De Internationale toestand Het Portret Deze week r De Wereld IN DE AFGELOOPEN WEEK mi VAN DE WEEK IN NEDERLAND IN KAART Hand sche Ook zonder dat zij ooit een anti komintern-pact hebben gesloten, voeren verschillende landen steeds scherper den strijd tegen de commu nisten. De Britsche ambassadeur te Moskou is nog steeds in Engeland, de Fransche ambassadeur aldaar is naar Parijs vertrokken. Te Parijs is een huiszoeking gedaan bij de Sovjet handelsdelegatie en zijn een aantal documenten in beslag genomen, waartegen van Russische zijde is ge protesteerd, maar zonder eenig re sultaat. Ook in Amerika is de strooming sterk, die de diplomatieke betrekkingen zou wil len afbreken met het land, dat den gruwe- Hjksten aanval op een kiemen buurstaat heeft gedaan, die ooit in de geschiedenis plaats had. Het scheelde slechts drie stem men (108 tegen 105), of het Huis van Af gevaardigden had de motie aangenomen om den post voor de Amerikaansche ambas sade te Moskou te schrappen van de be grooting. Chamberlain heeft verklaard, dat de Finsche regeering door de Engelschen wordt voorzien van oorlogsmateriaal met inbegrip van vliegtuigen, die door Finnen kunnen worden gevlogen. De oorlog in Finland. Wie de berichten uit Finland met aan dacht leest, krijgt den indruk, dat de bui- teniandsche hulp reeds succes begint te corteeren. De Russische bommenwerpers treden althans wat minder driest op. De nieuwste nobele strijdmethode is nu het neerlaten van parachutisten achter de Fin sche linies. De taak van deze menschen is het plegen van sabotage en omdat er Fin nen bij zijn communisten natuurlijk die bovendien in Finsche uniformen zijn gestoken, is het vaak moeilijk ze te her kennen. Wel worden velen reeds tijdens het dalen door de Finsche scherpschutters doodgeschoten, maar niettemin komen er ook op den grond terecht en een van deze menschen, onherkend als verrader, kan veel kwaad stichten. De kortheid der Rus sische legerberichten bewijst, dat er aan die zijde niet veel goeds valt te vermelden. De Finnen zijn in hun mededeelïngen uit voerig en nauwkeurig. Al zijn de Russen op een enkele plaats blijkbaar dicht bij de Finsche linie gekomen, de Mannerheim- linie houdt nog steeds stand en de verliezen der Russen zijn tien keer zoo groot als die van hun tegenstanders. De gezamenlijke hulp aan Finland schijnt ook een onder werp van bespreking te hebben uitgemaakt op de zitting van den Oppersten Oorlogs raad, die te Parijs is bijeengeweest. Wan neer de geallieerden Finland te hulp komen, is dat in de eerste plaats hun eigen belang. De Haagsche Conferentie. De bijeenkomst der vertegenwoordigers van tien staten overeenkomstig het besluit van de Volkenbonds-Assemblee van De cember is geëindigd. Het doel der bijeen komst was, overeen te komen, op welke wijze de Commissie van 32 zal worden samengesteld, die zich zal bezig houden met de sociale, economische en hygiënische problemen, die zich na den oorlog zullen voordoen. Er zijn algemeene lijnen vastge steld, waarvan de verdere uitwerking is 1M - !•- - - "rV tegenwoordig beschermd door sperballons. opgedragen aan de heeren dr. Colijn en Avenoi, den secretaris-generaal van den Volkenbond. Zij zullen zich hebben te be raden over de vraag, van welke staten per sonen zullen worden uitgenoodigd, in de Centrale Commissie zitting te nemen. Een eervolle en verantwoordelijke taak onge twijfeld voor onzen ex-premier, waaruit het vertrouwen spreekt, dat men in hem stelt. De Fransche Kamer in geheime zitting bijeen. Ondanks het verzet van Daladier is de Fransche Kamer Vrijdag in geheime zitting bijeen geweest. Zoowel Léon Blum, de