„DROST BONNEURIE KOUSEN „Bazar de Luxe" „JAVAHOTEL" OPENING 30 APRIL Oranje en Nederland. Speciaaldagen* fes Uitgavet DRUKKERIJ SMIT N.V., SOESTDIJK, Van Weedestraat 35, Telefoon 2566. tt Opvouwbare Tuin- en Serrestoelen Sierlijk SoSied Als KALDEWAY Stoomwasscherij KALDEWAY ORANJE-BOLLEN met slagroom K. H. HAREMAKER UW ADRES VOOR Woningbureau J. van Burken Zn. Soest SOEmTflHJVlSM) In dit blad zijn opgenomen De Nieuwe Soester, De Soester Post, Huis aan Huis en Soester Advertentieblad, ADVERTENTIEPRIJS van 1—5 tegels 0.75. Elke regel meer 15 cent. Advertentie s tusschen de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Advertentie's worden in drie bladen opgenomen. UITGAVE van „DE SOESTER COURANT*. Algemeen Weekblad en „SOESTER NIEUWSBLAD". Algemeeö Christelijk Weekblad en Soester Weekblad. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 60 ct„ tranco per post 65 ct„ 20 ct. per maand, 18e JAARGANG VRIJDAG 28 APRIL, 1939. No. 17 6 „Briefkaart"-Foto's vanaf f 2.—» in de bekende prima uitvoeriug. Steenhoffstraat 56 Telefoon 2486 „Cramers Java-Dependanca" Burgemeester Grothestraat 70 Telefoon 2 0 3 8 Woensdags Rijsttafel, Eiken dag Nassl Goreng. Restaurant. Gezsllig zitje. 1909 - 30 April - 1939 Het Nederlandsche volk staat weer aan den .Vooravond van één zijner nationale vierdagen. Het mag met H- K- H- Prinses Juliana Hoogstderzelver dertigste verjaardag herden ken- Is er voor een feestelijk herdenken van dit feit wel plaats?? De wereld bloedt uit duizend wonden, de worm der welvaartsvernietiging knaagt de eene vezel na de andere van het maatschap pelijk organisme onmeedoogend stuk en het koorts-kloppend wereldhart jaagt een crisis tegen, die naar menschclijlTlhzicht het wijkend .weerstandsvermogen te boven zal gaan- 1 Neen, er is geen plaats voor zinloos feest betoon- Billijke Prijzen. Fabrikaat „Herlag van Weedestraat 31 Telefoon 2239 Maar wel moeten de daden des Heeren ge dacht en met dank en bede voor God den Heere getreden Gedenken is een werk, dat God aan Zijn kinderen tot een plicht heeft gesteld- Dat is geen liefhebberij, neen, dat is art- 1 van het wetboek, dat onze God heeft gegeven voor bet leven der dankbaarheid- Ook op nationaal terrein- En wat zijn er dan veel zegeningen- Vergelijken is waardeer en- In Rusland viert Satan zijn brute triomfen in de vernietiging van alle godsdienstige ©n burgerlijke vrijheid- In de totalitair geregeerde •taten drijven de dictatoren hun willooze werk tuigen in den waanzinnigen wedloop van een imperialistische machtspolitiek, gestimuleerd door de godlooze drogredenen van een aan de hedendaagsche toestanden aangepast hei dendom- Spanje heeft zcih zelf verteerd in een afmattende broederkrijg en tal van klei nere staten hebben hun zelfstandigheid inge boet en zich moeten buigen onder de laars van den geweldenaar- Wij daarentegen leven nog veilig onder de schuts van Oranje- Onze gezinnen worden beveiligd door de organen van het wettig ge zag. Onze burgerlijke vrijheden zijn grond wettig gewaarborgd en boven alles: wij mogen onzen God nog dienen naar de beginselen van Zijn Woord en naar de inspraak van ons hart- I Niets te klagen dus? F Ja, veel te klagen, Want wij deelen in d© ellende der wereld- Maar wanneer wij ge denken, dan wordt het bittere aan de eilen.de ontnom«n- Dan merken wij Gods daden op in Zijn straffen en in Zijn verschooning- In Zijn straffen, ja- Want de kastijdingen Gods gaan over de wereld om de zonden der menschheid, waarvan wijzelf een deel zijn. En dan kunnen we niet anders dan zeggen, dat de straf geen gelijken tred met onz© zonden houdt- In Zijn verschooning niet minder. Het zijn Gods