VISITE- KAARTJES P U ZZ L E ELLA. M. GUIZTEGHE Z. U. G. Zijdentent T. D. N. N. EVENBLY Het is negen uur in den avond. Het Radio-programma vermeldt een hoor spel dat op den kop af vijf en dertig minu ten zal duren. „Dat is misschien iets, dat interessant zal zijn!" meent de luisteraar. Hij zet zich in zijn gemakkelijken stoel, een sigaartje bij de hand, ziezoo, vrouwlief schenkt een kopje thee, nu draait hij aan den programmakiezer Uit den luidspreker komt het geluid van trappelende paarden, eerst zacht, dan of een eskadron huzaren snel nader komtsteeds harder't Sterft weg en een stem van een vrouw weerklinkt, 't is of ze in een ijzigen vriesnacht staat te roe pen, flarden van een gesprek waaien aan uit de verte, de wind giert door kale takken, water klotst onder aan den dijk tegen de bazaltblokkenDe luisteraar begint reeds te huiveren in z'n veiligen warmen stoel, hij vergeet de asch van z'n sigaar te tikken, de thee wordt koudhet hoor spel heeft hem te pakken! En het wonder is verricht; zonder voetlicht, zonder grime, zonder décors, zonder alles wat een tooneelvoorstelling vereischt buiten de „stemmen" van de acteurs en actrices! Door dat simpele apparaatje de micro foon wordt een blijspel, een tragedie, een detectivespel of iets dergelijks tot leven gebracht en wel zoo „echt", dat het minste of geringste geluid in de kamer tot een ver manend „sstt" aanleiding geeft! Er is iets, dat het hoorspel zijn „eigen karakter geeft en wel het geluidseffect. Want zoo mooi of aanmatigend, zoo liefe lijk of dreigend kunnen de stemmen van de „spelers" in de studio niet zijn, of het ge luidseffect geeft aan het geheel net dat ont brekende „het", dat succes of mislukking beteekent. Niet alleen de stemgeluiden moeten name lijk zoo „gemengd", versterkt en verzwakt worden, dat ze de illusie wekken, dat er werkelijk in de studio een stevige noord wester blaast, die de flarden van een ge sprek doet overwaaien; ook den wind moet men kunnen „voelen", de paarden moet men „zien trappelen" en de golven woest bruisend op de basaltblokken „zien breken". En die taak berust voor het overgroote deel bij den man, die de geluidseffecten ver zorgt en precies op een fractie van een seconde af, het geluid laat klinken, daar waar het behoort. Als de winkelbel b.v. pas gaat, als de klant reeds bezig is zijn bestellingen te doen, zal in negen van de tien gevallen de luisteraar een aanmerking hierop maken of ook, als de acteur zegt „Koest Bello" en de hond blaft pas daarna! Maarhoe komt men aan die geluids effecten? Gaat er in de studio werkelijk een stoel aan, als de honderd-kilo-man uit het hoorspel er op gaat zitten? Heeft men in de studio werkelijk een draak die afgrijselijk rochelt, als de dappere ridder het monster met z'n rapier doorsteekt? Natuurlijk niet, dat is allemaal namaak. Maar hoe ze het dan wel doen, zal menige luisteraar zich dikwijls nieuwsgierig hebben afgevraagd Natuurlijk mogen we uit de „geluidskeu ken" van de diverse omroepvereenigingen geen geheimen verklappenAngstvallig koesteren ze daar hun eenmaal verworven bezit aan auto's die te pletter rijden, hanen die kraaien als de zon opkomt, babies die verdrietig huilen of menschenmenigten die juichen. Dit alles natuurlijk vastgelegd op Internationale samenwerking tusschen EEN GOED WOORD VINDT EEN GOEDE PLAATS Den 15en April j.l. ging voor België de zomertijd in en daardoor begon de Belgische omroep vroeger met uitzenden dan bij ons gebruikelijk is. Daar speciaal de eerste nieuwsberichten hier te lande door de luisteraars zeer gewaardeerd worden en deze nu niet konden worden beluisterd, werd door den Bond van Exploitanten van Radio- Centrales in Nederland (B.E.R.C.) aan den Bel gischen omroep (N.I.R.) verzocht de nieuwsberich ten na 8 uur 's morgens te willen uitzenden. Het verheugt ons zeer te kunnen mededeelen, dat de Belgische omroep gaarne bereid was aan het verzoek van den B.E.R.C. te voldoen en reeds binnen 24 uur na ontvangst van dit verzoek werd Radio-Omroep en Radio-Centrales. bericht ontvangen, dat met een en ander rekening zou worden gehouden. Men heeft direct de programma-indeeling ge wijzigd en de nieuwsberichten op een later uur doen uitzenden. De Nederlandsche Radio-Centrales stellen deze vriendelijke geste ten zeerste op prijs en danken de Belgische omroep-leiding voor de vlugge in williging van haar verlangen. Voorts een compliment voor den B.E.R.C. voor zijn actieve wiize van handelen, waarmede niet alleen de 800 Radio-Centrales, maar ook en niet in de laatste plaats de 400.000 gezinnen in Nederland, die Centrale Radio-Ontvangst hebben, gediend zijn. gramofoonplaten!... Maar er zijn gelui den, die werkelijk imitatie zijn! Als de woudloopers uit een bepaald hoor spel bijvoorbeeld des avonds om het kamp vuur zitten en men hoort het vuurtje knette ren och goedgeloovige luisteraars, voor de microfoon staat dan iemand doodnuch- ter een stukje