fcORDIJKIFN VAN cretonne en vroolijk gekleurde weefsels Schorten werkende vrouwen Ons Patronenhoekje Moderniseeren van Meisjesjurken 2.094 ON ZE GOEDKOOPS PATRONEN. DE PRJkCTISCHE HUISVROUW. Patronen van In deze rubriek voorko kende genummerde modellen zijn op aan vraag te verkrijgen bij „Het Practiscb Mo- leblad" Postbus 36, Den Haag. Postreke ning 203203. De prijs der patronen bedraagt indien niet anders staat aangegeven, 0.58. Betaling reeds vooruit, in postzegels, per firo of per postwissel. Petroleum is het beste reinigingsmiddel voor naaimachines. Men vult het voor dit doel bestemde spuitje en spuit het daarna in alle openingen, waarna men de machine zonder draad eenige minuten flink in beweging brengt, zcodat de petroleum zich kan verspreiden. Vervolgens maakt men de schroeven los en maakt de machine inwen dig schoon, veegt alle dikke olie weg en tenslotte worden alle deelen met speciale machineolie ingespoten. Verschillend effen en bontbedrukte weefsels vinden steeds meer toepassing foor gordijnen, omdat de mogelijkheid be slaat deze weefsels zon- en waschecht te Baken. Stoelovertrekken, kussens, tafel- kleeden, spreien, zelfs lampekappen ziet men van chintz en cretonne en het effect, ëat deze materialen maakt is menigmaal verrassend. Alleen moet men zorgen, dat den gulden middenweg gevolgd en een te veel voorkomen wordt, want dan zou men Iets opdringerigs kunnen krijgen, dat te vens onrustig werkt. Een effect als deze schets aangeeft bewijst, dat een combina tie van gordijnen en schemerlampen van bedrukt cretonne zeer goed kan samen- laan, doch dat tafelkleed en stoelen van effen materiaal gekozen moeten worden, waardoor een rustig en toch niet somber interieur wordt gevormd. Men kan het overtrek der stoelen b.v. in de hoofdkleur der bedrukte stof nemen. Handgeweven linnen wordt tegenwoordig zeer veel aan gewend voor het maken van gordijnen zoowel als voor het overtrekken van stoe len en de kleur zal gezocht worden in ver band met den persoonlijken smaak. Reeds langen tijd heeft men gebroken met de opvatting, dat alléén wollen gordijnen de gezelligheid van een interieur verhoogen en dit is ongetwijfeld te danken aan de on vermoeide pogingen der textielindustrie om stee -s weer iets nieuws te brengen, waarvan de aanschaffing niet met de groo- te kosten gepaard gaat. Het is thans tijd om ae aandacht te fichenken aan de garderobe onzer dochters Wi eens ria te zien wat eventueel gemoder niseerd of vernieuwd moet worden. Jur ken, die te kort geworden zijn, worden verlengd met effen of bedrukt materiaal, afhankelijk van hetgeen voor de desbe treffende kleedingstukken is aangewend. Ook de lijn der jurken heeft zich gewij zigd en de meeste modellen hebben aan merkelijk meer onderwijdte gekregen, die door klokkende baantjes of door plooien irerkregen wordt. Meermalen is het moge lijk om van twee jurken één te maken of wel zullen bestaande damesjaponnen Indien de stof er zich althans voor leent vermaakt worden voor de dochters. Blou- »es die bij rokken met draagbanden gedra gen worden; hangertjes met gladde pas leen en zich zoowel om van wollen als ka toenen stoffen gemaakt te worden. Gladde lijfjes met een ruim rokje werken ook Iteeds aardig. Zeer geschikt is een prin- lessejurk van effen wollen stof met mouw tjes en bovenstuk van bedrukte stof, zoo- Bit bovenaan rechts is aangegeven. Heel prsctisch is het zoo'n jurk b.v. van effen linnen of wollen stof te nemen met knoop- siuiting midden voor. De vierbaantjes wor den naar den zoom toe wijder geknipt en klokken slechts weinig, doch geven iets vlot aan dit genre jurken. Grootere meis jes kunnen rok en blouses dragen (rechts) zooals het meisje links, waarvoor ook jumpers zich goed leenen. De kinderkleeding heeft hare eigen stijl en eenvoud moet steeds betracht worden. Het slagen van een jurk moet gezocht wor den in het model en het materiaal. Stre pen, ruiten, bloemetjes in levendige kleu ren werken vroolijk evenals gekleurd lin nen. Met een weinig smaak en overleg kan men meisjes steeds aardig