Haarfen Hacheis J. TH. VOSKUILEN Langs de kruislijnen der Europeesche Imperia» Het Concours Hippique te Soestdijk. D. F. VOIGT Uw Zenuwen Otficieele kennisgevingen Het vertrouwde adres Zondagsdienst Apotheken» Uw adres voor Melk, Boter, Kaas en Eieren. G. van Oosterom Adverteert in dit blad, C. li. TIMMERMANS Een onzer eigen medewerkers naar Corsica, Rome, Tunis, Libië, Egypte, Palestina, de Balkan- en de Donaulanden» Een belangwekkende serie reisbrieven. Ik krijg last van de Egyptische warmte, laten we maar zeggen „hitte". 't Is een goed teeken, dat ik, en duizen den met mij, begin te klagen over de tem peratuur. Een paar dagen geleden prak- kezeerden we daar nog niet over, toen hadden we ernstiger besognes aan het hoofd. Toen geloofden we nog aan de oorlog, die onafwendbaar scheen. Suez is een aardige, moderne stad van omstreeks 45000 inwoners, door een spoorweg met Cairo en Port Said ver bonden, ze dankt haar mate van wel vaart natuurlijk aan het wereldvermaar de kanaal, dat de Middellandsche Zee met de Roode Zee verbindt en daardoor aan de scheepvaart op Britsch- en Neder- landsch Indië, alsmede op China en Ja pan. een omweg rond Afrika bespaart. Tot goed begrip van de Italiaansche „eischen" ten aanzien van het Suezka- naal diene een kort stukje geschiedenis. Het Suezkanaal werd van 1859—1869 gegraven onder leiding van den Fransch- man Ferdinand de Lesseps. Het is 160 k.m. lang, heeft een spiegelbreedte van 60110 meter, een minimale bodem breedte van 40 meter, en een minimale diepte van 10 meter. Groote schepen als onze Indië-booten kunnen er elkaar niet passeeren; één van de twee moet dan tij delijk ankeren in speciaal voor dit doel gemaakte verbreedingen. De Italianen beweren, dat de gedachte oan een doorgraving van de landengte van Suez aan de geest van een Italiaan, den ingenieur Negrelli, is ontsproten. Daartegen in wordt geopperd, dat Ne grelli een Oostenrijker was en dat het plan-Negrelli (door de Lesseps gekocht) bovendien slechts eei der vele plannen is, welke in den loop der tijden zijn gemaakt en zelfs geheel of ten deele werden uitge voerd. Reeds in de 14e eeuw voor Christus is een soortgelijk kanaal als het tegenwoor dige door de Egyptische vorsten Setïs I en Ramses II aangelegd, het slibde dicht door verwaarloozing. Tegen het einde van de 7e eeuw vóór Christus deed Necho een nieuw kanaal graven. Reeds waren er 120000 menschen aan geofferd (in hoofdzaak door gebrek aan zoet wa ter), toen een gosspraak (orakel) ver kondigde, dat het kanaal slechts den vreemdeling voordeel zou brengen; de werkzaamheden werden toen stopgezet. Hystaspis voltooide het werk nochtans twee eeuwen later. Later verzande het wederom. Nadat de Arabieren Egypte hadden veroverd werd het kanaal in de 7e eeuw j(na Christus) weer grootendeels openge legd, een eeuw later op last van een anderen kalief weer gesloten en dichtge- Worpen. Burgem. Grothestraat 30 Telefoon 2363 Soest .GEDIPL. OPTICIEN. Voor het maken van Uw BRIL, ook volgens recept van H.H. -Oogartsen, een vertrouwd adres vloed in Egypte. Maar steeds bleef en is nóg de maatschappij internationaal en hebben in haar Raad van Beheer naast 21 Fran- schen en 10 Engelschen ook één Neder- lnder (de heer B. Ruys) zitting. De aan- deelen