goedertierenheden, dat wij nog zelfstan dig bestaan mogen in de rij der volken- Te midden van een tijd, waarin zooveel viel, wat meende sterk te staan, mogen wij de lijn onzer historie voortzetten naar godsdienstige tra ditie en onder ons aloude Vorstenhuis- Sta het ons immer helder voor den geest; onze godsdienstige en burgerlijke vrijheden zijn ons geworden onder het bestuur van Oranje als instrument in Gods Hand- En die gedachte willen we elkaar bij deze gelegen heid weer inscherpen; God heeft gewerkt, maar door Oranje. En ook de verjaardag van onze geliefde Prinses moet weer een bevestiging zijn van het drievoudig snoer; God, Oranje en Nederland- Zoo wordt in onze harten de dankstemming geboren, die onze nationale vierdagen wijden moet. En wij zeggen het, met ootmoedige er kentenis van onze nationale schuld, die ons genadig vergveen moge worden; „Heere, hoe goed zijt Gij geweest- Gij leiddet ons tot nog toe om Christus' wil door zware tijden heen. Gij zondt Uw engelen, die onze grenzen bewaakten bij het felle oorlogs woeden- Gij maaktet van die grenzen onver- winbare muren, toen de revolu.ievloed nader de. Gij hoordet de gebeden van volk en Ko ningin, die dagelijks opklommen voor den grond, gewijd door het bloed der martelaren- Op Uw genade drijft ons scheepske en Gij leiddet het veilig door alle stormen heen-" En dan dan rijst meteen het gebed voor Vorstenhuis en Vaderland- We zeggen met bewogen hart; „Heere, zegen Haar, onze Vorstin bij Uwe gratie, zegen Prinses Juliana en Prins Bernhard, ze gen ze in Plun blijde verwachting en wil die tot een nog blijdere vervulling brengen; zegen z© ook in en met onze kleine Prinses Beatrix; zegen heel het Koninklijk geslacht met Uw rijksten zegen, vele jaren' Zegen ook het vaderland, kon het zijn met vrede, voorspoed en welvaart. Met stoffelijke, maar bovenal met geestelijke zegeningen- En mocht van dit kleine land nog eens een rijke zegen uitgaan voor de menschheid- Maar al beeft ons hart bij de enkele gedachten moet het kruis blijven, mis schien nog zwaarder worden, help het ons dragen, want Gij wilt immers de lasten licht maken van de volken, die U dienen en van de Vorsten, die op U betrouwen Zoo kan en zal ook deze Juliana-dag ons weer tot geestelijke en nationale bezinning zijn. God met ons, wij met God! Dan wacht de zege in het heetst van den strijd- Dan zien we de schitterende berghoog ten vanuit de smartelijkste diepten- Neen, meer nog! dan staan onze voeten vast op de bergen Gods en wij leggen de vastheid van ons geloof in onze stem bij het uitspreken van de stellige toekomstverwachting: „Op den berg des Heeren, daar zal, daar zal het voorzien worden-' voor U wasoht, Krijgt ge een sieraad in Uw kast. Seest, Rembrandtlaan 12, Tel. 2928 De lente stemt mild* Ik vind het zoo'n afschuwelijk woord; speciaaldagen! Als ik me goed herinner, is dat woord een eigen compositie; ik ben er helaas nog niets in geslaagd om een meer Nederlandsche en klankvoller benaming te be_ ken en terzake ben ik ook nog niet op een (betere) vinding van anderen gestuit Ik schrijf een Prijsvraag uit zonder prijzen; hoe benamen we het best het complex van dagen waarop ons een speciale intentie wordt aangepreekt Ik bedoel: moederdag, dierendag, vredes- dag, wereldspaardag, vaderdag enz- Met Mei breken die vieringen los- Dat komt, omdat er gewoonlijk een of andere straatcol lecte aan verbonden is- In Mei is het buiten (soms) zacht; de meisjes hebben zich pas nieuwe zomerjurkjes aangeschaft; de behoefte aan liefde overweldigd de mensch- En zomeer- In Mei is er dus aanbod van collectanten, die zich voor het goede dol willen offeren- Ik vind al