JHadewte MuióMeeding, Van berg- tot kinderkamer Handversierde meisjesjurk WAT MEN MET OUDE KRANTEN KAN DOEN KNIPPATRONEN SIERADEN, smaakvol en weinig kostbaar Practisch en flatteus OEIKE stoffbrucn i UNTERTRE7EN0ER STOF» sieraden nooit smaakvol werkt. Een zil veren ring van ietwat groot formaat en een gouden armband detoneeren, terwijl men veelal weinig overltg pleegt wat be treft het dragen van. kleurige steenen, het geen eveneens weinig goeden smaak ver raadt. Meermalen ziet men de steenen van ring, armband, clips of broche niet alleen onderling verschillen, doch ook volstrekt niet harmonieeren met de kleur der japon. Schijnbare kleinigheden, die evenwel van belang zijn om een geheel te doen slagen. Wanneer men op een zwarte gekleede japon geen garneering aanbrengt en de halsafwerking hoog is, zal een collier met Oosterschen inslag als de schets te zien geeft, goed werken. Hij bestaat uit vierdee- lige snoertjes bloedkoraal, die gescheiden zijn door rondjes van donker rood gekleurd amber, waarvan ook de sluiting is. Nu we toch aangeland zijn bij de ge- k'eede japonnen geven we een nieuw mo del middagtasch weer, gemaakt van zwart fluweel met koraalroode strepen, die har monisch werkt bij de keetting. Oude couranten zijn voor velerlei doel einden te gebruiken, zoodat het heel gemak kelijk is een stapeltje bij de hand te hebben, o.a. voor keukengebruik. Bij het schoon maken van groenten, legge men op de aan recht een courant en make daarop de groen ten schoon, zoodat men hem daarna met den afval in den aschbak kan gooien; uw aanrecht blijft dan schoon. Evenzoo doet gij met koper- en zilverpoetsen, het voorkomt het vuil worden van het keukentafelkleedje. De pit van een petroleumkachel afgeveegd met een oude courant zal veel beter bran den. Ramen, die eerst met krantenpapier zijn afgewreven en daarna met spons en zeem worden gelapt, zien er schoon en glanzend uit. Oude glasgordijnen, vooral het 7 n allö- ver net zijn uitstekend, om dienst te doen voor het schoonmaken van bad, vasta waschtafel, houtwerk, e.d. vj juw aardig zullen kleeuen, zuuucr dat den indruk verkregen wordt, dat zy een soort uniform draagt. Huiskleeding past zich niet minder dan andere japonnen aan het modebeeld aan en wie over wat smaak beschikt, kan er bepaald aardig uitzien bij het verrichten van haar morgenbezigheden. Een practisch detail, dat nog veel te weinig gedragen wordt is de hoofddoek, die op verschillende manieren gedragen kan worden, zelfs zóó, dat de krullen niet in het gedrang komen, zooals men onder aan op de afbeelding (midden) ziet. Meer gekleed is de huisjapon rechts onderaan, geheel naar het model gemaakt. Men kan hiervoor alle mogelijke materialen ge bruiken, zelfs fluweel, indien men de japon voor gekleed wenscht te dragen, het geen heel goed mogelijk is. Ook als mor genjapon leent dit model zich, wordt dan evenwel veel korter en van waschbaar materiaal gemaakt. Een morgenjapon, die meer bedoeld is voor de eerste uren van der dag geeft de schets links aan. Een vlot schort voor slanke figuurtjes is linksboven aangegeven, een soort boeren kiel, die van effen linnen en katoen of wel van een imprimé gemaakt kan worden. In het midden een schort japon van gestreept materiaal, en ten slotte nog een aardig schort, waarvan het rokdeel ingehaald en aan een rechten band gezet is. Voorstuk niet strooken afgewerkt en banden, die kruiselings opgeknoopt worden. Men kan in modebladen nog vele andere modellen uitzoeken, doch eenvoud moet steeds op den voorgrond gesteld worden, terwijl de materialen kleur- en waschecht moeten zijn. Menige kleine woning maakt het noodig, dat men met de ruimte weet te woekeren en ieder hoekje als het ware bruikbaar tracht te maken. In huizen, waar een zolder kamertje is, wordt dit benut naar gelang van behoeften. Heel vaak zou men graag voor de kleintjes 'n kamertje willen hebben, maar kan de ruimte niet vinden, omdat er nog zooveel waarde gehecht wordt aan allerlei dingen, die veel beter weggedaan zouden kunnen worden en in dat ééne vertrekje opgestapeld zijn geen gevoelsoverwegingen la- ten gelden, huisvrouwen, doch onverbiddellijk wegdoen wat rom mel is en wat bruikbaar is weggeven aan anderen, die het meer noodig hebben. Het behoeft volstrekt geen bezwaar te zijn, dat dit zolderkamertje een schuin dak heeft, dat kan men op de schets zien, inte gendeel het kan een zeer apart effect ge ven. In verband met het niet al te groote raam zal men geen al te donkere gordijnen nemen, doch de voorkeur geven aan licht