voorsteller van de betreffende motie, als de premier in zijn verzet, hadden niets anders dan de versterking van Frankrijks positie op het oog en het is zonder twijfel daarom, dat Daladier de vertrouwenskwestie ook niet heeft gesteld. Het hoofdverschil tus- schen de twee standpunten v/as, dat Dala dier vreesde, dat het besprokene in het bij zijn van een vijfhonderdtal menschen niet werkelijk geheim zou blijven en dat het noodlottig zou kunnen zijn, indien er iets van uitlekte. De andere partij, die van de voorstanders van een geheime zitting, achtte het gewenscht, eens zonder dat de pers en allerlei toehoorders er bij zijn, on omwonden elkaar de waarheid te kunnen zeggen. Daladier is voor publiciteit en voor het vermijden van elke onvoorzichtigheid. Hij heeft ongetwijfelrl gedacht aan de pu blicatie in een Duitsch blad van het verslag van een geheime zitting van het Engelsche Lagerhuis. De toekomst zal moeten bewij zen, wie gelijk heeft gehad. Vooralsnog kan de heer Daladier tevreden zijn over het re sultaat. De motie van vertrouwen, die met alle 534 stemmen werd aangenomen, kan hem tot groote voldoening strekken. Weer een Duitsch-Russiscli handels verdrag. Duitschland, dat zich door den staat van oorlog in een steeds moeilijker economi sche positie bevindt, en Rusland, dat aan handen en voeten gebonden is door den oorlog in Finland, hebben na het reeds in Augustus gesloten handelsverdrag er nog een tweede gesloten, thans tot een bedrag van een milliard mark. Waarbij dan nog verzekerd wordt, dat dit bedrag nog voor verhooging vatbaar is. Het zou een wereld en hand els ch ok k end feit zijn, indien men, alvorens de waarde ervan te beoordeelen, niet diende af te wachten, wat van dit papieren verdrag in de practijk de uitwer king zal zijn. Reeds met de uitvoering van het eerste verdrag heeft men de grootste moeite door gebrek aan transportmiddelen en dergelijke. Intusschen blijkt ook hieruit weer opnieuw, hoe de nationaal-socialisten en de communisten elkaar steeds meer de hand reiken, waarvan, al ware het tractaat zuiver theoretisch en zonder een cent prac- tische waarde, het toch een duidelijke de monstratie tegenover de wereld is. Terwijl uit de eerste lezing van deze nieuwe scheepsramp eigenlijk niet viel op te maken, door welke oorzaak de „Burger- dijk" is vergaan, meldde een later binnen gekomen radiogram, dat het schip Zater dagmiddag door een Duitsche onderzeeboot is aangehouden en daarna getorpedeerd. De reden, waarom dit gebeurde, is niet be kend. Dit is thans reeds de derde maal, dat een Nederlandsch koopvaardijschip door Duitsche duikbooten werd getorpedeerd. De de'vorige slachtoffers. ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Het is een algemeen erkende wet in alle beschaafde landen ter wereld, dat de va ligheid van den burger onder alle omstan digheden moet worden beschermd en ge waarborgd. De burgerij wordt beveiligd tegen de misdaad door een uitgebreid ap paraat van politie en justitie. Zij wordt be veiligd tegen de gevaren van het verkeer op den rijweg door talrijke bepalingen, waarnaar dat verkeer zich heeft te richten en door een ingewikkeld systeem van sein lichten, waardoor de voetganger weet, wan neer hij veilig kan oversteken. En wanneer een automobilist iemand doodt cf ernstig lichamelijk letsel toebrengt, wordt terecht de wet in al haar gestrengheid op hem toe gepast. Er bestaat evenwel een middel van ver keer, dat zich van deze voorschriften blijk baar niets behoeft aan te trekken. Dat ver voermiddel heet de trein. En de plaatsen, waarop de trein haar slachtoffers maakt, heeten onbewaakte overwegen. Week in, week