die speciaaldagen erg sympa thiek; zelfs op drankbestrijdingsdag koop ik een blauw bloempje ten stop dat om niet al te erg in de gaten te loopen onder m'n revers weg. En met Dierendag slacht ik al tijd een kip om m'n hond op de botjes te kunnen tracteeren- Zoo ben ik nou eenmaal; ik heb 'n gevoelig hart- 't Meest benauwt me echter steeds de Reclasseeringsdag. Ik weet nooit te berekenen in hoeveel geld ik miin dankbaarheid tot uit- E S IWI I SPECIAAL fc.J.IW.I. MELKINRICHTING Onze R O O M IJ S weer verkrijgbaar. Kwaliteit bekend. J. VAN DEN BREEMER KORTE MELMWEG TELEFOON 2502 drukking moet brengen, dat het anderen zijn, die achter de tralies zittel* Neen, écht! Nou spot ik niet langer- Ik acht me niets te goed voor de gevangenis. En u, dierbare lezer i Excuseer me, ik meen het niet slecht- Ik weet heel best; u, in uw omstandighe den, ge zult^ ge kunt eenvoudig geen dief zijn, geen inbreker of nog erger. Gij, gelukkige huivader, zonder vijanden, zonder „vrienden", die uw huwelijksgeluk met vernietiging be dreigen, gij zult uw beheersching niet ver liezen en geen „gekke dingen doen"- Natuur lijk niet! Bovendien; ge hebt 'n behoorlijke opvoeding ontvangen, nijpende zorgen hebt ge niet gekend- Maar wat hebt ge geboft! .Wat is uw deugd en braafheid door de omstandigheden die gij niet hebt gemaakt verzorgd! Wat hebt ge eigenlijk dankbaar te zijn! Want laten we nou r's eerlijk wezen; wat zou er van óns zijn terecht gekomen, als we ergens in 'n „griebes" waren geboren en grootgebracht; 'n moeder, die het goede niet wilde en 'n vader, die je niet gekend hebt- Vloeken, honger, slaag. Omgang met ge spuis, gesmaden door het „fatsoenlijke" deel van de wereld-. Of stel je voor, dat je hand en leven ver pand had aan de liefde van een vrouw, die Nou ja, we begrijpen elkaar. En dat je dan je „vriend" hoe is 't mogelijk ik zeg: je „vriend"... Nou ja, wat zoudt gij dan hebben gedaan* Denk je anders eens in, dat je mét je ge boorte de booze neigingen van verdorven ouders of voorouders had meegekregen en dat je tevergeefs, jaren achter mekaar, vócht, „vócht" zeg ik, om je zeiven meester te blij ven en dat je dan tóch 'n keer - Laten we toch dankbaar zijn, dat 't niet zoo is gesteld met ons en laten we 'n hand uitsteken naar hen, die vielen omdat hun weg zoo moeilijk, zoo heel moeilijk was Ik weet wel; dat dieventuig nietwaar... Waarom zouden we juist hen helpen, ter wijl er toch anderen, bleekneusjes en zoo Goed, laten we niet „juist hen", maar „óók hen" helpen- Ons meelij met dieven en roo- vers enz- behoeft geen ziekelijke melancholie te worden- Ook van de zwakken en misdeel- den mogen we eischen, dat ze in het gareel der maatschappelijke ord eloopen en dat ze strijden tegen hun zwakken genius. Maar we moeten begrijpen, dat men, gezeten achter het stuurwiel van een goede auto,, het „gaan" langer kan volhouden dan iemand, die moet lóópen, op bloote of gewonde voeten! Het is onze menschcnplicht, dat we die genen helpen, die door de omstandigheden tot de misdaad worden aangetrokken- Het is moeilijk voor ze om op den rechten weg te blijven- En nog moeilijker wordt dat voor ze, als ze eenmaal zijn gevallen en gestraft- Dan is de rem der schaamte weggevallen- En de omstandigheden zijn weer ongunsti ger geworden, omdat „de anderen" de ge straften mijden en wantrouwen- Toe laten we die stumpers en zwakken helpen- Laten we eens berekenen voor straks, als het Reclasseeringsdag is, hoe dankbaare we dienen te zijn voor het geluk van brave ouders te hebben of gehad te heb©n, 'n goede opvoeding te hebben mogen ontvangen- En zooveer méér! Ik hoor de zware stukken al kletterend Dcerva'lcn in de collectebussen- is nu de lekkerste tracfatie. Bestelt U ze vroegtijdig s v p. I 1 Bij BANKETBAKKER Hofleverancier Van Weedestr. 