tp Sofip. TU C: KOF Z/ De Internationale toestand 'i Het Portret Deze week .r De Wereld Ad IN DE AFGELOOPEN WEEK VAN DE WEEK IN NEDERLAND -V IN KAART v* Bjoeeo PTWJ O 7l Mevr. C Wilt I De IV Stiel Zaai De Fransclie minister van Financiën, Paul Renaud, heeft in een radiorede een aantal maatregelen aangekon digd, waarvan het doel is, de con sumptie in Frankrijk te beperken en de productie op te voeren. Deze maatregelen zijn niet uitsluitend van financieelen aard, maar liggen voor een deel ook op economisch terrein. Als de voornaamste zijn te noemen de herwaardeering van het goud van de Banque de France, waardoor een reserve zal ontstaan, die voor een deel als geheime oorlogsschat zal worden gebruikt, verder een aantal beperkingen als de sluiting van de banketbakkerijen gedurende drie dagen per week, verbod van verkoop van alcohol in café's en restaurants eveneens gedurende drie dagen per week en de tewerkstelling van vrou wen in de industrie. Ten slotte is distributie van levensmidde len aangekondigd, zoodra de daarvoor noodzakelijke maatregelen zijn genomen De regeering wenscht prijsstijging te voor komen en kondigt strenge straffen op ham steren aan. De menu's in de restaurants zijn beperkt en de benzine wordt zuiniger gedistribueerd. Dergelijke maatregelen waren in Engeland reeds eenige maanden geleden van kracht. Nu gaat ook de Franschman aan den lijve gevoelen, wat de oorlog beteekent. De Russen dringen nog steeds op De Finnen moeten langzaam wijken voor de opdringende Russen, in het bijzonder in den Viborg-sector. De positie van deze stad wordt steeds hachelijker. Volgens onbeves tigde berichten zouden de Sovjets er reeds binnengetrokken zijn. Het is niets meer dan een brandende puinhoop. Tege lijkertijd verschijnen telkens weer be richten over de mogelijkheid van bij legging van het conflict. De Russen zou den wel willen praten over een compromis vrede, nu gebleken is, dat de totale ver overing van Finland, zoo al niet onmoge lijk, dan toch een geweldig werk zal zijn. Economisch gaat het Russische volk hard achteruit, er is gebrek aan vele zaken van levensbelang, vooral in de omgeving van Moskou en nu zooveel mannen en paarden en tractoren door den oorlog zijn in beslag genomen of vernietigd, zal de landbouw een harden dobber hebben, om te zorgen voor een behoorlijken oogst. Om al die redenen van binnenlandschen aard zou Stalin volgens de geruchten nu wel vrede willen sluiten. Nog zinneloozer wordt daar door deze geheele oorlog, nog nutteloozer alle vernielingen en offers van menschen. Finland zal geen vrede sluiten, die het zijn onafhankelijkheid zou kosten, maar liever tot den laatsten man vechten. De heer Sumner Welles „doet" op dit oogenblik op zijn Ameri- kaansch de Europeesche hoofdsteden. Hij heeft de Italiaansche règeering gespro ken, is bij Hitier geweest en nu staan Londen en Parijs nog op het lijstje. Hoewel hijzelf zich van den beginne geheel op de vlakte heeft gehouden, wanneer men hem vroeg naar het doel van zijn komst, wor den er vele vermoedens en verdichtselen geweven. Wij lazen zelfs een uitvoerig ver slag van zijn onderhoud met den Duitschen Rijkskanselier. Maar al wat we ervan hoo ien, is voor niemand iets nieuws. Sedert Roosevelt nadrukkelijk ontkende, dat er van eenige bemiddeling of eenig vredes voorstel sprake was, waren er weinig sen- sationeele dingen te verwachten. En de re- Tijdens een