Ongekende schatten sluimeren in den bodem van Roemenië MAAR WIE ZAL ZE DELVEN? Het dilemma van Koning Carol Roemenië-Olieland p - - i Petroleum bepaalt Roemenië's positie. De door koning Carol I gebouwde Donaubrug bij Ceraavoda. Bronputten in de Besarabische steppe. On gekende mogelijkheden liggen hier nog verborgen. kleur schijnt dezen vrouwen aangeboren te zijn. Kleine meisjes ziet men reeds met een lap goed in handen, waarop zij spon taan alleraardigste patronen maken. Zoo worden ook voor het Paaschfeest de eieren uiterst smaakvol beschilderd; met de vrije hand zijn deze menschen in staat meetkun dig practisch onfeilbare figuren te maken. Ook het met de hand vervaardigde aar dewerk, kleurig en rijk aan ornamenten, wekt onze bewondering. De fantasie schept, zonder ooit in herhaling te vervallen, en men beweert dat deze geweldige kunstzin nige begaafdheid haar oorsprong vond in de vele oorlogen, die hier uitgestreden zijn en die tot gevolg gehad zouden hebben, dat het Roemeensche volk meer in zichzelf ge keerd werd en dat hierdoor het verlangen naar schoonheid gewekt werd, als tegen wicht tegen de verschrikkingen van den oorlog. Daar komt nog iets bij, iets dat voor de meeste Noord-Europeanen slechts een woord is. Het begrip „vrije tijd". De vruchtbare bodem brengt voldoende op dat het gezin daarvan leven kan, ook al wordt die grond niet zoo intensief bebouwd. Door de groote hitte is het onmogelijk te wer ken tusschen elf uur des morgens en vier uur des middags. Dan is er tijd te over om te fantaseeren en uit te rusten. En eerst wanneer de zon laag aan den hemel staat, wordt de arbeid hervat. Na pedanen arbeid is het zoet... te dansen. Nadat het wekelijksche werk is gedaan, komen de dorpsgenooten onder de klanken van vroolijke muziek bijeen om te dansen. Het is een betooverend gezicht de groepen vroolijke dorpelingen in hun kleurige dracht te zien dansen. Plotseling pakt een der mannen zijn viool en speelt oude melo dieën en rondom wordt een kring gevormd voor de hora. Bij dezen dans vatten de mannen en vrouwen elkaar bij de schou ders en draaien in steeds sneller tempo om den violist. Steeds weer, totdat de avond begint te vallen, hoort men de muziek en ziet bij het schijnsel van de maan nog de dorpsbewoners verzameld voor de hora. Door den loop der aebeurtenissen is de aandacht gevestigd op Roeme nië. Een medewerker bezocht het land en qeeft in deze reportaqe zijn indrukken weer. voor Roemenië nog wel een belangrijke toekomst zouden kunnen verbergen. De Roemeensche land bouw en veeteelt kunnen veel intensiever bedreven worden, maar deze bodemschatten zullen in de naas te toekomst waarschijnlijk een geheel anderen loop geven aan de ontwikkeling van het land. Nog altijd gebruikt de Roemeensche boer een houten ploeg met punten, die in het vuur gehard zijn, nog altijd be dient hij zich van den primitieven handmolen. Toch neemt reeds thans de petroleum winning een belangrijke plaats in en bepaalt voor een groot deel d* positie van Roemenië. In 1936 bereikte de petro- leumproductie een hoogte van negen millioen tonnen, maar sedertdien valt een teruggang waar te nemen. De krachtige aardgasbronnen in Zevenburgen wach ten grootendeels nog op exploitatie. Dit kostelijke product zou ten Noorden van het Prahowadal, waar de petroleum gewonnen wordt en zich een woud van slanke boortorens verheft, door de moderne diepboor- installaties gemakkelijk gewonnen kunnen worden. Maar ook zullen vele andere delfstoffen als ijzererts, zwavelkies, koper, lood, zink, antimonium en bis- muth, tenslotte ook goud en zilver uit de aarde kun nen worden gehaald. Engelschen plegen van hun land nog wel eens te zeggen dat het „God's eigen land" is, maar men zou dit met even veel recht kunnen zeggen van Roemenië, want hier doet de natuur zich als buitengewoon weelderig voor. Wij wezen reeds op de verschillende aspecten van het Roemeensche landschap, geweldige bergen, vruchtbare dalen en vlakten Bovendien een heerlijk