De Internationale toestand IN DE AFGELOOPEN WEEK IN NEDERLAND De Wereld IN KAART Het Portret VAN DE WEEK v KONINGS BERGLïk [gPWgfffj ClBMQ ,mif nrrjm croono 'CHAU unSK lODl TonASiom gK/FG errtiMi W'SjJ ff «Af» JT AH HL AU weeNEN cinHowm 'MlUliUSfL Nog altijd staat bet dubbeltje op zijn kant en zien millioenen met angst en beven toe, of en wanneer het zal vallen en wanneer zal blij ken, of het lot der wereld „kruis of munt" zal zijn. Het kruis van onnoe melijk leed, bovendien volkomen nutteloos en vo«r de slachtoffers onrechtvaardig en onverdiend leed met als nasleep de vernietiging van een in vele eeuwen opgebouwde be schaving, of de „munt" van vrede en bezinning, waarnaar de wereld smacht. Dagen van spanning en onver wachte gebeurtenissen liggen op nieuw achter ons. Wij kunnen niet spreken van donderslagen bij hel deren hemel, want de hemel is pik. zwart, maar de donderslagen komen toch nog steeds onverwacht. En soms dringt er door het loodzware zwerk ook een flauwe lichtstraal. President Roosevclt heeft zich door het feit, dat hij op zijn boodschap aan Hitier van September 1938 nimmer ant woord heeft gekregen, niet laten weerhouden, zich opnieuw met groo- tcn nadruk te wenden tot de drie regeeringen, van wier houding in de ereste plaats de toekomst van de wereld afhangtDuitschland, Polen en Italië. Op alles voorbereid. De weerslag der politieke spanningen in ropa heeft zich in de afgeloopen week ons land wel zeer sterk doen gevoelen, oorzorgsmaatregelen van militairen en eonomischen aard volgden elkaar in snel -empo op en vooral nadat de algeheele mobilisatie was afgekondigd, werden tal van militaire voorzorgen getrof fen, die ten deele zeer ingrijpend zijn voor het maatschappelijk en het bedrijfs leven, zooals de opvordering van vracht auto's ten behoeve van het leger, de op vordering van garages, scholen en open bare gebouwen voor de legering van mili tairen of voor de uitoefening van verschil, lende militaire diensten, en niet in de laatste plaats het oproepen van tal van jonge mannen voor de grens- en kustbe- veiliging. Een op zichzelf verheugend ge volg van dezen laatsten maatregel is de verruiming van de arbeidsmarkt, die in de groote steden vooral duidelijk merkbaar is. Honderden werkloozen slaagden er de laat ste dagen in weer een betrekking te vin den. Anderzijds echter dreigde bij sommige ondernemingen, waar het bedrijf door de •egeeringsmaatregelen al te zeer ontwricht was, ontslag op groote schaal, zooals bij de K.L.M., die ten gevolge van het groote tekort aan piloten haar binnenlandsche liensten moest stopzetten en haar buiten- andsche diensten sterk moest inkrimpen. )e dreiging werd reeds werkelijkheid bij en expeditiebedrijf te Amersfoort, dat een lerde deel van zijn auto's door de mili- nre autoriteiten zag gerequireerd en daar- .1 aanleiding vond, het geheele personeel FRANKRIJK MOBILISEERT. Ook In Frankrijk werden de oprocpings- friljetten voor den militairen dienst aan openbare gebouwen aangeplakt. De Amerikaansche president zegt in zijn telegram, dat een oplossing der geschillen nog altijd zonder wapengeweld mogelijk moet zijp, indien de regeeringen dat wen- schen, evenals trouwens alle volken dat wenschen. Hij raadt arbitrage en bemid deling aan, maar biedt zich zelf niet aan voor deze moeilijke taak. President Moscicky van Polen heeft zich onmiddellijk met het voorstel accoord ver klaard, maar tevens gezegd, dat Polen zijn vrijheid zal verdedigen. De Koning van Italië heeft gezegd, dat hij het telegram aan zijn regeering zou overleggen. Of Hitier zou antwoorden is volgens de laatste berichten nog niet bekend. In het antwoord van den Italiaanschen koning heeft men een hoopvol teeken ge zien. De mensch is nu eenmaal in den hoogsten nood geneigd, zich aan eiken stroohalm, ook den dunsten, vast te klam pen. En Er wordt nog druk geconfereerd. Zoo lang er leven is, is er hoop, en het kan niet ontkend worden, dat er heel wat leven in de brouwerij, die veel heeft van een heksenketel, heerscht. Het kwam Engeland blijkbaar nog steeds noodzakelijk voor, Hitier