oefening van de Duitsche kustartillerie. Een stuk zwaar geschnt wordt gereed gemaakt om te vuren. geerders van de betrokken landen doen al wat ze kunnen, om steeds opnieuw dezelfde oorlogsdoeleinden te publiceeren en te cnderstreepen. Typeerend voor de taak van den heer Sumner Welles waren twee opmerkingen, die we in de bladen hebben gelezen. De heer Welles had een zeer ern stige uitdruking op het gelaat ende heer Welles heeft tijdens zijn bezoek aan Hitier weinig gezegd, maar zich bepaald tot luisteren. Luchtgevecht boven België. Een Duitsch, de Belgische neutraliteit schendend vliegtuig heeft een Belgisch vliegtuig boven België neergeschoten. Zoo als men weet, is het reeds tweemaal ge beurd, dat een Duitsch vliegtuig op een Nederlandsch schoot. Zaterdagmiddag ver scheen een zwaar bewapend Duitsch vlieg tuig, een z.g. „vliegend fort", boven België. Er zijn er dien dag ook weer verscheidene boven ons land geweest. Drie eenpersoons vliegtuigen, bewapend met een mitrailleur, stegen op, omringden het toestel, om het tot dalen te dwingen en werden onder vuur genomen. Twee toestellen werden bescha digd en moesten de achtervolging staken, het derde, dat van onder-luitenant Hen- rard, zette de vervolging voort en werd door den Duitscher neergeschoten. Dat de verontwaardiging in België groot is, is niet te verwonderen. Minister Spaak heeft ern stig bij den Duitschen gezant geprotes teerd. Italië begint zich te roeren. Nadat de Britsche regeering had be sloten, niet langer het transport van Duitschland (via Rotterdam) naar Italië te kunnen vrijstellen van de contrabande bepalingen, heeft Mussolini een vrij scherpe nota over dit geval tot de Britsche regee ring gericht, waarin trouwens de geheele kwestie der controle op den handel der niet-oorlogvoerende staten wordt behan deld en gecritiseerd. Ook tegen het schen den van het postgeheim wordt geprotes teerd. Het schijnt, dat Italië de zaak op de spits wil drijven en dat ook Engeland niet van plan is, in zijn houding wijziging te brengen. De schepen, die te Rotterdam werden geladen met steenkolen, zijn al thans vertrokken en de Engelsche regee ring heeft aangekondigd, dat ze zullen wórden opgebracht en in de contrólehavens uitgeladen. En het heeft intusschen de daad bij het woord gevoegd. Incident in de Belgische Kamer. Ook in België heeft de regeering maat regelen voorgesteld, die haar in staat moe ten stellen met meer kracht op te treden tegen stroomingen, die gericht zijn tegen de nationale instellingen. Degrelle, de lei der der Rexisten, die begreep, dat in de eerste plaats zijn partij, de communisten en de Vlaamsch-nationalisten zou treffen, hield een fel betoog tegen de socialisten, die vroeger zelf herhaaldelijk zijn schuldig geweest aan anti-nationaal optreden. Het was begrijpelijk, dat de afgevaardigde George Hubin, die 77 jaar oud is en in den wereldoorlog als vrijwilliger gediend heeft en ook in September zich heeft aange boden om in Frankrijk te vechten, zich dit aantrok. Hij liep op Degrelle toe en spoog in zijn richting. Inderdaad een minder smakelijke wijze, om aan zijn verontwaar diging uiting te geven. Hij is door de Kamercommissie voor tien dagen van de zittingen uitgesloten. EVACUATIE-VOORZORGSMAAT REGELEN. Evacuatie is een woord dat een onheil speilenden klank heeft. En terecht. Immers, het beteekent het gedwongen verlaten van huis en hof, met achterlating van