vele radio-luiste- Baars(sters) de Radio-Centrale binnen met de geijkte vraag: „Mijnheer, wat kost een aansluiting op Uw Centrale en wat is er voor noodig? Mijn toestel voldoet mij niet meer, want het is ver ouderd. Ik heb bij een vriend Radio-Centrale ontvangst gehoord, en dat was zeer goedh" Er zijn over 'ft algemeen genomen meer oude dam nieuwe apparatem in gebruik, en nu het won derlijke, dat de meeste menschen maar geen af stand van zoo'n verouderd apparaat hunnent doen. Zij wachten liever totdat er bijna in het geheel! geen geluid meer uitkomt, voordat zij er toe be duiten een Radio-Centrale-Aansluiting te nemen. Weelemaal geen wonder is het, dat, wanneer die menschen zijn aangesloten en daarna door het oontroleerend personeel der Radio-Centrale be kocht worden, men te hooren krijgt: „Wat heb ik oen spijt, dat ik niet eerder bij U gekomen ben. Wat is dit een groot verschil met de weergave, df'e ik vroeger had!" Dit laatste kunnen wij volmondig» beamen.. Hfet ligt ook voor de hand", dat dit zoo moet zijn, want dè Radio-Centrale zorgt er voor, dat steeds de nieuw- »re apparaten in haar eigen bedtijf in gebruik, aijn. Elke verbetering op technisch gebied wordt direct aangebracht, niet alleen in- het. belang van de abonné's, doch ook in het belang van de Radio-Centrale, want nog cHtijd gaat de stelling oo, dat hoe beten dé* Radio-Centrale, hoe meer abonné's bij haar zijn aangesloten, en daar volgt weer uit: Hoe meer abonné's, hoe beter de Radio-Centrale haar taak kan verrichten. De toestand in den' aether wordt met den dag slechter. Steeds nieuwe en krachtiger zenders wor den gebouwd en in bedrijf gesteld. Het wordt tfeeds moeilijker om de krachtige zenders uit mkander te houden, terwijl het grootste deel van de op de schaalvendeeling aangegeven stations niet goed te ontvangen is. Hoe beter de toesfellën, des te moeilijker wordt* het om de weergave, der buitenlbndsche- stations, te perfectionneeren, daar dè bandbreedte moet worden afgesnedten,, waardoor de kwaliteit? dér weergave weer in. het gedrang, komt. De studio's zijn ih d'e laatste jaren zoodbnig inge richt, dat een weergave kan wordö» verstrekt*, welke nauwelijks verschilt van de. werkelijkheid. Het jammerlijke- is echten,, dat? do zenders door hei? gpdrang in den aether niet in staat zijn, die zelfde kwaliteitsweergaMO aam de ontvangers te verstrekt- ken, waardoor veel vam het genot wegvalt. Trouwens van de honderd toestelbezitters aan wie wij vragen, naar welke stations zij-meestal luisteren,, krijgt men in 99 gevallen te hooren: „In het begin Wilden wij nog wel eens „zoeken", maar lang zamerhand gaat de aardigheid er af en staan wij, cdtijd op de HollbndSche zendws, eer» enkele maal' ap Engeland, of zoo." Natuurlijk, men zof cHtijd menschen* Runnem vinden, die tot eiken prijs een eigen apparaat willen be zitten, maar de meerderheid begint in te zien, dat dit niet noodig is om goede weergave te hebben v«n al datgene, wat van belang kan zijn. De Radio-Centrales zijn in staat om de belang rijkste uitzendingen ongestoord uit te zenden. Een veeljarige practijk stelt haar in staat om datgene te bieden, wat de meerderheid ten volle bevredigt. Gelukkig is men dan ook thans zoover gekomen, dat de oorspronkelijke tegenzin, dien men voor Radio-Centrale-ontvangst had, omgeslagen is in een bewondering voor de technische mogelijk heden, die nu geboden worden; Met? is niet meer zoo, dat hef groote publiek het standpunt inneemt,, dat Radio-Centrale-ontvangst alleen, voor diegenen is, die weinig geld kunnen bestedien. Trouwens, dat is ook nooit het doel van de Radio- Centrale geweest,, maar allfe nieuwe dingem wor den nu eenmaal! ih. Het begii* tegengewerkt door achterdocht, onbekendheid, eigenbelang, ena. (wij, denken hierbij aan stoombooten, spoorwegen, auto's), waardoor een volledige ontplooiing! var» de mogelijkheden, dank zij dien tegenstand, slecht» langzaam tot stand kon komen. Gelijk dit met andere' door ons genoemde techni sche uitvindingen! geschiedde, zoo is dit thans ook met de CentraJe-Radio-ontvangst het geval. De tegenkanting, welke men oorspronkelijk de Centrale bood; is veranderd* int waardeering, met het resul taat, dat thans, bijna 400.000 gezinnen in Neder- Ibnd een Radio-Centrale-aansluiting bezitten en dit aantal zal. niet. alleen spoedig worden bereikt, maar ook met een flink percentage worden