persoonlijk in te lichten over de vastberaden en onverander lijke houding van zijn regeering in een eventueel conflict. Vandaar dat Henderson, de Berlijnsche ambassadeur van het Brit. sche rijk, naar den Führer werd gezonden met een persoonlijke boodschap van Cham- berlain. Veel uitwerking schijnt intusschen deze laatste waarschuwing niet gehad te hebben, al hoort men tegenwoordig zelden precies en uit betrouwbare bron een ver slag van dergelijke samenkomsten. Ook van het kort daarop herhaalde be ten getale van 350 man den vasten dienst op te zeggen met de mededeeling, dat het van 4 September af in lossen dagdienst kan treden. Bijzondere voorzieningen. Ook ten aanzien van den in- en uitvoer en de toelating van vreemdelingen in ons land werden bijzondere voorzieningen ge troffen. Voor een lange lijst van artikelen waaraan ten tijde van een gewapend con flict in Europa in ons land gebrek zou kunnen ontstaan, werd een uitvoerverbod afgekondigd, terwijl omgekeerd ook de in voer van een reeks van producten werd beperkt. Voorts werden beperkende bepa lingen afgekondigd voor de toelating van vreemdelingen in ons land. Buitenlanders, onverschillig van welke nationaliteit, die naar ons land willen uitwijken, zullen niet worden toegelaten. Slechts 1 etmaal ver blijf in ons land voor doorreis naar Enge. land is toegestaan. Dit wat betreft de maat regelen door de ministers van Defensie en Justitie genomen. Doch ook aan de andere departementen is niet stilgezeten. Gedach tig aan den geldnood, die in Augustus 1914 bij het begin van de mobilisatie ontstond, werden thans reeds maatregelen genomen, om een herhaling van die moeilijkheden te voorkomen. De papieren zilverbons lig gen gereed, voor het geval er weer gebrek aan zilvergeld zou ontstaan ten gevolge van oppotten door het publiek. Ten slotte heeft ook de minister van Binnenlandsche Zaken zijn steentje bijgedragen tot de reeks van bijzondere voorzieningen. Aan zijn de partement werd een regeeringscommissa- riaat ingesteld voor de vrijwillige burger lijke dienstverleening. Het doel hiervan is, een betere samenwerking te verkrijgen tusschen de particuliere organisaties, die zich vrijwillig beschikbaar stellen voor het verrichten van diensten in buitengewone omstandigheden. Het commissariaat staat onder leiding van mr. H. W. J. Mulder, raad-adviseur bij het departement van Bin nenlandsche Zaken, terwijl mr. J. Heus- dens, werkzaam bij de afdeeling Binnen- landsch Bestuur, voorloopig als secretaris zal optreden. Aan de burgemeesters van de gemeenten met meer dan 20.000 inwo ners werd verzocht een administratieve instantie aan te wijzen, die zal worden be last met aangelegenheden betreffende de vrijwillige hulp. en dienstverleening. Ver der werd aan hetzelfde departement een bureau „Openbare Orde en Veiligheid" in gesteld, waarvan de leiding aan mr. J. Heusdens is opgedragen. Dit bureau is be last met de behandeling van onderwerpen de buitengewone omstandigheden betref fende, voor zoover deze onder het Departe ment van Binnenlandsche Zaken ressor teeren. Staking onder tewerkgestelden. Enkele feiten, die onder normale om standigheden zeker sterker onze aandacht gevraagd zouden hebben, doch door de bij zondere gebeurtenissen geheel op den ach tergrond raakten, dienen thans nog ver- meld te worden. Bij de werkverschaffings- werken in Oost-Noord-Brabant, die be staan in het graven van een afwaterings kanaal, gingen ongeveer 1000 arbeiders, meerendeels afkomstig uit Breda en Til burg, in staking wegens de te lange werk- zoek van Henderson aHitier weten wij op dit moment nog hiet het rechte. De aan leiding schijnt echter een invitatie van Duitsche zijde geweest te zijn, en men heeft daarin alweer een hoopvol teeken gezien. Daarbij kwam, dat de Italiaansche bladen een lichtstraaltje meenden te be speuren, en Mussolini aan de nieuwe ge beurtenissen niet geheel onschuldig bleek te zijn. De telefoon tusschen Berlijn en Jtome is in deze dagen overbelast en men krijgt werkelijk den indruk, dat Mussolini alles doet wat hij kan, om zijn as vriend af te houden