nagenoeg alles het gedwongen vertrek uit de ver trouwde omgeving, om te worden vervoerd naar een vreemde, onbekende bestemming, het plotseling verbreken van het gemeen schapsverband, met het oog op het drei gende oorlogsgevaar. Het is daarom volkomen begrijpelijk, dat velen duizenden de schrik om het hart is geslagen Dij het kennis nemen van hetgeen de peis in deze dagen gepubliceerd heeft over de eventueele evacuatie-maatregelen. Doch voor dien schrik bestaat geen aan leiding. Het betreft immers slechts „even tueele" evacuatie, d.wz. dat deze maat regelen eerst genomen zullen worden inge val onverhoopt tot evacuatie moet worden overgegaan hetgeen naar wij allen hopen niet noodig zal blijken. Er beslaat geen enkele speciale reden voor bet publiceeren van deze voorschrif ten juist op dit oogenblik. Het is integen deel zeer juist gezien van de betreffende autoriteiten om daartoe bij voorbaat over te gaan, opdat iedereen zal weten, wat hem in het uiterste geval te doen staat en rustig mede te werken tot het bevorderen van een geregelden gang van zaken. Niets is noocilottiger, dan het ontstaan van een paniek bij een ongunstige ontwik keling van den toestand; en alles moet tijdig in het werk worden gesteld, om het ontstaan van een paniektoestand te voor komen. Het beste middel om dit te bereiken is de bevolking bijtijds in te lichten over hetgeen haar te doen staat. Het is wel onnoodig te zeggen, welk een reusachtige organisatie er noodig is, om te bereiken dat een zoo jjroot deel van de bevolking op doeltreffende wijze naar vei liger oorden kan worden gedirigeerd, waar alles tijdig in orde moet zijn gebracht om haar te huisvesten en te voeden. Zij moet de zekerheid hebben, dat hieraan niets zal ontbreken. De evacuatie op zichzelf beteekent na tuurlijk een groot offer; doch wij hebben gezien hoe in andere landen dit offer blij moedig is gebracht, omdat de bevolking terecht heeft beseft, dat het onvermijdelijk was. Ook daar is alles zonder paniek, zon der bijzondere moeilijkheden verloopen. Geregeld hebben de treinen honderddui zenden en nog eens honderdduizenden van de bedreigde grenzen naar het veiliger binnenland vervoerd. Wij twijfelen er niet aan of ook onze bevolking in eventueel bedreigde gebieden zal, indien de nood aan den man mocht komen, zich houden aan de voor haar uit gestippelde gedragslijn. Doch wij leggen er nogmaals den nadruk op, dat er niet de minste grond bestaat voor eenige ongerust heid op dit oogenblik. De publicatie van de evacuatie-maatregelen is uitsluitend be doeld bij wijze van tijdige voorzorg. Het is nu eenmaal niet mogelijk, om transporten van dien omvang uit te voeren, zonder vooraf alles in de puntjes geregeld te hebben; en hoe beter de belanghebben den zelf van een en ander tijdig op de hoogte zijn gebracht, hoe meer zekerheid bestaat, dat alles naar wensch zal verloo pen. Het is ontegenzeggeilijk beter, dat men vooraf weet, wat eventueel zou kunnen gebeuren, dan dat men er onverwachts door wordt overvallen. MINISTER KOHT. Een belangrijke rol in de thans zoo moeilijke politiek der Scandinavische landen speelt Halfdan Koht, de Noor- sche minister van Buitenlandsche Zaken. Vooral na het incident van de „Altmark" trad hij op den voor grond. Onze foto toont den heer Koht (links) met den Deenschen minister van Buitenlandsche Zaken, Peter Munch, bij hun aankomst te Kopen hagen voor de Conferentie