De Internationale toestand Deze week f N vy De Wereld Het Portret IN DE AFGELOOPEN WEEK Was het in het jaar 1939 de Duitsch- Tsjechische kwestie, die Europa in permanente spanning: hield, dit jaar schijnt zulks ongetwijfeld het geval te zullen zijn met het Duitsch-Poolsche conflict. En wenscht men ook nu een algemeenen oorlog te voorkomen, dan zal daartoe een nog aanzienlijk hoogere staatsmanskunst der verant woordelijke regeeringen noodig zijn dan in het algeloopen jaar. Want men mag er zich geen illusies over maken: de Poolsche crisis bergt aanzienlijk grootere gevaren in zich dan de vroegere Tsjechische, hoewel zij in principe wellicht veel op elkaar ge lijken. Ook bij de Duitsch-Poolsche kwestie gaat het in de eerste plaats om den terug keer van een zuiver Duitsch gebied naar het Rijk, evenals indertijd het Sudeten- gebied, al verschilt de status van Danzig, dat een vrije stad onder Volkenbonds: (lees: Poolsche) controle is, daarvan eenigszins. Danzig en de Corridor zijn voor Polen een levensbelang, zij geven het land een uitweg naar de Oostzee en voorkomen een welhaast algemeene omsingeling door de twee grootste mogendheden van Europa: Duitschland en Rusland, landen, die ge durende 150 jaren de heerschappij over Polen hebben gevoerd. Tot eenige concessies is Polen intusschen wel bereid: vergemakkelijking van het doorvoerverkeer naar Danzig, afschaffing NEDERLAND IN NEDERLAND De Kamer waakt voor haar rechten. In de laatste jaren is het meer en meer gewoonte geworden, dat aangevraagde gelden voor de uitvoering van overheids- werken werden besteed, nog voordat de Kamer er haar goedkeuring aan had ge hecht. In werkelijk dringende gevallen wordt tegen een dergelijke handelwijze, die strikt genomen niet door den beugel kan, omdat zij een aantasting van het budget recht van de Kamer beteekent, geen of slechts weinig bezwaar gemaakt, doch thans beeft zich een geval voorgedaan, dat ook de Kamer te bont was en waartegen zij een krachtig veto heeft uitgesproken. De kwestie is, dat einde December, juist toen de Kamer op Kerstreces was gegaan, een suppletoire begrooting van het staatsbe drijf der Artillerie-inrichtingen werd inge diend, waarin gelden werden aangevraagd voor den bouw van een centraal admini stratiegebouw voor dezen tak van dienst in Den Haag. Het onverantwoordelijke is nu, dat met den bouw een aanvang werd ge maakt, nog voor de Kamer deze begrooting had goedgekeurd. Reeds eenige maanden is men op het Lyceumplein in Den Haag bezig met den aanleg der fundamenten van het vijf verdiepingen hooge gebouw, een schuilkelder onder het gebouw was al afgedekt, en zelfs was men al aan den bovenbouw begonnen. Deze voorbarige handelwijze zal het Rijk nu weer een leelijke financieele strop bezorgen, want de Kamer bleek niet van zins, het aange vraagde bedrag van ƒ375.000 alsnog toe te staan. Men oordeelde vrij algemeen de beoogde centralisatie der administratieve diensten van dit bedrijf in één gebouw niet urgent en zoo zij al noodig is, dan acht men het toch zeker overdreven, dat daar voor een nieuw gebouw wordt gezet, ter wijl bijv. het hoofdgebouw van de P.T.T. binnenkort vrijkomt en daarvoor dus dienst zou kunnen doen. Minister Van Dijk, die er met nadruk op wees, dat de op dracht tot het bouwen niet van hem is uit gegaan, doch die er wel de verantwoorde lijkheid voor aanvaardde, trachtte de zaak nog te redden door te herinneren aan de schade dien die weigering der gelden onder de gegeven omstandigheden ten gevolge zal hebben. Immers nu zal het gebouwde op kosten van het staatsbedrijf weer moeten worden afgebroken en de grond weer in den oorspronkelijken staat aan de gemeente moeten worden opgeleverd. Doch 't mocht niet baten, de Kamer bleef onverbiddelijk en nam met 42 tegen 