De heksenketel van de oude wereld Door alle eeuwen Europa's zorgenkind De Balkan een oude haard van onrust en verdeeldheid RUSLAND 'SERVIË*. kf«!2 CftlEHENlANO yiïïïïïïïïZïïïïTjft, ',PUITSCHlAi RUSLAND •POLEN 'USLAND roemenie gmckEjvlan o! Het bekende Grieksche klooster op den berg Athos. ONGETWIJFELD zullen binnenkort aller oogen gericht zijn op den Bal kan. In de broeierige sfeer van de afgeloopen maanden is den laatsten tijd al lerminst verbetering gekomen, veeleer zijn de tegenstellingen toegespitst. Wij merkten in deze inleiding reeds op dat de landen De ooi-sprong van de tegenwoordige be volking van Boelgarije, de Boelgaren, gaat voorzoover zij op den Balkan woonden, terug tot omstreeks het begin van de acht ste eeuw. Zij behoorden voordien tot de Finsch Oegrische Mongolen, maar assimi leerden zich al spoedig aan de Slaven, zoo dat zij zich tot op den huidigen dag in dit gebied hebben kunnen handhaven. Het zijn De kat het spek op den bek Wanneer de Grieken de Turken als be vrijders in den nood te hulp roepen, besef fen zij daarmede niet dat dit gelijk staat met de kat het spek op de bek binden. De Turksche ruiterstam van de Osmanen ma ken een handig gebruik van de verdeeld heid op den Balkan en bezetten achtereen- Van Ottomaansche heerschappij tot verdeeldheid. Deze vier kaartjes geven aen tnte. ressant overzicht van de ontwikkeling der laatste eeuwen op den Balkan. De Turken aijn thans nagenoeg verdrongen, nadat zij eens voor de poorten van Weeuen hadden gestaan. Maar thans heerscht hier verdeeldheid, moeten verlangens en eischen bevre digd worden, die elkaar verdragen als water en vuur, en waaruit ongetwijfeld binnen afzienbaren tijd complicaties zullen voortvloeien. Joetro-Slavin in voorjaarsoraclit Gezicht ou de kust van de Adriatische Zee. spraken op deze gebieden doen gelden. Bij den vrede van Boekarest moest Bulgarije de Doeroedsja afstaan aan Roemenië. Daarop maakt het nu weer aanspraak, ge lijk men uit recente berichten heeft kun nen vernemen. Aan den vooravond van den wereldoor log bleef nog de Balkan een haard van on rust en intrigues. Nu de openlijke strijd voorloopig beslecht was, maar het doel der staten individueel niet bereikt, begon men met geheime genootschappen te werken, waarvan de „Zwarte Hand" wel een van de gevaarlijkste was. Hun devies was „een heid of dood" en die leuze had betrekking op de stichting van een groot Servisch rijk, dat zich uit zou strekken tot de Adriati sche Zee. De moord op aartshertog Franz Ferdinand en diens gemalin, welke ge schiedde op bevel van dit geheime genoot schap, was als de lont in een kruithuis. De wereldoorlog brak los over Europa. Vier jaar later bracht het einde van den oorlog Bulgarije den vernederenden vrede van Neuilly, waarbij zoowel Servië als Griekenland met den buit gingen strijken; het laatste had echter niet lang plezier van zijn buit, tengevolge van den kort daarop uitbrekenden Grieksch-Turkschen oorlog. Een bufferstaat. Wij deden in ons summier overzicht slechts hier en daar een greep uit de bewo gen historie van den Balkan. Hier, waar Westersche en Oostersche cultuur en le vensbeschouwing elkaar raken, moet zich noodwendig een overgangsgebied vormen, een bufferstaat, die van beide zijden de klappen opvangt. Daarbij komt dat men hier een ongelooflijk mengelmoes van ras sen aantreft, menschen, die over het alge meen maar in één opzicht aan elkaar ge lijk zijn, namelijk in hun grenzenlooze ar moede. Maar overigens is de verdeeldheid op elk gebied sterk doorgevoerd. Wanneer men dan bovendien nog in aanmerking neemt dat de Turksche overheersching elke vorm van ontwikkeling heeft belet, en dat daarvan het gevolg is een ontzaggelijke cultureele en economische achterstand, dan zal duidelijk zijn dat hier voor de vei- Schoon Turkije. De geest, die uit dezen bouwstijl spreekt, is ons ten eenen male vreemd. ligheid en den vrede van Europa een meei dan denkbeeldig gevaar schuilt. Temeei daar in den laatsten tijd de Balkan nie4 alleen met zijn interne moeilijkheden t< kampen heeft, maar ook verschillende groo. te mogendheden zich met hen gaan be moeien. De stemming op den Balkan kan men voor het oogenblüc het beste kenschetsen, door te zeggen dat zij onbehaaglijk is, een gedrukte atmosfeer, die maar al te