3)e fjexfoimade (lendigt <zicfl aan [iwifiii Verwilderen van vlekken Jüud&ifoameK EENDENEIEREN Practische meubelen voor de kinderkamer 3ilMö£ilö, u-ook de Geverfde meubels, die afwaschbaar etf in doelmatige modellen ontworpen zijn) verdienen aanbeveling. Onze schets geeft een uiterst eenvoudige uitvoering van eeiv' tafel en stoel weer, die beiden afwijken van- de gangbare modellen, doch hun practischo bruikbaarheid zullen bewijzen. Apart zijn de gordijnen van gemoeste voile met ge-» rimpeld middenstuk, terwijl als vloer-/ bedekking licht geblokt linoleum is ge kozen, zooals men in badkamers en tenten meermalen ziet. k We hebben er ons de laatste jaren reeds geheel en al aan gewend om modellen van veertig en meer jaar terug in gemoderni- seerden vorm te zien herleven. In sommi1- ge opzichten is het ongetwijfeld toe te jui chen, dat zooveel uit oude tijden weer nieuw wordt en het bewijst misschien ook wel, dat alles van vroeger nog zoo kwaad niet was. Ontegenzeggelijk is de mode Om een goede belichting te vinden voor een scheerspiegel is niet altijd even ge makkelijk en* de heeren, die zich zelf scheeren, weten hoe hinderlijk dit is. Meestal valt er schaduw op het gelaat en is het spiegelbeeld niet duidelijk totdat ten einde raad naar een gunstige plaats wordt omgekeken en men zich van een klein wandspiegeltje bedient. Vlekken zijn een ergernis en zijn niet al tijd te voorkomen. Zelfs al draagt men bij alle huiselijke bezigheden een schort, dan nog kan er een vlek op een japon komen door een of andere onhandigheid van an deren. Veelal kunnen we ze zelf verwijde ren, indien wij er althans niet te lang mee wachten. In de eerste plaats een en ander over wollen japonnen. Vet, boter, braadvlekken, worden evenals bloed-, suiker en eiwithou- dende vlekken met koud zeepsop behan deld en daarna -met -koud water. Indien men warm water zou gebruiken stolt het eiwit en is de vlek moeilijk meer te verwijderen. Vuile en zweetvlekken behandelt men met water en ammoniak. Vruchten, roode wijn, ibier, roest- en vochtvlekken op waschgoed. verdwijnen door het gebruik van verdund zoutzuur. Koffie, chocolade en melkvlek- Iken behandeld men met glycerine en daar na met zeepwater. Steeds trachte men bij net uitmaken van vlekken aan wollen en zijden weefsels een lapje van de zelfde stof te krijgen. Wan neer men b.v. een heerencostume ontvlekt en hiervoor een lapje wit flanel of katoen zou gebruiken, dan komt dit vol pluizen, die moeilijk te verwijderen zijn. Bij zijde, kunstzijde en gemengde weef sels moet men weer anders te werk gaan. Regen, stof en bloedvlekken, alsmede vuile plekken kan men meestal niet anders doen verwijderen dan door het stuk te wasschen of beter nog door het te laten stoomen of ontvlekken. Vethoudende vlekken worden met tetra behandeld, een vlekkenmiddel, dat onbrandbaar is en de voorkeur ver dient boven benzine. Vruchten- en wijn vlekken bet men met een doekje met water, waarin borax is opgelost, terwijl koffie, chocolade en melkvlekken behandeld wor den met een papje van magnesia en tetra- chloorstof, dat men er eenigen tijd op laat inwerken. Is de benzine vervlogen, dan kan men de plek afborstelen en is de vlek ver dwenen. Vetvlekjes op garnituren van ziide en georeette of od j-jjjaponnen, moet men ömiilüueliij'K Deaokkcn icogjc bloem of aardappelmeel, waarin het vet dan intrekt. Het verwijderen van vlekken vereisdht ongetwijfeld handigheid en men moet niet dadelijk een ander middel toepassen, indien het voorgaande niet afdoende helpt. Af te raden is het gebruik van scherpe middelen- en het is verstandiger om een goed stuk vakkundig te laten behandelen, dan er al lerlei proeven op toe te passen. Een practisch geschenk is een electrische belichte scheerspiegel, die belicht wordt door een met