35 stemmen het amendement 'i'ilanus aan, waardoor de post van 375.000 voor de stichting van een administratiegebouw met bijbehoorende dienstwoningen, garage, enz. voor de artil lerie-inrichtingen te 's-Gravenhage wordt geschrapt. Nederlandsche arbeiders in Duitschland. De minister van Sociale Zaken heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat thans weer in verhoogde mate werkge legenheid bestaat voor Nederlandsche landarbeiders in Duitschland. Behalve in Rijnland en Westfalen, kunnen landarbei ders worden geplaatst in Hannover, in de streek tusschen Bremen en Oldenburg. Er van de Volkenbondscontröle enz. Maar dit gaat Berlijn niet ver genoeg, daar blijft men vasthouden aan den terugkeer van een zuiver Duitsch gebied naar het Rijk en zegt men van opvatting te zijn, dat daar door de vitale belangen van Polen geens zins bedreigd worden. Onder deze omstan digheden schijnt de klove, die tusschen de beide standpunten gaapt, welhaast onover brugbaar te zijn. De garanties voor Polen. Zooveel gevaarlijker dan in 1938 is de toestand door het feit, dat terwijl Praag door de groote mogendheden onder druk gezet werd om aan de Duitsche eischen toe te geven, hetgeen het ook overigens niet tot het geluk van den Tsjechoslowaak- schen staat gedaan heeft, aan Warschau reeds bij voorbaat garanties zijn gegeven, zoodat Polen minder geneigd is aan de Duitsche eischen tegemoet te komen. Dat is ook, hetgeen men in Berlijn aan Londen verwijt. Londen echter laat zich daardoor niet van zijn politiek afbrengen. Het meent zich tegen elke verdere machtsuitbreiding van Duitschland op het continent te moe ten verzetten, al ziet het natuurlijk gaarne alsnog een bevredigende oplossing tusschen Duitschland en Polen. Komt deze intus schen niet tot stand, dan kan Warschau, naar de Engelsche regeering wederom met nadruk heeft verklaard, op den steun van Groot-Brittanje en zijn bondgenooten rekenen. De onderhandelingen met Rusland. Intusschen is Londen nog steeds niet gereed gekomen met de vorming van zijn z.g. anti-agressiefront. Twee voorname IS PARAAT! WIST U.... dat Danzig door historische banden nauw verbonden is met Nederland, dat in den Artushof, de oude Han delsbeurs van Danzig, nog een schil derij hangt van de haven en dat het voorste schip de Nederlandsche drie kleur voert, dat omstreeks 1600 de Nederlandsche invloed zoo groot was, dat 80 tot 90 van het Danziger handelsverkeer geschiedde onder Nederlandsche vlag, dat eeuwenlang in Danzig het Nederlandsch als om gangstaal gebruikt werd, dat tal van Nederlanders in den loop der eeuwen belangrijke posities in de Vrije Stad hebben bekleed, dat men in Danzig nog heden vele gebouwen aantreft, die gezet zijn door Nederlandsche bouwmeesters, dat tal van Danziger geslachten namen dragen van Neder landsche herkomst, dat men dwalend door de schilderachtige oude wijken van Danzig zou kunnen denken te vertoeven in een oud Nederlandsch of Vlaamsch havenstadje is plaats voor ongehuwde melkknechten, landarbeidersgezinnen en inwonende knechten voor allerlei landbouwwerkzaam- heden, zooals paardenknechten en knech ten die met landbouwmachines kunnen omgaan. De ervaring heeft geleerd, dat deze arbeid in Duitschland in het alge meen voor landarbeiders zeer geschikt is. Daarnaast acht de minister het plaatsen van landarbeiders in Duitschland van zeer groot belang ter bestrijding van de werk loosheid ten plattelande. De minister zal het daarom op zeer hoogen prijs stellen, indien de gemeentebesturen hun mede werking zullen willen overwegen, om aan bod voor deze werkgelegenheid te verkrij gen. Deze arbeid kan in de eerste plaats worden aangeboden aan bij het orgaan der arbeidsbemiddeling in de gemeente inge schreven werkzoekende landarbeiders; hij kan echter ook