cretonne of linnen. Onder de schuine kan ten kan men muurkasten of planken met een gordijn maken, die dienen voor berging van speelgoed. Een eenvoudige houten kast, die als kleerkast ingericht wordt zal aan practische eischen voorzien. Naar ge lang van de schuine hoeken, die zoo'n zol derkamertje heeft kan men overleggen, op welke wijze deze benut kunnen worden. Vensternissen worden meermalen tot schrijftafels ingericht, hetgeen met behulp van een plank en een paar klampen aan de zijkanten zeer wel mogelijk is. Houten kas ten en ander meubilair worden in leven dige kleuren geverfd, terwijl de muren óf het patroon voor verschillende leeftijden gebruiken, doch zal alleen de lengtematen moeten wijzigen. Eerst wordt het patroon aan de hand van het knipoverzicht van papier gemaakt, daarna vergeleken of de maten goed zijn aan een bestaande jurk fig. I geeft de pas, fig. II en Hl de mid den en- zijstukken blouse, IV pas rugzijde en V. halve rug, VI helft voor- en achter baan, VII mouwen en VIII manchet. Fig. I, II en VII worden tweemaal- en fig. VIII viermaal geknipt, terwijl fig. III, IV en V slechts eenmaal geknipt is en de rokbanen langs de vorm gelegd worden in het mid den. Ceintuur is 4c.M. hoog en 70 c.M. lang. Aan alle deelen worden naden aan geknipt. Wanneer de stof geknipt is, rijgt men de gedeelten, die bewerkt zullen worden op stramien, waarvan drie kruisjes 1 c.M. zijn. Men kan deze rand het best in één kleur waschzijde of zijden twist opwer ken. De schouderstukken zijn evenals de ceintuur geheel opgevuld met de motie ven, terwijl in het midden een smalle rand komt, die zich aan de ceintuur herhaalt. Als materiaal kan men linnen aanwen den, dat bewerkt wordt met borduurka- toen, terwijl voor meer gekleed wasch zijde in aanmerking komt. In dit geval zal men de kruisjes met waschzijde op werken. nen zetten zich zeepresten en stof vast, te meer daar men ze meestal met handen- wasschen aanhoudt. Af en toe maakt men de ringen in een zacht zeepsopje schoon en borstelt den binnenkant. Ten slotte nog een woord over het dra gen van sieraden. Iedere vrouw moet als stelregel nemen, dat overdaad schaadt en men veelal weinig overleg pleegt wat be- gen. En enkele clips of een collier op een gekleede japon is meermalen reeds vol doende, overlading duidt op weinig gevoel voor schoonheid en verraadt een slechten smaak. Een vrouw met een korten en ge- vulden hals moet het dragen van een zware korte ketting vermijden, terwijl een dun ner en lang model haar hals slanker doet schijnen. Heeft men ruwe en roode win terhanden, dan worden geen ringen gedra gen, alleen de trouwring maakt als weinig opvallend bandje een uitzondering. Alles wat druk aandoet vestigt nog meer de aan dacht op de handen. Een te gevulden on derarm lijkt nog dikkeT, indien men er een armband omdraagt. Voorts denken vele vrouwen er te weinig aan, dat het tege lijkertijd dragen van gouden en zilveren MIDDAGJAPON. Succespatroon VKK 2054. Prijs j Honingkleurige wollen stof met een gar neering van diepbruin fluweel is een goe de combinatie voor deze bijzonder geslaag de japon. Vele andere samenstellingen van kleuren kunnen eveneens harmonisch samenwer ken, hetgeen echter van de persoonlijke smaak der draagster afhangt. Wij geven b.v. aan een zwarte japon met roode gar neering, die bijzonder pikant kan zijn, mit* men de juiste nuance weet te vinden, ver der bruin-groen, bruin-brique e.a. De ja pon heeft een split midden voor met on derslag en sluit met haken en oogen, knoo- pen in de tint der garneeringen of met de stof overtrokken breken de lijn. Patronen in de maten 42444648. JAPON VOOR GEZETTE DAMES. Succespatroon VKK 2005. Prijs ƒ0.35. Deze buitengewoon goed geslaagde japon leent zich bijzonder goed voor gezette da mes. De opgaande lijn voor vóór- en ach terbaan wordt dicht langs de kant op het lijfje gestikt, dat even vloeiend wordt in gehaald. De schoudernaden worden goed ingeperst, terwijl ook kleine zijnaadjes on der den arm aan het voorpand worden ge maakt. De halslijn is mooi en heeft een vestje van kant of dubbel genomen georgette, terwijl de hals van de blouse en de vlin- dergarneering verschillende malen is door gestikt. Pofmouwen met hooge manchet ten. Deze japon kan van weinig opvallende zijde gemaakt worden, b.v. van claqué, doch is ook heel mooi van matte crêpe of wollen georgette. Wij stellen patronen van dit model be schikbaar in de maten 46, 48, 50 en 52. KNIPPATRONEN VAN DEZE MODELLEN zijn verkrijgbaar bij Het Practisch Mode blad. Postbus 