PASip O WAPENFABRIEKEN De Internationale toestand Deze week f VJ De Wereld Het Portret V. lXTLXNr» 'MEMEL I lil III tly 1THAU E,M JE»© KONINÜyBEQ( PRuirCN WILNA MOUTINDU/TQ' OÖRODNO ©BlALY/TOK BROMBERG (j MAC* MACHINE/ =pHOUT bi jffijiPQ/ENf INE/ tUINA»C KOOU^I [ma^hiiVe/ |WARyCHAXS^<3 j XwO £MINDU/TRlE>m TEXTIEL R.OWNO y EMELM YZER¥ HOOGat oven./. trjrowiL ANPOrilR K RZ EN t E NI Cl Irakau ./TEENKtl MACHINERIE OPOli HQUT« INDU/TQI' SLOWAKIJE ROEMENIE POIEN/ ENDIL/TME triMKOïN 7UR1JE HONC IN DE AFGELOOPEN WEEK De redevoering: van Ilitler heeft geen enkele wijziging in den toestand gebracht. De Fiilirer zelf zal trou wens niet hebben verwacht, dat En geland en Frankrijk naar aanleiding van zijn woorden hun houding zou den wijzigen, Chamberlain heeft in het Lagerhuis en Daladier in een radiorede nog eens bevestigd, dat ook na den Russischen inval in Polen het doel van den oorlog ongewijzigd blijft en dat er van verschil van meening tussehen beide landen geen sprake is, integendeel, dat men zich steeds inniger aan elkaar verbonden voelt. Geruststellend voor de neutralen was de verklaring, die Chamberlain omtrent Enge- tands standpunt ten opzichte van den ban tel heelt afgelegd. Engeland zal, aldus de minister-president, den neutralen handel even nauwkeurig beschermen als die van onszelf. Het nadeel, dat onvermijde lijk verbonden is aan de controle, of neu trale schepen contrabande aan boord heb- oen, zal tot een minimum worden beperkt. En Dr. Goebbels, de Diytsche minister van Propaganda en Volksvoorlichting, heeft verzekerd, dat Duitschland nooit het plan gehad heelt, de Nederlandsche of Belgische neutraliteit te schenden. Aan de fronten, vooral aan het Westfront, komen slechts plaatselijke, kleine veranderingen voor. Duitschers en geallieerden bestoken elkaar nu en dan hevig op verren afstand met bun artillerie, er worden verkenningen van eikaars positie uitgevoerd, aan weerszijden worden de stellingen versterkt en man schappen aangevoerd. Het wordt steeds duidelijker, dat Hitier gaarne ook tegen Frankrijk een bliksem-oorlog zou begin nen, nu dit systeem opnieuw in Polen suc ces heeft gehad, terwijl Engeland en Frank rijk geen avonturen wenschen en liever zooveel mogelijk tijd winnen, omdat een geforceerde poging, het conflict tot een einde te brengen, ontzettende offers zou kosten, en het allerminst zeker is, dat zoo'n poging het beoogde resultaat zou hebben. In Polen vechten nog altijd een vijftal Poolsche legers op evenveel punten een wanhopigen strijd. De burgemeester van Warschau spreekt herhaaldelijk tot de be woners, die hardnekkig weerstand blijven bieden, hoewel de stad geheel is omsin geld. Hij vermeldt zelfs plaatselijke succes sen. Toch heeft Duitschland materiaal en menschen aan Polen kunnen onttrekken en naar het Westen gezonden, nu het op vele punten de Russen op zijn opmarsch is tegengekomen. De beide partners hebben een demarcatielijn vastgesteld naar het Duitsche Nieuws Bureau meldt, stond deze reeds vast vóór den Duitschen inval in Polen die over Warschau loopt en groo- tendeels den loop der rivieren volgt. Hoe wel deze lijn voorloopig is, zal ze in hoofd zaak wel zoo gehandhaafd worden. In dat geval heeft Litauen, dat gehoopt had, de provincie Wilna te zullen krijgen, het na kijken, terwijl Rusland er niet slecht af komt en rijke olievelden krijgt. De premier van Roemenië vermoord. Een complot van studenten, leden van de IJzeren Garde, en onder leiding van den advocaat Dimitresco, heeft te Boeka rest den minister-president Calinescu ver moord. De moordenaars zagen kans, het gebouw van den omroep binnen te drin gen en het bericht van hun misdaad be kend te maken. Nadat twee hunner de hand aan zichzelf hadden geslagen, zijn de ande ren nog denzelfden dag gearresteerd en gefusilleerd. De regeering is onmiddellijk IN NEDERLAND BESPARING VAN BENZINE. Naar uit Stockholm wordt gemeld, heeft een Zweedsch ingenieur, E. I. Wohlfart, een apparaat uitgevonden, waardoor het mogelijk zou zijn het verbruik van benzine door motor voertuigen met 30 wellicht zelfs 40 te verminderen. De uitvinder is hierbij