uit, maand in, maand uit, jaar op jaar eischen de onbewaakte overwegen hun tol. En bijna stereotiep eindigen de berich ten in de bladen met de mededeeling„Dit is het zooveelste slachtoffer van de onbe waakte overwegen sedert 1 Januari ji." alsof het een lugubere recordjagerij betrof. Is het wonder, dat de lezer zich afvraagt: „Is daar nu niets aan te doen Wordt het niet hoog tijd, dat aan deze slachting een einde komt Er worden ongetwijfeld van de zijde der spoorwegen pogingen in het werk gesteld, om een einde te maken aan dezen betreu- renswaardigen toestand, aan dit onophou delijk opofferen van menschenlevens aan bezuinigingsmaatregelen. Men ziet zeer goed in, dat het niet aangaat om finan- cieele belangen te laten gaan boven goed en leven van den burger, die recht heeft op bescherming van den Staat. Doch intus schen gaat de gruwzame slachting voort. Er gaat bijna geen week voorbij, waarin geen slachtoffers vallen. Het eenige wat daartegenover staat is, dat af en toe berichten doorsijpelen over proeven met licht- en kloksignalen e.d.g., die echter blijkbaar geen van alle voldoen ten minste, men hoort of ziet er geen practische resultaten van. En toch vormen de onbewaakte overwegen geen minder ge vaar voor den rustigen burger dan de dief en de moordenaar, die eigendom en leven bedreigen. Het is de hoogste tijd, dat daartegen een luid en algemeen protest wordt ver heven. Het moge dan waar zijn, dat een aantal dergenen, die aan de onbewaakte overwegen ten offer vallen, dit aan eigen onvoorzichtigheid of onoplettendheid te wijten hebben dit neemt niet weg, dat er ook velen bij zijn, wien dit niet verweten kan worden. En in elk gevalde mogelijk heid, dat dergelijke ongelukken gebeuren, dient te worden weggenomen. Het moet in een beschaafd land niet kun nen en mogen gebeuren, dat menschen levens op deze wijze in gevaar worden ge- lUCii' ZeKBl vail CXlCll Utti \-Cxi uua WDPMPWMWHIBII JOSEPH AVENOL, de secretaris-generaal van den Vol kenbond, heeft deze week met Dr. H. (Jolijn in het midden der belangstel ling gestaan, vooral in ons land, om dat zij samen het economische, sociale en hygiënische werk, dat er na den oorlog te verrichten zal zijn, hebben voor te bereiden. Joseph Avenol werd in 1879 te Melle in het Fransche departement Deux-Sèvres geboren. Tot den wereldoorlog was hij inspecteur-generaal bij het Minis terie van Financiën; na 1918 werd hij eerst een der secretarissen, later (sinds 1 Juli 1933) secretaris-gene raal van den Volkenbond. Deze func tie brengt hem met problemen van den meest uiteenloopenden aard in aanraking, ook al is de invloed van den Volkenbond sterk verminderd. Vooral op met-politiek terrein ver richt hij nog steeds uitnemend werk del kan worden gevonden om dit te voor komen. Het maakt den indruk, dat de be treffende instanties zich daarvoor niet sterk inspannen. Toch eischt de veiligheid der burgerij, dat er de grootst mogelijke haast mee wordt gemaakt. Of moet men eerst wachten, tot er op een noodlottigen dag een ware ramp plaats vindt, die door haar omvang het geheele volk wakker schudt Men mag de hoop en de verwachting uitspreken, dat men het zoo ver niet zal laten komen en dat men met wat meer spoed er naar zal gaan streven om maat regelen te treffen ten einde aan het euvel Onze betrekkingen met Japan. Blijkens een mededeeling van den Re- geeringspersdienst heeft Japan het loopen- de arbitrage- en conciliatieverdrag met ons land per 12 Augustus a.s. opgezegd. Vol gens de Japansche toelichting is niet om politieke redenen tot deze opzegging be slotendoch uitsluitend in verband met Japans uittreden uit den Volkenbond