36, Den Haag. Giro 203203. De prijs bedraagt per patroon t 0.30 plu» 0.05 voor porto- en omz. beL Betaling steeds vooruit in postzegels, per postwis sel of giro. licht behangen óf, indien ze gewit zijn, met waterverf behandeld worden. Als vloerbe dekking worden matten of linoleum ge bruikt. De inrichting van het weergegeven zol derkamertje is wel zeer geslaagd en dient als slaap- en speelkamer. Men ziet hoe aan de raamzijde eenige kasten zijn aange bracht, waarin rechts het speelgoed en links het ondergoed bewaard wordt. De hooge kast wordt voor kleeren ingericht. Aan den muur komt een ledikant, terwijl er aan den tegenovergestelden kant even tueel ook een kan staan.Eventueel plaatst men in het midden enkele kleine meubel tjes, die gemakkelijk verplaatst kunnen worden, als de kinderen zich op den grond spelende bezighouden en ruimte behoeven. Met een weinig overleg kan zelfs het meest veronachtzaamde berghokje nog een bijzonder aardige kinderkamer worden. Hoofdzaak is, dat men vooraf lichte, soms wat helle kleuren voor bergplaats en meu bels neemt en de rest hieraan weet aan te passen. Nog steeds blijkt, dat een groote voorliefde blijft bestaan om da- mes- en kinderkleeding met handwerk te ver sieren. Nu eens komt kruissteek in aanmer king, dan weer wordt de voorkeur gegeven aan platte steek. In verband met ver schillende aanvragen om patronen voor kruissteekmotieven vol doen wij aan het ver zoek dezer lezeressen en plaatsen wij een jurk voor meisjes van ongeveer negen jaar. Aangezien de breedte van 8, 9 en 10 jaar niet veel verschilt kan men De tijden zijn lang voorbij, dat sieraden tot de kostbaarheden behoorden, die slechts onder het bereik van een enkeling vielen. Wij zien thans allerlei smaakvolle en wei nig kostbare sieren, die aan de eischen der moderne vrouw voldoen en menigmaal de eenige versiering van een japon uit maken. Een mooi halskettinkje, een dub bel of driedubbel snoer paarlen, een armband of ring, zelfs een clips of broche kunnen een zeer apart effect brengen. Sieraden vragen evenwel een goede be handeling en verliezen veel van hun uiter lijk aanzien, indien zij niet regelmatig ge reinigd worden. Zulks geldt voor de edele metalen zoowel als voor de imitaties. Wat gaat er uit van goud, dat donker en glans loos geworden is of van steenen, die alle schittering verloren hebbesn. Bijzonder in den smaak vallen sieraden, die met half- edel- of synthetische steenen bezit zijn. Alle sieraden, echt of onecht, moeten meermalen met een borsteltje, bv. een oud niet te harde tandenborstel van stof en vuil ontdaan worden en daar na wrijft men ze met een zacht doekje op. Aan den binnenkant van ringen met stee- Het lykt zoo weinig interessant om te schrijven, spreken over „huiskleeding", die over het algemeen veel te stiefmoederlijk bedeeld wordt en toch zoo'n deel der gar derobe uitmaakt, dat de volle aandacht verdient. In grootmoeders tijd was er geen huisvrouw denkbaar, die geen iegelijk jchort droeg, dat den rok geheel bedekte, zelfs 's middags werd bij de gekleede ja pon nog een deftig zwart zijden schortje godragen. Maar, vragen wij ons af, waarom vinden vele huisvrouwen het zoo vervelend om huisjaponnen en schorten te dragen? Niets typeert een vrouw meer, dan dat zij een japon, die vroeger voor de middaguren bestemd was, eenvoudig bij het huiselijk werk afgedragen wordt. Een japon, waarin zij vroeger wellicht triomfen oogstte, waar van men haar althans verzekerde, dat hij zoo goed kleedde, paste niet bij het ver richten van verschillende bezigheden. Een voudige kleeding met schorten, die deze geheel of althans grootendeels bedekken is het meest geschikt evenals japonschorten, die van katoen flanel gemaakt kunnen worden in de koudere maanden en 's zo mers van cretonne of bedrukt katoen ge maakt worden, ziehier de ideale huisklee ding. Hoe wei«ig dienstmeisjes dragen fei telijk nog de beroepskleeding, die inder daad toch zoo frisch en netjes kleedde. Wat ziet men thans veelal? Katoen dragen is, vooral in de groote steden nagenoeg uit den tijd en liever dragen de meisjes dag in, dag uit een stoffen japon, dan een wasch- bare. Overalls van wit katoen bedekken de japon natuurlijk ook, doch met één schort komt men een heele week niet uit, dus zullen er twee noodig zijn, hetgeen niet minder werk aan wasschen en strijken geeft dan een bedrukt katoenen schortja- pon. De verschillende modellen op neven- gaande afbeelding geven evenwel ver schillende ontwerpen weer, die de huis-

Soester Courant | 1940 | | pagina 4