uitgegaan van de eiken automobilist welbekende omstandig heid, dat samengeperste lucht, welke zich vermengt met het benzinegas, evenals vocht, het rendement van den motor sterk beïnvloedt. Het apparaat bestaat uit een koperen spiritusreservoir, dat met water is gevuld en in verbinding staat met den carburateur. Gedurende het wer ken van den motor treedt de lucht, voordat zij in den cylinder komt, door een schijf van stof als filter, welke voortdurend in vochtigen toe stand wordt gehouden, door middel van het water uit de spiraalvormige buizen. De uitvinder beweert, dat dit fil ter niet alleen een zeer sterke ver mindering van het benzineverbruik ten gevolge heeft, doch dat het bovendien zeer geschikt is om in hoogere mate verontreiniging van de benzine tegen te gaan, dan dit het geval is met de gewone, droge filters. IN KAART De werkloosheidsbestrijding. De begrooting van Sociale Zaken staat ook nu weer voor een groot deel in het teeken der werkloosheidsbestrijding. Meer dan tot dusverre het geval was, zal er naar gestreefd worden, de werkloosheid te ver minderen door verplaatsing van arbeids krachten. Om dit te stimuleeren heeft de minister de bestaande regeling betreffende financieele tegemoetkoming in de kosten van dergelijke verplaatsingen herzien. De begrootingspost is in verband hiermede verhoogd. Een andere in de memorie van toelichting op deze begrooting aangekon digde maatregel houdt hiermede eveneens verband. Deze zal hierin bestaan, dat de aanvragen om overwerkvergunningen voor taan aan een grondig onderzoek zullen worden onderworpen, ten einde na te gaan, of het niet mogelijk is, door aanstelling van nieuw personeel, al dan niet na scho ling, herscholing of omscholing, het over werk overbodig te maken of althans te beperken. Verhooging: der graanprijzen bepleit. In een dezer dagen gehouden vergade ring van het dagelijksch bestuur der Zeeuwsche Landbouw Maatschappij werd de kwestie van de graanprijzen onder het oog gezien. De regeering heeft zich steeds op het standpunt gesteld, dat bij de toe passing der landbouwcrisismaatregelen de richtprijzen niet hooger mochten zijn dan noodig was voor de instandhouding der bedrijven. De landbouworganisaties hebben daar bij voortduring aan toegevoegd den eisch van een redelijke bestaansmogelijk heid. In verband daarmede heeft het dage- lijlcsche bestuur er bij het Landbouw- comité op aangedrongen de prijzen, waar voor de granen door de regeering worden overgenomen, te verhoogen. Het bestuur besloot bij het Land- bouwcomité stappen te doen, opdat voldoende hoeveelheden benzine, ruwe olie en petroleum voor landbouwtractoren ter beschikking worden gesteld. Tevens is aan gedrongen op het beschikbaar stellen van grootere hoeveelheden krachtvoer voor werkpaarden. Ook voor veulens zal hel krachtvoer niet kunnen worden gemist. Gewezen werd o.a. op de prijsstijging van benoodigdheden voor het landbouwbedrijf, de vervroegde invoering van wintermeik- prijzen. Als gevolg van een en ander moet op verhoogde productiekosten worden ge rekend. Landbouvvverlof voor onder dienst zijnde boeren. De Nationale Bond Landbouw en Maat schappij richtte een adres aan den minister van Defensie, waarin den minister wordt verzocht zoodanige maatregelen te willen bevorderen, dat aan gemobiliseerde boe ren, die thuis bij de oogst- en zaaiwerk- zaamheden noode gemist kunnen worden, een zoogenaamd landbouwverlof wordt verleend Tevens wordt in dit adres ver zocht een verbetering in de kostwinners vergoeding aan te brengen, daar gebleken is, dat talrijke zelfstandige ondernemeri niet in staat zijn daarvan een plaatsver vanger te betalen De overbrenging van het stoffelijk overschot van den vermoorden Roemeenschen minister-president Calinescu naar het Roemeensche Athenaeum, waar het werd op gebaard. Op den achtergrond (in uniform) de nieuwe regeering. Economische samenwerking Nederland-Indië. Na de millioenennota verschenen in de achter ons liggende week ook de andere begrootingen. Beginnen wij met de be- ppreking van die van Economische Zaken. In de memorie van toelichting op deze be grooting wordt