van Noorwegen, Zweden en Denemarken, om de situatie in het Noorden te be spreken. Wanneer men de zaak in dit licht beziet, zal men er de regeering erkentelijk vooi zijn, dat zij tijdig voorzorgsmaatregelen heeft bekend gemaakt, welke misschien nooit tot uitvoering zullen behoeven t« komen. WAT DOET HAILE SELASSIE IN EGYPTE In Italiaansche klingen is men er weinig over gesticht, dat Haile Selassie Engeland heeft verlaten, om den strengen winter ta ontvluchten en de Afrikaansche zon op te zoeken in Khartoem. De Italianen zijn van meening, dat hij dit evengoed in Zuid- Af rika had kunnen doen. Zijn verblijf in dal deel van Egypte, zoo dicht bij de grenzen van het Italiaansche gebied, wekt zeker wantrouwen, daar men vreest dat deze in verband zou kunnen staan met de actie van Italiaansche agitatoren, welke nooit geheel tot rust is gekomen. Meer veiligheid voor de koopvaardij De eerste ernstige scheepsrampen ten gevolge van den oorlog gaven de regeering aanleiding, een commissie in te stellen, welke tot opdracht kreeg, op korten ter mijn een rapport uit te brengen over de maatregelen welke genomen zouden kun nen worden ter beveiliging der koopvaar dij. Deze commissie Van 'tHaaf heeft thans reeds, nog voor haar eindrapport is ver schenen, de mogelijkheid geopperd, langs een vastgestelde route een aantal kleinere schepen te laten patrouilleeren, waardoor bij een eventueele scheepsramp steeds hulp in de nabijheid zou zijn. Dit zou de veilig heid voor de zeelieden reeds aanmerkelijk verhoogen. Andere veiligheidsmaatregelen, zooals het varen in verband of het con- vooieeren, blijken ernstige technische be zwaren met zich mede te brengen. Voor- toopig ziet men dan ook in patrouilleering de beste oplossing en deze mogelijkheid zal daarom nader worden onderzocht. Bij de commissie zijn ook tal van uitvindingen ter bestrijding van het mijnengevaar inge komen, die echter voor het meerendeel niet practisch bruikbaar bleken te zijn. Beschieting van schepen. Een onaangenaam avontuur beleefden twee Nederlandsche vrachtschepen op weg van Engeland naar België en ons land. Kort na hun vertrek uit New Castle wer den deze schepen, de „St. Annaland" en de „Schieland" door een bommenwerper van onbekende nationaliteit aangevallen en met mitrailleurvuur bestookt. Gelukkig liet de aanvaller, die het vermoedelijk op een na burig Engelsch schip gemunt had, dat later dan ook tot zinken werd gebracht, de Ne derlandsche schepen spoedig met rust. Zon- DE DROEVE LUST VAN DEZE WEEK. „Goiconda" (5316 t, vr.sch., Britsch) „Reet" (827 t., vr.schip, Estlandsch) „P.L.M. 25" (6000 t., vr.sch., Fransch) „BroJ (1538 t., vr.schip, Noorsch) „Kr Idis" (3206 t., vr.schip, Let!.) „Mirt na" (5340 t., vr.schip, ItaL) „Pyrrhus" (vr.schip, Britsch) „PJj.M. 15" (34501., vr.sch., Fransch) „Troja" (2390 t., vr.schip, Duitsch) „Maric Rosa" (4210 t., vr.sch., Ital.) „Silja" (1950 t., vr.schip, Noorsch) „Vestfoss" (1388 t., vr.sch., Noorsch) „Makis" (3546 t., vr.sch., Grieksch) „Domala" (8441 t., passagiersschip, Britsch-Indisch) „Lagaholm" (2858 t., vr.schip, Zweedsch) „Albano" (1176 t., vr.sch., Britsch) „Cato" (710 t., vr.schip, Britsch) „Rijnstroom" (695 t., vi\sch., Nederl.) „Charles F. Meyer" (10.516 t., tank schip, Britsch) „Ben Attow" (treiler, Britsch) „El Ciervo" (5841 t., vr.sch., Britsch) „Wilja" (3396 t, vr^chip, Finsch) Gewonde Duitsche soldaten in een Ber- lijnsch