Hoe de G-mannen van Edgar Hoover een einde maakten aan de bandieten- 5 terreur in de Vereenigde Staten Een bioscoopbezoek werd John Dillinger ten slotte noodlottig Het einde van Staatsvijand Nr. 1 Edgar Hoover, leider van de Crimineele Af- deeling van het Ame- rikaansche Ministerie van Justitie. Hij riep de politiemacht der Gman. nen in het leven. Wij herinneren ons nog als den dag van gisteren dat Amerika den strijd aanbond met de gangsters, waarvan John Dillinger en „Babyface Nelson", een jongen van vijf en twintig jaar, de leidende figuren waren. Alle maatregelen van de politie en van de justitie waren te kort geschoten om aan dezen misstand een einde te maken. Het werd een open vraag of de regeering van Washington dan wel de bandieten in we zen de Vereenigde Staten regeerden. Eerst toen de leider van de crimineele afdeeling van het Ministerie van Justitie: Edgar Hoo ver een speciale politiemacht, de G-mannen (G: van Gouvernement) in het leven riep, begon de strijd op leven en dood, die uit eindelijk moest leiden tot de ondergang van de gangs. De groote jacht zonder genade nam een aanvang. De eerste slag, die men lloeg was het uit den weg ruimen van John Dillinger. Het eerste samentreffen had plaats gehad in een klein jachthuis buiten Chicago. Bij een nachtelijk vuurgevecht vielen evenwel onschuldige menschen, door de kogels der politie, terwijl de misdadi gers aan den anderen kant ontsnapten. Maar de vriendinnen en vrouwen van de gangsters vielen in handen van de G-man nen en zij konden belangwekkende inlich tingen verschaffen. Zij kwamen nu op het spoor van Lester Gillis, bijgenaamd „Ba byface Nelson". Bij St. Paul vingen zij zijn auto op en namen deze onder vuur, maar Gillis ontkwam. Evenals een andere be ruchte schurk, Carroll geheeten, hield hij zich verborgen in Chicago, het centrum van de gangs. Daar bevond zich ook Dillinger, die door een arts, die goed betaald werd door de bende, niet alleen zijn gezicht langs opera cieven weg liet veranderen, maar eveneens zijn vingertoppen, om de vinger afdrukken onherkenbaar te maken. Het groote succes voor de Amerikaansche po litie begon met het neerschieten van twee beruchte helpers van Dillinger, Clyde Bar- row en Bonnie Parker. Kleur en nummer van de auto, waren even als de inzittenden, niet te onderscheiden. Toen Barrow en zijn vriendin Bonnie Parker uit de auto stapten en zich inder daad naar den bewusten boom begaven, sprong politiechef Hamer te voorschijn en riep hen toe: „Handen omhoog". Maar het paar draaide zich bliksemsnel om en scheen naar wapens te willen grijpen. „Vuur", commandeerde Hamer. Vier salvo's weer klonken kort na elkaar, de „ellendigste moordenaars" zooals Barrow en Parker genoemd werden, zakten ineen. De auto bleek een compleet wapenarsenaal te zijn: een machinegeweer, drie automatische ge weren, twee geweren met afgezaagden Het is nog slechts enkele jaren ge- leden dat de Vereenigde Staten gebukt gingen onder de terreur van de gangsters. Alles was door en door corrupt. Telkens ontsnap ten de misdadigers uit de gevange nis; totdat Edgar Hoover zijn po litiemacht van G-mannen schiep, die het als hun roeping beschouw den de gangs uit te roeien. Vele feiten zijn eerst thans bekend ge worden en wij achten het een voorrecht onzen lezers hierbij een artikel te kunnen bieden, dat ge schreven werd op grond van de of- ficieele gegevens. schiedenis van het groenoogige monster, dat Jaloezie heet. De Roemeensche heeft me haar geschiedenis verteld. Zij heeft Dillin ger gekend voordat hij de eerste maal ge vangen werd gezet in Mooresville en be trekkingen met hem onderhouden. Terwijl hii in de gevangenis zat, leerde zij een ze keren