De Internationale toestand CS DE AFGELOOPEN WEEK Deze week IN NEDERLAND De Wereld IN KAART Het Portret VAN DE WEEK N00rd ZEE Na eenige weken van betrekkelijke rust, is de spanning in het Noord- Oosten van Europa plotseling weer danig toegenomen. De ultimatieve eisehen van Rusland naar aanleiding van een door Finland ontkend grens incident, hebben in Helsinki de ge moederen hevig in beroering ge bracht. Zooals reeds bekend heeft de volkscom missaris van Buitenlandsche Zaken, Molo- tof, Zondagavond een onderhoud gehad met den Finschen gezant te Moskou. Daar bij overhandigde Molotof een protestnota, waarin melding werd gemaakt van een schietpartij aan de Finsch-Russische grens. Onmiddellijke terugtrekking van de Fin- rehe troepen werd derhalve geëischt. Uit nadere berichten is gebleken, dat de Fin nen pertinent ontkennen het vuur op Rus sische troepenconcentraties te hebben ge opend. Desalniettemin zijn zij bereid aan de eisehen van Moskou gehoor te geven, mits de Russen soortgelijke maatregelen nemen. Zooals te vernachten was, is het resul taat van de Finsche antwoordnota nihil geweest. Het Russische antwoord bestond uit het opzeggen van het non-agressiepact met Finland, welke opzegging gepaard ging met lichtelijk dreigende taal, zoodat het er naar uitziet, dat een minnelijks schikking verder dan ooit verwijderd is. Uit Londen wordt gemeld, dat Lord Halifax in een onderhoud met den Rus- sischen gezant Maisky heeft gezegd, dat De tol aan zee en mijnen. Zee en mijnen eischten ook deze week Weer hun tol. Het gevaar, dat het beroep lier zeelieden tegenwoordig met zich mede brengt, werd daarbij in het begin der week pog aanmerkelijk vergroot door den Zuid- Westerstorm, die de mijnen, welke de zee toch al onveilig maakten, her en derwaarts loeg, zoodat van betrouwbare routes thans In het geheel geen sprake meer is. Slacht offers bleven dan ook niet uit en weer bevond zich een Nederlandsche bodem onder hen. Andermaal was het de Hol- land-Amerikalijn, die een schip aan de see moest afstaan. Ongeveer twee mijl uit de Engelsche kust, liep de „Spaarndam", het 8857 tons stoomschip dezer maat schappij, na de controle te Duins te zijn gepasseerd, op een mijn. Passagiers waren niet meer aan boord en daar alle voor zorgsmaatregelen voor een ramp waren genomen, kon het grootste deel der uit 50 personen bestaande bemanning gelukkig gered worden; slechts 4 hunner, alsmede de eenige passagiere, een bejaarde dame, kwamen in de golven om. Aanvankelijk meende men het schip nog te kunnen be- r ZESHONDERD JAAR GEHEIME DIENST. Alles, wat zich aandient onder den naam Geheim, bezit een buitenge woon groote aantrekkingskracht voor den buitenstaander. Zoo gaat het ook met den Engelschen geheimen dienst; en het dient te worden er kend, dat deze er over het algemeen opmerkelijk goed in slaagt, zijn ge heimen te bewaren, hoewel er af en toe een tipje van den sluier wordt opgeheven. Weinigen zullen zelfs weten, dat deze dienst reeds ruim 600 jaar bestaat, daar de grondslag er van werd gelegd tijdens de regee ring van koning Eduard III, die ge kroond werd in 1327. Deze vorst volgde daarbij het voorbeeld van de Venetiaansche Dogen, die destijds reeds agenten en berichtgevers had den in alle landen. Onder Hendrik VII werd de organisatie verder uit gebreid door Sir William Clifford, doch tijdens de regeering van Konin gin Elizabeth geraakt zij op den achtergrond. Cromwell daarentegen zag het groote belang er van in en herstelde den dienst in eere. Van dien tijd af heeft de Secret