Paalwoninqen aan het Bodenmeer Zoo leefden de menschen in het steen- en bronstijdperk i FBI p.rrin -• - ".7- - Jk - BOVEN het Bodenmeer staat stralend de zon. Een lichte bries gaat over de watervlakte en is niet krachtig genoeg schuimkoppen op de golven te too veren, slechts een deining brengt zij te weeg en wanneer men op den oever staat Is het rustige, regelmatige, klotsen te hoo- ren. Men heeft hier een juweel van een vergezicht. Het ver verwijderde blauw van de bergen lacht den toerist toe. Heerlijk is het, hier langs de oevers te dwalen, de boorden van het Bodenmeer met de talloo- te bochten, die ons telkens weer een nieuw aspect van dit prachtige landschap ontslui ten. Maar opeens staan wij voor een klei ne nederzetting, die op palen gebouwd, in het water staan. Doodeenvoudige huis jes, die geheel van hout vervaardigd en volgens hun bouwstijl uit zeer ouden tijd bijzonder liefelijk aandoen. En wanneer wij bij de groep huisjes zijn aangekomen, blijkt dat wij ons geen verkeerde voorstelling van zaken hebben gemaakt. Wij bevinden ons bij de gereconstrueerde paalwoningen van Unteruhldingen, als het ware een cultuur historisch museum, waar men nog eeniger- mate den indruk kan krijgen, hoe de men schen van eeuwen her geleefd hebben. Vele eeuwen lang bleven de overblijf selen van de paalwoningen aan 't Boden meer onopgemerkt. In ieder geval schonk men er geen aandacht aan. In het begin van de negentiende eeuw woonde in Wan gen de boer Caspar Löhle, die tevens ge meenteontvanger was. Ook hij had reeds dikwijls onder het oppervlak van het meer de merkwaardige resten van het grijze ver leden opgemerkt, die reeds vele andere streekbewoners hadden gezien; zelfs had men eigenaardige voorwerpen op den bo dem zien liggen. Op een goeden dag be sloot hij deze voorwerpen, die tusschen de paalrestanten lagen, te verzamelen. Zijn woning werd een verzamelplaats van stee- nen, bijlen, scherven van oud vaatwerk en nog vele andere voorwerpen. Het was hem duidelijk, dat het hier werktuigen en ge bruiksvoorwerpen van zeer ouden datum betrof. Maar ook bij hem kwam de gedach te niet op, hier te doen te hebben met een oude nederzetting. Toch had hij onwetend uit cultuur-his torisch oogpunt bezien een belangrijke vondst gedaan. Opnieuw verliepen tientallen van Jaren. Caspar Löhle stierf en werd met zijn verzameling vergeten. Eerot togen hc* mi«J den van de vorige eeuw begon men be langstelling te krijgen voor die oude paal woningen en werd een onderzoek inge steld, dat steeds tot meer verbazingwek kende resultaten leidde. Thans is men zoo ver gevorderd dat de geschiedenis van de eens hier gewoond hebbende oerbevolking geen vraagteekens meer vertoont. Men heeft kunnen vaststellen, dat hun optreden moet zijn gelegen in het tijdvak varx onge veer 2000800 voor het begin van onze jaartelling. Niet minder dan 43 paalwonin gen uit het steentijdperk en 12 uit het bronstijdperk, zijn voor den dag gekomen. Men vraagt zich af, waarom deze men schen toch hun huizen op het water bouw den. Daarvoor zijn echter verscheidene gronden aan te voeren. In de eerste plaats waarborgden de paal woningen een grootere veiligheid tegen de ftanvallen van vijanden en wilde dieren, bovendien waren deze woningen zindelij- ker dan die op het land, omdat men het afval eenvoudig in het water wierp, waar door een probleem van huiselijke hygiëne op de radicaalste wijze was opgelost. Der gelijke overblijfselen van paalwoningen vinden wij tot op den Balkan, waar slechts meren en moerassen zijn; eveneens aan beide zijden der Alpen tot aan Savoye toe, maar de meeste evenwel in de meerenge- bieden in de streken ten Noorden van de Alpen. Behalve deze paalwoningen uit een grauw verleden, dat zoo ver terug ligt, dat wij er ons eigenlijk geen goede voorstelling van kunnen