worden aangeboden aan inwonende zoons van landarbeiders en van kleine boeren. De bestrijding van den Coloradokever. De bestrijding van den Coloradokever is een vraagstuk, dat nog steeds de belang hebbenden en ook onze regeering ten zeer ste bezighoudt, omdat er zooveel van af hangt voor onzen export. Ook in het parle ment is het reeds meer dan eens ter sprake gebracht. De heer Droesen heeft nu aan den minister van Economische Zaken vra gen gesteld, waarin wordt aangedrongen om van overheidswege maatregelen te treffen ter bestrijding van het colorado- gevaar, dat nadeel kan brengen aan den tuinbouw en aardappelteelt. De heer Droe sen vroeg den minister verder, of deze be reid is gebruik te maken van zijn bevoegd heid, de kosten van de noodige bespuitin gen in dit geval geheel uit de schatkist te vergoeden. De Vlootdagen te Rotterdam. Rotterdam stond deze week gedurende vier dagen in het teeken van de marine. Een smaldeel van de Nederlandsche zee macht arriveerde er Vrijdagmiddag na een oefentocht op de Noordzee tusschen IJmui- schakels ontbreken daar nog in: Rusland en Turkije. Terwijl de onderhandelin gen met het laatst genoemde land een be vredigend verloop schijnen te hebben, vlot ten die met de Sovjet-Unie aanzienlijk minder. Bekend geworden is, dat Moskou aan Londen een omvangrijk plan heeft voorgelegd, dat niet slechts in een En- gelsch-Fransch-Russisch bondgenootschap voorziet, maar tevens in een garantie voor alle landen, die door een der drie groote mogendheden worden beschouwd als te behooren tot hun belangensfeer. Een der gelijk plan schijnt Londen en Parijs voor- loopig nog te vér te gaan, al heeft men het Russische plan dan ook niet geheel ver worpen. En aldus worden de onderhande lingen naarstig voortgezet, waarbij eenig wantrouwen niet, zooals men wellicht zou aannemen, aan de zijde van Engeland en Frankrijk, maar aan die van de Sovjet- Unie ligt. In Moskou n.1. heeft men zich nog steeds niet kunnen losmaken van het vermoeden, dat het Londen en Parijs niet onaangenaam zou zijn, als de Duitschers en Russen elkaar in Oost-Europa maar eens in de haren vlogen en elkaar over en weer danig zouden verzwakken, waarvan West-Europa dan de vruchten zou kunnen plukken. In een dergelijke richting wen- schen de Sovjets kennelijk niet gedreven te worden en vandaar, dat zij bij de onder handelingen ondanks de haast van Enge land om tot een accoord te komen de grootste voorzichtigheid betrachten. Tanger en Gibraltar onder hoogen druk. Bij den ingang van de Middellandsche Zee blijven de vloten der mogendheden uiterst actief. De verschijning van eenige Duitsche smaldeelen in deze wateren had Britten en Franschen tot het nemen van buitengewone voorzorgsmaatregelen doen besluiten. In Gibraltar liggen op het oogenblik zoovele Fransche oorlogssche pen, dat het wel een Fransche in plaats van een Engelsche haven lijkt. Misschien is al deze onrust, gezien de kracht van Gibraltar en de stevige Fransche positie in Tanger, ietwat overdreven. Maar Lon den en Parijs oordeelen niet geheel ten on rechte, dat men in dezen tijd op alle ver rassingen voorbereid moet zijn. Nieuwe onrust in Midden-Europa. De vertegenwoordigers der Hongaarsche regeering zijn in Berlijn op bezoek geweest en tegelijk is de onrust in Midden-Europa en wel in Slowakije weer gestegen. Slo wakije is het eenige landje, dat hier nog een soort zelfstandigheid heeft behouden, maar de Hongaren blijven er begeerige blikken op werpen en schrijven openlijk, dat het Slowaaksche „broedervolk" spoedig tot het rijk der Magyaren zal terugkeeren. Heeft Berlijn dit werkelijk aan de Hon garen als loon voor hun toetreding tot de spil, waardoor zij zich de vijandschap van hun eeuwenoude vrienden, de Polen, op den hals dreigen te halen, beloofd? Uit