lazaret krijgen les in figuurzagen, modelleeren en anderen handenarbeid. der dat iemand aan boord gewond was, doch beschadigd door tal van kogels, kwa men zij behouden in de haven van bestem ming aan. Erger verging het het Nederlandsche motorschip „Elziena" uit Sappemeer, dat een lading uien naar Schotland wilde bren gen. Het werd op de Noordzee door een vliegtuig beschoten, waarbij de kapitein en de motordrijver werden gedood. Door de beschieting geraakte het schip in brand en verdween na twee uur in de golven. De andere leden der bemanning, drie in getal, konden worden gered, doch twee hunner waren gewond. Uit de verklaringen van de overlevenden is gebleken, dat het aanval lende toestel van Duitsche nationaliteit was. Ook het Nederlandsche motorschip „Jonge Willem" van de Middellandsche Zeevaart Comp., dat 50 overlevenden van het gebombardeerde Engelsche passagiers schip „Domala" had opgepikt, werd door Duitsche vliegmachines met bommen en machinegeweervuur bestookt, gelukkig zonder dat slachtoffers werden gemaakt. Onbekend gebleven vliegtuigen bestookten ten slotte nog de Nederlandsche vracht vaarders „Boekelo", „Wasa" en „Amazone", die daarbij evenwel slachtoffers noch schade opliepen. Wijziging der Begrafeniswet. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend ter wijziging en aanvulling van de wet van 10 April 1869 tot vaststel ling van bepalingen „betrekkelijk het be graven van lijken, de begraafplaatsen en de begrafenisregten" beter bekend onder den naam van „Begrafeniswet". De wets wijziging heeft ten doel, eindelijk het offi- cieele standpunt ten aanzien van de lijk verbranding in de wet vast te leggen. Evenals tevoren blijft begraving de nor male vorm van lijkbezorging. Crematie zal alleen zijn toegestaan, indien de overledene daartoe bij laatste wilsbeschikking den wensch heeft kenbaar gemaakt. Lijkver branding van minderjarige kinderen kan alleen or> schriftelijk verlangen der ouders gebeuren en dan nog slechts, indien het kind zelf er geen bezwaar tegen had. Ten einde geen verandering te brengen in den bestaanden toestand, is bovendien nog een bepaling opgenomen, dat slechts één ver brandingsinrichting is toegestaan. Neutraliteitsschending gaat voort. In vele streken van het land begint men al gewend te raken aan het doffe gedonder van het luchtafweergeschut en het speu rend spel van de stralenbundels der zoek lichten, want de vluchten van vreemde vliegtuigen boven ons land blijven nage noeg aan de orde van den dag. De regee- ringspersdienst en daarmede ook ons over zicht begint in dit opzicht aan eentonig heid te lijden. De kuststreek, TJtrecht en Amsterdam werden midden der week be zocht, Vrijdagmiddag werden twee vreem de vliegtuigen van onbekende nationaliteit boven het centrum van het land waarge nomen, terwijl ook boven Noord-Holland de ongewenschte indringers hun opwach ting maakten. Overal waar zij gesignaleerd werden, openden de luchtdoeibatterijen het vuur op de vliegtuigen, terwijl in vele gevallen ook vliegtuigpatrouilles opstegen om de indringers te verjagen. Het ge- wenschte resultaat werd steeds in korten tijd bereikt. Verliezen worden aangevuld. Nadat de Vereenigde Nederlandsche Scheepvaartmaatschappij onlangs ter ver vanging van haar in Januari getorpedeerde motorvrachtschip „Arendskerk" een nieuw motorschip bij de Ned. Scheepsbouw Mij. te Amsterdam had besteld, heeft dezelfde