De viering van den verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana Hoofdagent UF'S IMMll Huur een Tandem TWEEDE BLAD. KLOMP's Het Modehuis DE DOKTERSVROUW. MOTOREN Soest die goed en nieuw is. De nieuwste Fongers met versnellingen bij Rijwielhandel Het a.s. Muziekconcours. SIERKUNST Der gecomb. soester bladen van VRIJDAG 5 MEI 1939- Men leest de laatste tijden vaak Van ongeval op straat, Omdat het met het snelverkeer Voortdurend sneller gaat. De dokters worden opgebeld, Vaak midden in den nacht, Omdat een mensch is in gevaar, Die op zijn hulpe wacht. Doch dikwijls belt men te vergeefs, iWant dokter is van huis; Voor hem of haar, die werd gekwetst^ Is het wachten dan een kruis. Men grijpt wéér naar de telefoon En zoekt een nieuw adres, Doch ook dit bellen blijft helaas Met negatief succes- Zoo overkwam het binnenkort Ook mij eens in de stad; Ik belde voor de kleine schat, Die 'k overreden had. Doch telkens weer het zelfde lied; „De dokter, die is weg"; Ik werd gewoonweg achtervolgd Door tegenslag en pech- Met angst dacht ik aan 't lieve kind. Met het gekneusde been, Maar er was vn de heele stad Geen dokter, naar het scheen. Ten langen laatste vond ik toch Voor mijn verzoeek gehoor; Een lieve zachte vrouwenstem Klonk in mijn gloeiend oor- „De dokter, neen, die is niet thuis, Is er een ongeval? Vindt U het noodig, dat ik hem Dan aanstonds halen zal? De auto heb ik bij de hand; Ik haal direct mijn man; Natuurlijk doe ik dat, mijnheer, Als ik U helpen kan- Ik ben natuurlijk tot Uw dienst, 't Is maar een kleinigheid", En zoo reed er een auto voor Na 'n korte spanne tijd. Een jonge vrouw stapte er uit; Wat reed die auto hard! Die dame volgde slechts den drang Van 't echte moeder hart- Zij had den dokter opgehaald, Zat zelf achter het stuur, Omdat bij ernstig ongeval, Minuten zijn een uur- Toen ik dat zag, met groot respect, Toen ik zoo zat in 't mauw, Toen dacht ik bij mij zelf, dat is Een echte doktersvrouw! E- van E. Hartelijke hulde door bewoners van Soest en Baarn, Eijsink en Francls-Barrsett voor Soest KONINGINNELAAN 4 - TEL. 2984 CANDIDATENLIJST S.D.A.P. De candidatenlijst der S.D.A.P. voor de gemeenteraadsverkiezingen is als volgt: 1. J. Nooder (aftr.); 2. K. de Haan; 3. H. Grift (aftr.); 4. G. Burgwal; 5. H. An ders; 6. H. Reulen; 7. J. Mulders; 8. H. Diters. VERPLAATSING MONUMENT CHRISTOFFEL PULLMAN De rijksstraatweg, in de omgeving van pa leis Soestdijk zal worden verbreed- De werk zaamheden hebben reeds een aanvang geno men- Het ligt in de bedoeling dit weggedeel te dezelfde breedte te geven als het ge deelte dat loopt van Hotel Trier tot aan Nieu- werhoek- De brug over de Praamgracht kan niet In haar huidigen vorm meer blijven bestaan- Zij zal aan weerszijden plm. 2 M- worden verbreed, waardoor aan beide zijden van den weg ruimte vrij komt voor den aanleg van een rijwiel- en wandelpad. Het monument voor Christoffel Pullmann zal dus niet op de historische plek blijven staan- Het zal enkele meters moeten worden verplaatst* Ook het gedeelte van den Amsterdamschen straatweg, dat loopt van de woning van den intendant tot aan den Oranjeboom wordt aan weerskant-n ongeveer 3/^ m* verbreed, terwijl het rijwielpad dat langs het paleishek loopt, verlegd zal worden naar den straatweg toe* CANDIDATENLIJST V. B. De candidatenlijst voor de a.s. gemeen teraadsverkiezingen van de Liberale Staats Partij