40 - Soestdijk - Tel. 2823 VAN WEEDESTRAAT 52 - TEL. 2263 chiQU® costuum ;snedcn TTTTÏTXTTT MART ATU.A ATS SAFETY FIRST beteekent ook UITSLUITEND zaken doen met het SOESTDIJK - v. Weedestraat 37a, Telef. 2023 en Hartmanlaan 92 AMERSFOORT - Puntenburgerlaan 48, Telefoon 1542 HYPOTHEKEN beschikbaar, rente vanaf 3V8 Vraagt vrijblijvend inlichtingen. GEM. KEURINGSDIENST. i Overzicht over de Maand Maart 1939 Geslacht op de N-V» Centrale-Slachtplaats; 55 runderen, 4 paarden, 1 pink, 9 vette kal veren en 76 varkens- Huisslachtingen10 varkens- Ingevoerd werd: 9512 K-g- vleesch en vet- Goedgekeurd onder voorwaarde van „Ver koop in 't Klein onder Toezicht": 3 runderen- Tuberculose kwam voor bij: 2 runderen en 1 varken- Uit nood werden gedood: 6 runderen- Gestorven; 2 runderen, 11 nuchtere kalve ren, 3 schapen en 4 varkens Aan organen werden afgekeurd: Van Runderen: 4 harten, 9 paar longen, 17 levers, 5 paar nieren, 5 magen, 5 stel darmen, 1 borstvlies, 9 uiers en 2 lymph- klieren- Van Varkens; 3 harten, 14 paar Longen, 1 maag, 1 stel darmen, 1 lymphklier en 3 K-g- ongesmolten vet. Van Paarden: 1 lever- Van Kalveren: 1 paar longen. OPENING CLUBGEBBOUWj VER. „SOESTDIJK" Maandagavond werd de gerestaureerde zaal van het vroeger café Verschoor aan de Laan straat heropend door de Verceniging „Soest dijk", die dit pand als clubgebouw thans in gebruik heeft- Onder de belangstellenden zagen wij o-m- heeren J- G- A- Batenburg en G- K- Schuij- lenburg van „Soest Vooruit", afgevaardigden van de Pluimveevereeniging, van de Vereen- „De Kerkebuurt", van „Bravo" en van de Tooneclvcreeniging „De Toekomst"- Bij de schriftelijke felicitaties waren er van de Vrijw- Brandweer, van de Vereen- Van Weedestraat, terwijl de dames van den Knip cursus een voorzittershamer aanboden- De voorzitter, Mr- J. v- Doornc, gewaagde in zijn openingswoord van de noodzaak van een eigen gebouw, welke thans het middel punt van de 500 leden tellende verceniging is geworden- Na het doel van de vereeniging in den breede te hebben uiteein gezet, verklaarde spr- het gebouw voor geopend 2 De heer Batenburg feliciteerde de vereen* namens „Soest Vooruit" en namens de ge meente- De verbetering van de Koninginmelaan is eigenlijk de grondsteen geweest voor de buurtschap Soestdijk en spr- was overtuigd van de redenen van bestaan van de vereeni ging- Spr- hoopte, dat de vereeniging zou groeien en bloeien en dat de samenwerking met „Soest Vooruit" zal gecontinueerd wor den- Namens „Soest Vooruit" bood spr- een stoffelijk blijk aan naar eigen keuze- Mr- J- van Doorne dankte den spreker en hoopte op voortdurende samenwerking Gaarne zal de vereeniging een schilderij van H- M- de Koningin als geschenk van „Soest Vooruit" aanvaarden, welke schilderij een eereplaats in het gebouw zal innemen- Nadat allen, die hun krachten beschikbaar hadden gesteld, waren bedankt, had de trek king van de Loterij plaats- HET SEXEN VAN KUIKENS- We hebben in Soest een „Hause" gekend van hoenderparken, toen een 10-tal jaren en ok later nog velen zich wierpen op het pluim veeteelt-bedrijf. We hebbbcn ze ook zien ver- dwijnen en slechts die bedrijven zien blijven bestaan, waarvan de beheerders een groote kennis van zaken betreffende het fokken bé zaten, een kennis van zaken, die gepaard moet gaan, aan een groote dosis vlijt en vol harding, want het fokken van kippen eischt den geheelen mensch dag en nacht. Dat vele bedrijven zich niet konden handhaven kwam voort uit de minieme kennis van zaken, die de beheerders ten toon