kleeden, de grootere zoowel als de kleintjes. Bovenaan een hangertje met rechte pas van tweëer- lei stof. Geheel rechts een katoenen ruit, die recht en schuin verwerkt is en links van dit jurkje een rok met draagbanden en opgeknipte ceintuur. Korte pofmouwtjes en hooge halsafwer kingen worden nog zeer veel gezien, al leen in de warmere jaargetijden zullen vierkante halzen aan waschbare jurken gemaakt worden. Nu de rokken eensklaps zooveel wijder geworden zijn is bet vrijwel van zelfspre kend, dat ook de mantels een ruimere onderlijn hebben ge kregen, al is deze dan voor de meer sportieve modellen heel wat bescheidener van afmeting. Bovendeel blijft zeer eenvoudig van lijn, is meermalen zelfs aansluitend, terwijl het al dan niet dragen van een kraag aan den per soonlijken smaak wordt over gelaten. Ceintuurs worden slechts zeer weinig gezien, slechts lange slanke figuren zullen deze dragen om de lijn te breken. Alhoewel sobere garnee ring wordt toegepast, zal men aan de meeste mantels wel een of andere versiering kunnên opmerken. Stiksels, op- en doorgestikte biezen en tres vinden toepassing en ook zakken spelen een rol, meermalen in origineele vor men op bestikt met zeer smal tres. Sportieve mantels worden meest in losse model len gedragen o.m. zooals links is aangegeven. De opgestikte panden voor komen, dat een eentonig effect verkregen wordt terwijl de wijde mouwen met smal le rechte manchetten zijn afgewerkt. Verschillende mantels sluiten met een of twee knoopen, andere daarentegen han gen geheel los, hetgeen echter niet te ver- De beste tijd om te slapen Slaap is de rusttijd, die het lichaam noodig heeft om spieren, zenuwen en or ganisme te ontspannen en gezond te hou den. Velen zijn zich niet bewust, dat van goede nachtrust een groot deel der ge zondheid afhangt. Gaan wr ieM«r een tijd lang laat naar bed doordat wij veel lezen, uitgaan, in rookerige zalen vertoe ven, v/aar de lucht door de aanwezigheid van vele menschen niet zuiver is, dan voe len we ons bij het opstaan niet verkwikt. Hetzelfde is het geval, indien wii vóór het naar bed gaan moeilijk te verteren spijzen hebben gegeten, die te hooge eischen stellen aan de verteringsorganen gedurende de uren, dat zij zich moeten ontspannen en tot rust moeten komen. Tusschen geestelijken en lichamelijken arbeid en tusschen avondeten en de slaap moet een behoorlijk'" rustpoos zijn, wil men althans opstaan met het gevoel, dat men werkelijk uitgerust is. Kinderen hebben veel slaap noodig wil len zij gced groeien en gebrek hieraan maakt hen nerveus en onrustig. He' Ls langzamerhand een gewoonte van vfle menscher geworden om steeds later naar bed te gaan en te meenen, dat zy vóór een beoaeld uur niet in kunnen sla pen. Men hoort dan de klacht uiten dat men uren wakker ligt, indien men vroeg naar bed gaat, doch dit is niets ande-i dan het gevolg van een onrustig en ge jaagd leven, waarin geen plaats is voor regelmaat. Slaapt men eerst om 12 of 1 uur in, dan komt men een belangrijk stuk nachtrust te kort. Wie om zeven uur op moet staan zal uiterlijk om 11 uur in bed moeten liegen, opdat het organis e de Jonge meisjes hebben er zoowel thuis als in haar beroep meestal iets op tegen om schorten te dragen, doch dit bezwaar zal volkomen opgeheven zijn, indien men ze van aardig materiaal maakt. Shantung en Japansche zijde heeft men in goedkoo- pe uitvoeringen en deze zijdj es, die in mooie tinten verkrijgbaar zijn leenen zich bijzonder goed voor het maken van schor ten. Model 1 b.v. heeft een spits toeloo- pende kraag en korte mouwen en heeft, evenals de andere modellen, korte pof mouwen, terwijl men midden voor een ritssluiting aan kan brengen, die tot hal verwege den rok reikt en tevens als gar neering wordt bedoeld. Model 2 geeft een bubikraag, die vooral geschikt is voor een mageren hals en de rits is bij dit model met een knoopsluiting toegepast. Model 3 heeft een dubbele rij knoopen en een re- verskraag, terwijl de voorpanden naar rechts en naar links overgeslagen kunnen worden. Aangeslagen zilver legt men gedurende tien minuten in afkookwater van aardap pelen. kiezen is. Ritssluitingen vinden zeer veel toepassing. Donkerblauw is een zeer gang bare kleur, die vrijwel nimmer geheel van het modebeeld verdwijnt, doch zeer nieuw is groen in vele nuanceeringen, voorts grijs en beige, terwijl zwart steeds gezien wordt en altijd zeer gedistingeerd kleedt. 