is als volgt samengesteld: 1. H. J. Gasille (aftr.)i 2. J. Stroband <*ftr.); 3. N. C. van der Bout, Soester- berg; 4. J. N. Plemper van Balen: 5. Mevr. Schortemeijer-Hendrikse; 6. C Haver. Soest en Baarn waren de eenige twee gemeenten, die de viering van den verjaar dag van Prinses JuLiana niet op Maandag 1 Mei hebben gesteld en beide gemeenten jbben gewedijverd om de meest mogelijke enthousiasme en spontane hulde te brengen aan Haar, die eens onze Landsvrouwe zal zijn- Reeds vroeg in den morgen klonken de metalen feest-klanken van de Soester Kerk klokken en werden bij het palcis Soestdijk uitgebreide ordemaatregelen getroffen. Een veertig rijksveldwachters werden opgesteld, terwijl palen- en touwafzettingen in gereed heid werden gebracht. Speldjes- en bloemenverkoopers stelden zi h reeds vroeg op en, geescorteerd door ge legenheidsfotografen, trok een stroom van menschen onafgebroken naar de Anna Paulovv» na-vleugel van het Paleis om de daar liggende felicitatieregisters een voor Prinses Juliana en een voor de Koningin te teekenen. Onder dezen zagen wij verschillende ge meentelijke en provinciale autoriteiten. De typische landelijke sfeer, die het Paleis Soestdijk zoo kenmerkt, was verdwenen: er heerschte een ongewone drukte op den Am sterdamschen straatweg, een drukte, die de hoogtijdagen hier altijd kenmerkt* In den wijden omtrek was de nationale drie kleur uitgestoken en hun blijde kleuren wa ren de eersten in Nederland die het Juliana- feest aankondigden- Bloemenhulde van Soest en Baarn. Tegen tien uur kwamen de belangstellen den opzetten en werd alles in gereedheid gebracht voor het traditioneele gebeuren: de bloemenhulde van Soest en Baarn, een tradi tie die onstaan is in den tijd, toen des zomers wijlen Koningin Emma het Paleis be woonde. Op de Wilhelminalaan werd een lange stoet opgesteld van schoolkinderen, vereeni- gingen, particulieren; een soortgelijke stoet werd op de Torenlaan te Baarn opgesteld, doch van de Baarnsche burgerij. Het waren twee stoeten, waarin bloemen en Oranje kleu ren domineerden, terwijl de talrijke vlaggen vaandels, banieren, het kleurige en fleu rige aanzien daarvan slechts kon verhoo- gen- Prompt 11 uur trad Jhr- Baud, de secre taris van de Prinses naar buiten om een teeken te geven, dat het défilé een aanvang kon ne men- Prinses Juliana, Prins Bernhard en klei ne Prinses Beatrix waren inmiddels naar de kinderkamer gegaan, in de rechter Palcis.vleu- gel, waarna het hooge gezelschap achter een der ramen plaats nam- Prinses Juliana was gekleed in een lila-robe, Prinses Beatrix droeg een wit gesmokt kleedje, terwijl Prins Bernard een zwart colbert droeg, met de onafschei delijke witte anjer- Onder pitttige tconen van de muziekvereeni- ging „Crecsendo" te Baarn, voorafgegaan door een 50-tal ruiters uit Baarn, Utrecht, Markelo, Badhoevedorp^ iWoudenberg, Nijkerk, en Barneveld, trok de Baarnsche stoet het linker paleishek binnen. Bij het raam, waarach ter de Prinselijke familie zich bevond, hield de kop van de stoet, gevormd door Burgemeester Jhr- Dr- G- J. C- van Reenen en de besturen van de Chr- en Algemecne Oranje vereenigingen te Baarn halt en wer den eenige fraaie bloemstukken op de treden van de trappen van de rechter ingang neer gelegd. De muziekvereenïgingen hadden zich inmid dels in carré opgesteld en plechtstatig klon ken plotseling de begintonen van ons Volkslied, dat