J DE MODE 3T1 Ons Patronenhoekje brengt modellen voor ieder figuur Goed strijken 's een kunst ONZE GOEDKOOPS PATRONEN. Patronen van In deze rubriek voorko mende genummerde modellen zijn op aan vraag te verkrijgen by „Het Practisch Mo deblad' Postbus 36, Den Haag. Postreke ning 2U32U3. De prijs der patronen bedraagt indien niet anders staat aangegeven, 0.58. betaling reeds vooruit, in postzegels, per giro of per postwissel. Het is nu eenmaal een feit, dat men niet eeuwig jong kan blij ven en met het klimmen der jaren verliest de lijn der meeste iames veel aan haar slankheid. De meeste harer krijgen meer ronde vormen, en zullen bijzon dere aandacht aan haar kleeding moeten wijden. Lang niet altijd zal men met alle grillen der mode mee kunnen doen, doch, ook hierin is voorzien en vele leenen tich dan ook speciaal voor deze typen. Aangezien Mevrouw Mode geen voor keur aan den dag legt voor jonge, oudere of oude dames, is er een groote verschei denheid van modellen, kleuren en weefsels, zoodat aan ieders behoeften tegemoet ge komen kan worden. Iedere vrouw, die zich onder de niet-slanke typen moet rang- ichikken weet, dat zij zich niet aan de nieuwe modellen moet wagen, omdat het eenvoudig een fiasco zou beteekenen in dien zij zomer-plissé's of zestienbaans rok jes ging dragen, die niet meer dan een handsbreedte over de knieën reiken. Gelukkig zijn er modellen van rokken, die veel gematigder zijn, trouwens zoolang men nog bestaande japonnen heeft kan men er niet aan denken een modegril te volgen over de geheele linie. Een troostrijke gedachte is het dan ook, dat men a 1 1 e s ziet dragen en dat hier door een groote variatie ontstaat. Heeft men eventueel een japon, die wat al te nauw blijkt te zijn, dan komt de mode ook hier aan tegemoet en maakt het mogelijk, dat deze op zeer geschikte wijze gemoderni seerd wordt. Rechts ziet men een ontwerp van een effen wollen japon, die een middenstuk heeft van bedrukte zijde, hetgen zeer apart werkt. Men kan een dergelijke modernisee ring ook op andere wijze doen plaats vin den b.v. door een effen zijden baan in de kleur der stof te nemen, eventueel kan men ook wollen kantstof aanwenden. De rok kan. middenvoor een eenigszins klokkend baantje krijgen, waardoor aan de moderne ïischen tegemoet gekomen wordt. Kant- Itof en afgewerkte kant worden als garnee ring op effen wollen en zijden japonnen toegepast, die bij voorkeur met V-vormige fcals worden afgewerkt voor gezettere fi guren. Een afkleedend model ziet men links aan gegeven. De bedrukte zijden zomeTjaponnen bren- Jen ongetwijfeld een fleurige noot aan het toodebeeld en staan aardig onder donkere froorjaarsmantels, waarvan de voorpanden tiet over, doch tegen elkander sluiten en ij het loopen vaneen vallen. Mantels van complets worden meermalen met bedruk te zijde gevoerd, waarvan dan tevens de blouse of de garneering der japon wordt gemaakt. Kiest men effen voering, dan kunnen mantels met neutrale kleuren op alle ja ponnen gedragen worden, hetgeen natuur lijk een groot voordeel is. De meeste zomermantels zijn kraagloos en de dunnere weefsels leenen er zich toe, dat men behalve aansluitende mouwen ook andere modellen ziet dragen, waarvan de ruimte aan den pols met een recht man chetje afgewerkt. Schouderpassen werken meermalen een goede coupe in de hand en vormen soms een geheel met de mouwen, zooaLs links te zien is. Beide mantels klee- den af, alhoewel de modellen zeer ver schillend zijn. Men ziet, dat de onderkant slechts even klokt, waardoor een on-modern effect voorkomen wordt. Sober is de gar neering van het linker model met inge haald lint of tres, waardoor voorkomen wordt, dat de voorpanden