Service zich voortdurend meer ontwikkeld, zoodanig zelfs, dat men zonder over drijving kan zeggen dat hij, naast de vloot, het sterkste wapen in han den van het Vereenigde Koninkrijk is. Alle openbare diensten in Enge land, zijn koloniën en Dominions posterijen, telegraaf, telefoon, belas ting-autoriteiten, enz. zijn onderge schikt aan den Secret Service, die ook in het buitenland ontelbare ook in het buitenland tallooze agen ten telt. V Engeland de meest strikte onpartijdigheid ten aanzien van de verwikkelingen be tracht. Namens zijn regeering sprak Hali fax de hoop uit, dat het conflict met een vreedzame oplossing zal worden bekroond. Met dat al ziet het er thans voor Finland wel zeer somber uit. Verscherping der blokkade. Allerwege is de reactie op de verscher ping der handelsblokkade door Frankrijk en Engeland voorgenomen merkbaar. In de eerste plaats is het te verwachten, dat Duitschland zal antwoorden met een ver scherping van den duikbootoorlog, waar door de zeeën ook voor de neutrale schepen vrijwel onbevaarbaar zullen worden. Voorts is in de Duitsche pers zeer onwelwillende critiek geleverd op de hou ding der neutrale landen, i.c. Nederland en België. Gezegd wordt, dat Engeland de neutrale landen in groot gevaar heeft ge bracht. De neutralen hebben hieraan zelf medegewerkt door naar de Engelsche pijpen te gaan dansen. De „Order in Council", waarin de Brit- sche maatregelen tegen den Duitschen uit voer, zijn vastgelegd, is Dinsdag te Londen officieel gepubliceerd. Het stuk ging ver gezeld van uitvoerige verklaringen, waar uit moet blijken, dat Engeland de belangen der neutralen zoo weinig mogelijk zal schaden door het instellen van verzach tende bepalingen. Nieuwe slagen voor de Britsche vloot. Het aantal verloren gegane schepen is bok dit week-end weer zeer groot geweest. Nederland verloor de „Spaarndam", Enge land zag een hulpkruiser tegen de houden, daar het niet gezonken was, doch later raakte het in brand en zal dus wel niet meer te bergen zijn. Droeviger was het lot van de bemanning der enkele weken geleden getorpedeerde „Sliedrecht", die voor zoover zij niet reeds was gered, thans als verloren wordt beschouwd; 26 man zijn dan bij deze ramp omgekomen. Slechts bestaat nog een uiterst kleine kans, dat zij werden opgepikt door een schip, dat geen radio aan boord heeft of deze niet kan gebruiken. Met de „Spaarndam" is thans het zevende schip van de Neder landsche koopvaardijvloot als slachtoffer van den oorlogstoestand ondergegaan. Hieronder waren al drie groote schepen boven de 5000 ton, namelijk de „Binnen dijk", eveneens van de H.A.L., de „Slie drecht" en thans de „Spaarndam". Toch het zeegat uit. Hoe gevaarlijk de zee en speciaal de Noordzee ook is geworden, gevaren wordt er toch. Er moet meer gebeuren om den Nederlandschen reeder te bewegen, zijn diensten stop te zetten. Mogen de mijnen al bij tientallen op de kust aanspoelen, daarmede bewijzende hoe vele er van hun ankers zijn losgeslagen, zoolang er nog middelen zijn om de gevaarlijke monsters te ontwijken of onschadelijk te maken, zoolang trekken Nederlandsche koop vaarders en visschers het zeegat uit. Het eerste convooi onder leiding van de met paravanen uitgeruste sleepboot „Zwarte Zee" kwam behouden bij Duins aan en onmiddellijk keerde de baanbreker met nieuw convooi naar ons land terug. Op deze wijze kwam de „Johan de Witt" thuis, waarna de „Zwarte Zee" ten derde male op weg toog en wel met de „Christiaan Huygens" van de Mij. „Nederland" onder haar hoede, bij welk convooi