steri doet denken aan de jaren 1908, 1912, 1911 en 1914. Twee landen staan tegenover el kaar met hun aanspraken: Hongarije en Bulgarije. Tusschen hen schijnt een con flict nauwelijks nog te vermijden; bevredi- ging van de eene partij, beteekent het vooi het hoofd stooten van de andere groep. Ook Macedonië en de Dobroedsja, zooala wij terloops reeds opmerkten, zullen een belangrijke rol spelen in een eventueelen nieuwen oorlog. Macedonië wordt, ondanki het feit, dat het de kernprovincie van Ser vië vormt, bewoond door vele groepen! Grieksch Katholieke Serviërs, Bulgaren, Grieken, Turken, Albaneezen, Aromenen, Meglenieten, Tsjerkessen, Armeniërs en Zigeuners. Mede de jongste politieke gebeurtenissen in Europa zullen niet nalaten invloed uit t^ oefenen op den toestand van den Balkan, Tsjecho Slowakije, een der garanten van den status quo is niet meer, Oostenrijk dito, Albanië is een vazalstaat van Italië gewor den, Bulgarije en Hongarije wenschen her ziening van de vredesverdragen. Inderdaad, op den Balkan vragen nog heel wat moeilijkheden om een oplossing. HET is merkwaardig dat men de laatste weken vrijwel alleen aandacht heeft besteed aan de Poolsch-Duitsche kwes tie, welke zich concentreert om Dantzig, maar er is nog een andere hoek van Europa, niet voor niets den „Heksenketel" genoemd, die onze aandacht evenzeer verdient. Het mag dan waar zijn, dat wij Europeanen van het Westen weinig ot geen begrip hebben van de Slavische volken, die het Balkan Schiereiland bewonen, toch bepalen de veranderingen, die zich hier voltrekken mede voor een belangrijk deel het lot van Europa en dus ook van ons. Door alle eeuwen heen is het roerig geweest in deze staten, van den tijd voor de Ottomaansche heerschappij tot den dag van heden. Eens werden door de Grieken de Ottomanen naar Enropa gehaald om hun land te red den, maar de helpers werden heerschers. Die Turksche heerschappij op den Balkan heeft eeuwen geduurd, maar is nu in feite bezworen. Thans zijn het evenwel andere kwesties, die aan de orde gesteld worden. Vele grenzen zijn daar in 1938 gewijzigd en men behoeft niet over profetische gaven te beschikken, om te voorspellen dat nog vele moeilijkheden binnen afzien baren tijd een oplossing zullen eischen, waarbij het zeer gemakkelijk tot complicaties zon kun nen komen. Bulgarije wenscht de Dobroedsja terug te hebben, eischt bovendien een uitgang naar de Egeïsche Zee, waardoor het natuurlijk in conflict komt met Griekenland. In Roemenië botsen Engelsche en Duitsche belangen, Hongarije's blik blijft nog steeds gericht op Slowakije en Zevenbergen. Men ziet, de rust in deze sireeken zal gedurende 1939 wel ernstig op de proef gesteld worden. van den Balkan practisch geen eeuw van blij venden vrede hebben gekend. Het voor recht van een vredig bestaan, van niet di rect bedreigde rust, het is voor hen als een sprookje. Want gaan wij enkele eeuwen terug, dan zijn het de Turken, die, eeniaal te hulp geroepen door Griekenland, zelf de baas gaan spelen op het Balkan Schier eiland en omstreeks 1600 het groote Otto maansche Rijk stichtten. In dien tijd wer den de Slavische stammen door hun be strijders danig onderdrukt en het duurde geruimen tyd eer men -zich geheel van de Turken kon losmaken. De Balkanoorlogen. Neg slechts betrekkelijk kort geleden werden de Turken geheel van den Balkan verdrongen. Deze verdrijving kreeg zijn beslag in de beide Balkanoorlogen van 1912 en 1913. Wij behoeven het verloop van die oorlogen hier niet in finesses na te gaan de bijzonderheden liggen velen nog te versch in het geheugen. Het resul taat van deze oorlogen was echter alles be halve eensgezindheid. Ieder land kwam met zijn eischen voor den dag, eischen, die dikwijls gegrónd waren op een schijnge- zag, dat zij uitgeoefend hadden voordat de Turken, zes eeuwen geleden, het land wa ren binnengedrongen. Bulgarije eischt Ma cedonië en een gedeelte van de Aegeische kust; hierdoor ontstaat een conflict met Servië en Griekenland, die eveneens aan- De parel van den Balkan. In het Zuidwesten van Joego-Slavië ligt ver verwijderd van het groote verkeer het Ochridameer. Aan de oevers ligt het klooster Sveti Naum. De oudste stammen, die hier gewoond hebben zijn waarschijnlijk de Illyriërs, de Thraciërs en de Grieken. Maar