Alexander Sage kennen en trouwde met hem. Toen Dillinger uit de gevangenis ontsla gen werd, kwam zij weer bij hem terug en verliet daarvoor haar man en het inmiddels geboren kind. Zij werd ten opzichte van Dillinger zoo volgzaam, dat zij met hem door dik en dun is gegaan. Zij heeft be treffende zijn verhouding met Evelyn Fre- chette en andere zijsprongen nog een oog je toegedrukt, omdat Dillinger beloofd had, na nog een groote bankroof zich ergens een farm te koopen en zich uit zijn „arbeid" te rug te trekken. Nadat zij van haar man gescheiden was, zou hij haar trouwen. Maar pogingen van Dilliger om haar op zij te schuiven ten gunste van een nieuwe vlam, hebben haar tot razernij gebracht. Zij is bereid hem uit te leveren." ,En hoe moet dat dan gebeuren?" vroeg Purvis. ,Anna Sage is geslepener dan men zou denken op het eerste gezicht", antwoordde Hollis. „Na de scene in South Crawford Avenue heeft Probaso resoluut geweigerd, haar in zijn huis toe te laten. Daarop had „Jonny" ergens anders zijn intrek genomen en aan zijn Roemeensche vriendin alleen maar zijn telefoonnummer gegeven. En nu komt de truc. Zij heeft Dillinger opgebeld en hem vriendelijk gevragad met haar naar de bioscoop te gaan en daarna te gaan eten. En de sluwe misdadiger heeft gehapt. Zij hebben afgesproken met z'n drieën overmorgen naar de bioscoop in Lincoln Avenue te gaan, waar op het oogenblik de film „Mahattan Melodrama" met Clark Ga- ble in de rol van den bandiet Blackie Gal- lagher gaat." „Wanneer wij hem levend in handen krijgen, zal hij net als Gallagher op de electrische stoel eindigen", onderbrak Pur vis zijn collega. „Maar m'n beste Hollis, weet wat het parool is: „een jacht zonder genade". Bij het geringste teeken van te genstand oogenblikkelijk neerschieten." „Zonder twijfel", antwoordde Hollis. De bioscoop als muizenval. Purvis dacht een oogenblik na en merk- Anna Sage, een van de „vriendinnen", die Dillinger verraadde uit haat. vrouw, die ietwat opvallend gekleed was en die per ongeluk haar handschoen liet val len. Het drietal ging naar binnen en woon de de voorstelling bij. Tegen 10.30 weerklonk een fluitsignaal en onopvallend kwamen uit het duister van deuren en nissen gestalten te voorschijn. Politiemannen, die stelling namen tusschen de geparkeerde auto's. Even later kwam de stroom bioscoopbezoekers naar buiten. En ook de gebrilde heer met zijn lichte hoed en twee gezellinnen dook op. Samen liepen ze de Lincoln Avenue in de richting van het park op. Dillinger scheen in gedachten verzonken. De loopbaan van Gallagher en diens „electrisch" einde hadden hem blijk- De „ellendigste moordenaars" vallen. Even na middernacht verlieten zes G- mannen met auto's, bewapend met een ma chinegeweer, automatische geweren en re volvers, Gibsland en bereikten na een rit van twee uur de plaats, waar men vermoed de dat Barrow post zou afhalen. Dat was in een bosch en door de mededeelingen van de gevangen vrouwen, wist de politie den boom, waar naar alle waarschijnlijkheid de post verborgen lag. De wagens werden verdekt opgesteld in het dennenbosch. Langs den eenen kant van den straatweg werd van gevlochten dennentakken een on- oovallend mitrailleurnest aangelegd. Daar stond Hinton met een machinegeweer ge reed om in geval het bandietenpaar op de vlucht zou slaan, den wagen onder vuur te nemen. Men moest veel geduld oefenen. De mor genschemering brak aan, de zon ging op en nog steeds was er geen spoor van de bandieten. Nadat men zeven uur in dek king had gelegen, en reeds alle hoop op succes was opgegeven, hoorde men plotse ling in de verte het geruisch van een auto, die snel naderbij kwam. Even later kreeg men den wagen in het vizier; door