zich de „Siba- lak" van de Rotterdamsche Lloyd op de Noordzee aansloot. Ook de visschers blij ven zoo goed en zoo kwaad als het gaat hun bedrijf uitoefenen. Tot nog toe onder vonden zij minder last van de mijnen dan de koopvaardij, hoewel ook voor de kust de zee er mee bezaaid is. Men is echter ter dege op zijn hoede; er wordt slechts bij dag gevaren, om de verraderlijke bollen zooveel mogelijk te kunnen ont wijken. In het parlement. In de zitting van Dinsdagmiddag der Tweede Kamer kreeg de communistische afgevaardigde, de heer Wijnkoop, die de vorige week een verzoek had ingediend om over de verscherping der Engelsche blokkademaatregelen te mogen intérpellee- ren, nul op het request. De voorzitter der Kamer achtte geen reden voor een derge lijke interpellatie aanwezig, omdat de Kamer nog onlangs haar vertrouwen in het beleid van den minister van Buiten landsche Zaken heeft uitgesproken en dus thans mag verwachten, dat de regeering eigener beweging die mededeelingen aan gaande de buitenlandsche politiek zal doen, waarop de volksvertegenwoordiging recht heeft. De Kamer sloot zich bij dit stand punt aan en verwierp de interpellatie- aanvrage. Daarna ging zij voort met de behandeling van de begrooting van Sociale Zaken, waarbij de afdeeling arbeiders verzekering aan de orde kwam. Verschil lende sprekers bepleitten de belangen der „Deutschland" ten onder gaan, de Poolsche mailboot „Pilsoedski" liep op een mijn, een Britsche loodsboot verging op een zandbank, het stoomschip „Stangate" werd aangevaren en moest op het strand worden gezet, een Britsch tankschip en een Zweedsch tankschip zonken tengevolge van mijnexplosies, de nieuwe kruiser „Bel- fast" werd getorpedeerd en voorts werd op den Atlantischen Oceaan het vrachtschip „Royston Grange" tot zinken gebracht. In totaal verloor Engeland gedurende het weekend ruim dertig duizend ton en de neutralen ruim vijf en twintig duizend ton. Voorts werd Dinsdagavond uit Berlijn gemeld, dat een Britsche kruiser van de „London"-klasse in de nabijheid van de Shetland-eilanden is getorpedeerd en ver nietigd. Het rapport over dezen aanval bracht kapitein-luitenant Priem uit, de man, die zich als duikbootcommandant re putatie verwierf bij het tot zinken brengen van de „Royal Oak" in Scapa Flow. In Londen kon nog geen bevestiging van dit bericht gegeven worden. Kalmte aan de fronten. Het slechte weer zal wel oorzaak zijn, dat de laatste dagen de kalmte aan de fronten is teruggekeerd, nadat daarvoor de artillerie vrij veelvuldig van zich had doen spreken. Maandag werd de rust even verstoord ten Oosten van de Moezel, waar de Duit- schers, blijkens een Fransch bericht, stel selmatig tot den aanval overgaan. Een Duitsch bericht meldt, dat een afdeeling verkenners er in geslaagd is tot de Magi- notlinie door te dringen en daar belang rijke gegevens over de vijandelijke stel lingen te verzamelen. Luchtgevechten namen in totaal af. Het weer verhinderde het maken van groote verkenningsvluchten. SCHIMMEN IN EEN WERELDSTAD. Aan de verduistering van Berlijn wordt den laatsten tijd weder streng de hand gehouden. Zoo langzamerhand heeft de be volking van de millioenenstad zich aange past aan de nieuwe omstandigheden. Met verbazingwekkende zekerheid bewegen zich vage schimmen door het nachtelijk duister, steken straten over en vinden met vrij groot gemak de plaats van hun be stemming. Zij maken voor het meerendeel gebruik van een nieuwe vinding op het ge bied van luchtbescherming, de „lichtroset" genaamd. Men kan deze lichtrosetten