verklaard, dat oprichting van een instituut voor Nederlandsche eco nomische belangen in Nederlandsch-Indië in het belang van de verdere ontwikkeling der economische samenwerking tussehen moederland en koloniën noodzakelijk wordt geacht. Het doel van dit instituut zal twee ledig zijn, namelijk eenerzijds bevordering van den Nederlandschen uitvoer naar In- dië, anderzijds bestudeering en bevordering van Nederlandsche beleggingen in Indische industrieën. Het ligt in de bedoeling hier voor een stichting in het leven te roepen, waarvan het bestuur uit vertegenwoordi gers van het Indische bedrijfsleven en ver der van de ministeries van Economische Zaken en Koloniën samengesteld zal zijn. Verwacht wordt, dat het Indische bedrijfs- teven in de kosten dezer instelling, die een vertegenwoordiging in Nederlandsch-Indië tal vestigen, zal bijdragen. met groote kracht opgetreden en heeft de rust in het land weten te handhaven. Vol gens de berichten zijn ongeveer 400 Gar disten geëxecuteerd en vele anderen in een concentratiekamp opgesloten. Vooralsnog schijnt deze moord geen politieke gevolgen te zullen hebben. Amerika en de oorlog. De buitengewone zitting van den Senaat der Vereenigde Staten zal geheel zijn ge wend aan het vraagstuk der gevolgen van den Europeeschen oorlog en hoe Amerika zich daar het best buiten zal kunnen hou den. President Roosevelt meent, dat daartoe een wijziging van de Neutraliteitswet nood zakelijk is in dier voege, dat het uitvoer verbod van wapenen wordt opgeheven voor ieder, die contant wil betalen en de wape nen op eigen ï-isico wil vervoeren. Hier mee zou echter inderdaad het belang der geallieerden gediend zijn, omdat Duitsch land zeker niet in staat zal zijn, voor het vervoer te zorgen, laat staan of het contant kan betalen. De scheidingslijn tussehen voor- en tegenstanders van Roosevelt's voorstel is niet dezelfde als die tussehen de partijen en derhalve wordt met groote spanning naar den uitslag der stemming uitgezien. De houding van Italië blijft nog altijd een raadsel. Het kan vrie zen en het kan dooien. Mussolini heeft on verwacht, na een lang stilzwijgen, een redevoering gehouden voor de fascistische autoriteiten. Zijn toehoorders zullen zich waarschijnlijk, evenals ieder, die de speech heeft gelezen, hebben afgevraagd, in hoe verre ze nu wat wijzer zijn geworden om trent de plannen van Italië inzake het con flict. Trouwens, het feit, dat Rusland heel wat meer dan oorspronkelijk werd ver wacht en dan in verhouding staat tot zijn aandeel in de gebrachte offers, van Polen heeft toegewezen gekregen, en o.a. de rijke Gallische petroleumvelden heeft gekregen, maakte op de Italiaansche publieke opinie een allesbehalve prettigen indruk. In de toekomst zal moeten blijken, in hoeverre al met al het Duitsch-Russische verdrag aan de Duitsche zaak wezenlijke voordee- len heeft gebracht. Mussolini heeft gezegd, dat men een loods bij stormweer niet lastig moet vallen. Wilde hij met dit beeld aan duiden, dat hij zijn koers ieder oogenblik zelf wil bepalen en zoo noodig veranderen? WAAR BLIJVEN DE KRIJGS GEVANGENEN Het aantal gevangenen in dezen oorlog is opvallend groot; zij zijn nog niet allen geteld, maar op het oogenblik zou hun aantal, volgens voorzichtige schatting, reeds een half millioen bedragen. Wat ge beurt er met deze mannen Deze kwestie wordt toegepast. Zwaargewonden wordep overeenkomst van 27 Juli 1929. Op grond van deze overeenkomst worden de Pool sche krijgsgevangenen onmiddellijk uit het oorlogsgebied teruggetrokken en in door gangskampen ondergebracht. Het is gebrui kelijk, dat hier allereerst een selectie wordt toegepast. Zwaargewonden worden onmiddellijk uitgewisseld, lichter gewon den gaan naar de lazaretten en de overige officieren en manschappen dirigeert men naar de verschillende vaste kampen, echte** niet voor en aleer zij ontluisd zijn een zeer noodige en nuttige maatregel, wijl men daardoor voorkomt, dat in het binnen land de gevaarlijke vlektyphus uitbreekt ONJUISTE BERICHTEN EEN GEVAAR VOOR ONZE NEUTRALITEIT. Wij staan sterk op de handhaving van onze neutraliteit; en dit