worden regelmatig ter beurze ver handeld en Italië had zich, desgewenscht elke positie in de maatschappij kunnen koopen. De maatschappij heft zeer hooge doorvaartrechten, welke zijn vastgelegd in de stichtingsacte. Voor het midden der vorige eeuw konden die rechten (in ver band met de inrichtingskosten) nog niet hoog worden genoemd, want de tonnage (maatstaf voor de rechten) was toen nog gering. Maar met de moderne ontwikke ling der scheepvaart werden de rechten schrikbarend hoog (evenals het dividend, dat de maatschappij haar aandeelen hebben een koers gekend van.22300 aan de aandeelhouders uitkeerde). In de loop van jaren vonden enkele tariefsverlagingen plaats, maar nog kost de passage van een Nederlandsch Indië- vaartuig door het Suez-kanaal ongeveer 40.000 gulden aan kanaalrechten! Alleen reeds de Stoomv. Mij. „Nederland" be taalde oyer 1937 aan kanaalgelden een kapitaal van f2.697.436. Meer dan twee en een half millioen gulden! Andere Ne- derlandsche scheepvaartmaatschappijen betaalden over hetzelfde jaar tezamen nog eens ruim vier millioen!! op de menigte In. Maar éénsklaps. Daar verschijnen auto's, volgeladen met doozen; de doozen worden uitgeladen en gedistribueerd onder de agenten. Een fluitsignaal klinkt en dan gaan de doozen ope;n ze zitten vol met kleine vlaggetjes In de nationale kleuren. De politie deelt ze uit onder de menigte; hebberig, begee- rig grijpen duizenden en duizenden man nenhanden. (Ook bij nationale feesten mankeeren de vrouwen volkomen). Als kinderen vechten de kerels om de papie ren vlaggetjes. Totdat wéér een fluitsig naal klinkt, de uitdeeling is afgeloo- pen. De politie zwiept weer met de rottin gen tegen de beenen, ranselt over de hoof den. Motorfietsen komen luid knetterend aangereden; 'n politie-auto, dan de roode wagen van den koning. Ik zie geen vlag getjes; die worden zuinig onder het over kleed bewaard voor „thuis". Fenetriek is het handgeklap Arabieren juichen niet, zwaaien niet met vlaggetjes, ze klappen in de han den als ze blij zijn. Zoo zijn nu eenmaal hun manieren. En waarlijk, ze zijn blij als ze den ko ning zien. Want dit volk met al zijn on deugden is kinderlijk. slaap wordt weer rustig door het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten chique cosluuro UTRKCTTT MARTAPT-AATS j De nieuwe belangstelling voor het ka naal is inderdaad van Italiaansche oor sprong, want na het vinden van de zee weg naar Indië, waren het de inwoners yan Venetië, die meermalen 't plan op- Vierpen tot doorgraving van de land engte van Suez. Er groeiden plannen, die, door foutieve berekeningen, niet veel waard bleken, maar einde 1856 ontstond het plan van Negrelli, een uitvoerbaar plan. In 1858 werd Negrelli door den Egyptischen onderkoning Soid tot alge meen inspecteur van de Suezwerken be noemd, nadat diens plan door een com missie te Parijs was onderzocht en aan vaard. Negrelli stierf in het voornoemde jaar 1858 en de Fransche ingenieur Ferdinand de Lesseps kocht het plan toen en stichtte een maatschappij op aandeelen, de „Com pagnie universelle du canal maritime de Suez", of om 't op z'n Hollands te zeg gen: de Suezkanaalmaatschappij. Deze ontving een privilegie voor den tijd van 99 jaar, waarna het Kanaal aan Egypte vervalt. Ieder