maatschappij thans nog een tweede motor vrachtschip bij de werf Wilton Feyenoord te Schiedam besteld. Het zal een schip van 11.000 ton worden. De „Rijnstroom" vergaan. Ook een der groote reederijen, de Hol- landsche Stoomboot Maatschappij, werd deze week door een verlies getroffen. Met aan zekerheid grenzende waarschijnlijk heid moet tenminste worden aangenomen, dat haar stoomschip „Rijnstroom", groot 695 ton, dat een bemanning van 12 personen had, het slachtoffer is geworden van den zeeoorlog. Het schip was Zondag van Duins naar Amsterdam vertrokken en sindsdien heeft men er niets meer van vernomen. Een gekapseisde reddingsloep, enkele red dingboeien en verscheidene goederen be- hoorende tot de lading van het schip, wer den drijvende aangetroffen door twee andere Nederlandsche schepen, zoodat de ondergahg van het schip wel zoo goed als vaststaat. Toch Jaarbeurs. De oorlogsomstandigheden ten spijt is toch in de Utrechtsche hallen de 42ste Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs ge opend. Het is ditmaal, zooals de heer Graadt van Roggen in zijn openingsrede opmerkte, geen paradepaardje, maar een dienstpaard, dat thans onmisbaarder is dan ooit om het bedrijlsleven tot voorlichting, oriëntatie en opwekking te strekken. Het aantal deelnemers is verblijdend groot, bijna even groot als het vorig jaar. Er is 17.000 vierkante meter oppervlakte ver huurd (slechts 400 vierk. m. minder dan verleden jaar) aan 1994 deelnemers (vorig jaar 2032). Ook de buitenlandsche deel neming is zeer meegevallen. Er zijn nog 366 buitenlandsche exposanten tegen 474 verleden jaar. DE BALKANLANDEN. De Balkan staat in het middelpunt dei belangstelling, niet het minst door hun rijkdom aan bodemproducten. Ons kaartjs geeft van deze producten een duidelijk beeld. protectoraat^ 'SLOWAKIJE uicmn»* 30 S»' J HONGARIJE ROEMENIE fi SLAVIË 1 'tofusd fit «n w i BULGARIJE" N fiyp.o» ^ITALIË fGRIEKEN- .ANDs»' cs' ruRKIJ jSICIUE <S> Zijde Petroleum Tabak H Uzererts Maïs Industrie füf Wijn «li i |i Graan Katoen 5teerj_ Bruin. iQHOCOS HET ROODE KRUIS. Het Roode Kruis vormt een lichtpunt aan den duisteren hemel van Europa, van de geheele menschheid. Het is een monument van de humaniteit, een belichaming van het woord„Hebt uwen naaste lief gelijk uzelven". Sedert in het jaar 1864 zestien mogendheden hun handteekening hadden gezet onder de Conventie van Genève, uit gewerkt volgens de denkbeelden van Henry Dunant, is de menscheid geteisterd door talrijke oorlogen, welke het zegenrijke werk van dezen menschenvriend in een helder licht hebben gesteld. Thans is het aantal den bij het Roode Kruis aangesloten landen gestegen tot 62. Merkwaardig is hierbij, dat de aangesloten Mohammedaan- sche staten in plaats van het kruis, de halvemaan in de rood-witte vaan voeren. De 62 afdeelingen ressorteexen onder het in Genève gevestigde centrale bureau, welles voorzitter niemand minder is dan de groote Zwitsersche rechtsgeleerde Max Huber. De autoriteit van het Roode Kruis op zijn gebied wordt door alle regee ringen erkend als hoogste instantie be schouwd. A.H. KOFJ THE Goud Volv Echte Appe Heer) Choc Bak- Huisl Malz Moo Stukj Tutti Rozij Kren Alleen Barnevc Engelse Prima I R. 71 Villa „Psx uit ruime Meer dan zijn wij F Nu komt se in ver: en bctale Vóór de Ie TH* SCH PRIJSCOI Yerzakii draagt in Wij ku ft. STA MUIZE EERST EIGENI EIGEN! Verder

Soester Courant | 1940 | | pagina 2