wordt ons door niemand kwalijk genomen zelfs niet door de oorlogvoerende partijen, die er zelfs van overtuigd moeten zijn, dat deze houding van Nederland het beste met hun eigen belangen strookt. Willen wij echter in den algeheelen zin des woords neutraal zijn en blijven, dan moeten wij ook nauwgezet alles vermijden, wat met deze onzijdigheid in strijd is. Zoo hebben wij in het openbaar geen enkele der oorlogvoerende partijen vóór te trek ken, onverschillig naar welke zijde onze sympathie uitgaat Neutraliteit is onpar tijdigheid. Wij moeten er naar streven om alles, wat naar partijdigheid streeft, uit te bannen. Dit betoog klemt te meer, wanneer het betreft het verspreiden van eenzijdig ge tinte en daarenboven onjuiste berichten, afkomstig van een der beide partijen. Daar door wordt een verkeerde voorstelling van den waren toestand in het leven geroepen. Het heeft ongetwijfeld in de bedoeling ge legen van onze regeering, om ook dóór- tegen te waarschuwen, toen zij bepaalde wenken gaf ten aanzien van bepaalde uitin gen in de pers. Den ouderen onder ons heugt het nog zeer goed, hoe in den wereldoorlog van beide zijden niet alleen hevig met gra naten, doch ook met spek werd geschoten. Door de eerste worden menschen gedood, door het tweede vergiftigd. Onjuiste, ten- dentieuse berichtgeving moet streng uit onze bladen worden geweerd. Ook in dezen oorlog, hoewel nog geen maand oud, heeft men blijkbaar reeds on middellijk zijn toevlucht genomen tot de onjuiste berichtgeving, met het kennelijk doel, daarmede de openbare meening in de neutrale landen te beïnvloeden. Ook onze pers weet daarvan mede te spreken. Het Engelsche Ministerie van Voorlich ting waarover ook in het eigen land steen en been wordt geklaagd heeft b.v. thans reeds een record geslagen in het maken van, wat men zacht uitgedrukt zou kunnen noemen flaters. Wij herinneren hier slechts aan het verslag van den lucht- raid op Wilhelmshaven, waarvan het oor spronkelijk heette dat alle Engelsche vlieg tuigen veilig en wel naar hun bases waren teruggekeerd; oproerige bewegingen in het Protectoraat; de verdwijning van Göbbels, enz. Later hebben wij foto's gezien van de begrafenis der bij Wilhelmshaven gedoode Engelsche vliegers; Nederlandsche journa listen van onverdachte reputatie hebben zich er van kunnen overtuigen dat in het Protectoraat pais en vrêe heerscht; den „verdwenen" Göbbels hebben zij, die daar toe lust gevoelden, een redevoering kunnen hooren houden voer de radio. Een dergelijke voorlichting kunnen wij niet bewonderen, evenmin als wij bewon dering kunnen koesteren voor een Minis terie van Voorlichting, dat zich op derge lijke wijze zelf aan de kaak stelt en blijk baar niet bij machte is om te begrijpen, in welk belachelijk daglicht het zich stelt. Met nadruk moet worden gewaarschuwd tegen het publiceeren van op de oorlog voering of oorlogsdaden betrekking heb bend nieuws, waarvoor niet de noodige waarborgen bestaan, dat het inderdaad juist is. Onjuiste berichten, van welke zijde ook, misleiden den lezer en vormen een gevaar voor de strikte neutraliteit, waartoe Nederland zich heeft verbonden. BODEMSCHATTEN EN INDUSTRIE IN POLEN. Wanneer we nagaan, waar in Polen de groote industrie- en mijngebieden liggen, zien we met één oogopslag, dat Duitsch land, ook indien de Sovjet-Unie blijvend het Oosten van het land bezet zal houden, verreweg den rijksten buit heeft veroverd. Want terwijl het z.g. Wit-Rusland en de Oekraine grootendeels leven van veeteelt, land- en tuinbouw en visscherij, bevinden zich in Oost-Opper-Öilezië, Galicië en het voormalig Oostenrijksch Polen groote schatten aan mineralen in den bodem, die, indien intensiever dan tot nog toe geëx ploiteerd, den Duitschers vele noodzake lijke grondstoffen zullen verschaffen. V*ón de mineralen zijn de voornaamste steenkool, ijzer, zink, lood en aardolie. Drie kwart van de totale kolen-opbrengst van Polen is afkomstig uit Oost-Ópper-Silezië. Ten gevolge van de aanwezigheid van ijzererts en steenkool werden talrijke smel- lerijen, constructiewerkplaatsen en metaal bedrijven opgericht. De ijzergieterijen