matglas bedekten bovenrand, waarin een electrisch lampje brandt, dat men eenvoudig in een stopcontact in te schakelen heeft. Men kan deze spiegels aan den wand hangen, zoowel als ergens neerzetten en zelfs mede op reis nemen, indien men in dit laatste geval echter re kening houdt met de voltage. Eendeneieren bevatten meermalen bac teriën, die vergiftigingen vooroorzaken. Ontstekingen van maag- en darmkanalen zijn hiervan het gevolg, overgeven, korts en hoofdpijn de verschijnselen. Men heeft herhaaldelijk getracht maatregelen te tref fen om dit gevaar te voorkomen. Inleggen in een sterke kalkoplossing bleek niet af doende te zijn, de verhitting moet over de 60 gr. zijn, willen de bacterieën gedood worden. Spiegel- en roereieren van een deneieren zijn dus niet geschikt om gege ten te worden, slechts flink koken helpt afdoende. In West-Duitschland is eenige jaren ver plicht gesteld om een waarschuwing, die wij hieronder laten volgen, op duidelijk zichtbare wijze op te hangen in de win kels waar men eendeneieren verkoopt. „Eendeneieren mogen ter voorkoming van ziektegevallen niet rauw,_nf .zacht. <*eJ, den bij de bereiding van pudding, mayon-j naise of pannekoeken noch voor roer- of spiegeleieren. Zij moeten voor het gebruik minstens 8 minuten gekookt worden". Halflange en driekwart lange mantels worden in losse modellen gedragen en zijn menigmaal bedoeld om een japon te completeer en, hetgeen echter ni'et zeggen wil, dat japon en mantel van dezelfde stof moeten zijn. Men kan tegenwoordig vrij wel alle combinaties dragen, mits zij niet in strijd zyn met den goeden smaak. Zooals wij reeds schreven brengt de nieuwe herfstmode als nieuwste gril aan echterzijde gegarneerde rokken, hetgeen echter volstrekt niet zeggen wil, dat men geen andere modellen meer zou kunnen dragen. Aan al te uitzonderlijke mode voorschriften doen slechts enkele mee, hetgeen ook den afgeloopen zomer op te merken viel aan de „swing" rokken, het geen trouwens heel begrijpelijk is, want in de eerste plaats heeft men zeker ook rekening te houden met figuur en leeftijd. En zoo komt het dan ook, dat men thans allerlei rok- en mantelmodellen ziet. Lan gere en kortere, rechte, geplooide en klok kende en nog verschillende variaties. De halsafwerking is hoog of met bescheiden V-vorm, met en zonder kraag. De mou wen zijn meest glad ingezet, doch om de gewenschte verbreeding aan de schouders te verkrijgen, die noodig is om de taille gunstig uit te doen komen, past men vele technische kunstgreepjes toe. Een uitzon dering hierop maken de spencers, strakke, aansluitende manteltjes met eenigszins wijde bovenmouwen. Men ziet op bijgaande schets, dat een viertal stoffen, welke o.m. voor najaars- costumes bedoeld zijn, aangegeven zijn. Kleine diagonalen, fijne strepen, ruiten e.a. fantasie weefsels worden verwerkt. Het eostume in het mindden zal b.v. gemaakt kunnen worden van twee kleuren. Mantel van wijnrood met donkerblauwe plissérok, terwijl geheel rechts onder aan een drie- deelig ensemble is aangegeven, bestaande uit geruite rok met manteltje in de hoofd kleur en zev-achtste mantel in een neu trale tint. Gladde bontgarneering past men zeer veel op najaarscostumes toe (links onderaan), doch meermalen volstaat men ook met opgestikte biezen (boven rechts). De mode toont zich voor de komende maanden zeer veelzijdig, zonder evenwel buitensporige eischen te stellen. De hoe den zijn evenwel een kapittel apart en nemen wel eens wat uitzonderlijke vor men aan, vooral de gekleede middaghoe- den stellen meer „hooge" eischen. Zijn de bollen niet abnormaal hoog, dan zullen de garneeringen hen wel voorbij streven. De sportieve modellen zijn evenwel te dragen, trouwens de keus in meer gema tigde modellen is nog groot genoeg voor degenen, die niet met de