klimaat, dat afwisselend tropische warmte en Noordelijke koelte biedt. Maar ondanks dat Machtige oliereservoirs in de haven van Constanza, vanwaar de Roemeensche pe troleum geëxporteerd wordt. Koning Carol van Roemenië. Deze vorst staat voor een uiterst moeilijk probleem. Eenerzijds staat hij tegenover een machtig Duitschland, waarmede het op diplomatiek en militair gebied kwaad kersen eten is, an derzijds moet hij Duitschland om economi sche redenen zooveel mogelijk te vriend houden. klaring is heel eenvoudig. Des avonds wor den dikke stroomatten voor den dag ge haald en op den grond uitgespreid. Daarop komen dan de kussen en dekkleeden, die een eenvoudig bed vormen. De bedden worden door de menschen slechts gebruikt ingeval van geboorte en dood, wanneer de buren het huis bezoeken om hun gelukwen- schen of condolatie aan te bieden. De boerin is er trotsch op dat zij thuis wol en vlas verwerkt en vlijtige handen weven en borduren ware meesterstukjes. De kleurstoffen bereidt men zelf uit plan ten en de recepten daarvoor gaan van ge slacht op geslacht over, evenals de kunst vaardigheid om origineele patronen te ont werpen en uit te werken. Deze zijn in hoofdzaak geinspireerd op de natuur, om enkele voorbeelden te noemen: gestyleerde dieren, planten en sterrenbeelden, overge leverde teekens met een van ouds bekende beteekenis. Zin voor harmonie van lijn en Schaszburg in Zevenburgen, in het uiterste Oosten van het Midden Donau-bekken. Op den berg zien wij de burcht, die karakteristiek is voor deze streek. Het mijngebied bij Petrosani. Roemenië is allerminst arm aan delfstoffen. VAN den Donau-oorsprong in het Zwar te Woud tot de Donaumonding in de Zwarte Zee, stroomt de rivier over een afstand van niet minder dan drie dui zend kilometer door verschillende landen, te weten Duitschland, het voormalige Oos tenrijk en Tsjecho Slowakije, Hongarije en Roemenië. Het laatste land, doelwit van onzen tocht, ligt bij de monding. Trotsch verrijst in het Noordwesten het gebergte. Dat zijn de woeste streken van Roemenië, die nog nimmer door menschen betreden werden. Waar de Roemeensche Karpathen in het Noorden en de uitloopers van het Servische gebergte in het Zuiden tot vlak aan den Donau komen, ligt de IJzeren Poort. Hier wordt de machtige Donau in een nauw keurslijf geperst de breedte van de rivier bedraagt op deze plaats slechts 150 tot 170 meter. Wat het beteekent, dat de stroom hier samengedrongen wordt, blijkt wel uit de kracht, waarmede de Do nau binnenvalt in de laagvlakte van Wa- lachije, hier wijken de oevers trouwens spoedig aanmerkelijk; de Donaubedding verbreed zich al spoedig tot drieduizend meter breedte. Hier heeft Koning Carol I over den majestueuzen Donau een spoor brug laten bouwen, die Boekarest verbindt met Constanza, de grootste haven van Roe menië, welker hooge graansilo's en machti ge petroleumreservoirs van verre de aan dacht trekken en een technische beziens waardigheid vormen in dit grootendeels nog Zoo weinig gecultiveerde land. Ten Noorden van den Donau gaat de laagvlakte van Walachije geleidelijk over in het Karpathische bergland. In deze laag vlakte wordt overvloedig graan geoogst, maar toch kan men niet van een intensieve bebouwing spreken; toch wordt een groot deel van den oogst geëxporteerd naar het buitenland. Gerekend naar onzen veestapel, is het •antal runderen, paarden en varkens be trekkelijk gering; alleen het aantal scha pen men raamt het op 11.5 millioen, is werkelijk aanzienlijk. Immers het berg achtige land in het Noorden en Noordwes ten is wel buitengewoon geschikt voor de schaapsteelt. Daarom is het ook begrijpelijk dat de Roemenen van oudsher zich aange trokken hebben gevoeld tot het herdersbe- roep. In *t oude Roemenië vormen derhal ve akkerbouw en veeteelt de voornaamste middelen van bestaan. Hier ziet men nog de oude putten en de waterschepraderen, die op uiterst primitie ve wijze dienst doen voor de bevloeiing van het land. Dat alles drukt een stempel op het