dat waren slechts denkbeeldige groepen, meer door de ethnologen ingedeeld naar bijzondere ken merken, dan dat zij werkelijk een eenheid vormden. Want reeds onder deze stammen heerschte een groote verdeeldheid; vrijwel elke stad, elke nederzetting vormde een groepje op zichzelf. In den loop van de eer ste eeuw onzer jaartelling werd er door de Romeinen voor het eerst eenige orde ge schapen in deze woestenij van staten en stadjes van groepen en groepjes. Zeven provinciën werden gevormd en de infiltra tie van de Romeinsche kolonisten, die zich meestal langs de heerwegen vestigden, be werkte een ingrijpende Romanisatie van de stammen der Illyriërs en de Thraciërs. De Slaven komen. Was er door de heerschappij van de Ro meinen eenige vastheid gekomen in den toestand, begon inderdaad de Balkan iets üat geleek op een stevig geconsolideerde, staatkundige eenheid, te worden, het ge- heele aspect verandert in de vierde eeuw door een toevloed van Slavische volksstam men, die de vlakten, welke voor een ge deelte ontvolkt waren, bezetten. De oor spronkelijke bewoners, niet bestand tegen een dergelijke invasie, moesten de wijk ne men naar de bergen. Zoo stammen bijvoor beeld de Koetzo-Walachische stammen van de Thraciërs af. De reeds genoemde Illy riërs stonden veel sterker en wisten zich tot in het midden van de zevende eeuw te handhaven; zij zagen kans op de Slaven Noord Griekenland en West Macedonië te heroveren. Van hen stammen de tegen woordige Albaneezen af. volgens verschillende punten. In 1356 wordt Gallipolix Turksch, waardoor de Os manen de Dardanellen beheerschen, tegen het einde van de veertiende eeuw verslaan zij de Serven in den slag bij Kossowopolje. Boelgarije was inmiddels al onderworpen, vervolgens valken het hertogdom Athene en Albanië, dat nog lang verzet had weten te bieden. Alleen het dappere, kleine volkje der Montenegrijnen wist zich staande te houden, dank zij hun ontoegankelijke ge bergten, waarin zij zich verschansten en 'n uitputtende guerilla voerden. Op een goe den dag verschenen de Turken evenwel voor de poorten van Weenen en zoo de in vasie hier niet tot staan gebracht zou zijn, ongetwijfeld zou de jonge, christelijke cul tuur en beschaving van het Westen ten on der gegaan zijn. Dat de Turken bij Wee nen verslagen werden, beteekende voor ge heel Europa de redding. Hoewel de Turken zich bijna vier eeuwen hebben weten te handhaven in den Zuid- Oostelijken hoek van Europa, was hun heerschappij niet bestemd om ten eeuwige dage voort te duren. Oostenrijk begon zijn macht uit te breiden en maakte zich mees ter van Servië. In 1820 kregen Servië en de Donauvorstendommen Walachije en Moldavië, dank zij den Russisch-Turkschen oorlog zelfbestuur; het jaar daarna werd Griekenland onafhankelijk. Nu volgen suc cessievelijk ook de andere staten, meer en meer worden de Turken terug gedrongen. Oostenrijk-Hongarije annexeerde Bosnië Herzegowina. In het begin van de twintig ste eeuw was de toestand zooals het twee de kaartje laat zien. De daarop aangege ven jaartallen geven de jaren aan, waar in de landen hun onafhankelijkheid ver wierven. vooral de Boelgaren geweest, die grooten invloed hebben uitgeoefend op den Balkan, in het bijzonder onder hun vorsten Simeon en Samuel.. Daarmede zijn wij beland in de vroege Middeleeuwen. Hun machtige vijand was de Macedonische keizer Basi- lius 11, bijgenaamd „Boelgaroktonos", wel ke Grieksche toevoeging zooveel beteekent als de „Boelgarendooder". Tot 1180 wist het Byzantijnsche, of Oostromeinsche Rijk zich te handhaven, met den val van Constanti- nopel stort het Rijk al spoedig ineen en lost zich op in tallooze kleine staatjes. Servië en Boelgarije worden onafhankelijk. De rijke koopmansrepubliek Venetië legt be slag op de Dalmatische kust en de meeste eilanden in de Adriatische Zee. Onder Iwan Asen 11 werd opnieuw een Groot Boel- gaarsch Rijk gesticht, dat zich uitstrekte van Adriatische Zee tot Zwarte Zee, een goede eeuw later is het een Groot Servisch Rijk, dat aan het bestaan van de Boelgaar- sche hèerschappij een einde maakt. Men ziet hoe in betrekkelijk korten tijd de Bal kan vele malen van heerscher veranderde. Intusschen ging het land aan deze verdeeld heid langzaam maar zeker te gronde.

Soester Courant | 1939 | | pagina 8