koopen in den vorm van dieren, knoopen, tortelduifjes, letters, bloemen, kortom, van alles. Thans ziet men zelfs lichtgevende veters en schoengespen, die men op het natgeregende, glimmende asfalt reeds van verre ziet naderen, zonder dat men den eigenaar of de eigenares kan onder scheiden. Natuurlijk gebeurt het niet zelden, dat iemand den weg naar zijn woning niet meer kan vinden, of verdwaald is geraakt. De „wandelaars in den nacht" gedragen zich echter als een groote familie en staan elkaar met raad en daad terzijde. Er is altijd wel iemand te vinden die den ver dwaalde weder op het rechte pad weet te brengen of hem in het uiterste geval in tram, ondergrondsche of S-Bahn stopt, welke voor de aflevering van het slacht offer in de buurt van het juiste adres zorg draagt. ouden van dagen, die nog geen ouder domsrente genieten, en drongen er op aan, ook hen daarin te doen deelen. Echter lie pen over de kosten van een dergelijke uitbreiding der sociale verzekering de meeningen nogal uiteen. De minister heeft het hiervoor noodige bedrag op 17 mil- lioen begroot, doch van andere zijde werd een hooger bedrag berekend. De hooge kosten zullen dan ook voor dit dringende vraagstuk 160.000 menschen van 65 jaar en ouder hebben dezen steun noodig wel weer het struikelblok zijn, want het Ouderdoms- en Invaliditeitsfonds heeft, naar minister Van den Tempel in zijn ant woord releveerde, reeds belangrijk inge teerd. Het rapport van de staatscommissie inzake de financiering hiervan moet eerst worden afgewacht en pas het volgend jaar zijn voorstellen aangaande uitbreiding der ouderdomsverzekering van de regeering te wachten. In de Eerste Kamer werd het wetsont werp tot uitbreiding van het aantal krijgs raden zonder debat en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Met de feestdagen thuis. Vol verwachting klopte het hart van' den Nederlandschen soldaat. Zou hij met St. Nicolaas, Kerstmis of Oudejaar thuis kunnen zijn of zouden die echt huiselijke feesten ver van den familiekring in bet vaak primitieve soldatenkwartier moeten worden ge„vierd" De legerleiding heeft den harteklop verstaan en goedgunstig be schikt, dat de voor verlof in aanmerking komende militairen althans een der feest dagen thuis zullen zijn. Er is een speciale regeling getroffen, waarbij de verlofgan gers in zes ploegen zijn verdeeld, waarvan twee met St. Nicolaas, twee met Kerstmis en twee met Oud en Nieuw thuis zullen zijn. Dit komt neer op een kleine uitbrei ding van de thans geldende regeling der periodieke verloven. Albaneesche soldaten in hun schilder achtige kleedij betrekken de eerewacht voor het Quirinaal te Rome. VROOLIJKE FEESTDAGEN. De feestdagen naderen snelSint Nico laas, Kerstmis, Oude en Nieuwe; de feest- dagen, die het einde van het „aar inluiden en die wij gewoon zijn met jolijt en ge schenken te vieren. Velen zullen denken aan 5 en 25 en 26 December, gevierd in oorlogsjaren, herinnerend aan de sombere tijden, waarin wij thans weder leven. Met angstig hart en beklemd gemoea volgt de geheele wereld de gebeurtenissen en vraagt zich af, tot welke verdere on heilen deze reuzenworsteling in Europa nog zal kunnen leiden. Wie zou daarbij nog aandacht schenken aan feestdagen Wiens hoofd staat thans naar feestvieren Die opmerking hoort men van vele zij den maken; doch zij, die er zoo over den ken en over praten, slaan een verkeerden weg in. Zij dragen er toe bij om, onbewust, het moreel van hun medeburgers te schok- ken, te ondermijnen. Wel verre van ons terneer te laten