landschap. Maar er is in dienzelf den bodem veel dat men niet ziet: petrole um, zout, steenkool, ertsen en alluminium- aarde. Het zijn voor al deze delfstoffen, die alles zijn de Roemenen niet verwend en dientengevolge niet traag en indolent, zooals vele volkeren aan den equator. Daarom schijnt de Roemeen als kind van dit klimaat in zekeren zin ver want aan volkeren, die in meer Noordelijke streken wonen. Over het algemeen zijn deze menschen vlij lig, opgeruimd en verstaan de kunst te genieten. Een rijke folklore is daarvan de spiegel. Het is den vreemdeling, die dit land bezoekt, alsof de Roe meen in zich vereenigt den Noordelijken drang naar daden en de beminnelijke zwakheden van lvet meer Zuidelijke type. De uitgestrektheid van het land en betrekkelijk kleine aantal inwo ners zijn oorzaak dat de Roemeen, die over groote stukken land de beschikking heeft, doorgaans grootmoedig is, althans niet be nepen. Deze goede eigenschappen verlichten de taak van koning Carol II, die er voor moest zorgen, dat het nationale bewustzijn verzwakt door oorlog, gebrek en partijenhaat, weer aangewak kerd en sterker zou worden. Het sprekend voorbeeld van dit streven is de stad Boekarest, waar 't verke er in snel tempo zijn weg door de straten vindt, waar hooge gebouwen zijn verrezen, waar men prachtige parken en plantsoenen vindt naast rijke, oude paleizen, schilderachtige kloosters en kerken. Naar deze stad komen dagelijks ontelbare, bontgeschilderde boerenwagens, die de voortbrengselen van huisnijverheid naar de markt ver voeren. Roemenië is een boerenland wij wezen er reeds op en het grootste deel van de bevolking verdient hier dan ook, zij het dikwijls een karig, stuk brood. En ondanks de industrie, die hand over hand begint toe te nemen, zal het in de eerste plaats een boerenland blijven. En als toerist mogen wij ons gelukkig prijzen dat de natuur hier vrijwel ongerept zal blijven. Wanneer men deze zindelijke, eenvoudige dorpen met de plaggenhutten en de rijk met snijwerk versierde houten huizen, de bewoners in hun bont geborduurde kleeren, die stil en bedaard hun dagelijksch werk doen, ziet, wanneer men de kinderen voor de hutten op den grond ziet zitten, druk in de weer met handenarbeid, dan zou men den tijd stil willen zetten, opdat niet hier luid dreu nende machines de stilte, de eenvoudige landelijke rust zullen komen verstoren. Hoe het interieur van een Roe- meensch huis er uit ziet. Bij het betreden van de sobere huizen, die de Roemeen den onverwachten gast gaarne laat zien, is men in de eerste plaats verrast door de buitengewone zindelijkheid en het groote aantal met de hand geweven en bestikte kleeden en kussens, waarmede de bedden worden opgemaakt. Gewoonlijk vindt men in één huis slechts één of twee bedden, hoog opgepakt met kussens en niet zonder verwondering vraagt men zich af hoe het meestal nog al groote Roemeen sche gezin hier een plaatsje kan vinden om een ongestoorden nachtrust te genieten. De grootte van het gezin varieert doorgaans van acht tot tien personen. Maar de ver- De diplomatieke betrekkingen, die verschillende mogendheden onder houden met Roemenië, kan men het beste zien tegen een achter- qrond van bronnen en boortorens. Want wie Roemenië zegtdenkt daarbij onwillekeurig aan petrole um. En een moderne oorlog zonder petroleum is een onmogelijkheid. De Fransche generale staf heeft becijferd dat Europa, ingeval onver hoopt een nieuwe wereldbrand mocht uitbreken, per jaar ongeveer 70 millioen ton olie noodig heeft. Bedenkt men daarbij dat Roeme nië, in dien noodig, jaarlijks 15 mil Hoen ton petroleum kan leveren, dan zal duidelijk zijn welk een be langrijke rol dit land reeds speelt en wellicht noa gaat spelen. Want zonder zuivere gasoline en benzine kunnen geen duikbooten uitvaren, kunnen geen vliegtuigen vliegen, worden de gemotoriseerde afdeelin- gen waardeloos. „Petroleum", zou men welhaast kunnen zeggen, is het wachtwoord van dezen tijd. f

Soester Courant | 1939 | | pagina 8