nieuwste grillen mee wenschen te doen. Ribsluit, strikken, veeren en voiles gaT- neeren de najaarshoeden, die van dof en glanzend vilt en antilope gemaakt zijn. echt vrouwelijk en hebben kleeren, die ook maar een tikje mannelijk aandoen, af gedaan. We zien vele garneeringen, zon der dat evenwel van een teveel sprake is, en ook deze doen soms wel eens een tikje antiek aan, zonder evenwel eentonig te werken. Aan de costumes dezer schets k-on men een zelfde effect waarnemen en tevens valt op, hoe verschillende van vorm zij zijn. Fantasie costumes zullen nog meer gedragen worden, dan de strenge tailleurs, die evenwel nooit geheel en al uit het modebeeld verdwijnen. De mantels der costumes en ensem bles vallen tamelijk ver over de heupen en zeer nieuw is het model onderaan rechts met de klokkende en wijden rok. Over het algemeen wordt de ruimte van rokken en mantels naar de achterzijde gebracht, zooals ook het geval is met de volant, die vrijwel glad is aan voorzijde, doch naar den rug toe een sterk golveu- d'e lijn aanneemt. De nieuwe modellen voor lange mantels in het gekleede genre openen van voren gezien geen nieu we gezichtspunten, doch hebben meerma len geplooide rokdeelen en ruimte aan de rugzijde, terwijl de taillelijn geaccentueerd wordt door een ceintuurtje van naad tot naad. Modellen, die zich evenwel meer voor slanke dan voor gezette dames lee- nea VLOTTE HUISJAPON BLOUSE EN ROK VOOR SCHOOLMEISJES Succespatroon 2716. Prijs 30 c£. en 5 ctc. voor porto en oraz. bel. Deze japon, die met lange blouse mouwen wordt geleverd die men echter naar verkiezing volgens de aangegeven lijn kan verkorten heeft doorgaande banen en sluit over de geheele lengte. Op taille hoogte wordt een stofreep tegengestikt, waarin men nog vier stiksels maakt om elastiek door de ontstane tusschenruimten te kunnen schuiven, hetgeen een aparte af werking geeft. Voor a.s. moeder is dit mo del eveneens aan te raden, doch dan is het beter om smal band in te schuiven, dat naar gelang dit noodig is, uitgelaten wordt. Ben. stof 4 M. van 0.80 M. Patronen in de maten 4046. Succespatroon 3337. Alles wat in de kinderkamer aanwezig is moet vroolijk en. prettig aandoen. Fris- sche kleuren en kinderlijke motieven zul len hier op hun plaats zijn zoowel voor gordnijen, als kleedjes en kussens. De keuze voor deze laatsten is dan ook wel buitengewoon groot en behalve chintz, dat met een vochtig doch niet te nat doekje afgenomen kan worden, leenen zich alle waschbare stoffen, mits ze kleur en wasch- echt zijn. Enkele nieuwe modellen voor kussens geeft deze schets te zien, waarvan Prijs 30 ct. en 5 ctc. voor porto en omz. bel*' Ook de dochter wil gaarne evenals moe der een deux pieces dragen, waarvan wij1, dan ook deze aardige schooljurk lieten' ontwerpen. Aansluitende blouse met hoogs hals en knoopsluiting. Tweebaans klokkend rokje, dat cirkelvorming geknipt is. Ben. stof: blouse 1.25 M.; rok 1.25 M. van 1 M. Patronen voor 68 en 810 jaar. Patronen van deze modellen zijn in de aangegeven maten verkrijgbaar' bij het Practisch Modeblad, Postbus 36,j Den Haag, giro 203203. De prijs bedraagt per patroon 0.30 plus 0.05 voor porto en omzetbelasting. By bestelling het ver-( schuldigde bedrag in postzegels insluiten of overmaken per giro of per postwissel. A.u.b. duidelijk nummer van het model en de maat, alsmede volledige adres ver melden. het bovenste gemaakt is van roodgeruit katoen met effen rand van groen, een combinatie di-e frisch aandoet. Ook het midden van dit klaverblad van vier is van groen. Het tweede kussen is een soort zonne bloem en bestaat uit twaalf aan elkander gestikte deeltjes van stevig geel linnen, dat met bruine stippen geborduurd wordt. Zij- en achterkanten zijn van goudbruin linnen.

Soester Courant | 1939 | | pagina 2