spreidden en uit de slechte resultaten, die geboekt werden- Het pluimvee-bedrijf is inmiddels geordend en de hoenderparken, die bleven en thans een slechten tijd door moeten maken probec- ren wel van alles om het bedrijf meer rendabel te maken- Zoo weet een icdc», dat een belangrijke schadepost reeds is geleden, wanneer blijkt, dat onder de kuikens een aantal haantjes aan wezig zijn- Het dure opfokvoer, de verwarming en de zorgvuldige behandeling, die de kuiken* behoeven, worden door de haantjes nooit op gebracht, daar zij practisch geen marktwaarde hebben cn althans niet de kosten aan hen besteed opbrengen. Het was dus altijd zaak, de haantjes zoo vroeg mogelijk te verwijderen, zoo spoedig mogelijk n-1. wanneer men dit kon bemerken aan de sporen, die zij kregen, doch dan was het eigenlijk al veel te laat. Dat is anders geworden en een beter®, vluggere methode is gezocht cn gevonden- Eenige jaren geleden maakte een Japansch geleerde studie van dit vraagstuk en ontdekte, dat men bij het een-dag-oude kuiken kon zien of het een hen of haan was, tenminste als men grondige studie gemaakt had van dn geslachtsorganen van het kuiken In Japan, het kippenland bij uitnemendheid, nam men proeven en leidde men een aantal jongelui op, die geëxamineerd werden als „sexer". Toen bleek, dat de theorie in practijk op ging en de kippenhouders belangrijke on kosten bespaarden, door het veel vroeger ver wijderen van de haantjes, werden de jongelui uitgezonden door de „Japan Poulty Federation Chick Sexers Control Board"- Wij waren in de gelegenheid een der ex perts van deze Federation aan het werk t© zien op het pluimveeteelt-bedrijf van de Fa- Van Leeuwen, te Soest- Een Kleine duizcnd eendag-kuikens werden daar door den 21- jarigen Mr- Totei In, afkomstig uit Korea, „gesext". In een uur tijds gingen deze kuikens dool de vaardige, vlugge, handen van den immet grijnzenden Japanner en links en rechts van hem groeide 't aantal haantjes en hennetjes die voor een leekenoog en voor het oog1 van de deskundige niet te onderscheden ziji^ alleen Mr- In wist het. Onder een "sterkd lamp bekeek de Japanner de kuikens en n^ enkele seconden had hij zekerheid- Natuurlijk kon hij het ons niet leeren, want dan had hij geen 5 jaren opleiding noodig gehad- De proef werd op de som genomen door een aantal, thans waardelooze haantjes te slachten en het resultaat was 100 o/o, een een resultaat, dat de bescheiden Mr- In op- zeer bescheiden wijze incasseerde- Desgevraagd vertelde hij ons, dat hij in Amerika, België e.. in verscheidene plaatsen in Holland had gesext- Honderdduizend kui» kens gingen op deze wijz edoor z'n vingers ca het seizoen was thans ongeveer geëindigd- Honderdduizend kuikens sexen beteekent een kleine 50-000 hanen per week merken, dö haantjes moeten dadelijk een zwarte streep over den kop hebben, om de zekerheid te hebben, dat zijn niet voor hennetjes worden verkocht en 50 000 maal voer en arbeidsloon per dag uitsparen, daar velen de haantjes doo- den Eerst onwennig, doch later graag, hebben de pluimveehouders gebruik gemaakt var. deze onbetaalbare handigheid van de Japan ners- Ter oriëntatie worde hier bijgevoegd, da de 3 Japanners, die thans in Nederland werk zaam zijn, niet zelfstandig optreden, doch bc geleid worden door den heer C- Igesz t Heilo, die de Japanners heeft geëngageerd doch niet exploiteert, want dat doet de offi cieele instantie te Japan, die voor het goed' verloop van het sexen verantwoordelijk is Inderdaad een nieuw persectiefp heeft «icL voor honderden bedrijven voorgedaan, waar door dé groote zorgen meer zullen worden beloond

Soester Courant | 1939 | | pagina 14