de ster ke h°i?on hij langzamer te rijden. Toen Dillinger in het Huis van Bewaring was opgesloten voor het politioneele onder zoek, liet hij zich fotografeeren, temidden van zijn gezellen. Reeds dit feit bewijst hoe erbarmelijk de misstanden waren op het oogenblik dat Hoover ingreep. loop, twee automatische pistolen, twee re volvers, honderd machinegeweerbanden met patronen, verder nog veel munitie, een saxophoon en ongeveer 500 dollar in bank biljetten. De lijken werden door de familieleden vervoerd naar Dallas, maar op verschillen de plaatsen begraven. Deze jacht had nog een naspel. De moeder en de zuster van Bonnie Parker, alsmede Barrows moeder, zijn zuster, zijn broeder .twaalf vrienden en twee schoonzusters werden in hechtenis genomen, wegens medeplichtigheid. Toen Barrow's moeder voor het gerecht verklaar de: „Hij was mijn jongen en ik was trotsch op hem", kreeg zij nog dertig dagen extra gevangenisstraf wegens beleediging van 't gerechtshof. Negentig duizend dollar geroofd! Toen Babyface Nelson zich einde Juni 1934 naar het huis van den medeplichti gen zadelmaker Probascos begaf, .trof hij daar aan Dillinger, van Meter, Chase en twee andere, vooraan staande bendeleden. Dillinger legde het nieuwe plan uit, dat hun leege kas zou moe ten aanvullen. 30 Juni, berooving van de Natio nale Bank in South End in Indiana. Gilles floot tusschen de tanden: „Een ge vaarlijk karwei; de groote waggonfabrie- ken. „Ach wat", beet Dil linger hem toe, „die honderdduizend inwo ners zullen me niet bij ten." En hij ging verder: „Jij, Chase, van Meter en ik doen het werk de anderen wachten op ons met de auto bij de school tusschen Ham mond en Dalton, waar wij reeds buiten Idiana op het gebied van II- De kleine jachthut, waar de G-mannen de eerste maal vergeefs een aanval deden op de bende van Dillinger. Onschuldige gasten werden doodgeschoten. De kogelgaten in den muur bewijzen dat het warm toeging dien nacht lino is zijn. Het verwisselen der wagens is noodig om onze sporen uit te wisschen." De berooving van de bank gelukte. Deze „kraak" bracht den bandieten 90.000 dollar op, kostte evenwel een plichtsgetrouw po litieman het leven. Maar ook van Meter had bij het gevecht een wonde aan het hoofd opgeloopen. Daar de wonde zich ern stig liet aanzien, liet Dillinger van Meter achter bij een handlanger in Calumet City, waar dokter Cassidyhem onderzocht en zijn toestand voor niet levensgevaarlijk ver klaarde. Door de berooving van de bank en den dood van een politieman, kwamen de autoriteiten tot de conclusie, dat Dillinger zich nog moest ophouden in Chicago. Er werd een hooge belooning uitgeloofd voor zijn uitlevering, maar het baatte niets; ook allerlei naspeuringen bleven vruchteloos. De bewoners van de onderwereld hielden hun mond uit vrees voor de wraak van Dil linger, en bovendien hadden zij weinig kunnen vertellen, omdat altijd nadat de inbraak geslaagd was, het gewoonte was van de bendeleden om er afzonderlijk in auto's van door te gaan. Eerst tegen het einde van Juli keerde Dillinger terug naar Chicago met een nieuwen vriendin, en dit zou zijn ongeluk werden. Nadat Evelyn Brechette gevangen genomen was, had hij zijn oude betrekkin gen met een Roemeensche, Anna Sage ge raamd, weer opgenomen. Zij werden door haar als eerlijk bedoeld beschouwd, maar Dillinger dacht er niet in de verste verte aan met haar te trouwen. Sedert hij uit de Indianagevangenis was ontslagen, kende hij geen rust meer en was zoo rusteloos ge- worden dat hij niet meer wist wat hij het volgend oogenblik zou gaan doen. Zoo had hij onderweg na de South-Bend-affaire, een nieuwe vriendin ontmoet en haar medege nomen naar Chicago tot groote ergernis