slaan door de bange tijden moeten wij er ons met alle macht tegen te weer stellen. Wij moeten er alles op zet ten om onze schoone, gezellige feestdagen, vooral Sint Nicolaas en Kerstmis, met te laten vergallen, ons deze vreugde in den huiselijken kring niet te ontzeggen. Al was het alleen maar om het jonge geslacht. Laten wij ouderen toch vooral niet de kinderen betrekken in de zorgen, die ons geen rust laten Het is reeds erg genoeg, dat zij zooveel te zien en te hooren krijgen van de groote ramp, die thans weder de wereld teistert. Wij mogen vooral voor hen de feestdagen niet bederven. Wat wij moeten doen isons gewoon gedragen, ook ten opzichte van de schoone feestdagen in de Decembermaand. Het zal onszelf en onze omgeving bemoedigen, een eenigszins optimistischer kijk op den toe stand geven. Door pessimisme winnen wij niets. Een glimlach is veel meer waard dan een zucht. Wij beuren er anderen mee op, wanneer zij zien, dat wij ons er door niets van laten weerhouden om de feest dagen te vieren zooals anders. En de han del, de winkelstand, die toch al met zoo veel moeilijkheden heeft te kampen, zal er ons erkentelijk voor zijn. Wij zijn gewoon geraakt aan de een voudige en verstandige leuzedoe ge woon, koop gewoon, dan géót het gewoon. Alles moet er op worden gezet om ons leven zoo lang mogelijk te behoeden voor stagnatie, die de voorloopster is van in storting. Met geweld moeten wij onze zwarte gedachten op den achtergrond drin gen, een vroolijk gezicht toonen; en dit geldt vooral voor de feestdagen, die ons wachten. Waarom zouden wij de glundere gezich ten van onze kinderen, die zich verdringen om de speelgoed-étalages, voor de boek winkels, voor de heerlijkheden van den banketbakker en van nog zooveel anderen, verduisteren door een somberen trek op ons gelaat Er zijn er gelukkig nog zoo velen, die ons lief zijn en met een kloppend hart de verrassingen verbeiden, waarmede wij hun elk jaar in de Decembermaand verrassen. Het zou zulk een ontzettende teleurstelling voor hen zijn, wanneer wij thans van onze goede gewoonte afweken. Wij mogen den goeden Sint niet bescha men en op het Kerstfeest moeten aan onzen kerstboom de- lichtjes flonkeren tus- schen het frissche groen. Genieten moeten wij van de vreugde, die dergelijke dagen ons bieden in een wereld, die zoo trooste loos schijnt. ENGELANDS OOSTKUST ONVEILIG. De Oostkust van Engeland behoort op het oogenblik tot de meest gevreesde oor den van de Noordzee. Gedurende de af- geloopen week vergingen niet minder dan zeven en twintig schepen tusschen Kirk- wall, de Britsche controlehaven op de Shet- laqdeilanden en Dover. Het- meerendeel van deze schepen liep op mijnen en wel in gebieden, waar tot nu toe geen mijnen velden gesignaleerd waren. PER AUTO-MASTODONT NAAR DE ZUIDPOOL. Begin November verliet de stoomer „North Star" de haven van New York, om door het Panamakanaal den Stillen Oceaan te bereiken. Doel van de expeditie, welke met de grootste zorgvuldigheid is voor bereid, is naar men weet de Zuidpool. Zij beschikt ditmaal over meer en beter mid delen, om het welslagen te verzekeren, dan ooit te voren het geval is geweest. De grootste verwachtingen koester men van een auto-mastodont, den z.g. „sneeuw- kruiser", die wordt medegevoerd. Dit mon ster, een wonder van techniek, is niet minder dan twintig meter lang, vijf meter breed en weegt de kleinigheid van 27.000 kg. Het loopt op vier breede rupsbanden, voert op het dak zelfs een vliegtuig mede en heeft niet minder dan 150.000 dollar gekost Vier man