te eentonig wer ken. Waar men op den laatstgenoemden man tel eenige ruimte aan de schouders heeft aangebracht, is dit niet het geval met het model, dat wij rechts hebben aangegeven, dat geheel strak en aansluitend is voor zoo ver het bovendeel betreft. Als garneering kan men een vest nemen van geribde zijde in wit of in de kleur van den mantel, af hankelijk van den persoonlijken smaak. Boven en rokdeelen zijn in de taille ver bonden, terwijl een smalle ceintuur de naad onzichtbaar maakt. De geschulpte lijn van het vest werkt bijzonder flatteus. Aan vrijwel alle mantels kan men een verbreede schouderlijn waar nemen, die echter zeer gunstig werkt ten opzichte van het figuur, omdat zij de heu pen smaller doet lijken. Wollen georgette, effen of met een re- lief geweven streepje, worden zeer veel verwerkt, doch ook andere weefsels komen in aanmerking o.a. moiré en gladde man telzijde. Tailleurs blijven zich bij voortduring in de gunst der mode verheugen en men brengt aan de klassieke modellen slechts kleine wijzigingen aan. Hoofdzakelijk wor den deze gevonden in vorm van revers, hooge of lage sluiting en vorm. van zakjes. Zoowel effen als gestreepte weefsels wor den verwerkt en het doet ons niets vreemd aan, indien men zelfs deze strenge model len van beide materialen gemaakt ziet dra gen. Wat is de mode? Op deze vraag een af doende antwoord te geven is bijna niet mogelijk, want men kan alles dragen voor zoover dit niet in strijd is met een goeden smaak. Het komt er tenslotte slechts op aan, dat de totaalindruk die men maakt ge slaagd mag heeten, want dit zegt alles! Niet zelden komt het voor, dat een of ander stuk wasch- goed door het strijken bederft. Meestal is de oorzaak te vin den in het feit, dat men zich geen rekenschap heeft gege ven van de eischen, die het materiaal stelt. Wol, kunstzijde, katoen en andere weefsels reageer en verschillend op de hitte van het ijzer en daarom is het ge- wenscht dat men hiermede rekening houdt. Het minst pretentieus is de witte wasch, voor zoover het althans ongesteven goed betreft. Zoodra bepaalde stukken met ge kookte stijfsel behandeld zijn moet men er op letten, dat ze volkomen droog zijn en eerst daarna vocht men ze met lauw water in. Alle stukken waschgoed worden eerst gerecht, daarna ingevocht, terwijl banden enz. eerst uitgestreken worden. Aan de strijkplank moet als eisch ge steld worden, dat hij met een wollen of moltonnen deken, liefst meerdere lagen, bekleed is en een afneembare katoenen dek heeft. Een weinig zacht oppervlak maakt, dat men niet alleen minder prettig, doch ook niet mooi strijkt. Katoenen tricotages worden met een warm ijzer gestreken wanneer hei, goed nog klam aanvoelt. Aanbeveling verdient het de kleedingstukken vooraf in den ge- wenschten vorm te rekken. Aan pyama's, heerenhemden enz. worden eeist de dub bele deelen gestreken als mouwen, man chetten, pas en halskoord, daarna vóór- en rugpanden. Dubbele stof wordt aan twee kanten gestreken. Wollen kleedingstukken worden steeds over een vochtigen doek ge streken, aangezien de weefseldraden niet tegen hitte bestand zijn. Het ijzer mag warm, doch niet heel zijn. Kunstzijde en kunstwol worden vochtig gestreken, nadat 1 kleedingstukken in den vorm gerekt zijn. r het wasschen worden steeds maten teneinde te voorkomen, dat een stuk te groot of te klein zal zijn. ^anen worden steeds in de rich ting - bedraden gestreken. Crêpe- echtig^ 's zijn moeilijk aan huls te behandelt.., zij door het wasschen krimpen en oa«ium verdient stoomen aan beveling. Men £eeft wel een klein bedrag aan geld uit, doch dit staat niet in verhou ding tot een eventueel bedorven kleeding- stuk. Zuivere