op treffende wijze door alle aanwezigen werd gezongen- Toen de laatste woorden nog niet gezongen waren, brak een geweldig gejuich los, zoo onverwacht en zoo spontaan, dat het de Prins en de Prnses zichtbaar ontroerde- Het prinsesje huilt Hoeden en petten gingen omhoog, men juichte en riep, men wuifde met bloemen en. kleine Beatrix, blijkbaar geschrokken door het gejuich, trok een lipje en het duurde niet lang of ze huilde, zooals ieder meiske dat kan van Haar leeftijd, met haar mondje wijd open en haar oogjes dicht- Prinses Juli ana wist echter spoedig een troostend woord je te vinden en met betraande oogjes keek Prinses Beatrix verder naar het schouwspel, dat zich voor haar oogjes voltrok» Immer trokken juichende kinderen en men schen voorbij, rijk, jong, oud en arm leg den bloemen neer op en naast de trappen, bLoemen van allerlei soort, rozen, primula's, narcissen, tulpen- bloeiende hcestertakken «n heel deze veelheid van kleuren en geuren vermocht slechts een grootschen gelukvvensch vertolken* Te ruim half twaalf kwam de laatste in woner van Baarn het Baarnsche hek uit en kwamen de Soestenaren aan de beurt- Voorop ging burgemeester Mr- .Wi- A- J. Visser met den gemeentescretaris den heer J. G- A- Batenburg, en de besturen van de V.V-V. „Soest Vooruit" en Soest-Zuid, fraaie bloemstukken met zich meedragend- De Soester Harmonie „Patientia Vincit Om- nia" liet hier weer het .Wilhelmus hooren en toen het gejuich ook hier in alle spontaniteit en enthousiasme weerklonk wilde Prinses Bea trix, blijkbaar de schrik van zooevcn zich her innerend, het gordijn dicht trekken van het raam, waarvoor Zij stond- Dat Moeder een juiste interventie toe wist te passen, spreekt vanzelf. Met den Soester stoet kwam weer hetzelf de schouwspel als we bij de Baarnsche be leefden: een juichende menschenmassa, terwijl het kleurrijke bloemenmozaiek op en naast de trappen zich uitbreidde en verfraaide j Tot bij half een duurde het défilé en een tweeduizend menschen waren voor het Prin selijk gezin langs getrokken- Na dit défilé werden de burgemeesters van beide gemeenten benevens de besturen van de Oranjevereenigingen uit Soest en Baarn en de heeren J. G* A- Batenburg en G- J- Hospcrs te Soest en Jhr. Mr. Twist Quar- les van Ufford, de leider van het ruiterdefilé, door het Prinselijk paar ontvangen, Prinses Juliana betuigde aan deze heeren haar groo- ten dank voor de spontane huldiging en deelde mede, dat zij met Prins Bernhard en Prinses Beatrix voornemens was des Zon dagsmiddags door de gemeenten Baarn en Soest een rijtoer te maken- De rijtoer door Sosst en Baarn. Als een geste van dankbaarheid voor de spontane en grootsche bloemenhulde ^in Za terdag, heeft het Prinselijk gezin na eerst den Kerkdienst in de Ned* Herv* Kerk te Baarn onder het gehoor van ds- E- H- Blau- wendraad, te hebben bijgewoond, een rijtoer gemaakt door Baarn en Soest- KONINGINNELAAN 4 - TEL. 2984 Bij het Paleis had zich een groote menigte opgesteld, die enthousiast de afzettingen ver brak toen de auto die met het oog op het gure weer gesloten was met Prinses Juli ana, in lila-robe gekleed, Prins Bernhard in civieL en Prinses Beatrix in het wit, het paleishek uit in de richting Baarn- De rijtoer door Baarn en Soest werd een ware zegetocht- Langs de hoofdwegen stonden honderden soms in rijen dik langs den weg geschaard en de rijweg was door het toestroo