van onberaden stappen. Wat niet wegneemt, dat Italië nadrukkelijk be toogd heeft, aan de zijde van zijn partner te zullen strijden. Henderson heeft in ieder geval het voor stel, of wat het dan geweest moge zijn, van Hitier belangrijk genoeg geacht, om het persoonlijk over te brengen en voor het kabinet, dat Zaterdagmiddag in speciale zitting bijeenkwam, toe te lichten. Er zijn al weer diverse kranten, die mee- nen te weten, hoe de inhoud van Hitler's voorstel zou luiden. Zijn deze speculaties waar, dan komt deze vrijwel neer op hand having van de oude eischen, zoodat wij weinig hoop koesteren durven, dat het Engelsche kabinet, dat Zondagmiddag op nieuw bijeen komt, er op in zal gaan. Maarwie weet, wat er gebeurt voor wij enkele dagen verder zijn. In een dwangpositie. Het noodlottige van den toestand is, dat Hitier zoo dikwijls verzekerd heeft, dat hij van zjjn eischen geen tittel of jota zal af doen, en dat hij Danzig noodig heeft als levensruimte voor Duitschland, dat het nog slechts mogelijk zal zijn, uit de impasse te komen ten koste van een stuk prestige. En er staan nog wienig menschen in deze wereld op een zoo hoog standpunt, dat ze begrijpen, dat het „boetekleed den man niet ontsiert", en dat het wel en wee van een geheele beschaving een offer aan pres tige waard is. Intusschen krijgt de onbevooroordeelde toeschouwer toch wel sterk den indruk, dat Hitier ervoor terugschrikt, den oorlogs waanzin te ontketenen, al worden ook in Duitschland alle maatregelen genomen, die noodig zijn als de beslissing in ongunstigen zin mocht uitvallen. Distributie van levens middelen, stopzetting van treinverkeer en zelfs postvervoer voor burgers, in beslag neming van alle benzine ten behoeve van het leger, waarlijk, de Duitsche burger be gint al te voelen wat het is, als een oorlog nadert. Het dubbeltje staat nog. Zoo staat dus het dubbeltje nog altijd op zijn smallen kant. Er wordt angstwek kend tegen de tafel gestooten, en de tijd nadert, dat het wel zal moeten vallen naar de eene of de andere zijde. Wat zal het zijn, kruis of munt? Vermoedelijk weet de lezer reeds meer, wanneer dit overzicht verschijnt. De gebeurtenissen volgen elkaar zoo verbijsterend snel op, ieder oogenblik en iedere uitlating van de betrokken partijen wordt met zooveel aandacht gevolgd, dat wel mag worden gesproken van een „Zenu wenoorlog". Wij in Nederland intusschen kunnen weinig anders doen, dan kalm en met het geweer bij den voet, afwachten, wat de toekomst zal brengen. Indien wenschen van invloed waren op den gang der gebeurte nissen. dan hoefden "U niets te vreezen. tijden, het te zware werk en de te lage loonen. De staking is gelukkig niet van langen duur geweest. Reeds twee dagen later hervatten de arbeiders het werk, daar een onderzoek naar de gegrondheid der klachten en grieven door de autoriteitn werd toegezegd, op voorwaarde dat het werk eerst zou worden hervat. Verwacht wordt, dat de regeling van het geschil slechts een kwestie van enkele dagen zal zijn. Mocht dit niet het geval zijn, dan zal de staking natuurlijk opnieuw uitbreken. De Duitsche gezant bij H.M. de Koningin. Het bericht, dat de Duitsche gezant in ons land een bezoek had afgelegd bij H.M. de Koningin kwam den laatsten dag der week de spanning niet weinig verhoogen. Omtrent het doel van dit bezoek, dat plaats vond in tegenwoordigheid van den minis ter van Buitenlandsche Zaken, werden wij niet lang in het onzekere gelaten. Het be trof het afleggen van een verklaring uit naam van de Duitsche regeering, dat Duitschland de onaantastbaarheid en in tegriteit van ons land onder geen enkele omstandigheid zal schenden en het Neder- landsche grondgebied te allen tijde zal eerbiedigen. Daartegenover werd de ver wachting uitgesproken, dat Nederland tegenover Duitschland een volstrekte on zijdigheid in acht zal nemen en deze ook tegenover derden zal doen eerbiedigen. Normalisatie van papierformaten. De Hoofdcommissie voor normalisatie in Nederland, die reeds veel nuttig werk heeft verricht om meer eenheid te brengen in de maten en gewichten van