zijde is evenals alle weefsels, die van dierlijke oorsprong zijn, zeer gevoelig tegen de inwerking van warme ijzers en wordt daarom met zorg gestreken en wel op den verkeerden kant en liefst eenigszins vochtig. Het weefsel verkrijgt hierdoor een appretuurachtige vastheid zonder evenwel te veel te glinsteren. Fluweel en pluche worden niet gestre ken doch stoomt men van den verkeerden kant af met waterdamp, waarna men deze weefsels met een zachte borstel opborstelt. Voorjaarscostuums voor JONGE DAMES Men behoeft zijn keus ditmaal niet te bepalen op een klassiek mantelpak, in dien men de werking hiervan wat al te streng vindt, want de mode brengt een buitengewone veelheid van fantasie ont werpen, die tevens gekleed zijn. Men tracht door goed gekozen panden aan mantels steeds nieuwe modellen te brengen, ter- wr i stiksels het effect accentueeren. De meeste mantels sluiten aan en bevorderen een afkleedende lijn, hetgeen meer dan tot dusverre noodig is, in verband met de veel wijdere rokken, die men ziet dragen. De mode heeft ons wel zeer verrast zoo niet overvallen door deze zeer gewij zigde rokken, die Inderdaad zoo'n geheel ander silhouet aangeven. Toch zal het mo debeeld zich niet eensklaps kunnen wij zigen, want iedere vrouw zal hare bestaan de garderobe niet om der wille van een modegril afdanken. Men zal dan ook rok ken zien dragen, die zeer verschillend van wijdte zijn en die der costulms volstaan over het algemeen met ingezette opge stikte of groepen plooien en behouden als geheel hun sportieve karakter. Man teltjes zijn over het geheel iets langer en worden met rokken van hetzelfde mate riaal zoowel als van volkomen andere weefsels gedragen. Enkele nieuwe costu- mes geeft bijgaande schets, waarvan no. 1 gedragen wordt met geruite rok, doch. uit BEHANDELING VAN VET HAAR Indien het haar al te spoedig na het was schen vet wordt, is dit een gevolg van een te sterke werking der vetkliertjes. De da- gelijksche voeding kan een oorzaak zijn van de groote vet uitscheiding der huid, zoo wel van hoofd als gelaat en lichaam. In den regel zal men bemerken, dat menschen met haar, dat spoedig vet is, tevens een vette gelaatshuid hebben. Vette spijzen en het eten van gebakken gerechten, zoete pud dingen, gebak, koek. chocolade, vet vleesch, vette jus moeten alle ontraden worden. Het is slechts een kwestie van gewoonte en een klein offer brengen, doch wanneer men zich hieraan eenmaal gewend heeft, zal men de goede werking erkennen. De ge laatstint zal tevens veel frisscher worden en puistjes en vetwurmpjes verdwijnen. Indien men een groot deel van de spijzen, cjo men gewoon is te eten van het voe- dmgslijsije schrapt, moeten hiervoor andere dingen in de plaats komen. Veel groenten sla, tomaten, komkommer en versche en gekookte vruchten geven een dieet, dat oneindig veel beter is voor de constitutie. Sla, aangemaakt met citroensap ter ver-' vsnging van azijn. Gedroogde vruchten kunnen b.v. 24 uur geweekt worden en worden zonder toevoeging van suiker ge geten. Gestoomde en gekookte groenten zonder veel boter zijn gewenscht. Tot zoover het dieet, doch ook een uit wendige behandeling van hoofd- en ge laatshuid is noodzakelijk. Waar men bij een te droge huid moet masseeren met aJijfolie, resp. crème, moet men In het tegenovergestelde geval niets doen, dat de kliertjes tot overmatig werken kan prik kelen. Het haar moet niet te vaak en niet te hard geborsteld worden en in geen ge- vaj moet men een massagehorstel gebrui ken. Men moet het haar iedere tien dagen wasschen, volstrekt niet meer, aangezien het haar er niet droger door wordt, inte gendeel. Een ei-shampoo is het beste voor vet haar, deze