het communiqué, dat na de Duitsch-Hongaar- sche besprekingen uitgegeven is, blijkt dat niet, maar uit Bratislava wordt gemeld, dat het Slowaaksche „broedervolk" in angst en vreeze verkeert. DE DUIZENDSTE BIJBELVERTALING. Het Engelsche Bijbelgenootschap heeft onlangs den bijbel in de Sakata-taal doen vertalen. De Sakata-taal wordt gesproken door negerstammen in Belgisch Congo. Dit is de duizendste vertaling van den Bijbel. den en Hoek van Holland en daarmede waren de z.g.n. „Vlootdagen" ingezet. Van de beide oevers van den Nieuwen Water weg af sloegen duizenden de aankomst van de beide trotsche oorlogsbodems, de kruisers „Tromp" en „Sumatra" gade, ter wijl marine vliegtuigen hoog in de lucht cirkelden, om af en toe in scherpe duik vlucht omlaag te schieten en tot dicht boven de schepen te naderen. De hooge gasten, H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard, die den oefentocht op de Noord zee hadden meegemaakt, waren reeds in Hoek van Holland van boord gegaan, na dat zij de zeer geslaagde manoeuvres in volle zee hadden bijgewoond. Deze be stonden in een aanval van onderzeeërs op de „Tromp" en de „Sumatra" en het moet gezegd worden, dat de duikbooten hun werk goed vei'richtten. Was het ernst ge weest, dan zou het er voor beide kruisers leelijk hebben uitgezien. Want de aanval lende onderzeeërs wisten zich zoo goed verborgen te houden, dat zij pas door de kruisers werden opgemerkt, toen zij deze al gevaarlijk dicht waren genaderd. DE STERKSTE MAN VAN DE WERELD EEN ZWEED. Ieder kent de groote, krachtige gestalten van de Noorsche en Zweedsche sportslie- den en de trots van deze landen op hun athleten is dan ook gerechtvaardigd. Zwe den beweert nu zelfs, den sterksten man van de wereld onder zijn inwoners te tel len. Het is een jongeman van 28 jaar, Nils Nilson genaamd, die van beroep smid is. Doch hij heeft hamer en aambeeld reeds eervigen tijd in den steek gelaten en treedt nu in Zuid-Zweden in variété's en circus sen op. Bij zijn laatste voorstelling droeg hij op een groote tafel, die op zijn schou ders was geplaatst, 18 personen rond dat was een vrachtje van 1683 kg OP ALLES VOORBEREID. In de Londensche straten worden onder- grondsche vluchtruimten aangebracht, waar de burgerbevolking zich in geval van luchtaanvallen In veiligheid zal kunnen stellen. WIJ ZIJN BEREID. Waar gaat de wereld heen? Dat fe de beangstigende vraag, die men zich in wel haast ieder land der aarde stelt. Van eenige opluchting, van eenige opklaring van den politieken hemel is nog geen sprake. Er heerscht stilte, op het oogenblik. Doch is dit een stilte, waaruit iets goeds belooft voort te komen of is het in tegendeel de stilte, die aan den storm voorafgaat Wij kunnen de toekomst niet doorgron den. Wij kunnen slechts hopen, dat de groote mogendheden in deze bange dagen zich ten volle bewust zullen zijn van de groote verantwoordelijkheid, die op hen rust. Velen, óok in ons land, zullen bij voorbeeld met groote bezorgdheid hebben g:ezien, dat Engeland zich van de mede werking tracht te verzekeren van de Sow- jetrepubliek omden vrede te hand haven. Het lijkt een bedenkelijk procédé* Indien de vrede inderdaad gehandhaafd kan worden, heeft een eventueele over eenkomst tusschen beide mogendheden niet veel om het lijf. Wij zijn er den laat- sten tijd, meer dan ooit in de geschiedenis het geval is geweest, aan gewoon geraakt om overeenkomsten tusschen staten te gaan beschouwen als dingen, waarmede geen rekening wordt gehouden, als dit niet strookt met het belang van een der onder teekenaars. Van het in de lucht hangende verdrag tusschen een der eerste democratische staten en het bolsjewistische Rusland kan men slechts hopen, dat het niet van woor den tot daden zal komen en het bolsje wisme geen