maken, treft men in de meeste niet Europeesche landen eveneens derge lijke nederzettingen op het water aan. Zoo zijn dergelijke dorpen bekend op Sumatra, waar de inboorlingen ter beschutting tegen de tijgers een onderkomen zoeken, terwijl de Indianen in Venezuela hun woningen in het water bouwden, om daar beter be schermd te zijn tegen de muskieten. hakt en van een spits voorzien. Het heien van de palen is geen gemakkelijk werkje. Machtig weerklinkt het vallen der hamer slagen, ook deze werktuigen zijn natuur lijk van steen. Zijn de palen eenmaal in den bodem gedreven, dan worden zij aan elkaar bevestigd tot één geheel door mid del van dwarsbalken, totdat men een ste vige basis heeft vervaardigd, waarop het huisje dan in een oogwenk gebouwd is. En hierna duurt het niet lang of de Huisjes zijn bevolkt door een schare van jonge menschen, die tevoren hebben gejaagd, ge- vischt, den akker bewerkt en veeteelt heb ben uitgeoefend. De paalwoningen uit het bronstijdperk geven blijk van een hooger ont wikkelde cultuur. Dat verraden ons reeds de bronzen vaten en het prachtige aarde werk. Ook de vrouwen van de paalhuisbewoner wisten reeds van opschik en siera den. Het uit vlas geweven gewaad, dat eenigszins doet denken aan een tunica, was rijk versierd en reed komt, gaan er stem men op van menschen, die er op wijzen, dat met de ontwikkeling van het hui dige bevloeiingssysteem ook de bilharzia, een pa rasitaire ziekte, zich meer en meer zal gaan verbrei den. In het kanalennet van de bevloeiingswerken leven kleine wormen, die de dragers zijn van de door den Duitscher Bilharz ont dekte ziekte. Onder gun stige voorwaarden ver meerderen deze diertjes zich tot in het oneindige, terwijl zij op een bodem, die periodiek opdroogt, afsterven. De fellah's, Arabische landbei-ders, wor den vroeg of laat door deze wormen ge ïnfecteerd en trachten zich te bedwelmen door vergetelheid te zoeken in het gebruik van verdoovende middelen; hierop wordt door Russel Pascha, den chef van de po litie tegen het gebruik van bedwelmende middelen, met nadruk gewezen. Hij is tot de conclusie gekomen, dat de ziekte tenge volge van de verdoovende middelen in on middellijk verband staat met de bilharzia. Door deze ziekte worden de fellah's zoowel lichamelijk als geestelijk verteerd en pro- beeren door middel van verdoovende mid delen hun pijnen te vergeten. Het gaat hier om een even ernstige als afschuwelijke v K -ï 'v j» L -■ •- k. "fe *5 't ivfodyft1 M .j. .■'y. jMÉM Dit aarden vat is het grootste, dat uit het steentijdperk bewaard bleef. Het is waar schijnlijk 3000 jaren oud. Van de Europeesche paalwoningen zijn die aan het Bodenmeer de interessantste. In wetenschappelijke kringen heeft men het idee geopperd deze paalwoningen zoo zorgvuldig mogelijk te reconstrueeren. Zoo zijn de paalwoningen opnieuw herrezen bij Unteruhldingen, in den vorm van een groot openluchtmuseum. Bij een bezoek aan dit museum wordt ons het leven, het ge- heele doen en laten van voorouders, die eeuwen en eeuwen her geleefd hebben, uit het steen- en het bronstijdperk, duidelijker, wanneer wij maar eenigszins de gave heb ben, te begrijpen wat hier al zoo te zien valt. Verplaatsen wij ons in gedachten eens in dien tijd van de paalwoningen. Wij zijn er getuige van hoe een jongere generatie van dezen stam uittrekt om een nieuw terrein te zoeken, waar zij zich kunnen vestigen. Een bocht, die beschutting biedt, schijnt hun goed te dunken. Spoedig wordt het hier een drukte van belang. Het huisraad wordt met karren naar de plaats vervoerd. De dichte wouden op den oever leveren ma teriaal te over voor het bouwen der bui zen. Met een steenen bijl worden de stam men geveld, op de gewenschte lengte ge- :-vAi -v -V ■- H Rond den haard in de paalwoning. De geheele inrichting is even practisch