verschillende algemeen gebruikelijke artikelen, ageert thans voor normalisatie van het papier formaat. Zij deed daartoe een brochure het licht zien, waarin gepleit wordt voor een ruimer toepassing van eenheidsformaten voor papier. Gewezen wordt op de groote voordeelen, die uniforme papierformaten, mits algemeen gebruikt, voor administra ties en archieven in tal van bedrijven zul len hebben. Het verdwijnen van verouderde fomaten zou bovendien een meer rationeele papierproductie en papierverwerking in de hand werken. FRANKRIJKS STRIJD TEGEN DE ONTVOLKING. Krachtens door het Parlement ver leende volmachten heeft de Fransche re geering dezer dagen belangrijke maatrege len genomen, ten einde de ontvolking te bestrijden. Het vraagstuk is reeds langen tijd aan de orde en talrijke fragmenta rische beschikkingen waren reeds getrof fen. Daar deze echter onvoldoende bleken te zijn, zijn zij door een wetsdecreet, dat betrekking heeft op de families en het geboortecijfer van Frankrijk, gesystemati seerd, uitgebreid of gewijzigd in een tekst, die niet minder dan 167 artikelen bevat en dien men de „code de la familie" noemt. Voor de geboorte van ht eerste kind wordt een premie toegestaan, die van 2000 tot 3000 frs. varieert en in twee gelijke gedeelten betaald wordt, het eerste bij de geboorte, het tweede na zes maanden. Ook wordt de wetgeving der gezinstoeslagen aanzienlijk uitgebreid en geaccentueerd. Zij was tot nog toe slechts van toepassing Het Duitsche opleidingsschip „Schleswig Holstein" arriveerde in de haven van Danzig. Gouwleider Forster bij de inspectie der bemanning. KONINGINNEDAG. - 31 Augustus Koninginnedag Geen politike stormen, geen oorlogsge weld zullen ons beletten, den geboortedag van onze geliefde Vorstin, Koningin Wil helmina, te herdenken met dezelfde blij moedigheid, met dezelfde opgewektheid als anders, al zal het dit jaar door de omstan digheden naar buiten niet zoo zeer merk baar zijn. Gezegend was dit jaar, dat weder voor Haar werd afgesloten gezegend in Haar kinderen, Prinses Juliana en Prins Bera- hard, nu hun huwelijk gezegend werd met de voorspoedige geboorte van een tweede Prinsesje, Irene. Groote vreugde heeft Zij gesmaakt, nu Zij voor de tweede maal grootmoeder werd, en te grooter was Haar vreugde door de wetenschap, dat deze blijdschap door Haar geheele volk werd gedeeld. Pal en onwrikbaar staat de Oranjestam, de steun van het Nederlandsche volk en zijn trots. Onuitbluschbaar leeft in onzen boezem de liefde voor ons Vorstenhuis, be lichaamd in onze Hooge Landsvrouwe, Koningin Wilhelmina. In deze dagen van spanning weet Zij zich omringd door onze trouw, onze aanhankelijkheid. En dat volk van zijn kant heft vol vertrouwen de blik ken op tot Haar, overtuigd, dat Haar wijs heid er in zal slagen, Nederland veilig te leiden door de gevaren, welke het om ringen. Wij brengen ons, in deze dagen van zware beproevingen voor vele volken, met erkentelijkheid te binnen, hoe Zij met vaste hand het Schip van Staat heeft be stuurd in de zwarte jaren van den wereld oorlog. Ernstig, eenvoudig, doch zich sterk bewust van Haar groote verantwoordelijk heid tegenover Haar volk, was Zij voor het geheele Nederlandsche staatsbestel in die veelbewogen jaren de fiere verpersoon lijking van het „Je Maintiendrai" Ik zal handhaven. Doch bij dit alles is Zij de bescheiden heid zelve. Het ligt niet in Haar aard, zich op den voorgrond van het gebeuren te stel len. Integendeel, waar dit slechts eenigszins mogelijk is, houdt Zij zich op den achter grond. Doch Zij blijft waakzaam, als een echte Oranje. Bewogen tijden heeft Nederland meege maakt onder de regeering van Koningin Wilhelmina. Ja, men kan zeggen, dat niet één Nederlandsch staatshoofd sinds het be gin van de monarchie in ons land zulke moeilijke tijden heeft beleefd, als Koningin Wilhelmina. Doch Zij heeft ze alle glansrijk weten te overwinnen. Van wel zeer verschillenden aard waren deze moeilijkheden. Zij deden zich voor zoowel op het gebied van de binnenland sche als van de buitenlandsche politiek. Immers, de jaren vóór den wereldoorlog