gelegenheid zal krijgen om, in geval van conflicten, te trachten vasten voet te krijgen in het overigens hermetisch voor Russische invloeden gesloten gehou den Europa. Is het van Engelsche zijde wel de juiste taktiek, om tegenover een eventueele drei ging van andere zijde de dreiging van het bolsjewisme te stellen? Dit laatste zou een bedreiging vormen, niet tegen een of twee landen in het bijzonder, doch van de be schaving van geheel Europa, van de ge- heele wereld zelfs. Dit voelt b.v. ook Polen zoo goed, dat het zich er tegen verzet, de roode troepen eventueel door zijn gebied te laten trekken, indachtig aan het: „J'y suis, j'y reste Zoo staat ook Nederland tegenover de situatie. Wij zijn waakzaam naar alle kanten. Wij gevoelen ons niet speciaal van een of andere zijde bedreigd, doch wij hebben onze maatregelen genomen om ons althans niet als een weerloos volk te laten overrompelen. Wij hebben, helaas, te veel leerzame voorbeelden gezien, om niet op onze hoede te zijn. Wij gevoelen ons gerust door de zekerheid, dat door de autoriteiten alles is gedaan, wat slechts gedaan kan worden, om het hoofd te bieden aan het gevaar, onverschillig van welke zijde dit ook moge komen. Wij zijn bereid. Met dat al hebben wij echter slechts één wensch, één gedachte, die al het andere overheerscht: moge het gevaar van oorlog aan de gansche wereld voorbij gaan, en vooral: moge het niet noodig blijken, dat er één droppel bloed wordt gestort van onze soldaten, die zonder aarzelen gehoor hebben gegeven aan de roepstem van het vaderland. Wanneer zij daar staan, met de wapenen in de hand, is het niet om aan te vallen, doch om te verdedigen. Er wordt IN KAART DANZIG -HET PROBLEEM VAN 1939. Het is niet mogelijk, nog langer de oogen te sluiten voor het feit, dat rust en vrede in Europa op het oogenblik in de eerste plaats afhangen van de ontwikkeling der Poolsch-Duitsche betrekkingen. Zooals be kend, heeft Duitschland bepaalde eischen aan Polen inzake de vrije stad Danzig en den Corridor gesteld. En aangezien eener- zijds Polen niet van zins is, aan deze eischen te voldoen, anderzijds echter Duitschland geen jota van zijn wenschen wil laten vallen, zal de Poolsche crisis in de komende weken en maanden zeker de hoogste eischen aan de staatsmanskunst der verantwoordelijke mogendheden stel len, wil men Eui-opa voor een nieuwe catastrophe behoeden. Zetten wij nu de beide tegenovergestelde standpunten in het kort uiteen en begin nen wij daartoe met het Poolsche 150 jaren lang heeft Polen onder Duit sche en Russische heerschappij gestaan, eensdeels wel als gevolg van de innerlijke zwakte van het land, anderdeels echter wijl het geheel door Duitsch en Russisch gebied omgeven was en geen enkelen vrijen uitgang naar de overige wereld be zat. Dat was ook de reden, die de vaders van het Verdrag van Versailles er toe be woog, aan Polen den Corridor naar de Oostzee te geven en Danzig tot een vrije stad onder Volkenbondscontröle te maken. Polen kreeg bovendien als extra-garantie het recht, op een landtong voor de haven van Danzig een garnizoen te vestigen, dat daar ook op het oogenblik nog ligt. Polen meent, dat men zich t.a.v. Danzig zoo coulant mogelijk gedragen heeft. Polen zelf werkt mede aan de voortdurende verzwakking der positie van den Hoogen Volkenbondscommissaris, het keurde goed, dat in Danzig een zuiver nationaal-socialistisch regime werd geves tigd en het verzette er zich zelfs niet tegen, dat op Hitiers vijftigsten verjaardag het eereburgerschap der vrije stad aan den Führer werd aangeboden. VAN DE WEEK SOVJET-AMBASSADEUR MAISKY. Nu de rede van Hitier niet de noodige ontspanning heeft gebracht, gaat Londen met nog grooter ijver voort aan de constructie van zijn z.g. anti-agressiefront. De zwakke