en het erbreken van zijn contact met het Perm" cente Hof van Internationale Justi tie, waardoor het verdrag niet meer vat baar is voor volledige toepassing. Tevens wenscht Japan enkele herzieningen van lechnischen aard te zien aangebracht. De Japansche regeering heeft voorgesteld on middellijk onderhandelingen aan te knoo- pen, om tot een nieuwe overéénkomst te ge raken, die, wanneer de besprekingen vlot verloopen. nog voor het verstrijken van den opzeggingstermijn in werking zal kun nen treden. Nieuwe heffingen. He. .ngestelde Leeningfonds 1940, Waan e kosten der mobilisatie moeten worden lest reden, ontleent zijn inkomsten, xooals men weet, behalve aan de winst ver kregen door de herwaardeering van het goud der Nederlandsche Bank, hoofdzake lijk aan de opbrengst van eenige nieuwe heffingen, die thans bij wetsontwerp ter goedkeuring aan de Kamer zijn voorgelegd. Slachtoffer van den fiscus worden blijkens dit wetsontwerp drie artikelen van dage- lijksch gebruik, namelijk benzine, koffie en suiker. De reeds bestaande benzinebelas ting wordt verhoogd met anderhalve cent per liter, waardoor de pompprijs per liter tot 18% cent zal stijgen. In de toelichting verguldt de minister de pil met er op te wijzen, dat in België de literprijs 23.4, in Duitschland (een markkoers van 75 cent aangenomen) zelfs 30 cent bedraagt. Van koffie, die tot nog toe, behoudens een tijdelijke heffing ten bate van het Land bouwcrisisfonds, onbelast was, zal een be lasting van 20 per 100 kg worden ge- beven op ongebrande koffie, waarvan de Invoer verreweg het grootst is en van 26 per 100 kg op het gebrande product. De opbrengst van deze belasting raamt de minister op 8 millioen. Koffiesurrogaten, DE DROEVE LIJST VAN DEZE WEEK. „Beaverburn" (9874 t., vr.schip, Br.) „Belpareil" (7203 ton, Noorsch). „British Counciilor" (7048 ton, tank schip, Britsch). „Anu" (1412 t., vr.schip, Estlandsch) „Wirgo" (700 t., vr.schip, Zweedsch) „Armanistan" (6805 t., vr.sch., Zw.). „Munster" (4305 ton, vr.sch. Britsch) „Marie Dawn" (2157 t., vr.sch., Fr.). „Chagres" (5406 t., vr.schip, Britsch) „Baradrangar" (motorschip Deensch) „Burgerdijk" (6835 ton, vrachtschip, .Nederlandsch) „Robert Bowen" (treiler, Britsch). „Fort Royal" (treiler, Britsch), zooals cichorei, peekoffie e.a. blijven onbe last. Het derde artikel dat een veer moet laten is de suiker. Deze wordt belast met 10 opcenten op den reeds bestaanden ac cijns. Van de benzinebelasting verwacht de minister eveneens een meeropbrengst van een kleine acht millioen. De 'vierde bron van inkomsten ten behoeve van het Lee- ningsfonds is gevonden in de Successiebe lasting, die met 15 opcenten wordt ver hoogd. Van de vier nieuwe heffingen wordt een gezamenlijke bate van ca. 18 millioen voor dit jaar en van 27 millioen voor 1941 verwacht. Zij zijn, nog vóór de goedkeu ring door de volksvertegenwoordiging reeds 12 Febr. ingegaan. Drie slagkruisers voor Indië Deze heffingen zijn overigens nog maar een begin reeds kondigt de minister in de toelichting op het wetsontwerp een aan zienlijke verzwaring van de inkomstenbe lasting aan. Trouwens, dit behoeft geen verwondering te wekken, want er zal in de komende jaren veel, heel veel geld noodig zijn ter beveiliging van onze onafhanke lijkheid. Ook de koloniën zullen daarin hun zeer belangrijke aandeel hebben. De versterking der Indische marine vereïscht alle aandacht. Juist heeft de ïegeering be sloten tot den bouw van een drietal slag kruisers over te gaan, waaromtrent nadere mededeelïngen binnenkort zullen volgen Ook het Indische luchtwapen heeft uitbrei ding hard noodig. Bij de Fokkerfabrieken is