werden gekenmerkt door de groeiende macht en de beteekenis van de sociaal democratie, welke het liberalisme, waar door Nederland zich steeds heeft onder scheiden, immer meer overvleugelde. Wat den wereldoorlog zelf betreftwij wezen hierboven reeds op de onmetelijke verdienste van onze geëerbiedigde Konin gin, verdiend door de meesterlijke wijze, waarop Zij er in geslaagd is, ons land en volk buiten den wereldbrand te houden. Bij dit alles is Zij geen oogenblik on trouw geworden aan den hoeksteen van ons nationaal bestaan, de Grondwet. Zoo als de eerste Oranje onder ons volk voort- HET PROBLEEM POLEN. Het is met het oog op de komende ge beurtenissen goed, zich de juiste ligging van Polen voor oogen te houden. Die lig ging is verre van pleizierig geworden, spe- ADOLF HITLER De man, die over het lot van een wereld beschikt. Men moge denken over den Führer zooals men wil en de meeningen over dezen man ioopen wel uiteen van de geestdriftigste toe juiching tot de volkomenste veroor deeling van elk zijner uitingen en daden dat hij, eenmaal een een voudig huisschilder, nu te beslissen heeft over de toekomst van een ge heel menschengeslacht, is een feno menale prestatie, zooails er in de wereldgeschiedenis nog nimmer is voorgekomen. Begonnen met een partijtje van enkele vrienden, maakte hij daarvan de machtige nationaal-socialistische beweging, deed na eenige vergeef- sche pogingen tenslotte een gelukte greep naar de macht, wist zijn volk te bezielen voor een ideaal, bleek te beschikken over een geweldig orga nisatietalent, bespeelt thans de „sna ren van het volksgemoed" als een kunstenaar zijn viool, en alle leiders van de wereld vragen zich af, wat hij vandaag en morgen zal doen. Nogmaals men moge over hem en zijn optreden denken wat men wil, dat hij bereikt heeft, wat hij zich eens als zijn doel voorstelde, is onbetwistbaar. op het loontrekkend personeel uit handel en industrie eenerzijds en op landbouw exploitanten en het loontrekkend land- bouwpevsoneel anderzijds, maar zal voor taan ten goede komen aan allen, wier voor naamste bestaansbron hun beroep is. Wat de schadevergoedingen voor gezinslasten van ambtenaren betreft, deze worden her zien en aan de nieuwe regeling aangepast. Het bedrag der toeslagen is veranderlijk volgens de levensomstandigheden op een bepaalde plaats; het is progressief en wordt hooger naarmate het aantal kinderen grooter wordt. Ieder arbeider, vader van twee of meer kinderen, heeft recht op familietoeslagen. ciaal na het afsluiten van het Duitsch- Russisch non-agressie-verdrag. Kon Polen zich tot voor kort nog eenigszins in den rug gedekt voelen, al had het er steeds bezwaar tegen gemaakt, Russische troepen doortocht te verleenen, thans ligt het tus schen twee vrienden, wier plannen nog volkomen in het duister liggen. In het Polen met twee neutrale landen, Littauen en Letland, die vooralsnog geen ambities schijnen te koesteren. Aller oogen zijn in deze dagen dus ge vestigd op Polen. Wat zal het lot zijn van dit land, dat in den loop der eeuwen zoo dikwijls heeft moeten vechten voor zijn vrijheid leeft als de Vader des Vaderlands, zoo zal de naam van Koningin Wilhelmina in dq annalen onzer geschiedenis met gouderi letteren worden opgeteekend als die van de „Moeder des Vaderlands". Kan een Vorstin zich een roem volleren titel weni schen 1 Daarom is het ook, dat wij op dezen 31ste« Augustus eerbiedig onze hulde betuigen aan onze Landsmoeder, Koningin WilheN mina, en daarom stijgt ook uit ons allej harten de stille bede op moge Haar re^ geering over Haar lanH "-*■ en gelukkig zijn Oosten is een groot stuk van de gren^ Duitsch, in het Zuiden zijn Hongarije efl Roemenië zijn buren, die beiden hun hou< ding wel zullen laten bepalen door eigeiv* belang. De Corridor tusschen Duitschland eq Danzig is maar smal en het is niet waar schijnlijk, dat Polen deze smalle strooi lang zal weten te behouden. Zoo zal dal vermoedelijk spoedig ook Oost-Pruisen'^ grens die van Duitschland bereiken. Slecht een klein deel van de Noordgrens deeli

Soester Courant | 1939 | | pagina 4