plek daarin blijft de Sovjet-Unie. Hoewel de Engelschen onder de huidige om standigheden samenwerking met het Communistische Rusland wensche- lijk achten, ziet men vooral in Polen en Roemenië in, dat een dergelijk pact in zijn uitvoering pijnlijk gecontroleerd moet worden, opdat het dezen staat niet gelukt, ge steund op zijn orgaan, de Komintern, op het innerlijke leven der met hem verbonden staten en volken invloed te krijgen. Zal Maisky, de Russische ambassadeur te Londen, die de be sprekingen voor zijn.xegeering voert, in dezen zin een garantie kunnen geven In Frankrijk, het oude Tsjecho-Slowakije en vooral ook in Spanje dit is onlangs nog door Luis de Araquistain, een der groote mannen van de republikeinen, open lijk erkend heeft men van een al te nauwe samenwerking met Moskou tot nog toe weinig vreugde beleefd. De groote fout der Sovjets is steeds, dat zij in een met hen verbonden land onmiddellijk trachten zooveel mogelijk proselieten te maken en belangrijke functies met hun stroo- mannen te bezetten. Voor alle Euro- peesche landen niet in het minst voor ons land zou uitbreiding van de invloedsfeer der Communisten een bedreiging vormen van de aller ergste soort. slechts van hen gevraagd, er toe bij te dragen, dat onze neutraliteit wordt ge ëerbiedigd. Daartoe zijn zij bereid. Hetzelfde geldt voor den Duitschen eisch tot het aanleggen van een corridor door den corridor. Een dergelijke exterri toriale weg zou een enorme strategische verzwakking van Polen beteekenen, waar bij nog komt, dat over een breeden auto weg moderne gemotoriseerde legers met groote snelheid kunnen oprukken. Daartegenover wijzen de Duitschers nu in de eerste plaats op het feit, dat Danzig en dat is ongetwijfeld juist een zuiver Duitsche stad is, waarvan de be volking niets liever wenscht dan naar hel Rijk terug te keeren. Geschiedt dit en de Duitschers staan er op, dat dit gebeurt dan heeft het Rijk met Danzig een vrijen verbindingsweg noodig, waarlangs zich het verkeer tusschen de beide Rijks- deelen ongehinderd kan afspelen. Vandaar de eisch tot een corridor door den corri dor, waaraan men in Duitschland overi gens een veel geringere strategische be- teekenis wil toekennen dan in Polen. Zou Polen aan de Duitsche eischen gevolg wil len geven, dan is Duitschland bereid de grenzen van Polen voor den tijd van 25 jaren te garandeeren. Verdere eischen heeft Duitschland op het oogenblik niet. Teruggave van de pro vincie West-Pruisen, dat eeuwenlang Duitsch was, waar ook vele afstamme lingen van Nederlanders en Vlamingen wonen, is nog niet geëischt, doch, wanneer Polen niet eenige toegevendheid betracht inzake Danzig en de corridorkwestie, zou het er wel eens op kunnen uitloopen, dat ook dit gewezen stukje ..Duitschland" wordt teruggeëischt. Men denke aan de steeds verder gaande eischen aan Praag Zooals men ziet ligt tusschen de beide standpunten wel een zeer breede kloof. Moge het aan de staatsmanskunst der ver antwoordelijken alsnog gelukken deze te overbruggen en aldus Europa voor een nieuwen chaos te bewaren. DE OUDSTE PASTORIE IN DUITSCHLAND. De oudste pastorie van Duitschland is gelegen te Rod aan de Weil. Deze pastorie werd gebouwd in het jaar 1522 en maakt min of meer den indruk van een fort, daar het huis werd gebouwd in den tijd, dat Duitschland met oorlogen te kampen had. Ons land kan de komende gebeurtenissen afwachten in de overtuiging, dat al het mogelijke is gedaan om de onschendbaarheid van ons gebied te verzekeren. 1een ?egeprojecteerde fE Rykseutoweg LITAUEN KAUNAS 200 K m VR'JSTAD DANZIG Koningsbergen^ Eydrfruhne br öoschpo /J Stolp «^PRUISEN Allen slem (duitschland neu Sfe/fm 4* Chojmce Stettmj/S L Schne/demuh/ ///- Qydposzez ervn Poznan DUITSCrfiAND

Soester Courant | 1939 | | pagina 4