mend e publiek vaak zoo smal, dat de Ko ninklijke wagen slechts zeer langzaam voor uit kon komen- Prins Bernhard tilde telkens weer Prinses Beatrix voor het raampje en immer klonk e n enthousiast gejuich uit de duizenden langs den weg- Via de Vredehof straat bereikte bet Prinse lijk Gezin om 12 uur 50 weer het paleis- Een ponny voor Prinses Beatrix. Tijdens het concours hippique te Baarn op Zaterdag, dat werd bijgewoond door Z- K- H- Prins Bernhard en door Prins Aschwin, werd een ponny-nummer uitgevoerd, woor- aan vele ponny's deelnamen, o a- ook de ponny 'van Prinses Beatrix- Het nummer was een groot succes- De voor Prinses Bea trix bestemde punny werd hierna zonder eemg tuig met haar vader en moeder voorgereden en vervolgens officieel aan Prins Bernhard door den Burgemeester van Baarn overge dragen- Z- K- H- dankte voor de aardige attentie- Het paardje dat de naam Astrid draagt, is 5 Mei 1938 in de stal „Doorwerth" ge boren en staat als No- 121 van het Neder- landsche Shetlandpoimy stambo-k ingeschre ven- Het is e:n blauw-witte apppelschimmel- De hoogte bedraagt nog geen meter- Soest vierde het Julianafeest. Soest heeft Julianafeest gevierd- Na de feestelijkheden van 's morgens waarover wij reeds in ons blad uitvoeriger schrijven vond des middags de herope ning plaats van den speeltuin van de Ver* „Soestdijk" De talrijke kinderschaar ging in optocht door 't Hart, voorafgegaan door de Harmo nie- [Mr- J. van Doorne heette de kinderen in de speeltuin hartelijk welkom. Na het .Wilhelmus, dat door de kinder schare werd gezongen, werden de diverse spelen stormenderhand in gebruik genomen* Burgemeester Visser kwam des middags een kijkje nemen bij de woelige Soester jeugd, die zich daar vrij en veilig in deze speeltuin naar hartelust kunnen vermaken- De buurtvereeniging in de Kcrkebuurt or ganiseerde een speciale kindermiddag in de speeltuin van café Wctemeijer aan de Birkt- straat, welke uitstekend geslaagd mag hecten* Des avonds gaf de Harmonie P- V* O. in het Rosarium een pittig stukje xnüziek ten beste; het slechte weer ten spijt door velen aanhoord» Tot zeer laat in den avond waren de feest* uitingen nog merkbaar. Deelnemende vereenigingen aan de Bloemenhulde. Aan de bloemenhulde ten paleiz® Soest dijk, op Zaterdagmorgen gehouden, ter gele genheid van den verjaardag van Prinses Juliana werd door de navolgende vereeniginen deel genomen Chr- Oranjevereeniging, Soest-Vooruit, Soest-Zuid, Soestdijk, Kon- Naald-vakschool, Oud Onderofficieren, Lawn Tennisclub „Soest (met een zeer fraaie en origineele bloemen hulde) R-K- gymn- ver. „Crescendo", Jonge Wacht Soestdijk, Friesche Vereeniging, Vrijw- Brandweer (een zeer mooie groep) Oranje- Garde, R-K* Verkenners, K.J*M- en K.J.V-, terwijl verder alle scholen te Soest en Soester- berg vertegenwoordigd waren. Oranje-feest Soesterberg. De Oranjev?reeniging „Wilhelmina" te Soes terberg heeft, bij gebrek aan een zaal, de Soestc-rbergsche schooljeugd getracteerd op school- Het onderwijzend personeel had tevoren op iedere school de betcekenis van het Juliana feest uiteengezet, waarna de tractatie volgde. Met het zingen van nationale liederen was ook dit festijn spoedig ten einde- Mousseline de Soie 53 cent per el 60 cent per Meter Sieenhoffstreat 1 5 Aan het Groot Nationaal muziek-con- cours, uitgeschreven door de Harmonie „Patiëntia Vincit Omnia", ter gelegen heid van