nemen plaats in het ge vaarte, dat een compleet magazijn van al lerlei gereedschappen bevat en voor een jaar proviand vervoert. DR. GHEORGHE TATARESCU. Gheorghe Tatarescu,. de nieuwe minister-president van Roemenië, is de zoon van een bekend Roemeensch generaal. In het jaar 1887 werd hij in het departement Gory geboren. Op jeugdigen leeftijd ging hij naar Parijs, waar hij rechten studeerde en promoveerde. In het politieke leven van zijn land trad hij reeds vroeg op den voorgrond. Sedert 1919 heeft hij zitting in het parlement gehad. Van 1923 tot 1926 was hij onder-staatssecretaris van het mi nisterie van Binnenlandsche Zaken. Ook tijdens de nationaal-liberale re geering in de jaren 1927 en 1928 bleef hij deze post bezetten. Spoedig daarop werd hij secretaris-generaal van de Nationaal-Liberale Partij en in 1933 werd hij minister van Han del. In 1934 stelde hij zijn eerste regeering samen, welke vier jaar stand wist te houden. Eind 1937 werd hij opgevolgd door Goga en later door den geestelijke Mirion Cristea, in wiens regeering hij weer op den voorgrond trad als minister van Buitenlandsche Zaken. Tatarescu is bekend om zijn Franschgezindheid. Met kracht trad hij steeds tegen de extremisten van links en rechts op, steeds trachtend de orde in het land te handhaven. Veel deed Tatarescu voor den boe renstand, welke hij door een soort agrarische reformatie nieuw leven inblies. V. Van Engelsche zijde wordt verklaard, dat de mijnen van Duitsche origine zijn, doch m Berlijn zegt men nimmer voor de Engelsche kust mijnenvelden te hebben uitgezet. Neutrale deskundigen achten het niet onmogelijk, dat de jongste stormen mede schuldig zijn aan de vele rampen. Blijkens officieele opgaven bevinden zich" de Engelsche mijnenvelden voor de Sc iot- sche kust, tusschen de Orkney-eilanden en Edinburgh, voor den ingang van het Kanaal tusschen Dover en Calais en voorts ligt nog een groot veld op de Doggersbank. De Duitsche mijnenvelden liggen achter de Doggersbank tot vlak onder de Deensche en Noorsche kust. Verder liggen voor de Nederlandsche kust nog eenige velden, welke onze marine heeft uitgezet. BOMMEN CONTRA BUNKERS. Tijdens den oorlog in Polen heeft men het eigenaardige feit kunnen vaststellen, dat zware vliegtuigbommen, waarvan men elders de vernietigende werking had kun nen gadeslaan, in bepaalde gevallen weinig of geen uitwerking hadden op „bunkers" zooals men weet zware betonnen ver sterkingen in de voorste linies. Het ia namelijk gebleken, dat de aangerichte schade miniem was, wanneer de bommen boven op de bunkers terecht kwamen. In dergelijke gevallen werden de inzittenden niet gedeerd, tenzij door den schok een deel van de inwendige zoldering omlaag viel. De geringe uitwerking is ongetwijfeld toe te schrijven aan de omstandigheid, dat de kracht der ontploffing niet beneden waarts, doch zijwaarts de grootste vernie lingen aanricht. Het zware beton is ove# het algemeen bestand tegen den schok van de bom, die bovenop de bunker valt. Daar entegen heeft de ondervinding geleerd, dat het meeste effect werd bereikt, wanneer d« bom op enkele meters afstand voor, achtel of naast de bunker neerkwam. Een z.g.n. „bunkerbibliotheek", welke ongeveer 80 boeken kan bevatten* bestemd voor de manschappen aan den Westwall. s^rtAN0 100 200 300 IRTH oABtlt0£[ —t IfiTIj OF^fQRTH 'WuRoh o° e* HfLOOLSuï ^"CHtSU the wash HAM3URG MEMIH waaa lonoeh O Dove AMSTtU HANlfOVER •DQRTAAUHQ •KEUL£H p U UiT KANAAL lEHAVRE FRANKFORT •KAQURUNi PRA/\0 rank

Soester Courant | 1939 | | pagina 2