bereikt men op de volgende manier. Men klopt twee eierdooiers met twee eetlepels water en voegt er één eet lepel rum aan toe, giet dit mengsel over het haar en wryft het er goed in, terwij men de huid luchtig masseert. De nachl vóórdat men het haar wascht, masseert men de huid met warme olijfolie, hetgeen men doet om de huidschilvers los te ma- hen, die anders door borstelen verwijderd worden. De olie voedt tevens de haarwor tels. Men bindt een doek om het hoofd en wascht het haar 's morgengs met de genoemde ei-shampoo. Een vette huid zal meer schilvers vormen dan een zeer drogs er door olie-behandeling houdt men een gladde huid. Vooral niet met zeep nawas- schen, aangezien de shampoo, waeraan rum is toegevoegd uitstekend werkt. De eiwitten kan men voor een of ander toetje gebruiken, zoodat het geenszins een kost baar haarwaschmiddel wordt, dat wij aan geven. Men moet de proef met onzen raad eens nemen en deze natuurlijk geruimen tijd voortzetten. Het succes zal dan niet uitblijven. UIT HET „KEUKENRIJK" Thans nu de eieren goedkoop zijn, kun nen we bezuinigen door deze aan den mid- dagdisch op te dienen ter vervanging van het veel duurdere vleesch. Verschillende groenten smaken uitstekend met eieren en wel vooral spinazie, doch ook verschillen de slaatjes. Men kan den maaltijd comple- teeren met aardappelpurée of gebakken aardappelen. XOVISMH Kerry eieren. 6 eieren 1 uitje 1 eetlepel kerry (afgestreken) 1/2 L. melk of bouillon (water met 2 blok jes bouillon) 1 appel en een half lepel tje citroensap. Eieren hard koken, schillen en In de lemg< te in vieren snijden. Boter smelten en uitja gaar smooren, bloem en kerry toevoegen en de melk of het sausje roerende eeniga minuten doorlaten koken. Peper en zout naar smaak. Appel schillen van het klok-1 huis ontdoen en fijn hakken, aan de saus toevoeg^ evenals het citroensap en alles nog een minuut of vijf zachtjes door laten koken en over de eieren gieten. SPORTIEF MANTELCOSTUME 3332. Prijs 35 cent. Dit mantelcostume draagt aan de voor zijde het karakter van een tailleur, doch is aan de achterzijde met rugstuk en binnen- waartsche plooi gemaakt, terwijl er van naad tot naad een ceintuurtje is gemaakt. De naden aan de voorzijde geven een aan sluitende lijn. Vierbaans rokje. Men kan dit costume van dezelfde stof maken of zóó dat rok en mantel van af stekend materiaal worden gekozen, b.v. ef fen en gestreept. Ben. materiaal 3 M. 130 breed. Patronen in de maten 384042 44. 3332 practische overwegingen verdient het aan beveling en ook een bij te nemen van de stof der mantel, hetgeen weinig kosten met zich brengt. De beide andere manteltjes zijn kraagloos, doch zeer gekleed door de gar- r.eering van stiksels (midden) en van ver ticale nervures (rechts). Effen en bedrukte shawls worden in harmonieerende kleuren in de halsopening gedragen. MEISJES BLOUSE EN ROKJE. Succespatroon 3457. Prijs 30 cent -f 5 ct. voor porto en omzetbelasting. Blouse met opgestikte stofreepen aan schouders en midden voor; sluiting met rits of knoopen. Aardige halslijn. Vierbaans rokje, dat naar den zoom toe in klokken valt. Opgestikte smalle ceintuur. Ben. stof voor blouse 1.50 M. Voor rok 2 X hoogte. Patronen 1416 en 1618 jaar. BON VOOR GOEDKOOFE PATRONEN Op te zenden aan „Het Practisch Mode blad" Postbus 86 Den Haag, giro 203203. NAAM STRAAT PLAATS Patroon No. Maat Hierbij ingesloten f aan postzegels. Indien u tevens het laatste nummer van „Het Practische Modeblad" wenschl te ont vangen gelieve u 10 cent extra in te slui ten. (Postzegels liefst van 11/2, 3, 5. M «ff 121/2 cent, doch niet van 6 cent). Bi] wa; 1 De; Ve. Hei ten Begraf Tarief

Soester Courant | 1939 | | pagina 2