als doel matig. V Gezicht op een gedeelte der gereconstrueerde paalwoningen. soms ook rood of geel gekleurd. Het kleed, werd gesloten en bijeengehouden door een rijkbewerkten klamp of zelfs door knoopen, die gesneden waren uit het hertegewei. Armbanden van brons, ringen voor hals voel en spelden voltooiden het feeste lijke gewaad der vrouw. Zelfs verstonden deze vrouwen reeds de kunst hun haar te „onduleeren". Want men heeft niet slechts tangen en kammen gevonden, om het haar op te ste ken, maar ook een haarnet en zeer smaak volle sieraden voor de haartooi. De scheer messen van brons bewijzen ons, dat ook de mannen zich reeds geschoren moeten heb ben, hoewel het natuurlijk onmogelijk was nog vast te stellen, of zij al dan niet een baard hebben gedragen. Is het niet iets wonderlijks, hoe in Un teruhldingen het leven van menschen, die drieduizend jaar voor ons geleefd hebben, opnieuw tot leven gewekt wordt? Het slijk van het meer heeft zich als een bescher mende laag uitgespreid over de oude bal ken en voorwerpen, die daardoor voor ons behouden zijn gebleven. En nu wij de ge reconstrueerde woningen voor ons zien kunnen wij eerst begrijpen, hoe deze men schen beveiligd waren tegen de aanvallen van hun vijanden. EEN GENEESMIDDEL TEGEN DE BILHARZIA. Eenigen tijd geleden is in den Nijl een geweldige stuwdam gereed gekomen. Deze ligt bij Djebel Aulja in Engelsch-Egypfisch Soedan, dertig mijlen ten Zuiden van Kar- thoem, aan den Blauwen Nijl. Bij vloed worden twee milliard kubieke meter water tegen dezen stuwdam vergaard, om gedu rende de waterarme periode afgegeven te worden. Juist thans, nu het geheele systeem van stuwdammen, de grondslag voor de rijkdom der bewoners van het Nijldal, ge ziekte, die niet slechts in Voor-Azië en Egypte bekend is, maar eveneens in de tropische en subtropische gebieden woedt. Thans is het de wetenschap mogen geluk ken een geneesmiddel samen te stellen, „fuadin" geheeten, dat inderdaad met suc ces ter bestrijding van de ziekte gebruikt kan worden. Volgens de officieele rappor ten zouden in Egypte niet minder dan drie millioen inwoners veel hinder van deze ziekte bij hun werk ondervinden en niet minder dan een millioen voor arbeid über haupt totaal ongeschikt is. In ieder geval staat dus wel vast, dat deze vinding een zegen kan zijn. Messen en schaafijzers hangen aan den wand. In de kolonie zijn menschen van iederen leeftijd, iedere sexe en elk ras welkom. Wij kennen reeds vele tragedies van der gelijke paradijseilanden, bijv. op de Gala- pagoseilanden. Ook de bekende Duitsche schrijver Gerhart Hauptmann heeft in zijn boek „Insel der Grossen Mutter" een iet wat boosaardig caricaturaal beeld van een dergelijke gemeenschap gegeven, die ons evenwel als zeer waarschijnlijk voorkomt. De bewoners zijn daar gehuld in matten en geven toe aan alle, primaire mensche- lijke driften. Zouden de toekomstige para dijsbewoners ook afstand kunnen doen van de radio? Wellicht ontstaat reeds hierover tusschen de levenslustigen en rustlieven- den een woordenwisseling, die door de practijk de onhoudbaarheid van 's heeren Briggs theorie zou bewijzen. EEN ROUTE VAN BETEEKENIS. Het twee duizend jaar oude Trier is stel lig de stad met het langste verleden in West-Europa. Oorspronkelijk een belangrijk centrum van Germaansche beschaving en later aasidentie der Romeinsche keizers, werd_ de stad in de Middeleeuwen tot zetel Van de oude bouu^-.;+cche keurvorsten schillende overblijfsels, die in min of meer goeden staat bewaard zijn gebleven, zoo als de bekende stadspoort „Porta Nigra". Door het stadsbestuur is thans een plan uitgewerkt geworden, volgens hetwelk de .Straat der Duitsche Geschiedenis" aange legd zal worden. Deze route zal aanvangen bij de genoemde „Porta Nigra" en langs alle historische bouwwerken