land, dat bij de inrichting van het kanaal belangen had, kreeg gelegenheid om in het kapitaal deel te nemen, maar buiten de Franschen toonde niemand courage om zijn geld er aan te wagen. Toch gingen met Fransch geld, de werk zaamheden door, de begrooting had als emdcijfer 200 millioen goudfrancs, de werkelijke kosten hebben 400 millioen bedragen. De Engelschen stonden aanvankelijk vijandig tegenover de onderneming. La ter veranderden ze van houding en toen in 1876 de Egyptische Khedive Ismaël- Pacha geldgebrek had, kochten ze van hem diens aandeelen (bijna de helft van het totaal) en verkregen daarme hun in- De Italiaansche scheepvaart door het Suezkanaal was tot 1935 van geringe be- teekenis. Echter, toen Italië in 1935 de oorlog tegen Abessinië voorbereidde en in 1936 dit land overweldigde, kreeg het Suez-kanaal voor dit land ineens een groote beteekenis. Itailë schermt thans met „moreele" rechten op het Suezkanaal. In werkelijkheid is de Suezkanaal- ktfrestie voor Italië enkel een geldelijke moeilijkheid. Het Egyptische volk lijdt onder een hopelooze desorganisatie, het heeft be hoefte aan een krachtige besturende en beschavende wil; de pas verworven on afhankelijkheid, anders een zegen voor vrije en zich zelf bewuste volkeren, ver hoogt hier slechts de chaos. Egypte heeft een leger, ha-ha! En keer op keer verzekert de regeering, dat dit leger tegen alle eventualiteiten zal blij ken op gewassen te zijnMaar de lei der der Wafdisten (nationalisten), die, hoewel in de meerderheid, door een ver standige oppositie onder leiding van den jongen koning van de bestuurszetels af gedrongen zijn, omdat die oppositie het tenminste inziet, dat het land 't voorloo- pig niet zonder Engelsche bescherming zal kunnen stellen die leider erkende dezerr dagen nog, dat 't leger van Egypte een tijd van tien jaren behoeft om zich te kunnen organiseeren. Egypte heeft een groot leger van. deserteurs! De minister van binnenland- sche zaken heeft een dezer dagen overleg gepleegd met de districtshoofden om scherpe maatregelen te beramen tegen de deserteurs. Enkel in 1938, zoo blijkt uit een officiëele regeeringsmededeeling, hebben Iet nu eens op vier en vijf tig duizend opgeroepenen voor de natio nale militie verstek laten gaan; 54.000 deserteurs van één lichting! Duizenden menschen duc méér dan ons heele jaarlijk- sche Nederlandsche contingent. En daar moest nou eens een einde aan komen, vond de minister, want dit getal va-/. 54.000 beteekende weer duizend méér dr/n in het voorafgaande jaar. Overigens is de overheid diligent in haar taak om het volk nationale geest drift en liefde tot het vorstenhuis bij te brengen. Terwijl ik deze brief zit te schrijven, groept de massa weer eens on der mijn open kamerraam bijeen. Want straks komen de koning voorbij en de ko ningin, en de kroonprins van Perzië, en de koningin-moeder, en de beide prinses sen, zusters van den koning. De heele fa milie uitgezonderd de koning gaat naar Perzië... Enfin, de lezer ent het geval. De koninklijke hoogheden gaan stuk voor stuk naar het station, er is telkens 5 minuten tusschenruimte. Een verdeelde veiligheid! U begrijpt. De politie ranselt op de gebruikelijke wijze met stokken en andere slagwapens HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van C- J- Schaddclee, Kleiweg 1S6, Schiebroek, om in perceel, kadastraal bekend in sectie H No- 2094 gelegen aan de Torenstraat 6, een banketbakkerij te mogen oprichten door hen op heden is verdaagd. Soest, 25 April 1939- Burgem. en Weth. voornoemd, De Burgemeester, Wj. A- J. VISSER. De Secretaris, J. BATENBURG. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van Wr Doorduyn, Koren weg 6. te Soest, om in perceel, kadastraal bekend in sectie G No- 4153 gelegen aan de Den Blieklaan hoek le Heeserlaantje, een brood- en banket bakkerij te mogen oprichten, door hen op heden is verdaagd- Soest, 25 April 1939. Burgen^ en Weth. voornoemd, De Burgemeester, W. A- J. VISSER. De Secretaris, J. BATENBURG Prins Bernhard en Prins Aschwin onder de toeschouwers. DIENSTPLICHT. De Burgemeester der gemeente Soest brengt ter kennis van belanghebbenden dat nader is bepaald, dat in 1939 geen onderzoek van verlofgangers zal worden gehouden- Soest, 26 April 1939- De Burgemeester voornoemd, W- A. J. VISSER. In het kader van de feestelijkheden ter gelegenheid van den verjaardag van Prinses Juliana, werd Zaterdag in de on middellijke nabijheid van het Paleis Soestdijk, bij de Naald, het concours hip pique gehouden, waarvoor groote be langstelling bestond. Evenals vorig jaar waren de weersomstandigheden zooda-: nig, dat het verblijf aldaar niet aange naam was. De landelijke ruiters de plaatsen van herkomst meldden wij in het defilé-ver- slag werden des morgens voorgekeurd, althans die, welke aan de dressuurproef voor viertallen deelnamen. Om even voor tweeën had de parade plaats van de deelnemende landelijke rij— vereenigingen onder leiding van Jhr. Mr. Quarles van Ufford. In de dressuurproef was de Nijkerk- sche landelijke rijvereeniging sprongen voor op de anderen, terwijl dezen onder ling elkaar niet veel toegaven. Het gevarieerd programma geheel te bespreken, zou ons te ver voeren. De jury had het meermalen zeer moeilijk een be slissing te nemen. Het overladen programma werd in middels op de achtervelden ook verwerkt en het was reeds bijna donker toen het spring-concours was geëindigd. De uit slagen zijn: Dressuurproef voor viertallen; 1L. R. de Neuderuiters, Nijkerk, 156,6; 2. L. R. Markelo II, 144; L. R. Valleiruiters, Woudenberg, 134,8; 4. L. R. Markelo, 131,8; 5. L. R. de Schaffelaar, Barneveld, 131; 6. L. R. Eemruiters, Baarn 127.5. Concours éénspannen open klasse, hackneys uitgesloten: 1. Vicking, eig. G. J. Poerink, Enschede; 2. Upacha, eig. J. H. Alta, Oudemirdum; 3. Wetron, eig. G. J. Poerink;4. Leddy, eig. G. J. Lutje Hol- zik, Enschede. Eerv. verm.: Prospect, eigen H. G. v. Straaten, Utrecht; Leducer, eig. Th. Gie- len, Zeist; Nipje, eig. M, Hak, Befken- woude; Vowa, eig. G. J. Lutje Holzik. Klavertje drie: 1. L. R. Markelo; 2. L. R. Schaffelaar; 3. L. R. Eemruiters. Concours éénspannen open klasse, hackneys: 1. Daintz Lady, eig. J. H. Al ta; 2. Fleetwood Juliette, eig. G. J. Poe rink; 3. Charming Lady, eig. C. Otjens; 4. Harbrough Knight, eig. Gotfr. Crone, Lage Vuursche; eerv. verm.: Bob, eig. C. Osnabrugge, Huis ter Heide; Fleet wood Nightingale, eig. G. J. Poerink. Concours éénspannen landbouwpaar- den; 1. Welkom I, eig. D. v. d. Grift, Westbroek; 