papier samen te vouwen. Of: de beiden gelieven hebben elkaar na ban ge avonturen weer gevonden en bezegelen dit weerzien met een hartstochtelijken kus voor de microfoon drukt dan een speler een kus op den rug van zijn eigen hand! En de honderd-kilo-man, die door z'n stoel zakt als hierboven reeds vermeld 't is een spanen doosje, dat voor de microfoon wordt fijngedrukt. Het hevige onweer krijgt men reeds door met twee dunne zinken platen te schudden, de lawine in de bergen met dito echo, door een lading baksteenen in een groote met metaal bekleede kist te laten vallen. De trappelende paarden wor den heel prozaïsch geïmiteerd met een emmer natgemaakt zand en twee rubber zuigers (zooals U thuis gebruikt om den fonteinbak door te blazen!). Marcheerende soldaten worden voorge steld door een aantal houten blokjes, onderling met ijzerdraad verbonden, regel matig op en neer te laten dansen. En ais het stortregent, dan plast het water uit de douche lustig op een dikke glazen plaat! En zoo zijn er legio middelen om geluid te imiteeren. Waar het echter in hoofdzaak op aan komt, dat is de juiste toepassing van het geluids effect. Vandaar dan ook, dat men bij een eenigs- zins ingewikkeld hoorspel, na de vele repe> tities, die er uiteraard aan vooraf moeten gaan, vóór de eigenlijke microfoon-opvoe ring, het geheel, de geluidseffecten op gramofoonplaten vastlegt. Door deze methode voorkomt de regisseur, die uiteindelijk verantwoordelijk is voor het resultaat, vergissingen of verkeerde aan wending van imitatiegeluid. Bovendien weet de programmaleiding tevens op de seconde af hoeveel tijd de opvoering in beslag zal nemen. We hopen nu maar, dat U geen illusie ont nomen is, door het nemen van een kijkje achter de Radio-hoorspel-schermen. Wel licht zult U echter nog meer Uw ooren den kost gaan geven bij het luisteren en de ingenieuze geluidseffecten waardeeren zoo als ze dit verdienen. No. 9. DE ONTMOETING MET EEN IJSBERG. „Als ik hier zoo op de kaart kijk, moeten we zoowat in de buurt van Vuurland zijn. Muis", zei de kapitein op een avond in de kaarten- kamer tegen den eersten machinist. „Nou,- Kappie, laat den uitkijk dan maar flink uit z'n doppen kijken, want 't is hier omstreeks dezen ti:d nooit pluis...." „Niet pluis, Muis? Hoe bedoel je dat zoo? De ti|d van de zeeroovers hebben we toch al heel wat taartjes achter ons, zou ik denken?" „Nee, Kappie, ik bedoel de ijsbergen. Tegen ?et einde van den zomer raken er altijd wel van die ijsbergjes op drift „Oh, bedoel je dat! Maak je dan maar niet on gerust, hoor. Ik zal order geven, dat ze dubbel op hun hoede moeten zijn. Trouwens, in geen jaren heb ik zoo'n ding meer gezien! Den laatster» keer, ja, toen was ik nog derde op de wilde vaart." „Da's dan heel wat jaartjes geleden, kaptein. Mijn laatste ontmoeting met zoo'n ijsberg dateert van heel wat later Op dit moment werd er op de deur van de kaartenkamer gebonsd. „Is de kapitein hier?", hoorde Jacob Muis roepen. „Ja, wat is er aan de hand?" De kapitein liep al naar de deur. In de opening stond Pummeltje met een doods bleek gezicht „Kapitein", hakkelde hij, „Bikkel oeweert dat-ie iets wits voor den boeg zietZouen het soms spoken „Daar heb je het. Muis, wat ik je brom, n ijsberg, man. Vlug, naar de brug." Inderdaad was recht voor den boeg van „De Zee meermin" een witte vlek te zien. „Da's een ijsberg, Bikkel", constateerde de kapitein direct. En meteen commandeerde hij naar de machinekamer: „Volle kracht achteruitI" „Dien moeten we zien op te ruimen, jongens, want da's een gevaarlijke hindernis in den oceaan. Zijn er vrijwilligers om een boot te bemannen en dat ding met dynamiet op te blazen?" „Dat wil ik wel doen, kapteïn", zei Rampit. „Als U Visitekaartjes?.. Is er zoo veel bezoek geweest? Laat *s kijken. Oh zeg wat een eigenaardige namen! De naam van die juffrouw uit Aken is bijna niet uit te spreken! En toch, als U de puzzle goed oplost, krijgt U een heel goed leesbaar ge heel en een goeden raad. Maar dan blijft er van deze mooie namen niet veel meer over. leder visite kaartje verbergt een deel van de bedoelde zinsnede. Zet U de letters maar in de goede volgorde, dan zult U het gauw genoeg zien. Volledige oplossingen liefst op brief kaart geschreven kunnen worden inge zonden aan de redactie van het blad: JULIANA VAN STOLBERGLAAN 22 DEN HAAG. Boven de oplossing het nummer van de prijsvraag vermelden. Drie oplossingen, die door de redactie als de beste worden aangemerkt, zullen Dr. V. W. RUIGENHUIS AKEN Dr. MENNO C. VASTEN-NAATTEN GOIRLE Vreeland VEERE worden beloond met een waardebon van f2.50. Bij meerdere goede oplossingen be slist het lot. De waardebon kan tegen genoemd bedrag worden ingewisseld bij de Radio-Centrale. N.B. Over den uitslag kan niet worden gecorrespondeerd. OPLOSSING PRIJSVRAAG No. 7: Centrale Radio-ontvangst is prima en geeft volkomen voldoening

Soester Courant | 1939 | | pagina 6