haar 40-jarig bestaan, te hou den op Hemelvaartsdag en 2e Pinkster dag, op „Vredehof" aan de Vredehof straat nemen de volgende vereenigingen deel. Op Hemelvaartsdag: „Hozanna", A- mersfoort „Juiiapa", Heerlen „Ex celsior", Vianen. „Ons Genoegen", Roc- kanje „Kunst en Vriendschap", Zoete- meer „De Verwachting", Avenhorn. „Amsterdamsch Pol. Muziekgezelschap „Andante", Oosthuyzen. „St. Gregorius" Duivendrecht „Oefening Kweekt Kunst", Streefkerk, „Harm. Wilton- Feyenoord", Schiedam „Excelsior", Papendrecht „Amsterdamsch Fanfare- Orkest. „Eensgezindheid", Egmondbin- nen „Excelsior", Oostzaan. „Concor- dia", Waddinxveen Sted. „Muziek corps", Enkhuizen Op 2e Pinksterdag: „Het Oosten", Am sterdam „Rotterdamsche Melk-Inrich- ting", „Kunst na Arbeid", Den Haag. „Valkenburgsche Harmonie". „Prins Bernhard", Huizen ,,R. K. Harmonie St. Michaël", Heemstede. „Kunst na Ar beid", Grootebroek „De Hoop", Stel lendam. „T.A.V.E.N.U.", Schoonhoven. „De Unie", Ameide. „Harmonie", Slik kerveer „Eensgezindheid", Zunder- dorp „De Adelaar", Weesp „Kunst na Arbeid", Brunssum (Limb.). „Bever- wijksche Harm. Kapel". De met een gemerkte vereenigingen nemen deel aan den Marsch-wedstrijd, welke wordt gehouden op de Mariastr., aanvang 12 uur. Vele mooie prijzen werden reeds met grooten dank aanvaard. De prijzen be staande uit Medailles, Takken en Kran sen, zijn vanaf Zaterdag 6 Mei te be zichtigen in de etalage van het Sigaren magazijn ..De Soester Damper" aan de Burg. Grothestraat. Ingezetenen van Soest, die nog een prijsje voor de Soester Harmonie be- I schikbaar willen stellen worden hiertoe als nog gaarne in de gelegenheid gesteld. De geschonken prijzen worden aan die vereenigingen toegewezen, die daar voor in aanmerking komen. Het Secretariaat van P.V.O. is geves tigd Korenweg 3, Soestdijk. HET JAVA-HOTEL GEOPEND. Onder groote belangstelling is Zater dagavond het Java-Hotel aan de Burg. Grothestraat te Soestdijk geopend. Onder de ongeveer 100 aanwezigen zagen wij de vertegenwoordigers van tal rijke maatschappijen en instellingen, ter wijl van Soester zijde aanwezig waren: Wethouder D. A. de Bruyn, de gemeen te-secretaris J. G. A. Batenburg. Notaris A. O. Dammers, Ir. W. C. v. Goor, dir. van Openbare Werken en de heer A. Fortuyn Harreman namens Soest-Zuid en Soest-Vooruit. Met den directeur J. Cramer v. d. Bo- gaert Jr. als gids heeft het gezelschap een rondgang door het gebouw gemaakt, dat van een groote buitenplaats in een mini mum van tijd tot een groot hotel is ver bouwd, dat een fraaie en luxe accomoda- tie ten toon spreidt. Het interieur van het Hotel draagt een Indische sfeer: Indisch wand-gerei, Indi sche lampen en last but no least geven de Indische bediening en de Indische band het hotel een unieke gelegenheid voor Indische verlofgangers, om hier een deel van hun verlof door te brengen. Het Java-Hotel is dan ook een dependance van de drie Hotels, waarover den heer J. Cramer v. d. Bogaert Sr. in Indië den scepter zwaait. Een 60-tal bloemstukken, uit alle dee- len van Nederland, gaven een feestelijk aanzien bij deze opening. Ook op den verderen avond zijn hon derden een kijkje gaan nemen in het Java- Hotel. Het aantal bloemstukken groeide gestadig, terwijl het aantal geluks-tele- grammen tot een stapel van ontstellende hoogte groeide. De aanwezigen staken hun lof over de fraaie inrichting der kamers niet onder stoelen of