van de mateloos naijverige Roemeensche. Het kwam tot een scene in het huis van Probasco, die duizend angsten uitstond en hem er toe bracht Dillinger te bezweren ergens anders een schuilplaats te zoeken. Maar de doortrapte gangster lachte hem uit. Hij bakte zoete broodjes met de Roemeen sche en probeerde te doen alsof het alles slechts een grap was geweest. Oogenschijn- lijk gelukte hem dat ook, maar de Roe-o, meensche wrokte verder: haar besluit stond vast. De haat van een vrouw. In de werkkamer van den chef van Chi- cago'sche crimineele politie, Meivin Purvis, vond op 20 Juli een vertrouwelijke confe rentie met de politieautoriteiten Hollis en Cowley plaats. „En U gelooft," wendde Purvis zich tot Hollis, „dat wij geloof kunnen hechten aan de woorden van deze vrouw?" „Ongetwijfeld. Het is weer de oude ge- Toen Dillinger doodgeschoten was, werd zijn lijk opgebaard, zoodat het publiek hem kon zien. Een Amerikaansche courant meldde dat op een dag niet minder dan drie duizend menschen langs den dood en misdadiger „defileerden." te op: „Maar wanneer de vrouw op het laatste moment van gedachten mocht ver anderen? Berouw, angst?" „Uitgesloten", onderbrak Hollis. „Zij is te verbeten en weet dat zij op deze wijze twee vliegen in een klap vangt; want de nieuwe vriendin zal ook meekomen. Boven dien zij wordt voortdurend geschaduwd, en zij heeft ons reeds zooveel onthuld, dat er voor haar geen weg terug meer bestaat. Zij heeft niet alleen Probasco en de twee dok ters verraden, maar heeft ons ook verteld dat Dillinger zijn vingertoppen heeft laten bewerken, dat zijn gezicht onherkenbaar is geworden door verandering van den neus, en van de wenkbrauwen; hij draagt een gouden bril. Overrompeling van het huis in de South Crawford Avenue zou waarschijnlijk aan zienlijke offers met zich meebrengen, want achter elk venster loert een machinegeweer cn het huis zelf moet een vesting lijken." Daar is hij! De 22ste Juli 1934 viel op een Zondag. Dillinger had waarschijnlijk de voorkeur gegeven aan dezen dag in de hoop gemak kelijker te kunnen onderduiken in de groo te menigte. Tot dusverre was alles op rolletjes ge gaan. Tegen negen uur was een modieus gekleed heer met een zomerhoed en een gouden bril aangekomen, in gezelschap van een jonge vrouw. Hij begroette een baar het inzicht bijgebracht dat de kruik' zoo lang te water gaat tot dat zij breekt. Toen het drietal iets geisoleerder was, weerklonk weer een fluitsignaal. En on middellijk begon Dillinger te rennen. Hij' greep in zijn broekzak en wilde een zij-i straat inschieten, maar achter en naast hem1 weerklonken schoten en hij stortte neer. In de Lincoln Avenue ontstond een pa niek. Vrouwen en kinderen gilden, maar de rust keerde spoedig weer, toen de schiet partij zoo vlug een einde nam. Als een loo- pend vuurtje deed het bericht dat Dillinger! neergeschoten was, de ronde. Het lijk werd! terstond naar het dichtstbijzijnde zieken-f huis gebracht, waar de artsen slechts den! dood konden vaststellen. Den volgenden dag werd in Chicago een! razzia gehouden, onder meer bezocht de politie het huis van Probasco, die gevlucht» was, maar eveneens gearresteerd werd. Toen Probasco na zijn in hechtenisne- ming vervoerd werd naar een bureau van! politie, zag hij op een gegeven oogenblik; zijn kans schoon en sprong door een ge opend venster naar buiten; verpletterd bleef hij op straat liggen. Aan het leven van Staatsvijand No. I was een einde gekomen; zijn dood was hel eerste groote succes van de G-mannen on der leiding van Edgar Hoover. Zij hebben niet gerust voor alle bendeleden warer^ neergeschoten of veilig achter slot en greo; del zalen.

Soester Courant | 1940 | | pagina 8