over- sch rector.. Met kam niet? anders. De Radio-Centrale heeft een te belangrijke taak, dan dat men niet zou inzien dflti mem ei? zelf belang bij heeft om van de „service"* welke- de Centrale biedt, gebruik te maken, of indien men nog niet is aangesloten, ge bruik te gaan, makem. De Luchtbescherming voor de burgerbevolking, staat nog. maar in. het begin van. haar ontwikke ling; Tóch werden reeds regelmatig- de Radio» Centralë» betrokken, in. de luchtbescherming^ oefeningen. Binnenkort wondt, van QffTeieeJ6 zijde heft groote belang van de Luchtbescherming en. de Radio- Centrales, in. het vollè daglicht geplaatst, medé door het? feit,, dat gebleken is,, dat gewone Rodio- uiteendingenv welke vooi* het publiek van het grootste belbngt kunnem zijn, gestoord, kunnen wor den dbor speciale „stoorzenders") welke eerr goede berichtgeving- onmogelijk zouden, kunnem maken; Ih de toekomst zal een geheel ondèrgroncfech net, waaraan thans reeds vele Radio-Centrales zijm aangesloten, door geheel. Nederland aangelegd, zijn, waardtaor die groote voordeel en van de Radio-Centrale nog meer tot de menschen- zullen spreken; - Vernietiging van zenders door vliegtuigaanvallen zal dan voor den toestelbezitter onaangenaam zijn, maar voor de aangeslotenen op de Radio» Centrales maakt het voor de belangrijke mededee- lingen en aanwijzingen die de Regeering zat (moeten) geven, geen verschil, daar deze mede- deelingen van uit een centraal punt telefonisch via dit ondergrondsch kabelnet worden doorgegeven! aan alle Radio-Centrales welke daarvoor in aan merking komen. Reeds meer dan de helft van het thans aangesloten: aantal abonné's kan op deze manier tijdig worden, ingelicht en gealarmeerd' bij luchtaanval. Toevallicj kwam dit tot uiting eenigen tijd geleden, toen der zender Jaarsveld door een storing gedurende- 40 minuten niet in staat was uit te zenden, terwijl de Radioprogramma's gedurende dien tijd voor de aangeslotenen op de Radio-Centrales (welke bediend- worden, vi® die ondergrondSche kabels)) gewoon; dóórgingen; Hiermede is wel aangetoond, hoe groot het be lang van de Radio-Centralesin het algemeen voor de bevolking kan zijn, afgezien van het feit, dat men steeds op gemakkelijke wijze de belang rijkste programma's van binnen- zoowel als van buitenlandsche stations kan beluisteren. De Radio-Centrales zijn zich bewust van de be langrijkheid van haar taak. De luisteraars zijn dit nog niet voor de volle 100 doch lang kan het niet meer duren. Men ziet het belang nog niet voldoende in, zooals b.v. de aansluiting op het electriciteitsneft, de gasfabriek en de waterleiding, maar ook die bedrijven hebben moeten pionieren, voordat zij een aantal afnemers hadden. Voor de waterleiding is zelfs nog wel de wet in den arm genomen. Wij herinneren ons eenige processen tegen onwilligen, die geen aansluiting op de waterleiding wenschten te nemen, daar hun over-over-grootvader reeds water uit den put of slóóft gebruikten- en zij- daarom, nieft inzagen, dat het voor hen beter zou zijn, als zij inplaats van sloot- of putwater, het water der waterleiding gebruikten; Men Ram natuurlijk niet zeggen, dat het beluisteren dër Radio-programma's viaa een eigen apparaat niet goed voor de gezondheid zou zijn, maar dat een aansluiting op de Radio-Centrale voor velen eero groote verbetering oplevert, kan wel worden aangetoond. Er zijn nog zooveel oude toestellen in gebruik, welke noodig, opgeruimd moesten worden. Dit lijkt kapitaalsvernietiging, maar grootere kapi taalsvernietiging is echter om met een oud appa- .raat te blijven luisteren en er geen pleizier van te bekeven^, dodf allfeen maar veel ergernis en mis schien doorloopende onkosten en reparaties, ter wijl men dan bovendien nog het genot mist van goede Radio-ontvangst. Wacht tóch nieft te lang met een besluit te nemen. Er zijn verschillende besluiten te nemen, doch er kan slechts één GOED besluit zijn, n.l. doet Uw verouderde toestel weg. Neemft een Centrale- aansluiting. Macht U' echter op dit punt nog geen beslissing) kunnen nemen,, neemt dón een ander besluit: Neemt eens voor 1 maand een aansluiting op de Radio-Centrale. Vergelijkt de weergave en service, welke de Centrale U biedt met dat wat U tot heden van Uw verouderd apparaat had. U zult zien, dat U na die maand de Centrale dankbaar zult zijn voor den gegeven tip.

Soester Courant | 1939 | | pagina 7