banken. Het zag er ook inderdaad magnifiek uit. De 16 slaapkamers op de 2e en 3e verdieping, zijn alle 2-persoons en inge richt als zit- slaapkamer, met lits-jumeaux, vaste waschtafels met warm en koud stroomend water, divan, tafel en cra- peaux. Hoek- en wandlampjes geven een ge zellige verlichting en de wanden geven een aardigen aanblik door de Indische de gens en krissen en wapens van Indische steden. De benedenverdieping wordt gevormd door een ruime hal, ook al weer aange kleed met Indische voorwerpen, en met moderne vloer- en wandbedekking. De eetzaal is een gelegenheid waar de cullinaire behoeften, door de muurschil deringen en de intieme verlichting, op buitengewone smakelijke en genotvolle wijze worden bevredigd. Het groote terras vóór het Hotel is door tafels en stoeltjes bezet in frissche kleuren beschilderd. De heer J. B. Cra mer heeft 3 hotels in Ned.-Indië: in Bata via het Hotel „Cramer" en in Soekaboemi, in de bergen, de hotels „Wanasari" en „Badhotel Cramer". Melden wij nog, dat het Java-Hotel thans reeds een tweetal bungalows bezit, terwijl achter het gebouw, in den fraaien groote tuin, een hertenkamp wordt inge richt. Dat de familie Cramer de jarenlange ondervinding uit Ned.-Indië, hier in prac- tijk heeft gebracht, spreekt vanzelf. Wij wenschen den heer Cramer geluk en de gemeente met haar nieuwe aanwinst. Luxe Glas- en Aardewerk Drinkserviezen Likeurstellen Macca kopjes Kop en schotels blauw, DELFT 20 cent 6 stuks fl.OO- BURGEM. GROTHESTRAAT 11 A Nuttire en blijvende geschenken voor MOEDERDAG. DE BETEEKENIS VAN ORANJE. HERDENKINGSAVOND. Aan den vooravond van den dag. waarop Soest den verjaardag van Prinses Juliana heeft gevierd, Vrijdagavond, werd door de Chr. Oranjevereeniging, de jaar- lijksche herdenkingsavond gehouden in de Ned. Herv. Kerk aan de Torenstraat. Onder de vele belangstellenden zagen wij Burgemeester Mr. W. A. J. Visser, ds. E. Groeneveld, ds. W. v. d. Waal en een deputatie Oranje-Gardisten. De voorzitter der Oranjevereeniging, ds. Wielinga, opende dezen avond met het laten zingen van Ps. 72 1, waarna schriftlezing en gebed volgde. Nadat het gemengd koor en het kinder koor, o.l.v. den heer Everaars, eenige lie deren ten gehoore hadden gebracht, sprak dr. W. Rodder. Ned. Herv. Predi kant te Bussum, een herdenkingsrede uit. Spr. wees allereerst op de groote betee- kenis van het Huis van Oranje voor Ne derland, waarna een historisch overzicht volgde. Driemaal heeft het Nederland- sche volk gedacht het zonder Oranje te kunnen stellen, n.1. in 1650, 1702 en in 1795, en 3 maal werd het woord van den dichter bewaarheid: „Oranje week: 't was slavernij". „Oranje keerde; 't volk was vrij!" Spr. wees hierna op de prachtige eigen schappen, welke de eerste Oranje's beza ten en hoe de Vader des Vaderlands had leeren getuigen aan den voet van het kruis „Mijn Schild ende mijn Betrouwe, zijt Gij, mijn God en Heer. Uit dien geestelijken bodem konden de latere Oranje's putten en dat zij het de den, bewezen o.m. de woorden van H.M. de Koningin in het wufte Parijs, bij het standbeeld van De Colligny: „Le Christ avant tout". Spr. besloot zijn met veel élan voorge dragen rede met een opwekking te bidden voorvoor Koningin Wilhelmina en Haar dynastie, in 't bijzonder voor de jarige Prinses. Nadat het zangkoor zich nog eens had laten hooren, sloot ds. Wielinga

Soester Courant | 1939 | | pagina 5