8 uren rust krij-t, die het noodig heeft om zonder storingen zijn arbeid te kun nen blijven verrichten. Huisvrouwen, die 's avonds lang blijven zitten werken omdat zij in de avonduren het best kunenn opschieten, meenen het te kort aan nachtrust door een middag dutje in te kunnen halen. Deze meening is echter niet juist, hoe goed het ook moge zijn om midden op den dag het werk te onderbreken voor een flinke rusttijd. Wil men gezond blijven en sterke zenuwen verkrijgen, dan is het beste middel om vroeg naar bed te gaan, want de beste slaap is die vóór middernacht. Het juiste parfum Er zijn vrouwen, die alle paar weken een andere parfum kiezen. Hier vinden wij wellicht een der weinige dingen, die niet aan de mode onderworpen zijn, omdat ze by de persoonlijkheid moeten passen. Het is dan ook wel wat dwaas om steeds weer naar een andere geur te verlangen, hetgeen min of meer wispelturigheid verraadt. Men moet als het ware aanvoelen, welke par fum met persoon, huid en haarkleur, ka rakter en temperament overeen komt. Een 'blonde vrouw zal meestal een ander tem perament hebben dan een brunette eh daarom zullen beide andere geuren kiezeji. Een energiek, sportief iemand wenseht zich weer een andere parfum dan een kwijnende salondame. Het beste is, dat imen het eens wordt met zichzelf over de basis der parfum en men jasmijn, rozen, seringen, violettes of welke bloem ook het meest aantrekkelijk vindt. Men behoeft volstrekt niet de zeer dure soorten te kiezen, indien zij maar ziuiver zijn en vrij van scherpe en storende toe voegsels. Het menschelijk organisme is zeer gevoelig voor geuren, hetgeen uit het on derstaande blijkt. De Fransche componist Grétzy viel in on macht, wanneer hij rozengeur waarnam, terwijl de Hertogin de Camballe geen viool tjes verdragen kon. Nero liet al zijn kamers met rozenwater besprenkelen en Keizerin Joséphine had een groote voorliefde voor muskus, Napoleon gebruikte steeds zuivere eau de cologne. Voor- en afkeer van be paalde keuren hangt samen met persoon lijke herinneringen, die ten nauwste ver bonden zijn met de reukzintuigen. Iemand, die reeds lang overleden is, kan weer in de herinnering opleven, indien men op een gegeven oogenblik de geur inademt van parfums, die door deze gebruikt werden. Meermalen kan men er geen verklaring van geven, waarom men de eene parfum boven de andere verkiest. De scherpe par fum, die men in vroeger jaren gebruikte zijn zeer op den achtergrond getreden. La vendel wordt echter gaarne gekozen en ieder, die over een tuintje beschikt kan de plantjes gemakkelijk kweeken. De bloemen worden geplukt, gedroogd en in sachets tusschen de kleeren gehangen. BON VOOR GOEDKOOPE PATROMr Op te zenden ï>an „Het Practiseh p- blad" Postbus 36 Den Haag, giro 2U32i'3. NAAM STRAAT PLAATS Patroon NoMaat Hierby ingesloten f aan pos;. Indien u tevens het laatste nummer van „Het Practische Modeblad" wenscht te ont vangen gelieve u 10 cent extra in te slui ten. (Postzegels liefst van 11/2, 3, 5, 10 of 121/2 cent, flocb niet van 6 eent). SUCCESPATROON 2094 Prijs 0,30 en 0.05 voor porto en omzetbelasting. Jurk voor groote en kleinere meisjes, die met korte of lange mouwen aardig kleedt. Waschbaar katoen is aangewend, doch ook andere materialen zijn geschikt, b.v. dun flanel of Shetland, een mooie wollen stof. Patronen in de maten 46 en 68 jaar. Knippatroon 3184. Prijs 30 cent 5 ct. voor porto en omz. bel. Afkleedend model met doorgaande ba nen. Een zeer gekleeden indruk maakt dit model, van effen materiaal gemaakt met gatneering van geappliqueerde bloemen aan de schouders. Ben. stof 2 x hoogte en mouwen ÖC breed. Patronen in de maten 40, 42, 44 en

Soester Courant | 1939 | | pagina 6