2. Wilhelm, eig. W. C. J. v. d. Grift, Baarn; 3. Oziena, idem; 4. Cora, eig. E. Huiden, Eemnes; eerv. verm.: Bertha, eig. Wed. Blom, Blaricum. Concours elegantste rijpaard: A. Lichr klasse: 1. Ino, eig. W. Luyten, Rotter dam; 2. Gidrau Bibor, eig. H. Modder man, Ede; 3. Succes, eig. A. R. M.; 4. Salamo, eig. ld.; eerv. verm.; Red Pearl, eig. Mej. Bos, Baarn. B. zware klasse: 1Ideaal, eig. D. Pas man, Den Haag; Tournus, eig. Kapt. J. H. van Hemert; 3. Paddocks Pride, eig. Mevr. M. Gruppelaars; eerv. verm.: Air France, eig. Mr. Jos. Gillissen. Behendigheidswedstrijd voor eenspan nen: 1. E. C. v. Beek, Barneveld, met Max IV; 2. J. Rijks, Nijmegen, met Ber- tie; 3. T. v. d. Grift, Westbroek, met Welkom Concours 2-spannen hackneys uitge sloten: 1. Keddy en Vowa, eig. Lutje Holzik; 2. Wetron en Hubertus, eig. P. J. Peerink; 3. Vicking en Horatius, eig. idem; 4. Wilhelm en Welkom 1, eig. W. C. v. d. Grift, Baarn; eerv. verm. eenspan van Th. Gielen. Behendigheidsspringconcours: 1. St. George, v. D. H. Pasman, 0 fouten, tijd 86,4 sec.; 2. Aranka idem, (Dietrich) 0 ft., 87,3 sec.; 3. Peacock, lt. J. J. Gruppe- laar, 0 ft., 98,1 sec.; Piccolo Amore, v. J H. v. d. Eynden (K. Hensen) 0 ft., 91,4 sec.; 5. Argo, v. W. Hugen, (Wentges) 0 ft., 93 sec.; 6, Feldblume, v. D. H. Pas man (P. Leeuwenburg) 0 ft., 96 sec.; 7 Robert, A. R. M. (mevr. Gundlach) 0 ft. 104 sec.; 8. Sir Butt, v. mevr. Pasman Gosselaar, Beerta (Dietrich) 3 ft., 103.' sec.; 9. Mylord, v. Puyenbroek/de Bruin (kapt. de Bruine) 3 ft., 112 sec.; 10. Für stenruf, v. lt. Lefevre de- Montigny (lt kol. de Kruyff) 3 ft., 11. Lotka, v. Pa: iman-Gosselaar, Beerta (Dietrich); 1 Pacha, idem (P. Leeuwenburg); 13. Be terfly, v. G. C. de Bruin (Wentges); 1 Santé, A. R. M. (Verwey) alle 4 foute Van Weedestraat 8 Telefoon 2458 voor iakoop van oud Goud, Zilver, Diamant VAN OUDS BEKEND. onver- in één Het bekende Help U zélve Kan óók worden toegepast Als U - en dat is vaak noodig - Uwe wollen dekens wascht. Het bekende koud Persilsop, Dat zoo véle wond'ren doet, Wascht ook Uwe wollen dekens Vlug, voordeelig, helder, goed. Clinge Doorenbos. DIENSTPLICHT. De Burgemeester der gemeente Soest maakt bekend, dat het inschrijf register en alpha- betisch register betreffende de in deze ge meente voor den dienstplicht, lichting 19-10, ingeschreven personen, op de secretarie de- z/r gemeente van 8 Mei af, gedurende tien dagen voor ieder ter inzage zullen worden gelegd. Tegen bet inschrijvings- en het alphabe- tisch register kan binnen dien tijd bij een met redenen omkleed .verzoekschrift be zwaar worden ingebracht. Het verzoekschrift moet bij ondergetee- kende worden ingediend. Soest, 26 April 1939* De Burgemeester voornoemd, ,W. A. J. VISSER. AANMELDING EN AANGIFTE VOOR DE BEVOLKINGSREGISTERS Burgemeester en Wethouders van Soest ge lalde in artikel 112 van het k ngsboekhouding staatsblad fticrinneren de bevolking aan cn, omschreven in de ar- met 16 van genoemd besluit de plaats tredende rust geniet, wijld moet worden opgenomen der bevolkingsregisters; 2e- dat ieder moet worden opgenomen in 't bevolkingsregistcer der gemeente, waar hij voornemens is duurzaam of voor onbe- paalden tijd als regel zijn nachtrust of i de daarvoor in de plaats tredende rust te genieten; 