thans een geheel nieuw type bommen werper in aanbouw, dat na geslaagde proefnemingen hier te lande in Indië ver der zal worden beproefd. Slagen ook deze, dan zal over aanschaffing van een serie dezer toestellen worden beslist. De ,3urgerdijk" vergaan Ten derden male sedert het uitbreken van den oorlog trof de Holland-Amerika Lijn een ernstig verlies. Haar vrachtschip „Bur gerdijk", dat op weg was van New York naar Rotterdam, is ten gevolge van een aanvaring ernstig beschadigd en gezonken. De „Burgerdijk" was een schip van 6835 ton, dat in 1921 was gebouwd. Alle op varenden konden gered worden. De beide andere schepen van de H.AJL., die in den laatsten tijd verloren gingen, waren, zoo als men zich herinneren zal, de „Binnen dijk" en de „Spaarndam", die resp. op 8 October en 27 November jX vergingen. De Nederlandsche ambulance voor Finland. Het voorbereidend werk voor de uitzen ding van een Nederlandsche ambulance naar Finland vordert gestadig. Dr. Ch. Winckel, die per vliegtuig naar het zwaar beproefde land vertrok, om zich ter plaatse er van op de hoogte te stellen, waaraan het meest behoefte bestaat, heeft thans aan de ambulancecommissie van het Roode Kruis geseind, dat een ziekenhuis 80 km achter het front ten Noordwesten van het Ladoga- meer ter beschikking van de Nederlandsche ambulance zal worden gesteld. Behalve een leider, eenige chirurgen en assistenten zal ongeveer een twintigtal verpleegsters noo dig zijn. De nieuwe leening. Na de mislukking van de staatsleening 1940 moest een meer drastische maatregel volgen, om 'slands kas aan de zoo hoog i noodige middelen te helpen. Deze bestaat in een nieuwe leening ten bedrage van 300 millioen, uit te geven tegen den koers van 100 pet. en pet. rente dragende. Ook nu nog zal het een vrijwillige leening zijn, doch slechts in schijn, want indien deze leening niet slaagt, volgt een gedwongen leening tegen 3 pet. rente. De verwachting is dan ook, dat thans beter ingeteekend zal worden dan de vorige maal. De leening heeft een looptijd van 40 jaar. De gedwon gen leening, dus practisch ook de zgn. vrij willige, verplicht tot deelneming hen, die een vermogen bezitten van 30.000 of meer. De laagste categorie, die van de ver mogens tusschen de 30 en 40 duizend gul den, moet voor ƒ100 inteekenen. Met het vermogen stijgt de verplichte deelneming tot ƒ22.900 voor vermogens van een mil lioen om vervolgens voor elke 3000 boven het millioen nog met 100 te wor den vermeerderd. Wassende en kruiende rivieren. Het ijs in.de groote rivieren gaf Water staat ook deze week nog de handen vol werk en bezorgde den inwoners van tal van bedreigde plaatsen menig bang uur. Vrijdagmiddag raakte het ijs in den Rijn hij Spijk en West-Pannerden in beweging en schoof met hevig geweld over een groo- ten afstand stroomafwaarts. Ook bij Wage- ningen raakte het ijsdek los en veroor zaakte in korten tijd vrij groote schade. De Waal bij Nijmegen begon, na dagen lang vast te hebben gezeten, waardoor eenige aan den oever gemeerde schepen ten ge volge van den aanhoudenden was al hooger en hooger met het ijsdek waarin zij be kneld zaten werden opgestuwd, eindelijk eveneens te kruien. Met groote snelheid „De muren hebben oorenwaarschuwt de Engelsche regeering de bevolking door mid del van aanplakbiljetten en advertenties in de bladen. Het onderschrift van een dezer propagandabiljetten, dat men hier ziet af gebeeld, verduidelijkt de waarschuwing nog. „Tot ziensVaderWe vertrekken naarDrommels, daar had Ik het haast gezegd V* DE BALKAN EN HET NABIJE OOSTEN. Velen vragen zich af, in hoeverre zoowel de strijd m Finland als die aan het West