zijn van meer belang dan de zinkgieterijen. Polen bezit bovendien een zilver- en twee kopergieterijen. In de constructiewerk plaatsen worden, bruggen, transportmidde len (locomotieven, wagens, booten, vlieg tuigen en auto's), landbouwwerktuigen, ketels, motoren en transformatoren gefabri ceerd. In Galicië ligt de petroleum-industne. Er is verder een belangrijke chemische industrie en houtindustrie (meubels, luci fers, duighout e.d.) en een zeer ontwikkelde papier-industrie (papiermassa, bordpapier, sigarettenpapier en cellulose). Vermeldenswaard is verder de textiel industrie in voormalig Oostenrijksch en Russisch Polen. De katoen-industrie is van meer belang dan de fabricage van wol. Een" zijde-industrie is in opkomst. Ten slotte zijn er tal van aardewerk- en faïence-fabrieken, kalkbranderijen, leder- fabrieken en leerlooierijen. geering zich voorgesteld had ter hand te nemen, namelijk de exportfinanciering, in het gedrang gekomen. In de memorie van antwoord op de vorige begrooting van Eco nomische Zaken werd de noodzakelijkheid van financieelen steun tot het veroveren van verloren gegane markten bepleit. Doch in de memorie van toelichting op de thans ingediende begrooting lezen wij, dat hier van onder de huidige abnormale economi sche omstandigheden geen sprake kan zijn. Niettemin adus de memorie komt het gewenscht voor om met het oog op een toekomstige verbetering van den toestand voor het bewuste doel een post pro me morie op de begrooting te brengen, ten einde te zijner tijd in werking te worden gesteld. Tot dezen toekomstigen vorm van exportfinanciering zal alleen worden over gegaan, indien verwacht kan worden, dat de kosten daarvan zullen worden gedekt door besparing op den overheidssteun aan werkloozen. De begrooting van Koloniën. VAN DE WEEK MAURICE GUSTAVE GAMELIN, de Opperbevelhebber der Entente. De geheele wereld wacht op de ontwikkeling van den strijd aan het Westfront. De man, van wiens plan nen in dit opzicht wel het meest zal afhangen, is generaal Gamelin, om dat op zijn schouders het opperbevel rust over alle Fransche en Engelsche strijdkrachten te tand, ter zee en in de lucht. Reeds in 1906 had de jonge Gamelin de aandacht op zich geves tigd van Maarschalk Joffre, toen nog divisie-commandant, die den kapi tein der jagers Gamelin tot zijn ordonnance-officier benoemde en hem later tijdens den Eersten Wereld oorlog zijn persoonlijken adjudant maakte. Gamelin had een groot aan deel in den eersten slag aan de Marne. Later vocht hij in Syrië tegen de Druzen. in 1935 werd hij benoemd tot Chef van den Grooten Generalen Stat van het Fransche leger en dus automatisch tot Opperbevelhebber in tijd van oorlog. BREST-LITOVSK. Brest-Litovsk was voor Polen, vooral uil verkeers-politiek oogpunt, van zeer groote beteekenis. Niet minder dan zes belang rijke spoorlijnen komen in deze stad samen. Van buitengewoon veel belang is ook het Brest-Litovsk-kanaal, dat de Dnjepr met de Boeg verbindt. Dit kanaal is 80 km lang en werd pas kort geleden op een diepte van, 2.30 m gebracht. Hel aantal inwoners van Brest-Litovsk varieert van 50.000 tot 60.000, waaronder zich zeer veel Joden bevinden. Bij de laatst gehou den volkstelling bleken zij zelfs meer dan de helft van de bevolking uit te maken. Zij vertegenwoordigen den handelsstand. Geen regeeringssteun voor export. Door den oorlogstoestand is een vorm van werkloosheidsbestrijding, welke de re- Londcn achter zandzakken. In alle straten enn op alle pleinen van Londen ziet men thans barricades van zandzakken. In de begrooting van Koloniën trekt vooral de aandacht de hoogere post voor Curacao, voor welk gebiedsdeel een kleine twee millioen meer is uitgetrokken. Dit houdt verband met de reorganisatie van de defensie van Curagao, waaraan thans een begin van uitvoering wordt gegeven. Cura- cao zelf draagt in de kosten dezer reorgani satie 240.000 bij. Ook voor Suriname wordt voor 1940 meer uitgetrokken, o.m. in verband met de voorgenomen maatrege len ter bevordering van den aanvoer van immigranten en den aanleg van irrigatie- werken.

Soester Courant | 1939 | | pagina 4