3e- dat in geval van onzekerheid omtrent het onder 2e vermelde bijzondere voor- t schriften gelden; 4§. dat behoudens afwijkingen, ieder die Ne- derland verlaat onverwijld van de be volkingsregisters moet worden afgevoerd; 5e- Idat bij adresverandering binnen de ge- meente de noodige wijzigingen in het bevolkingsregister moeten worden aange bracht. Voorts, in verband met het bovenstaande dat aangifte van vertrek uit of verhui zing binnen de gemeente, mondeling of schriftelijk moet geschieden op den dag van, of uiterlijk 5 dagen na het vertrek (bij het verlaten van Nederland, ten hoog ste vijf dagen tevoren) of na de adres- verandering, met opgave van het laat ste adres en van den naam der gemeente j of van het land en de plaats waarheen vertrokken en het nieuwe adres (zoo noodig met opgave van den naam van het gezin) idat den aangever van een vertrek, be houdens bijzondere gevallen, onmiddel lijk een verhuiskaart wordt uitgereikt of toegezonden, welke dient als bewijs van afmelding en welke binnen vijf dagen knoet worden ingeleverd bij het bestuur der Nederlandsche gemeente in welker bevolkingsregister de persoon moet wor den opgenomen; dat ieder, die in de gemeente nachtrust of de daarvoor in de plaats tredende rust geniet en die nog in een bevol kingsregister is opgenomen of ten on rechte nog in het bevolkingsregister ee- ner andere gemeente is opgenomen, zich binnen vijf dagen na aankomst in per soon moet aanmelden bij het gemeente bestuur onder overlegging van een pas poort of een ander identitietsbewijs» in- iet op het bep besluit bevol' 1936 nr. 342; haar verplichti' tikelen 3 bot en brengen als voo le- dat, behuu N edcrland ZONDAG 7 MEI- DIENST: APOTHEEK „SOESTDIJK" Van .Weedestraat 46, Telefoon 2487- dien hij uit een plaats buiten Nederland en van een verhuiskaart of legitimatie bewijzen, indien hij uit een andere ge meente van Nederland is gekomen, ten zij hij overeenkomstig de desbetreffende bepalingen is vrijgesteld van aanmelding; b estuurders van instellingen, gestichten of schepen, waarin personen onder eenig bestuur inwonen, alsmede hotelhouders, pensionhouders en kamerverhuurders ui. tcrlijk vijf dagen na de opneming of huis. vesting of na vertrek, mededeeling moe ten doen van den geslachtsnaam en dö l voornamen van ieder persoon die langer I dan veertien dage|n. in de instelling, hel gesticht, schip, hotel, pension of hui» wordt of is opgenomen of gehuisvest, alsmede van ieder zoodanig persoon, die ij daaruit vertrekt, tenzij de persoon is vrij- gesteld van aanmelding; I dat overtreding van de voorschriften wordt gestaft volgens de wet; dat voor persoonlijke aanmelding en voo* mondelinge aangifte voor 't bevolkingsro» gister gelegenheid zal worden gegeven op werkdagen van 9 tot en met 121/2 uul bij de afdeeling Bei >lking der gemeente secretarie. Soest, 26 April 1939- Burgem. en .Weth. voornoemd, De Burgemeester, W. A- J- VISSER- De Secretaris, J. BATENBURG. I iaamst« ter openbare kennis; ns afwijkingen ieder, die in kiachtrust of de daarvoor in Spciaal in Slag. en Koffieroom Ossendamweg 55 Telefoon 2298 •t Beste JW etesantc? UTRECHT MARIAPLAATS Schoonma en repareeren. Bakkersweg 3 - Tel. 2361 (Naast Anna Paulownalaan)

Soester Courant | 1939 | | pagina 2