front beslissend zal zijn voor de toekomst van Europa en daarmee van de geheele wereld en of niet in dat deel van ons werelddeel, dat op ons kaartje staat afge beeld, de eindstrijd zal worden gestreden. Dat ook de Balkanstaten dat inzien, bewees de conferentie van Belgrado. In dit deel van Europa immers liggen centrale punten als de Dardanellen en net Suez-kanaal, door deze wateren gaan de verbindingswegen van Engeland en verschillende andere rijken met Afrika en Azie en de andere Engelsche koloniën. Men ziet op ons kaartje de groote Fransche en Engelsche petro leum leidingen, die Palestina zoo buitenge woon belangrijk maken. NOV JET- RUSLAN DUITSCHE KIAK 10 POE MENIi Kfli/ ajoiGO 1AV II BUIO Tl R kIJE O Cl IK EN' I RAN SICILIË SYRIË KOWEIT MRAB1E LIBYE LI BYE schoten de schotsen onder het oog van dui zenden toeschouwers langs de kade, zonder evenwel schade van zeer groote beteekenis aan te richten. Van de in het ijs vastzit tende schepen was reeds eerder een lek gestooten en gezonken. Eenige steigers, die nog waren achtergebleven, moesten het, toen het ijs in beweging kwam, natuurlijk eveneens ontgelden en werden in den scbotsenstroom meegesleurd. Bij Tiel, mede een der meest bedreigde punten, ^wam het ijs eenige malen in beweging, doch zette zich telkens weer vast. Ook hier werd vrij groote materieele schade aangericht. Daar de sterke was aanhoudt, blijft vooral de Waal gevaar opleveren. BOEDJONNY, DE POPULAIRE KOZAKKEN-MAARSCHALK. In het vrije veld, zingend, drinkend en. muziek makend om het kampvuur zoo brengen de cavaleristen van het Roode leger hun avonden door, als echte navol gers van de middeleeuwsche landsknech ten. En in hun midden, zooals het behoort in een land, waar het verschil tusschen de standen is weggevaagd, zit hun comman dant, de onder de Kozakken populaire maarschalk Boedjonny. Zijn hooge rang verhindert hem niet, met rijn soldaten te rooken, te drinken, te lachen en voor hen op de gitaar of de harmonica te spelen. Hij is een goed soldaat, ongetwijfeld, maar het tegendeel van een intellectueel". Hij heeft met moeite leeren schrijven rij het dan bijna onleesbaar heeft een hekel aan geleerdheid van professoren en staf officieren, rijn dagorders aan de troepen en zijn rapporten zijn ruw en onbeschaafd en van kunst en literatuur heeft hij geen verstand. Hij geniet de veelbeteekenende eer, naast Worosjiloff de eenige hoofdoffi cier te zijn, die nog uit den burgeroorlog stamt. Ook dit op zichzelf is reeds een ver dienste DE „BABY-CANDIDAAT" TREEDT VOOR HET AMERIKAANSCHE FRONT. Tot de in politiek opzicht minder be kende figuren der candidaten voor de func tie van President der Vereenigde Staten behoort ongetwijfeld Thomas E. Dewey, de republikeinsche „baby-candidaat". Wie is deze man New York en vrij wel geheel Amerika kent hem als den advocaat-generaal, die met onverbiddelijke strengheid en zonder aanzien des persoons is opgetreden tegen den kanker van het Amerikaansche zakenleven den gangster, den afperser en uitzuiger. Zijn strijd tegen deze parasieten der Amerikaansche ge meenschap is üi verschillende opzien barende „causes célèbres" met succes be kroond. Hij staat bekend als onomkoopbaar en onbevreesd voor de gevolgen van zijn optreden, want voor dit laatste moet hij be schikken over een groote dosis onver schrokkenheid, daar hij onophoudelijk blootstaat aan de wraaknemingen van het machtige eh wijdvertakte gilde der boos doeners. Men erkent in hem den sterken man, die op zich heeft genomen om den Augiusstal te reinigen en die eerst 37 jaar oud is vandaar zijn bijnaam„baby- candidaat".

Soester Courant | 1940 | | pagina 2