voeren. Ook de hedendaagsche bouwkunst zal daarbij volkomen tot haar recht komen. Men is onder meer voornemens een openluchtmu seum van groot formaat op te zetten, het welk een volledig overzicht zal verstrek ken omtrent de geschiedenis der stad, t« beginnen met de alleroudste tijden. Dooi middel van een park zal dit museum in verbinding staan met de beroemde ruinen van de bronnen, waar de Romeinsche kei zers hunne warme baden gingen nemen. Het oude Romeinsche amphitheater zal eveneens gerestaureerd worden. Door dal alles zal Trier heel wat attracties rijkei worden, hetgeen allicht ten goede zal ko« men aan het vreemdelingenverkeer. NIEUWE PARADIJSACHTIGE EILANDEN? Vele liefdespaartjes hebben reeds in den loop der tijden verlangd naar een onbe woond eiland en evenzoo vele menschen, die de ingespannen bedrijvigheid van het moderne leven moede zijn. Nu heeft een Engelschman Briggs genaamd, afkomstig uit Tasmanialand op dit thema een para dijsachtig plan bedacht. Deze heer Briggs heeft een schip toege rust, dat binnenkort een verkenningstocht door Polynesië zal ondernemen. Vooral heeft men het oog op de Mar- quesas-eilanden in het Oosten, waar vol doende garantie aanwezig is voor een ge zond en onbezorgd leven. Vijftig mannen en vijftig vrouwen hebben zich bereid ver klaard mede te varen. Zij zullen de kern van de toekomstige bevolking van dit „Pa radij seiland" vormen. Briggs heeft de verzekering gegeven, dat op het eiland geen andere wetten en voor schriften in acht genomen zullen worden dan die, welke van sanitairen aard zijn. terwijl veel zorg zal worden besteed aan de opvoeding der kinderen. Wel vraagt men zich niet zonder verbazing af, of dit wel voldoende zal zijn. Het spreekt vanzelf, dat het kunstig ge vormde keukengerei bovenal de vrouw be lang inboezemt GEBOREN: Corneii-i, d- v. W, Kolonie weg 7- Elizabeth, d* v- A Burg. Grotbestra Theodoxa, d» V- Vos, Viokenweg Petrus Hendrikus, v d. Heiden, H. Henriëtte Antoinetl A N- S.ork, KI. ONDERTROUWD Wi- J- A. Beijersbei Klaarwaterweg 5 jr. Oude Grachtji Luchtvaartafdeelii Lukhtvaartaldeeli Amsterdam, Oud< GEHUWD*. K- B. J. Bikbergen M. J- Schammelci driklaan 25- Wr Verwoerd, 28 j 27 jr- Siteenhoff J- K- Gaarlandt 22 de Bock, 24 jr- OVERLEDEN; Wilhelmina Wijmpjt Heilbron, Steenh< Gerrit van Dijk, 5 Postweg 52- Petrus Wijune, 77 straat 35- Willem Wo fswinkol schestraat 125- GEVESTIGD: Tb. G- J. Derkscn J.- v- Bokhorst inw.( G- A- A. Pijpers ir A C- J. M. v. d- Kr G- de Goede inw-, A H- v. Hengstum A- Vogel inw-, Plasw G- Gros, Luchtvaart P- v. d. Plas m. g|v I A- Ihrig m- g., Schi J- v, d. Akker inw., L- L^kles inw, den f- H- Slager, Kerkpa H- J- Oosten inw., B- Kinsbergen inw-, M* J- L. v. .W.ermesl 64- J- Muiderman m- vr. J« Vissschcr m vr., "Schmelter inw-, D- J. Evers inw., Ht p. v* d. Meeberg m 3 Maal pls Niet voor i Mevrouw HART gezin van 2 pet net DAGMEISJI Zondags vrij. TE KOOP Trt Eijsink, zonder Grothestraat 10. Aangeboden ruim ZIT-SLAAPKAf> met ot zonder pe zin. Brieven ond> van dit blad. Gediplom. COS vraagt werk aan 21a, Telef. 2286 TE Huur pr. halve bij bosch en bei, kelderk-, keuken 1 kl- slaapk., 1 vas m- v. trap. St. gar. slecht» f25f2< m- Bevr. Won. bu Kerkstraat 31» Gevraagd bij fami een NET MEISJE- goed kunnende kc Zich aan te meidei Linden", Hertenlaa der, tusschen 12—'. TE KOOP eenige nieuwe Dames-, b rijwielen en Transj vens te huur of te en Tandems. C. v. i handel. Koninginne! VERDWAALD. zoeke terug te bez( straat 19. Tevens t soons bed tegen el GEVRAAGD vot geh. Werkster., Br. dit blad. Te koop gevraagc met prijsopga*! om van dit blad. TE HUUR geheel landhuisje, aan hoof onm- nabij de verbi school- Bev. suite, der, keuken bijk-; b kl- slaapk., 1 v. i geheel keurig in ore Bevr- Won. bureau Kerkstraat 31V<

Soester Courant | 1939 | | pagina 6